آیت الله نورمفیدی در جلسه ستاد برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم استان گلستان :نباید کاری کرد که شائبه تضاد بین علم و دین به وجود بیاید

 در تبیین آموزه های دینی و تعریف نمادهای دینداری و برپا کردن مناسبت های مذهبی نباید به گونه ای عمل شود که برای جامعه به ویژه نسل جوان این شائبه پیش بیاید که بین عقل،علم و دین تضاد وجود دارد.

آیت ا... حاج سید کاظم نورمفیدی در جلسه ستاد برگزاری مراسم ماه محرم استان گلستان با بیان مطلب فوق افزودند: تضاد بین علم و دین برای مردم ایجاد نکنیم، وقتی عقل وعلم حکم می کند که همه خودشان را از این بیماری مهلک حفظ کنند، نباید ما بر خلاف گفته کارشناسان عمل کنیم، مسیر همان است که رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ همه باید تابع دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا باشیم.

 ایشان ادامه دادند:مراسم عاشورا و مخصوصاً ده  روز اول محرم در کشور ما یک شور و هیجان خاصی بوجود می آورد درهمین شور و هیجان حسینی، افرادی متحول می شوند. خیلی ها در طول سال کارهایی انجام میدهند اما با شروع ماه محرم یک فرصتی برای آنها پیدا می شود و حرمت محرم را نگه می دارند. این فرصت باید مغتنم شمرده شود و در شرایط خاص به گونه ای عمل نکنیم که به این روحیه صدمه وارد شود. ما وظیفه داریم  با رعایت دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا این شور و هیجان حسینی را بوجود بیاوریم. اجتماعات سال های قبل منع شده و این کار نیز درست می باشد چون گاهی امر واجب را خدای متعال با بروز معذوراتی منع می کند.

باید با تنظیم برنامه عزاداری ماه محرم هم شور حسینی را حفظ کنیم و هم دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا را رعایت نماییم.امسال باید با شرایط بوجود آمده به طور مقتضی سطح و کیفیت مراسم را ارتقاء بدهیم.

نماینده مقام معظم رهبری اشاره کردند: عاشورا یک مکتب و فرهنگ است و مداحان باید سعی کنند فرهنگ عاشورا را در قالب اشعار بر دل و ذهن مردم جاری کنند. مداحان اهل بیت(ع) از اشعار پرمحتوا و گیرا استفاده کنند، طوری که گوش کردن به اشعارشان انسان را به دنبال خود بکشاند و امید به آینده در این شرایط سخت کشور و سخنان پرجاذبه، مد نظر مبلغان ماه محرم باشد چرا که دشمن با توطئه های گوناگون به دنبال شکاف در جامعه است و نگذاریم دشمن به اهداف شوم خود برسد.

امام جمعه گرگان اضافه کردند: در راستای مسئله وقف و نذورات حسینی ماه محرم باید بصورت هماهنگ در پاسخ به سوالات مردم جواب داده شود و اختلاف در پاسخ به این سوالات وجود نداشته باشد.در پاسخ به مسائل و پرسش های شرعی ماه محرم پایگاه اجتماعی و شناخت مردم از روحانیونی که پاسخگو هستند قطعا تاثیر گزار خواهد بود.

 

 

حضرت آیت ا... نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، در آستانه سالروز ورود آزادگان گرانقدر دفاع مقدس به میهن عزیزمان، نکاتی را بیان فرمودند، متن بیانات ایشان به این شرح است:

«۲۶ مرداد۱۳۶۹ سالروز بازگشت آزادگان عزیز از اسارت گاه های رژیم بعثی عراق است. دوران اسارت، دوران بسیار سختی بود، مخصوصاً برای آنهایی که دوران اسارتشان خیلی طولانی هم بود. آنهم اسارت در دست رژیمی که هیچ رحمی در وجودش نبود و هر جنایتی را با شکنجه های روحی و جسمی مرتکب می شد.

آن چیزی را که با همه سختی ها در دوران اسارت بیش از همه نمود داشت، ایستادگی و مقاومت این عزیزان بود. این دوران به پایان رسید و بیش از۴۰ هزار آزاده سرافراز  به وطن بازگشتند.

طبیعی بود که بعد از سالها اسارت وقتی وارد کشور شدند باعث شادمانی خود آزادگان  و خصوصا شادی ملت ایران شود، همه دیدید بوسه این عزیزان بر خاک وطن واشک شوق مردم را در آن روز، که در یادها جاودان ماند.اما درعین این خوشحالی، آن چیزی که خیلی این عزیزان را رنج می داد این بود که پس از سالها انتظار برگشتند اما از زیارت چهره نورانی حضرت امام  محروم شدند. چون وقتی برگشته بودند امام عزیز از دنیا رفته بودند، این خیلی باعث ناراحتی این عزیزان بود و اکثر آزادگان از آن به عنوان تلخ ترین لحظه زندگی شان یاد می کنند. اما در عین حال احساس کردند که این مسند خالی نشده و بی جانشین نیست و شخصیتی مثل رهبر معظم انقلاب این خط را ادامه خواهد داد و دیدار چهره نورانی مقام معظم رهبری باعث آرامش و تسکین دلهای این عزیزان و التیامی بر آلام  فراق امام راحل شد.

مردم هیچ گاه شهدا و جانبازان و آزادگان را فراموش نکنند و همیشه به خاطر داشته باشند که این عزت، استقلال و شجره طیبه ای که کشور ایران پیدا کرده مرهون فداکاری این عزیزان است. 

 هیچ وقت فریب توطئه ها و تحریف هایی را که به قول رهبر معظم انقلاب علیه انقلاب و مردم انجام می شود، نخورند و قدر این جان نثاری ها، رنجها و جان فشانی ها را بدانند. باید شاکر این نعمت و قدردان شهدا و ایثارگران و حماسه آنها باشیم.

بنده همه ساله توفیق داشتم در سالروز بازگشت آزادگان و دیگر مناسبت ها خدمت این عزیزان می رسیدم واز خاطرات وگفتار آنها بهره می بردم، شنیدن خاطرات آزادگان گرانقدر در دورات اسارت که با عزت و پایداری عجین شده است، دل انسان را جلا می دهد.امسال این توفیق به خاطر ویروس کرونا سلب شد، لذا لازم میدانم در این فرصت پیش آمده به همه آزادگان عزیز، این روز بزرگ را تبریک عرض کنم  و از خداوند متعال میخواهم این صلابتی را که به آنها در مقابل سختی ها داده و در دوران اسارت با هوای نفس خودشان مبارزه کردند، آن روحیه بدست آمده در آن روزها همیشه همراه شان باشد تا در روزی که نه مال و نه فرزند و نه چیز دیگر به درد  انسان نمی خورد، به کارشان بیاید و از اجر خدواند بهره مند شوند.»

 

 

عید غدیر برای همه مسلمانان روز بسیار بزرگ و محترمی است، باید بزرگداشت این عید سعید به شکلی انجام گیرد که زمینه وحدت هر چه بیشتر بین امت اسلامی را فراهم کند و ما باید غدیر را عامل وحدت بدانیم و خدای ناکرده کاری نکنیم که موجب اختلاف و تفرقه شود.

آیت ا... حاج سید کاظم نورمفیدی در بیاناتی که به مناسبت عید سعید غدیر داشتند، ضمن عرض تبریک این عید بزرگ به همه مسلمانان افزودند: امروز همه می دانیم مهمترین هدف دشمنان اسلام، ایجاد اختلاف بین مسلمانان و به جان هم انداختن آنهاست، ما پیروان مکتب اهل بیت(ع) در بزرگداشت مناسبت های مذهبی و به ویژه عید غدیر باید به نحوی عمل کنیم که به وحدت بین مسلمین که هدفی بالاتر و مهم تر است، لطمه وارد نشود، کما اینکه سیره خود اهل بیت(ع) و امیرالمومنین(ع) اینچنین بوده است چرا که وحدت و یکپارچگی امت اسلامی یک اصل است و همه مسلمانان آگاه به آن معتقد هستند و شخصیتهای مهم اسلامی بدنبال تحقق این اصل بودند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اضافه کردند:غدیر باید عامل وحدت باشد و نباید عملی از ما صادر شود که موجب بوجود آمدن تفرقه و جدایی و شکاف و بدبینی گردد. قطعا امروز وحدت امت اسلامی مورد رضای حضرت ولی عصر(عج) است و سیره بزرگان اسلام اعم از شیعه و سنی هم بر وحدت بین مسلمین تاکید دارد، چرا که قرآن به مسلمانان دستور داده که با همدیگر اختلاف پیدا نکنید و جنگ و دعوا بین خودتان راه ندهید، این اختلافات باعث ضعف و از بین رفتن قدرت شما می شود.

ایشان اضافه کردند: درمورد شخصیت مولای متقیان امام علی(ع) وحادثه غدیر تقریبا همه مسلمانان اتفاق نظر دارند، به جز اندکی که انحراف در دین پیدا کردند، همانند ناصبی ها و وهابی ها و داعشی ها که متاسفانه چهره ای خشن از اسلام را به عالم نشان می دهند و این نوع رفتار خود  نشان دهنده انحراف آنهاست. همه مسلمانان غیرازیک عده ازمنحرفین، ولایت به معنای محبت اهلبیت(ع) و همچنین ولایت به معنای حکومت امیرالمومنین(ع) را قبول دارند، اگر چه  در نوع نگاه  تفاوتی  بین شیعه و سنی وجود دارد، اما اصل محبت به امیرالمومنین(ع) و خلافت و حکومت ایشان را همه قبول دارند.

 

 

مسئولان در برخورد با خبرنگاران جانب انصاف را نگه دارند و به خاطر کوچک ترین نقدی که از آنان می‏شود متوسل به شکایت نشوند، چرا که شغل خبرنگاری از مشاغل سخت و مشکل است وبنده به صورت جد از مسئولین می خواهم که به مشکلات خبرنگاران توجه داشته باشند.

آیت ا... نورمفیدی در گفتگوی خبری به مناسبت روز خبرنگار افزودند: هفدهم مرداد روز خبرنگار است این روز را به همه خبرنگاران کشور و استانمان تبریک می گویم و باید توجه داشته باشیم که خبرنگاری کار آسانی نیست، انسان وقتی وارد این صحنه می شود و مصائب خبرنگاران را در میدان عمل می بیند، بهتر متوجه می شود که شغل خبرنگاری بسیار سخت و دشواراست.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اضافه کردند: خیلی مواقع وقتی با خبرنگاران مواجه می شوم تقاضاهایی دارند که به جا است و نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت باید به مشکلات معیشتی این قشر، امنیت شغلی و بیمه آنها رسیدگی کند. البته خبرنگاران هم باید به جایگاه و موقعیت خودشان توجه کنند.

ایشان ادامه دادند: لازم می دانم نکاتی را به عزیزان خبرنگار بگویم،اول این که همه به ویژه خبرنگاران باید این مقطع تاریخی و شرایط خاص امروز کشور را بر اساس واقعیتها درک کنند، اینکه کشورمان از وابستگی و قیم داشتن خلاص شده است و طبیعی است این شرایط برای کسانی که  کشور ایران حیات خلوتشان بوده، قابل تحمل نیست و آنها به هر شکلی که بتوانند علیه ما مشکلات درست می کنند و تلاش دارند مردم را از نظام زده و جدا کنند. خبرنگاران باید این مقطع تاریخی را درک کنند و همیشه این اصل مورد توجه آنها باشد که توطئه ها و اهدافی که دشمن در سر دارد، تحقق پیدا نکند. نکته دوم امید دادن به مردم است دشمنان سعی دارند امید را از مردم ما بگیرند و آنها را مایوس کنند این نکته هم باید مورد توجه خبرنگاران قرار بگیرد ومواظب این جنگ نرم که راه انداختند، باشند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان با اشاره به سخنان مقام معظم  رهبری در خصوص تحریف افزودند:

مسئله تحریف، واقعیت ها را ندیدن، مشکلات کوچک را بزرگ جلوه دادن، اوضاع کشور را تیره و تار کردن، مصداق همان تحریفی است که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره دارند. دشمن پیشرفت های علمی و نظامی و خدماتی که به مردم کشور شده و باعث شده موقعیت ایران اسلامی در صحنه های بین المللی برجسته شود را نمی تواند ببیند. اینها مواردی است که باید خبرنگاران در مقابل  جنگ رسانه ای و تحریف حقایق که آنها به راه انداختند، روشنگری کنند و به مردم امید دهند.

امام جمعه گرگان ادامه دادند: وظیفه خبرنگار بیان مشکلات و نقد و انعکاس اعمالی است که به صلاح نظام نیست اما متاسفانه اتفاق می افتد، فساد، رشوه خواری و مسائل دیگری که همه کم و بیش خبر دارید. اینها را باید اطلاع رسانی کنید منتهی در بیان گرفتاری ها و مشکلات از دایره واقعیت خارج نشوید . و باید در کار اطلاع رسانی اخلاق و مرزهای تقوا مد نظر باشد چرا که قرآن می فرماید: مَّا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ، انسان هيچ کلمه ای  به زبان نمى‌آورد، مگر آنكه در كنارش نگهبان حاضر و آماده است. همه باید مرزهای اخلاق و تقوا چه در گفتار و چه در قلم را رعایت کنیم.

 

 رضا جعفری مسئول دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان اعلام کرد:با توجه به شرایط پیش آمده كه امکان برگزاری جشن عید غدیردر مکان های عمومی وجود ندارد  گروه هایی متشکل از روحانیون ، کارکنان دفتر نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان و خادمین موکب علی بن موسی الرضا (ع) به نمایندگی از حضرت آیت الله نورمفیدی با حضور در بیمارستانهای استان  گلستان ضمن تشکر از زحمات بی شائبه  کادر درمانی این عید سعید را به  پزشکان و پرستاران و بيماران تبریک خواهند گفت.