آیت الله سید کاظم نورمفیدی در مراسم افتتاح حسینیه سیدالشهدا (ع) و مرکز فرهنگی گلستانی های مقیم تهران اظهار کرد : ایام ولادت یگانه عالم بشریت و امام صادق (ع) است، ایام مهمی است انشالله امیدواریم همه ما در پیروی از پیامبر بزرگ و امام صادق (ع) کوشا باشیم. مسئله وحدت شاید همیشه و مخصوصا امروز از اوجب واجبات امت اسلامی است و از نماز خواندن هم واجب تر است، چرا که همه ما خوب می‌دانیم دنیا در چه فکری است و در مقابل آنچه دنیا در صدد آن است ما مسلمانان باید چکار کنیم.

وی افزود:اگر همه ما فقط به همین جمله که در ابتدای صحبت هایم اشاره کردم  «او فرستاده خداست» توجه کنیم کافی است، تعبیر قرآن این است آن هایی که با او هستند یعنی همه مسلمان با او هستند، اما عده ای هستند نمی شود آن ها را با او به حساب آورد، آن هایی که به نام اسلام تیشه به ریشه اسلام می‌زنند و به تعبیر خود قرآن این ها از شما نیستند. کسانی را که با صریح این آیه مخالفت می‌کنند از آن ها هستند قطعا همه مسلمان از خودشان جدا می‌کنند مثل داعش و... که با نام اسلام جنایت می‌کنند و حیثیتی برای اسلام باقی نگذاشته اند را چطور مسلمان بدانیم. اگر به این  آیه توجه کنیم کفایت می کند ما را سر عقل بیاورد.

امام جمعه گرگان در ادامه گفت :همه ما باید شاکر باشیم که این توفیق را پیدا کردیم، سال ها بود در رنج بودم همه استان ها مجموعه دارند جز گلستانی ها که خدا را شکر این مجموعه را در اختیار گلستانی ها گذاشتند، و از همه آن هایی که در رابطه با این بنای شایسته زحمت کشیدند تشکر میکنم از آقای قالیباف شهردار پیشین و از خود علی اصغر احمدی هم تشکر میکنم به ویژه عیسی احمدی این بنای با عظمت روی دوش او بار شده بود و بنا را به اینجا رساند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد:این بنا برای چه درست ‌شده؟ چه اهداف شایسته ای این   بنا می تواند داشته باشد؟ با استناد به کلمات رسول خدا و ائمه(ع) دلیل بیاوریم که چه فواید و برکاتی می تواند داشته باشد. متاسفانه در جامعه ما با اخلاق اسلامی آشنا نیستیم، سبک زندگی که رهبرمعظم انقلاب تاکید دارند آن طور باید و شاید آشنا نیستم، چیزهایی در روایات ما وارد شده که تعجب می کنیم اگر بنای زندگی ما بر این اصول استوار میشد ما چه کارهایی می کردیم. مدت ها من به این موضوع فکر می کردم یعنی چه؟ در روایات آمده شما بهترین امتی هستید که برای بشریت آمده است این امت برای همه انسان ها و بشریت است.

وی افزود:وقتی آدم وارد این حوزه می شود بررسی می کند که روایات مورد بررسی قرار گیرد، یکی از چیزهایی که در روایات هست دیدار دوستان است. اینکه همه با هم دیدار داشته باشیمپیامبر اکرم (ص) می‌فرماید با هم دیدار کنید تا مودت و دوستی در میان تان زیاد شود. زندگی ها جوری شده همه از هم فاصله گرفته اند حتی فامیل های نزدیک هم با هم رابطه ندارند و این سبک زندگی تحمیل شده است.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان اظهار داشت : امام صادق (ع) فرمود بهترین دوستان من کسی است که عیب های من را به من بگوید یعنی به من هدیه کند، یعنی چه؟ یعنی اگر چیزی را سراغ دارید صحبت کنید هدیه کنید عیب ها را، نه اینکه تحمیل کنید.این موارد بسیار مهم است مورد دوم حفظ العیب، یعنی اگرپشت سر دوستی حرفی زده شد من باید دفاع کنم نه اینکه بنزین بریزم مشتعل تر کنم این وظیفه اسلامی ماست و در سختی ها همدیگر را کمک کنیم.

آیت الله نورمفیدی در ادامه گفت:از همین جا تشکر میکنم از گلستانی های مقیم مرکز که در جریان سیل خیلی کمک کردند و کار خوبی است چون فقط این چیزها برای ما می ماند.در روایات داریم ائمه به فامیل ها می‌گوید با هم دیدار کنید اما همسایه هم نشوید، چرا؟ چون دیدار موجب مودت و دوستی می شود و همسایه شدن جدایی می آورد، این راجع به فامیل است. این دیدارها برکت دارد، امام راحل می‌فرمود بنشینید با هم یک چای بخورید چرا؟ برای اینکه پیامبر (ع) فرموده دیدار مودت می آورد. رابطه ما وطن است یعنی محل زندگی است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد:چه سیستانی چه ترکمن چه بلوچ، گلستان رنگین کمان اقدام است. وطن یعنی جایی که زندگی می کنی حالا چه زادگاهش باشد یا نباشد این علاقه به وطن رابطه خاص اسلامی است.اگر نباشد این رابطه برقرار نمی شود همینکه این مجموعه به نام گلستانی ها ساخته شده است ایجاد رابطه می‌کند. به گذشته هایمان را فکر کنیم که به کجا رسیدیم آیا رابطه با خدا رابطه خوبی بوده و می‌توانیم فردا سرمان را بلند کنیم به پیامبر اکرم (ص) نگاه کنیم، اگر نبوده اشک بریزیم این نشانه کرامت انسان است آدم های با شخصیت با وطن شان مهربان هستند حتی اگر سال ها از وطن رفته باشد.یعنی ما دوستان قدیمی را از یاد نبریم. دکتر مصطفی محقق داماد را می‌شناسید تعریف می‌کرد کسالتی پیدا کرده بود دکتر رفته بودم دکتر گفته باید دوستان قدیمی را پیدا کنی با آن ها بگردی، آدم نباید دوستان قدیمی را گم کند.

وی درادامه گفت:یکی از فواید این مجموعه این است که اجازه نمی دهد رابطه شما با وطن تان یعنی محل زندگی تان قطع شود و این خوب است امام علی (ع) فرمودند شهرها آباد می شوند به خاطر محبتی که مردم به زادگاهشان دارند. پیامبر مکه را خیلی دوست داست وقتی مدینه آمد دیگر به مکه نرفت مگر برای حج الوداع، دلش با مکه بود روزی شخصی مکه رفته بود وقتی برگشت محضر رسول خدا رسید، ایشان پرسید وضع مردم مکه چگونه شده شخص گفت خیلی خوب است، وضع مردم بهتر شده است اشک شوق ریخت رسول خدا وگریه کرد و آن هایی که اطراف پیامبر بودند می دانستند پیامبر به مکه چه علاقه ای دارد. مهمتر از این دو نکته بزرگان دین ما، سبک زندگی ماست، اما  سبک زندگی ما چیست؟ آیا ثروت سرمایه است؟ من وقتی میخواهم از این دنیا بروم آیا این ها سرمایه هست نه نیستمقام چه؟ آیا مقام سرمایه هست؟ مقام هم سرمایه نیست حتی علم هم سرمایه نیست چرا؟ برای اینکه علم بدترین حجاب بین خدا و انسان است، وقتی علم انسان را نسازد حجاب اکبر می شود، پس علم هم سرمایه نیست پس سرمایه چیست؟ سرمایه واقعی آن چیزی است که سبک زندگی ما را در آخرت می‌سازد آن سرمایه است.آنچه قرآن می‌گوید در سوره والعصر، این سرمایه است.

آیت الله نورمفیدی افزود:ما باید این سرمایه را قوی کنیم خیلی ها حساب های بانکی را روی هم انباشته می کنند، تمام عمر تلاش می‌کنند به جایی برسند همه مسلمان هستیم اما تلاش کنیم این سرمایه را زیاد کنیم. امام صادق (ع) به یکی از یارانش فرمودند با هم می‌نشینید مذاکره میکنید گفت بله ما می نشینیم جلسه داریم حضرت گفت من دوست دارم در این جلسات از ایمان، از خدا، پیغمبر و... حرف بزنیم. اینجا باید مرکزی شود که در آن ایمان و اخلاص و... تقویت شود که سرمایه واقعی این است. رفتارها، روش ها اخلاق ها و... باید تقویت شود. از همان نخستی که قرار بود این اتفاق بیفتد من گفتم بازی های سیاسی نباید اینجا اتفاق بیفتد، بیرون هر اتفاقی بیفتد اینجا جای حرف ها نیست هر کجا هم احساس کردید بگویید تذکر خواهیم داد این ها برای این است ایمان ما تقویت شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید