زکات بخشی از برنامه دین مبین اسلام برای از میان برداشتن فقر و تنگدستی است و برای ترویج این حکم الهی باید همگان تلاش کنند.

آیت ا.. نورمفیدی در جلسه شورای زکات استان گلستان افزودند: نماز و زکات علاوه بر اینکه جنبه فردی دارند یک جنبه عمومی در جامعه دارد و همه مردم باید تلاش کنند این فرایض دینی در جامعه جاری شوند و مسئولان امر زکات هم  ضمن مکلف کردن خود به امر و فرمان خدا بدانند یک مسئولیت مهم در قبال ترویج فرایض اسلامی دارند وباید به موضوعاتی که این امر را تقویت و در مردم ایجاد انگیزه  می کند توجه ویژه داشته باشند تا همه با تمام وجود این امر مهم را درک کنند و بدانند زکات بخشی از برنامه اسلام برای رفع فقر وحفره هایی است که در جامعه ایجاد شده است، همه باید نسبت به رواج آن در بین مردم و بیان اهمیت  آن اهتمام داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با تاکید بر اهمیت فریضه زکات اضافه کردند:در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی و سیره اهل بیت (ع)، زکات از فرائض مهم اسلامی است و احیاء زکات و گسترش این حکم الهی نه تنها به عنوان یک تکلیف فردی بلکه به عنوان یک فریضه همگانی است و همانگونه که  درباره نماز همگان مسئول هستند و اسلام به ما می گوید ضمن خواندن نماز خود باید به دنبال اقامه و ترویج آن در جامعه هم باشید، زکات هم همین جایگاه را دارد و ما باید به عنوان یک مکلف به تکالیف اسلامی خودمان در مقابل خداوند متعال و فرائض دینی عمل کنیم. 

ایشان با اشاره به اینکه وقتی خداوند به پیامبر (ص) می فرماید در زمان گرفتن زکات به  زکات دهندگان درود بفرستید، گفت: در قبال جمع آوری زکات از مردم  تشکر و از خداوند متعال برای زکات دهندگان دعای خیر مسئلت کنید.

آیت الله نورمفیدی شرایط امروز جامعه وآسیب های اقتصادی کرونا را مهم برشمرد و افزود: با آسیب های ایجاد شده یک انگیزه قوی را در جامعه ایجاد کنید و به مردم بگویید با عمل به تکلیف الهی خویش در امر زکات برای یاری مردم و رفع مشکلات اقتصادی  آنها  قدم بردارید که این امر خشنودی خداوند را در پی خواهد داشت.

امام جمعه گرگان افزودند: موضوع زکات ازامور مهم و مورد تاکید دین مبین اسلام است و مسئولان احیاء این فریضه بزرگ باید در میدان عمل با آگاهی بخشی به مردم و ارائه اطلاعات صحیح نسبت به اعتماد سازی در بین آحاد جامعه اهتمام داشته باشند و صدا و سیما نیز در این راه می تواند نقش مهمی ایفا کند و ضمن گفتگوهای جداگانه با زکات دهندگان و انگیزه آنها در اين راه خير وهمچنین مصاحبه با  ائمه جمعه و جماعات در راستای تبلیغ و ترویج  این عمل مهم و تاثیرگذار در جامعه  تلاش کند.

آیت ا... حاج سید کاظم نورمفیدی اشاره کردند:  باید به مردم برای استفاده صحیح از زکات در جامعه اطمینان ببخشیم و این اعتماد سازی یقینا مهم ترین مسئله در امرتبلیغ و ترویج برای احیاء زکات خواهد بود و ضمن اعتماد سازی در زمینه هزینه های زکات، باید برای مردم تبیین کنیم آنهایی که درامر زکات زحمت می کشند صرفا برای رضای خدای قدم بر می دارند.