پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله نورمفیدی

bgc image
place image

موسسه فرهنگي ميرداماد

حوزه فعالیت: فرهنگي ، پژوهشي

تلفن : 017-32426191-3

فکس : 017-32426191

آدرس : گرگان بلوار شهيد مفتح

مؤسسه فرهنگي ميرداماد در سال 1381 به همت حضرت آيت‌ا... نورمفيدي نماينده مقام معظم رهبري در استان گلستان و امام‌جمعه گرگان فعاليت خود را با دو هدف زير آغاز نمود:
الف) تلاش در جهت تحكيم و تعميق پايه‌هاي معرفت ديني و بسط فرهنگ اسلامي در جامعه .
ب) احياي تاريخ، فرهنگ و مواريث گرانقدر خطه‌‌ي عالم‌پرور گلستان(جرجان و استرآباد).
ساختمان موسسه در سال 1389 در زميني به مساحت 10000متر مربع و زير بناي 5000متر مربع افتتاح شد. ساختمان مؤسسه بخش‌هاي مختلفي از جمله مخزن، سالن برادران و خواهران، سمعي و بصري،كلاس‌هاي آموزشي، فني، آمفي تئاتر، كتابخانه كودك، نگارخانه و..... مي‌باشد. اين موسسه بخش هاي مختلفي را راه اندازي کرده و هر کدام از آنها در جهت نيل به اهداف پيش بيني شده در اساسنامه، فعاليت هاي متنوعي را دنبال مي کنند.
1.کتابخانه: این مرکز هم اکنون دارای بیش از 130 هزار جلد کتاب در زمينه ‏هاي مختلف علوم است كه در نوع خود در شمال كشور و حتي بسياري از شهرهاي ايران بي‌نظير است. دارای سالن مطالعه مجزا مختص برادران و خواهران که گنجایش پذیرش 350 نفر را داراست. کتابخانه دارای بخش نسخ خطی و سنگی است و هم اکنون بیش از 350 جلد نسخه خطی و 800 جلد کتاب چاپ سنگی در این مرکز نگهداری می شود.
2.کتابخانه دیجیتال میرداماد: اين سامانه تلاش دارد منابع مکتوب اعم از کتاب، مقاله، پايان نامه، گزارش و .. مرتبط با استان گلستان و همچنين ساير کتب را تهیه و نسخه دیجیتال آن را از طریق سایت این کتابخانه به آدرس www.mirlib.ir  در اختیار عموم علاقمندان قرار دهد.
3. مركز اسناد و عکس های تاریخی گلستان: این مرکز  به منظور حفظ و پاسداري از اسناد تاريخي اين خطه، در حال جمع‌آوري و نگهداري اسناد اين استان مي‌باشد و تاكنون بيش 350000 سند تاريخي را از افراد حقیقی و خانواده های گرگانی و همچنین مرکز اسناد ملی ایران، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مرکز اسناد دانشگاه تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و.... جمع‌آوري کرده و پس از فهرست نویسی در دسترس پژوهشگران قرار می دهد. این موسسه به تجهیزات پیشرفته تصویر برداری از نسخ خطی مجهز است و کار اسکن اسناد تاریخی و نسخ خطی را انجام می دهد. انتشار چندين جلد کتاب با موضوع اسناد و تصاوير تاريخي از محصولات اين بخش است.
4. مرکز دانشنامه گلستان: با همكاري جمعي از محققين و پژوهشگران برتر استان در صدد است منبعی قابل اعتماد براي اهل علم و فضل توليد و عرضه گردد. اين دانش‌نامه به ابعاد مختلف مذهبي، علمي، فرهنگي، تاريخي، طبيعي، جغرافيايي و ... استان مي پردازد. ویرایش اول دانشنامه گلستان در 3 جلد و 2100 صفحه منتشر شده است و همه مقالات منتشر شده در اين مجموعه و همچنين مقالات جدید در سامانه این مرکز به آدرس  www.gpedia.ir برای عموم علاقمندان در دسترس است.
5.مرکز تاریخ شفاهی: اين بخش وظیفه ثبت و ضبط داشته‏ها و اطلاعات شفاهی افراد موثر در حوزه های گوناگون را بر عهده دارد و تاکنون صدها ساعت مصاحبه در این مجموعه ضبط و آرشيو شده است.
6.فصلنامه میرداماد: محتواي اين نشريه که يک مجله اختصاصي در حوزه مطالعات فرهنگي است به مطالب توليدي پژوهشگران و نويسندگان مرتبط با موسسه با محوريت حوزه فرهنگ به ويژه مسائل بومي خطه گلستان، اختصاص دارد، اين نشريه هر فصل با بيش از 130 صفحه  منتشر مي شود.
7. مرکز آموزش: این مرکز دوره های آموزشی متنوع از جمله آشنایی با علوم اسلامی، تفسیر عرفانی قرآن، شرح نهج البلاغه، شرح مثنوی مولوی و کارگاه آموزشی کاربردی همچون مهارتهای زندگی، معنای زندگی، کاهش آسیب های اجتماعی و... را برگزار کرده و ميکند. همچنین کار تدوین، آماده سازی، چاپ دو جزوه  آموزشی با عنوان «گلستان آيه ها» با موضوع آموزش مفاهيم قرآني و جزوه «نسيم دانش» با محتواي مطالب کاربردي  و ارسال رایگان آن به مشترکانی که تقاضای دریافت آن را دارند را انجام می دهد.
8. نسل ماندگار: سلسله جلسات خاطره گويي دوران دفاع مقدس با عنوان نشست نسل ماندگار بیش از 6 سال است که هر دو ماه یکبار در سالن اجتماعات این مجموعه برقرار است و رزمندگان دفاع مقدس در اين نشست گرد هم مي آيند و به بازخواني خاطرات خود مي پردازند، مجموعه اين خاطرات در قالب کتاب  نيز مننتشر مي شود.
9.احیاء نام و آثار اندیشمندان استرآباد و جرجان: از دیگر فعالیت های این موسسه احياء آثار بزرگان ديار تاريخي جرجان و استرآباد است. تاکنون چندین عنوان کتاب در این زمینه منتشر کرده است، از جمله آنها اثرآفرینان استرآباد و جرجان، فرهنگ نامه مفاخر استرآباد در سه جلد و ... است. برگزاری همایش ها و نکوداشت ها از دیگر برنامه های اين بخش است که در طی این سالهای آئین های بزرگداشت زیادی برای اندیشمندان و شخصیت های این منطقه برگزارکرده است. یکی از آنها، همایش بزرگ میرداماد و میرفندرسکی بود که با مشارکت فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در گرگان برگزار شد.
10. کانون گفتمان ديني: برگزاري سلسله نشست هاي سخنراني و پزسش و پاسخ با حضور شخصيت هاي علمي کشور با محورين موضوعات به روز در حوزه انديشه دیني از ابتداي فعاليت اين موسسه انجام مي گيرد و تاکنون دهها نفر از چهره هاي شناخته شده و صاحب نظر علمي کشور به گرگان دعوت شده و بيش از 30 نشست گفتمان در اين موسسه برگزار گرديده است.
11.پاسخ گويي به و پرسش‏هاي ديني: سالهاست کار پاسخگو گفتن به سوالات و شبهات ديني افراد مختلف به ويژه جوانان توسط  کارشناسان اين مجموعه انجام مي گيرد.  اين سوالات و جوابها در چندین عنوان کتاب و همچنين پايگاه اطلاع رساني موسسه فرهنگي ميرداماد منتشر شده است،
12. مجمع شعراي اهل بيت عليهم السلام : وظیفه ترویج معارف اهل بیت(ع) با استفاده از زبان شعر و هنر بر عهده اين بخش است و تاکنون دهها نشست، کارگاه آموزشي و فراخوان شعر آئيني برگزار و چندین دفتر از اشعار شعرای اهل بيت(ع) استان را منتشر کرده است.
13.انتشارات «بنام»: وظيفه چاپ و انتشار آثار اهل قلم اين منطقه را بر عهده دارد،  تاکنون بیش از 30 عنوان کتاب که اغلب به حوزه تاریخ و فرهنگ سرزمین گلستان مربوط است را چاپ و منتشر کرده است.
علاوه بر موارد ياد شده اين موسسه در طول سال برنامه هاي مختلف آموزشي، مناسبتي و فرهنگي برگزار مي کند.