گفتیم خدای متعال با اینکه قدرت مطلق است اما در عین حال برای آن هایی که نافرمانی و گناه می کنند راه را نبسته و راه را باز گذاشته است، در دعاهای ما هم هست که خداوندا تو راه را باز گذاشتی اگر کسی از در توبه وارد نشود مقصر خودش است.

 در روایات اسلامی داریم خداوند از توبه بنده اش آن قدر خوشحال می شودکه اگر کسی در میان صحرا و بیابان ذات و توشه و وسایلش را گم کند و ناگهان پیدا شود  بسیار خوشحال می شود خوشحالی خداوند از این خوشحالی بیشتر است.

با این حساب وقتی خدا راه را باز گذاشته و یک عمر نافرمانی کردیم اما راه باز است  خدا هم سریع الرضاست. به تعبیر امام امیرالمومنین (ع) در دعای کمیل یعنی خداوند زود از بنده اش راضی می شود پس باید از این فرصت و موقعیت استفاده کنیم.

 گام اول این است که بفهمیم گیر هستیم تا نفهمیم مشکل داریم به فکر راه حل برای درمان نمی شویم. یک بیمار اگر نفهمد یک مشکل دارد با خیال راحت به زندگی ادامه می دهد و هیچ کاری نمی کند منتهی یک مرتبه مرض مسلط می شود خدا درد را داده است تا بفهمید گرفتارید اینجا هم قضیه هم همین است گام اول توبه این است که بفهمیم گیرهستیم.

 عزیزان من بهشت را ما می سازیم جهنم را ما می سازیم و گرنه خدا نه با کسی دوستی خاص دارد نا با کسی دشمنی دارد همه بندگان او هستیم. خدایی که ارحم الراحمین است بهشت و جهنم را خودمان می سازیم و در آیات قرآنی هم آمده است جزا و پاداش شما همانیست که خودتان انجام می دهید یعنی خود اعمالتان پاداش شما می شود این هامسئله است.

در حدیثی از رسول خدا (ص) آمده است و صریحا می فرماید این هایی که درقیامت می بینید اعمال خودتان هست حالا به خودتان برگشته اید چیزی نیست جدای از ما. امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه می فرماید کارهایی که ما در دنیا انجام می دهیم فردای قیامت جلوی چشم ما می آید به این نکته توجه کنیم گناه در وجود ما آتش درست می کند.

همان طوری که در قرآن داریم کسی که مال یتیم را به ظلم می خورد همین الان در شکمش آتش وارد می کند منتهی این آتش را احساس نمی کند فردای قیامت این شعله ور می شود و تا انسان به اینجا نرسد نمی تواند توبه کند همان طور که همه عرفا گفته اند گام نخست توبه ندامت و پشیمانی و درک این مسئله است.

 جملاتی از حضرت امام (ره) دراین رابطه عرض می کنم ، ایشان می فرماید انسان عاقل اگر به فرموده های علما و حکما همان طور که به نقل قول یک پزشک اعتنا کند( مثلا شما بیمار می شوید نزد پزشک می روید هرچه گفت گوش می دهید)، این همه انبیا و علما و عرفا  از همه این ها مهمتر خدای متعال اگر به حرف این ها به اندازه حرف پزشک گوش دهیم، از معاصی پرهیز می کنید و اگر خدای نخواسته مبتلا شد به زودی از آن پشیمان می شود.

در بیانی دیگر امام راحل  می فرمایندعمل صحیحه و اعتقادات صحیحه به صور نورانیه ظاهر می شود، یعنی شما هر کار خوبی انجام دهید فردای قیامت به شکل نورانی به شما نمایش داده می شود و اعمال و اعتقادات باطله به شکل ظلمانی و قبیحه  برای صاحبشان غایت و اندوه دردناکی را به بار می آورد.

 وقتی فرد چشمش به اعمال زشتش می افتد موجب غم و اندوه بسیاری برای او  می شود. در قرآن هم آمده است فردای قیامت انسان هر کاری انجام داده جلوی چشمش می آید و حس می کند آن را، وقتی چشمش به کارهای زشتش می افتد آرزو می کند کاش هزاران فرسخ از من دور بود آن را نمی دیدم.

مسئله گناه بسیار خطرناک است خدا این راه را برای بندگانش باز گذاشته است بفهمیم نقشی که گناه در نابود کردن ما دارد چیست و آن را درک کنیم. اگر انسان این را بفهمد و درک کند مسلما به این فکر می افتد که خود را نجات دهد.  

پس از رحلت امام راحل به‎وسیله مجلس خبرگان مقام معظم رهبری به‎عنوان رهبر انتخاب شدند و معظم‎له در طول 30 سال اخیر نشان دادند خلف صالحی برای امام راحل هستند.

مقام معظم رهبری در مدت 30 سال در صحنه‎های مختلف کشتی طوفان‎زده را به نحو احسن هدایت کردند.

یکی از فلسفه‌های ماه مبارک رمضان تقویت ارتباط انسان‌ها با خدا است و مهم‌ترین چیزی که ارتباط بین ما و خدا را تقویت می‌کند نماز است.

امروز برای همه امت اسلامی و بنیانگذار روز قدس روز خوبی است.

امام راحل از مهرماه سال 1357 و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از اسرائیل به‎عنوان غده سرطانی یاد کردند که برای همه جهان اسلامی و مصالح جهانی خطرناک است.

هنوز یک سال از عمر انقلاب اسلامی نگذشته بود که امام راحل در اقدامی زیبا آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس انتخاب کردند.

طرح معامله قرن خیانت قرن است و راهپیمایی روز قدس با توجه به این مسأله اهمیت دوچندان پیدا کرده است.

دشمن در طرح معامله قرن به‎دنبال خلع سلاح حماس است و آوارگان فلسطینی نیز حق بازگشت به کشور خود را ندارند.

فشارهای مردمی کار دشمن را سخت می‎کند و هر چه حضور گسترده‎تر باشد عرصه بر دشمنان تنگ‎تر خواهد شد.

خصوصیت راهپیمایی امسال روز قدس مبارزه با خیانت بزرگ نه معامله قرن بود و ملت ایران امروز با حضور پرشور و گسترده خود بار دیگر نشان دادند همیشه در صحنه حضور دارند.

باید تلاش کنیم رونق تولید در کشور شکل بگیرد و همه باید برای تحقق این مهم کمک کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه طی پیامی از حضور حماسی و وحدت‌بخش مردم در راهپیـمایـی بـاشکوه روز جهانی تقدیر و تشکر نمودند.

در متن این پیام آمده است:

 

بار دیگر مردم استان گلستان با حضور حماسی و وحدت‌بخش خود در راهپیمایی بـاشکوه روز جهانی قدس همچون همیشه به ندای بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی امام راحل (ره) و خلف صالح ایشان رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی )لبیک گفتند و با این حضور گسترده این پیام را به سیاستمداران دنیا مخابره نمودند که فلسطین پاره ای از جهان اسلام است و استکبار جهانی باید بداند تا وقتی این کشور به دامن اسلام باز نگردد، راهپیمایی روز قدس ادامه خواهد داشت.

 یقینا مردم وفادار، زنان و مردان کشور و استان، در راه پیمودن و تحقق آرمان های والای بیداری اسلامی مصمم هستند و در سایه ی پیروی از منویات داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی )تا صبح پیروزی این راه را ادامه  خواهند داد.

 بدینوسیله از حضور مردم متدین و انقلابی استان به ویژه روحانیت معزز، خانواده معظم شهداوایثارگران، جانبازان وآزادگان، نیرو‌های نظامی وانتظامی ، هنرمندان، دانش آموزان ودانشجویان ، کانون‌های فرهنگی، کارگران وکارمندان، اصناف وبازاریان، ورزشکاران، اصحاب محترم رسانه و کلیه اقشاری که با هر سلیقه و بینش امروز دست در دست هم در راهپیمایی روز قدس حاضر شدند صمیمانه تقدير و تشكر نموده از خداوند منان، اقتدار و سربلندي روز افزون اسلام عزیز وشکست استکبار جهانی و نابودي رژيم صهيونيستي را مسئلت می نمايم.

 

 

دل انسان هم مثل خود انسان مرگ و حیات دارد برخی از دل هازنده است برخی مرده است ،امام زین العابدین (ع) در مناجات خود  با خدا می گوید خدایا دلم مرده این دل مرده من را زنده کن لطف و عنایتی به این بنده کن ، بله دل می میرد دل مرده دلی است که هیچ حرف حقی در آن راه پیدا نمی کند.

در سوره مطففین و در ایات 14 و 15 خداوند می فرماید :برخی هاهستند وقتی آیات قرآنی بر آن ها خوانده می شود می گویند این ها داستان است الان دنیا عوض  شده است امروز جای این حرف ها نیست، متاسفانه گاهی  این حرف را می شنویم اما خداوند می فرماید نه این حرف بی ربطی است از بس در شهوات و در پرستش دنیا و تعلقات دنیا غرق شدندکه روی دلشان را چرک گرفته است نمی گذارد حرف دلشان را بشنوند این ها در روز قیامت از رویت رب محجوب هستند دلشان خدا را نمی بیند معلوم است دلی که با دنیا باشد دلبستگی به دنیا ریشه همه گناهان است وقتی دل غرق گناهان باشد معلوم می شود از دیدن رب محروم می ماند .

 امام زین العابدین (ع) در دعای ابوحمزه ثمالی می فرماید :خدا دلی که بخواهد سمت تو بیاید راهش طولانی است تو که پشت پرده نیستی من پشت پرده هستم.

 انسان ها برخی پشت پرده  هستند، رفتارها و سبک زندگی که در این دنیا پیدا کرده اند باعث شده است که این ها محجور بمانند از رویت قلب، دل زنده دلی است که عالم و حقایق عالم را درست ببیند .

در روایات داریم مردم خوابند وقتی مردند تازه بیدار می شوند . وای به حال این افراد خداوند در قرآن می فرماید این افراد در حال غفلت بمانند تا زمانی که مرگ به سراغشان می آید تا جایی که می گویند خدایا ما رابرگردان شاید برگردانی درست شود؛ هرگز، دیگر تمام شد این همه آیات در مقابل چشمتان بود حالا می گویید برتان گردانیم.

این دل را نباید بگذاریم بمیرد، خواهران و برادارن نباید بگذاریم دل بمیرد آنچه دل رامی میراند دل بستن به این زندگی است نباید بگذاریم دل بمیرد. توبه یعنی همین اصولا عجیب است قدرتمندان عالم اگر کسی نافرمانی کند او را مجازات می کنند اما در بساط قدرت مطلق الهیه چون بندگانش را دوست می دارند اگر گرفتاری هایی هم پیدا شده است برای آن ها هم راه را باز گذاشته است و آن همان توبه است.

اینکه  پیامبراکرم (ص) می فرماید :مهم ترین و بهترین خیرخواه بشریت و انسان ها رسول گرامی اسلام است به همه دستور می دهد به سوی خدا توبه کنید کاری کنید گناهان از صفحه وجود پاک شود باید به نصایح پیامبر اکرم (ص) در این ماه مبارک رمضان توجه کنیم و دعا کنیم خدا دل هایمان را به نور توبه و استغفارروشن کند.