مقدمه: همه دست به دست هم دادند نظام بشار اسد را نابود کنند اما بعد از 8 سال مقاومت این سوریه و بشار اسد بود که پیروز شد. اگر همان اول سوریه کوتاهی می‌کرد و یا بشار اسد به خود تردید راه می‌داد قطعاً سوریه از بین رفته بود.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه بخش دیگری از خطبه 182 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

فبادروا باعمالکم تکونوا مع جيران الله في داره رافق بهم رسله، و ازارهم ملائکته، و اکرم اسماعهم ان تسمع حسيس نار ابدا، وصان اجسادهم ان تلقي لغوبا و نصبا ذلک فضل الله يؤتيه من يشاء، و الله ذو الفضل العظيم، اقول ما تسمعون، و الله المستعان علي نفسي و انفسکم ، و هو حسبنا و نعم الوکيل:

بنابراين به اعمال نيک مبادرت ورزيد تا از همسايگان خدا در سراي او باشيد در نزد کساني که رفيق پيامبرانند و فرشتگان به ديدارشان مي آيند خداوند آنچنان اين گروه را گرامي داشته که حتي گوشهاي آنها صداي خفيف آتش را نمي شنوند، و بدن‌هاشان هيچ گونه رنج و ناراحتي نمي بيند اين فضل و مرحمت خداوند است که به هرکس بخواهد مي دهد و خداوند داراي فضل عظيم است. من آنچه را مي‌شنويد مي‌گويم و خداوند را به ياري خود و شما مي‌طلبم او کفايت کننده ما و بهترين وکيل است.

بیانات امیرالمومنین است به دنبال دستوراتی است که در جمله‌های قبل دادند برای این که سفر آخرتمان بی‌زاد و توشه نباشد.

می‌فرمایند تکالیفی که خداوند متعال بر گردن شما گذاشتند را انجام دهید تا با همسایگان خدا در خانه خدا همنشین و همراه شوید. همسایگان خدا کسانی هستند که در دنیا خوب و باتقوا زندگی کرده باشند و اهل خیر و احسان باشند. منظور از خانه خدا هم بهشت است. پس در این دنیا اعمالی که خداوند بر عهده شما گذاشته است را انجام دهید تا همنشین همسایگان خدا باشید. همسایگان خدا انبیاء الهی‌اند. ملائکه را که خود از پاکان و مقدسین‌اند به زیارت کسانی می‌روند که در بهشت قرار گرفته‌اند. و اکرم اسماعهم ان تسمع حسيس نار ابدا؛ یکی از چیزهایی که خداوند به بهشتیان می‌دهد این است که گوش‌هایشان را گرامی می‌دارد از این که صدای جهنم را بشنوند.

وصان اجسادهم ان تلقي لغوبا و نصبا؛ جسم‌هایشان را حفظ می‌کند خداوند از این که غم و رنج و مشقت و ... به آنان برسد.

ذلک فضل الله يؤتيه من يشاء، و الله ذو الفضل العظيم؛ این فضل الهی است که خداوند به هر که بخواهد عطا می‌کند. خدا صاحب فضل بسیار بزرگ و باکرامتی است.

اقول ما تسمعون؛ مردم من آنچه را که لازم بود به شما گفتم و شما شنیدید. ولی این نباشد که فقط به شنیدن اکتفا کنید بلکه در مقام عمل هم برآید به هر مقدار که می‌توانید. من که می‌دانم شما نمی‌توانید مانند من عمل کنید ولی تلاش کنید.

 ولکن اعينوني بورع و اجتهاد ، و عفه و سداد: آگاه باش شما توانایي آن را نداريد که چنين باشيد اما مرا با ورع تلاش عفت پاکي و پيمودن راه صحيح ياري دهيد. ورع یعنی تا می‌توانید گناه نکنید حالت پرهیز از گناه داشته باشید. اجنهاد هم این است که مدام تلاش کنید و از راه بندگی خدا خسته نشوید. علی را چنین کمک کنید. این را همه می‌توانیم منتها با تفاوت‌هایی که در ظرفیت وجودی ماها وجود دارد.

اقول ما تسمعون و الله المستعان علي نفسي و انفسکم ، و هو حسبنا و نعم الوکيل؛ من آنچه را مي‌شنويد مي‌گويم و خداوند را به ياري خود و شما مي‌طلبم او کفايت کننده ما و بهترين وکيل است.

تنها شنیدن نباشد. خود علی (ع) هم از خدا کمک می‌خواهد. خدا کمک می‌کند هم مرا و هم شما را. خداوند کفایت می‌کند جای دیگر چیزی نیست که انسان بخواهد کمک بگیرد. فقط خداوند است که توفیق می‌دهد که در مسیر حرکت کنیم. ممکن است گاهی انسان عملی قربی را انجام دهد ولی احساس کند هیچ فرقی نکرد نکند آن موقع خسته شود. مثلاً نماز شب، خود خدا در قرآن دستور داده. فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ(سجده/17):

پس هیچ کس نمی‌داند که به پاداش نیکوکاریشان چه نعمت و لذّتهای بی‌نهایت که روشنی‌بخش (دل و) دیده است در عالم غیب برایشان ذخیره شده است.

هیچکس نمی‌داند که خداوند به اهل نماز چه‌ها می‌دهد.

یا خدا به پیامبرش، محمد مصطفی (ص) می‌گوید: وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَى أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا(اسراء/79): و بعضی از شب را به خواندن قرآن (در نماز) بیدار و متهجّد باش، که نماز شب خاص توست، باشد که خدایت تو را به مقام محمود (شفاعت کبری) مبعوث گرداند.

ای پیامبر شب بیدار شو و به درگاه الهی رو کن شاید تو را به مقام محمود برسانیم. عارفان و سالکان راه حق و حقیقت ممکن است چهل، پنجاه سال در راه عبودیت گام بردارند آن‌وقت به جایی برسند. نباید خسته شد. امیرالمومنین هم همین را می‌فرمایند. اگر دیر شد خسته نشوید.

انشاء الله خداوند متعال به همه ما توفیق دهد.

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته آینده چهارم دی روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) است این روز بزرگ را به همه متدینان عالم، همه آنان که پیرو ادیان آسمانی هستند به همه تبریک می‌گوییم. وظیفه ما مسلمانان است که برای همه انبیاء احترام قائل باشیم. چهره‌ای که قرآن از انبیاء نشان داده است چهره‌ای مقدس و پاک است. بر خلاف برخی کتب آسمانی که در معرفی انبیاء به راه خطا رفته‌اند، قرآن چهره‌ای نورانی از همه ترسیم می‌کند.

إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَقُصُّ عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَكْثَرَ الَّذِي هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ(نمل/76): همانا این قرآن بر بنی اسرائیل اکثر معارف و احکامی را که در آن اختلاف می‌کنند کاملا بیان می‌کند (و حکم واقعی تورات را آشکار می‌سازد).

این قرآن برای بنی‌اسرائیل بسیاری چیزها که در آن اختلاف دارند به بهترین شکل آمده و معرفی کرده است. همه ما می‌دانیم که در مورد حضرت عیسی مسیح، مسیحت و یهودیت حرف‌هایی زده‌اند که درست نیست. اما قرآن آمده است و گفته است:

مَا الْمَسِيحُ ابْنُ مَرْيَمَ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ وَأُمُّهُ صِدِّيقَةٌ كَانَا يَأْكُلَانِ الطَّعَامَ انْظُرْ كَيْفَ نُبَيِّنُ لَهُمُ الْآيَاتِ ثُمَّ انْظُرْ أَنَّى يُؤْفَكُونَ(مائده/75): مسیح پسر مریم پیغمبری بیش نبود که پیش از او پیغمبرانی آمده‌اند و مادرش هم زنی راستگو و با ایمان بود و هر دو (به حکم بشریت) غذا تناول می‌کردند. بنگر چگونه ما آیات خود را روشن بیان می‌کنیم، آن گاه بنگر که آنان چگونه از حق برگردانیده می‌شوند؟

مسیح بن مریم فقط پیامبر خدا بوده نه فرزند خدا و مادر او پاکیزه و صدیقه است. قرآن می‌آید و دامن مریم (س) مقدس و پاکیزه معرفی می‌نماید. کتاب‌های دیگر آسمانی این‌گونه نیست بعضی از پیامبران را به عنوان حتی آدم‌های معصیت‌کار معرفی کرده‌اند. ولی قرآن، کتاب مقدس آسمانی و خاتم‌الکتب که هیچ‌گونه تحریفی به تضمین خود خداوند در آن اتفاق نیفتاده است.

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ(حجر/9): البته ما قرآن را بر تو نازل کردیم و ما هم آن را محققا محفوظ خواهیم داشت.

خدا حفظ قرآن را تضمین کرده است. اگر تمام دنیا بخواهند دست به دست هم بدهند و بخواهند در قرآن تحریفی به‌وجود بیاورند نخواهند توانست ولی در سایر کتب آسمانی متأسفانه تحریف پیدا شده است.

سالروز تولد عیسی مسیح را که 622 سال قبل از تولد پیامبر اسلام متولد شد را به همه تبریک می‌گوییم و توصیه می‌کنیم آنها که مدعی پیروی از عیسی مسیح هستند اینقدر ظلم و جنایت در دنیا به دست آنها دارد اتفاق می‌افتد. عیسی مسیح پیامبر صلح و آرامش و صفاست اما پیروان او در دنیا جنگ و خونریزی و نسل کشی می‌کنند.

دوشنبه سوم دی، روز ثبت احوال است. تأکید دارم که دقیقاً هم مسئولین ثبت احوال دقت کنند و هم خود مردم، دقت کنند که تاریخ ولادت پس و پیش نشود چون برای هر کسی در آینده مهم است که بداند در چه تاریخی متولد شده است، مخصوصاً اگر تاریخ قمری هم در سجل‌ها ذکر شود بسیار خوب است.

روز 5 دی روز امنیت پرواز است. در اوایل انقلاب اگر یادتان باشد، هواپیماربایی اتفاق می‌افتاد، حضرت امام (ره) دستور دادند که  سپاه این مسئولیت را بر عهده بگیرد و پروازها برای مردم امنیت داشته باشد. از همان سال این مسئولیت بر عهده سپاه قرار گرفته است و بعد از آن تاریخ همه پروازها با امنیت اتفاق افتاده است. شهدایی هم سپاه در این راه از دست داده ولی مشکلی برای مردم دیگر اتفاق نیفتاده است. امیدواریم خدای متعال عنایت کند این امنیت در همه امور کشور اتفاق بیفتد، در زمینه‌های نظامی، انتظامی، اقتصادی و ... هم امنیت به‌وجود بیاید و هم مردم و هم سرمایه‌گذاران احساس امنیت کنند.

نکته بعدی که لازم است اشاره کنم جریان سوریه است. در سال 2011 میلادی به‌وجود آمد. همه قدرت‌های منطقه‌ای، جهانی و به تعبیری؛ عربی و غربی و عبری، همه دست به یکی کردند که نظام سوریه را از هم بپاشند. جریان سوریه مخالفان داخلی نبود. والا این همه نیرو از لیبی و تونس و حتی اروپا برای چه آمدند به سوریه، به انها چه ربطی داشته است؟ عربستان سعودی یک‌بار 65 میلیون دلار و یکبار دیگر بنا به گفته وزیر امور خارجه عربستان 72 میلیون دلار به مخالفین در سوریه کمک کردند. اگر مسئله داخلی بود آنها چه‌کار داشتند. همه می‌گفتند که کار سوریه تمام است. حتی در داخل ایران. من مخالف این نظر بودم. همه می‌گفتند دیگر بشار اسدی نخواهد ماند. هشت ماه پس از جریانات سوریه، عضویت آن را در اتحادیه عرب تعلیق کردند. اردن کنار سوریه است، مرز خود را به روی مخالفان سوریه باز کرد. جبهه‌های مختلف بودند؛ النصره، داعش، جیش الاسلام و ... را اشغال کرده بودند و اردن مرزش را باز کرده بود بروند در آنجا آموزش ببینند. ترکیه و امریکا هم با هم دست به دست داده بودند تا سوریه را نابود کنند. برای اینکه تنها کشوری که در برابر اسرائیل مقاومت می‌کرد همین سوریه بود. برای اینکه این مقاومت در منطقه شکسته شود. تمام هزینه‌ها برای این پرداخت شد. امروز بعد از 8 سال پیروز این میدان سوریه است. همین چند روز قبل، عمر البشیر، از سودان رفته به سوریه و البته بشار اسد هم رفته به استقبالش. عمر البشیر از هم‌پیمانان نزدیک آل سعود است که در جریان یمن، ده‌هزار نیرو فرستاده برای پشتیبانی از آل سعود و ائتلافی که علیه مردم یمن درست کردند. حالا بلند شده آمده سوریه و اعضای اتحادیه عرب دارند این ندا را می‌دهند که باید با سوریه کنار بیایند. حتی عربستان سعودی، نامه‌ای نوشته به هیأتی از مخالفان بشار که در ریاض مستقرند و گفته که حذف بشار فعلاً ممکن نیست. می‌خواهم بگویم در دنیایی که همه دست به دست هم دادند نظام بشار اسد را نابود کنند بعد از 8 سال مقاومت پیروز شده است. اگر همان اول سوریه کوتاهی می‌کرد و یا بشار اسد به خود تردید راه می‌داد قطعاً سوریه از بین رفته بود. اما امروز کشور آبرو داری شده است. همان دشمنانش، دارند بر می‌گردند. انشاء الله در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد که عزیزترین کشور عربی سوریه خواهد بود. مقاومت و ایستادگی همیشه پاسخ خواهد داد. کشور ما را هم دارند اذیت می‌کنند اما اگر کوتاه بیاییم دوباره کشور ما از دست خواهد رفت. ملتی که شهید داده اجازه نخواهد داد دوباره  آن بساط پهن شود و کشورهای دیگر قیم ما شوند.

خداوند همیشه کشور ما را حفظ کرده و انشاء الله مثل گذشته با تأییدات الهی و مخصوصاً حل مشکلات مردم بتوانیم پایدار باشیم. تنها منفذ و راه نفوذی که در پی آن است همین است. مشکلات مردم را بهانه کنند و مردم را وادار به شورش و آشوب کنند اگر تحریم و تهدید می‌کنند و دروغ می‌گویند برای همین است. در همین فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم دائماً کارشان همین است که به اصطلاح جنگ نرم می‌گویند و مردم هم باید نشان بدهند که این منفذ هم مطمئن باشید که به روی شما بسته است. مشکلات هست و گرانی بیداد می‌کند اما در عین‌حال مسئولان به فکر این باید باشند که این مشکلات حل شود. بشارتی هم به شما بدهم و رد بشوم؛ سفری که آقای رئیس جمهور داشتند درباره راه‌آهن گرگان به مشهد که چند سال از آن گذشته اخیراً در هیأت دولت تصویب شد. قبلاً مصوبه‌ای داشت هیأت وزیران 12 طرحی که دولت سرمایه‌گذاری کند و به انجام برساند. اخیراً در 18 آذر در هیأت وزیران، جدول سیزدهمی به آن مصوبه قبلی اضافه شده که همین جریان راه‌آهن گرگان به بجنورد و شیروان به مشهد است که طرح بسیار مهمی برای استان ماست. البته دولت به‌تنهایی نمی‌تواند این طرح‌های بزرگ را انجام دهد. یک سهم 15 درصدی کارفرمایی هست که دولت متقبل شده و بقیه را مسئولین داخل استان باید تلاش کنند. به‌نظرم آن مقداری که دولت باید وارد می‌شده پذیرفته و انجام داده است. استان ما و استان خراسان شمالی و حتی خراسان رضوی همه به دنبال اجرا بودند، حال باید همه با هم تلاش کنیم تا محقق شود. از کسانی که در این رابطه تلاش کردند تشکر می‌کنیم از آقای استاندار و بعضی نمایندگان که در این رابطه تلاش کردند بسیار تشکر می‌کنم. انشاء الله خیلی طول نکشد و ما باشیم و ببینیم و از این راه به مشهد برای زیارت برویم. اینها در نزدیکی چهل‌سالگی انقلاب خوشحال کننده است.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.