نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: وحدت مردم استان گلستان باعث می‌شود همیشه دست رد به توطئه‌های دشمنان بزنند و مردم استان گلستان همیشه قدردان انقلاب بوده و خواهند بود.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی امروز در مراسم دیدار مردمی رئیس جمهور با مردم استان گلستان در گنبدکاووس ضمن عرض خیر مقدم به حجت الاسلام حسن روحانی و هیئت همراه، اظهار کرد: استان گلستان مظهر و نماد همدلی، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی اعم از اقوام و فرق و مذاهبی است که در کمال صفا و صمیمیت در کنار هم زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه در اوایل انقلاب اسلامی گروههای وارداتی وارد استان شدند تا اوضاع استان را بهم بریزند، افزود: امروز هم از بیرون مرزهای کشور در صدد هستند تا نعمت بزرگ الهی وحدت را از ما در استان گلستان بگیرند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با تاکید بر اینکه امیدواریم مردم انقلابی گلستان بار دیگر همچون ابتدای انقلاب دست رد بر سینه دشمنان نظام خواهند زد.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به اینکه مردم ما مردم بسیار خوب و قدرشناسی هستند، اضافه کرد: مردم پیشرفت های فناوری، عزت و استقبال را می بینند و قدردان این نعمت ها که با زحمت همه مردم و مسؤلان به دست آمده هستند.

وی با بیان اینکه مشکلات این روزها از جمله گرانی، بیکاری و ... مردم بسیار خوب ما را نگران کرده است، خاطرنشان کرد: انتظار مردم ما این است که با تائیدات الهی و زحمات هیئت دولت این مشکلات را که همه را رنج می دهد رفع شود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به اینکه تقاضای مردم این منطقه که به بنده منقل شده است در چند محور  خلاصه می شود، تصریح کرد: منطقه آزاد تجاری اینچه برون از خواسته ها اصلی مردم است که انتظار دارند هر چه زودتر اجرایی شود.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر اینکه راه آهن اینچه برون، گنبدکاووس به شاهرود و اتصال آن  به بندرعباس خواسته دیگر مردم گنبدکاووس است، ادامه داد: بیمارستان 400 تختخوابی و مرکز جامع سرطان نیز از تقاضاهای مردم این منطقه از هیئت دولت است.

وی با اشاره به مشکل آب در مناطق مرزی گنبدکاووس که در شرایط خوبی نیست، تاکید کرد:  مردم با توجه به مسائل اقتصادی درخواست بررسی این موضوع و تضمینی  امیدوار کننده هستند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به اینکه افتتاح رسمی سد نرماب ان شاءالله بخشی از این مشکل را حل می کند، افزود:  آب این سد برای چهار شهرستان و بیش از صد روستا قابل استفاده خواهد بود.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه مسوولان باید قدردان این مردم باشند و حضور همیشگی آنها را در صحنه قدر بدانند، گفت: مردم امروز با استقبال پرشور از رئیس جمهور وابستگی خود به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نشان دادند.

 

دکتر روحانی ریاست جمهور اسلامی ایران صبح امروز با استقبال آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان در فرودگاه کلاله وارد استان گلستان شد.

در مراسم استقبال از رییس جمهوری، اعضا شورای تامین و فرماندهان نظامی و انتظامی گلستان، برخی معاونین استاندار و نیز نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و برخی فرمانداران و ائمه جمعه شیعه و اهل سنت شهرهای شرق گلستان حضور داشتند.

در آیین استقبال از رییس جمهوری، فرزند یکی از شهیدان مدافع حرم استان گلستان به نمایندگی از خانواده معظم شاهد با اهدای دسته گل به رییس جمهوری به ایشان خیرمقدم گفت.

در این سفر چند تن از وزیران از جمله اطلاعات، کشور و نیرو همراه با رییس جمهور وارد گلستان شدند و تعدادی دیگر از اعضای هیات دولت شامل وزیران، معاونین و مشاوران رییس جمهور نیز طی امروز و فردا با پروازهای جداگانه وارد این استان می شوند.

وزیران و اعضای هیات دولت در مدت دو روز سفر استانی رییس جمهوری با حضور در هر یک از شهرستان های مشخص شده، ضمن شرکت در جلسه شورای اداری، طرح های عمرانی، اقتصادی و خدماتی را افتتاح یا عملیات اجرایی آن را آغاز می کنند.

براساس برنامه اعلام شده، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در سفر دو روزه به گلستان ابتدا در جمع مردم در استادیوم ورزشی تختی شهر گنبدکاووس که با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است، سخنرانی می کند و سپس برای شرکت در چند جلسه کاری و افتتاح متمرکز تعدادی طرح عمرانی، اقتصادی و خدماتی به مرکز استان سفر می کند.

شرکت در جلسه توسعه و نخگبان، دیدار با علما و روحانیون شیعه و اهل سنت از برنامه های نخستین روز سفر دکتر روحانی به گلستان اعلام شده ضمن اینکه رییس جمهوری در دومین روز سفر، باحضور در بیمارستان پنج آذر، تعدادی از طرح های عمرانی، اقتصادی و خدماتی را به صورت متمرکز افتتاح و سپس درجلسه شورای اداری استان شرکت می کند.

نشست خبری با اصحاب رسانه و پاسخ به سوالات آنان آخرین برنامه رییس جمهور در سفر دو روزه به گلستان خواهد بود و سپس دکتر روحانی گرگان را به مقصد تهران ترک خواهد گفت.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام مدیران گلستانی باحضور رییس جمهوری یا اعضای هیات دولت طرح هایی درحوزه آب منطقه ای، راه و شهرسازی، بهداشت و درمان، گردشگری، مخابرات، صنعت و کشاورزی افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

به گفته سیدمناف هاشمی استاندار گلستان درجریان سفر رییس جمهور و هیات دولت به این استان 20 تفاهم نامه توسعه امضا می شود.

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری که شب گذشته وارد گلستان شده بود نیز از افزایش سهم اعتبارات سفر دوم رییس جمهوری به این استان نسبت به سفر اول (آذر 93)که مبلغ 6300 میلیارد ریال بود، خبر داده و گفته که در سفر دوم 50 مصوبه برای گلستان تصویب می شود.

 

محمود واعظی رئیس دفتر ریاست جمهور عصر یکشنبه در آستانه دومین دور سفر استانی رییس جمهوری با نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کرد.

در این دیدار نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان نیز با ابراز خوشحالی و استقبال از دور دوم سفر رییس جمهوری به این استان ابراز امیدواری کرد تا سفر دکتر روحانی و دولتمردان خیر و برکت و توسعه را برای منطقه به ارمغان آورد.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی گفت: مسوولان برای مصوبات سفر رییس جمهوری زحمات زیادی کشیدند و مردم استان گلستان نیز چشم انتظار سفر هستند.

 رئیس دفتر ریاست جمهور نیز در این دیدار گفت: اعتبار سفر دولت در سال 93 به این خطه شمال کشور حدود 6 هزار و 600 میلیارد ریال بود ولی اعتبار دور دوم بسیار بیشتر از دور اول است.

وی اضافه کرد: بر اساس مستندات، بیشتر پروژه های مصوب سفر اول رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان گلستان اجرایی شده و آن دسته باقیمانده با 20 درصد اعتبار متمم و مازاد عملیاتی و پایان خواهد یافت.

واعظی تصریح کرد: اعتبار سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید جدای از بودجه ای است که به دستگاهها و سازمان های دولتی بطور سنواتی پرداخت می شود.

رییس دفتر ریاست جمهوری در این نشست همدلی و اتحاد در استان گلستان به خصوص حمایت معنوی نماینده ولی فقیه در استان را عامل اصلی موفقیت ها و به ثمر رسیدن پروژه های مصوب دور اول سفر بیان کرد.

واعظی خاطرنشان کرد: حمایت معنوی امام جمعه گرگان باعث شده تا استان گلستان مشکل چندانی نداشته باشد و در آرامش روند توسعه ای خود را پیش ببرد و هر جایی که آرامش و وحدت حاکم باشد دولت نیز به خوبی می تواند به وظیفه خود عمل کند.

وی یادآور شد: پیش از دور دوم سفر رییس جمهوری به استان گلستان تمام نیازمندی های منطقه بر اساس اولویت ها شناسایی شده تا با کمک دولت در حد انتظار تامین و برآورده شود.

 

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار هسته گزینش استان با ایشان اظهار کرد: برخی ها فکر می کنند گزینش چیز نوظهوری در انقلاب ماست در حالی که گزینش به طور کلی در همه نظام ها گزینش وجود دارد و مثلا نمی شود رئیس جمهور آمریکا بدون گزینش انتخاب شود، انتخاب شرایط و ضوابطی دارد ممکن است این ضوابط حزبی باشد.

وی افزود: مثلا در میان احزاب افرادشناسایی می شوند و در یک فرایند قرار می گیرند تا افراد حزب ببینند این فرد شایستگی پست را دارد و برخی معیارهایشان متفاوت است.

امام جمعه گرگان گفت: در همه نظام ها این مسئله گزینش وجود دارد گزینش یعنی هر کسی که می خواهد پستی را دریافت کند باید شرایطی داشته باشد، جامعه انسانی یک جامعه گزینش گر است اما عوامل گزینش چه هست و چه چیزهایی باعث می شود انسان یک چیزی را انتخاب کند؟

وی افزود: امروز جوانان ما موی سر خود را به یک سبکی آرایش می کنند این ها همه تقلید از غربی هاست یا عاداتی که در جوامع وجود دارد؛ بر اساس آداب و سنن موجب می شود انتخاب هایی داشته باشیم. انسان موجودی گزینش گر است اما مسئولیت های سنگین نمی شود بر اساس حب و بغض ها و گرایش ها انتخاب کرد آنجا مسئله فردی نیست و قابل بحث است اگر گزینش ها تقلیدی باشد درست است یا نه؟

آیت الله نورمفیدی گفت: زمانی هست بحث جامعه مطرح است انقلاب و کشور مطرح شده است نمی شود انتخاب بر اساس تقلید باشد باید ببینیم مصلحت جامعه و مردم و انقلاب و عقل چیست ؟ پس گزینش اینجا جای خرد و اندیشه و عقلانیت است نه تقلید.

وی با بیان اینکه گاهی مسئولیت هایی در جامعه وجود دارد که ما نباید انتخاب کنیم، ادامه داد:  مثل مقام نبوت که فقط خدا انتخاب می کند چون خدا فقط به زوایای مختلف شخصیت را می بیند ممکن است ما نزدیک ترین دوستان خود را نشناسیم نبوت  و امامت منصبی است که گزینش گرش فقط خداست چون شخصیت انسان خیلی وقت ها پشت پرده است.

امام جمعه گرگان گفت: حضرت آدم، ابراهیم، نوح و آل ابراهیم وعمران توسط خدا انتخاب شده اند وقتی ابراهیم از آزمایش های سختی بیرون آمد به منصب امامت رسید اما پایین تر از این محدوده مردم هستند که باید گزینش کنند.

وی افزود: عامل گزینش باید خردمندی باشد نه چیزی دیگر ، اینکه یک مسئولیتی را به چه کسی بدهیم اعضای گزینش خیلی باید دقت کنند، اوایل انقلاب امام از کتاب هایی که تحت عنوان گزینش به چاپ رسیده بود عصبانی شد و فرمود این کتاب ها انحرافی است، مثلا عنوانش ازمون گزینش ها که از روی جهل بوده است به وزیر ارشاد دستور دادند این کتاب ها را  جمع کنند.

وی ادامه داد: مثلا قرار است فردی را وزیر اقتصاد قرار دهیم چرا باید از او بپرسیم شکیات اسلام را می داند یا نه ؟ مومن عاقل و زرنگ است مومن وقتی می خواهد کاری انجام دهد تمام جوانب را می سنجند امام راحل دستور داد تمام هسته های گزینش را ملقی کنند تا افراد شایسته انتخاب کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: برخی هاهنوز هم به گزینش چپ چپ نگاه می کنند اگر هسته های گزینش عاقلانه به موضوع نگاه کنند مهم این است مسئولیت به فردی داده شود که شایستگی داشته باشد.

وی با اشاره به آیات قرآن گفت: در آیات شریفه قرآن چند گزینش شده است که با هم متفاوت است، مثلا وقتی خداوند حضرت موسی را به نبوت مبعوث می کند از خدا درخواست می کند برای من کمکی قرار بده و خود پیشنهاد می کند برادرم هارون کنار من بگذارید استدلال حضرت موسی این است که هارون زبان روان تری دارد و فصیح تر است چراکه مهمترین مسئولیت یک پیامبر تبلیغ و رساندن پیام خداست  و خداوند قبول می کند.

امام جمعه گرگان گفت: در مورد حضرت یوسف وقتی پیشنهاد می شود من را خزانه دار مملکت قرار بده هم علمش را دارم هم امین هستم، اینجا توانایی جسمی مطرح نیست اینجا درک از مباحث اقتصادی مهم است چراکه مسائل اقتصادی هزار بُعدی است و از هر طرف بگیریم یک جای دیگر پیدا میشود و در هر کجا علمی مناسب آن لازم دارد.

 

وی ادامه داد: یکی از چیزهایی که مهم است این است که گزینش یک ضرورت و لازم و واجب است و در تمام نظام ها وجود دارد هر کجا گزینش بر اساس عقلانیت باشد هیچ کس مخالفت نکرده است اما اگر با فامیل بازی و جناح بازی باشد قطعا خراب می شود نباید انتظار داشته باشیم گزینش ها اینگونه انتخاب شود و باما مخالفتی نشود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: گزینش کار سختی است مخصوصا اینکه ما نیروی پرورش یافته کم داریم در برخی از کشورها وقتی می خواهند یک استاندار انتخاب کنند می گویند اول باید از دهیاری شروع کرده باشد تا آبدیده شده باشد کسی نتواند دورش بزند هرکسی را که نمی توان استاندار بگذارد باید پخته و آبدیده شده باشد پس باید به مدیریت انتخاب شود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: گزینش امری ضروری، لازم و واجب است و در همه دنیا وجود دارد اگر برمبنای چیزهای دیگر مانند تقلید باشد خروجی خوبی نخواهد داشت نه برای مسئولیت نه برای هسته گزینش.

وی ادامه داد: شناخت مسئولیت ها و افراد که آیا توان این کار را دارد یا ندارد در نظام اسلامی حتما باید تعهد باشد، مهمتر از آن تعهد، تخصص اشخاص است قطعا تعهد لازم است و اگر نباشد اشکالات دیگر به وجود می آورد.

امام جمعه گرگان خطاب به گزینش گران گفت: شما ها هم باید فردای قیامت پاسخگو باشید در روایات داریم اگر فردی انتخاب شود در حالی که بهتر از او هم بود باید فردای قیامت جوابگو باشید.

 

نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان در پیامی مشترک از عموم مردم شریف و ولایت مدار استان گلستان برای حضور در مراسم استقبال از ریاست محترم جمهوری دکتر روحانی دعوت و اظهار داشتند: یقیناً حضور پرشور مردم همچون سنوات گذشته موجب دلگرمی مسئولین در مسیر خدمت رسانی و توسعه خواهد بود.

متن کامل پیام آیت الله نورمفیدی و دکتر هاشمی به شرح زیر است؛

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خداوند متعال را شاکریم که مردم ولایت مدار، عزیز و شریف گلستان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، میزبان ریاست محترم جمهوری دکتر روحانی و کاروان تدبیر و امید هستند.

اکنون در آستانه این سفر ضمن تجدید بیعت با آرمان های انقلاب، امام راحل (ره)، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والا مقام خصوصاً 4هزار شهید استان از عموم مردم شریف و همیشه در صحنه استان دعوت می نماییم با حضور گرم و مهمان نوازانه خود در آیین استقبال از جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رأس ساعت 9 صبح روز دوشنبه 24 دی ماه در محل استادیوم تختی شهرستان گنبد کاووس، پرچم مهمانوازی استان گلستان را همچون گذشته در همراهی دولت تدبیر و امید برافراشته نگاه دارند تا خاطره ای ماندگار از همبستگی و وحدت بی بدیل نگارستان ایران در تاریخ این سرزمین به یادگار بماند.

امید است این سفر حاوی برکات بی نظیری در مسیر توسعه پایدار و همه جانبه برای مردم استان باشد و موجب جهشی در رشد و پیشرفت گلستان گردد.

سید مناف هاشمی           سید کاظم نورمفیدی
استاندار گلستان          نماینده ولی فقیه در استان گلستان