آیت الله نورمفیدی درجلسه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس؛

تاریخ دفاع مقدس باید به صورت صحیح برای جوانان تبیین شود

 

پس از گذشت چهل سال از شروع جنگ تحمیلی باید عالمانه و آگاهانه به دوران دفاع مقدس نگاه کنیم و تاریخ دفاع مقدس به صورت صحیح  برای جوانان تبیین شود و برای این کار نیازمند برنامه ریزی  و نگاه درست هستیم.

آیت ا... نورمفیدی در جلسه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس افزودند: در تاریخ بشریت ملت هایی به خاطر مقاومت در مقابل زور و ظلم سربلند هستند که در مقابل تهاجمات دشمنان ایستادگی کردند، ولو شکست هم خورده باشند، اما در عین حال به خاطر مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم عزتمند هستند. بهترین شاهد را هم می توان تاریخ عاشورا نام برد. عاشورائیان به ظاهر در آن روز شکست خوردند، ولی عزت مندی آن سپاه کوچک و ایستادگی در مقابل نهایت ظلم تا به امروز حتی برای آنهایی که امام حسین(ع) را به عنوان امام قبول ندارند، الگو و اسوه به شمار می رود.

نماینده مقام معظم رهبری افزودند: درباره جنگ و دوران دفاع مقدس چه آن روزهایی را که در متن ماجرا بودیم  و چه امروز عده ای نقدها و اعتراض‏هایی  داشته و دارند، اما بدانیم  دوران دفاع مقدس به ملت ما عزت داد  و بر همین اساس پیروز قاطع میدان جنگ در دوران دفاع مقدس ملت ایران بود. شبهاتی وارد می کنند، می گویند جنگ با آن همه ویرانی برای چه بوده؟ بله جنگ ویرانی و مشکلات دارد، اما ببینیم قرآن چه نگاهی به این مسئله دارد. آیات زیادی در قرآن برای جهاد و دفاع وجود دارد، حتی در بعضی از آیات آمده که جهاد و جنگ یک میدان آزمایش است زیرا در میدان جنگ مجاهدین از قاعدین شناخته می شوند. در همین زمینه پیامبر اسلام(ص) می فرمایند: «فمَن تَركَ الجِهادَ ألْبسَهُ اللّه ذُلاًّ في نفسِهِ، و فَقْرا في مَعيشَتِهِ، و مَحْقا في دِينهِ. إنَّ اللّه تباركَ و تعالى أعَزَّ اُمّتي بسَنابِكِ خَيْلِها و مَراكِزِ رِماحِها» هر كس جهاد را وا گذارد، خداوند جامه خوارى بر جان او می پوشاند و زندگيش را دستخوش فقر می سازد و دينش از بين می رود. خداوند تبارك و تعالى عزّت و اقتدار امت مرا در سُمهاى اسبانشان و نوك نيزه هايشان قرار داده است.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان اضافه کردند: متاسفانه بعضی ها به ظواهری که امروز در بعضی جاها مشاهده می شود نگاه می کنند، آیا این ظاهر سازی ها عزت آفرین است؟ این که امارات و بحرین با دشمن خونی مسلمانان ارتباط برقرار کنند، یقینا نشانه ذلت است و در آینده همگان شاهد خواری آنان خواهند بود. همانطور که رسول خدا(ص) فرمودند اگر کسی جهاد و مقاومت در مقابل دشمن را رها کند ذلیل و خوار خواهد شد.همه شما دیدید از همان روزهای اولی که انقلاب ما پیروز شد  شرق و غرب عالم و برخی کشورهای منطقه شروع به جنگ با ما کردند، اگر ما در مقابل این تهاجمات ایستادگی نمی کردیم، همیشه ذلیل و حقیر بودیم، عزت و سربلندی امروز ما در منطقه و در جهان مرهون مقاومت ملت ما در دوران دفاع مقدس  است. باید آثار این مقاومت ها و پیشرفت هایی را که در زمینه های علمی و نظامی و هوا و فضا پیدا کردیم به نسل امروز منتقل کنیم .این از برکات جهاد و ایستادگی  است که کشور ما موشک هایی می سازد که لرزه بر اندام دشمنان انداخته است، هر چند ساخت این موشک ها برای باز دارندگی و دفاع است.

 آیت ا... نورمفیدی گفتند: ساخت فیلم های فاخر برای جنگ و دوران دفاع مقدس بسیار مهم و تاثیر گذار است. تجلیل از شهدا و ترویج وصیت نامه ها و دست نوشته ها و بیان خاطرات شهدا و توصیه هایی را که آنان به ما داشتند نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. امثال حاج قاسم سلیمانی یک انسان های بی نظیری بودند که در نهایت اخلاص و ادب و سعه صدر اما در عین حال محکم و مقاوم در میدان جنگ و گرفتاری ها ورود پیدا می کردند. احیای تاریخ این شخصیت ها برای نسل جوان ما بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود. برپایی مراسم شکلی و ظاهری منشاء اثر نیست باید با کارهای اساسی، رشادت دوران دفاع مقدس و ایستادگی و مقاومت مردم کشورمان را به عنوان الگو و سرمشق بازسازی، تبیین و نشر داد.

 

 

  دو اثر از آثار خطی ملامحمد امین استرآبادی و میرزا محمد استرآبادی از عالمان قرن یازدهم (که تا کنون به چاپ نرسیده) به همت حضرت آیة الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان و پس از تحقیق توسط موسسه دارالمعرفه قم به تازگی منتشر گردید.

 این کتاب با بیش از 800 صفحه در قطع وزیری به چاپ رسیده است.

  ️نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در پیامی به آيت الله حسن صانعی ارتحال برادر ایشان آیت الله العظمی یوسف صانعی را تسلیت گفت.

  پیام آیت الله  نورمفیدی بدین شرح است:

 

بسمه تعالي

 

 محضر آیت الله آقای حاج شیخ حسن صانعی دامت برکاته

 

ارتحال برادر بزرگوارتان حضرت آیت الله آقای حاج شیخ یوسف صانعی موجب تاثر گردید.

آن مرحوم از سابقین در علم و انقلاب و همراهی با امام بزرگوار بودند .

این حادثه مولمه را به حضرتعالی و همه منتسبین تسلیت ، برای آن مرحوم رحمت و رضوان الهی و برای شما و همه بستگان صبر جمیل و اجر جزیل از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید کاظم نورمفیدی

 

حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمدقاسم لیوانی امام جمعه موقت گرگان و رضا جعفری مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان به نمایندگی از سوی حضرت آيت الله نورمفيدي نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان با حضوردر مناطق  آسيب ديده در اثر زلزله شهرستان رامیان (روستای قورچای و روستای ویرو) ضمن دلجویی از روند کمک به زلزله زدگان به مسئولان استان توصیه داشتند که با توجه به اینکه فصل سرما در پیش است و آن منطقه نیز یک منطقه کوهستانی است همه دست به دست هم بدهند و مشکلاتی که برای زلزله به وجود آمده برطرف شود.

همچنین با حمایت حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان و امام جمعه گرگان تعداد 5000هزار پرس غذای گرم توسط خادمین موکب علی بن موسی الرضا (ع) استان گلستان در مناطق زلزله زده (روستای قورچای و روستای ویرو) توزیع گردید.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان کرونا را یک خطر عمومی دانست و بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم تأکید کرد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: در ماه های اخیر نماز مبارک جمعه به خاطر شیوع ویروس خطرناک کرونا تعطیل بود و به دنبال آن محدودیت هایی ایجاد شده بود و در حال حاضر نیز با تجویز ستاد مبارزه با کرونا که برگزاری نماز جمعه را بلامانع اعلام کردند ما نسبت به شروع نماز جمعه اقدام کردیم.

امام جمعه گرگان با اشاره به آیاتی از سوره بقره، افزود: قرآن کریم گرفتاری ها را به عنوان یک نوع امتحان و آزمایش مطرح می کند، در شرایط عادی همه انسان ها خوب هستند اما در سختی ها و گرفتاری ها مانند شیوع ویروس کرونا جوهر وجودی انسان ها خود را نشان می دهد و انسان های دارای ایمان حقیقی و خداباور در مقابل سختی ها و گرفتاری نمی شکنند و صبر پیشه می کنند اما افرادی که به خداوند ایمان واقعی ندارند در سختی ها از پا درمی آیند.

وی با بیان اینکه تمامی گرفتاری و مشکلات پیش آمده برای انسان به طور کامل بد نیست و از برخی جهات برای انسان فایده دارد، تأکید کرد: شیوع ویروس کرونا روحیه احسان، نوع دوستی و دستگیری از دیگران را به عنوان یک جریان اجتماعی در جامعه تجلی بخشید، برای مثال در مسئله شیوع ویروس کرونا دنیا برای ریشه یابی این بیماری و کشف واکسن آن به تکاپو افتاده است.

آیت الله نورمفیدی بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم تأکید کرد و افزود: کرونا یک خطر عمومی است و همه برای حفظ سلامت خود و دیگران باید ضمن حفظ فاصله اجتماعی از ماسک استفاده کنند و از برگزاری مراسمات تجمعی بپرهیزند.

امام جمعه گرگان سلامتی را یک نعمت الهی دانست و گفت: باید قدردان نعمت های الهی باشیم و از لحاظ شرعی حق نداریم نعمت های خداوند را نادیده بگیریم و نادیده گرفتن نعمت های الهی کفران نعمت محسوب می شود و عذاب به همراه دارد.

 وی از زحمات کادر پزشکی و پرستاری در راه سلامت مردم قدردانی کرد و ابراز داشت: بسیاری از کادر درمانی در خدمت رسانی به بیماران کرونایی به مقام شهادت نائل آمدند و خیرین نیز در مسیر کمک مومنانه نقش پررنگی ایفا کردند که جای قدردانی دارد.

 آیت الله نورمفیدی به اقدام هیئت های مذهبی در رعایت پروتکل های بهداشتی در ماه محرم اشاره کرد و یادآور شد: بیش از 90 درصد هیئت های عزاداری پروتکل های  بهداشتی را رعایت کردند که جای قدردانی دارد.

 امام جمعه گرگان با بیان اینکه تمام تلاش دشمن ایجاد شکاف و گسست اجتماعی در جامعه است، افزود: با شیوع کرونا دشمنان به عینه مشاهده کردند که توطئه های آنها علیه ملت ایران بی اثر مانده و پیوندهای اجتماعی در جامعه ما محکم تر شده و بر همگان آشکار شد که کشورهایی که خود را ابرقدرت جهان می دانند هیچ نقشی ندارند.

 آیت الله نورمفیدی در ادامه اجتماع گروه های مختلف فلسطینی و دیدار اسماعیل حنیه با سیدحسن نصرالله در لبنان پس از 28 سال را دو رویداد مهم منطقه برشمرد و تأکید کرد: آمریکایی ها از جمله امارات به عنوان یک کشور اسلامی با رژیم غاصب اسرائیل روابط عادی برقرار کردند تا به زعم خود یک نوع شکست در جبهه مقاومت ایجاد کنند حال آنکه برخلاف تصور آنها این اتفاق موجب اجتماع و گردهم آمدن فلسطینی ها شد و دیدار اسماعیل هنیه با سیدحسن نصرالله در لبنان حاوی استحکام روابط بین آنها است.

 وی متذکر شد: برقراری رابطه امارات با اسرائیل موجب شد وحدت فلسطینی ها با جبهه مقاومت در مقابله با رژیم غاصب اسرائیل در منطقه محکم تر شود.

 تمام جمعه گرگان اقدام موهن نشریه فرانسوی در توهین به ساحت مقدس مقدس پیامبر اکرم(ص) و همچنین آتش زدن قرآن کریم در سوئد را محکوم کرد و افزود: مسلمانان برای پیامبران بزرگ الهی احترام قائل هستند و اقدام توهین آمیز این کشورها نشان دهنده عداوت، دشمنی و خصومت آنها با مسلمانان، پیامبر اسلام(ص) و قرآن کریم است و باید بدانند این اقدامات نه تنها روحیه مسلمانان را تضعیف نمی کند بلکه موجب قوت قلب مسلمانان خواهد شد.

 آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: اقدام توهین آمیز نشریه فرانسوی به پیامبر(ص) و آتش زدن قرآن کریم در سوئد نشان می دهد این کشورها هیچ گاه خیرخواه ما نیستند.

 وی به زلزله رامیان اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه زلزله رامیان تلفات جانی به همراه نداشت اما ویرانی های زیادی را در روستاها به وجود آورده است و با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما ضروری است مسئولان در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات زلزله زدگان اقدام کنند و اگر در این مدت کوتاه امکان بازسازی واحدهای خسارت دیده وجود ندارد باید برای فصل سرما تدابیری انجام شود.