نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام‌جمعه شهرستان گرگان گفت: بی‌شک، چهل سالگی نقطه کمال و بالندگی نظام اسلامی است.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه شهرستان گرگان، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه دیدار شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای استان گلستان، ضمن تبریک فرارسیدن چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، افزود: چهل‌سالگی در اصطلاح دینی ما مرحله بلوغ است و بیشتر انبیا وقتی به سن چهل‌سالگی به امامت نائل می‌شدند یعنی کمال پیدا کرده و به درجه‌ای از شایستگی می‌رسیدند که این مقام نبوت به آن‌ها تفویض می‌گردید. پیامبر بزرگوار اسلام(ص) نیز در سن چهل‌سالگی به مقام نبوت نائل شدند.

به گفته وی، چهل‌سالگی یک مرحله بلوغ و شایستگی است و امروز وقتی به چهل‌سالی که از انقلاب پشت سر گذاشتیم نگاه می‌کنیم درست است مشکلات زیادی داشته و داریم اما اگر بخواهیم با دید منصفانه‌ای به آن نگاه کنیم کشور در منطقه و در سطح جهان به جایگاه والایی رسیده است.

 امام جمعه گرگان ادامه داد: این‌که امروز مشاهده می‌کنیم با ما دشمنی می‌کنند و بیشتر این دشمنی را بروز دهند به همین علت است وگرنه چرا با برخی کشورهای دیگر این دشمنی‌ها نمی‌شود و این موضوع قابل تجزیه و تحلیل است؛ مثلا چرا با عربستان سعودی دشمنی نمی‌کنند یا برخی کشورهای دیگر پای جنایاتشان را امضا می‌کنند؛ چند سال است عربستان کشوری ماند یمن را به این وضع رسانده و در عین حال از آن پشتیبانی می‌کنند، دلیل دشمنی‌ها با ما به این دلیل است که ایران به جایگاهی رسیده که آن ها نمی‌خواستند.

وی هم‌چنین بر این نکته تاکید کرد که حادثه کربلا یک مصیبت بود اما اگر امام حسین(ع) در مدینه می‌ماند و کاری به حاکم آن روز نداشت که بسیاری به ایشان همین پیشنهاد را کردند و البته جواب امام حسین(ع) هم معلوم بود، آن وقت چه می‌شد؟ گاهی از برخی شنیده‌می‌شود که چرا انقلاب کردید و یا پس از انقلاب چنان کردید. در حالی‌که رسیدن ما به این جایگاه رفیع روشن می‌سازد که نظام مسیر درستی را طی نموده است. بنابراین چهل‌سالگی انقلاب را بایستی به همه تبریک گفت. واقعا اگر می‌خواهیم کشور به جایی برسد بایستی همین مسیری که آمده‌ایم را ادامه دهیم. البته طی راه عزت، مشکلاتی وجود دارد که طبیعی است.

وی با اشاره به موضوع شوراها اظهار کرد: من از بُعد دیگری به مساله شوراها نگاه کنم. مساله شوراها بسیار مهم و اساسی‌تر و ریشه‌ای‌تر از آن‌چه الان انجام می‌شود، است و شوراها می‌توانستند فعال‌تر باشند.

وی گفت: نگاه حضرت امام(ره) به مساله شورا از آن‌چه در قانون اساسی آمده، والاتر بود؛ ایشان در اردیبهشت 58 در خطابی به شورای انقلاب فرمان داد برای استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش که از ضرورت‌های نظام جمهوری اسلامی است لازم می‌دانم بی‌درنگ به آیین‌نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محل، شهر و روستا در سراسر ایران اقدام و پس از تزریق به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا در بیاورد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در سال 77 اولین انتخابات شوراها با حضور200 هزار نفر در سراسر کشور به عنوان اعضای شوراها رقم خورد که می‌توانستند نقش‌های مهمی در مدیریت شهرها ایفا کنند. اگر این نگاه کلی را داشته باشیم، شوراها هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف دارند و اولین جایگاهی که می‌تواند جایگاه شوراها را تقویت کند و شاید بتواند به جایی که منظور حضرت امام بود برساند خود شوراها هستند.

وی افزود: شاید برخی دولت‌ها موافق تشکیل شوراها نبودند ولکن خود شوراها بهترین جایگاهی هستند که می‌توانند این جایگاه و قدر و اندازه آن را بالاتر بیاورند جایی که نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف شناسایی شده و تبدیل به نقاط قوت شوند.

امام‌جمعه گرگان تصریح کرد: نگاه مردم نسبت به شوراها نگاهی که باید باشد نیست، درحالی‌که اوایل کار این‌گونه نبود، در ابتدا شور و نشاط عجیبی برای شوراها پیدا شده بود اما در حال حاضر این‌گونه نیست و همین مساله به جایگاه والای شوراها ضربه می‌زند.

آیت‌الله نورمفیدی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در عبادات اسلامی قصد قربت داریم یعنی در عبادات و هرکاری که می‌کنیم رضای خدا را در نظر بگیریم اما خلوص بالاتر از آن است یعنی فقط برای رضای خدا باشد و نیت دیگری همراه آن نباشد.

وی تصریح کرد: در تکالیف اسلامی به‌ویژه در عبادات از جمله اموری که شدیدا می‌تواند در پیشرفت امور شوراها و هم در نگاه مردم موثر باشد همین مساله خلوص است که در عبادات شرط مهمی است، اما خلوص چه معنایی می‌دهد؟ یعنی اعضای شورا وقتی انتخاب شدند قصد و انگیزه حتمی‌شان خدمت به مردم باشد و انگیزه دیگری وسط نیاید که اگر آمد کار را خراب می‌کند.

امام جمعه گرگان گفت: وقتی مردم خلوص را لمس کرده و ببینند فردی که به او رای داده‌اند و عضو شورای شهر شده دنبال چیز دیگری نیست به او اعتماد می‌کنند و این شاید شرط اساسی باشد؛ در روایات اسلامی آمده وقتی انسان رابطه بین خود و خدا را درست کند خدا رابطه بین مردم و او را درست می‌کند.

وی در همین زمینه افزود: منافع شخصی در مقابل مصالح عمومی نباید باشد و به هیچ وجه نباید اجازه دهید رخ دهد اگر هم رخ داد نباید به شکلی باشد که وجهه غالب باشد.

امام جمعه گرگان با بیان این‌که مردم بایستی احساس کنند اعضای شورا برنامه جامع و برنامه‌های زمان‌بندی شده دارند، خاطرنشان ساخت: بارها به شهرداری‌ها گفته‌ام که شهر اسلامی معیارها و ملاک هایی دارد. شهر اسلامی شهری است که سه اصل در کارهایشان غالب باشد که مردم ببیند شهرداری‌ها و شوراها به دنبال آن هستند، نظم، نظافت، زیبایی از اصول اسلامی است.

وی تصریح کرد: امیرالمومنین(ع) در شب 21 ماه رمضان در وصیت خود اولین چیزی که پس از تقوا توصیه می‌کند این است که نظم داشته باشید. شهرهای ما نیازمند نظم است و اعضای شوراها نباید با هم دعوا داشته باشند چون مردم می‌فهمند و امروز هیچ چیز پشت پرده نمی‌ماند. ظاهر شهرها هم بایستی نظم داشته و هم تمیز باشند و نظافت در آن جایگاه بالایی داشته باشد چون خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌ها بایستی سه اصل فوق را برای این‌که در چشم مردم دیده شود در شهرها به کار برند. اگر چنان‌چه مواضع شورا تقویت شود و نقاط قوت جلوه‌گر باشد شوراها می‌توانند مطالبه‌گر شوند.

وی تصریح کرد: من این موضوع را بارها از زبان مقام معظم رهبری می‌شنیدم، زمانی که به عنوان خبرگان نزدشان می‌رفتیم ایشان می‌فرمودند که بایستی مطالبه‌گر بود. شما نماینده مردم هستید و می‌توانید مطالبه‌گر باشید و سوال کنید و این جایگاه مهمی است که لازم نیست در قرآن و قانون بیاید. مردم انتظار دارند وقتی به شما رای می‌دهند حداقل حرف و خواسته‌هایشان را طلب کنید. این موضوع مهمی است و می‌تواند جایگاه شوراها را تقویت کند.

امام جمعه گرگان گفت: اگر از سوی نماینده‌های مردم مطالبه‌ای شود، باعث می‌شود مسوولین حساب کار خود را داشته باشند. بایستی راه برای مردم باز شود تا به صحن شوراها بیایند و حرف‌هایشان را بزنند. در این صورت شوراها می‌توانند مطالبه‌گری داشته باشند و گزارشی از مشکلات مردم تهیه کنند و به مسوولان ارائه کنند. وقتی مردم این ها را ببینند جایگاه شورا نزد مردم بالا می‌رود.

آیت‌الله نورمفیدی اظهار داشت: امیدوارم خدای متعال به همه ما توفیق دهد حالا که انقلابمان به چهل‌سالگی رسیده، هرکس در محدوده کاری خود این انقلاب را تقویت کرده و کمک کنیم روز به روز بهتر از قبل شود.

وی افزود: زمانی انسان گناه فردی انجام می‌دهد که بین خودش و خدای خودش است، شاید قابل بخشش باشد اما گاهی گناه بین خدا و مردم است. اگر انسان گناهی مرتکب شده و به نظامی مثل جمهوری اسلامی و مردم لطمه وارد کند، جزو معاصی محسوب می‌شود.

وی گفت: خداوند به همه ما توفیق دهد تا به احترام خون شهدا  و حضرت امام(ره) که جمهوری اسلامی را پایه‌گذاری کرد و با دلی آرام و قلبی مطمئن رفت آن را حفظ و تقویت کرده و هم دنیا و آخرت خود را آباد نماییم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در پایان با اشاره به کاهش میزان بودجه سال آینده، تاکید کرد: اگرعوارض و مالیات‌هایی که از مردم گرفته می‌شود، منصفانه هزینه شود مشکلات مرافع می‌شود و وقتی مردم ببینند در این زمینه خدمت می‌شود، قطعا اقبال مرم بیشتر نشان می‌دهند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید