مقدمه: امروز به تعبیر مقام معظم رهبری، تولید کنندگان، رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمن‌اند. چرا که آمریکا می‌خواهد اقتصادمان را نابود کند و ما را به فقر و فلاکت بیندازد.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله بحث‌های خود از نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع)، بخش دیگری از خطبه 185 را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت:

وَ إِنْ شِئْتَ قُلْتَ فِي اَلْجَرَادَةِ إِذْ خَلَقَ لَهَا عَيْنَيْنِ حَمْرَاوَيْنِ وَ أَسْرَجَ لَهَا حَدَقَتَيْنِ قَمْرَاوَيْنِ وَ جَعَلَ لَهَا اَلسَّمْعَ اَلْخَفِيَّ وَ فَتَحَ لَهَا اَلْفَمَ اَلسَّوِيَّ وَ جَعَلَ لَهَا اَلْحِسَّ اَلْقَوِيَّ وَ نَابَيْنِ بِهِمَا تَقْرِضُ وَ مِنْجَلَيْنِ بِهِمَا تَقْبِضُ يَرْهَبُهَا اَلزُّرَّاعُ فِي زَرْعِهِمْ وَ لاَ يَسْتَطِيعُونَ ذَبَّهَا وَ لَوْ أَجْلَبُوا بِجَمْعِهِمْ حَتَّى تَرِدَ اَلْحَرْثَ فِي نَزَوَاتِهَا وَ تَقْضِيَ مِنْهُ شَهَوَاتِهَا وَ خَلْقُهَا كُلُّهُ لاَ يُكَوِّنُ إِصْبَعاً مُسْتَدِقَّةً:

و اگر خواهى از ملخ بگويم كه دو ديده سرخ آفريد براى آن، و دو حدقه برايش افروخت چون ماه تابان، و او را گوشى بداد پوشيده و پنهان، و برايش دهانى گشود به اعتدال، و حسى نيرومند و به كمال. و دو دندان پيشين كه بدان‌ها ببرد، و دو پاى داس مانند كه بدان‌ها چيزى را بگيرد. كشاورزان در كشت خود از آن مى‌ترسند و توانايى راندنش را ندارند، هر چند همه كسان خود را فراهم آرند، تا گاهى كه در جست و خيزهايش روى به كِشته آرد، و هر چرا خواهش آن است روا دارد، و همه اندام ملخ به اندازه يك انگشت باريك نيست  و اين حقيقتى است.

امیرالمومنین (ع)، در این خطبه که مباحث توحید و خداشناسی را بیان می‌کند در قسمت‌های قبلی، درباره خلقت مورچه بیاناتی داشتند و در این قسمت دذرباره ملخ و اینکه خدای متعال به این حشره چه عطا کرده و این حشره چه می‌کند بیاناتی دارد. همه اینها آیات الهی هستند. اصلاً جهان از ریز و درشت نشانه‌های الهی هستند و مانند این است که انگشت اشاره‌شان به سوی خداوند متعال است و آدرس می‌دهند. حشره‌ها سه دسته‌اند؛ بعضی از آنها مانند زنبور عسل، احتیاجات ما را بر طرف می‌کنند، شب و روز تلاش می‌کند تا عسل درست کند. در خدمت انسان‌هاست. بعضی از حشرات هم علی‌الظاهر نفع و ضرری برای ما ندارند، مثل مورچه. البته در منطق توحیدی و آنچه که ما از قرآن می‌فهمیم، حتی مورچه هم بی‌کاره نیست. اما چه کار می‌کند برای این عالم، ما نمی‌دانیم. علم انسان هنوز به آن نرسیده است. ممکن است روزی علم انسان به آن برسد و بفهمد که مورچه برای انسان چه می‌کند. بی‌کاره یعنی باطل بودن، خلقت خدا که نمی‌تواند باطل باشد. ماها می‌توانیم کار باطل انجام دهیم اما خدا که کار باطل نمی‌کند. بعضی از حشرات هم هستند که گاهی سپاهیان و مأموران خدا می‌شوند. فرمانی به آنها صادر می‌شود و با این فرمان به م0عزارع کشاورزی ما حمله می‌کنند. یک سپاه عظیم ملخ می‌ریزند به مزارع کشاورزی و به تعبیر امیرالمؤمنین (ع) هیچ چیز هم جلودارشان نیست. حتی این هواپیماهای سم‌پاش هم نمی‌توانند از عهده‌شان بر بیایند. امیرالمؤمنین (ع) در این جا در باره خلقت ملخ می‌گوید، درباره ملخ صحبت کن که خداوند متعال دو چشم قرمز به ملخ داده است و دو تا حدقه داده است که درخشندگی دارد و خدا به آن یک شنوایی مخفی داده است. این یعنی چه؟ صدا وقتی حادث می‌شود، ارتعاشی دارد، موجی دارد، اگر از 16 هزار تا 50 هزار که معیار شنوایی انسان است، کم‌تر و بیش‌تر از ان را ما نمی‌شنویم. خیلی از صداهای پایین‌تر و بالاتر از این فرکانس را ما می‌نمی‌شنویم. در روایات آمده است، میتی را که به طرف قبرستان می‌برند، اسبی که در آن حوالی مشغول چریدن است، یک‌مرتبه یک حالت خاص پیدا می‌کند چون ناله‌های میت را می‌شنود. امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید، خدا یک سمع مخفی، یعنی شنوایی مخفی برای ملخ قرار داده است که باعث می‌شود آنچه را که ما انسان‌ها نمی‌شنویم این حشره بشنود. یکی از بزرگان نقل می‌کرد که در شهر ما، یک بار سپاهیان ملخ حمله کرده بودند به مزارع، در آسمان پیدا می‌شدند با سر و صدای فراوان ولی به محض اینکه مرغ ملخ‌خوار پیدا می‌شد آنها ساکت می‌شدند. حسی قوی خداوند در ملخ قرار داده است.

وَ فَتَحَ لَهَا اَلْفَمَ اَلسَّوِيَّ وَ جَعَلَ لَهَا اَلْحِسَّ اَلْقَوِيَّ ؛ دهان خیلی هماهنگی دارد با سایر قسمت‌های بدنش و خداوند حسی قوی به آن داده است.

وَ نَابَيْنِ بِهِمَا تَقْرِضُ؛ دو دندان تیز که در جلوی دهان است به آن ناب می‌گویند. خدا دو دندان تیز به آنها دادذه است که با آنها قطع می‌کند و می‌برد برگ‌های درخت‌ها و گیاهان را.

وَ مِنْجَلَيْنِ بِهِمَا تَقْبِضُ؛ منجل، داس است. کشاورزان مخصوصاً قدیم‌ها از داس خیلی استفاده می‌کردند در درو کردن. امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند دو تا داس به ملخ داده است که وقتی روی درخت و گیاه می‌نشیند با دو پای داس مانندی که دارد قادر است بر شاخه بماند و نیفتد. با آنها خود را نگه می‌دارد و با آن دو دندان برگ‌ها را جدا می‌کند و می‌خورد.

يَرْهَبُهَا اَلزُّرَّاعُ فِي زَرْعِهِمْ؛ کشاورزان از ملخ می‌ترسند. وقتی حمله می‌کنند آن‌هم با آن صورت کشاورزان به‌خاطر زراعتشان می‌ترسند.

وَ لاَ يَسْتَطِيعُونَ ذَبَّهَا وَ لَوْ أَجْلَبُوا بِجَمْعِهِمْ؛ و کاری هم نمی‌توانند بکنند، حتی اگر همه با هم همکاری هم کنند نمی‌توانند از عهده آن بربیایند.

 حَتَّى تَرِدَ اَلْحَرْثَ فِي نَزَوَاتِهَا وَ تَقْضِيَ مِنْهُ شَهَوَاتِهَا؛ با همان پریدن‌هایش می‌آید در مزارع و به دنبال این است که شکمش را سیر کند.

وَ خَلْقُهَا كُلُّهُ لاَ يُكَوِّنُ إِصْبَعاً مُسْتَدِقَّةً؛ تمام خلقتش هم به اندازه یک انگشت انسان است. چنین حشره‌ای می‌افتد به جان کشاورزی و چه خساراتی به‌بار می‌آورد. انواع مختلفی هم دارد؛ ملخ‌های دریایی، مراکشی، ایتالیایی و ... . جالب این است که بعضی دانشمندانی که بر روی این حشره کار کردند، می‌گویند این ملخ، با اینکه خیلی کوچک است، شبیه ده حیوان است. سرش شبیه اسب است، بعضی از قسمت‌های بدنش شبیه گاو و بخشی شبیه شتر و بخشی شبیه شیر است. دمش شبیه مار است. ببینید در موجودی به اسن کوچکی خداوند چه کرده است. این برای این است که فکر و عقل‌مان، این‌قدر در این مسائل دنیوی و دل‌بستگی‌ها نچرخیم. اشکالی ندارد اما فکر و عقل‌مان در مسائل دنیوی باید حد و اندازه‌ای داشته باشد. این عقل و فکر را فقط به ما انسان‌ها داده است، نباید محدود شود به چرخیدن در مسائل دنیوی و آن‌وقت از مسائل اصلی جهان آفرینش انسان غافل شود. بالأخره این خانه که این‌قدر منظم و مرتب و حساب‌شده است، صاحب‌خانه‌ای دارد. ما در این خانه داریم زندگی می‌کنیم. در خانه‌ای که صاحب‌خانه‌اش خداست. در این خانه زندگی کنیم ولی رابطه‌ای با صاحب‌خانه نداشته باشیم؟! این چگونه انسانیتی است؟! خداوند در وجود ملخ این‌قدر ظرافت به‌کار برده است، پس در وجود ما چه کار کرده است؟! همین مغز ما دنیایی است. یکی از دانشمندان می‌گفت؛ اگر بخواهند این مغزی که در جایی به این کوچکی آفریده است اگر بخواهند روی زمین پیاده کنند، یعنی اگر بخواهند چیزی را روی زمین بسازند که کارهای مغز را بتواند انجام بدهد، ساختمانی به اندازه پالایشگاه آبادان می‌شود. خدا در وجود انسان چه به‌کار برده است. زنبور عسل برای این آفریده شده که برای ما عسل تولید کند، ما برای چه آفریده شدیم؟ اگر بنا شده است که چند صباحی به دنیا بیاییم و بخوریم بخوابیم و تولید مثل کنیم و 70،80 سال زندگی کنیم و فقط همین باشد، لغو است که و خدا کار باطل نمی‌کند. پس خلقت انسان برای کاری دیگر است. برای این است که در این خانه زندگی کند و با صاحب‌خانه آشنا شود و با صاحب‌خانه ارتباط محکم برقرار کند. جوان‌ها به شما می‌گویم، پیران هرچه بوده گذشته است. جوانان باید این جهان‌بینی را داشته باشند که خانه بی‌در و پیکر و بی‌صاحب‌خانه نیست، بلکه حساب و کتاب دارد. خداوند به همه ما این توفیق را عنایت کند که در راه بندگی خدا و قرب به ذات اقدس الهی، روز و شب، توفیق‌مان بیشتر شود و به تعبیر قرآن؛

وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا (آل عمران/191):

و دائم در خلقت آسمان و زمین بیندیشند و گویند: پروردگارا، تو این دستگاه با عظمت را بیهوده نیافریده‌ای.

خدا می‌گوید، صاحبان عقل، کسانی هستند که دائماً درباره خلقت آسمان‌ها و زمین فکر می‌کنند و بعد درمانده که و متحیر که می‌شوند می‌گویند خدایا اینها را به باطل نیافریدی.

از مرحوم علامه طباطبایی، نقل می‌کنند که ذکر یا دلیل المتحیرین؛ ای خدایی که متحیرین را راهنمایی می‌کنی. و ذکر «یا فتاح» را زیاد بگویید. در این دنیا گرفتار تحیر و درماندگی نشویم. که بودیم و کجا بودیم و کجا می‌ریم؟! این تحیر است. از خدا بخواهید راهنمایی‌تان کند. یا دلیل المتحیرین؛ طولانی هم نیست. و ذکر «یا فتاح»؛ یعنی گشاینده، کسی که کارش گشایش است. هر جا هم که بن‌بستی باشد، تو باید راه را باز کنی.

خطبه دوم:

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت:

امروز روز اول شهریور و روز بزرگداشت جناب بوعلی سینا، این حکیم و فیلسوف و پزشک و عارف و شخصیت برجسته ایرانی و اسلامی است. ما باید به دنیا فخر داشته باشیم و افتخار کنیم که در هزار سال قبل، بزرگانی چون بوعلی سینا، ذکریا رازی و ابونصر فارابی در این کشور و سرزمین زندگی می‌کردند و آبروی بشریت بودند. مدت‌ها هم ابوعلی سینا در منطقه ما بود. جوانان ما این شخصیت‌های بزرگ را برای خود سرمشق بدانند. کشور باید در همه زمینه‌ها در منطقه اول شود. همچنین به مناسبت این شخصیت روز پزشک نام نهاده شده است. پزشکی هم شغل بسیار شریفی است و باید قدردان پزشکان باشیم. البته باید این اشاره را داشته باشم که پزشکان شریف و اخلاقی زیاد داریم لیکن بعضی از پزشکان، این پزشکی را به‌عنوان یک دکان برای خود به حساب می‌آورند. کسی که انسان‌ها را از بیماری و مرگ نجات می‌دهد کار مهمی می‌کند باید قدردان باشیم. مردم هم باید در قضاوت‌ها منصف باشند، حالا اگر چند نفر طور دیگری کار می‌کنند نباید همه را به یک چوب برانیم. اگر قضاوت هم می‌کنیم باید منصفانه باشد. ما از پزشکانی که دلسوزند و به مردم خدمت می‌کنند، بسیار بسیار متشکریم و قدردانیم و آنهایی که شغل پزشکی را برای خود کاسبی قرار دادند آنها را نصحیت می‌کنیم که بالأخره شأن یک پزشک، همان‌طور که در گذشته به آنها حکیم می‌گفتند، شأن والایی است. این خود احترامی بود که به پزشکان در تعابیر عرفی حکیم گفته می‌شد. به‌هرحال آنها را هم نصحیت می‌کنیم که محور کارشان فقط سود نباشد که شایسته شأن این شغل نیست. خداوند به همه آنها توفیق عنایت بفرماید.

فردا دوم شهریور و آغاز هفته دولت است. رئیس محترم جمهور و هیأت دولت خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و ایشان هم توصیه‌هایی کردند. بنده هم اجمالاً به نکاتی اشاره می‌کنم. نعامل و همکاری؛ قوای سه‌گانه باید همکاری داشته باشند. دلسوزی برای مردم و پیشرفت کشور؛ مردم با دولت و نظام تعامل داشته باشند که این تعامل همیشه به نفع کشور و به نفع مردم است. مخصوصاً در وضعیتی که اکنون در آن قرار داریم. شب و روز دشمنان ما دارند فعالیت می‌کنند تا بین مردم ما و نظام جدایی و فاصله بیندازند. ما هم می‌دانیم مشکلات داریم بله اما این مشکلات باید حل شود، نه اینکه دشمن بیاید و این مشکلات را بهانه کند تا بین مردم و نظام جدایی بیندازد. این خطر است و منشاء خطر این‌جاست که بین مردم و نظام و دولت شکاف ایجاد شود. مقام معظم رهبری به دو نکته مهم اشاره کردند؛ مسائل اقتصادی و مسائل فرهنگی. در مورد مسائل اقتصادی، نکاتی را که اشاره کردند، همین‌طور فهرست‌وار اشاره می‌کنم؛ تقویت تولید داخل، ایرانی باید از جنس ایرانی استفاده کند. بعضی جاها درست می‌گویند که جنس ایرانی مرغوبیت بعضی اجناس خارجی را ندارد اما بالأخره باید درست شود. از وقتی که کمی جلوی واردات را گرفتند تولید داخل رونق پیدا کرده است. این به نفع کشور است. ما باید متوجه این مسئله باشیم. توجه ویژه به مسائل کشاورزی. یادم هست از اوائل انقلاب، امام (رض)، مسائل کشاورزی را از مسائل مهم داخلی می‌دانستند. کشاورزی باید نیازهای داخل را تأمین کند تا دست ما به سوی بیرون دراز نشود. خدایی‌نکرده اگر ما نیازمند گندم بیرون باشیم و ما را تحریم کنند، گندم وارد نشود و ما نیازمند باشیم، چه باید بکنیم؟ بنابرین مسائل کشاورزی، کمک به کشاورزان ضروری است. همین‌جا خواهش می‌کنم از مسئولان کشاورزی استان، چرا باید یک‌سالی این‌طور شود که تولید سیب‌زمینی آن‌قدر زیاد باشد که روی دست کشاورز می‌ماند و سالی دیگر آن‌قدر کم می‌شود که کمبود پیدا می‌کنیم. بالأخره اینها که قابل حل است. هم مسئولان کشاورزی و هم خود کشاورزان باید همکاری کنند. تولید کشاورزی باید تنظیم شود، این که ارتباطی با تحریم ندارد و به خود ما برمی‌گردد. مشکلاتی که کشاورزان دارند. نیازشان به سم و کود و ... رسیدگی شود. خانه کشاورز چه می‌کند؟ خانه کشاورز نماینده کشاورزان است و باید این مسائل را پی‌گیری کند. مسائل کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان باید در کشور تقویت شود. مسئله مسکن هم باید پی‌گیری شود. با این گرانی‌ها، چه کسی می‌تواند خانه بخرد چه برسد به زوج‌های جوان. این مشکلات باید حل شود اما نباید اجازه بدهیم این مشکلات داخلی را دشمن بهانه کند و بین مردم و نظام شکاف بیندازد. مشکلات باید حل شود اما اگر خایی‌نکرده دشمن به نتیجه برسد، این نیست که بیاید و مشکلات را حل کند. در افغانستان هم رفت که مشکلات را حل کند، بعد از 17 سال چه شد؟ روز به‌روز بدتر شد. حالا بعد از 17 سال نشسته‌اند و با طالبان مذاکره می‌کنند. توجه به تولید کنندگان؛ اگر کسی در این استان آمد که کاری در زمینه تولید انجام دهد، متأسفانه از همین داخل خودمان شروع می‌کنند به حرف‌هایی و تهمت‌هایی و ... . در این شرایط چه کسی می‌آید در استان ما تولید بکند؟ چرا ما این‌قدر نادانیم! چرا برخی مسائل کلی را درک نمی‌کنند و مانع خیلی چیزها می‌شویم. توجه به تولید کننده به عنوان رزمنده جنگ اقتصادی ضروری است. امروز به تعبیر مقام معظم رهبری، تولید کنندگان، رزمنده‌اند. چرا که آمریکا می‌خواهد اقتصادمان را نابود کند و ما را به فقر و فلاکت بیندازد. باید از تولیدکننده‌ای که می‌آید در استان ما کار کند استقبال کنیم. به همه مسئولان می‌گویم، به استاندار و فرمانداران شهرستان‌ها توصیه می‌کنم، اگر تولید کننده و سرمایه‌گذار به استان می‌آید، باید کار را برایش آسان کنید، زمینه را فراهم کنید. دولت که به‌تنهایی نمی‌تواند همه مشکلات و نیازهای جامعه را بر طرف کند. باید بخش خصوصی وارد عرصه شودند تا بیکاری نسل جوان رفع شود. البته تولید کنندگان باید جنس خوب دست مصرف کننده بدهند، آن هم دایر بر امر رقابت است که اگر رقابت باشد آن هم درست می‌شود. جهت‌گیری پیشرفت اقتصادی به سمت عدالت؛ ریشه‌کن کردن فقر؛ فقر باید ریشه‌کن شود اما نه با کمک کردن، باید کاری کنیم که آنهایی که ندارند خودشان سرپا بایستند نه اینکه همیشه دستشان همیشه دراز باشد به سوی سازمان‌های خیریه. به‌جای اینکه ماهی سر سفره مردم بگذاریم، به مردم ماهی‌گیری یاد بدهیم. از وابستگی به نفت باید خارج شویم، تولید باید رونق پیدا کند. واردات باید به حد ضرورت باشدف تا تولید داخل تقویت شود. مجلس و دولت و قوه قضائیه، همه با هم باید به اینها بپردازند. تعامل باید باشد. معنی تعامل هم این نیست که نقد نباشد. آنکه با نقد مخالفت می‌کند انقلابی نیست، از دایره انقلاب خارج است. نقد، اما نه توهین، نه خراب کردن، نه بدوبیراه گفتن و آبروریزی کردن.

در بیان مقام معظم رهبری، در مسئله فرهنگ هم، باید مقابله جدی و هوشمندانه با هجوم همه‌جانبه دشمن به مبانی دینی، انقلابی و اخلاقی باید مقابله شود. در شبکه‌ها مختلف، گاهی در قالب دوستی با مردم ایران، حرف‌هایی می‌زنند که نیش دارد. فریب این شبکه‌های خارجی را نخورید، مخصوصاً جوانان ما. ولله آنها به فکر این ملت و اصلاح مملکت نیستند، ولله آنها، دوست‌دار و دلسوز این مردم نیستند. دائماً دارند، مبانی دینی ما، اعتقاد به خدا و پیامبر و امامان را خراب می‌کنند. توصیه من بیشتر به جوانان است و کسانی که از این فضاها استفاده می‌کنند. ما ملت سابقه‌دار و هوشمندی هستیم، تحت تأثیر این القائات نباید قرار بگیریم. مسئولان فرهنگی این کشور باید کار کنند. فرهنگ خیلی مهم است، شاید به معنایی از اقتصاد هم مهم‌تر باشد.

هفته دولت است، واقعاً از دولت‌مردانی که خدمت می‌کنند تشکر می‌کنیم. ممکن است که در مجلس، هیأت دولت یا قوه قضائیه، فاسدی هم باشد اما نباید این را عمومیت داد. رئیس محترم قوه قضائیه هم خیلی خوب وارد میدان شده است، لبه تیز شمشیرش را سمت فساد گرفته است؛ فساد اقتصادی و اداری و ... . از همین‌جا به ایشان خطاب می‌کنم، با این شعار وارد میدان شدید، باید محکم بایستید. به رئیس محترم قوه قضائیه هم توصیه‌هایی داشتند که مفصل است، به یکی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنم. «از همه مهم‌تر، عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت بدانید»؛ یعنی آقای رئیسی! اول داخل خود قوه قضائیه را اصلاح کن. «سلامت قضات و پاکی دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اول برای همه توفیقات شماست.» اگر می‌خواهید کار کنید در این مملکت اول توصیه مقام معظم رهبری این است که اول برو داخل خودت را درست کن. قضات، خدایی‌نکرده ناپاک، اینها را تصفیه کنید. «در ریشه‌کنی فساد از درون قوه قضائیه که مایه مباهات و سرافرازی اکثر قضات دادگاه‌ها و دادسراهاست، هیچ تردید و درنگی نکنید» اگر بناست مبارزه با فساد شود، قاضی فاسد نمی‌تواند این کار را بکند. اول باید آنجا اصلاح شود. انشاء‌الله امیدواریم که خداوند متعال به همه ملت ما توفیق بدهد تا با مشکلات به‌خوبی دست‌وپنجه نرم کنیم و از این مرحله و مشکلات عبور کنیم. دشمن به دنبال آن است که اصل را به‌هم بریزد، اگر چنانچه ما ایستادگی کنیم انشاء‌الله به سلامت می‌گذریم. همان‌طور که یمن، بعد از 4،5 سال مقاومت پیروز است. الآن به این فکر افتاده‌اند یمن را سه قسمت کنند و قسمتی را در اختیار عربستان، قسمتی را در اختیار امارات و قسمتی را هم در اختیار انصار الله قرار دهند. اما انصار الله به‌خوبی این توطئه را فهمیده است و فشارش را بر عربستان وارد آورده است. ده پهباد فرستاده است و یکی از شعبه‌های شرکت آرمکو را که از شرکت‌های اصلی عربستان است را کوبیده است و بعد هم اعلام کرده است که خارجی‌ها بیرون بروند که ما تازه شروع کرده‌ایم و این گام اول ماست. انصار الله این مسئله توطئه تقسیم را فهمیده است و دارد مقابله می‌کند. هنوز بر سر یمن بمب می‌ریزند اما انصار الله مقاومت می‌کند و می‌گوید ما هستیم. بعد این همه فشارها، می‌گویند ما هستیم و محکم‌تر هم وارد عمل خواهیم شد. قهراً این مقاومت و عمل باعث خواهد شد که عربستان و امارات و هم آمریکا، عقب‌نشینی کنند.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.