آیا مسئولیت امام زمان (عج) منطقه ای است، گروهی است، یا صنفی و یا اینکه جهانی است؟ شاید در برخی اذهان این باشد که امام زمان (عج) برای نجات شیعیان یا مسلمانان بیاسد آیا این نگاه درست است؟ واقعا وظیفه امام زمان (عج) این است که گروه یا منطقه خاصی را نجات دهد یا برای کل بشریت می آید؟ قطعا دومی درست است مسئولیت امام زمان(عج)  جهانی است و اختصاص به عده ای ندارد، بد نفهمیم موضوع را، او  برای نجات بشریت می آید همان طور که پیامبران برای نجات همه انسان ها می آمدند ما با این نگاه نسبت به آن حضرت نگاه کنیم.  

وقتی چنین مسئولیت سنگینی بر عهده حضرت است باید ببینیم چه کار می کند چه چیزهایی گرفتار بشریت است؟ چه چیزهایی مشکل جهان بشریت است که آن حضرت می آید و مشکل همه را حل کند؟

در روایتی از امام صادق (ع)  نقل شده است وقتی امام زمان (عج) تشریف می آورند جوری عمل می کند که پیامبر خدا(ص) عمل کرد،  بنیان هایی که در زندگی بشر وجود  دارد منهدم می کند در این افق بالا بشناسید همان طور که پیامبر (ص)آمد بنیان های جاهلیت را نابود کرد، امام زمان (عج)  هم این کار را می کند.

در روایتی دیگر هم از امام صادق (عج)  آمده پیامبر وقتی آمد هر چه در جاهلیت بود را نابود کرد بنیان های جاهلیت را منهدم کرد عقاید جاهلیت، سبک های جاهلیت  و انقلابی کرد، با مردم با عدالت مواجه شد و امام صادق (ع) می فرماید حضرت قائم هم همینگونه است و هر چه در جاهلیت مدرن است را باطل می کند و از بین می برد.

وظیفه اصلی امام زمان (عج) ویران کردن و از بین بردن بنیان های جاهلیت است اگر می خواهیم امام زمان (عج)را خوب بشناسیم باید بنیان های جاهلیت و شیطان را به خوبی بشناسیم هیچکدام شیطان را نمی شناسیم فقط چیزهایی شنیده ایم اینکه پیامبر (ص)آمد و جاهلیت را منهدم کرد و امام زمان (عج) هم می آید جاهلیت را منهدم می کند پس باید جاهلیت را بشناسیم.  

مهمترین مشخصه جاهلیت این نکته بوده است که خدا در زندگی مردم نقشی نداشته است، تمام انبیا برای همین آمده اند. فرعون می گفت خدایتان من هستم همه کار را من برایتان انجام می دهم. تمام زندگی مصر برروی رود نیل است این موسی چه می گوید خدای شما من هستم . جاهلیت این بوده که زندگی انسان به خودش مربوط است تمام خطر در همین جاست .

در آیه ای از قرآن آمده است شاید خدا را به عنوان سازنده جهان قبول داشتند اما معتقد بودند خدا نقشی در زندگی ما ندارد این آیات در سوره آل عمران آیه 154 گفته است داستان وضع مسلمانان در جنگ احد که ابتدا پیروز شدند و بعد شکست خوردند و 70 شهید دادند، مسلمانان دست و پا شکسته شدند شایعه کردند پیامبر(ص) کشته شدند مسلمانان با یک شکست و واماندگی به مدینه برگشتند خبر آوردند کفار و مشرکین بر می گردند تا کار را یکسره کردند پیامبر(ص) هم دستور حرکت داده بود با همان وضعیت مجروحیت باید همه حرکت کنند خدا قضیه آن شب را در آیه 154 عنوان می کند.

آن شب عده ای با تمام این گرفتاری ها و با خیال راحت برای حرکت خوابیدنداما عده ای این وسط نمی دانستند چه کاری کنند و می گفتند اگر حرف های پیامبر(ص) درست است ما نباید شکست می خوردیم. آن شب خداوند برای عده ای خواب فرستاد که خستگی ها برطرف شود سرحال شوند ، اما عده ای فکرهای باطل می کردند و نسبت به خدا ، همان افکار و اندیشه های جاهلیت در سرهایشان آمده بود و می گفتند آیا واقعا خبری هست که خدا بیاید وما را کمک کند اگر خدا با ما بود نباید این همه کشته می دادیم خدا پس چکاری می کند؟ الان هم همین را می گویند عربستان سعودی یمن را بمب باران می کند و تا کنون شاید 80 هزار کودک از بین رفته باشند.

می گویند پس لابد خبری نیست اگر هست چرا کاری نمی کنند؟ خدا می گوید به این ها بگو همه چیز دست خودشان هست ، آن وقت در همین آیه 125 آل عمران می گوید در جنگ بدر که شما ضعیف بودید من بشارت ندادم سه هزار ملائک می فرستم اگر صبر کنید  تقوا داشته باشید 5 هزار ملائک می فرستم بله الان هم همینگونه است این ها هم فوری برمی گردند من اینجا هستم با 5 هزار ملک کمکتان می کنم، تفکر جاهلیت این بوده است که خدا نیست و هرچه هست همین خودمان هستیم. شرک یعنی همین که خدا را موثر ندانیم.

در سوره مائده خداوند می فرماید یهودیان می گفتند دست خدا بسته است یکبار ساخته است و دیگر به زندگی ها کاری ندارد یعنی هرچه هست خود ما هستیم زندگی مادی ربطی به خدا ندارد خدا می فرماید :دست خودشان بسته باد دست خدا باز است فکر می کردند خدا کناری نشسته است.

پس مسئولیت امام زمان (عج) مربوط به صنف خاصی نیست و مربوط به کل بشریت است شرق و غرب عالم است خوب چه کاری می کند که همان طوری که پیامبر (ص)بنیان های جاهلیت را منهدم کرد امام زمان (عج) هم بنیان های جاهلیت مدرن را نابود می کند یکی از این نشانه ها این است که خدا نقشی در زندگی انسان ها ندارد.   

در یک روایتی داریم آن جاهلیتی که امام زمان(عج)  با آن مواجه است غیر از جاهلیتی است که پیامبر با آن مواجه است و آن خیلی آسان بود جاهلیت زمان امام زمان (عج) علمی است اصلا فکرش را می کردید؟  

یکی از اصحاب امام صادق (ع) به نقل از ایشان می گوید امام زمان (عج) وقتی می آید با جاهلیت برخورد می کند اما با جاهلیتی بسیار شدیدتر از دوران جاهلیت پیامبر، این راوی تعجب می کند که چگونه شدیدتر است؟ امام صادق(ع)  توضیح می دهد پیامبر(ص) وقتی آمد سنگ را می پرستیدند اما وقتی قائم ما می آید با کدام مردم ؟ با مردمی که در حد بالای علمی که منطق و فلسفه دارند که در مقابل فلسفه تفکری سجده می کنند همه حرف می آورند منطق می آورند. امام زمان (عج) با جاهلیت مدرن که کار سختی است برخورد می کند.

امروز دنیای ما برای خدا نقشی در زندگی بشر قائل است؟ دنیای سلطه که در دست قلدرهای عالم است ممکن است معتقد به خدا باشند اما در عین حال می گویند زندگی دست خدا نیست دین از زندگی جداست و دین از سیاست جداست این جریان سکولار روی یک بنیان فکری قرار گرفته است، ساده نیست بسیاری این فلسفه را پذیرفته اند می گویند نباید دین در سیاست دخالت کند باید در مساجد باشد در زندگی بشر خدا هیچ نقشی ندارد امام زمان (عج)  اصل کارش همینجاست مهمترین کار امام زمان (عج) همین است همانند سایر پیامبران وظیفه دارد خدا را وارد زندگی بشر کنند باید وارد زندگی ما شود خدا باید همه جا باشد این تفکر سکولاریسم است و امام زمان (عج)  باید با این مبارزه کند لذا امام صادق (ع) می فرماید شدید تر است.   

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید