آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیرو روسای شهرستا ن های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اظهار کرد: اهمیت منابع طبیعی در مسئله درختکاری است، جنگل ها سرمایه های عظیمی هستند و چیزی است که در معارف دینی ب آن نیز اهمیت داده شده است.

وی افزود: پیامیر گفته هر کسی درختی بکارد تا انسان ها وپرندگان و ..از سایه ومیوه اش استفاده می کنند، برایش یک درخت در بهشت تضمین میکند.

امام جمعه گرگان گفت: این مسئله از نگاه ما قبل از اینکه علم به این ها برسد اهمیت داشته است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: اگر منطقه ای درخت نداشته باشد در واقع ریه ندارد و قبل از اینکه بشر به اینجا برسد در منابع دینی ما اینگونه مطرح می شود.

وی گفت: این مشکلات اگرکم نشود بیشتر می شود و متاسفانه نزولات آسمانی کم شده و گرما بیشتر شده است.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه اهمیت منابع طبیعی مشخص است و متولی شما هستید، افزود: شما دست اندر کاران منابع طبیعی باید نسبت به این مساائل حساس باشید و مردم این حساسیت را در شما ببینند، چرا که در تشویق مردم هم تاثیر دارد.

 وی گفت: تا زمانی که مردم وارد نشوند شما نمی توانید به تنهایی کاری کنید پس باید کاری انجام دهید تا مردم دغدغه های شما را ببینند.

امام جمعه گرگان باتاکید بر اینکه بیان مشکلات دردی را دوا نمی کند و باید پیشگیری کرد، افزود: من نظام را حلال این مشکلات می دانم و منظورم این است که به طور کلی حکومت یعنی مجلس و دولت و قوه قضاییه باید در کنارهم مشکل را حل کنند.

وی گفت: این نمایندگان مجلس چکار میکنند؟ کارهایی که در اخبار گفته می شود کارهای روزمره است و مجلس باید وارد میدان شود، چرا که تا اشکال کار این چیزهاست مملکت به جایی نخواهد رسید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: باید اولویت ها را بسنجیم و ببینیم پول ها کجا خرج شود تا کشور نجات پیدا کند، رئیس مجلس می گوید بالای 90 درصد پول کشور صرف امور جاری می شود و این خیلی بد است.

وی با اشاره به وعده رئیس جمهور برای زهکشی280 هزار هکتار از اراضی شمال اظهار کرد: ممکن است با زهکشی این زمین ها آب شیرین شود و با آب جمع شده حدود 50 هزار هکتار را آبیاری کنیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه باید به دنبال حل مشکلات باشیم، افزود: پروژه های نیمه کار زیادی داریم که روی هم تلنبار می شود و دولت نمی داند که چکار کند.

وی گفت: حل کردن مشکلات منابع طبيعي نیازمند کار اساسی است یعنی کاری که منسجم باشد و با  راه حل ها روی نقشه بیاید قابل حل خواهد بود.  

 

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیر و معاونین اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) گلستان اظهار کرد: اینکه انسان در راه خدمت به انسان ها به هرشکلی قدمی بر دارد، ازبهترین کارهاست و ذخیره آخرت محسوب می شود.

وی افزود: در آیه شریفه در رابطه بانماز شب گفته شده بندگان خوب خدا آن هایی هستند که خدا را از روی خوف و امید می خوانند، اهل انفاق هستند و به دیگران کمک می کنند ، خدا در رابطه با این افراد می فرماید هیچکس نمی داند خدا برای اینگونه افراد چه پاداشی که موجب چشم روشنی می شود در نظر گرفته است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد:  درست است که پول را دیگران می دهند اما شما هم نیرو ، فکر و وقتتان را در این راه صرف می کنید، البته به شرطی که هم وغم تان حقوق آخرماه نباشد؛ اما اگر این سرمایه ای که شما صرف می کنید از فکر و توان و در راه رضای خدا باشد انفاق شما محسوب می شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: برای خدماتی که انجام می دهید حقوق را در نظر نگیرید چراکه مهم نیست و آن چیزی که برای شما مهم است و تبدیل به سرمایه می شود این است که کار را برای رضای خدا انجام می دهید.

وی افزود: این تشکیلات مقدس باید کاری کند که فقیر در جامعه کم شود نه اینکه روز به روز افزایش پیدا کند و اسلام هم این را نمی خواهد، اسلام اگر با فقر مبارزه کرده تنها به این معنی نبوده که به فقیر کمک شود اما مهم این است که دست فقیر را بگیریم و اورا از جای بلند کنیم تا خود راه بیفتد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کمک واقعی به فقیر این است که جوری به فقیر کمک کنیم که دستش در جیب خودش رود و سر سفره اش نان بیاورد، این کار کمک اساسی خداپسندانه است.

وی افزود: شأن مومن نباید به این جا برسد که دست جلوی کسی دراز کند بلکه باید کاری کنیم دست ها باید به جیب خودشان برود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کار انبیا ء هم این است که خود مردم به پا خیزند برای عدالت نه با سرنیزه آن ها را به عدالت وا دارند، اینکه مردم چشمشان به دست دیگران باشد نقصی برای جامعه اسلامی محسوب می شود.

وی افزود: اگر رهبری مدام به اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و ... سفارش می کند به این دلیل است که مردم روی پای خود بایستند.

امام جمعه گرگان گفت: سعی کنید کارتان را برای خدا انجام دهید و آنچه که باقی می ماند همین است و هر چقدر در این زمینه موفق باشید یقین بدانید عمل صالح انجام داده اید.

ائمه جمعه اهل سنت استان در یک دیدار صمیمانه با حضرت آیت الله نورمفیدی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ،آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با ائمه جمعه اهل سنت گلستان اظهار کرد: افتخار می کنیم استانمان از همدلی واقعی برخوردار است و این واقعا برای ما مایه افتخار است و امیدواریم چیزی را که ما در استان داریم خدا نصیب تمام استان های کشور و سایر امت اسلامی کند.

 وی افزود: هر کسی در چهارچوب مذهب و اعتقادات خودش آزاد عمل می کند و از این جهت کاری به کار هم نداشته باشیم و در این زمینه از روح دین استفاده می کنیم.

امام جمعه گرگان گفت:  همه می دانیم نماز جمعه از نمازها و عباداتی است که مانند حج می ماند، به نظر من حج فقط جنبه عبادی نیست از روایات بر می آید نماز جمعه عمل صرفا عبادی نیست چراکه  اگر اینگونه بود مثل نماز ظهر آدمی از اول ظهر تا غروب می توانست نماز بخواند و الزام نیست که حتما در ساعت مقرر همه شرکت کنند، این نشان می دهد نماز جمعه در این محدوده زمانی انجام شود ثواب و فضیلتش بیشتر است.

وی تصریح کرد: در مورد حج اگر صرفا تکلیف عبادی بود خدا مردم را آزاد می گذاشت تا هرزمان که دوست داشتند حج را انجام دهد اما اینکه می بینیم در یک زمان در یک مکان و در شرایطی خاص مشخص شده است نشان می دهد علاوه بر عبادت در این فریضه اهداف دیگری هم مورد نظر بوده است.

امام جمعه گرگان گفت: نماز جمعه نمازی است که حسابش فرق می کند و باید جماعت برگزار شود و عبادت ویژه ای ست.

وی افزود: در رابطه با سیره نبی مکرم اسلام باید پرسید آیا پیامبر تنها در رابطه با مسائل سیاسی خودش می رسید و یا اینکه در تمام کارهای مردم حضور داشت؛ قضاوت، صلح، جنگ، و همه چیز این سیره نبی مکرم اسلام است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: مسجد محل قضاوت و بسیج مردم بوده است و رسول خدا تنها تکلیفش این نبود که تنها به امور اخروی رسیدگی کند بلکه به  مصالح امت اسلامی حتما اشراف داشتند و از خطر دشمن کاملا مطلع بودند و مراقب بودند تا دشمنان ضربه ای نزنند.

وی خطاب  به علما، روحانیت و ائمه جمعه گفت: به نظر می آید امروز وظیفه داریم وصیت به اخلاق را انجام دهیم، نسبت به مفاسد هم حرف بزنیم و نظر دهیم واین ها چیزهایی است که در مورد نماز جمعه دو جنبه دنیا و آخرت مورد توجه ما هست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: معمولا در خطبه های نماز جمعه معارف دینی و اخلاق و ... متذکر می شویم و خطبه دوم را برای مسائل اجتماعی می گذاریم، باید کاری کنیم شرایطی محیا شود تا نسل جوان را جذب کنیم آن هم با وجود این فضای مجازی که همه چیز را زیر سوال می برند.

وی افزود: علما باید تلاش کنند با رفتار خود جوانان را جذب کنند و اجازه ندهند در دام شیاطین بیفتند آن هم از طریق محتواهایی که در فضای مجازی تولید می کنند و بسیار جذاب است.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از تهمت هایی که به پیامبر می زدند این بود که می گفتند جوانان ما را فاسد کرده است و این نشان از جذابیت پیامبر در آن زمان دارد.

 

در پی سفر اعضای محترم هیئت امناء جامعه المصطفی العالمیه متشکل از حضرات آیات عظام و حجج اسلام آقایان اعرافی( ریاست جامعه المصطفی و مدیر حوزه های علمیه کشور) مقتدایی( مدیر شورای عالی حوزه علمیه قم) حسینی بوشهری (معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه و امام جمعه موقت قم) تسخیری( مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام) ربانی (رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور) اختری( دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت) مهدوی مهر (دبیر هیئت امنا و جانشین ریاست المصطفی ) محمدی عراقی(عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری) نواب (رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب) مصطفوی (عضو حقیقی هیئت امنا) به استان گلستان  جلسه مشترکی با  حضرت آیت الله نورمفیدی، سید مناف هاشمی و جمعی از علمای شیعی و اهل سنت در محل بیت  نماینده معزز ولی فقیه در استان تشکیل گردید .

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در این جلسه اظهار کرد: جلسات این چنینی که در استان برگزار می شود نماد همدلی فرق مختلف در استان است و خدا را باید برای این نعمت شاکر باشیم، چراکه آنچه را که در استان عملی کردیم شاهد آثار خوب و مثبت آن هستیم و امیدواریم این همدلی و وحدت برای امت اسلامی مقرر شود.

وی افزود: همیشه معتقد به این نکته بودم که مسئله وحدت تاکتیک نیست، حتی استراتژی هم نیست بلکه تکلیف است و آنچه را که از آیات قرآنی برداشت می شود این است که وحدت و همدلی تکلیف شرعی است؛ خدا را شاکریم که به این توفیق دست پیدا کردیم و تمام علمای استان در این وحدت نقش داشتند گرچه دست های زیادی تلاش می کردند وحدت را از بین ببرند اما نتوانستند و علت آن هم وجود همین همدلی بود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اوایل انقلاب یک شب در مسجدی که در آن زمان نماز می خواندم نشسته بودم دیدم از روستاهایی شیعه نشین وارد مسجد شدند و ناراحت و عصبانی گفتند که به ما خبر دادند که قرار است از ترکمن صحرا به ما حمله شود، ما را مسلح کنید؛ در آنجا لطف خدا شامل شد و من گفتم برید بخوابید خاطرتان جمع باشد اتفاقی رخ نمی دهد این افراد رفتند و مشکلی پیش نیامد، بعدها امام جمعه گمیشان گفت اتفاقا به ما هم می گفتند فارس ها قرار است حمله کنند تا تیری رها کنند و جنگ مذهبی درست شود خدا لطف کرد و این اتفاق رخ نداد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: من اعتقاد دارم با شرایطی که  امروزداریم ما همیشه باید پیگیر مسئله مهم وحدت باشیم .خوب می دانیم مهمترین حربه دشمن در میان امت اسلامی ایجاد اختلاف است، در کشورهای اسلامی امروز دعواست و آن افراد به ما می خندند و نفس راحتی میکشند . در این راستا باید فرهنگ هایی ایجاد شود که ما این کار را در استان انجام دادیم و به نتیجه خوبی رسیده ایم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه  وحدت یک چیز گسترده و موثرو دارای سه اصل مهم است،اظهار داشت: اصل اول این است که همدیگر را بپذیریم ، شیعه اهل سنت را بپذیرد و اهل سنت شیعه را بپذیرد، نه شیعه بی بوته است و نه سنی، هم شیعه بحث های کلامی، فقهی، اصولی و همه و همه بر اساس یک مبنای مستحکم استوار است و سنی هم همینگونه است و تمام مباحث اعتقادی اش ، فقهی و اصولی اش بر اساس یک مبنای مستحکم استوار است و پذیرش به این معناست.

امام جمعه گرگان گفت: اگر این امر را بپذیریم، مبانی قابل بحث است و بر اساس آن فروعاتی متصور می شود و جای بحث به هیچ وجه در بین مردم نیست و باید در مجامع علمی مورد بحث قرار گیرد.

وی اظهار کرد: من همینجا باید بگویم که مسیحیت به این درجه رسیده است که دعواهای بین خودشان را کنار بگذارند اما ما متاسفانه هنوز به این نقطه نرسیده ایم، در مجامعی که علما هستند بحث کنند حال یا به نتیجه ای میرسند یا نمی رسند، مانند مسیحیت که چهار یا پنج مذهب هستند با هم دعوا نمیکنند (گرچه در گذشته دعواهایی داشته اند) و این نشانه رشد آن هاست ولی ما هنوز به این رشد نرسیده ایم و باید برسیم وبه نظرم روح مطهر رسول خدا از ما این را می خواهد.

امام جمعه گرگان افزود: نکته دوم این است که با صداقت با هم مواجه شویم و با صداقت با هم برخورد کنیم؛ نکته سوم هم احترام متقابل است.

وی اظهار کرد: بارها به برادران اهل سنت گفته ایم که اگر اینجا اینطورشود و این کار انجام شود بهتر است چراکه از نظر شیعه کار نامناسبی است و آن ها هم پذیرفته اند و من امیدواریم آنچه را که ما به آن رسیده ایم مستدام باشد .

آیت الله نورمفیدی با اشاره به جامعه المصطفی اظهار کرد: به نوعی پایه گذار اولیه آن من بودم و در سفری که به ترکمنستان داشتیم من متوجه شدم ترکمن های آنجا تمایل داشتند تا طلاب خود را به حوزه های علمیه این مناطق بفرستند و تحصیل کنند و این شوق را دیدم؛ وقتی برگشتیم به نزد مقام معظم رهبری رفتیم و خدمت ایشان عرض کردم که این شوق را دیدم، من پیشنهاد کردم این راه را باز کنیم تا جوان هایی که اشتیاق به تحصیل علوم دینی دارند به کشور ما بیایند چراکه ممکن است اگر به عربستان بیایند یا ترکیه بروند معلوم نیست چه اتفاقی رخ می دهد، لااقل به ایران بیایند نگاهشان به ایران و شیعه نگاه مناسبی خواهند بود و ایشان پذیرفتند، منتهی من فکر می کنم به شکل خیلی سازمان یافته این کار انجام و جامعه المصطفی تشکیل شد.

وی افزود:  امروز آنهایی که در ایران تحصیل کرده اند و به کشورشان برگشته اند بعداز اتفاقاتی که رخ داده است خیلی خوب از ایران و تشیع دفاع کرده اند، به عنوان مثال چندی پیش اقای تقوی به افغانستان می رود و در مجلسی فردی علیه ایران صحبت می کند، بعد یکی از تحصیل کرده های جامعه المصطفی در همان مجلس بلند می شود و شروع به دفاع می کند؛ ما از اصل نظرمان این بود تا این خروجی به وجود آید تا نسبت به مردم ایران نظر خوبی داشته باشند آن چیزی که فکر می کردیم اگر صد در صد تحقق نشده باشد باید گفت درصد خوبی محقق شده است تا این افراد بعد از تحصیل در ایران بتوانند از کشور دفاع کند.

در ادامه آیت الله اعرافی ضمن ابراز خرسندی از توفیق ملاقات با علمای شیعه و اهل تسنن استان و تقدیر و تشکر از مساعدت های مسئولین استان به ویژه نماینده ولی فقیه در استان و استاندار محترم نسبت به جامعه المصطفی بیان داشتند : امروز با توجه به شرایط جهان اسلام فعالیت های علمی و آموزشی با حضور مذاهب و ملیت های مختلف در یک فضای تقریبی در ایجاد وحدت و یکپارچگی مسلمین و شناخت بیشتر نسبت به اسلام ناب محمدی و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام بسیار حائز اهمیت می باشد و المصطفی بر همین ضرورت در عرصه آموزش‌های مذاهبی برای تربیت علمای تقریبی ورود پیدا کرده است و بنا داریم فعالیت‌ها در در این عرصه با کیفیت بخشی بیشتر گسترش دهیم. سپس آخوند نوری زاد از علمای اهل سنت پیرامون وجود وحدت و انسجام وتعامل بسیار خوب  تشیع و تسنن با هدایت های حکیمانه آیت الله نورمفیدی و همچنین آزاد بودن اهل سنت در فعالیت‌های مذهبی اعم از مناسک و مراسم ویژه مذهبی خود نکاتی را مطرح و از خدمات نظام در رسیدگی به امور روحانیون اهل سنت تقدیر و تشکر نمودند. در پایان این جلسه آیت الله مقتدایی در بیاناتی به توطئه‌های دشمنان اسلام با هدف اختلاف افکنی بین مسلمین و کشتار مسلمانان بی دفاع اشاره نموده و اضافه نمودند امروزه ترویج افکار انحرافی و افراطی توسط جریان های تکفیری خطر بزرگی برای اسلام به‌شمار می‌رود و ضرورت وحدت بین مسلمین را بیش از گذشته خواستار شدند

نماینده ولی فقیه در گلستان : آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن كريم» فرصتی برای آشنایی با مفاهیم قرآنی است

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ضمن بازدید از برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم ، در رابطه با نقش قرآن و مفاهیم قرآنی اظهار کرد: قرآن و مفاهیم قرآنی برای زندگی ما انسان ها نازل شده است، قرآن کتاب هدایت و  نوراست و تاریکی ها را روشن می کند.

وی با بیان اینکه قرآن در هر جایی که انسان سر در گم شود به کمکش می آید و اورا هدایت می کند، اظهار کرد: قرآن ازضروریات اولیه است و کتاب زنده هاست اما متاسفانه در جامعه اینگونه نیست.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به برگزاری آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن كريم اظهار کرد: این برنامه ها گام هایی است که امیدوارم جامعه را به سمت آشنایی با مفاهیم قرآنی سوق دهد.

وی گفت:  مراکز فرهنگی مانند اداره اوقاف و امور خیریه ،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی  و حوزه ها باید همگی دست به دست هم دهند تا مفاهیم قرآنی در جامعه ما گسترش پیدا کند.