به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در همایش وقف و حوزه که در مهدیه امامزاده نور گرگان برگزار شد، اظهار کرد: حوزه های علمیه هیچگاه متکی به دولت ها نبوده اند، بخشی از نیازهای آن ها با وجوهات و برخی دیگر از طریق موقوفات برطرف می شده است. وی افزود: بعد از تأسیس حوزه علمیه به عنوان پشتیبانی از آن ، موقوفاتی را نیز در نظر می گرفتند و این سیره متقدمین بوده است.

 

امام جمعه گرگان ادامه داد: مدارس علمیه گرگان نیز موقوفات متنوعی دارند، هر چند که ممکن است در اثر شرایطی که پیش آمده در اجرای آن مشکلاتی وجود داشته باشد، وقف می تواند پشتوانه خوبی برای حوزه ها باشد.

 

آیت الله نورمفیدی با بیان این که مروج وقف در تاریخ اسلام و مخصوصاٌ تشیع، روحانیت، علما و حوزه های علمیه بوده اند، تأکید کرد: باید کمر همت را برای وقف بست و وارد این عرصه شد و یکی از بهترین مواردی که می شود برای آن وقف در نظر گرفت، حوزه ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: روحانیت و حوزه های علمیه با روح و دل و جان انسان ها سر و کار دارند و قطعاً کار آن ها از همه اصناف دیگر برتر است، پزشکان با جسم افراد ارتباط دارند، بیشترین سهم در شؤن زندگی انسان مربوط به روح انسان ها است.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: روحانیت دل ها را متوجه خدا می کنند و سعی می کنند زشتی ها و پلشتی ها از جامعه انسانی دور شود، بنابراین محصول کار علما برتر از کار سایر اصناف است. وی افزود: علما مردم را برای وقف در راه حوزه های علمیه تشویق کنند که آن کار خیر و صدقه جاریه است، مردم نیز می پذیرند و پشتوانه محکمی برای حوزه ها به وجود می آید تا حوزه ها استقلال خود را حفظ کند.

 

حوزه های علمیه تشیع متکی به مردم هستند.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اظهار کرد: حوزه های علمیه شیعه همیشه متکی به مردم بوده و مستقل از دولت ها هستند امّا روحانیت اهل سنت وابسته به دولت ها هستند، بنابراین روحانیت شیعه حرف خود را می زند و این امتیاز روحانیت شیعه نسبت به اهل سنت است. وی افزود: وقف و ترویج برای وقف می تواند به استقلال حوزه های علمیه کمک کند که بالاترین افتخار برای روحانیت شیعه است.

 

آیت الله نورمفیدی در پایان گفت: همکاری اداره اوقاف با حوزه ها بیشتر شود، علما و شورای مدیریت استان هم کمک کنند که موقوفات یا حقی که باید به حوزه ها پرداخت شود، انجام گیرد، موقوفات استان می تواند بخشی از نیازهای حوزه ها را برطرف کند.

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار مسئولان دانشگاه علمی کاربردی با ایشان اظهار کرد: کفار و مشرکین از پیامبر (ص) می پرسند چرا قرآن یکجا بر ایشان نازل نشده و 23 سال نزول آن طول می کشد و قرآن در جواب می فرماید «ما به این دلیل طی 23 سال نازل کردیم که  زیرا در مناسبت های مختلف مسائلی اتفاق می افتاد و بر اساس آن مسائل آیات نازل می شد.». وی با بیان این که آیات قرآن فقط تئوری نبوده و در متن عمل هم پیاده می شده است افزود: خداوند می فرمایند «ما این کار را می کنیم تا دل و جان تو تثبیت شود».

 

امام جمعه گرگان بیان کرد: اگر کلام وحی را به بیان امروز پیاده کنیم همان علمی کاربردی گفته شود یعنی حقایقی در مناسبت ها و میدان های مختلف نازل شده است. وی ادامه داد: بطور مثال در جامعه ای که رباخواری صورت می گیرد و مردم به آن واقف هستند وقتی آیه ای در مورد ربا خواری نازل شود و آن را جنگ با خدا بداند این آیه در دل ها می نشیند.

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار جمعی از فعالان سیاسی اجتماعی ترکمن صحرا با ایشان، با اشاره به مباحث مطرح شده در این نشست، اظهار کرد : تردیدی ندارم که نظام نگاه مثبت به حضور اقوام در سمت‎های مختلف مدیریتی دارد و توسعه مناطق محروم دارد ولی گاهی شرایط ایجاب می‎کند که این اهداف گام به گام اجرا شود. وی با بیان این که از سال های دور به حضور نیروهای ترکمن و استفاده از آن ها در بدنه نظام اعتقاد داشت، افزود: در جریان انتخاب فرماندار ترکمن بحث های زیادی بود و مخالف های زیادی شد که در آخر برخی همراه شدند و برخی را هم قانع کردیم که به مخالفت پایان دهند. وی ادامه داد: در شورای اداری استان زمانی بحث پتروشیمی بود و من تاکید کردم که از نیروهای ترکمن استفاده شود.

 

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: شما باشید یا نباشید و بگویید یا نگویید من پیگیر این مساله هستم ولی گاهی تذکر می دهیم و چیزهایی را می خواهیم اما مشکلاتی وجود دارد که  به خاطر مشکلات معذور می شوند ولی به هر حال من به سهم خودم، پیگیر این مساله هستم. وی با بیان این که برخی اقوام دیگر هم از استفاده کمرنگ آن ها در بخش های مدیریتی گله دارند، گفت: من به همه آن ها حق می دهم و به استاندار هم توصیه کرده ام در شهرهایی که برخی اقوام غلبه دارند از آن ها استفاده شود اما باید توجه داشت که شایستگی مبنای کار است و نباید به سمت قومیت برود زیرا باعث مشکلات فراوان می شود.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به تنوع قومیت در استان گفت: اگر به سمت قومیت برویم همه مدعی می شوند و شایستگی رنگ می بازد .وی تصریح کرد: بهترین پزشکان ما ترکمن ها هستند. پیش دکتر هاشمی وزیر بهداشت برای آب مروارید رفتم و ایشان گفتند در گرگان دکتر جلیلی مطرح هستند و نیازی نیست با وجود ایشان به تهران بیایید لذا انسان های شایسته خود به خود در شرایط طبیعی رشد می‎کنند و بالا می آیند.

 

امام جمعه گرگان اظهار کرد: من این قول را می‎دهم و این اعتقاد را دارم که به این خواسته توجه شود و امیدوارم در شرایط فعلی و جدید شاهد بهبودی باشیم البته اینطور نیست که من هرچه می خواهم عمل شود. گرچه ما ارشاد می کنیم و تذکر می دهیم ولی ممکن است موانع اجرایی داشته باشند. وی با بیان این  که شخصیت هایی مانند آقای روحانی به اقوام اعتقاد دارند ولی گاهی نمی توانند اجرایی کنند، خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی نگاه به اقوام و مذاهب منصفانه است اما گاهی برخی مسائل مانع اجرا می شود اما باید مراقب عواملی که باعث اختلافات می شود باشید.

 

 

 

تشکر از بنده خدا سفارش علما و توصیه احادیث است/ برای توسعه همه باید دست به دست هم دهند/ علما در راه اسلام باید استقامت داشته باشند/ تلاش طلاب برای تهذیب نفس باشد/ طلبه‎های جوان وارد دعوا و بازی های سیاسی نشوند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‎فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید حوزه علمیه امام خمینی (ره) گرگان اظهار کرد: طبق روایات و احادیث یکی از وظایف ما این است، همانطور که خدای متعال را شکر می‎گویم در مقابل انسان‎ها هم وظیفه شکرگذاری داریم. اگر تشکر نکنیم فردای قیامت خدای متعال جلوی آدم را می گیرد و اگر بگویم خدایا تو را شکر کردیم خدا «می‎فرمایند چرا از کسی که خدمت را به تو داده شکر نکردید، پس وقتی از بنده خدا شکر نکردید از من هم شکر نکرده‎اید.»

وی در ادامه ضمن تشکر از تمام مدیران مجموعه حوزه علمیه امام خمینی از ابتدای تاسیس تاکنون، افزود : اگر این مدیران نبودند حوزه توفیق پیدا نمی‎کرد. البته همانطور که همه چیز در حال تکامل است و متوقف نمی‎شود، ما هم تا جایی که بتوانیم باید مسیر را طی کنیم. اگر خوب هستیم، خوبتر شویم و اگر عالی هستیم عالی‎تر شویم.

امام جمعه گرگان خواستار حضور همه بخش های حوزه در توسعه و تلاش همه فراگیر این مجموعه شد و گفت: کارهای اجتماعی بخصوص حوزه‎داری سنگین است و همه باید دست به دست هم دهند. اگر می‎خواهیم آینده از هم اکنون قابل پیش‎بینی باشد همه باید تلاش کنند. اگر هرج و مرج بهم ریختگی باشد نمی‎توان پیش‎بینی کرد که کجا می رویم. انشالله این مدرسه هم با همکاری همه عزیزان به نقطه های پیشرفت و تکامل برسد.

وی با اشاره به این که فقط پیامبر اکرم (ص) در میان انسان های کامل که شاید تعداد آن ها در طول تاریخ زیاد هم نباشند، انسان کامل است، وجود او را برکتی برای وجود انسان‎ها دانست و بیان کرد: مردم به ما به عنوان وارث پیامبر (ص) نگاه می کنند و این کار ما را بسیار دشوار می کند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که باید در راه پیامبر (ص) با همه بدی ها و نا ملایمتی‎ها ساخت و استقامت کرد، افزود: پیامبر فرموده‎اند سوره هود که دستور استقامت است، من را پیر کرد. باید استقامت کرد زیرا ممکن است توهین شنید و نامهربانی دید. لذا امیدوارم علمایی شویم که مظهر اسلام و رسول اکرم (ص) باشیم ولی با این بداخلاقی ها و بی نظمی ها چطور می توانیم مظهر رسول اکرم باشیم؟ خدا باید کمک کند و دست ما را بگیرد و بتوانیم حداقل به عنوان ظرفیت وجودی خودمان درست بشویم.

وی با بیان این که علم به تنهایی کافی نیست، تهذیب نفس و تطهیر باطن را ضروری دانست و افزود: توصیه می کنم به سراغ دعواهای حزبی و سیاسی نروید و فقط مشغول درس باشید زیر این کارها دل انسان را ناپاک می کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان نماز شب را یکی از کمک های بزرگ برای تهذیب نفس دانست و با بیان این که اگر اهل نماز شب باشید خود خدا دل انسان را پاک می‎کند، ادامه داد: تلاش ما باید درس و تهذیب باشد و از بازی و دعواهای جناحی خودداری کنید؛ نه این که تفکر سیاسی نداشته باشید ولی دعواهای سیاسی وضع تهذیب را خراب می کند.

وی اضافه کرد: وقتی به تحصیلات عالیه رسیدید، فلسفه خواندید و خودتان صاحب فکر، اندیشه و مبنا شدید بر اساس مبنایی که اتخاذ می‎کنید افکار و اندیشه هایی دست می‎یابید رفتار کنید ولی الان وقت شکل گیری و ساخته شدن شخصیت شما است. اگر با این چیزها رشد پیدا کنید معلوم نیست چه شود. طلبه جوان فقط باید به فکر تهذیب باشد.

 

 

 

  نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: نیروی انتظامی آماده مبارزه با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم است. به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی صبح شنبه در صبحگاه مشترک به مناسبت آغاز هفته نیروی انتظامی که در فرماندهی انتظامی استان گلستان برگزار شد، اظهار کرد: دشمنان با قدرت نظامی خود به دنبال تجاوز به مرزهای جغرافیایی ما هستند، اما مهم‌تر از آن تهاجم فرهنگی است که دشمن می‌خواهد به مرزهای عقیدتی و فکر و دل جامعه ما نفوذ کند.

وی افزود: یکی از وظایف مهم نیروی انتظامی مبارزه با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم است زیرا دشمنان می‌خواهند بنیان‌های اعتقادی نسل جوان ما را سست کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه نیروی انتظامی همواره در میدان حاضر است، خاطر نشان کرد : رواج بی بند و باری، قاچاق، فساد و ... همان جنگ نرم بوده و نیروی انتظامی با آن مبارزه خواهد کرد.

نورمفیدی تصریح کرد: نیروی انتظامی از نیروهایی بوده که باید در همه جا حضور داشته باشد و با چشم باز، گوش شنوا و مغز آگاه، برنامه ریزی کند.

وی ادامه داد: هر چه نیروهای مسلح ما مقتدر و قوی‌تر باشند باعث افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و از افتخارات آن تحت فرماندهی یک فقیه روشن بین و آگاه بودن است.

وی یادآور شد: امیدواریم روز به روز شاهد پیشرفت تمامی نیروهای مسلح باشیم تا توسعه نظام مقدس جمهوری اسلامی را به همراه داشته باشد.