به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت‌الله سید کاظم نور مفیدی در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی روز جمعه شهر گرگان اظهار کرد : امروز(جمعه) روز بسیار بزرگی در تاریخ اسلام است چراکه روز رحلت پیامبر اکرم (ص) و به روایتی روز شهادت سبط اکبر پیامبر، امام حسن مجتبی (ع) است.

وی با بیان اینکه همه ما مسلمانان یک تکلیفی داریم و بر اساس آنچه خداوند متعال در قرآن کریم ما را تکلیف کرده است باید عمل کنیم، افزود: خدای متعال در قرآن با تأکید فرموده : شما مسلمانان وظیفه ‌دارید از پیامبر اکرم به‌ عنوان مقتدای خودتان  پیروی کنید ، زندگی و سیره رسول خدا را بشناسید، ایمان، اخلاق و رفتار پیامبر را بشناسید و تبعیت کنید چراکه وظیفه همه ماست.

امام‌جمعه گرگان گفت: اگر دوست داریم فردای قیامت مشمول شفاعت پیامبر اکرم  و خداوند باشیم باید در این راستا حرکت کنیم و زندگی خود را تا حدی که می‌توانیم ، در مسیر تبعیت از رسول خدا قرار دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان اظهار کرد: ما حداقل باید در این وادی قرار بگیریم تا نشان دهیم ما تابع و پیرو رسول خدا هستیم و پیروی از رسول خدا محور نگاهمان در زندگی‌ باشد. وی با اشاره به حدیث نقل شده توسط مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار اظهار کرد: پیامبر در این حدیث به همه مسلمانان وصیت کرده و فرموده‏اند : مسلمانان خداوند مرا به 9 چیز نصیحت کرد که نخستین آن اخلاص است یعنی انسان رابطه‌اش را با خداوند نزدیک کند و کارهایش را چه در خفا و چه در آشکارا بر اساس رضایت خداوند قرار دهد.

 

امام‌جمعه گرگان با بیان این که خشنودی و خشم ، حالت‌هایی هستند که انسان را از مسیر خارج می‌کنند، ادامه داد: پیامبر(ص) فرمود خداوند مرا سفارش کرده چه در خوشحالی و چه در خشم عادل باشم و از خط عدالت خارج نشوم. وی ادامه داد: پیامبر فرمود خداوند مرا سفارش کرده که چه در حالتی که فقیر و چه حالتی که غنی باشم، چه درآمد داشته باشم چه نداشته باشم بر اساس اعتدال عمل کنم.

آیت‌الله نور مفیدی بخشش را یکی دیگر از وصایای پیامبر نام برد و اظهار کرد: اگر کسی به من  ظلم و اهانتی کرد من باید او را ببخشم زیرا بخشش در زندگی پیامبر بسیار دیده‌شده است. حتی افرادی بودند که ایشان را اذیت می‌کردند اما پیامبر با مهربانی با آن‌ها رفتار می‌کرد و در این رابطه می‌فرمود خداوند به من امر کرده آنکه مرا در هنگام نیازم محروم کرد من در موقع نیازش محروم نکنم و اگر فامیلی با من قطع رحم کرد من صله‌رحم را با او به‌جا بیاورم.

وی افزود: پیامبر فرمود همواره باید سکوت من با تفکر همراه باشد و این تفکر به‌گونه‌ای باشد که خداوند می‌فرماید یک دقیقه تفکر برابر با 70 سال عبادت است نه اینکه در رابطه با امور دنیوی تفکر کنیم.

 

امام‌جمعه گرگان گفت: پیامبر چندین بار تا صبح از خواب بیدار می‌شد، هر بار مسواک می‌زد، چندین رکعت نماز می‌خواند و آیه آخر سوره بقره را قرائت می‌کرد، به آسمان نگاه و تأمل می‌کرد که این‌همه عظمت به باطل آفریده نشده و قصد و نیتی دارد.

وی افزود: خودتان را عادت دهید در رابطه با پدیده‌های خداوند که در قرآن به ما معرفی شده است فکر کنید و شروع صحبت‌هایتان با ذکر خداوند همراه باشد. ذکر خداوند به نوعی توصیه جامعه به ارزش هاست.

امام‌جمعه گرگان ادامه داد:  اگر دو خانواده دچار مشکل بودند بروید و مشکلشان را اصلاح کنید زیرا این هم ذکر خداوند است؛ ذکر خدا فقط الله‌اکبر گفتن نیست بلکه ذکر خداوند درواقع توصیه جامعه به ارزش‌هاست.

وی افزود: خداوند در قرآن به همه توصیه می‌کند دل‌ها را به هم نزدیک کنید و فکر نکنیم ذکر خدا تنها «الله اکبر» و«سبحان‌الله» گفتن است بلکه باید تمام حرف‌های ما ذکر خداوند باشد و از هر چیزی که می‌بینیم عبرت بگیریم. به‌عنوان‌مثال اگر به قبرستان می‌رویم عبرت بگیریم که روزی افرادی مثل ما بر روی این قبرها راه می‌رفتند.

آیت‌الله نور مفیدی ادامه داد: حضرت علی (ع) از جنگ صفین بر می‌گشت، نزدیک قبرستان ایستاد شروع کرد به گفتن اینکه ‌ای اهل خانه‌های وحشت و غربت می‌دانید بعد از شما چه شد؟ خانه‌ها و اموالتان را تقسیم کردند اموالی که بر سرش دعواست و رو به اطرافیان کرد و گفت این اموات اگر می‌توانستند پاسخ دهند می‌گفتند بهترین راه و توشه این سفر تقواست.

وی با اشاره دوباره بر اینکه امروز روز شهادت نبی مکرم اسلام است، ادامه داد: عزرائیل از هیچ‌کس برای قبض روح اجازه نگرفت اما جبرئیل نزد پیامبر آمد و گفت عزرائیل اجازه می‌خواهد و پیامبر اجازه دادند و از عزرائیل پرسیدند ای عزرائیل این کار را می‌کنی ؟ قبل از اینکه عزرائیل پاسخی دهد جبرئیل گفت یا رسول خدا، خدا مشتاق توست و عزرائیل گفت یا رسول خدا اگر اجازه دهی شما را قبض روح کنم که حضرت این اجازه را به عزرائیل داد.

امام‌جمعه گرگان با بیان اینکه امیدواریم روزی به جایگاهی برسیم که خداوند مشتاق ما شود، افزود: حضرت علی (ع) روایت می‌کند در زمان فوت رسول خدا (ص) سر حضرت در آغوش من بود و آخرین جمله‌هایی که از رسول خدا شنیدم این بود «الصلاه الصلاه» یعنی آخرین وصیت حضرت به نماز بوده و دلیل آن‌ هم روشن است چراکه نماز تنها وسیله ارتباط با خدا و اظهار عبودیت است، امیرالمومنین فرمود بعد از رحلت رسول خدا من خودم بدن پیامبر را غسل می‌دادم اما ملائکه هم به من کمک می‌کردند.

امام‌جمعه گرگان ادامه داد: هفته آینده که آخرین روزهای ماه صفر است سالروز شهادت امام علی بن موسی‌الرضاست، سال‌های پایانی امامت، آن حضرت با مسائلی مواجه بودند و یکی از این مسائل مسئولیتی بود که باید انجام می‌دادند و آن دفاع از اسلام ناب و راستین محمدی بود.

وی افزود: آن زمان در میان امت اسلامی اختلاف‌های زیادی دیده می‌شد راه‌های زیادی به وجود آمده بود و تنها کسی که باید از اسلام دفاع می‌کرد امام رضا (ع) بود چراکه مأمون این خصلت را داشت که درِ بلاد اسلامی را باز گذاشته بود تا افکار و اندیشه‌هایی از غرب و شرق عالم وارد افکار امت اسلامی شود و تنها کسی که می‌توانست در مقابل تمام این اندیشه‌ها ایستادگی کند حضرت رضا (ع) بود.

 

امام‌جمعه گرگان اظهار کرد: معمولاً مأمون جلساتی را با حضور علمای اسلامی و یا غیر اسلامی تشکیل می‌داد و صحبت‌های خود را مطرح می‌کردند اما امام رضا (ع) برای تمام آن صحبت‌ها مقتدرانه و مدبرانه با دلیل و برهان وارد عرصه‌های علمی می‌شد و به تعبیری دهان همه را می‌بست و موجب ناراحتی بسیاری از افراد می‌شد.

وی افزود: یکی از اتفاقاتی که در زمان امام رضا و دیگر امامان رخ داد این بود که هرکدام از ائمه امت اسلامی را در زمان خودشان نسبت به مسئله ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) آماده می‌کردند چراکه مسئله غیبت چیزی بود که در جامعه اسلامی هم مسائلی را به وجود آورده بود و مدعیانی پیداشده بودند و حرف‌هایی می‌زدند.

آیت‌الله نور مفیدی افزود: از رسول خدا گرفته تا امیرالمومنین و سایر امامان بعدی روی مسئله غیبت تأکید فراوان داشتد که امت اسلامی برای پذیرش غیبت آماده  شوند و این آماده شدن برای امامی بود که ولادتش مشخص نبود و کسی از او آدرس و نشانی ندارد.

وی افزود: فردی می‌گفت به محضر حضرت امام رضا (ع) رسیده و پرسیده این کسی که وعده‌اش را داده‌اند شما هستید؟ امام رضا فرمود بله من صاحب ‌منصب امامت هستم اما آن‌کسی که تو در ذهن داری که بعد از آمدنش دنیا را پر از عدل می‌کند من نیستم. امام‌جمعه گرگان ادامه داد: امام رضا (ع) فرمودند حضرت ولی‌عصر زمانی که ظهور می‌کند در سن پیری است اما در نظرها جوان قوی و نیرومندی است که عصای موسی و انگشتر سلیمان در اختیار اوست و چهارمین نسل از فرزندان من است که از مدت غیبت او فقط خداوند اطلاع دارد.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: در مورد حضرت ولی‌عصر تمام ائمه تأکید داشتند که مدت غیبتش آن‌قدر طولانی می‌شود که مؤمنین شک می‌کنند و خداوند مؤمنان را با این وسیله آزمایش می‌کند و یکی از میدان‌های آزمایش مسلمانان در مسئله غیبت است. وی افزود: امیدوارم خداوند عمری را به ما عطا کند که ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) را شاهد باشیم و خداوند ما را از اصحاب و یاران ایشان قرار دهد.

 

امام‌جمعه گرگان با اشاره به حادثه زلزله در کرمانشاه اظهار کرد: این حادثه دلخراشی بود که جمع زیادی به شهادت رسیدند و جمع بسیاری هم مجروح شدند، اما دولت و مردم هر آنچه در حد توانشان بود همه بسیج شدند و به یاری افراد شتافتند.

وی ادامه داد: این حادثه به‌یک‌باره به وجود آمده و منطقه وسیعی را در برگرفته است و این منطقه هرچقدر هم پیشرفته باشد باز هم ممکن است این‌ چنین آشفتگی‌هایی در آن رخ دهد که یک امر طبیعی است.

امام‌جمعه گرگان گفت: امیدوارم افرادی که در این حادثه از دنیا رفتند به خیل شهدا بپیوندند و به بازماندگانشان صبر عنایت شود. وی افزود: کمک‌رسانی‌ها به مردم زلزله‌زده باید بر اساس نیازهای آنان باشد که قطعاً ثواب زیادی را با خود در این دنیا و آخرت به همراه دارد. وی با اشاره به اتفاقات رخ‌داده برای سعد حریری اظهار کرد: این افراد تلاش می‌کنند لبنان را به چالش بکشند و جنگ داخلی در این کشور راه بیندازند و گروه المستقبل را به جانشان بیندازند یا  گروه 14 مارس را به جان گروه هشت مارس بیندازند.

 

امام جمعه گرگان تصریح کرد: هدف عربستان ایجاد اختلاف در کشور لبنان و محکوم کردن حزب‌الله بود تا با خارج کردن حزب‌الله از صحنه، به ایران آسیب برساند ولی تاکنون با هوشیاری دولت لبنان و حزب‌الله نتوانستند کاری از پیش ببرند.

وی افزود: حادثه رخ‌داده باعث شد جایگاه حزب‌الله در لبنان تقویت شود و مردم از حزب‌الله پشتیبانی کنند.

امام‌جمعه گرگان اظهار کرد: این توطئه عربستان دامن خودش را می‌گیرد و امیدوارم که حرم امن الهی از این شرایط نجات پیدا کند.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته بزرگداشت بسیج، اظهار کرد: بسیجیان از ابتدای انقلاب تا به امروز هرکجا که لازم بوده برای نظام و انقلاب درصحنه حضور پیدا کرده‌اند و در حدی که در توانشان بوده از نظام و انقلاب پشتیبانی کرد.