مراسم عزاداری و سینه زنی سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) رییس مذهب شیعه جعفری با حضور حضرت آیت الله نورمفیدی ، روحانیون و اقشار مختلف مردم ولایتمدار در مسجد جامع گلشن گرگان همراه با مداحی و سخنرانی یکی از روحانیون برگزار شد.

در ادامه این مراسم عاشقان ائمه اطهار (ع) همراه با نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با دسته روی از مسجد جامع گلشن گرگان تا امامزاده عبدالله (ع) استان در سوگ امام صادق (ع) به عزاداری پرداختند.

این مراسم با سخنرانی و اقامه نماز ظهر و عصر در آستان مبارک امامزاده عبدالله (ع) همراه بود.

«جعفر بن محمد» معروف به امام جعفر صادق (ع) ششمین امام شیعیان پس از پدرش امام محمد باقر (ع) است که به مدت ۳۴ سال امامت شیعیان را برعهده داشت؛ شمار شاگردان و روایان او را چهار هزار نفر دانسته‌اند و بیشتر روایت‌های اهل بیت از امام صادق (ع) نقل شده است و از این رو مذهب شیعه امامی را مذهب جعفری نیز می‌خوانند.

امام ششم شیعیان در ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود و در سال ۱۴۸ هجری قمری در ۶۵ سالگی به شهادت رسید.

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه دشمن تمام تلاش خود را به کار گرفته تا ما را از طریق اقتصاد فلج کند، گفت: امروز مهم‎ترین وظیفه‎ای که برعهده قوه قضاییه قرار دارد مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گرگان اظهار کرد: باید به خداوند نزدیک شویم و او را بشناسیم و خداوند نباید تنها در ذهن‌های ما باشد.

وی با بیان اینکه انسان بر سر دوراهی‌ها قرار می‌گیرد و با تفکر راه درست را انتخاب می‌کند، تصریح کرد: برای اینکه انسان بتواند به خدا نزدیک شود باید تفکر کند و تفکر یکی از امتیازهای ما انسان‌ها است که از طریق آن راه و روش خود را انتخاب می‌کنیم.

امام جمعه گرگان در ادامه با گرامیداشت هفتم تیرماه؛ سالروز شهادت شهید بهشتی و 72 تن از یارانش تصریح کرد: جمعی کثیری از مسؤولان کشور و در رأس آن آیت‎الله بهشتی در حادثه هفتم تیرماه به شهادت رسیدند، شهید بهشتی از شخصیت‎های ارزشمند انقلاب اسلامی بودند و بعد از شهادت جای خالی این شهید بزرگوار محسوس بود.

آیت الله نورمفیدی تأکید کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند قوه قضاییه از جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار است و مسؤولیت بسیار مهم احقاق حق را برعهده دارد.

نماینده ولی فقیه در گلستان با اشاره به اینکه قوه قضاییه مرکزی است که اگر در جامعه‎ای افراد ضعیف در برابر قوی قرار گرفتند بدون لکنت زبان بتوانند حق خود را بگیرند، تأکید کرد: شاید امروز در این مقطع زمانی مهم‎ترین وظیفه‎ای که برعهده قوه قضاییه قرار دارد مبارزه با مفاسد اقتصادی است چراکه دشمن تمام تلاش خود را به کار گرفته تا ما را از طریق اقتصاد فلج کند و متأسفانه عده‎ای هم شرایط را برای تحقق این مسأله مساعد می‎کنند.

وی با اشاره به اینکه در مبارزه با فساد مجلس، دولت و قوه قضاییه مسؤولیت دارند اما قوه قضاییه می‎تواند گلوی فساد را بگیرد، متذکر شد: قوه قضاییه باید تبر مردم باشد و وقتی مردم به دستگاه قضا مراجعه می‎کنند باید خیالشان جمع باشد که حق آنها از بین نمی‎رود.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه یکی از مهم‎ترین مظاهر مبارزه با فساد که باید قوه قضاییه در دستور کار قرار دهد مبارزه با فساد داخلی است، متذکر شد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اکثر قضات افراد سالمی هستند اما اگر یک نفر دارای مشکل باشد کار را خراب می‎کند.

آیت الله نورمفیدی در ادامه با تسلیت سالروز شهادت امام صادق(ع) تصریح کرد: آن چیزی که امام صادق (ع) در مدرسه امام صادق (ع) دنبال می‎کردند درس ساده حوزوی نبود بلکه معنادار بود و جهت داشت که یکی از ابعاد آن مسأله امامت بود لذا ایشان را به شهادت رساندند.

وی با اشاره به معامله قرن و نشست کشورهای عربی گفت: معامله قرن همانند جنینی است که از ابتدا مرده به دنیا آمده است لذا در این نشست به سرانجام نمی‎رسد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه در نشست معامله قرن قصد دارند پول بدهند و زمین خریداری کنند و قدس را هم در اختیار اسرائیل قرار بدهند، ابراز کرد: در واقع آنها می‎خواهند فلسطین جدید را ایجاد کنند و در این صورت تمام فلسطینی‎هایی که در کشورهای دیگر آواره شدند حق بازگشت ندارند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه هیچ یک از فلسطینی‎ها، حماس و دولت خودگردان محمود عباس در این نشست شرکت نکردند، خاطرنشان کرد: صحنه‎گردان اصلی نشست معامله قرن عربستان‎سعودی و امارات است و رژیم غاصب صهیونیستی برای نخستین بار با 30 خبرنگار در این نشست حضور داشته است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار فرمانده جدید نیروی انتظامی گلستان با ایشان اظهار کرد: مدت زمانی که سردار جاویدان اینجا بود من راضی بودم و همه افرادی که می آمدند از شایستگی نظامی ایشان تعریف می کردند.

وی افزود: نیروی انتظامی از جهاتی مهم است، چراکه نیروهای انتظامی دائما درون مردم هستند شب و روز وقت و بی وقت داخل خیابان و کوچه ها همه جا با مردم هستند.

امام جمعه گرگان گفت: از توصیه های من به سردار قالیباف وقتی فرمانده نیروی انتظامی بود این بود که می گفتم این هایی که سر چهارراه ها می ایستند هم برازندگی جسمی داشته باشند هم از نظر صلابت انتظامی محکم و در عین حال نرم با مردم باشند، البته جمع این ها مشکل است که هم صلابت داشته باشند وهم نرم باشند این یکی از شایستگی های رهبرهای آسمانی مثل انبیاست.

وی افزود: افرادی می گفتند هر وقت در محضر حضرت علی (ع) می نشستیم می دیدیم ایشان مثل خود ماست یعنی برای خودش حریم درست نمی کند اما وقتی ما در محضر او می نشینیم آنقدر مودب می نشینیم که انگار پرنده ای روی سر ما نشسته که نباید پرواز کند این کار سختی است چون ما یا خیلی نرم هستیم یا خیلی صلابت داریم اما انسان باید در جایش نرم باشد و در جایش صلابت داشته باشد.

امام جمعه گرگان گفت: من استانداران زیادی دیدم برخی از استانداران وقتی می آمدند و می رفتند و کاروان راه می انداختند اما برخی از استانداران تنها با راننده به دنبال کار بود این خود به خود اثر می گذاشت روی مسائل مختلف، باید در رئوس دقت به خرج داده شود.

وی گفت: شما نماد این نظام هستید و بیشترین ارتباط را با مردم دارید نظم و انضباط  و صلابت باید در این مسیر وجود داشته باشد ایمان و عمل صالح از نظر قرآن ملاک نجات دنیا و آخرت است، پیوند و ارتباط عمیق با خدا ایمان است و این ایمان نسبت به افراد عمل صالح است و همه می توانند انجام دهند.

امام جمعه گرگان افزود: عمل صالح در بخش هایی هست که انتظاراتی وجود دارد و هر فردی کارهایی می تواند انجام دهند که دیگران نمی توانند، پس عمل صالح من معنای متفاوتی تا عمل صالح شما دارد، مردم نیروی انتظامی را پشتیبان آبرو  ومال  خود بدانند و این بهترین عمل صالح است و بهترین چیزی است که می تواند عمل صالح را نورانی کند.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیرکل و معاونین دادگستری استان گلستان اظهار کرد: هفته قوه قضاییه را به شما تبریک می گویم، کارشما کار بسیار سختی است، انشالله بتوانید این بار سنگین را به خوبی به سرمنزل مقصود برسانید.

وی در ادامه افزود: دکتر بهشتی مظلوم زندگی کرد و تمام فشارها از داخل و خارج روی شهید بهشتی بود ، چون انسان به تمام معنا شایسته ای بود هم از لحاظ مدیریتی هم از نظر معنوی، شخصیتی که سال ها در آلمان زندگی کرده و این موارد تاثیری در روحیه اش نگذاشته باشد، ایشان و چند نفری از شاگران مرحوم علامه طباطبایی بودند مثل مرحوم علامه طباطبایی، و برخی های دیگر، وقتی ایشان شهید شد می خواستند به علامه طباطبایی نگویند و نگفتند چرا؟ چون شدیدا به ایشان علاقه مند بود و نمیخواستند در سنین کهولت تاثر پیدا کنند. خود مرحوم علامه طباطبایی گفت چه به من بگویید چه نگویید من دارم می بینم بهشتی در حال صعود و پرواز به آسمان است.

امام جمعه گرگان گفت: من از بسیاری از دوستان و بزرگواران شنیدم که می گفتند ما هر وقت در زندگی مشکلی پیدا می کردیم دست به دامن شهید بهشتی می شدیم دشمن هم فهمیده بود مغز متفکر انقلاب شهید بهشتی است لذا هم شهید مطهری و هم شهید بهشتی را زدند. یاد همه این شهیدان را در آستانه 7 تیر گرامی می داریم.

وی ادامه داد: از برخی روایات استخراج می شود قاضی یا در اعلی ترین درجات بهشت است یا در انتهای جهنم است شاید کارهای دیگر تا این حد تفاوت جایگاه نداشته باشند چون کار خیلی سختی است و من خودم هم قاضی بودم و می دانم که سخت است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: انسان باید تلاشش در دوران زندگی این باشد ولو شده یک برگ سبز در دفتر اعمالش داشته باشد آدم نمی داند این برگ سبز کدام عمل است مثل شب قدر که معلوم نیست کدام شب است اما ارزشش به هزارماه است.

آیت الله نورمفیدی گفت: فردی بود با سعدی مخالف بود یک شب درخواب دید درهای آسمان باز شده هدایای مفصلی نازل شده به سمت زمین،  پرسید این ها چیست می گویند این هدیه الهی از سوی خداوند برای سعدی است از طرف به دلیل یک بیت شعرش در باب توحید و خداشناسی، همه باید سعی کنیم یک برگ سبز د زندگی داشته باشیم و باید مراقبت کنیم آن یکدانه پیدا شود چه عالم برزخ چه عالم قیامت هرکدام باشد مربوط به همین عالم است.

وی افزود: شیخ نخودکی از عرفا بود روزی در قبرستان همراه فردی از کنار قبرها رد می شد به همراهش می گوید گوش بده ببین از این قبر چه صدایی می آید فرد گفت من گوش دادم صدا می گفت خیارداریم و ....، در کنار قبری دیگر گفت گوش بده از این قبر چه صدایی می آید من هم گوش دادم از قبر دوم صدای ذکر و لااله الی الله می آمد، شیخ گفت این صداهایی که از قبرها می آید مشغله های ذهنی این افراد در دنیاست که به آن دنیا هم منتقل شده و این افراد هنوز درگیرش هستند یکی در پی کاسبی کردن و دیگری درپی یاد خدا.

امام جمعه گرگان افزود: ما هم در زندگی مشغله های زیادی داریم اما اینکه آن مشغله ذهنی چه باشد خیلی مهم است.

وی تصریح کرد: شما کار بسیار سختی برعهده دارید که کار مشکلی است امیرالمومنین (ع) تمام پذیرش خود را برای حکومت در نهج البلاغه می فرماید برای اینکه احقاق حق کنم و باطل را باطل کنم ما وظیفه داریم در مقابل ظالمان بایستیم اگر این نبود افسار خلافت را روی شتر خلافت می انداختم و تمام دنیا نزد من از آب بینی بز کمتر است. دشمن ظالمان بودن و یاریگر نیازمندان بودن برگ سبز خوبی است و امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد.

امام جمعه گرگان گفت: حضرت علی (ع) می فرماید یاور مظلوم و دشمن ظالم باشید و شما می توانید اینگونه باشد.

 

نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: زمانی که روزهای گذشته از زبان مقام معظم رهبری شنیدم که فرمودند «من پاسخ ترامپ را نمی‌دهم چون وی را شایسته پاسخ دادن نمی‌بینم» احساس غرور و افتخار کردم.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم معارفه استاندار گلستان اظهار کرد: مسوولیت یک لقمه نیست بلکه یک امانت در دستان شماست و خداوند بر اعمال شما ناظر است.

وی ادامه داد: یادم است حضرت امام در فرمایشاتشان می‌فرمود هر زمانی که عکس را می‌بینم که شاه ایران برابر رئیس جمهور آمریکا سر خم می‌کند خجالت می‌کشم.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: زمانی که روزهای گذشته از زبان مقام معظم رهبری شنیدم که فرمودند من پاسخ ترامپ را نمی‌دهم چون وی را شایسته پاسخ دادن نمی‌بینم احساس غرور و افتخار کردم.

آیت الله نورمفیدی گفت: امروز همانند گاو شیرده عربستان را می‌دوشند و به آنها توهین و تحقیر هم می‌کنند و این تفاوت انقلاب اسلامی با چنین کشورهایی در منطقه است.

وی تاکید کرد: لازم می‌دانم از آقای هاشمی تقدیر کنم و ایشان در استان زحمات زیادی کشیدند.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: خواسته کلی من از استاندار جدید گلستان توسعه استان است و امروز خرابی‌های سیل اولویت دارد و باید با برنامه‌ریزی و مدیریت درست و پرهیز از هرگونه تبعیض خسارات مردم جبران شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر داشتن انصاف در زندگی گفت: خدا را شکر می‌کنم که این توفیق را به من داد که اهل انصاف باشم و از آقای «مناف هاشمی» که مدتی در این استان تلاش کردند تشکر می‌کنم و از آقای «غراوی» هم تشکر می‌کنم و شاید ایشان از من گلایه‌ای داشته باشد اما من هم از او گله دارم.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با تاکید بر اینکه اگر ایشان بخواهد در استان بماند باید این گله‌ها را برطرف کند، تاکید کرد: حرف من با استانداری و آیا استاندار این است که استاندار آمده روزمرگی کند، این را همه می‌توانند انجام دهند.

آیت الله نورمفیدی گفت: استاندار باید بن‌بست‌ها را باز کند و مشکلات را حل کند و مدیران را هدایت و رهبری کند و من آنچه را که از استانداران خواستم توسعه استان بوده است.

وی اضافه کرد: خواسته کلی من از جناب آقای «حق شناس» استاندار جدید گلستان توسعه استان است و امروز جبران خسارت‌های سیل در اولویت است و حق و حقوق خسارت‌ دیدگان بدون تبعیض به آنها پرداخت شود.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: بخش‌هایی از استان دچار رانش زمین شده و خانه‌ها خراب شده و باید این موضوع هم مد نظر و توجه استاندار جدید باشد.

آیت الله نورمفیدی خطاب به استاندار جدید گلستان گفت: وعده‌هایی که آقای رئیس جمهور دادند باید پیگیری و عملیاتی شود و مسئله مهم ما حفظ وحدت در استان است و من دست‌هایی را در این استان می‌دیدم که اختلاف بین مردم و علمای اهل سنت و تشیع بودند و حفظ وحدت در این استان آنقدر متجلی بوده که مقام معظم رهبری گلستان را استان الگوی وحدت برای کل جهان اسلام دانستند.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم در این استان به گونه‌ای عمل شود که استان گرفتار اختلاف و نفاق شود، بیان کرد: استفاده از نیروهای بومی مورد تاکید من است و این نیروها پرورش داده شوند و این خواسته جدی من است.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: بندرخواجه‌نفس، بندرگمیشان، بندرگز، بندرترکمن سابقه‌های طولانی داشته و همیشه جز خواسته‌های مردم استان بوده که از این وضعیت خارج و احیا شود، بخصوص بندرگز که در گذشته یک بندر تجاری و بزرگ بوده است.