آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه گرگان اظهار کرد: جمله ای که قرائت کردم مربوط به خطبه 181 نهج البلاغه در معرفی ذات اقدس الهی، صفات خدا را بیان می کند و یکی از نکاتی که اشاره می کند این است که خداوند متکلم هست، همانطور که حضرت موسی در کوه طوربا خداوند تکلم می کند.

وی افزود: خدا متکلم است، اما نه مانند ما، ما زمانی که می خواهیم تکلم کنیم چند نوع اصوات و ادوات باید در کنار یکدیگر قرار بگیرد تا بتوانیم تکلم کنیم، صحبت کردن یکی از نعمت های بزرگ خداست که ما انسان ها از آن بهره مندیم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: اگر تکلم نبود بشر به چه روزی می افتاد؟ چگونه انسان ها می توانستند آنچه که در دل دارند به دیگران منتقل کنند؟ این همه علومی که امروز در دنیا منتشرشده است از دوران های بسیار قدیم تا به امروز همه از طریق تکلم منتشر شده و امروز در کتابخانه های دنیا در سراسر عالم میلیاردها کتاب درزمینه های مختلف علوم و معارف وجود دارد که از طریق تکلم بین مردم منتشر شده و به دست ما رسیده اند.

امام جمعه گرگان افزود: اما ما وقتی می خواهیم حرف بزنیم لب و زبان باید کار کند و زبان کوچک که در حلق ما قرار دارد نقش اساسی دارد، همچنین نفس و صدا باید در کنار هم قرار گیرد تا ما بتوانیم صحبت کنیم.

وی اظهار کرد: خدا هم صحبت می کند اما خداوند جسم نیست و زمانی که موسی به کوه طور رسید از سوی خدا ندا رسید ای موسی تو در وادی مقدسی هستی و خداوند شروع کرد به صحبت به موسی که این چیست در دستانت که حضرت موسی گفت که این عصای من است که باآن گوسفندانم را به چرا میبرم و به آن تکیه می کنم، خداوند فرمود موسی این عصا را بینداز، موسی عصا را انداخت و ناگهان عصا شروع به حرکت کرد و به شکل اژدهایی درآمد.

امام جمعه گرگان گفت: موسی وقتی این صحنه را دید فرار کرد پیام رسید ازسوی خدا که ای موسی نترس، پیامبران وقتی در محضر من میرسند نباید بترسند، این گفتگو اتفاق افتاد اما نه از یک طرف، ما صدارا از یک طرف میگیریم اما موسی از 6 طرف دریافت می کرد، خدا تکلم کرد اما نه با ادواتی که ما حرف میزنیم.

وی افزود: امیرالمومنین به این نکته اشاره می کند که خدا متکلم است اما نه مانند ما ، همان خدایی که با موسی سخن گفت و آیات بزرگی رابه حضرت موسی نشان داد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: ای انسان ها اگر راست می گویید خدا را توصیف کنید، توصیف خدا کار ما نیست، چون شناخت ما از خدا کافی نیست و هیچ کس نمی تواند مدعی شود خدا را شناخته است؛ چراکه پیامبر اکرم که عارف ترین عارفان عالم است می فرماید ما تورا نشناختیم و نمیتوانیم آنگونه که شایسته ذات اقدس توست تو را توصیف نماییم، تو همانگونه ای هستی که خودت، خودت را توصیف کرده ای.

وی افزود: امیرالمومنین می فرماید اگر راست می گویید و میتوانید خدا را توصیف کنید و چون دسترسی به آنجا ندارید یکی از مخلوقات متوسط خدای متعال را توصیف کنید، ببینید آیا می توانید توصیف کنید؟ آیا شما لشکریان و ملائک آسمانی را می توانید توصیف کنید؟ و حتی همین جایی که نشسته اید را می توانید توصیف کنید؟ لشکریان الهی همه شمارا احاطه کرده اند فرشتگان الهی همه زندگی ما را احاطه کرده اند، چه فرشتگان کاتب و چه فرشتگان حافظ ، همه جا ما را احاطه کرده اند وبا اینکه زندگی تان پر از ملائک است می توانید توصیف کنید؟ ای کسی که به خودت زحمت میدهی خدارا توصیف کنی، خداکه بماند، بیا میکائیل و جبرئیل و ... را توصیف کن.

امام جمعه گرگان ادامه داد: این دانه ای که در زیر زمین میریزید چگونه رشد می کند؟ آیا واقعا دست غیبی در کار نیست؟ خاک که زنده نیست اما حیات نباتی درست می کند. دست چه کسی درکار است که خاک را به وجود می آورد.

وی تصریح کرد: انسان موجودی است که پا روی فرق جبرئیل می گذارد وخداوند استعدادی در انسان قرار داده است که به ملائک می گوید همه باید به او سجده کنید.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: از مسائلی که شاید در آینده نزدیک اتفاق بیفتد سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران است، سوال پیش می آید چرا این سفر و با چه هدفی بعد از 50 سال برای اولین بار رخ دهد؟

وی ادامه داد: بعد از آن پیمان شکنی آمریکا در رابطه بابرجام و با توجه به اینکه برجام تعهد بین المللی بود اخیرا آمریکا گفته آن را نقض می کنیم  و مسائلی از جمله مسائل موشکی را عنوان کرده و خواسته ایران دست از قدرت دفاعی خود و همچنین حضور در منطقه بردارد.

امام جمعه گرگان گفت: شاید اروپایی ها با صحبت های ترامپ موافقت نکرده باشند اما باحرف هایی که رئیس جمهور فرانسه زده معلوم می شود می خواهند حرف های ترامپ را دنبال کنند حال چه به عنوان پیشنهاد و یا پیش شرط ، نامه فدایت شوم برای رئیس جمهور فرانسه فرستاده نشده که بخواهد برای سفر به ایران پیش شرط بگذارد.

وی در رابطه با پیش شرط های گذاشته شده توسط رئیس جمهور فرانسه اظهار کرد: پیشنهاد اول دیدار با رهبری، که تصمیم این دیدار بر عهده خود رهبری است. پیشنهاد دوم اعلام آمادگی ایران برای مذاکره در رابطه با موشک و توان دفاعی کشور و نکته سوم اینکه مذاکره ای بین ایران، آمریکاو عربستان در مورد مسائل منطقه و یمن و مسائل دیگری که وجود دارد انجام شود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: این دو مورد آخر را هم قبل ها و هم اخیرا ریاست جمهور خیلی قاطع و محکم جواب دادند، اما توان موشکی، کدام کشور برای تامین بنیه دفاعی خود در برابر دشمنان از دیگران اجازه بگیرد، به قول آقای روحانی مگر دنیا گل و بلبل شده است که خاطر کشورها جمع شود که مشکلی در این زمینه پیدا نمی کنند، بنابراین هر کشوری بتواند این حق قانونی و بین المللی خود را محکم کند، با تمام توان از قدرت خود استفاده می کنیم.

وی تصریح کرد: اگر رئیس جمهور فرانسه برای این موضوع به ایران می اید بهتر است سفر نکند چون جوابش از قبل داده شده، خیلی روشن است که دشمن به ما حمله کند و نتوانیم از خود دفاع کنیم؛ کدام عقل و دین چنین اجازه ای می دهد؟ این صریح قرآن است که خدا به ما دستورداده است که خود را دربرابر تهدیدات دشمن قوی کنیم، موشک که سهل است بالاتر از موشک و در رابطه با مباحث منطقه ای که درخواست کرده که نشست سه جانبه برگزار شود.

وی ادامه داد: اوضاع منطقه را چه کسی برهم ریخته است؟ ما یا شما؟ در عراق چه کسی دخالت کرد ما یا شما؟ در سوریه و لبنان چه کسی دخالت کرد و تروریست ها را پرورش داد که اوضاع این دو کشور رابرهم بریزد؟ ما یا شما؟ چقدر کودکان بی پناه در این کشورها براساس بی دارویی مردند باعث و بانی این اتفاقات چه کسانی بود؟ ما یا شما؟ شما در حال پشتیبانی از تروریست ها هستید، شما افغانستان را متشنج کردید، ما اگر هم رفتیم برای کمک رفتیم و از ما خواسته شد، چراکه این امر جزو آرمان های انقلابی ما بوده است.

امام جمعه گرگان افزود: کشور یمن در چنین شرایطی قرار دارد و اخیرا تهمتی به ایران زده اند که موشکی که اخیرا یمن به سوی ریاض پرتاب کرده متعلق به ایران بوده، نمی شود به یمن نفوذ کرد ن وقت ما چطور این موشک به این عظمت را به یمن بردیم و هیچ کس متوجه نشده است؟ این شما بودید اوضاع منطقه را به هم زده اید  در حالی که از ایران کمک خواسته اند به منطقه وارد نشوند،مردم یمن چه گناهی کردند؟

وی تصریح کرد: رئیس جمهور یمن فرار کرد و به عربستان سعودی پناهنده شد و تا امروز یمنی ها زیر بمب های موشکی قرار گرفته اند، اگر رئیس جمهور فرانسه برای این حرف ها قرار است به ایران بیایدامکان ندارد کوتاه بیاییم، تازه این راه را باز کرده ایم و این درِپیشرفت گشوده شده است.

 آیت الله نورمفیدی گفت: یک فرد اگر ببیند در مقام تهاجم قرار دارد بالاخره فکر میکند و برنامه ریزی می کند تا بتواند خودش راقوی می کند، آن وقت توقع دارند کشوری مانند ایران که راه پیشرفت را به سوی همه باز کرده است این کار را نکند.

وی تاکید کرد: در روز 22 بهمن باید به این حرف ها با حضور گسترده مردم پاسخ دهیم، جریان حضور 22 بهمن اهمیتش هرساله بیشتر می شود و مهمترین حرکت انقلابی که ملت ایران می تواند انجام دهد حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن است تا دشمن ببیند همه مردم هستند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: حضور در راهپیمایی وظیفه شرعی است که از استقلال، ناموس، عزت و ... کشورمان دفاع کنیم، کسی نمی تواند منکر شود که این استقلال و عزت و شرافت و ... را به دست نیاورده ایم چراکه به بهترین نحوآن را به دست آورده ایم.

وی افزود: در گذشته رجال سیاسی یک زمانی می گفتند اگر ایرانی ها می خواهد به جایی برسند باید سرتاپا اروپایی شوند ولی آن ملتی که خواهان پیشرفت باشد و بخواهد اروپایی شود ملت ایران نیست.