بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 قال الله الحکیم فی کتابه الکریم« وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ»

 چند ماهی است که نماز بسیار مبارک نماز جمعه به دلیل ویروس خطرناک تعطیل شد و محدودیت هایی ایجاد شده بود و در حال حاضر نیز با تجویزی که ستاد مبارزه با کرونا انجام دادند و بیان کردند مانعی ندارد این نماز جمعه را برگزار کردیم.

امیدواریم هر چه زودتر این ویروس از جامعه بشریت برداشته شود و سلامت به همه مردم دنیا به ویژه ملت ما بازگردد.

در این آیه شریفه بیان شده است که دنیای ما پر از حوادث است و عمده ما این است که تلقی ما از سختی ها و مشکلات چگونه باشد، قرآن مجید در سوره بقره گرفتاری هایی را به عنوان یک آزمایش و امتحان معرفی می کند.

انسان ها در شرایط عادی خوب هستند اما وقتی فشار و سختی ایجاد می شود مثل ویروس کرونا در این مقطع جوهر وجودی انسان ها خود را نشان می دهد انسان هایی که دارای ایمان حقیقی هستند و خداباور هستند اینها در برابر سختی ها و گرفتاری ها نمی شکنند و از پا در نمی آیند و آنهایی که ایمان واقعی نسبت به خدا ندارند از پا در می آیند و لذا آیه شریفه می فرماید کسانی که در مقابل این سختی ها قرار می گیرند آنهایی که ایمان حقیقی دارند صبر می کنند و صابران کسانی هستند که وقتی گرفتاری به سراغ آنها می آید ترس، کمبود و زیان مالی و جانی که در زندگی پیش می آید بیان می کنند انالله و انا الیه راجعون و نمی شکنند.

امیرالمومنین (ع) در ذیل این آیه شریفه که مصیبت پیش می آید می فرماید وقتی که ما بیان می کنیم انا لله انا الیه راجعون یعنی آنکه ما ملک خدا هستیم و خداوند هر گونه دخل و تصرفی در ملک خود انجام می دهد و چون ملک او هستیم و همه در اختیار او هستیم چرا بهم بریزیم و اینکه بیان می کنیم انا لله وانا الیه راجعون که یعنی ما رفتنی هستیم و همه باید از این دنیا برویم.

این بیان قرآن و کتاب مقدس ما مسلمانان است و سختی ها در زندگی این عالم را به عنوان آزمایش معرفی می کند و در این زمان ها برخورد افرادی که ایمان ظاهری دارند با کسانی که ایمان باطنی دارند متفاوت است.

امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد تا ایمانی که در عمق جان ما است در سختی ها ما را از پای در نیاورد.

همه گرفتاری ها بد نیست و اینطور نیست که مسائلی که در دنیا برای انسان پیش می آید 100 درصد بد باشد و مشکلاتی ایجاد می شود و یا آزمایش الهی است و از سویی سختی ها برای زندگی انسان از جهاتی لازم است و فوائد بسیار زیادی دارد.

اگر سختی ها در زندگی نباشد این پیشرفت ها حاصل نمی شد و امروز می بینیم که زندگی انسان ها بسیار تغییر پیدا کرده است و اینها به خاطر تحمل سختی ها است و اگر این سختی ها نبود انسان ها همیشه راکد و ثابت می مانند و این سختی ها باعث پیشرفت ها است.

در حال حاضر دنیا به دنبال این است که ببیند که این ویروس کرونا از کجا ناشی شده است و امیدواریم که دانشمندان و محققان ما بتوانند دارو و واکسن کرونا را کشف کنند.

در شرایطی بودیم که فاصله ها در حال افزایش بود و این جریان کرونا باعث شد که روحیه احسان، نوع دوستی و خدمت به دیگران به عنوان یک جریان اجتماعی در جامعه ما شکل بگیرد.

قرآن می گوید فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا و پس از سختی ها آسانی ها وجود دارد و دشمن تمام تلاشش بر این است که گسست اجتماعی به وجود بیاورد و جامعه ما را از هم جدا کند ولی در این قضیه کرونا دیدند که توطئه های آنها اثر نکرده است و مردم و پیوندهای اجتماعی در بین مردم زیاد شده است و روشن شد که قدرتمندان عالم نیز هیچکاره هستند و آنهایی که خود را قدرت برتر عالم می دانند کاره ای نیستند و اینها فائده این شیوع کرونا است.

 خطبه دوم

دو حادثه در منطقه ما و در دنیا اتفاق افتاده است که اجمالاً به آن اشاره می کنیم، اتفاقی که در منطقه افتاد اجتماعی بود که در فلسطین رقم خورد و گروه های مختلف فلسطینی جمع شدند و دیدار اسماعیل هنیه با سید حسن نصر الله در لبنان پس از 28 سال رقم خورد که حادثه مهمی بود و پیام مهمی نیز برای دنیا در بر داشت.

آمریکایی ها و مخصوصاً امارات روابط عالی با اسرائیل برقرار کردند، روابط عالی یک کشور اسلامی با اسرائیل بر خلاف هر آنچه به ظاهر بوده است رقم خورده و هدف این بود که شکستی را در جبهه مقاومت به وجود بیاورد و این مهم نه تنها باعث شکست نشد بلکه باعث اجتماع فلسطینی ها شد و جبهه مقاومت و دیدار اسمائیل هنیه با سید حسن نصرالله دلیل بر این است که بگویند که اقدام شما باعث شد که ما مستحکمتر شویم.

رابطه امارات با اسرائیل باعث تقویم جبهه مقاومت شد و روابط این جبهه مستحکم تر شد.

موضوع دیگری که در دنیا رقم خورد این بود که یکی از نشریات فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر مکرم اسلام(ص) اهانت کرده است و در سوئد نیز قرآن کریم به آتش کشید شد.

این اقدامات به چه معنی است، ما مسلمانان برای همه پیامبران بزرگ الهی احترام قائل هستیم و اصولا پیامبران الهی در نزد همه ملت ها مکرم و محترم هستند و اینکه عده ای چنین حرکتی انجام می دهند به مفهوم آن است که دشمنی، عداوت و خصومت خود را با ساحت مقدس رسول مکرم اسلام (ص)و کتاب آسمانی ما نشان می دهند و بدانند که این کارها نه تنها روحیه مسلمانان را تضعیف نمی کند بلکه باعث قوت قلب مسلمانان می شود و آگاه می شوند که اینها هیچگاه خیرخواه ما نخواهند بود.

به برادران و خواهران عزیز توصیه می کنم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، استان در شرایط قرمز در هفته گذشته قرار داشت و این شرایط تغییر کرده است و باید همه مراقب باشند.

تمام ویروسی که بیش از 25 میلیون نفر را گرفتار کرده و جان تعداد زیادی از افراد را گرفته است وزن آن به 5 گرم هم نمی رسد و همه باید از این خطر مراقبت کنیم.

مسئله سلامت جای خود دارد و همه باید پروتکل ها را رعایت کنند و ماسک زدن واجب است و اجتماعات آنچنانی برگزار نشود و همه باید رعایت کنیم.

علاوه بر مسئله سلامت در روایت از امیرالمومنین (ع) داریم که «الصّحة أفضل النّعم ، سلامتی برتری نعمت ها است» و روایت های زیادی نیز در این زمینه داریم و نعمت های خود را باید شکرگذاری کنیم و حفظ کنیم.

از نظر شرعی حق نداریم نعمت های خدا را نادیده بگیریم و اگر نادیده بگیریم کفران نعمت کردیم که به نصح قرآن این کفران نعمت عذاب در بر دارد.

بنابراین از نظر شرعی نیز آقایان و خواهران وظیفه داریم که خود را مراقبت کنیم و صحت و سلامتی خود که نعمت بزرگ الهی است را حفظ کنیم.

لازم است برای چندمین بار از کسانی که در دوران ویروس کرونا خدمت کردند تشکر کنیم، کادر پزشکی، درمانی، پرستاران و کسانی که شب و روز برای سلامت مردم تلاش کردند و عده ای شهید راه سلامت شدند و بسیاری کمک های مالی داشتند و نسبت به تهیه بسته های معیشتی و تجهیزات پزشکی اقدام کردند.

کسانی که به مردم خدمت می کنند و آن هم در شرایط خاص و حساس پیامبر بزرگ اسلام (ص) فرمودند مَن مَشى في عَونِ أخيهِ و مَنْفعتِهِ فلَهُ ثَوابُ المُجاهِدينَ في سبيلِ اللّه، كسى كه براى كمك به برادر خود و نفع رساندن به او اقدام كند پاداش مجاهدان در راه خدا را خواهد داشت.

این افرادی که دستگیری می کنند چه در بیمارستان و در مکان های دیگر پاداش مجاهدان در راه خدا را دارند.

در ایام محرم هیئت های مذهبی دستورات ستاد کرونا و حفظ سلامتی را رعایت کردند و مسئول تبلیغات اسلامی استان عنوان کرد بیش از 90 درصد از هیئت های مذهبی پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند و اگر این افراد پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کردند طرفدار امام حسین (ع) نبودند و از این هیئت مذهبی تشکر می کنیم.

در این گرفتاری ها زلزله در منطقه رامیان اتفاق افتاد و در برخی از روستاها خرابی ایجاد کرده و خدا را شاکر هستیم که زلزله تلفات جانی نداشته است اما ضرر های مالی این زلزله به همراه داشته است و به مسئولان استان توصیه می کنم که با توجه به اینکه فصل سرما در پیش است و آن منطقه نیز یک منطقه کوهستانی است همه دست به دست هم بدهند و مشکلاتی که برای زلزله به وجود آمده برطرف شود.

اگر در مدت کوتاه شرایط برای ساخت خانه های ویران شده فراهم نیست مسئولان استان و شهرستان باید فکری بیاندیشند تا مردم زلزله زده رامیان در زمستان و فصل سرما در آرامش و سلامتی قرار گیرند.

امیدواریم بتوانیم نماز جمعه را ادامه دهیم و بتوانیم در روزهای جمعه بتوانیم دوستداران و مومنان را زیارت کنیم و از این فریضه الهی بهره مند شویم.