آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مجموعه دادگستری استان گلستان با ایشان اظهار کرد: قوه قضاییه چه از نظر روابط بین المللی، جوامع امروز و چه از نظر مبانی دینی ما به طور کلی جایگاه ویژه ووالایی دارد.

وی افزود:  قوه قضاییه امور را بر اساس حق و عدالت تنظیم می کند و چیزی است که همه جوامع به آن نیاز دارند.

امام جمعه گرگان در رابطه با شأن و جایگاه قضاوت اظهار کرد: در آیه 105 سوره نسا مطلبی آمده است که در مورد شأن نزول این آیه مفسرین داستان های گوناگونی نقل می کنند، بعضی از مفسرین اتفاق نظر دارند که از فردی سرقتی انجام شده بود صاحب مال نزد رسول خدا آمد و شکایت کرد، وقتی دزد از ماجرا با خبر شد مال دزدیده شده را درخانه یک یهودی انداخت و عده ای از نزدیکانش را تحریک کرد که محضر رسول خدا شهادت دهند که فرد یهودی مال را دزدیده است، آن ها هم آمدند و شهادت دادند، پیامبراکرم (ص)هم بر اساس شهادت شهود حکم می کند و یهودی را محکوم می کند، آنگاه این آیه نازل شد که ما این کتاب را بر اساس حق و حقیقت برای تو فرستادیم تا اینکه بین مردم به آنچه به تو حکم می کند عمل کنی، طرفدار خائنان نباش، استغفار کن.

وی تصریح کرد: قطعا اینجا پیامبر گناهی انجام نداده اند و اگر هم چیزی اتفاق افتاده است ترک اولا بوده، یعنی بهتر بوده رعایت شود که رعایت نکرده است، بنابراین در مورد شهود باید بررسی بیشتری اتفاق بیفتد شاید از واجبات نباشد اما قاعده اش این بود پیامبراکرم (ص)دقت بیشتری انجام دهد.

امام جمعه گرگان گفت: خدا در این آیه به پیغمبر می گوید استغفار کن، مسئله قضاوت و حق الناس است این نشان می دهد مسئله قضاوت مسئله مهمی است ودر مسئله قضاوت باید دقت هایی انجام شود.

وی ادامه داد: حق واقعی چیزی است که شاید جز خدا کسی به آن نرسد، اگر انسان به دنبال حق باشد و بخواهد حق را پیدا کند بایدتلاش کند و اصلا هوای نفس را در مقام حکم دخالت ندهد، اینکه واقعا به دنبال حق باشیم باید بدون اینکه یک ذره هوای نفس را دخالت دهیم  این کار را انجام دهیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اگر هوای نفس در حکم دادن دخالت داشته باشد قطعا باعث گمراهی است و این امر می تواند نکته خوبی باشد تا قضات دغدغه شان این باشد که به حق برسند؛ حال حق با هر کسی که می خواهد باشد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه در اوایل انقلاب به عنوان قاضی خدمت می کرده، افزود: من در کار قضاوت راحت نبودم اما برخی ها راحت بودند به راحتی به حکم اعدام می رسیدند اما برای من سخت بود و بنابراین کناره گیری کردم.

وی اظهار کرد: آن چیزی که در این آیه مشخص است این بوده که به دنبال این باشید که حق را بفهمید و در رسیدن به حق مراقب باشید هوای نفس وارد نشود و پیش خدای متعال خیلی استغفار کنید.

امام جمعه گرگان بیان کرد: یامبراکرم (ص)فرمود گاهی روی دل من را ابرهایی می گیرد ومن هم در طول شبانه روز 70 بار استغفار می کنم البته استغفار رسول خدا از گناه نبوده است.

وی اظهار کرد: امروز مسائل اقتصادی و جنگی راکه دشمن علیه ما ایجاد کرده است خیلی بدتر از جنگ نظامی است، در جنگ نظامی همه مردم به میدان جنگ آمدند و همه حضور داشتند اما این جنگ اقتصادی متاسفانه باعث شود مردم فاصله بگیرند .

امام جمعه گرگان گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و بیکاری و گرانی همه باید دست به دست هم دهند تا این مشکلات حل شود.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه گزارش وضعیت اقتصادی استان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: از برادر عزیزم جناب رحمانی و معاونین ایشان برای حضور در استان تشکر و قدردانی می کنم، امیدوارم حضور ایشان در اینجا نتایج عملیاتی محسوس برای استان داشته باشد.

وی افزود: تحولات بسیار مهم در کشور نیاز به عزم و اراده قوی در مسائل دارد و آنچه تحول ایجاد می کند عزم است، من به جناب آقای دین پرست گفتم احساس می کنم عزمی برای حل مشکلات وجود دارد امیدواریم خدای متعال عزم و اراده قوی در همه کارگزاران قرار دهد بتوانیم تحولات مربوط را داشته باشیم.

امام جمعه گرگان گفت: در سفری که رئیس جمهور به استان داشتند چند وعده صریح و روشن به مردم دادند، یکی جزیره آشوراده بود که خیلی قاطع به مردم وعده دادند که این امرانجام می شود، دومین مورد زهکشی 280 هزار هکتار از اراضی شمال استان بود که اگر انجام شود می تواند تحولی در استان ایجاد کند، دولت اگر نمی تواند در این بخش سرمایه گذاری کند می تواند از بخش های خصوصی که پیشنهاد می دهند کمک بگیرد و این مشکل را برای استان حل کنند.

وی ادامه داد: سومین مورد بحث راه آهن گرگان به مشهد است با کمال تاسف به نتیجه نرسیده است.

امام جمعه گرگان گفت: استاندار گلستان کارهایی را در بخش آشوراده انجام داده و به جاهایی هم رسیده است اما به انجام نرسیده است، در بخش زهکشی 280 هزار هکتار اگربنا باشد با بودجه های دولتی این کار عملیاتی شود سالی نهایتا ده هزار هکتار انجام می شود و این کار 30 سال طول می شد و ما در آن زمان نیستیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است از این رو باید فکری برایش شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: سه رئیس جمهور به استان آمدند و راه آهن اینچه برون را افتتاح کردند و همان وقت ها مردم امیدوار بودند این راه آهن برای استان موثر باشد اما متاسفانه نشد و با اینکه برخی سرمایه گزاران آمدند و استاندارهم فعالیت هایی در این زمینه انجام داد تا جایی که می شود مشکل را حل کنند اما متاسفانه برخی ها مانع تراشی می کنند و نمی گذارند این کار انجام شود، من با این افراد صحبت کردم اما هیچ منطقی که قانع کننده باشد برای من نمی آوردند، حتی کلمه نه را هم بر زبان نمی آوردند، از این رو ازشما می خواهیم این مشکل حل شود.

وی گفت: ما درهمه مرزهای کشور چه در شرق و چه در غرب مشکلاتی داریم اما مرز ما تا کنون مشکل آنچنانی نداشته است .اعتقاد دارم ما باید مرزنشینان خود را مرزدار و مرزبان قرار دهیم و مرزهای خود را باید تثبیت کنیم، اما مرزنشینان مشکلات بسیاری دارند و متاسفانه با سدهایی که در بالادست ساخته شده رودخانه اترک خشک شده است و آنچه را که سهم ما بوده خشک شده و این مردم با بحران آب مواجه شده اند و کار به جایی رسیده است که باید برای مرزنشینان با تانکر آب ببریم.

وی افزود: از هرراهی که ممکن است و حتی از راه زمین هایی که باید احیا شودبه مرزنشین ها برسیم مشکلات را حل کنیم.

آیت الله نورمفیدی گفت: آنچه را که ما از مسئولین می خواهیم و بیش از هر زمان به آن نیاز داریم همدلی همه مسئولان است، دولت به معنای عام کلمه و به دور از دعوا ومجادلات عزم اجتماعی به وجود بیاید تا از این مرحله عبور کنیم.

وی افزود: در این گرانی ها که اجناس ضروری مردم را در برگرفته باید برنامه ای اتخاذ شود تا مردم در نیازهای روزمره اشکال پیدا نکنند، آنچه را که از مردم می خواهیم این است که امروز کشور و انقلاب ما از جهات عدیده در شرایط خوبی است و به همین دلیل دشمنان تلاش می کنند از هر طریقی این شرایط رابرهم بزنند بنابراین از مردم خواهش می کنم این میدانی که دشمنان ما برای ما قرار دادند در این میدان دشمن بازی نکنیم.

امام جمعه گرگان گفت: مقطع بسیار حساس تاریخی است که در سه و چهار قرن اخیر برای کشور پیش نیامده است، دشمن شرایط خوبی را که کشور پیدا کرده و و ما در شرایط خاص قرار داریم و دشمن می خواهد این شرایط را از ما بگیرد.

وی افزود: امیدوارم مردم ما با هوشمندی که دارند در زمین دشمن بازی نکنند.

وزير راه و شهر سازي (عصرامروز)با حضور در دفتر نماينده ولي فقيه در استان گلستان و امام جمعه گرگان با وي ديدار ودر خصوص مسائل حوزه راه و شهر سازي استان گلستان گفتگو كرد.

ايت ا... نور مفيدي در اين ديدار با ابراز عقب ماندگي استان گلستان در حوزهاي  مختلف و دیگر مشکلات استان نيز تاكيد كرد: عملیاتی کردن راه آهن گرگان ،مشهد-فعال شدن بندر خواجه نفس- جذب گردشگر با ایجاد جزیره آشوراده –فعال شدن بندر خشک و برنامه ریزی برای بافت های فرسوده از دولت و حضرتعالی  براي تحول در استان گلستان انتظار است و قطعا این پروژه ها می تواند برای این منطقه تحول آفرین باشد.

وی در ادامه افزود:ساختمان‌های قدیمی با وجود گذشت سال‌های طولانی، همچنان جذابیت دارند.دولت باید احیاگر این نوع معماری باشد. متاسفانه در ساخت و سازها، عظمت و زیبایی گذشته خود را نادیده گرفتیم و از مدل‌های غربی در ساختمان سازی‌ها استفاده می‌کنیم.اقداماتی از جمله توجه به بافت تاریخی و محلات قدیمی و استفاده از سبک های یاد شده باید به طور ویژه دیده شود.

امام جمعه گرگان با انتقاد از معماری ساختمان های دولتی در سایت اداری استان گلستان تصریح کرد: اگر در این سایت، معماری سنتی اجرا می شد، مرکز خوبی برای جذب گردشگر بود.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان خدمت صادقانه به مردم و جلب رضایت خدا را به وزیر راه و شهرسازی و مسئولین توصیه کرد و گفت: باید کارهایی که می تواند در توسعه استان موثر باشدرا انجام داد. احساس می کنم برخی مسئولین کاری از آنها ساخته نیست و از موانع توسعه استان هستند.باید این اشکالات و موانع را پیدا کرد و آن ها را برطرف نمود.

آیتالله نورمفیدی با بیان اینکه استان گلستان، فرصت ها و توانمندی های فراوانی دارد، گفت: متاسفانه این استان، متناسب با شایستگی های خود، توسعه نیافته است.

 

امشب به احتمال قوی آخرین شب از شب های ماه مبارک رمضان است، بزرگان دینمان از جمله پیامبر اکرم (ص)و ائمه و اولیای دین نسبت به ماه مبارک رمضان رابطه ویژ ای داشتند.امام زین العابدین (ع) هم در زمان ورود به ماه مبارک رمضان و هم در خروج از ماه مبارک رمضان برای وداع دعای مفصلی دارد و به نکاتی اشاره می کند که قابل تامل و توجه است.ایشان در این دعای وداع می گوید ای خدایی که هیچ پاداشی از بندگانت نمی خواهی، هرچه هم که پاداش دادی چیزی نمیخواهی، هر چه به بندگانت عطا کنی ندامت و پشیمانی پیدا نمی کنی، ای خدایی که آنقدر با عدالت هستی که با همه بندگانت یکسان عمل نمی کنی حتی با جهنمی ها هم یکسان عمل نمی کنی و با بهشتیان هم یکسان عمل نمی کنی، یقینا به هر کس هر چه لایق است می دهی، با همه یکسان عمل نمی کنی، هم بهشت تو دارای مراتب است، هم جهنم دارای مراتب است و خدایا تو همان خدایی هستی کسانی را که معصیت می کنند با حلم با آن ها برخورد می کنی و به آن ها مهلت می دهی. چرا؟ برای اینکه آن هایی که خودشان قدردان نیستند و به هلاکت می رسند جای عذری برای آن ها باقی نمانده باشد آن قدر مهلت می دهی که دیگر جایی باقی نمی ماند خدایا درِ توبه را تو به سوی بندگانت گشودی ، خدایا تو همان خدایی هستی که بنده تو کار خوبی انجام داد ده برابر به او پاداش می دهی و اگر خلافی انجام دهد از هر 10 خطا یکی را بهش می دهی خدایا ما را به دینت راهنمایی کردی، راه زندگی یاد دادی، سبک زندگی دادی، ما را یاری کردی و آگاهی دادی تا راه قرب به تو را یاد بگیریم. یکی از چیزهای خالصی که در اختیارمان گذاشتی همین روزه است چرا برای اینکه در روایات داریم از میان همه عبادات تنها عبادتی که خالص برای خداست و هیچ شائبه ای در آن پیدا نمی شود، روزه است. روزه چون امساک است هیچکس نمی فهمد در حال دعا هستیم یا نه پس کسی را که روزه می گیرد صرفا برای امر خداست، پس شائبه ای ریا در آن نیست. در اواخر دعا حضرت می گوید این ماه رمضان مدتی باما بود و رفیق خوبی بود همنشین خوبی بود برای ما و حالا دارد وقتش تمام می شود، خدایا ما میخواهیم وداع کنیم وداع با چیزی که وداعش برای ما سخت است، از ما جدا می شود و سخت ما را غمگین می کند؛ ما در مقابل ماه رمضان می گوییم درود برتوای ماه بزرگ خدا و درود برتو ای عید اولیای خدا، درود برتو و سلام برتو ای ماهی که گناهان در توکم شده بود، درود برتو ای ماه مبارک، رمضانی که ما را کمک کردی در مقابل سخت ترین دشمنمان که شیطان باشد بایستیم، دوست و همنشینی که راه های احسان را برما آسان کردی ای ماه عزیز چقدر برای آن هایی که تو را نمی خواستند طولانی بودی و چقدر در دل مومنین با هیبت بودی.درود برتو ای ماهی که برکات معنوی برای ما آوردی و چرکی گناهان را از ما شستی و ما را تمییز کردی، حالا که داریم برای تو وداع می کنیم نه از بودنت خسته بودیم  و نه ازروزه ات، اعمال را با کمال میل انجام می دادیم. درود بر تو ای ماهی که قبل از اینکه بیایی ما در انتظارت بودیم وحالا که داری می روی محزونیم، این بیانات عارفانه امام زین العابدین(ع) و محبانه امام با این ماه مبارک رمضان مفصل هم هست، خیلی جالب و زیباست ما را متوجه این نکته می کند که ماه مبارک رمضان فرصت بسیار بسیار خوبی برای همه ما بود.انشالله خدای متعال این توفیق را به ما داده باشد و اگر مختصری از ماه مبارک باقی مانده است بیاییم و در خانه خدا برویم التماس کنیم دل های ما را دل های رمضانی و دل های سوز و گداز به درگاه خودش قرار دهد، خداوندا همه آنچه متعلق به ماست ملت ما مملکت ما خدمتگزاران نظام و رهبر معظم انقلاب همه را در پناه خودت قرار بده.

مسجد جامع گلشن گرگان در ماه مبارك رمضان -اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حضرت آيت الله نورمفيدي-سخنراني معظم له با موضوع امام زمان (عج)-جشن ميلاد كريم اهل بيت (ع)