مقدمه: امروز با این احوالی که برای امت اسلامی پیش آوردند، ضرورت اتحاد بیشتر احساس می‌شود. اختلاف دامی است که دشمن برای مسلمانان پهن کرده و ما چرا باید اینقدر غافل باشیم که در دام دشمن بیفتیم.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه بخش دیگری از خطبه 182 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

أَسْهِرُوا عُیُونَکُمْ وَ أَضْمِرُوا بُطُونَکُمْ وَ اسْتَعْمِلُوا أَقْدَامَکُمْ وَ أَنْفِقُوا أَمْوَالَکُمْ:

در دل شب ها با شب زنده دارى به اطاعت برخیزید و پرهیز از شکمبارگى به اطاعت برخیزید، با اموال خود انفاق کنید

جمله‌های نورانی امیرالمومنین در نهج البلاغه است. در جمله‌های قبل امیرالمومنین به مسئله معاد و قیامت اشاره داشتند و مطالبی درباره پیشامدهای آن روز که برای انسان‌ها پیش خواهد آمد اشاره داشتند و اینکه زندگی این دنیا فرصت است و باید از این فرصت استفاده کنید و تا می‌توانید مقدمات سفر آخرت را برای خود فراهم کنید. چند جمله‌ای مطالبی مطرح می‌کنند که اگر می‌توانید برای آن سفر آمادگی پیدا کنید شب‌ها چشم‌های خود را بیدار نگه دارید. دستور آن حضرت برای نماز شب است. می‌دانیم که آیات شریفه قرآن درباره نماز شب مطالب شنیدنی دارد.

تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ(سجده/16):

 (شبها) پهلو از بستر خواب تهی کنند و با بیم و امید (و ناله اشتیاق در نماز شب) خدای خود را بخوانند و آنچه روزی آنها کرده‌ایم (به مسکینان) انفاق کنند.

مومنان راستین پهلوهای خود را از بستر جدا می‌کنند و به درگاه خداوند می‌روند و مناجات می‌کنند.

فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ(سجده/17):

پس هیچ کس نمی‌داند که به پاداش نیکوکاریشان چه نعمت و لذّتهای بی‌نهایت که روشنی‌بخش (دل و) دیده است در عالم غیب برایشان ذخیره شده است.

اهمیت نماز شب را خداوند با این بیان مطرح می‌کند که هیچ‌کس نمی‌داند نماز شب چه تأثیری در زندگی انسان در این دنیا و آن دنیا می‌گذارد. امیرالمومنین هم همین را می‌گوید؛ أَسْهِرُوا عُیُونَکُمْ: در دل شب ها با شب زنده دارى به اطاعت برخیزید.

شب‌ها یکسره نخوابید.

عزیزان نیروی دریایی هم اینجا حضور دارند مخصوصاً فرمانده‌شان که از فرزندان شهر خودتان هستند.

خدای متعال در سوره مزمّل به پیامبر دستوری می‌دهد که تو کار سختی داری روزها کارهای سخت همیشگی داری، انچه که می‌تواند تو را قوی کند و استوار شوی و بتوانی مسئولیت روزانه خود را به خوبی انجام بدهی، این است که نماز شب بخوانی.

إِنَّ نَاشِئَةَ اللَّيْلِ هِيَ أَشَدُّ وَطْئًا وَأَقْوَمُ قِيلًا(مزمّل/6): البته نماز شب (و دعا و ناله سحر) بهترین شاهد اخلاص و صفای قلب و دعوی صدق ایمان است.

نماز شب، گام‌ها را استوار می‌کند گفتار شبانه در نماز شب، قوتی برای انسان ایجاد می‌کند که هیچ حرف و موعظه‌ای نمی‌تواند تا این اندازه در انسان تأثیر بگذارد. به همه مسئولین مخصوصاً مسئولینی که کارهای دشواری بر عهده‌شان دارند، برای اینکه دوششان بتواند این مسئولیت را تحمل کند توصیه می‌کنم برای این که روز خدمت‌گذار خوبی برای امت اسلامی باشند شب‌ها باید نماز شب بگذارند. انشاء الله این توفیق را خداوند به همه عنایت بفرماید.

پیامبر چند بار از خواب بیدار می‌شد، به آسمان نگاه می‌کرد و به خلقت خداوند می‌نگریست،

يَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ(آل عمران/191): دائم در خلقت آسمان و زمین بیندیشند و گویند: پروردگارا، تو این دستگاه با عظمت را بیهوده نیافریده‌ای، پاک و منزهی، ما را به لطف خود از عذاب دوزخ نگاهدار.

به عظمت خدا نگاه می‌کرد تا در برابر عظمت خداوند فقط کوچک شود. هر شب چند بار مسواک می‌زد پیامبر خدا. وضو می‌گرفت و بعد بخشی از نماز شب را می‌خواند و بار سوم که بر می‌خواست دیگر متصل می‌شد به نافله صبح و نماز صبح.

خداوندا ما را در این سیره رسول خدا به ما هم این توفیق را عنایت بفرما تا قبر ما و آخرت ما روشن عاقبت ما بهشت باشد و در جوار رسول خدا قرار بگیریم.

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته آینده هفته بسیار مبارکی است. ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام (ص) است. ولادت پیامبر در زمانی اتفاق افتاد که جهان را جهل و عصبیت و بی‌اخلاقی و جنگ فراگرفته بود. مخصوصاً در جامعه‌ای که به دنیا آمد. نور او عالم را روشن کرد.

همان‌طور که خود رسول خدا فرموده‌اند؛ إنما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق: همانا من برای کامل کردن اخلاق برانگیخته شدم.

امروز هم جهان نیاز به بعث جدیدی دارد. بعثتی که بیاید و جهان را متحول بکند. یمن و فلسطین و بحرین و عراق و سوریه و لبنان و ... هر گوشه عالم به‌شکلی گرفتار است و متأسفانه قدرت‌های مستکبر جهان، اینها را زیر سلطه می‌خواهند و نتیجه آن چیزی جز فساد نخواهد بود. جهان امروز نیازمند بعثتی است که انشاء الله امیدواریم همان‌طور که پیامبر خدا فرمودند؛ لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج رجل من ولدی؛ یعنی اگر فرض کنیم از دنیا یک روز بیشتر باقی نمانده است، خدا آن روز را طولانی می کند تا مهدی از اولاد من ظهور بکند.

او خواهد آمد و دنیا را که پر از ظلم شده پر از عدل خواهد کرد. ما منتظر چنین بعثتی هستیم.

همچنین 17 ربیع ولادت امام جعفر صادق (ع) رئیس مذهب شیعه و جعفری فرزند پیامبر عظیم الشأن اسلام است. به همه مسلمانان عالم و همه شما تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که مفتخر باشیم که امت این نبی خاتمیم.

همچنین هفته‌ای که در آن قرار داریم، هفته وحدت است و هفته وحدت عنوان تکلیف و وظیفه شرعی و قرآنی است. اشتباه نکنیم که تفرقه، جدایی و کینه، کار شیطان است به نص آیات شریفه قرآن، شیطان می‌خواهد این تفرقه باشد ولی قرآن می‌خواهد دل‌ها به هم نزدیک باشد.

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنْتُمْ عَلَى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ(آل عمران/103): و همگی به رشته (دین) خدا چنگ زده و به راههای متفرّق نروید، و به یاد آرید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید، خدا در دلهای شما الفت و مهربانی انداخت و به لطف و نعمت خدا همه برادر دینی یکدیگر شدید، و در پرتگاه آتش بودید، خدا شما را نجات داد. بدین گونه خدا آیاتش را برای (راهنمایی) شما بیان می‌کند، باشد که هدایت شوید.

خدا می‌خواهد اتحاد باشد با همه اختلافاتی که دارند، اصلاً نمی‌شود انسان‌ها همه یک‌جور فکر کنند. اختلاف امری طبیعی است با ادله آن کار ندارم. چند فرزند خانواده آیا همه یک‌جور فکر میکنند؟ خود خدا برای انسان خواسته است. خدا خواسته است که دل‌ها به هم نزدیک شوند و شیطان می‌خواهد که اختلاف باشد. امروز با این احوالی که برای امت اسلامی پیش آوردند، ضرورت اتحاد بیشتر احساس می‌شود. اختلاف دامی است که دشمن برای مسلمانان پهن کرده و ما چرا باید اینقدر غافل باشیم که در دام دشمن بیفتیم. چرا؟ المومن کیس؛ مومن باید عاقل و خردمند باشد و نباید در این دام بفتیم. با همه اختلاف مذاهب باید وحدت داشته باشیم. پایه‌گذار وحدت حضرت امام (ره) بودند و باید حفظ کنیم.

5 آذر را در پیش رو داریم که در این روز امام (ره) دستور تشکیل بسیج مستضعفین را دادند. شاید آن روز کسی از ضرورت آن باید و شاید نداشت اما بعد از حوادثی که برای کشور رخ داد، که همگان دانستند که چقدر اهمیت دارد. آن روز کسی فکر نمی‌کرد که از مرزهای ما بیرون برود و این تفکر، جلوه‌گری کند و کشورها را نجات دهد. کسی فکر نمی‌کرد این تفکر به سرزمین اویس قرن، یعنی یمن هم کشانده شود و امروز ملاحظه می‌کنید که سه و نیم است که این‌همه سعودی‌ها و آمریکایی‌ها بر سر این مردم بمب و موشک می‌ریزند ولی این مردم مبارزه کردند و مقاومت کردند و الان علائم پیروزی مردم یمن دارد کم کم خود را نشان می‌دهد. در عراق هم همچنین. اینها همان تفکر بسیجی است که از مرزهای ما بیرون رفته است و دارد نتیجه می‌دهد. در فلسطین هم، در همین اخیر 470 راکت و موشک، بر سر اسرائیل ریختند و از این رقم 100 موشک را فقط اسرائیل توانسته است ردگیری کند و نابود کند، 370 موشک به هدف خورده است. چرا این‌ها را نمی‌بینیم، نیمه خالی لیوان را می‌بینیم؟ اسرائیلی که ادعا می‌کرد ارتش شکست‌ناپذیر دارد، 48 ساعته مجبور شد، آتش‌بس را بپذیرد. کابینه اسرائیل متزلزل شد و برخی استعفا دادند. اینها متأثر از امام خمینی (ره) است که در برابر قدرت‌های استکباری ایستاد و به جهان آموخت که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. تفکر بسیجی از ابداعات امام (ره) بوده است و اکنون داریم آثار آن را می‌بینیم. این تفکر باید در کشور ما نهادینه شود. بسیجی بودن ملاک‌هایی دارد؛ خدامحوری، اینکه قدرت وسیله است برای احقاق حق و پیشرفت کشور و نه هدف. بسیجی یعنی؛ عقل‌ورزی و خردورزی، مصالح اسلام و کشور بر هر چیزی مقدم است. تفکر بسیجی یعنی پیشرفت کشور. خودمان برای آن مصالح بخواهیم نه آن را برای خودمان. دشمن شناسی دیگر ملاک است. در قرآن خداوند زیاد از شیطان سخن گفته. مگر شیطان کیست که اینهمه درباره آن حرف زده! امروز دشمن‌شناسی یک رکن تفکر بسیجی است. زمان‌شناسی دیگر رکن است. زمانی جنگ نظامی و زمانی جنگ علمی، هر زمانی اقتضای خود را دارد. ولایت‌مداری خیلی مهم است خدای نکرده از این مسیر نباید فاصله بگیریم.

7 آذر، روز نیروی دریایی است. حضرت امام (ره) این روز را روز نیروی دریایی نام‌گذاری کردند که در این روز نیروی دریایی ما در خلیج همیشه فارس عملیات مهم مروارید را انجام دادند. عراق از زمین و هوا و دریا حمله کرد تا کشور ما را فلج کند. عراق دو سکه مهم الامیه و البکر را داشتند که عمده نفت خود را از آن صادر می‌کردند، اما بحمدلله نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ما آن روز عملیات مروارید را با ناوچه پیکان شروع کرد و باران موشک را بر سر این دو سکو ریختند و بخش عمده این سکوها را از بین بردند و دو ناوچه موشک‌انداز و 13 هواپیماهای جنگی عراق را ساقط کردند و به قعر دریا فرستادند. بسیار کوبنده بود. بخاطر این شجاعت و شهدایی که نیروی دریایی دادند حضرت امام (ره)، این روز را نیروی دریایی نام‌گذاری کردند. امروز نیروی دریایی ما علاوه بر آب‌های منطقه‌ای خودمان، خیلی فراتر حضور دارد و برای ایجاد امنیت در کشتی‌رانی‌های دریایی خیلی فعال است. پیشرفت‌هایی که امروز نیروی دریایی ما در زمینه‌های مختلف شاید حتی گفتنش هم مصلحت نباشد. دشمن دارد تلاش می‌کند مردم را دلسرد و ناامید کند به خاطر مشکلاتی که داریم. بله مشکلات هم داریم، کدام کشور است که مشکلات ندارد؟! اما این اتفاقات و پیشرفت‌ها را هم داریم. قرن‌ها بوده که دست ما پیش دیگران دراز بوده. اوایل جنگ سیم خاردار را هم به ما نمی‌دادند. امروز داریم موشک می‌سازیم، موشک‌هایی که با آن می‌توانیم از همین جا اسرائیل را بزنیم. بی‌خود نیست که دارند اینهمه نعره علیه ما می‌کشند بخاطر این پیشرفت‌هاست. این مشکلات هم می‌گذرد و حل می‌شود. روزی که جمهوری اسلامی ایران به قله پیشرفت و حل مشکلات مردم رسیده باشد آن روز دور نیست و امیدوارم که همه ما خواهان آن پیشرفت باشیم.

امیدوارم که همه عزیزان ما، فرزندان امام (ره) در نیروی دریایی و همه مسئولان این نیرو انشاء الله روز به روز قوی‌تر و محکم‌تر در مقابل دشمنان از این ملت دفاع نمایند.

5 آذر برای گرگان هم سابقه تاریخی بزرگی دارد. روزی بود که مردم گرگان جمع شدند برای تظاهرات از امام‌زاده عبدالله خواستند که تظاهرات آرامی داشته باشند و خواسته‌های خود را مطرح کنند متأسفانه نیروی شاهنشاهی به مردم حمله کرد و عده‌ای را شهید کرد، حتی در بیمارستان. عده‌ای از جوانانی که رفته بودند در بیمارستان خون بدهند، آنان را شهید کردند.

به خانواده شهدای 5 آذر تسلیت عرض می‌کنم. انشاء الله خداوند متعال در مقابل این عمل شایسته‌ای که فرزندانشان انجام دادند، اجر و پاداش بزرگی به همه آنان عطا بفرماید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.