نماینده ولی فقیه دراستان گلستان و امام جمعه گرگان صبح امروز با حضور در روستای کوچک خرطوم  شهرستان گنبد کاووس یاد و نام محیط بان شهید محمد باشقره را گرامی داشته و با خانواده وی دیدار کرد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در حاشیه این مراسم و در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما  اظهار کرد: شنیدن شهادت این محیط بان عزیز مصیبت غمباری نه فقط برای خانواده شهید و مردم  گلستان بلکه برای همه ملت ایران  همراه با حزن و اندوه بود، چرا که  افرادی از خدا بی خبر انسان پاکی را که تازه از سفر معنوی حج برگشته بود را در راه دفاع از ارزش ها و سرمایه های این کشور برای منافع پست خود ،مظلومانه به شهادت می رسانند.

وی افزود: کسی که در راه خدمت به مردم، کشورش و در راه ارزش ها و سرمایه ها به شهادت می رسد طبق بیان رسول خدا (ص)در بهترین جای بهشت جا و مکان دارد،  من به همه عزیزان و خانواده گرامی این عزیز از دست رفته تسلیت عرض می کنم و می گویم افتخاری است که این عزیز در راه خدمت به شهادت رسید؛ در عین حال وظیفه مسئولین و مجلس این است که برای حفاظت از این محیط بانان که با همه مشکلات دست و پنجه نرم می کنند قوانینی مورد تصویب قرار دهند تا این محیط بانها در راه خدمت و حراست از سرمایه های ارزشمند کشور اطمینانی خاطری پیدا کنند و هم این متجاوزین به محیط زیست که مسلح هم هستند به سزای اعمالشان برسند.

لازم به ذکر است آیت الله نورمفیدی روز گذشته در خطبه نماز جمعه گرگان با اشاره به شهادت شهید باشقره ضمن برخورد جدی با عاملان حادثه و درخواست اشد مجازات برای آنان اظهار داشت: مجلس باید قوانینی تصویب کند که محیط‌بانان بتوانند از خود دفاع کنند.

گفتنی است «تاج محمد باشقره» محیط بان اهل گنبدکاووس در منطقه سولگرد پارک ملی گلستان به ضرب گلوله شکارچیان غیرمجاز جان باخت.

گلستان قدیمی‌ ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه ‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال 1354 به عنوان نخستین پارک ملی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو و به عنوان یکی از 50 ذخیره‌ گاه زیستکره به ثبت رسیده ‌است.

بیشترین گستره پارک در استان گلستان قرار دارد و  حدود 34 درصد آن در خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد اما مدیریت متمرکز آن با اداره محیط زیست استان گلستان است.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم فارغ التحصیلی و عمامه گذاری طلاب حوزه علمیه اسلامیه میرزاعلی یلقی آق قلا اظهار کرد: تجلیل از افرادی که سال ها زمان صرف می کنند و به تحصیل علوم در حوزه های علمیه می پردازند سنت پسندیده ای است که در ترکمن صحرا برگزار می شود و من بابت این موضوع تقدیر و تشکر می کنم.

وی افزود: این جور مجالس فرصت خوبی است که علما می توانند وظیفه اصلی خود را در این مجالس به خوبی انجام دهند، وظیفه اصلی ما تبلیغ دین و روشن کردن آیات قرآنی است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: قرآن اصل و اساس ما مسلمانان است و افتخار می کنیم ما تابع قرآن هستیم و کتاب ما قرآن هست، خدا تضمین کرده قرآن تا روز قیامت از هر گونه باطلی محفوظ بماند اما کتاب های آسمانی دیگر در آن ها دست برده شده است که خود این دلیلی بر این است که بنا نبوده تا همیشه باقی بماند و خدا آن کتاب ها را تضمین نکرده است.

وی ادامه داد: خدا از روز قیامت به عنوان تامه کبری تعبیر کرده است و این موضوع در سوره نازعات عنوان شده است؛  تامه یعنی مصیبت های سخت و گرفتاری های که برای جامعه پیش می آید، هیچ مصیبتی و گرفتاری از روز قیامت بالاتر نیست، آن روز روزی است که آدم متوجه می شود که چه کاری انجام داده است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: ما روزه می گیریم و حج به جا می آوریم اما خیلی توجه نمی کنیم این کارهایی که انجام می دهیم یعنی چه و برای کجا به درد بخور است، ممکن است فردی فحاشی کند و بگوید این فحش ها باد هواست اما آنجا می فهمیم چیست و چه تبعاتی دارد در واقع در آن روز جهنم خودش را نشان می دهد و در معرض دید همه قرار می گیرد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: روز قیامت به قدری سخت  است و گرفتاری دارد که زن شیرده فرزند شیرخواره اش را رها می کند، اما خدای متعال برای افرادی که از این خطرات رد می شوند دو معیار قرار داده است و ما باید سعی کنیم این معیارها را ملاک قرار دهیم؛ اما چکار کنیم اهل بهشت شویم؟ بهشتی شدن چه چیزی می خواهد و جهنمی شدن چه معیاری دارد؟

وی افزود: طغیانگری و ترجیح دنیا بر آخرت دو موضوعی است که موجب جهنمی شدن می شود ، خودتان را بسنجید آیا اهل این حرف ها هستید؟ در مقابل امر خدا طغیانگری می کنید؟ یک مسلمان واقعی هیچگاه در برابر خدا طغیانگری نمی کند و تسلیم است؛ اگر کسی اهل این دو مطلب باشد خدا گفته جایش در جهنم است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: خداوند برای بهشت هم معیار کلی داده اند،  اگر چنانچه از خدا بترسید و ملاحظه کنید خدا همه جا با ما هست و شاهد و ناظر بر اعمال ماست، چه پنهان و چه آشکار باشد از جایگاه و منزلت خدا بترسد و هوای نفس بر وجودش حاکم نباشد در این صورت بهشتی می شود.

وی تصریح کرد: آنهایی که در امت اسلامی به دنبال ایجاد اختلاف در بین مردم هستند بدانند این مبغوض ترین کار در نزد خداست، چرا ما مسلمانان باید به جان هم بیفتیم تا مورد تمسخر دیگران قرار بگیریم؟ جنگ هایی که در کشورهای اسلامی این روزها در جریان است چه کسی باعث و بانی آن است؟ می دانیم دشمن در حال درست کردن آن هاست و دامی است که آن ها پهن کرده اند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: مومن باید از خدا بترسد و چیزهایی که خدا دوست دارد را انجام دهد و چیزهایی که خدا دوست ندارد را انجام ندهد، وحدت چیزی است که خدا دوست دارد اما تفرقه کار شیطان است و قرآن هم به این موضوع اشاره کرده است، هرکسی اختلاف ایجاد کند عامل آن شیطان است و هر که به دنبال نزدیک کردن دل های بندگان به سوی هم باشد دوستدار خداست نگذارد.

وی افزود: روایتی از بخاری نقل شده است که معاذ بن جبل می گوید پیامبر(ص) روی مرکبی نشسته بود و من هم پشت سر ایشان روی مرکب نشسته بودم، پیامبر فرمود معاذ می دانی حق خدا بر بندگانش چیست؟ و حق بنده ها بر خدا چیست؟ عرض کردم خدا و پیامبر بهتر می دانند، پیامبر (ص)گفت بنده خدا باشید نه بنده پول و مقام، حق خدا بر بندگانش این است که ما بنده او باشیم، در مقابل او تسلیم باشیم اما حق ما بر خدا چیست؟ حق ما هم این است اگر مشرک نباشیم خدا ما را عذاب ندهد پس مواظب باشیم تا می توانیم خود را به بندگی خدا نزدیک کنیم که محور ما مسلمانان بندگی خداست و اصل و اساس اینجاست، تمام انبیا آمدند تا بگویند بنده خدا باشید نه بنده چیز دیگر.

وی اظهار کرد: معاذ گفت اجازه می دهید من این را به مردم بشارت دهم پیامبر(ص) گفت نه ممکن است مردم با شنیدن آن خود را آزاد بگذارند.

 

آیت الله نورمفیدی دردیدارسید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ایشان اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولیت عرصه فرهنگ و تلاش برای بهبود آن را برعهده دارد و از طریق فرهنگ‌سازی می‌تواند بهترین خدمت را به مردم کند.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی اظهار داشت: یکی از نمونه‌های موثر در فرهنگ ‌سازی، رفتار است که بهترین تاثیر را در این بخش دارد و مسوولان باید رفتار خوبی داشته باشند تا خوبی آن به مردم هم برگردد.

امام جمعه گرگان با اشاره به تلاش های استاندار گلستان، این تلاش‌ها را دلسوزانه توصیف کرد و گفت: این رفتار از ابزارهای مهم فرهنگ‌سازی محسوب می‌شود و اگر مردم، تلاش مدیران را مشاهده کنند با مسوولان همراهی و همکاری می کنند.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب گلستان اظهار کرد: این نمایشگاه را تشبیه می کنم به گلستانی که همه گل هایش از هر نوعی که باشد جاذبه دارد.

وی با بیان اینکه باید خوشحال باشیم که این گلستان برای جامعه ما جاذبه دارد، افزود: زمانی که وارد شدم متوجه شدم که خیلی شلوغ است و مورداقبال قرار گرفته است، خیلی خوشحال کننده است که جامعه ما با کتاب انس ویژه ای و رابطه ویژه ای پیدا کرده است چراکه هرچه کتاب حضورش در میان جامعه  و مردم بیشتر شود این نشانه رشد و ارتقای جامعه خواهد بود.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امیدوارم این نمایشگاه های کتاب با جامعه ما و همه طبقات اجتماعی از جوانان و کودکان و ... انس بیشتری پیدا کند.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در همایش طلاب جدیدالورود خواهران اظهار کرد: سال تحصیلی را به خانم های جدید الورود به حوزه های علمیه تبریک و تهنیت عرض می کنم انشالله در این مسیری که قرار گرفته اید هم خودتان و هم خدا کمک کند خواهران شایسته ای برای دفاع از مکتب اسلام باشید.

وی افزود: ممکن است برخی از افرادی که تازه وارد حوزه علمیه می شوند ندانند اینجا چه می کنند و چه وظیفه هایی دارند و یا هدف های غلطی در ذهن برخی ها ترسیم شده باشد؛ برای اینکه برایتان روشن شود وظیفه طلابی که وارد حوزه علمیه می شود چیست توضیحی می دهم.  مهم است و همه باید به آن توجه کنیم اگر بخواهیم وظیفه حوزه های علمیه را در یک جمله خلاصه کنیم سه عنوان به عنوان مسئولیت افرادی که وارد حوزه های علمیه می شوند می توان نام برد: تحصیل، تذهیب و تبلیغ و از این سه مورد خارج نیست.

وی افزود: از بین این سه مورد مهمترین تبلیغ است و این دو مورد اول مقدمه ای برای این است که حوزوی ها تبلیغ کنند و پیام خدا را به نسل های آینده وبه مردم برسانند. مسئولیت اصلی حوزه های علمیه پیام رسانی است، یعنی پیام خدا، پیام پیامبر، ائمه، معصومین و اولیای دین را به مردم برسانیم.

امام جمعه گرگان ادامه داد: وظیفه ما هم به عنوان طلبه پیام رسانی است منتهی انبیا این پیام را از طریق وحی دریافت می کردند و به مردم می رساندند اما ما ازطریق تحصیل و تذهیب مقدمه را به دست می آوریم تا با این علم و دانش بتوانیم احکام الهیه را دریافت کنیم، اما چگونه باید این پیام ها را دریافت کنیم؟

وی گفت: ما به حوزه علمیه می آییم تا با اطلاعاتی که به دست می آوریم  این قدرت و توان در ما به وجود بیاید تا حکم خدا را از این طریق استنباط کنیم که نام آن را اجتهاد می گذارند و اجتهاد امروز مسئله مهمی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اجتهاد یعنی اینکه این توان در یک طلبه به وجود بیاید تا با مراجعه به احادیث حکم خدا را استنباط کند و این پیام را بگیرد و به مردم برساند که کار مهمی است.

وی افزود: نکته اول تحصیل است، طلبه وقتی وارد حوزه می شود علومی راتحصیل می کند وعلمی به دست می آورد، شاید همه آن ها به مرحله اجتهاد نرسند اما به مرحله ای می رسند که چیزی یاد بگیرند و به فهمی از موضوع برسند یا حداقل می تواند با اندیشه های متفکران اسلامی آشنا شوند طلبه ای که 15 سال در حوزه علمیه درس می خواند می تواند حرف های علامه طباطبایی را درک کند یا خودش نمی تواند اظهار نظر کند اما اندیشه هایی مانند مطهری که حضرت امام گفته اند هر چه نوشته است درست است را درک می کند.

امام جمعه گرگان گفت:  مسئله تحصیل مهم است و کار وحی را برای ما انجام می دهد تا پیام خدا را از راه تحصیل به دست بیاوریم.

وی ادامه داد: تذهیب خیلی مهم است یک پزشک یا جراح قلب نیازی نیست که تذهیب کند و یک یهودی هم می تواند پزشک باشد حساب آن ها با حساب ما فرق می کند، دانشجویان دیگر نیازی به تذهیب ندارند، اما ما می خواهیم پیام خدا را به مردم برسانیم باید عیب و ایرادتمان را برطرف کنیم.

 امام جمعه گرگان گفت: این فکر را نکنید که حوزه های علمیه روضه خوان تربیت کند مگرامثال  شیخ مفید وشیخ طوسی،  ... روضه خوان بودند؟ این افراد کلام الهی و روایات تاریخی و احادیث را به دست ما رساندند که کار پر زحمتی بودند.

وی افزود: حوزه های علمیه عالمان آگاه و دلسوخته، خطر پذیر و ... را تربیت می کند، برای ما تحصیل خالی به درد نمی خورد و حتما باید با تذهیب همراه باشد و وقتی این ها انجام شود کار تبلیغ شروع می شود.

امام جمعه گرگان گفت: در رابطه با مسائلی که حقوق زن را در اسلام زیر سوال می برند خود خانم ها باید عالمانه و محققانه از مبانی اسلام منطقی و مستند دفاع کنند حمایت کنند دفاعی مانند شهید مطهری که از حجاب دفاع کرد و چه زیبا دفاع کرد، من به خاطر دارم وقتی کتابش بیرون آمده بود بسیاری از خانم ها محجبه شده اند چرا که خیلی خوب و خردمندانه از حجاب دفاع کرده بود.

وی گفت: مسئولیت اصلی حوزه های علمیه تبلیغ و پیام رسانی است که دو مقدمه تحصیل و تذهیب است ، چون کار ما انسان سازی است اگر تذهیب نباشد به درد نمی خورد.