آیت الله نورمفیدی در خطبه نماز جمعه گرگان اظهار داشت  :نکته  ای که باید اشاره کنم، سفر رئیس جمهور محترم است که هفته آینده بناست در استان ما اتفاق بیفتد. لازم می‌دانم از جناب آقای استاندار و تیم اجرایی استاندار تشکر کنم. بناست کارهای خوبی در استان اتفاق بیفتد. دیدار مردمی آقای رئیس جمهور هم در گنبد بناست باشد. انشاء الله امیدواریم که مردم گنبد و شهرهای اطراف، شیعه و سنی، همه و همه استقبال پُرشکوهی انجام دهند. این استقبال‌ها بردی جهانی هم دارد. معنای استقبال پشتیبانی است. آن روز که شاه را برگرداند برای این بود که مردم را با توطئه از صحنه بیرون کردند و اراذل و اوباش را به خیابان‌ها ریختند و توانستند شاه را برگردانند. از همه مردم منطقه شرق استان می‌خواهم که استقبال باشکوهی داشته باشند که تشویقی برای دولتیان و آقای رئیس جمهور است و هم بُرد جهانی دارد.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با حضور در بیت شهیدان محمود و داود هدایتی در شهرستان علی آباد کتول یاد و خاطره شهیدان عزیز آنها را گرامی داشت و با دست نوشته ای به محضر مادر این شهیدان گرانقدر از مقام والای ایشان تجلیل نمود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با جمعی از فعالان محیط زیست مازندران و گلستان اظهار کرد: همت شمابرای حفاظت از محیط زیست در حوزه دریای خزر قابل تقدیر است.

 وی افزود: در تعبیرو روایات آمده که نگاه کردن به چند چیزعبادت است یکی چهره پدر و مادر، یکی نگاه کردن به صفحه قرآن و دیگری نگاه کردن به دریاست.

امام جمعه گرگان گفت: این کار شما از یک بُعد دیگر دفاع از دریاست، دریای خزر نعمت بزرگی است که خدا به ما استان های شمالی داده است، سموم و فاضلابی که به دریا ریخته می شود خطرناک است.

وی تصریح کرد: زمانی جلسه ای اینجا برگزار شد با حضورآقای بروجردی و من این نکته را عنوان کردم که سالانه 300 الی 400تن صید میشود و الان دو الی سه تن شده است اگر نگاه عمیق تری به دریا بیندازیم این فاجعه است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه دریا منبع خدادای است  و باید آن را حفظ کنید، افزود: ما باید بتوانیم برای احیای سواحل در حدی که لطمه وارد نکند از آب دریا استفاده کنیم.

وی افزود: در حال حاضر سرمایه گذاری آمده است و در شهر کردکوی چاه هایی زده است که آب آن شور است و آب ر ا شیرین می کند تا برای منطقه بندرترکمن شیرین شود.

امام جمعه گرگان گفت: قبلا ازرودخانه های اترک آب به سمت استان می آمد ولی سد زده اند که باعث شده گرگان رود خشک شده است، با این کار ورودی دریا را می بندند این دریا منبع خدادادی برای سه استان شمالی است و باید شکرگزار آن باشیم.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که با سمنان داریم مربوط به سرچشمه های زرین گل است، یکی از مباحثی که مطرح شده در این زمینه انتقال آب سرچشمه های زرین گل است که به سمت استان می آمد و ما متوجه شدیم چند سال قبل مخفیانه سرچشمه های زرین گل را تغییر داده اند.

بمناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی و در راستای پیگیری و مرتفع نمودن مشکلات مردم ،آیت الله نورمفیدی در جلسه شورای اداری شهرستان علی آباد کتول حضور یافت.این جلسه با سخنان امام جمعه ،فرماندار و نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی همراه بود و در ادامه مدیران ادارات (جهادکشاورزی استان –آب منطقه ای استان-منابع طبیعی  و بنیاد مسکن استان و مدیر کل سیاسی استانداری گلستان) به بیان راهکارها ورفع مشکلات مطروحه این شهرستان پرداختند.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نیزدرجلسه شورای اداری شهرستان علی آباد طی سخنانی اظهار کرد: در این جلسه مسائل مختلفی در رابطه با استان و شهرستان مطرح شد که همواره خواسته های من بوده و هست.

وی افزود: بهترین هدیه ای که ما می توانیم در چهل سالگی انقلاب به مردممان بدهیم همین هست که کارهای بزرگی که در زمینه های مختلف انجام شده را هرچه بهتر و غنی تر به اطلاع مردم برسانیم.

امام جمعه گرگان گفت: 40 سالگی دوره بلوغ و کمال است، انسان وقتی به چهل سالگی میرسد بلوغ فکری پیدا می کند، همان طوری که در روایات ما وارد شده انبیاء ما وقتی به چهل سالگی می رسیدند منصب نبوت که بالاترین منصب های بشری است به آن ها اعطا می شده است، پیامبر اکرم (ص)هم وقتی به سن چهل سالگی رسیدند گوهر نبوت به او اعطا شد.

وی گفت: در مورد انقلاب هم اگر نگاه منصفانه به 40 سال گذشته داشته باشیم درست است که فراز و نشیب زیاد داشتیم اما از آن طرف نعمت های بزرگی به این ملت داده شده است، پیشرفت هایی که حاصل شده است قبل از انقلاب  زمینه ای نبود که این پیروزی ها را به دست بیاوریم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: یکی از امتیازات قران این است که مثل خورشید و ماه همیشه جریان دارد و کهنه نمی شوند مهم این است که بتوانیم اهل تلاوت باشیم، تلاوت فقط خواندن قرآن نیست تلاوت شأن رسول خداست، یکی از مختصات پیامبر (ص)تلاوت است؛ تلاوت یعنی اینکه ایات قرآنی برای مقتضیات بشری است، تلاوت کار هرکسی نیست و شأن رسول خداست و ایشان خود قرآن مجسم بودند.

وی گفت: حضرت امام (ره)در شرایط مختلف انقلاب از سال 42 تا پیروزی انقلاب سعی می کردند شرایط گوناگون انقلاب رابا  آیات قرآن برای مردم تلاوت کند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: در آیات قرآنی آمده است حضرت موسی برای نجات بنی اسرائیل آمد وقتی آمد مردم انتظار داشتند یکباره مشکلاتشان حل شود، آن زمان سخت ترین گرفتاری ها برای بنی اسرائیل بود و آن ها انتظار داشتند با آمدن موسی یکدفعه همه آن ها حل شود، حضرت موسی اینجا یک موعظه می کند که برای ما هم باید در عمق جانمان قرار بگیرد؛ موسی به آنها گفت از خداکمک بخواهید و خسته نشوید و تحمل کنید. این سنت خداست که ما قرآن را درست بنگریم، تفکر و تدبر چیزهایی است که خدا از ما خواسته است.

وی اظهار کرد: زمین مال خداست و هر کدام از بندگانش بخواهد ارث به آن ها میدهد بنی اسرائیل وقتی نصیحت موسی را شنیدند گفتند این چه نصیحتی است تو نبودی ما بدبخت شدیم حال که آمدی این صحبت ها رامی کنی باز هم بدبخت هستیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این حرف ها به گوش من هم میرسد که ای بابا قبل از انقلاب گرفتاری بود حالا بعد از انقلاب هم همینگونه است اما آن اذیت بردگی بود بیگاری کشیدن بود اذیت بعد از آمدن موسی اذیتی است که برای هر عزیزی پیش می آید و اذیت های استقلال خواهی است، رو پای خود ایستادن و پیشرفت است، اگر ما دنبال این حرف ها نبودیم این اذیت ها هم نبود، چرا عربستان را اذیت نمی کنند؟ چون برده آن هاست و گاو شیرده آن هاست؛ نه تنها کاری به کارش ندارند بلکه از جنایت در یمن هم پشتیبانی می کنند.

 وی تصریح کرد: اگر امام حسین(ع) در مدینه می نشست و سکوت می کرد کسی اذیتش می کرد؟ اما وقتی یک راه دیگر را انتخاب کرد آن همه اذیت ها اصلا اذیت نیست ما چون سربلند کردیم می خواهند سرمان را زیر اب کنند چون در مقابل سلطه گران سربلند کردیم می خواهند مارا بشکنند این افتخار ماست ما تازه اذیتی نشدیم با تمام این اذیت ها خوشحال کننده است دشمن ما را تحریم کرد عهد شکنی کرد ما امروز واقعا جای خوبی هستیم.

امام جمعه گرگان گفت: قبلا این شهر دانشگاه نداشت اما حالا 12 هزار دانشجو دارد علم مقدمه همه پیشرفت هاست قبلا در کشور حدود 150 هزار دانشجو داشتیم اما حالا نزدیک به پنج میلیون دانشجو داریم.

وی با بیان اینکه مسئولان ما باید به دنبال کارهای بزرگ و زیربنایی باشند، افزود: حضرت علی (ع) به مالک اشتر می فرماید مالک مهمترین کارها در نزد تو کاری باشد که به حق نزدیک تر باشد.

امام جمعه گرگان گفت: همیشه توصیه من به مسئولان این بوده که نگاه توسعه ای به موضوعات استان داشته باشند همیشه حرف من این بوده که کارهای بزرگ انجام دهید کارهایی که مشکلات را از سرچشمه حل کند.

وی افزود: در آینده ای نزدیک رئیس جمهور به گلستان می آید و یک سری از مشکلات ریشه ای داریم که باید آن ها را مطرح کنیم مسائلی که مشکلات استان را مطرح کند و موجب برطرف شدن آن ها شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: زهکشی اراضی شمال استان که در سفر قبلی رئیس جمهور تصویب شد کار بسیار خوبی بود که وقتی شنیدم اجرایی شده است خدا راشکر کردم ،  کشاورزان به ما می گفتند از زمین هایی که قبلا 300 کیلو گندم برداشت می کردند حالا بین دوتا سه تن گندم برداشت می کنند.

امام جمعه گرگان گفت: همیشه توصیه و روایات ما این بوده که نگاه به بالا و همت بلند داشته باشید چون موجب رشد خودتان می شود مسئولان بالادستی اگر ببینند مسئولان استانی حرف های خوبی می زنند قطعا در آن ها تاثیر می گذارد پس درخواست های بزرگ داشته باشید.

وی گفت: در رابطه با مسئله آبی که به سمت سمنان برده می شد من هم حق را برای علی آباد می دانم و  این آب قرن هاست از آن سرشاخه هایش به این سمت جاری می شود.

وی گفت: وقتی برای استان شدن گلستان نزد مقام معظم هبری رفتم به ایشان عرض کردم سابقه تاریخی جرجان و طبرستان با یکدیگر متفاوت است و گفتم حضرت امام دو نماینده برای خودشان تعیین کردند.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام‌جمعه شهرستان گرگان گفت: بی‌شک، چهل سالگی نقطه کمال و بالندگی نظام اسلامی است.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه شهرستان گرگان، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه دیدار شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای استان گلستان، ضمن تبریک فرارسیدن چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، افزود: چهل‌سالگی در اصطلاح دینی ما مرحله بلوغ است و بیشتر انبیا وقتی به سن چهل‌سالگی به امامت نائل می‌شدند یعنی کمال پیدا کرده و به درجه‌ای از شایستگی می‌رسیدند که این مقام نبوت به آن‌ها تفویض می‌گردید. پیامبر بزرگوار اسلام(ص) نیز در سن چهل‌سالگی به مقام نبوت نائل شدند.

به گفته وی، چهل‌سالگی یک مرحله بلوغ و شایستگی است و امروز وقتی به چهل‌سالی که از انقلاب پشت سر گذاشتیم نگاه می‌کنیم درست است مشکلات زیادی داشته و داریم اما اگر بخواهیم با دید منصفانه‌ای به آن نگاه کنیم کشور در منطقه و در سطح جهان به جایگاه والایی رسیده است.

 امام جمعه گرگان ادامه داد: این‌که امروز مشاهده می‌کنیم با ما دشمنی می‌کنند و بیشتر این دشمنی را بروز دهند به همین علت است وگرنه چرا با برخی کشورهای دیگر این دشمنی‌ها نمی‌شود و این موضوع قابل تجزیه و تحلیل است؛ مثلا چرا با عربستان سعودی دشمنی نمی‌کنند یا برخی کشورهای دیگر پای جنایاتشان را امضا می‌کنند؛ چند سال است عربستان کشوری ماند یمن را به این وضع رسانده و در عین حال از آن پشتیبانی می‌کنند، دلیل دشمنی‌ها با ما به این دلیل است که ایران به جایگاهی رسیده که آن ها نمی‌خواستند.

وی هم‌چنین بر این نکته تاکید کرد که حادثه کربلا یک مصیبت بود اما اگر امام حسین(ع) در مدینه می‌ماند و کاری به حاکم آن روز نداشت که بسیاری به ایشان همین پیشنهاد را کردند و البته جواب امام حسین(ع) هم معلوم بود، آن وقت چه می‌شد؟ گاهی از برخی شنیده‌می‌شود که چرا انقلاب کردید و یا پس از انقلاب چنان کردید. در حالی‌که رسیدن ما به این جایگاه رفیع روشن می‌سازد که نظام مسیر درستی را طی نموده است. بنابراین چهل‌سالگی انقلاب را بایستی به همه تبریک گفت. واقعا اگر می‌خواهیم کشور به جایی برسد بایستی همین مسیری که آمده‌ایم را ادامه دهیم. البته طی راه عزت، مشکلاتی وجود دارد که طبیعی است.

وی با اشاره به موضوع شوراها اظهار کرد: من از بُعد دیگری به مساله شوراها نگاه کنم. مساله شوراها بسیار مهم و اساسی‌تر و ریشه‌ای‌تر از آن‌چه الان انجام می‌شود، است و شوراها می‌توانستند فعال‌تر باشند.

وی گفت: نگاه حضرت امام(ره) به مساله شورا از آن‌چه در قانون اساسی آمده، والاتر بود؛ ایشان در اردیبهشت 58 در خطابی به شورای انقلاب فرمان داد برای استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش که از ضرورت‌های نظام جمهوری اسلامی است لازم می‌دانم بی‌درنگ به آیین‌نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محل، شهر و روستا در سراسر ایران اقدام و پس از تزریق به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا در بیاورد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در سال 77 اولین انتخابات شوراها با حضور200 هزار نفر در سراسر کشور به عنوان اعضای شوراها رقم خورد که می‌توانستند نقش‌های مهمی در مدیریت شهرها ایفا کنند. اگر این نگاه کلی را داشته باشیم، شوراها هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف دارند و اولین جایگاهی که می‌تواند جایگاه شوراها را تقویت کند و شاید بتواند به جایی که منظور حضرت امام بود برساند خود شوراها هستند.

وی افزود: شاید برخی دولت‌ها موافق تشکیل شوراها نبودند ولکن خود شوراها بهترین جایگاهی هستند که می‌توانند این جایگاه و قدر و اندازه آن را بالاتر بیاورند جایی که نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف شناسایی شده و تبدیل به نقاط قوت شوند.

امام‌جمعه گرگان تصریح کرد: نگاه مردم نسبت به شوراها نگاهی که باید باشد نیست، درحالی‌که اوایل کار این‌گونه نبود، در ابتدا شور و نشاط عجیبی برای شوراها پیدا شده بود اما در حال حاضر این‌گونه نیست و همین مساله به جایگاه والای شوراها ضربه می‌زند.

آیت‌الله نورمفیدی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در عبادات اسلامی قصد قربت داریم یعنی در عبادات و هرکاری که می‌کنیم رضای خدا را در نظر بگیریم اما خلوص بالاتر از آن است یعنی فقط برای رضای خدا باشد و نیت دیگری همراه آن نباشد.

وی تصریح کرد: در تکالیف اسلامی به‌ویژه در عبادات از جمله اموری که شدیدا می‌تواند در پیشرفت امور شوراها و هم در نگاه مردم موثر باشد همین مساله خلوص است که در عبادات شرط مهمی است، اما خلوص چه معنایی می‌دهد؟ یعنی اعضای شورا وقتی انتخاب شدند قصد و انگیزه حتمی‌شان خدمت به مردم باشد و انگیزه دیگری وسط نیاید که اگر آمد کار را خراب می‌کند.

امام جمعه گرگان گفت: وقتی مردم خلوص را لمس کرده و ببینند فردی که به او رای داده‌اند و عضو شورای شهر شده دنبال چیز دیگری نیست به او اعتماد می‌کنند و این شاید شرط اساسی باشد؛ در روایات اسلامی آمده وقتی انسان رابطه بین خود و خدا را درست کند خدا رابطه بین مردم و او را درست می‌کند.

وی در همین زمینه افزود: منافع شخصی در مقابل مصالح عمومی نباید باشد و به هیچ وجه نباید اجازه دهید رخ دهد اگر هم رخ داد نباید به شکلی باشد که وجهه غالب باشد.

امام جمعه گرگان با بیان این‌که مردم بایستی احساس کنند اعضای شورا برنامه جامع و برنامه‌های زمان‌بندی شده دارند، خاطرنشان ساخت: بارها به شهرداری‌ها گفته‌ام که شهر اسلامی معیارها و ملاک هایی دارد. شهر اسلامی شهری است که سه اصل در کارهایشان غالب باشد که مردم ببیند شهرداری‌ها و شوراها به دنبال آن هستند، نظم، نظافت، زیبایی از اصول اسلامی است.

وی تصریح کرد: امیرالمومنین(ع) در شب 21 ماه رمضان در وصیت خود اولین چیزی که پس از تقوا توصیه می‌کند این است که نظم داشته باشید. شهرهای ما نیازمند نظم است و اعضای شوراها نباید با هم دعوا داشته باشند چون مردم می‌فهمند و امروز هیچ چیز پشت پرده نمی‌ماند. ظاهر شهرها هم بایستی نظم داشته و هم تمیز باشند و نظافت در آن جایگاه بالایی داشته باشد چون خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌ها بایستی سه اصل فوق را برای این‌که در چشم مردم دیده شود در شهرها به کار برند. اگر چنان‌چه مواضع شورا تقویت شود و نقاط قوت جلوه‌گر باشد شوراها می‌توانند مطالبه‌گر شوند.

وی تصریح کرد: من این موضوع را بارها از زبان مقام معظم رهبری می‌شنیدم، زمانی که به عنوان خبرگان نزدشان می‌رفتیم ایشان می‌فرمودند که بایستی مطالبه‌گر بود. شما نماینده مردم هستید و می‌توانید مطالبه‌گر باشید و سوال کنید و این جایگاه مهمی است که لازم نیست در قرآن و قانون بیاید. مردم انتظار دارند وقتی به شما رای می‌دهند حداقل حرف و خواسته‌هایشان را طلب کنید. این موضوع مهمی است و می‌تواند جایگاه شوراها را تقویت کند.

امام جمعه گرگان گفت: اگر از سوی نماینده‌های مردم مطالبه‌ای شود، باعث می‌شود مسوولین حساب کار خود را داشته باشند. بایستی راه برای مردم باز شود تا به صحن شوراها بیایند و حرف‌هایشان را بزنند. در این صورت شوراها می‌توانند مطالبه‌گری داشته باشند و گزارشی از مشکلات مردم تهیه کنند و به مسوولان ارائه کنند. وقتی مردم این ها را ببینند جایگاه شورا نزد مردم بالا می‌رود.

آیت‌الله نورمفیدی اظهار داشت: امیدوارم خدای متعال به همه ما توفیق دهد حالا که انقلابمان به چهل‌سالگی رسیده، هرکس در محدوده کاری خود این انقلاب را تقویت کرده و کمک کنیم روز به روز بهتر از قبل شود.

وی افزود: زمانی انسان گناه فردی انجام می‌دهد که بین خودش و خدای خودش است، شاید قابل بخشش باشد اما گاهی گناه بین خدا و مردم است. اگر انسان گناهی مرتکب شده و به نظامی مثل جمهوری اسلامی و مردم لطمه وارد کند، جزو معاصی محسوب می‌شود.

وی گفت: خداوند به همه ما توفیق دهد تا به احترام خون شهدا  و حضرت امام(ره) که جمهوری اسلامی را پایه‌گذاری کرد و با دلی آرام و قلبی مطمئن رفت آن را حفظ و تقویت کرده و هم دنیا و آخرت خود را آباد نماییم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در پایان با اشاره به کاهش میزان بودجه سال آینده، تاکید کرد: اگرعوارض و مالیات‌هایی که از مردم گرفته می‌شود، منصفانه هزینه شود مشکلات مرافع می‌شود و وقتی مردم ببینند در این زمینه خدمت می‌شود، قطعا اقبال مرم بیشتر نشان می‌دهند.