خطبه نماز جمعه گرگان به امامت حضرت آیت الله نورمفیدی22/4/1397

مقدمه:

کشور ما کشوری 80 میلیونی است اما به اندازه کشور 200 میلیونی مصرف داریم. 3 برابر استاندارد جهانی مصرف داریم.

همه باید همکاری کنند اگر همکاری نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.

خطبه اول:

امام جمعه گرگان در ادامه سلسله گفتارهای خود درباره نهج البلاغه امیرالمومنان (ع)، بخش‌های دیگری از خطبه 183 را قرائت و به معنا و شرح آن پرداخت:

فَالْقُرْآنُ آمِرٌ زَاجِرٌ وَ صَامِتٌ نَاطِقٌ، حُجَّةُ اللَّهِ عَلَى خَلْقِهِ، أَخَذَ عَلَيْهِ مِيثَاقَهُمْ وَ ارْتَهَنَ عَلَيْهِمْ أَنْفُسَهُمْ؛ أَتَمَّ نُورَهُ وَ أَكْمَلَ بِهِ دِينَهُ وَ قَبَضَ نَبِيَّهُ (صلی الله علیه وآله) وَ قَدْ فَرَغَ إِلَى الْخَلْقِ مِنْ أَحْكَامِ الْهُدَى بِهِ؛

«قرآن فرمان دهنده است و بازدارنده. خاموش است و گويا. حجت خداست بر آفريدگانش كه براى آن از ايشان پيمان گرفته است و همه را در گرو آن قرار داده. خداى تعالى نور هدايت خود را به قرآن تمام كرده و دين خود را به قرآن كامل نموده است. جان پيامبر خود (صلى الله عليه و آله) را زمانى بستد كه از رسانيدن احكام هدايت آميزش فراغت يافته بود.»

امیرالمومنین (ع)، پس از حمد خداوند متعال وخداشناسی و قیامت و آینده‌ای که انسان‌ها در پیش دارند می‌گوید و سپس بعثت انبیاء و اهداف رسالت انبیا و وظایف پیامبران را بازگو می‌کند و آنگاه اشاره به جایگاه قرآن می‌کند. قرآن در زندگی ما چه نقشی دارد برخی از جملات نورانی امیرالمومنین در این باره را در هفته‌های گذشته توضیح دادم و امروز هم می‌خواهم قرآن و مفهوم حجت الله علی خلقه را شرح بدهم.

قرآن حجت خداست یعنی قران در آن دنیا بین ما قضاوت خواهد کرد، خداوند با قرآن با ما احتجاج می‌کند. نخست این که ما مومن شدیم و مومن شدن خود نوعی پیمان بستن و تعهد کردن است  و از ما خداوند میثاق گرفته است. رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِي لِلْإِيمَانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِ(آیه 193 آل عمران)

پروردگارا، ما صدای منادیی که خلق را به ایمان فرا می‌خواند که به پروردگارتان ایمان آورید، شنیدیم و ایمان آوردیم، پروردگارا، از گناهان ما درگذر و زشتی کردار ما بپوشان و هنگام جان سپردن ما را با نیکان و صالحان محشور گردان.

دوم اینکه همه ما در گرو هستیم:

« كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ رَهِینَةٌ إِلَّا أَصْحَابَ الْیَمِینِ »(آیه 38 سوره مدثر)

هر نفسی در گرو عملی است که انجام داده است.

بر اساس حق عبودیتی که خداوند بر گردن ما دارد ما تکالیفی داریم و آن اطاعت و بندگی خداست. چه زمانی از این حق فارغ می‌شویم؟ اگر پدری بر گردن فرزند و یا فرزندی بر گردن پدر حقی داشته باشد کی فارغ می‌شود؟ آنگاه که از عهده آن برآمده باشد. راهش ایمان و عمل صالح است که قرآن و پیامبر و امامان به ما آموخته و راهنمایی کرده‌اند. ایمان و عمل صالح موجب می‌شود انسان در آن دنیا آزاد باشد.

قرآن برای قبرستان‌ها نیست. قرآن کتاب زندگی است، اجازه ندهید از قرآن کاسبی کنند خودتان بر سر خاک عزیزانتان قرآن تلاوت کنید، به این گناه کمک نکنید و پول نپردازید.

خطبه دوم:

در خطبه دوم امام جمعه محترم گرگان، پیشاپیش دهه کرامت را گرامی داشت و گفت: اول ماه ذی‌قعده سالروز ولادت حضرت معصومهف کریمه اهل بیت و آغاز دهه کرامت است چون 11 ذی‌قعده هم سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) است. این بانوی بزرگوار و وجود بابرکت وقتی به شهر مذهبی قم آمد و آنجا مدفن او شد، اگرچه بزرگان دیگری از خاندان عصمت و طهارت در قم مدفون شده بودند لیکن ارج و قرب و برکت دیگری به این شهر داد. به حضرت معصومه آنچنان که باید توجه شود توجه نشده است. با ابراز عشق و ارادت آقا شیخ عبدالکریم حائری، آیت الله بروجردی، علامه طباطبائی و حضرت امام خمینی (ره) تا حدی مطرح شد اما هنوز هم که هنوز است آنگونه که باید مطرح و مورد توجه نیست. حضرت معصومه ارتباط وسیع و محکمی با حضرت امام رضا(ع) داشته است و این جدای از رابطه برادری و خواهری است. این لقب معصومه را هم امام رضا(ع) به او داده‌اند و فرموده‌اند هر کس که او را در قم زیارت کند مانند این است که مرا زیارت کرده است.

امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) میزان‌اند و زیارت این است که ما خود را با امامان و امامزادگانی که به زیارتشان رفته‌ایم بسنجیم و این زیارت موجب شود اخلاق‌مان را با اخلاق آنان و رفتارمان را با رفتار آنان و ایمان و تعبدمان را با ایمان و تعبد آنان بسنجیم و در ما موثر شود.

نکته‌ای که ضروری است همه شما عزیزان را به آن توجه دهم، مسئله صرفه‌جویی در آب و برق است. ما واقعاً مصرف بی‌رویه‌ای داریم. کشور ما کشوری 80 میلیونی است اما به اندازه کشور 200 میلیونی مصرف داریم. 3 برابر استاندارد جهانی مصرف داریم.

حال، برق را می‌شود البته با مشکلات فراوان و صرف هزینه بالا تولید کرد، ولی آب را که دیگر نمی‌شود تولید کرد. همه باید همکاری کنند اگر همکاری نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.

در ساعات پیک مصرف یعنی اوج مصرف، می‌بایست لامپ‌های اضافی خاموش شود و وسائل برقی غیر ضرور را می‌توان در زمان غیر پیک استفاده کرد. این مدیریت مصرف است.

خواهشم از مردم عزیز و ادارات این است که رعایت کنند و همکاری کنند.

در کشور ما سالانه 54 هزار مگاوات برق تولید می‌شود که تقریباً 10 هزار مگاوات آن از طریق نیروی آب است. امسال با توجه به کمبود بارندگی، این میزان تولید برق از این طریق به نصف و حتی کم‌تر از آن رسیده است و لزوم رعایت الگوی مصرف و مدیریت آن را موجب شده است.

پیامبر اسلام می‌فرماید برای وضو گرفتن یک مُّدّ آب که می‌شود تقریباً 750 گرم کافی است و برای غسل هم 3 لیتر آب کفایت می‌کند و کسانی هستند که بعد من خواهند آمد و این مقدار را کم خواهند شمرد آنان از سنت من خارج‌اند و از من نیستند.

آیت الله نورمفیدی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.