آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم نکوداشت سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در کشور و تجلیل از خادمین مصلی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: این محفل و مجلس برای توجه و اهمیت به جایگاه نماز جمعه برگزار شده چراکه نماز جمعه موجب تحکیم حکومت ونظام اسلامی است .

وی افزود: دوستان اسلامی و مومنان تلاش می کنند این پایگاه همیشه محکم و قوی برگزار شود اما دشمنان اسلام ضد این را می خواهند و به دنبال این هستند که نماز جمعه باشکوه برگزار نشود.

امام جمعه گرگان با اشاره به اهمیت نماز جمعه گفت: همه ما می دانیم شارع مقدس اسلام و خدای متعال یکی از اهدافش از بعثت انبیا این بوده که دل های مردم را به هم نزدیک کند و چیزهایی که موجب نفرت و کینه و .. می شود از میان آن ها بردارد، از آیات شریفه قرآن کاملا مشخص است که می گوید با هم جنگ و دعوا نداشته باشید، به ریسمان خداوند بچسبید و متفرق نشوید و همه  این ها دستورات اسلامی است.

وی تصریح کرد: اینکه دل های ما به هم نزدیک شدند خاص خداست اما شیطان می خواهد بین شما تفرقه و جدایی باشد، شیطان می خواهد بین شما دشمنی و کینه و نفرت به وجود بیاید و امروز هم شاهدیم شیاطین خیلی فعال شدند تا بین مردم و نظام و حکومت اسلامی تفرقه و شکاف ایجاد کنند پس باید خیلی حواسمان جمع باشد چرا که به تعبیر قرآن این خواست شیطان است.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به وقایع اخیر در کشور و اعتراض برخی صنف ها به مشکلاتشان اظهار کرد: اعتراضات مردم به جا است و در همه دنیا هم این اعتراضات وجود دارد، اما هیچ کجای دنیا به دنبال براندازی نظام نیستند  حتی در آمریکا و اروپا و در شرق و غرب اعتراضات صنفی وجود دارد اما این اعتراضات عنوان می شود و ما تا این حد را قبول داریم اما اینکه عده ای تلاش می کنند اعتراضات صنفی را به سمت دیگر سوق دهند را قبول نداریم و همه باید در مقابلش ایستادگی کنیم.

امام جمعه گرگان افزود: حتی افرادی هم که مشکل صنفی دارند باید حواسشان جمع شود تا اگر کسی سعی می کند فضا را به سمت آشوب ببرد از حرکت او جلوگیری کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: درخواست، تقاضا، مشکلات صنفی، این ها چیزهایی است که مردم باید بیایند و بگویند، در خیابان هم بیایند و بگویند و این هیچ اشکالی ندارد اما اگر کسی بخواهد دست از پا خطا کند و جریان اعتراض را به سمت آشوب بکشاند آنجا باید همگی جلوی او بایستند و بین این دو مورد باید فرق بگذاریم تا دنیا ببیند مردم با نظام مشکلی ندارند چراکه آن ها می خواهند مردم با نظام مشکل پیدا کنند و این جریانات را به این سمت هدایت می کنند تا کار خود را انجام دهند اما مردم ما باید هوشیار باشند.

وی تصریح کرد: با تجربه هایی که ما از حوادث مختلف داریم  مثلا در وقایعی مانند 28 مرداد که توسط همین افراد به وجود آمد، زمینه هایی از دروغ و افترا در کشور ایجاد کردند، حتی برای علما و مراجع نامه می نوشتند تا دولت ملی را خراب کنند ومی گفتند آماده باشید که طناب دارتان درب خانه تان تشکیل می شود برای اینکه مردم را از حکومت ملی بترسانند و زمینه برای کودتا فراهم شود، پس حواس ها باید جمع شود.

امام جمعه گرگان گفت: ما در این کشور  حوادث مختلفی را پشت سر گذاشته ایم و نباید اجازه دهیم دوباره این اتفاقات رخ دهد، همانگونه که ما امروز اینجا نشسته ایم و برای کودتای 28 مرداد افسوس می خوریم اجازه ندهیم یک روزی مسائلی به وجود بیاید که دیگران برای این روزهای ما افسوس بخورد. آیت الله نورمفیدی گفت: اعتراضات صنفی سر جای خود قرار دارد و حق مردم است اما آشوب ضربه به اصل نظام میزند.

 

وی افزود: خداوند می خواهد دل های ما به هم نزدیک شود اما شیطان به دنبال جدایی دل ها و دشمنی هاست مثل همین چیزی که در کشورهای اسلامی شاهد آن هستیم و من شکی در این رابطه ندارم که این توطئه شیطان است، وگرنه ایمان، قرآن، اسلام و ... نمی گذارد این اتفاقات رخ دهد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: برای اینکه دل های مسلمانان به هم نزدیک شود برنامه های زیادی در اسلام تعیین شده است، مثلا نمازجماعت روزانه یکی از این موارد است، اما چرا خداوند می گوید نمازهای یومیه خود را به جماعت بخوانید در حالی که نماز را در خانه هم بخوانید کفایت می کند اما اینکه می گویند با جماعت خوانده شود برای این است که موضوعیت دارد و فلسفه بسیار مهمی دارد ومربوط به اسلام است و شاید ادیان دیگرشاید این اجتماعات را نداشته باشند.

وی تصریح کرد: نشستن کنار یکدیگر  خود به خود انس ایجاد می کند و فلسفه و هدف الهی اسلام است؛ ما اجتماع هفتگی داریم که نماز جمعه است که وسیع تراز نماز های روزانه است، به گونه ای که در فقه ما در یک فرسخ در یک فرسخ نمی تواند نماز جمعه را برگزار شود و این نشان می دهد اسلام می خواهد این اجتماع برگزار شود.

امام جمعه گرگان گفت: در طول سال هم یک نماز عید فطر و عید قربان برگزار می شود که خیلی مهم است و مهمتر از همه این ها حج است که خیلی مهم است چراکه از تمام بلاد اسلامی و غیر اسلامی در حج حضور دارند.

وی با اشاره به تعبیر حج ابراهیمی در قرآن اظهار کرد: چرا باید مسلمانان در مراسم حج دور هم جمع شوند؟ پاسخ این است که شاهد منافع خود باشند، اما آیا منافع مسلمانان در جنس های خارجی است؟ اینکه جنس ها از چین و آمریکا و ... در مکه ریخته شود و مردم سرمایه های خود را به آن ها بدهند؟ خیر این مضرات امت اسلامی است؛ خداوند می گوید به مکه بروید تا شاهد منافع خود باشند تا روابط کشورها با هم خوب شود و بازارهای اقتصادی گشایش یابد تا منافعی برای مسلمانان داشته باشد اما ما به قرآن و تکالیف اسلامی توجه نکرده ایم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: متاسفانه ما از آنچه خدا از ما خواسته دور شده ایم و این گرفتاری ها برای ما به وجود آمده است، در روایتی آمده است کسی محضر رسول خدا (ص) آمد و گفت دوست دارم به مکه بروم اماشرایط آن را ندارم پیامبراکرم فرمود برو نماز جمعه شرکت کن که نماز جمعه حج مساکین است.

وی افزود: روایت دیگری هم وجود دارد که پیامبر اکرم (ص)فرمود کسی که نماز جمعه را ترک کند چه در زمان زنده بودن و یا بعد ازمردن من آن را سبک بشمارد یعنی به نماز جمعه بی اعتنایی کند یا منکر نماز جمعه باشد، پریشانی برایش رخ می دهد و زندگی اش با برکت نخواهد بود کسی که نماز جمعه را از روی جهود و انکار ترک کند نمازش هم نماز نیست، زکاتش هم زکات نیست، حج او هم حج نیست، روزه اش هم قبول نیست و کار نیکی هم انجام دهد فایده ای ندارد پس حداقل ماهی یکبار در نماز جمعه باید شرکت کنند.

 نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان در دیدار مدیرکل فنی حرفه ای گلستان با ایشان اظهار کرد: اینکه مردم از آموزش های فنی حرفه ای راضی هستند این رضایتمندی چیز خوبی است پس از هر راهی که بتوانید این کار را انجام دهید تا وقتی مردم مهارت آموزی شان تمام می شود با رضایت برگردند.

وی افزود: نقش اساتید در آموزش های فنی حرفه ای نقش مهمی است همان طور که می دانیم این استاد هست که می تواند طفل گریزپای را درروز جمعه به مکتب بیاورد، پس نقش استاد در جذب و ایجاد علاقه مهارت آموزان نقش مهمی است، گاهی ممکن است درس استاد بی علاقگی ایجاد کند اما چنانچه معلم رمز و رموز استادی را بلد باشد، عالم و مهربان باشد می تواند افراد بیشتری را برای آموزش جذب کنند.

امام جمعه گرگان گفت: در فنی حرفه ای مدرس ها باید با دقت بیشتری انتخاب شوند و این امر جزو نکاتی است که می تواند مورد توجه مهارت آموزان باشد، چراکه هدف این مهارت آموزان فراگیری مهارت برای ورود به بازار کار است، دانشجویان ما چند سالی درس می خوانند اما هیچ آشنایی با بازار کار ندارند چراکه ربطی بین دانشگاه ما و بازار وجود ندارد یا کم وجود دارد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: وقتی فرد برای مهارت آموزی به فنی حرفه ای می رود هم در او شوق کار کردن پیدا می شود و هم وسایلی فراهم شود که مهارتی را که پیدا کرده دستش در جیب خودش برود و مهم ترین قسمت آن همین است.

وی تصریح کرد: فنی شدن وقتی انسان نتواند بازار کار شود چه فایده ای دارد؟ ایجاد اشتغال جزو وظایف فنی حرفه ای نیست اما می توانید با برخی از سازمان هاو ادارات که می توانند نقشی را ایفا کنند وارد مذاکره شوید و شرایطی را برای اشتغال این افراد ایجاد کنید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: به افرادی که در خانه خود محصول تولید می کنند چه کسی می تواند کمک کند؟ پیگیری شما می تواند کار شما را عملیاتی تر کند، به هر حال این ها وارد چرخه تولید میشوند و باید کسی آن ها را کمک کند، پس فنی حرفه ای باید یک رشته و زنجیره ای را ایجاد کند که زحمت ها موثر و مفید باشد.

وی با تاکید بر اهمیت ایجاد بازار کار برای مهارت آموزان گفت: تعلیم و مهارت آموزی باشماست اما برای دنباله کار هم باید فکری شود ما باید دستی را که به حرکت درآورده است به حرکت در بیاوریم حتی می توانیم تعالی دهیم تقویت کنیم .

امام جمعه گرگان افزود: اگر انسان بتواند فردی را که در مسائل اقتصادی افسرده شده بود زنده نگه دارد همان آدم میتواند احیا شود، اما این قدم باید به زنجیره ای متصل باشد با هر راهی که می توانید از هر سازمانی که می توانید باید تلاش کنید این بازار کار فراهم شود.

وی ادامه داد: باید به استاندار بگوییم که از این سازمان هایی که زمینه اشتغال و بازار کار را فراهم می کند مورد تشویق قرار دهد.

نماینده ولی فقیه در گلستان در دیدار اعضای سازمان معلمان ایران –شعبه گلستان با ایشان اظهار کرد: خوشحالم از اینکه جمعی از معلمین در سراسر کشور و گرگان به این فکر افتاده اید که به مشکلات اجتماعی، سیاسی و مشکلات صنفی خودتان توجه کنید، آن ها را موشکافی و تجزیه و تحلیل کنید تا به چیزهای خوبی برسید.

وی افزود: فکر نکنید جوامع دیگر یک شبه این گونه با فرهنگ شده اند، زمانی اینجا بحثی بود عده ای از جوانان آمدند و صحبت از آزادی و ... کردند، من از آن ها در رابطه با آزادی در انگلستان سوال کردم چراکه آزادی در انگلستان نهادینه شده است، یعنی در پارک هایشان حرف می زنند انتقاد می کنند اما نه گوینده قصد براندازی دارد نه شنونده انتظار براندازی، این یعنی نهادینه شدن آزادی ، جامعه ای رشد پیدا کرده و از آزادی سواستفاده نمی کند.

امام جمعه گرگان گفت:  این آزادی می تواند معقول باشد اما این امر به گفته خودشان 500 سال طول کشیده تا به اینجا رسیده اند، این مسائل یک شبه اتفاق نمی افتد.

 آیت الله نورمفیدی ادامه داد: من این فشارهایی را که امروز در کشور وجود دارد را مبارک می بینم برای خودمان این طبیعت زندگی انسان و موجود زنده است، از مرحله ای به مرحله دیگر رفتن برای رسیدن به جایی.

*(وی با اشاره به صحبت ها و موضع های دادستان در رابطه با حجاب اظهار کرد: من 30 سال قبل این مسائل را می گفتم که حجاب و برخورد با حجاب این نیست، اما عده ای تند بودند که به حرف من هم گوش نمی دادند مبارزه با بی حجابی تنها این نیست که افراد را بگیریم و ببریم.)

وی افزود: چرا این پیش می آید؟ جریانات اجتماعی در هر بُعد؛زمان می برد و ما در این دوران باید حواسمان جمع باشد و این امر مسئله مهمی است؛ شما گروه فرهیخته جامعه هستید مراقب باشید دریک گذر هستید اگر فراموش کنید مشکلاتی به وجود می آید من این نکته را بگویم من از همه شما بیشتر درد دارم توجهی که می خواهم بدهم این است که از این گذر زمان غافل نشوید .

امام جمعه گرگان گفت: ما همه این مراحل را طی کرده ایم مگر روزی به ما اجازه می دادند ما موشک داشته باشیم؟وی با بیان اینکه امروز کجای تاریخ هستیم را نباید فراموش کنیم، گفت: مدت هاست مقام معظم رهبری در رابطه با بنیاد نخبگان صحبت می کند و تاکید دارد به نخبه شناسی، نخبه گزینی، نخبه نگاری و ... .

امام جمعه گرگان گفت: موضوع فرار مغزها برای کشور ما فاجعه است فشارها و شرایط موجود همه این ها را باید در نظر بگیریم، دانشگاه ها و مراکز علمی باید تولید علم داشته باشند علمی که به روز باشد و مورد نیاز جهان باشد؛ بیشترین درآمد کشور هند که یک کشور با جمعیت می باشد از راه تولید علم است.

وی افزود: یک آدمی در مجلس سنا گفته بود ایرانی اگر بخواهد آدم شود باید از نوک پا تا فرق سر اروپایی شود و اینگونه ما را تحقیر می کردند برخی واقعیت ها وجود داشت ، پیشرفت هایی اتفاق افتاده است ما این کارها را شروع کرده ایم اگر بخواهد به جاهایی هم برسد زمان بر است.

امام جمعه گرگان با انتقاد از توزیع ارز که در کشور رخ داد، گفت: با این وضعیتی که ما داریم چرا عده ای اینگونه رفتار کردند و بحث سکه ها و دلالی هایی را ایجاد کردند، من 15 سال پیش گفتم اقتصاد ما بیمار است و در حال احتضار است بیمار راباید پیش یک پزشک متخصص برد حتی شده از خارج بیاوریم متخصصان اقتصادی را از دنیا بیاوریم تا مشکلات ما را حل کنند.

وی تصریح کرد: شنیدم در برزیل مشکلات زیادی داشتند و از آلمان متخصصی آوردند او گفت مشکل مردم نقدینگی است، ما مشکل زیاد داریم تنها به مشکلات توجه کردن ما را از درک زمان فعلی دور می کند، آمریکایی ها به دنبال این هستند که 28 مرداد دیگری راه بیندازند ما باید بفهمیم چکار کردیم تا دوباره این جریان تکرار نشود، یک بار در دوران مشروطیت، جریان نفت، این اتفاق رخ داد این کشور در حال تحول بود اما دوباره آن را به جریان سابق برگرداندند.

وی اظهار کرد: من با این مجموعه های سیاسی و حزبی موافقم و آن ها را موجب رشد می دانم، من می دانم کلیت آموزش و پرورش وضعیت خوبی ندارد و اینکه در چه مقطعی هستیم باید حواسمان جمع باشد تا ضمن داشتن حرف برای حفظ کلیت نظام باید تلاش کنیم، این کشتی که همه در آن نشستیم اگر اتفاقی رخ دهد همه آسیب می بینیم.

آیت الله نورمفیدی  درپایان با اشاره به اینکه انتقاد، از الطاف الهی است  ،گفت: برخی از انتقاد ها یی که در کشور توسط بعضی ها صورت می گیرد انتقاد های نابجایی است چرا که انتقاد باید همراه با راهنمایی و هدایت و راهکارهای رفع مشکلات همراه باشد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار خدام رضوی با ایشان اظهار کرد: از مسائل مهمی که مورد عنایت قرآن واقع شده است مودت انبیاست آن هم به نحوی که در قرآن مطرح شده است، تمام انبیای الهی همه فرمودند ما از شما اجر و مزدی نمی خواهیم تنها پیامبری که تقاضای مزد کرده است پیامبر اسلام است، در آیه دیگری هم این مودت را بیان فرموده است این به خاطر این نیست که پیامبر(ص) به دلیل فامیلی این مزد را از مردم خواسته باشد در آیات بیان شده این مزدی که از شما خواسته شده برای خودتان است.

وی افزود: این مودت اجری است برای بعثت انبیا آن هم نه برای آنکه سودش به پیامبر برسد اینجا بیان شده این پاداشی هم که توسط پیامبر به دستور خدا خواسته فایده اش برای خود شماست، در واقع مودت ائمه برای حیات قلبی ماست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: قهرا یکی از چیزهایی که می تواند مودت را به وجود بیاورد معرفت است که این شخصیت ها را بشناسیم، امیرالمومنین و فرزندانشان و سبک زندگی شان را اگر بشناسیم و معرفت آن ها را درک کنیم ناخودآگاه برای انسان علاقه پیدا می شود.

وی تصریح کرد: اگر بشنویم در گوشه ای از دنیا فردی در راه وطنش فداکاری کرده است خود به خود به آن فرد علاقه مند می شویم، من وقتی شنیدم نلسون ماندلا 28 سال  در زندان بوده تا بتواند به مردم و کشورش کمک کند احساس کردم خیلی دوستش دارم، یکی از چیزهایی که می تواند رابطه مودت را با ائمه اطهار به وجود بیاورد همین است.

امام جمعه گرگان گفت: فردی مسیحی در رابطه با حضرت علی (ع) تحقیق می کند و مطالبی جمع آوری می کند و کتابی می نویسد؛ ما امروز از این حیث کمبود داریم که بخشی از آن مربوط به تاریخ می شود چون در تاریخ قلم به دست بنی امیه و بنی عباس و ... بوده و این ها تاریخ را می نوشتند؛ این افراد هیچ وقت زوایای زیبای زندگی ائمه را نمی نوشتند و اگر چیزی هم بوده از دستشان در رفته است.

وی تصریح کرد: مامون امام رضا (ع) را برای شکست خوردن آورد اما امام رضا (ع)  با نمازی که در خراسان خواند لرزه بر اندام بنی عباس انداخت.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: در آستان قدس امام رضا (ع) یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که یک گروه محقق کل کتاب خانه های بزرگ جهان و کتاب های قدیمی که توسط  اروپاییان دزدیده شده و از کشور خارج شده را مورد مطالعه قرار دهند، این گروه باید از محقق، مورخ، تاریخ نگار و ... توسط آستان قدس تشکیل داده شود.

وی خطاب به خادمین رضوی اظهار کرد: از هر راهی که می توانید حضوری در بین مردم پیدا کنید و با هر هدفی که می توانید بین مردم و امام رضا (ع)  ایجاد مودت کنید و نظرسنجی انجام دهیدو از هر راهی که می تواند این هدف را انجام دهید.

امام جمعه گرگان افزود: در استان گلستان کارهایی از قبیل ازدواج ساده برای جوان هایی که در خانه هستند و نمی توانند ازدواج کنند شرایط ازدواج آسان برایشان فراهم شود تا بدانند این ازدواج اثرگذار است، همچنین خدام رضوی هر سال یک شعاری که مربوط به روایات امام رضا(ع)  و مخصوصا در رابطه با مسائل اخلاقی، خانوادگی و ...را انتخاب کند.

وی تصریح کرد: اروپا خانوده را از دست داده و آن ها می خواهند این نهاد مقدس را هم از ما بگیرند، به همین دلیل برخی از شبکه های ماهواره ای برنامه هایی دارند که موجب تضعیف خانواده ها می شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این شعارهایی که انتخاب می شود در رابطه با مسائل خانوادگی و اجتماعی و ... باشد و به هر کجا که می روید آن را به عنوان پیام امام رضا (ع) به گوش مردم برسد.

وی گفت: آستان قدس باید تبدیل به هیئت اندیشه ورز شود تا جامعه و شرایط را بسنجند و این امر خیلی می تواند در جامعه تاثیر گذار باشد.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار کارکنان بهزیستی گلستان با ایشان اظهار کرد: در آیات شریفه قرآنی گفته شده کارهایی که انسانی برای یک انسان دیگر به هر شکلی انجام می دهد خیلی ارزشمند است، اگر انسان یک نفس و جانی را احیا کند مثل این است که همه انسان ها را احیا کرده است.

وی افزود: همه خدمت هایی که نسبت به انسان انجام می شود خوب است اما آن جایی که خدمت به خود انسان بر می گردد بهتر است مثلا اشکالی در وجود فرد هست و فرد آن ایراد  را برطرف می کند.

امام جمعه گرگان با اشاره به اهمیت کار پزشکان در عمل های مهمی همچون جراحی قلب  اظهار کرد: اینگونه عمل های جراحی کار بسیار حساسی است و موجب نجات جان بسیاری از انسان ها می شود، حتی در این زمینه بسیاری از پزشکان ایرانی از پزشکان خارجی بهتر هستند و خدمت به انسان به هر شکلی که باشد مهم است.

وی افزود: بین خودتان و خدای خودتان حجت داشته باشید و همین امر کافی است و هیچ چیز دیگر نمی خواهد؛ آنچه را که در توان دارید برای نجات انسان ها بهره ببرید و به خدا بگویید هر کاری می توانستم انجام دادم چرا که این کار همه چیز است و هم دنیا و هم آخرت است اما اگر خدای نکرده در محدوده ای که توان دارید و کوتاهی کنید دیگر پیش خدا حجت ندارید و فردا زبانتان در نزد خدا باز نیست.

امام جمعه گرگان گفت: هیچ چیز و هیچ حرکتی حتی حرکت مورچه در شب تاریک بر روی سنگ مرمر و صدایی که از آن بلند می شود بر خدا پنهان نیست، رسول خدا (ص)می فرماید :شما نمی توانید همه نیازهای مردم را برآورده کنید اما با اخلاق و زبانتان می توانید این کار کنید.

وی افزود: مردم در نزد من از برخی ادارات شکایات می کنند که ما به کارمندان سلام می کنیم اما جواب سلاممان را نمی دهند ،همین چیزها زندگی ما را بی برکت کرده است و باید نسبت به آن توجه شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خدمت به انسان ها امر مهمی است و خداوند در این زمینه تاکید زیادی می فرماید، نکته دوم این است که در حد توانمان کم نزاریم اگر آدمی ذره ای کار خوب در زندگی اش انجام دهد نتیجه اش را می بیند و اگر ذره ای کار بد هم انجام دهد باز هم می نتیجه اش را می بیند.