آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار جمعی از مطالبه گران استانی اظهار کرد: در زمان انتخاب استانداران بنای من بر انتخاب استاندار انتخاب فردی بود که توانایی ایجاد تحول را در استان و توانایی اجرای پروژه‌های بزرگی را داشته باشد.

وی افزود: پروژه آشوراده موضوعی بود که از زمان دولت آقای خاتمی در حال پیگیری آن بودم و همچنان هم هستم، البته شرکت در مراسم کلنگ‌زنی این پروژه به خاطر اهمیت فوق العاده آن بود چون من برای شرکت در هیچ کدام از پروژه های کلنگ زنی شرکت نمی کنم.

امام جمعه گرگان گفت: بحث راه آهن اینچه برون به ترکمنستان  می تواند تحول اساسی برای استان ایجاد کند.

امام جمعه گرگان گفت: در زمان بیان خواسته هادر نزد وزیر راه و شهرسازی  باید موارد ضروری عنوان شود اما راه آهن اینچه برون از اهمیت بالایی برخوردار است و در زمان ایجاد مشکلات برای کشور می تواند راهگشا باشد.

وی ادامه داد: برخی خواسته ها بر اساس ضرورت استان مطرح می شود مانند زهکشی اراضی شمال استان که در حال انجام است، قبلا در آن زمین ها در هر هکتار 300 کیلو گندم برداشت می شد اما حالا چندین تن برداشت می شود.

امام جمعه گرگان گفت: مطالبات خود را رسانه ای کنید تا حمایت های مردمی را همراه خود داشته باشید و من به تنهایی نمی توانم تمام این مطالبات را داشته باشم.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان نمای ساختمان ها را نمادی از فرهنگ جامعه بیان کرد و گفت که نمای واحدهای احداثی در استان باید برگرفته از معماری منطقه باشد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار اعضای هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با ایشان اظهار داشت: متاسفانه در ساخت و سازها به این مساله کمتر توجه و نظارت می شود که موجب فاصله گرفتن نمای ساختمان ها با فرهنگ منطقه و فرهنگ ایرانی اسلامی شده است.

امام جمعه گرگان خطاب به اعضای حاضر در این دیدار افزود: شما به عنوان مهندسین و ناظرین ساختمان ها اگر در کار خود جدیت و قاطعیت داشته باشید، می توانید فرهنگ بهره مندی ازمعماری منطقه را در ساخت و سازها نهادینه کنید.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: در زمان ساخت سایت اداری گلستان در غرب گرگان بر استفاده از نماد منطقه تاکید زیادی داشتم، اما این مساله از سوی مدیران وقت مورد توجه قرار نگرفت.

به گفته آیت الله نورمفیدی، اگر این درخواست رعایت می شد، سایت اداری گلستان به یکی از مناطق زیبای استان برای معرفی گلستان و نیز جذب گردشگر تبدیل می شد.

امام جمعه گرگان همچنین از نمای ساختمان های احداث شده در بلوار گردشگری ناهارخوران مرکز استان انتقاد کرد و گفت که این بلوار یکی از مسیرهای تردد مسافرین و گردشگران بوده، اما نمای ساختمان ها هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی اسلامی و منطقه گرگان ندارد.

نماینده ولی فقیه در گلستان همچنین بر تلاش در جهت معرفی بیشتر دیوار دفاعی گرگان تاکید کرد و افزود: دیوار دفاعی گرگان که به روایت بسیاری از مورخین و کاوشگران دومین دیوار بزرگ جهان بعد از دیوار چین است، می تواند یکی از بهترین جاذبه های توریستی، تفریحی و گردشگری منطقه و حتی کشور باشد.

امام جمعه گرگان همچنین با اشاره به جمعیت حدود 2 میلیون نفری گلستان گفت: استان بر روی گسل زلزله قرار دارد و توجه به ساخت و سازهای با کیفیت و نظارت دقیق مهندسان بر آن ضروری است.

حسین ویزواری رییس هشتمین دوره هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان نیز گزارشی از برنامه های این مجموعه ارائه کرد.سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان بیش از 9 هزار و 500 عضو در رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک دارد.

((دیوار تاریخی گرگان که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده شده، دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز و تا کوه ‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه داشته واکنون تنها بخش‌ های کوچکی از آن باقی است.دیوار تاریخی گرگان 200 کیلومتر طول دارد در 29 تیرماه سال 1378 به ثبت ملی رسیده ‌است))

 

در این 40 سال که از انقلاب می گذرد تندروی ها ی زیادی از چپ و راست  ، اصول گرا و اصلاح طلب دیدم  با اطمینان می گویم این تند روی ها دوام ندارد و تمام خواهد شد/ تندروهای اصول گرا و هم تندروهای اصلاح طلب هردوی آن ها به شکلی منزوی شده اند و اگر نشده اند انشالله خواهند شد/من طرفدار حرف حسابم حرف حق و منطقی اگر اصولگرا بزند می گویم آفرین اگر اصلاح طلب بزند می گویم آفرین/در همایش ها و نشست های شیعه و سنی هم همیشه می گویم وحدت با شعار درست نمی شود وحدت مبانی دارد اگر به آن پایبند باشیم وحدت عملی می شود/یکی از مشکلات  استان تهمت و تخریب یکدیگر است .بارها گفتم  اگر با هم اختلاف سلیقه داریم همدیگر را خراب نکنیم و تهمت نزنیم. اگر اختلاف سلیقه داریم حرف خودمان را بزنیم نه این که غیبت و توهین کنیم/یک اصولگرا و اصلاح طلب زمانی که وارد حیطه کاری و خدمت به مردم می شود باید این مسائل حزبی را وارد کار خود نکند و به بهترین شکل خدمت کند این مبنا هم به نفع اصولگرا و هم به نفع اصلاح طلب است

 

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ، در دیدار اعضای خانه احزاب گلستان با ایشان اظهار کرد:خوشحالم با همه مشکلات ، امروز نهال جمهوری اسلامی ایران به درختی تنومند تبدیل شده است در این 40 سال که از انقلاب می گذرد تندروی ها ی زیادی از چپ و راست  ، اصول گرا و اصلاح طلب دیدم  .با اطمینان می گویم این تند روی ها دوام ندارد و تمام خواهد شد.

وی افزود: هم تندروهای اصول گرا و هم تندروهای اصلاح طلب هردوی آن ها به شکلی منزوی شده اند و اگر نشده اند انشالله خواهند شد، آنچه که مصلحت انقلاب و نظام است در این است که همه در کنار هم به فرمایش امام راحل بحث های طلبگی انجام دهند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: خودمان در مدرسه آقای بروجردی قم روزی مباحثه می کردیم، سر بحث واقعا دعوا می گرفتیم، در اتاق سیخی بود و یکی از افراد مباحثه سیخ را می گرفت تا من را بزند اما بعد از مباحثه با هم می گفتیم و می خندیدیم.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: یکی از خاصیت های بارز بحث های طلبگی این بود که سر بحث بعضا کتک کاری  هم می شد اما بحث که تمام می شد کینه و نفرتی پیدا نمی شد و هرچه بود مربوط به مباحثه بود.

آیت الله نورمفیدی گفت: بعضی ها می گویند ما جزو هیچگونه حزبی نیستیم دررابطه با خود من بارها پرسیده شده است شما اصلاح طلب  یا  اصولگرایی ؟ من گفتم هیچ کدام نیستم و به یک معنا هردو هستم.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان گفت: اگر وابستگی جناحی نداشته باشیم جدی تر می توانیم از نظام دفاع کنیم؛از ابتدا اعتقاد و مبنای بنده همین بوده و هست  ، این برای خیلی ها جای تعجب دارد که من هیچگونه وابستگی ندارم اما می گویم هم اصولگرا و هم اصلاح طلب هستم  چرا که  من طرفدار حرف حسابم حرف حق و منطقی اگر اصولگرا بزند می گویم آفرین اگر اصلاح طلب بزند می گویم آفرین.

وی گفت: آنچه را که امروز همه باید پایبند به آن باشیم این است که این کشور برای استقلال و عظمت خود چه فراز و فرودهایی را تجربه کرده است باید قدر دان همه افرادی که برای توسعه، پیشرفت و اعتلای کشور تلاش کرده اند باشیم .

امام جمعه گرگان گفت: آنچه برای این کشور لازم است توسعه و پیشرفت این کشور در تمام زمینه ها و از جمله مسائل اقتصادی است، در مسائل فرهنگی هم اگر تدبیر و هماهنگی ... در کشور باشد مشکلات حل می شود اما به جای اینکه به فکر پیشرفت آن باشیم با هم دعوا می کنیم، تنازع جامعه را سست می کند و زمینه را برای ورود دشمن آماده می کند.

وی افزود: در قرآن آمده همه باید از خدا و پیغمبر اطاعت خدا کنید ، با هم دعوا نکنید که سست و فشل می شوید و ابهت تان از بین می رود؛ معتقدم اختلاف موجب نفوذ دشمن می شود و کودتای 28 مرداد هم به همین دلیل بود زمینه های اختلاف پیش می آید و موجب می شود شاه را برگرداند اختلاف روزنه ای است که دشمن وارد می شود باید خوشحال باشیم جامعه به این حد رسیده است که خود را تحمل کنیم.

امام جمعه گرگان گفت: در همایش ها و نشست های شیعه و سنی هم همیشه می گویم وحدت با شعار درست نمی شود وحدت مبانی دارد اگر به آن پایبند باشیم وحدت عملی می شود، اما همه شعار می دهیم در استان های دیگر این مشکلات حل نشده است اولینش این است که همدیگر را بپذیریم شیعه نگوید سنی کافر است سنی نگوید شیعه رافضی است.

امام جمعه گرگان گفت: در رابطه با مسائل استان مشکلات به خیلی از چیزها برمی گردد که با گفتن من حل نمی شود و نیازمند زمان است و با تبلیغ درست نمی شود یکی از مشکلات  استان تهمت و تخریب یکدیگر است .بارها گفتم اگر با هم اختلاف سلیقه داریم همدیگر را خراب نکنیم و تهمت نزنیم. اگر اختلاف سلیقه داریم حرف خودمان را بزنیم نه این که غیبت و توهین کنیم.

وی تصریح کرد:  یک اصولگرا و اصلاح طلب زمانی که وارد حیطه کاری و خدمت به مردم می شود باید این مسائل حزبی را وارد کار خود نکند و به بهترین شکل خدمت کند این مبنا هم به نفع اصولگرا و هم به نفع اصلاح طلب است اما اگربخواهیم آن جا را میدان این مسائل حزبی قرار دهیم ائتلاف بهم می خورد باید به این رشد برسیم اما متاسفانه در استان همه همدیگر را خراب می کنیم نیروهای شرق غرب را خراب می کنند اصولگرا اصلاح طلب را خراب می کنندو بالعکس،تخریب یکدیگر یکی از ریشه های مشکلات استان ماست.

آیت الله نورمفیدی در پایان گفت: راه آهن اینچه برون خیلی  می تواند برای استان ما مفید باشد سه رئیس جمهور آمدند و آن را افتتاح کردند اما فقط در مسیر گرگان تا اینچه برون از آن استفاده میشود، این راه آهن می تواند میدان فعال اقتصادی باشد چراکه از چین اجناس 15 روزه می تواند وارد شود اما سر دو سه میلیون دلار اختلاف وجود دارد و برخی از مسئولان ما می ترسند.

 

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه کارگروه ساخت باغ موزه دفاع مقدس اظهار کرد: امیدواریم قصور و کوتاهی هایی که در گذشته در رابطه با  موضوع ساخت مرکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس اتفاق افتاده است در این جلسه ویژه که با حضوراقای استاندار و نمایندگان محترم و مسئولین و فرماندهان و یادگاران دفاع مقدس برگزار می شود، قصور ترمیم شود و به بهترین وجه و سریع ترین زمان به نتیجه برسد.

وی افزود: آیاتی که اول مجلس توسط قاری تلاوت شد به نظرم مناسب با شرایط فعلی کشور و موضوع جلسه است آیه اول این بود که همه شما باید اقتدا و پیروی کنید از رسول خدا، بهترین الگو، اسوه و پیشوا رسول خداست؛ این آیه آن هم در این زمان خیلی مهم است، همه جوامع تلاش می کنند برای جامعه خود الگو درست کنند و چیزی را به عنوان الگو تحویل جامعه دهند اما قرآن می گوید بهترین اسوه و الگو رسول خداست ، در آیه دوم آمده وقتی احزاب و گروه های مختلف علیه شما هم پیمان می شوند چکاری انجام دهید.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: الان بهترین زمان است تا این آیه را در جامعه خود پیاده کنیم انگار همین الان بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است، وقتی گروه ها جمع شدند تا ریشه بنیان نبوی را از بیخ و بن برکنند خیلی ها ترسیدند و لرزیدند اما مومنان وقتی این صحنه را دیدند گفتند این همان چیزی است که خدا به ما وعده پیروزی داده است خدا با تاکید وعده داده است ما به مومنین کمک می کنیم لذا مومنین وقتی احزاب علیه شان اجتماع می کنند می گوید این همان چیزی است که خدا و پیغمبر به ما وعده داده است و خدا و پیامبر راست می گویند این شلوغی ها و اجتماع   مکر و فریب علیه مومنین باعث می شود ایمان این ها بهتر شود؛ بهترین آیه در قرآن که می تواند با زمان ما منطبق باشد همین آیه است.

وی با طرح این سوال که احزاب چگونه علیه مومنین جمع می شوند؟ گفت: مطمئن باشید یکی از دست به یکی های احزب و مهمترین آن تهاجمات فرهنگی است اینکه بیایند فرهنگ را از ریشه نابود کنند چون وقتی فرهنگ نابود شود چیزهای دیگر هم نابود می شود و وقتی فرهنگ را از ما بگیرند همه چیز را از ما گرفته اند.

 

امام جمعه گرگان گفت: راجع به امام حسین (ع)در رابطه با آن تهاجم اسلامی زمینه هایی فراهم کردند فتاوایی گرفتند زمینه سازی کردند تا توانستند این کار را کنند.

وی با تاکید بر اهمیت مسائل فرهنگی اظهار کرد: در بحث مسائل فرهنگی در تمام زمینه ها باید خیلی حساب شده وارد شویم اما برخی ها سطحی نگاه می کنند که خیلی اشتباه است فرهنگ باید اول در ذهن مردم وبعد در احساس و دل مردم ورود پیدا کند تا موثر باشد گاهی وقت ها ما کاری به عنوان کار فرهنگی می کنیم که جامعه پس می زند این کار اشتباهی است که خرج می کنیم و فایده ای ندارد.

امام جمعه گرگان گفت: شهدا انتقال دهنده فرهنگی برای یک ملت هستند که این فرهنگ می تواند موجب بقای یک حکومت باشد.در واقع  شهدا خودشان فرهنگ ساز هستند ، ایده به جامعه می دهند گاهی فکر می کنم اگر کمیل ها و امثال کمیل ها اگر تمام شود دیگر چه کسی است که این ها را منتقل کند؟ این ها اگر نباشند و تمام شود چه کسی است که باید این فرهنگ را منتقل کند.

وی گفت: من گاهی وقت ها تعریف اوجب واجبات می کنم در جلسه ای در شهرستان گنبد هم گفتم تقریب مذاهب از واجب هم واجب تر است چراکه دشمن به دنبال نابودی وحدت ماست همه وظیفه داریم،  اگر تفکر شهدای ما از جامعه گرفته شود چه چیزی می تواند این انقلاب را بیمه کند؟ یکی از چیزهایی که می تواند کشور و انقلاب را نگه دارد و تفکری که باعث شد کشور از زیر یوغ استعمار و استبداد نجات دهد تفکر شهداست، شهدا شمع محفل بشریت هستند، نور و روشنایی می دهند پس تفکر و ایثارشان باید منتقل شود و اگر این ها منتقل شود کشور ما می تواند در برابر همه چیز بیمه شود اگر این ها از بین رود هیچ تضمینی نداریم.

امام جمعه گرگان گفت:  رهبرمعظم انقلاب در روزی که برای اجلاسیه چهار هزار شهید  در خدمتشان بودیم فرمودند استان گلستان یک الگو برای جهان اسلام است، جایی که خون شهدای شیعه و سنی در هم مخلوط شد و تقدیم محضر ربوبی شد،  این یک امتیاز برای استان است و من از اقای استاندارکه سابقه جهادی دارند و از همه مسئولان انتظار دارم  پیگیر بودجه های استانی باشند تا این مرکز فرهنگی به ثمر بنشیند. 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: «پروژه گردشگری آشوراده» سکوی توسعه گلستان است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی، عصر پنجشنبه در مراسم کلنگ زنی پروژه گردشگری آشوراده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این پروژه خواسته همه مردم استان گلستان بوده و این طرح را از ۱۵ سال پیش شروع کردیم و آن را از دولت ها خواستیم.

وی افزود: بحمدالله این کار با زحماتی که استاندارهای قبلی و مخصوصاً استاندار فعلی ما کشیدند به بار نشسته و امیدواریم که آرزوی دیرینه مردم تحقق یابد و همه از این پروژه عظیم استانی بهره مند شوند.

آیت الله نورمفیدی گفت: قطعاً این جزیره سکوی توسعه استان است و امیدواریم که هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی تأکید کرد: گردشگری منافاتی با ضوابط زیست محیطی ندارد و باید آن ها در کنار هم قرار بگیرند تا توسعه اتفاق بیفتد.