آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار مدیران صنعت آب استان گلستان با ایشان اظهار کرد: باید دقیقا بدانیم از نظر آب چه وضعیتی داریم اینکه دقیقا محاسبه کنیم کافی نیست و بر اساس این محاسبه دقیق برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: در سطح بالای کشور و در جریان برجام گفته می شود هر گزینه ای که در رابطه با برجام عملی شود ما برای هر گزینه ای برنامه داریم چه برجام پذیرفته شود چه نشود.

امام جمعه گرگان خطاب به مدیران آب گلستان اظهار کرد:  به این نکته توجه کنیدکه دقیقا شرایط سال آینده را پیش بینی کنید و احتمالاتی که پیش بین می رود را بررسی کنید تا برای هر یک از این احتمالات برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید بر این نکته که تا جایی که میتوانیم باید مشکل مردم را حل کنیم، اظهار کرد: در معارف دینی آمده که مردم خانواده خدا هستند و از این بهتر تعبیری نداریم، بهترین مردم افرادی هستند که نفعشان برای خانواده خدا بیشتر است و این بهترین برکت وجودی شما خواهد بود.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه در مصرف آب مشکل داریم، افزود: نه  فقط آب بلکه در مصارف دیگر هم مشکل داریم چراکه متاسفانه فرنگ جامعه ما یک فرهنگ مصرفی نامتعادل است.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در خارج از کشور هندوانه را نصف می کنند و تکه ای می فروشند و کلا در میوه فروشی ها میوه ها را به شکل خاصی می فروشند اما  در میوه فروشی های ما اینگونه نیست.

امام جمعه گرگان گفت: ما مشکلات زیادی در این زمینه داریم اما آب شوخی بردار نیست چراکه آب اهم از غذاست و ممکن است افراد هفته ها بتوانند بی غذایی را تحمل می کنند اما آب از غذا مهم تر است.

وی با بیان اینکه منطقه ما منطقه مناسب شالی کاری نیست، افزود: در گذشته 6 یا هفت هزار هکتار شالی کاری می شد اما در سال جاری نزدیک به 70 الی 80 هزر هکتار رسیده است، باید به این نکته توجه کنیم ما مانند مازندران نیستیم که رودخانه های زیادی داشته باشیم و این جزو مشکلاتی است که باید برای آن فکری شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد:  باید مصرف معقول و متعادل و فرهنگ آن را در جامعه ایجاد کنیم، در واقع باید حساسیت نشان دهید تا مردم حساسیت را درک کنند که با مشکل مواجه می شوند.

 وی افزود: چندی قبل عده ای از مرز نشین ها نزد من آمدند که چند روستا وضعیت آن خیلی خراب است، ما در سراسر کشور در مرزها مشکل داریم و تنها مرزی که هنوز مشکل آنچنانی نداریم همین مرزگلستان باترکمنستان است؛ اگر اتفاقی در این مرز رخ دهد یه ضرر همه ماست .

آیت الله نورمفیدی گفت: باید مرزنشین ها را مرزبان کنیم و به آن ها رسیدگی کنیم و از نظر فرهنگی  بفهمانیم کشور مشکلات زیادی دارد.

وی تاکید کرد: فرهنگ مصرف آب باید در میان مردم  جا بیفتد و از رسانه ملی در این زمینه بهره ببرید.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار رئیس حوزه هنری با ایشان اظهار کرد: وقتی می خواهیم به هنرمان رنگ و لعاب دینی دهیم ممکن است نتیجه ای حاصل شود که مدنظر نیست، گاهی وقت ها در برخی از فیلم ها میبینم فیلم داستانی دارد و برای اینکه نشان دهند هنرمان دینی است صحنه نماز خواندن را در فیلم  نشان می دهند بدون اینکه محتوای فیلم مربوط به بحث نماز باشد که این کار فایده ندارد، اگر می خواهیم دینمان را در قالب هنر عرضه کنیم باید به شعرها و شعرای ما نگاهی شود.

وی تصریح کرد: حافظ و مولوی و فردوسی و ... شاعر هستند اما برخی شاعران شعرهایی می گویند که ربطی به دین و دیانت ندارد و موجب انحراف می شود و اینکه بتوانیم دین را در قالب هنر بگنجانیم مسئله مهمی است.

آیت الله نورمفیدی افزود:  در گذشت فیلمی ساخته شد با عنوان «پهلوانان نمی میرند» که در این فیلم فتوت و جوان مردی که یک حقیقت دینی است به نمایش گذاشته شد که به نظر من تاثیرگذار بود.

امام جمعه گرگان گفت: برای اینکه بتوانیم موضوعی مانند توحید را در قالب هنر پیاده کنیم باید اتاق فکری وجود داشته باشد تا ابتدا بفهمند توحید چیست، آیا توحید تنها شعار «لااله الا الله» است ؟ اگر قرار باشد تنها به معنی توجه شود که راحت می شود آن را وارد شعر کرد امااگر حقیقت توحید اسلام یعنی وابستگی به ذات اقدس الهی و تعلق و دل دادن به او یعنی دل دادن به چیزی که هیچ شکستی در آن وجود ندارد را در قالب هنر نشان دهید کار زیادی می خواهد که نه تنها استان گلستان و نه در کل کشور این چنین کاری انجام نشده است.

وی افزود: در دیداری که در گذشته با داریوش ارجمند داشتم وی گفت من برای بازی در سریال مختار دعوت شدم اما قبول نکردم چون اعتقادی نداشتم، این فرد زمانی نقش مالک اشتر را درک کرده وبه او اعتقاد پیدا می کند نقش آن را در سریالی قبول می کند و این موضوع نشان می دهد اعتقاد داشتن مسئله مهمی است.

آیت الله نورمفیدی گفت: اگر می خواهیم دین را در قالب هنر نشان دهیم باید ارزش اسلامی و قرآنی را به معنای دقیق کلمه نه جاهلانه در هنر نشان دهیم که فرق زیادی دارد.

وی تصریح کرد: ما اگربخواهیم دین را اینگونه معرفی کنیم مورد تمسخر واقع می شویم پس باید برای این کار ارزش های اخلاقی را مورد توجه قرار دهیم وآیات قرآنی را دررابطه با موضوعات مختلف جمع آوری کنیم.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: به عنوان مثال در رابطه با صبر هرآنچه را که قرآن در رابطه با صبر عنوان کرده است جمع آوری کنید روایاتی که ائمه ما در رابطه با صبر و ارزش های صبر گفته اند جمع آوری شود و در اتاق فکری واردشود بر اساس موادی که قرآن و روایات به ما داده اند برای صبر فیلمی بسازیم.

 امام جمعه گرگان گفت: یک هنر زمانی دینی می شود  که مربوط به ارزش های دینی ما باشد و  در قالب هنر خود را نشان می دهد، اگر چنین کاری انجام دهید مورد توجه قرار خواهید گرفت.

وی با بیان اینکه طبق گفته رهبرمعظم انقلاب جای مهندسی فرهنگی در جامعه خالی است، افزود: مباحث فرهنگی ما نیاز به مهندسی دارد همانطور که مسائل اقتصادی را مهندسی می کنیم و توانستیم بامهندسی قیمت ارز را کنترل کنیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: ما بودجه فرهنگی زیادی را مصرف می کنیم اما ماحصلی ندارد و برنامه های فرهنگی مانند جزائر از هم جداست چراکه هر دستگاهی برای خود عمل می کند که نتیجه خاصی ندارد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: در منظوم کردن واقعه کربلا به شعر باید به این نکته توجه شود آنچه که در خطبه سید الشهدا مطرح شده است در قالب شعر و هنر پرورانده شود.

وی افزود: مولوی وقتی می خواهد حقیقتی را بیان کند اول از مثال آغاز می کند مثالی میزند و بعد وارد اصل مطلب می شود و آن را می پروراند تا جاذبه ایجاد می شود، چراکه لسان شعر جاذبه ای دارد که زبان نثر آن را ندارد.

امام جمعه گرگان گفت: جمله سیدالشهدا «مگر نمیبینید که به حق عمل نمی شود و اقبال به سوی باطل هست» در ترجمه چندین کلمه بیشتر نیست و زمانی که بخواهیم این جمله را بپرورانیم باید به شرایط اجتماعی که حق مورد اعتنا نیست و باطل اینگونه است توجه کنیم و دراین زمینه شعربسراییم گرچه من شاعر نیستم اما این ظرفیت و قدرت را برای هنر می بینم.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار با رئیس بانک شهرشعبه استان های گلستان، مازندران و البرز اظهار کرد: بانک ها امروز یک مسئولیت سنگینی در اقتصاد کشورها می توانند ایفا کنند و اینکه پول یک مملکت کجا جمع شود و مصرف شود موضوع مهمی است.

وی افزود: زمانی که این حرکت در جهت پیشرفت اقتصاد کشور انجام شود خیلی عالی است، حتی سود هم بخواهند بگیرند از برخی جهات دارای مشکل نیست.

وی گفت: اما چنانچه سیاست های کلی بانک ها واقعا درجهت پیشرفت کشور باشد چه در بخش صنعت چه در بخش کشاورزی، در عمل هم دیده شود و انجام شود اعتماد بیشتری را از سوی مردم می توان جلب کرد.

 امام جمعه گرگان گفت: اگر مردم اعتماد کنند می توانند سرمایه گذاری کنند فقط برای قرض اسلامی و هیچ سودی هم نگیرند مگر برای موارد جزئی و ... نیازهای کوچک.

وی گفت: بانک توسعه بین المللی اسلامی مجمع فقهی دارند و از ایران هم افرادی به این مجمع می روند و بحث این بود اگر بانک ها بخواهند به عنوان کارمزد مبلغی بگیرند چقدر لازم است، بحث سر یک درصد یا یک و نیم درصد بوده است.

 امام جمعه گرگان اظهار کرد: آن چیزی که ما امسال در باب حمایت ازکالای ایرانی شعار سال شده است و تشویق به تولید می کنیم با وضعیت سوددهی جور در نمی آید و باید اصلاح شود.چرا که یقینا تحقق شعار سال رهبر معظم انقلاب زمینه ساز بهبود وضعیت بد اقتصادی خواهد شد.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با ایشان  اظهار کرد: همه کشورها از کشورهای درجه اول صنعتی گرفته تا کشورهای رتبه های آخر مشکلات عدیده ای در همه زمینه ها دارند، چندی پیش یکی از بستگان از اتریش تماس گرفت گفت به کوبا رفته بود پرسیدم چطور کشوری بود گفت کشور خوبی است و مردم همه راضی هستند و به فیدل کاسترو علاقه دارند آن طور که ما دیدیم وضع مردم خوب است و راضی هستند اما در آمریکا وضع افتضاح است و مردم فقیر زیادی دارد.

وی افزود: برای من جای تعجب بود کشوری مانند آمریکا چگونه به چنین وضعیتی دچار است در حالی که کشوری ماند کوبا مارکسیستی بودند و این کشورها وضع مادی خوبی ندارند چون اقتصادشان آزاد نبود و اقتصاد دولتی بود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در همه کشورها مشکلات وجود دارد مهم این است که مسئولین به مشکلات چگونه نگاه کنند به نظر من اگر مردم ببینند که مسئولانشان دلسوز هستند و می خواهند خدمت کنند و مشکلات را برطرف کنند همراه می شوند.

وی افزود: نکته دوم این است که روابط مسئولان با مردم روابط سالمی باشد پیامبر اکرم (ص)فرمودند؛شما نمی توانید همه نیازهای مردم را تامین کنید اما میتوانیدبا زبانتان و اخلاق و برخوردتان همه را راضی کنید.

امام جمعه گرگان گفت: ثروتمندان خود را صاحب امتیاز می بینند به همین دلیل خود را یک سرو گردن بالاتر از بقیه می بینند که این کار غرور می آورد وموجب بسیاری از مشکلات می شود، افرادی هم که عالمند مانند ثروتمندان خودشان را بالاتر می بینند منتهی علم حقیقی این است که انسان جایگاه و درجه خود را درست احساس کند.

وی تصریح کرد:  ممکن است انسان عالم باشد اماحکیم نباشد چه بسا انسان هایی که عالم نیستند اما حکیم هستند؛ چه زیباست عالمی که حکیم هم باشد، کسی که حقایق زندگی را به درستی تشخیص دهد خود را درست می شناسد و می داند چگونه باید عمل کند همانند همان آدم حکیم.

آیت الله نورمفیدی افزود: با وجود اینکه مشکلات  زیادی داریم اما اگر مردم احساس کنند با آنها شیله پیله ای نداریم و همه مسئولان قصد حل کردن مشکلات مردمی را دارند و گرفتار غرور نشویم، موجب رضایتمندی مردم می شویم.

وی اظهار کرد: نباید نحوه زندگی مسئولان ومردم متفاوت باشد در کوبا علت مهم راضی بودن مردم همین بوده است چراکه خود فیدل کاسترو درویش مسلک بوده است و بعضی از دوستانی که از  نزدیک او را دیده بودند اینجور توصیف می کردند و علت رضایت مردم کشورش هم همین مورد است.

 امام جمعه گرگان گفت: ما همه مشکلات را نمی توانیم حل کنیم و برخی مشکلات دست دیگران نیست و به بودجه دولت ربطی ندارد و به شخصیت ما مربوط می شود، قصد و غرض ما باید دلسوزی برای مردم باشد.

آیت الله نورمفیدی اظهار داشت: در زمینه حل مشکلات استان ما نیازمند مسئولان پیگیر هست، نه مسئولانی که پشت میز نشین باشند.

وی با اشاره به موضوع عدالت سلامت در استان اظهار کرد: ما در استانمان متاسفانه از این جهت خیلی مشکل داریم و از این حیث شاید قم و تهران اینگونه نباشد، ولی در استان ما چون یک استان مرزی هستیم و مرزنشین زیادی  در حدود 400 کیلومتر مرز زمینی داریم که به آن ها توجه نشده است.

امام جمعه گرگان گفت: از نظر مسائل استراتژی وضعیت مرز هم مهم است، مرز نشین راچه کسی می خواهد نگه دارد؟ نیروی مرزبانی در مناطق فاصله دار از هم مشغول مرزبانی هستند آیا این افراد می توانند مرزهای ما را نگه دارند ؟ به نظر من نمی شود پس بهترین راه این است که نسبت به مرز نشینانمان توجه و عنایت ویژه ای داشته باشیم.

امام جمعه گرگان گفت: در سفری که سالها پیش در مراوه تپه داشتیم و دکتر هاشمی وزیربهداشت هم بود مردم ترکمن از راه های دور آمده بودند تا دکتر آن ها را ببیند، یکی از حرف هایی که زدند این بود که  برای مشکلاتی مثل زایمان و ... باید به گنبد بروند و شرایط سختی دارند.

وی افزود:  همان جا به آقای سعیدی کیا زنگ زدم و به ایشان گفتم شما در این منطقه زمین های زیادی دارید کار هم در حال انجام است گفت اگر اقای هاشمی قبول کند تجهیز کند از نظر ما ایرادی ندارد و ظاهرا کارهایی در حال انجام است این موضوع راپیگیری کنید تا عدالت سلامت رخ دهد،باید ببینم این شعار را چگونه عملی می کنید.

امام جمعه گرگان گفت: بعضی چیزها را دوست دارم با جدیت دنبال کنید نه اینکه اداری برخورد کنید بلکه هر کجا که رسیدید و دستتان به هر کسی رسید این موضوع را مطرح کنید تا آن مرکز در مراوه تپه راه اندازی شود چراکه آن بیمارستان تنها در سلامت دخیل نیست بلکه به امنیت هم مربوط می شود من به قضایا از این بُعد نگاه می کنم.

وی با طرح این پرسش که آیا می توانیم به عدالت سلامت برسیم، گفت: این آرمان یک آرمان اسلامی است وامام صادق می فرماید هر شهری سه استوانه و اساس می خواهد، عالم با تقوا و خداترس، یک امیر مورد اعتماد و یک پزشک استاد  که مورد اعتماد مردم باشد از ضروریات است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی با ایشان اظهار کرد: اتحادیه انجمن های اسلامی از قبل و بعد از پیروزی انقلاب  تا به امروز در بسیاری از فراز و نشیب ها که شاید خیلی ها رنگ عوض می کنند و جایگاه خودرا عوض می کنند همچنان در این مدت و حدود 40 سال بعد از انقلاب در جایگاه ثابتی و مستحکمی ایستاده و همراه با ارزش های انقلاب حرکت کرده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی افزود: تحولات در زندگی بشر طبیعی است و زندگی بشر در هیچ بخشی ساکن نیست و متغیر است، این تحول را همیشه منظور نظر داشته باشند و اگر تغییری در تشکیلات به وجود بیاید نهراسند چراکه اتحادیه باید با تغییر احوال و اوضاع بتواند خودش را تغییر دهد.

وی با اشاره به سفر اخیر ریاست جمهور به ترکمنستان اظهار کرد: در این سفر زندانیان زیادی داشتیم و حدود 100 نفر مربوط به گلستان بودند که  برخی از آن ها حتی 15 سال زندانی بودند، این کار رئیس جمهور شاد کننده وارزشمند بود و به همین منظور نامه ای به آقای روحانی نوشتم و از این حرکت ایشان که تاثیر مثبتی در استان داشته است تشکر کردم.

امام جمعه گرگان گفت: همان طور که می دانید مشکلات کشور  ومشکلات جامعه ما زیاد است و بعضی از این مشکلات طوری نیست با روی صندلی نشستن حل شود گاهی به قدری پیچیده است که حل شدن آن ها عزم عمومی می خواهد.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال جریان برجام مسئله مهمی بود که مذاکرات ما با 6 کشور شبیه میدان جنگ بود؛ چراکه ما در این میدان مبارزه در مقابل 6 کشور صنعتی و پیشرفته شکست نخوردیم؛ در حالی که در دنیا بی سابقه بود که کشوری مانند ایران پای میز مذاکره بنشیند و اینگونه از مذاکره خارج  شودو حالا کشوری مانند آمریکا اظهار پشیمانی می کند و این خودش بزرگترین پیروزی برای ماست.

 آیت الله نورمفیدی گفت: اگر چنانچه  در این مذاکرات مجلس یک جور، دولت یک جور رفتار می کردند نتیجه نمی گرفتیم و آن ها وقتی دیدند پشتوانه این قدر محکم است نتوانستند کاری کنند.

وی تصریح کرد: این کشورها تلاش می کردند اثبات کنند ایران اوضاع جهان را  برهم میزند اما به دنیا نشان داده شد ما مزاحمتی برای دنیا نداریم و سازمان انرژی اتمی هم تاکید کرد که ما به دنبال ساخت بمب اتم نبوده ایم و از این لحاظ ما پیروز شده ایم؛ البته  شاید به همه آنچه را که می خواستیم نرسیدیم و این کار اگر پشتوانه عزم ملی را به همراه خود نداشت به موفقیت نمی رسید.

امام جمعه گرگان گفت: مشکلات اقتصادی را قبول دارم اما اگر آن عزم ملی عملی شود مشکلات هم حل می شود.

وی با بیان اینکه برخی منافعشان در این مشکلات است و اجازه نمی دهند مشکلات کشور حل شود، اظهار کرد: قاچاق و واردات بی رویه یک فاجعه است،همه هم این نکته را می دانیم و راهی جز تحقق شعار رهبر معظم انقلاب نیست و ما باید به سمت استفاده و حمایت از کالای ایرانی حرکت کنیم.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه استفاده از کالای ایرانی هم یک مسئله ساده ای نیست و نمی شود به این راحتی ها حل شود، افزود: باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی کنیم، در بانک ها و ادارات و مجلس ما اشکال وجود دارد، ممکن است در دولت هم اختلاف نظر وجود داشته باشد، اما این کار نیازمند عزم ملی است.

 وی گفت: دولت، مجلس ، مولدین، تولیدگران، کشاورزان و... باید به دنبال تولید اجناس با کیفیت باشند چراکه وقتی جنس داخلی کیفیت نداشته باشد مردم به سوی استفاده از اجناس خارجی می روند.

امام جمعه گرگان گفت: دولت اینجا وظیفه دارد برای تولید راه را باز کند و موانع بر سر راه تولید چه موانع بانکی، قانونی ، اداری و ... را  از سر راه بردارد؛ تسهیل فضای کسب و کار نکاتی است که بر عهده دولت است و مجلس هم باید کمک کند.

وی افزود: برخی از کشورها  به اندازه ما مواریث فرهنگی ندارند ولی به اندازه درآمد نفت ما از گردشگری درآمد دارند، مولدین ما باید تکانی به خود دهند و چیزی را تولید کنند که وارد بازارهای جهانی شود و دنیا را قبضه کند. آیا چنین فکری در مولدین هست؟ شاهد بودیم با تولید خودروهای بی کیفیت مجبور شدند وام دهند تا مردم خریداری کنند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: اگر کارها با برنامه و حساب شده باشد؛ بررسی و بازاریابی شود و بر اساس نیازسنجی اقدام به تولید کنیم به جایی نمی رسیم که 120 هزار تن سیب زمینی روی دستمان بماند.

وی با بیان اینکه کاری که بر اساس دانش نباشد موجب ضرر می شود، اظهار کرد:

این درست است که شالی در استان صرفه اقتصادی دارد اما آیا کاشت آن به صلاح استان هست؟ اگر به قضایا با دید انقلابی نگاه کنیم متوجه می شویم آب های زیرزمینی  در حال افت است و آب شور در حال سرایت است و آینده زمین های ما تبدیل به اراضی شورمی شود.

امام جمعه گرگان گفت: حمایت از کالای ایرانی یک شعار است اما اگر بخواهد عملی شود به این راحتی ها نیست؛ تصور کنید 10 سال در یک شرایطی بودید و حالا بعد از 10 سال می خواهید به یکباره شرایط را عوض کنید.

وی اظهار کرد: امروز مرزبانان ما افرادی هستند که در منطقه مرزی زندگی می کنند، باید هوای مرزبانان خودرا داشته باشیم و به آن ها برسیم معمولا وضعیت مرزنشینان ما خوب نیست و حتی شهرهای مرزی ما آب خوردن ندارند.