آیت الله نورمفیدی درجلسه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس؛

تاریخ دفاع مقدس باید به صورت صحیح برای جوانان تبیین شود

 

پس از گذشت چهل سال از شروع جنگ تحمیلی باید عالمانه و آگاهانه به دوران دفاع مقدس نگاه کنیم و تاریخ دفاع مقدس به صورت صحیح  برای جوانان تبیین شود و برای این کار نیازمند برنامه ریزی  و نگاه درست هستیم.

آیت ا... نورمفیدی در جلسه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس افزودند: در تاریخ بشریت ملت هایی به خاطر مقاومت در مقابل زور و ظلم سربلند هستند که در مقابل تهاجمات دشمنان ایستادگی کردند، ولو شکست هم خورده باشند، اما در عین حال به خاطر مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم عزتمند هستند. بهترین شاهد را هم می توان تاریخ عاشورا نام برد. عاشورائیان به ظاهر در آن روز شکست خوردند، ولی عزت مندی آن سپاه کوچک و ایستادگی در مقابل نهایت ظلم تا به امروز حتی برای آنهایی که امام حسین(ع) را به عنوان امام قبول ندارند، الگو و اسوه به شمار می رود.

نماینده مقام معظم رهبری افزودند: درباره جنگ و دوران دفاع مقدس چه آن روزهایی را که در متن ماجرا بودیم  و چه امروز عده ای نقدها و اعتراض‏هایی  داشته و دارند، اما بدانیم  دوران دفاع مقدس به ملت ما عزت داد  و بر همین اساس پیروز قاطع میدان جنگ در دوران دفاع مقدس ملت ایران بود. شبهاتی وارد می کنند، می گویند جنگ با آن همه ویرانی برای چه بوده؟ بله جنگ ویرانی و مشکلات دارد، اما ببینیم قرآن چه نگاهی به این مسئله دارد. آیات زیادی در قرآن برای جهاد و دفاع وجود دارد، حتی در بعضی از آیات آمده که جهاد و جنگ یک میدان آزمایش است زیرا در میدان جنگ مجاهدین از قاعدین شناخته می شوند. در همین زمینه پیامبر اسلام(ص) می فرمایند: «فمَن تَركَ الجِهادَ ألْبسَهُ اللّه ذُلاًّ في نفسِهِ، و فَقْرا في مَعيشَتِهِ، و مَحْقا في دِينهِ. إنَّ اللّه تباركَ و تعالى أعَزَّ اُمّتي بسَنابِكِ خَيْلِها و مَراكِزِ رِماحِها» هر كس جهاد را وا گذارد، خداوند جامه خوارى بر جان او می پوشاند و زندگيش را دستخوش فقر می سازد و دينش از بين می رود. خداوند تبارك و تعالى عزّت و اقتدار امت مرا در سُمهاى اسبانشان و نوك نيزه هايشان قرار داده است.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان اضافه کردند: متاسفانه بعضی ها به ظواهری که امروز در بعضی جاها مشاهده می شود نگاه می کنند، آیا این ظاهر سازی ها عزت آفرین است؟ این که امارات و بحرین با دشمن خونی مسلمانان ارتباط برقرار کنند، یقینا نشانه ذلت است و در آینده همگان شاهد خواری آنان خواهند بود. همانطور که رسول خدا(ص) فرمودند اگر کسی جهاد و مقاومت در مقابل دشمن را رها کند ذلیل و خوار خواهد شد.همه شما دیدید از همان روزهای اولی که انقلاب ما پیروز شد  شرق و غرب عالم و برخی کشورهای منطقه شروع به جنگ با ما کردند، اگر ما در مقابل این تهاجمات ایستادگی نمی کردیم، همیشه ذلیل و حقیر بودیم، عزت و سربلندی امروز ما در منطقه و در جهان مرهون مقاومت ملت ما در دوران دفاع مقدس  است. باید آثار این مقاومت ها و پیشرفت هایی را که در زمینه های علمی و نظامی و هوا و فضا پیدا کردیم به نسل امروز منتقل کنیم .این از برکات جهاد و ایستادگی  است که کشور ما موشک هایی می سازد که لرزه بر اندام دشمنان انداخته است، هر چند ساخت این موشک ها برای باز دارندگی و دفاع است.

 آیت ا... نورمفیدی گفتند: ساخت فیلم های فاخر برای جنگ و دوران دفاع مقدس بسیار مهم و تاثیر گذار است. تجلیل از شهدا و ترویج وصیت نامه ها و دست نوشته ها و بیان خاطرات شهدا و توصیه هایی را که آنان به ما داشتند نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. امثال حاج قاسم سلیمانی یک انسان های بی نظیری بودند که در نهایت اخلاص و ادب و سعه صدر اما در عین حال محکم و مقاوم در میدان جنگ و گرفتاری ها ورود پیدا می کردند. احیای تاریخ این شخصیت ها برای نسل جوان ما بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود. برپایی مراسم شکلی و ظاهری منشاء اثر نیست باید با کارهای اساسی، رشادت دوران دفاع مقدس و ایستادگی و مقاومت مردم کشورمان را به عنوان الگو و سرمشق بازسازی، تبیین و نشر داد.