بر اساس خطبه پیامبر اکرم (ص) که قبل از مبارک رمضان برای آماده سازی مردم فرمودند نکاتی گفته شده است، پیامبر(ص) می فرماید: دعاهای شما در ماه مبارک رمضان مستجاب است، از خدا بخواهید با نیات صادقه و قلوب پاک.

 در دعا کردن وقتی انسان در خانه خدا می رود و دعا می کند و انتظار دارد دعایش مستجاب شود دو تا مطلب باید مورد نظر باشد یکی نیت صادق یکی قلب پاک.

در رابطه باشرط نیت صادق در روایات در مورد این مسئله تعابیری آمده است مثلا اینکه نیت انسان نیت صادقی باشد، آدم حسن نیت داشته باشد یا نیت زیبا، این ها تعابیری است که در روایات آمده و منظور این است انسان نسبت به دیگران نیت خیر داشته باشد و خیرخواه باشد و در صدد این باشد خیری به مردم برساند.

 از مجموعه روایاتی که عنوان شده این نکته استفاده می شود. امام امیرالمونین (ع) در بیانی می فرماید :خدا خوشش می آید بنده ای را که قصدش در مورد مردم قصد جمیلی باشد همان طوری که خدا دوست دارد بنده ای در مقام عبادت قرار می گیرد و نماز می خواند نیتش در عبادت محکم باشد و ریا نباشد بنابراین، این قصد خیر داشتن از مسائلی است که خدای متعال دوست دارد با نیت خیر در خانه خدا بروید و خیرخواه مردم باشید.

روایت دیگر هم از امام موسی کاظم (ع) که می فرماید: این بدن دوامش به برپایی روح و جانی است که در بدن باشد اگر روح در بدن باشد اعضاء هم زنده اند.

 جان زنده و نفس دارای حیات اگر در وجود انسان باشد اعضای بدن سرپا هستند اگر جان از این بدن بیرون برود بدن انسان مثل چوب خشک می شود پس همان طور که دوام بدن به روح زنده است دین هم همین گونه است دین انسان مثل یک ساختمان می ماند پابرجا نمی ماند مگر با نیت صادقه و قصد خیری که انسان داشته باشد.

این مسئله قابل توجهی است، نیت صادق هم ریشه اش عقلانیت است انسان اگر اهل خرد باشد و خردورزی داشته باشد حتما نسبت به دیگران هم خیرخواه خواهد بود.

 شرط اول دعا این است که انسان دارای نیت صادقه باشد اگر می خواهد دعا کند شرط دعا این باشد که انسان از افرادی باشد که خیرخواه مردم است خوبی همه را می خواهد و در همین رابطه روایت داریم این باعث می شود انسان بهشتی شود.

رسول خدا (ص)می فرماید: بروید از خدا بخواهید اما نیت صادقانه داشته باشید و خوب است به این خصوصیات توجه داشته باشیم.

انشالله خداوند توفیق دهد که اگر در خانه اش می رویم و چیزی می خواهیم این شرط اول و پله اول که داشتن روحیه خیرخواهی برای مردم است در ما تحقق پیدا کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید