نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: کنگره «یحیی بن زید» فرصتی برای نمایش وحدت شیعه و سنی درگلستان است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی پیش از ظهر چهارشنبه در نخستین نشست اعضای کنگره بین المللی «یحیی بن زید» اظهار کرد: زیارت ائمه و  اولیای خدا فلسفه خاصی دارد و همواره به آن تاکید شده است و حتی گفته شده اگر نمی توانید به زیارت ائمه بروید به زیارت صالحین و دوستداران آن ها بروید.

وی افزود: بهتر است در کنگره بین المللی که با نام یحیی بن زید برگزار می شود به شخصیت یحیی پرداخته شود و در واقع اصل و ریشه قرار گیرد و در کنار آن به زید هم پرداخته شود.

امام جمعه گرگان گفت: حرکت زید (ع) مورد تایید امام جعفر صادق (ع) بود و در روایات نقل شده امام صادق بعد از به شهادت رسیدن زید تا ۲۰ روز در تب بودند.

وی اظهار کرد: در تبلیغات همواره به این نکته توجه کنید که یحیی بن زید تنها متعلق به اهل شیعه نیست و ترکمنان این منطقه همواره به این شخصیت توجه خاصی دارند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: خوشبختانه استان گلستان در سطح کشور به وحدت و همدلی مشهور بوده و باید تلاش شود این وحدت و همدلی در این کنگره هم دیده شود.

وی تصریح کرد: در رابطه با حضور یحیی بن زید در این منطقه شبهاتی وجود دارد که باید از طریق کار تحقیقاتی این شبهات را برای مردم برطرف کرد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه احترام به زید می تواند حرکتی بین المللی باشد، گفت: باید با دعوت از علمای شیعه و سنی برای شرکت در این کنگره به وحدت موجود در استان عمق بیشتری بخشیم و به آن ثبات دهیم.

 

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در همایش دهیاران استان گلستان اظهار کرد: پیامبر خدا فرموده اند که  خدای متعال در زمین بندگانی دارد که در راه نیازهای مردم شب و  روز تلاش می کنند و خدای متعال در مقابل این تلاش ان ها را در روز قیامت در امان قرار می دهد.

وی افزود: اگر به این کلام خدا عنایت کنیم وعده ای که خداوند دادند خدمت به خلق و رفع نیازهای مردم برای همه ما عمل الهی است بنابراین به همه شما که در این جایگاه قرار گرفتید تبریک میگویم و امیدوارم این فرصتی که در اختیارتان قرار گرفته و بزرگترین توفیق است به  بهترین شکل استفاده کنید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در گذشته روستاهای ما منبع تولید بود اما الان متاسفانه از تولید فاصله گرفته و گرفتار مصرف گرایی شده است؛ اگر بتوانید این امتیاز را دوباره به روستاها برگردانید و روستاها را در بخش های مختلف دامداری، کشاورزی، خدمات و ... احیا کنید خدمت بزرگی است و زندگی مردم روستاها متحول می شود.

آیت الله نورمفیدی خطاب به دهیاران اظهار کرد: ممکن است شما را عده ای انتخاب کرده اند اما دهیار، دهیار یک جمعیت خاص نیست بلکه دهیار همه آن روستا و مردم آن روستاست، یکی از خدماتی که انقلاب به مردم کرد وجود همین  شوراهاست و این به خود اهالی شورا برمی گردد که به جایگاه خودشان چگونه نگاه کنند؛ اینکه جایگاه شورا را تثبیت کنند و ارتقا دهند و یا خدایی نکرده آن را  تضعیف کنند.

وی با بیان اینکه  شورا و دهیار باید عامل وحدت در استان باشند، گفت: از امتیازات استان وحدت همه اقوام و مذاهب است و در  زمانی که می بینیم یکی از توطئه های دشمنان ایجاد تفرقه و اختلاف است باید مراقب باشید و وحدت خود را حفظ کنید.

امام جمعه گرگان گفت: توجه شوراها و دهیاران باید اولویت بندی شود، دهیاران باید ظرفیت روستا را بشناسند و بدانند در چه زمینه هایی می توانند سرمایه گذاری و فعالیت کنند.

وی اظهار کرد: ممکن است یک عمل موجب تحول اساسی شود ، برخی از روستاها در گذشته  کشت آن ها گندم بوده و درامد در کل روستا به یک میلیارد نمی رسید اما حالا در همان روستا زعفران می کارند و کارشان به جایی رسیده که تا سقف 30 و 40 میلیارد تومان صادرات انجام می دهند، بنابراین شوراها و دهیاران این تفکر روزمرگی را کنار بگذارند ما به این حدها نباید قناعت کنیم،  بحث تغییر کشت در استان ما مطرح است و گیاهان دارویی چند برابر محصولات دیگر سود می دهد.

امام جمعه گرگان گفت: مثلا روستای محمداباد به فکر تغییر افتاد و من پیشنهاد می کنم فرماندارانی که در حوزه فعالیت شان این کارها را انجام می دهند حتما این ها مورد عنایت ویژه قرار دهند و یکی از کارهایی که باید مورد توجه دهیاران باشد تحول در حوزه کشت است.

وی گفت: فرمانداران باید وارد روستاها شوند و از نزدیک با روستاها آشنا شوند، اگر دنبال تحول هستید باید نگاه ها عوض شود در واقع همه مسئولان از دهیار و فرماندار و مدیران کل و استاندار باید نگاهشان عوض شود، باید کمر همت ببندیم این راهمه باید درک کنیم.

امام جمعه گرگان گفت: باید درک کنیم این کشور چه دوران هایی را گذرانده و چه فراز و نشیب هایی را طی کرده است، در چند قرن اخیر در تاریخ ما افراد زیادی در راه کشور جان خود را از دست داده اند و حالا امروز همه آنچه آن ها دنبالش بودند از میرزاتقی خان امیرکبیر گرفته تا افراد زمان خودمان جان خود را نثار کردند تا عزت و استقلال را نصیب کشور ما کردند.

وی افزود: در حال حاضر در شرایط سختی هستیم و دشمن تلاش می کند از طریق فضای مجازی هر چیز کوچکی را بزرگ جلوه  کنند و هر فردی با شخصیت سیاسی، اجتماعی و ...  کوچکترین حرفی که می زند آن را با عناوین مختلف در این فضا پخش می کنند که به هیچ وجه مصلحت کشور نیست، کسی که با تمام وجود حقایق تاریخی این کشور را لمس می کند باید صبر و تحمل کنند، ظاهرا دشمنان برای سال 98 برنامه هایی دارند که امیدوارم سرشان به سنگ بخورد و انشالله با صبر و تحمل این شرایط را پشت سر می گذاریم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: تحول، تغیر و همدلی سه اصلی است که دهیاران باید به آن توجه کنند، همچنین دهیاران باید به همه کسانی که آن ها را انتخاب کرده اند نگاه یکسان داشته باشند و به دنبال کارهای شخصی نروند.

وی ادامه داد: در روستای محمداباد خودشان شروع به تغییر کردند در ادامه  دولت هم دستشان را گرفت و به آنها کمک کردند، هم شما دهیاران باید دولتی ها را به تلاش وا داریددر واقع شما می توانید روی دولت تاثیر بگذارید و دولت هم می تواند روی شما تاثیر بگذارد.

 

 

در آستانه 40 سالگی انقلاب با حضورنماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان مشکلات شهرستان مراوه تپه بررسی وبرای برون رفت ازمشکلات چاره اندیشی خواهد شد.

رضا جعفری مسئول دفتر نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان اظهار داشت: آیت الله نورمفیدی به اتفاق معاونین استاندار و جمعی از مدیران استانی روز پنجشنبه 11 بهمن 97 با حضوردر جلسه شورای اداری مراوه تپه ضمن دریافت مشکلات توسط فرماندار و مسئولین این شهر نسبت به رفع موانع مطروحه دستورات لازم را به مسئولین خواهند داد.

جعفری تصریح کرد: بررسی مشکلات آب شرب بیش از 50روستا،مشکلات راه های روستایی ،کمبود نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان ، کمبود فضای ورزشی روستاها ،نبود کانون های فرهنگی و دارالقرآن ،مشکلات مسکن روستایی ،نبودن صنایع تبدیلی کشاورزی و دامداری علی رغم کشاورزی و دامداری بودن منطقه ،بررسی کمبود فضای های آموزشی و نوسازی مدارس ،بررسی واگذاری اسناد زراعی توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ، از جمله مسائلی مهمی است که نماینده مقام معظم رهبری دراستان  دراین سفر یکروزه به آن خواهند پرداخت.

رضا جعفری بازدید از حوزه های علمیه ودیدار با علمای اهل سنت شهرستان مراوه تپه و حضور در بیت شهدای گرانقدر را از دیگر برنامه های حضور حضرت آیت الله نورمفیدی یاد کرد و گفت: قطعا حضور معظم له در این شهرستان و بررسی مشکلات بخش های مختلف و دستورات لازم جهت رفع موانع برای مردم این دیار اثر بخش خواهد بود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار جمعی از فعالین فرهنگی اهل سنت استان با ایشان اظهار کرد:  به کمک خدای متعال این انقلاب که دشمنان زیادی از بیرون و درون داشت را به سن چهل سالگی که سن کمال است رسانده است و باید قدر این انقلاب را بدانیم و شاکر باشیم چراکه در طول چند قرن اخیر شخصیت های زیادی برای استقلال و عزت این کشوربه اشکال گوناگون زحمت کشیده اند و به نظر من مرحوم مختومقلی فراغی را باید یکی از شخصیت هایی دانست که از دوران قدیم هدف وحدت، یکپارچگی، همدلی بندگی خدا و خداشناسی و اظهار عشق و علاقه به ائمه  در اشعارش وجود دارد.

وی افزود: تاریخ کشورمان گذشته پر حادثه ای داشته است تا اینکه در این دوران و زمانی که ما زندگی می کنیم خداوند کسی را فرستاد که در این میدان ایستاد و همه چیز را به جان و دل خرید، آواره شد و سختی های زیادی را تحمل کرد تااینکه این نهالی که از دو قرن گذشته در این کشور روییده بود پا بگیرد.

امام جمعه گرگان گفت: زمانی که خدا حضرت امام خمینی _ره) را فرستاد ایشان از هیچ چیز نترسید و هدف نهایی که رهایی کشور از سلطه استعماربود را انجام داد و کشور را  به دست ما رساند این شرایط بدون مشکل نمی شود.

وی با اشاره به جریان بنی اسرائیل اظهار کرد: در جریان بنی اسرائیل وقتی حضرت موسی آمدند بنی اسرائیل به او گفتند ای موسی قبل از اینکه تو بیایی ما آزار و اذیت می شدیم تو هم که آمدی ما در حال آزار و اذیت هستیم.

امام جمعه گرگان ادامه داد:  نکته اینجاست که ذ لت بنی اسرائیل قبل از آمدن موسی ذلت بردگی بود اما اذیت های بعد از آمدن حضرت موسی که برسرشان می امد اذیت های استقلال بود، این ها هر دو اذیت است اما فرق می کند.

وی تصریح کرد: شرایط ما قبل از انقلاب به گونه ای بود که 50 هزار مستشار آمریکایی بر ارتش ما مسلط بود و شاه هیچگونه اختیاری از خود نداشت، حتی شاه اختیار خود و زندگی و زنش را نداشت. اما حالا در این منطقه تنها کشوری که از همه کشورها دفاع می کند ایران است.

امام جمعه گرگان ادامه داد:  دشمنان چون نمی توانند قدرت ایران را بینند و خاصیت دیکتاتورها  اینگونه است که نمی توانند قدرت کشوری دیگر را ببینند به دشمنی با ما می پردازند این چیزی که ما در این سرزمین به دست آوردیم لطف وعنایت خدا به این ملت بود پس همه باید دست به دست هم دهیم و از مشکلات عبور کنیم.

وی تصریح کرد: در گذشته ترکمن صحرا برای مردم منطقه همانند یک کشور دیگر دیده می شد و اگر می خواستند به ترکمن صحرا بروند انگار به یک کشور دیگر سفر می کردند اما خدا را شکر این مسائل برداشته شده است، ما در مکان خیلی خوبی هستیم  و باید برای این نعمت خدا را شکر کنیم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد:  به یاد دارم شبی در مسجد میدان نشسته بودم جمعی از روستای حیدرآباد وارد مسجد شدند و گفتند به ما اسلحه بدهید چون قرار است از ترکمن صحرا به ما حمله کنند خیلی هم آتشی بودند ممکن بود هر کس دیگری بود تحت تاثیر قرار می گرفت اما خدا به دلم انداخت که به آن ها بگویم بروید به خانه هایتان بخوابید و هیچ اتفاقی نمی افتد  و آنها رفتند و هیچ اتفاقی نیفتاد.

وی خطاب به شعرا و اهل قلم های  جمع افزود: زبان شعر و زبان هنر خیلی زبان تاثیرگذاری است باید از این لطفی که خدا به شما داده است بهره ببرید تا چیزی را که به دست آورده ایم نگه داریم.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اولین استانداری که در استان گذاشته شد گفت می خواهم یکی از معاونینم را از ترکمن ها بگذارم گفتم معطل نکن کار خیلی خوبی است.

 

نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان بمنظورپیگیری وتسریع درمرتفع نمودن مشکلات مردم ، روز چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷ در جلسه شورای اداری شهرستان گمیشان حضور یافت.

در این جلسه مقامات ارشد استان و مسوولین برخی دستگاه های اجرایی نیز حضور داشتند که آیت الله نورمفیدی ضمن دریافت مشکلات توسط فرماندار و دیگر مدیران شهرستان دستورات لازم را به مدیران مربوطه جهت رفع آن ایراد فرمودند.

آیت‌الله سید کاظم نور مفیدی در شورای اداری گمیشان طی سخنانی اظهار کرد: یکی از وظایف دینی ما شکرگزاری از نعمت‌های الهی است، صریح قرآن است که خدا فرموده اگر شاکر نعمت‌های من شوید نعمت‌هایتان افزایش می‌یابد و اگر کافر نعمت‌های من شوید عذابی شدید دچار می‌شوید.

وی افزود: خداوند متعال نعمت‌های زیادی به ما داده و در این عصر یکی از مهم‌ترین نعمت‌ها پیروزی انقلاب بود، کشوری که یک‌زمانی جمیع شئونش در اختیار اجانب بود و یکی دو قرن این‌گونه بر کشور گذشت، گاهی روس گاهی انگلیس و این اواخر آمریکایی‌ها بر کشور ما مسلط شده بود و ارتش ما در اختیار مستشاران نظامی آمریکا بود و یک گروهبان آمریکایی بر ارتش ما حکم‌فرمایی می‌کرد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: امام راحل می‌گفت من وقتی این عکس را می‌بینم که این‌گونه شاه ما در مقابل آمریکا ذلیلانه ایستاده است خجالت می‌کشم و چنین اوضاع و احوالی بر این کشور گذشت؛ اما امروز به‌جایی رسیدیم که خودمان هستیم.

وی گفت: در نظام گذشته  چنین جلساتی که همه مدیران کل مسائل را صادقانه مطرح کنند سابقه داشت یا نداشت خود این جلسه بیانگر این مطلب است، حال آقابالاسر نداریم وامور به خودمان واگذارشده است خدا می‌فرماید خدا دشمنان را از بین می‌برد شمارا جای او می‌نشاند و نگاه می‌کند شما چگونه عمل می‌کنید خدای متعال با هیچ‌کس نسبت خاصی ندارد اما اینکه نعمت انقلاب را داده است نگاه می‌کند ما چه‌کار می‌کنیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: انقلاب نعمت بزرگی است و امیدوارم همه شاکر باشیم و درصدد پیشرفت این کشور باشیم، در استان هم‌کارهای زیادی انجام‌شده است همیشه در انتخاب استاندارها به دنبال این بودم که فردی انتخاب شود که اهل تحول باشد بتواند این استان را تکان دهد و کارهای زیادی هم در استان انجام‌شده است مباحثی که در رابطه با پرورش میگو، ماهیان خاویاری، زهکشی که در استان انجام‌شده است کارهای بزرگی است.

وی افزود: همیشه در نظرم بوده سواحل استان را احیا کنیم، من در رابطه با ساحل چارقلی صحبت کردم شنیدم بهترین ساحل گلستان است و  افرادی که در بندر خواجه نفس آمده‌اند سال‌هاست کاری انجام نشده ، این بندر باید پیگیری شود تا این راه باز شود ساحل وقتی فعال شود خیلی می‌تواند در مسائل استان مؤثر باشد.

امام جمعه گرگان در رابطه با زهکشی اراضی استان اظهار کرد: رئیس جمهور زهکشی‌ را در این سفر 50 هزارهکتار پیشنهاد کردند اما ما پیشنهاد کردیم 70 هزار هکتار شود تا نزدیک 130 هزار هکتار انجام شود، چراکه در سفر قبل ریاست جمهور قرار بوده 22 هزار هکتار انجام شود اما 34 هزار هکتار انجام داده‌اند.

وی گفت: مسئولان در تلاش‌اند تا مشکلات کشور حل شود اما مشکلات یکی دو تا نیست و خیلی بیشتر از این‌هاست باید ببینیم اولویت‌ها در کجاست، در جریان زهکشی و میگو و ماهیان خاویاری خودبه‌خود مردم در پیشرفت کشور مشارکت داشته باشند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: جلسه امروز از برکات انقلاب،74 شهید و  268 جانبازو34 آزاده و زحمات رزمندگان دوران دفاع مقدس این دیار است که برای کشورمان جانفشانی کردند.

گفتنی است در ادامه آیت الله سیدکاظم نورمفیدی با خانواده شهید عبدالحکیم فلاح نژاد در گمیشان دیدار کرد.

امام جمعه گرگان در این دیدار اظهار کرد: کار شهدا با هیچ چیزدیگری در این دنیا قابل مقایسه نیست، آنها با شهادت خود درس ایستادگی و مقاومت برای ارزش ها را به ما دادند.

وی افزود: خانواده‌های شهدا هم باید راه شهدا را با ایستادگی، مقاومت و دفاع از ارزش ها ادامه دهند.

امام جمعه گرگان گفت: هرچه یاد و خاطره شهدا در ذهن ها بیشتر بماند نشان دهنده بیمه شدن انقلاب ما است و زمانی که دنیا ببیند ملت ما یاد شهدا را زنده نگه می‌دارند می‎فهمد که این ملت را نمی‎توان از انقلاب جدا کرد.