آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با جمعی از علمای قاره آفریقا اظهار کرد: اینکه تهمت هایی را که در رابطه با نظام جمهوری اسلامی شنیدید باور نکردید و برای کشف حقیقت بیشتربه اینجا سفر کردید در واقع به دستور قرآن عمل کردید که خداوند در قرآن به ما می فرماید به آنچه که علم ندارید گوش ندهید.

وی افزود: اینکه امروز شما اینجا هستید خواست خدا بوده تا شما به اینجا بیایید و حقایق مربوط به نظام جمهوری اسلامی را کشف کنید.

آیت الله نورمفیدی گفت: نکته قابل تامل این است که اگر به کتاب آسمانی خود مراجعه کنیم متوجه می شویم نقل شده به تمام انبیای ما از اول تا آخر تهمت هایی زده شده و این یک مسئله سابقه دار است، پس ما نباید خیلی از این موضوعات ناراحت شویم.

وی با اشاره به دلایل اتهامات وارد شده به جمهوری اسلامی اظهار کرد: تا زمانی که نظام شاهنشاهی در این مملکت بود و با اسلام آشنایی نداشت مدافع تمام اهداف آمریکا در منطقه بودو در آن زمان چنین تهمت هایی به ایران زده نمی شد اما بعد از برقراری نظام جمهوری اسلامی آرام آرام این تهمت ها شروع شد.

امام جمعه گرگان گفت: اگر ایران در برابرسیاست های آمریکا عقب نشینی کند و مخالفتی نکند این حرف ها و تهمت ها تمام می شود اما علت اینکه این تهمت ها در بین کشورهای مسلمان به ما نسبت داده می شود به این دلیل است که ما در مقابل سیاست های آمریکا ایستاده ایم.

وی تصریح کرد: امروز تنها کشوری که در کنار آرمان های فلسطین ایستادگی می کند و از مسجد الاقصی دفاع می کند ایران است و تنها کشوری که از کشورهای اسلامی در برابر تجاوزهای که به  کشورهای آن ها می شود مانند یمن حمایت می کند ایران است.

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه برای جمهوری اسلامی ایران شیعه و سنی فرقی ندارد، اظهار کرد: مگر فلسطینی ها و یا یمنی ها همه شیعه هستند که ما در کنار آن ها ایستاده ایم؟ ما بر اساس دستور قرآن وظیفه داریم به دنبال وحدت اسلامی باشیم اما دشمنان ما به دنبال ایجاد تفرقه هستند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این نکته که مابه دنبال تحقق اهداف اسلام هستیم، افزود: ریشه تمام دشمنی ها در منطقه و کل جهان به این دلیل است که ما به دنبال وحدت امت اسلامی هستیم.

وی خطاب به علمای قاره آفریقا اظهار کرد: از شما برادران عزیز تشکر می کنم که به فکر ایجاد تشکلی برای آرمان های قرآنی بودید قطعا بدانید خدای متعال شما را در این مسیر کمک خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه دراستان با اشاره به حادثه ترور ایشان توسط منافقین در اوایل انقلاب و به شهادت رسیدن محافظین وی یادآور شد: عامل این ترور پس از مدتی دستگیر شد و خودم از مامورین خواستم که وی را نزد من بیاورند و بدانم چرا به دنبال ترور بنده بودند که ایشان در جواب گفتند: برابر اطلاعات سازمان منافقین وجود شما از بروز اختلاف در این منطقه جلوگیری می کرد و از اینرو بود که قصد ترور شما را دربرنامه داشتیم.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: از آن وقتی که شنیدم تفرقه و اختلاف بین مسلمانان خواسته دشمنان است ، مستحکم تر شدم و با تمام توان دراین راه قدم برداشتم و حاضرم در این راه شهید  شوم اما نگذارم خدشه ای به امر مهم وحدت وارد شود.

 

 

 

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی صبح امروز در جلسه شورای اداری استان گلستان اظهار کرد: دوران مسوولیتی شما عزیزان یک زمان است که همیشه وجود ندارد و مسوولان عزیز و محترم باید از این فرصت استفاده کنید و هر کاری که می‌توانید برای مردم انجام دهید.

وی ادامه داد: در زمان بازنشستگی شما از کار برکنار شدید و هر عمل صالحی که می‌خواهید و می‌توانید باید در زمان خدمت و کار انجام دهید و این زمان را از دست ندهید.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: این انقلاب که امسال چهلمین سال پیروزی آن است دوران‌هایی را طی کرده و کشور فراز و نشیب‌هایی را دیده و آنچه بزرگان این نظام و کشور دنبال آن بودند امروز به آن رسیدیم که آن استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و سربلندی این نظام بوده است.

آیت الله نورمفیدی گفت: باید قدر این زمان را دانست و نگذاریم این زمان از دست برود و باید تمام توان و استعداد خود را در راستای پیشرفت کشور بکار بگیریم.

وی تاکید کرد: ما نباید هیچگاه به این میزان خدمت قانع باشیم و همیشه باید به مردم خدمت کنیم و این کشور به خدمات زیادی نیاز دارد و در کنار تشکر تقاضا می‌کنم بیشتر به مردم خدمت کنید.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با تقدیر از تلاش‌های معاونان سابق استاندار که پس از اجرای قانون عدم بکارگیری بازنشستگی مسوولیت را تحویل دادند، گفت: مردم قدردان هستند و اگر دلسوزانه برای مردم کار کنیم خدا و مردم از شما راضی خواهند بود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: زمانی مدیرکل اقتصاد و دارایی داشتیم و ایشان فوت کرد و به مجلس ترحیم ایشان رفتم و دیدم خیلی شلوغ است و تعجب کردم و سوال کردم چرا مجلس اینقدر شلوغ است که گفتند وی انسان بسیار خوب، شایسته و دوست‌داشتنی بود که مردم هم قدردان او هستند.

وی تاکید کرد: فرد بازنشسته از نظر کار اداری بازنشسته می‌شود اما انسان در تمام عمرش باید در راه بندگی خداوند حرکت کند و همیشه از خداوند بخواهید روزهای آخر عمر از کار نیافتید.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با اشاره به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: باید سعی کنید در زمان مواجه شدن با مردم پاسخگوی مردم باشید و مردم را سرگردان نکنید.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: شما وظیفه دارید زمانی که مردم به شما مراجعه می‌کنند حتی اگر نمی‌توانید مشکل مردم را برطرف کنید با زبان و اخلاق و برخورد خوب مردم را راضی برگردانید.

وی اضافه کرد: نسبت به مردم عصبانی نشوید و بی‌اعتنایی نکنید و آغوشتان باز باشد و مردم از رفتار شما شادمان شوند و به نظر من بهترین کارهایی که در ایام پیروزی انقلاب می‌تواند انجام شود همین رفتار خوش و خوب با مردم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: همیشه نگاهتان به موضوعات استان توسعه‌ای و پیشرفت باشد زیرا کارهای جزئی ماندگار نیست و کارهای بزرگ ماندگار خواهد بود.

 

 دنیا در حال استفاده از آب دریا است و ما آنقدر بهانه‌تراشی می‌کنیم

 

نورمفیدی با اشاره به مشکلات آب در استان گفت: دنیا در حال استفاده از آب دریا است و ما آنقدر بهانه‌تراشی می‌کنیم که هیچکس نباید از آب دریای خزر برداشت کند در حالی که این درست نیست زیرا این نعمتی است که خداوند در اختیار ما گذاشته است.

وی گفت: نمی‌دانم چرا از این باران‌هایی که می‌بارد استفاده نمی‌کنیم و باید به این فکر باشیم که از این بارش باران با هزینه‌های کم استفاده کنیم.

آیت الله نورمفیدی در خصوص قتل امام جمعه اهل سنت در یکی از روستاهای شرق استان گفت: این موضوع استان را زیر سوال برد و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به شدت موضوع را پیگیری کرده و قاتل و قاتلان این امام جمعه زودتر شناسایی و دستگیر شوند و به سزای اعمالشان برسند.

نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان  در هشتمین پیش نشست همایش ملی دیدگاه های علوم قرآنی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره) در موسسه فرهنگی میرداماد گرگان اظهار کرد: در مورد موضوع جلسه و شخصیت علمی مرجع عالی قدر آیت الله فاضل لنکرانی مباحثی مطرح شد که من توفیق نداشتم از بیانات همه عزیزان بهره مند شوم اما همان مقداری که رسیدم مباحث جالبی بود مخصوصا نکته آخر که اعجاز علمی در قرآن کریم به این معنا نیست که قابل تجربه باشد.

وی تصریح کرد: شاید خیلی از مسائل قرآن تجربه پذیر باشد اما تجربه پذیر نیستند مثل هفت آسمان که قابل تجربه نیست پس اعجاز علمی یعنی قرآن اسراری را برملا کرده است که برای بشر هیچ راهی برای تجربه کردن آن ها وجود ندارد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: از نظر ما طلبه ها برای اینکه علمیت یک شخص روشن شود به نظرم سه راه وجود دارد، اساتیدی که شخصیت مورد نظر در خدمت آن ها بهره مند شده، شاگردان و طلابی که پیش آن فرد درس خواندند و کتاب های علمی که از این شخصیت منتشرشده است، چرا که افکار و اندیشه های فرد در کتابهایش منعکس است، اما چرا می گویم استاد می تواند بهترین معرف شخصیت باشد؟ چون در حوزه های علمیه کلاس های درسی که وجود دارد اساس و مبنا از گذشته های دور بر اساس گفتگو و نقد و اشکال به مطالب و .... استوار بوده است، وقتی شاگردی در محضر استاد سوال و پرسش می کند استاد متوجه می شود این شاگرد تا کجای درس را فهمیده یا اینکه نه همینطور سوال می پرسد متاسفانه در مراکز دانشگاهی ما این رسم وجود ندارد اما این پرسش و پاسخ چیز مبارکی است قضاوت یک استاد در مورد شاگرد می تواند گویا باشد و حق مطلب را ادا کند؛ شاگرد در حوزه های علمیه برای پرسش و پاسخ آزاد است تا جایی که استاد را به پرخاش وا می دارد.

  مرحوم فاضل فقه و اصول را نزد دو استاد یعنی آیت الله بروجردی (ره) و حضرت امام (ره) تحصیل کرده است که  قضاوت هر دوی این بزرگوار در مورد آیت الله فاضل لنکرانی شنیدنی است؛ یک جوان 19 ساله ای که درس خارج بخواند و گفته های استاد را در 4 الی 5 سال ضبط کند و منتشر کند کار مهمی است به گفته آیت الله بروجردی از من چیزی باقی نمی ماند جز کتاب نهایت التقدیر که محمد آقا نوشته است، آقای محسنی ملایری هم نقل می کرد مرحوم بروجردی می فرمودند شما باید قدر این جوان را بدانید، امام راحل هم که مرحوم فاضل 11 سال نزد ایشان فقه و اصول تلمس کردند وقتی نوشته مرحوم فاضل درباره بحث طهارت امام و مباحث اصولی را دیدند ،گفتند مطالب و مبانی من را بهتر از خودم بیان کردند و مطالب دیگری از امام توسط ایشان نقل شده که مسئولیتی را به ایشان واگذار کردند اما آیت الله فاضل محضر امام می رسند می گویند اگر آن مسئولیت را قبول کنم از تالیف شرح التحریر الوسیله باز می مانم که امام فرمودند :آن مسئولیت را رها کنید  این کار علمی را تمام کنید نظر این دو استاد نشان می دهد ایشان شاگرد برازنده ای بوده است.

وی ادامه داد: من خودم مدتی در نزد ایشان تلمض کردم چیزی که در حوزه های ما رسم است اساتید را با شاگردانی که در درسشان حاضر می شوند می سنجند دو درس در قم بود که شاگردان برجسته در نزد ایشان درس می خواندند یکی مرحوم ایت الله داماد بود که در بقعه ای درس می داد و 15 شاگرد داشت، آیت الله شبیر زنجانی، طاهری اصفهانی، شهید بهشتی، روحانی و .. از افاضلی بودند که در درس داماد شرکت می کردندو  از طریق شاگردان می توان اساتید را شناخت؛ حضرت امام هم درس پر رونقی داشتند؛ من تا جایی که یادم هست درس اقای فاضل می رفتیم در مقایسه با برخی از درس ها قابل مقایسه نبود ولی با دوست فاضل و دانشمندمان محقق داماد کفایه را پیش آیت الله فاضل می خواندیم و در مقایسه ای که انجام می دادیم برتری مشخص بود، درس رایج آن روز درس ایشان بود من وقتی می خواستم مکاسب را قبل از شروع نهضت انجام دهم ایت الله بروجردی زنده بودند و من از خیلی ها پرسیدم کجا بروم خیلی ها ایت الله فاضل را معرفی کردند و من روزی به مدرسه فیضیه آمدم دیدم ایشان روی یکی از پیشخوان ها نشسته و خدمتشان رفتم و گفتند بله من تدریس می کنم.

امام جمعه گرگان گفت: نکته سوم کتاب ها و تالیف هایی است که علما انجام داده اند، مهمترین کتاب آیت الله فاضل تفصیل الشریعه فی شرح تحریر الوسیله است یعنی شرح تحریر الوسیله حضرت امام . اولین کسی که تحریر را مطرح کرد و مورد بررسی قرار داد مرحوم اقای فاضل بود ، جنبه های علمی ایشان در کتاب بالای 40 جلد است که چاپ شده  و هم مبانی حضرت امام که مطرح می شود مهم است، چون خیلی ها در صدد این بودند که بگویند امام علمیتی ندارند و برای اینکه ایشان، مبارزاتشان و علمیتشان را زیر سوال ببردند برخی ها می گویند اینکه زمانی که ایشان را از ترکیه به نجف تبعید کردند کسی به شاه معدوم گفته بود بهترین راه کوبیدن امام فرستادن به نجف است وقتی آنجا برود به دلیل تکثر علما خود به خود آنجا از نظر علمی شکسته می شود اما وقتی امام رفت نجف بحث مکاسب را شروع کردند بسیاری از علمای نجف گفته بودند ما فکر می کردیم از علم بی نیازیم الان می فهمیم نه باید باز هم درس بخوانیم، کتاب تفصیل الشریعه علمیت مرحوم اقای فاضل را نشان می دهد که این نکته را پاسخ می داد که امام باید محوریت علمی و سیاسی هم داشته باشد، مرد علمی من جمیع جهات است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: مسئله مهم دیگر نوگرایی است فقه در طول تاریخ ادواری را پشت سر گذاشته است و به اعتقاد من قدری را که نیازمند اجتهاد نو داریم در این حد نبوده است وقتی کتاب های فقهی ملاحظه می شود در یک محدوده خاص است اما فقه امروز باید خیلی جاها گفته شود خیلی چیزها در قاموس ما مطرح شده است مسائل جدید که دامنه وسیعی دارد یکی از چیزهایی که مرحوم فاضل لنکرانی از حضرت امام گرفتند  و داشتند مسئله تاثیر زمان و مکان در استنباط و اجتهاد، آشنایی به زمان و مسئله فقه پویاست.

وی گفت: فقه پویا دارای باری در حوزه های علمیه است و شاید غیر از امام کسی جرات نمی کرد این را بگوید و افرادی باید این حرف ها را بگویند که جایگاهی داشته باشند، من این را نمی دانم مرحوم فاضل این نواندیشی را از امام گرفتند یا اینکه از خودشان بود اما قابل تقدیر است امام این راه را باز کردند.

امام جمعه گرگان گفت: این نو اندیشی باید در فقه ما به وجود بیاید وگرنه زمان ما را پس می زند زمان با کسی کار ندارد و به کسی اعتنا ندارد این ما هستیم که بیندیشیم که زمان ، خود را برای ما تحمیل نکند این مرکز فقهی که ایت الله فاضل پایه گذاری کردند برای همین مسئله هست که طلاب با استعداد و آماده که به مرحله اجتهاد برسند این قدرت را پیدا کنند با نیازهای جهان اسلام بتوانند نظر دهند، این امر بسیار مبارکی است الان هم تحقیقات زیادی انجام می شود من جمله تحقیقات هشت جلدی است دررابطه با حقوق کودک نوشته شده است، کار نو و جدیدی است، جوادآقا فاضل نقل می کرد بخش یونیسف که این فرد را دیده بود گفته بود ما نمی دانستیم فقه شیعه انقدر گسترده است آن وقت فقه مباحث اربعه هم به شکل مقایسه ای وجود دارد یا در مورد زنان امروز یکی از چیزهایی که امروز در مورد اسلام و مسلمین مطرح می شود گام اول است، یک چیزهایی را هم زمان باید حل کنند یک مرکزی باید باشد در این مباحث ورود پیدا کند، دموکراسی، آزادی  و ... در دنیا مطرح است اگر اسلام وارد نشود و در این زمینه ها  خودرا کنار بکشد دیگران میدان را می گیرند.

 

ويژه برنامه سالروز ورود و سفر امام حسن عسگري(ع) به گرگان با حضور حضرت آيت الله نورمفيدي نماينده ولي فقيه در استان گلستان و امام جمعه گرگان و به همراه تجليل از پيشكسوتان فرهنگي و هنري گرگان همراه با نمازمغرب و عشاء درمسجد جامع گلشن گرگان برگزارشد.

 

وزیر راه و شهرسازی، صبح جمعه با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان گلستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آیت الله نور مفیدی اظهار کرد: برای توسعه و اجرایی شدن طرح های بزرگ استان باید حمایت های دولت بیشتر شود.

وی افزود: اقدامات در خصوص طرح هایی به ویژه راه اینچه گرگان - اینچه برون و گرگان - مشهد تسریع شود.

در ادامه محمد اسلامی، وزیر راه و شهر سازی هم اظهار کرد: طرح برقی کردن راه آهن اینچه برون به تهران با تکمیل نقشه های اجرایی به زودی و با کمک روس ها انجام می شود.

اسلامی افزود: راه آهن گرگان به مشهد هم با مشارکت بخش خصوصی اجرایی خواهد شد که تأثیر بر ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی منطقه دارد.

وی گفت: با تشکیل صندوق سرمایه گذاری به ارزش ۱۹ میلیارد تومان طرح های حمل و نقل جاده ای و ریلی کشور توسعه می یابد.