آگاهی و اطلاع از مبانی اصیل دینی منطبق بر زمان و مکان بر هر مسلمان لازم است و بانوان ما که وظیفه پرورش نسل آینده را به دوش دارند باید دانش خود را در زمینه علوم و معارف اسلامی بر اساس نیاز نسل امروز،عمیق و به روزرسانی کنند.   

آیت ا... سید کاظم نورمفیدی موسس حوزه علمیه الزهرا(س) گرگان در مراسم تجلیل از طلاب این حوزه افزود:  گذشت زمان موجب تغییر در افکار و اندیشه های بشر می شود و تهاجمات فرهنگی نسبت به دین و حریم خانواده هم افزایش یافته، به همین خاطر ضرورت توجه به مبانی اصیل و به روز شده دین بیشتر از گذشته احساس می شود و در این میان نقش زنان جامعه ما به عنوان مادر و پرورش دهنده نسل آینده بسیار حساس و مهم است و مادری می تواند فرزند خود را درست تربیت کند که بر مبانی دینی آگاهی و تسلط داشته باشد.

ایشان اضافه کردند: برای مقابله با جنگ فرهنگی 40 ساله دشمن علیه دین و نظام اسلامی باید دانش خود را بروز کنیم و با شایستگی در این میدان حضور داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه بهترین عمل صالح، عمل انبیاء (ص) و ائمه معصومین(ع) است، اظهار کرد: انبیاء و ائمه به فرمان پروردگار، وظیفه هدایت بشر را برعهده داشتند و علما هم باید با پیروی از سیره آنها در راه ترویج دین گام بردارند.

امام جمعه گرگان به طلاب توصیه کرد که وجود حوزه علمیه را به عنوان یک نعمت الهی قدر بدانند و پس از پایان تحصیلات حوزوی رابطه خود را با حوزه ادامه دهند و افزودند: مهمترین هدف بنده از تاسیس مدرسه علمیه خواهران و برادران در گرگان ترویج معارف اسلامی  بود و خوشبختانه امروز با گذشت 40 سال، این مدارس توانسته اند طلاب خوبی را به جامعه تحویل دهند که موثر واقع شوند.

 

بمناسبت فرا رسیدن عید قربان و در راستای رزمایش مواسات و احسان مرکز نیکوکاری مصلی نماز جمعه گرگان با حمایت حضرت آیت الله نورمفیدی در نظر دارد طرح توزیع گوشت قربانی را در بین نیازمندان اجرا کند.افراد خیر که علاقمند به شرکت در این طرح میباشند با پرداخت مبلغ خرید گوسفند، به موکب نیابت قربانی از طرف خودشان می دهند. این گوشت ها در بین افراد نیازمند واقعی که در روز عید توانایی خرید گوشت ندارند توزیع خواهند شد.تمامی مراحل خرید، ذبح، بسته بندی و توزیع گوشت در بین نیازمندان، توسط این موکب با نظارت دامپزشکی استان گلستان و رعایت مسائل مهم بهداشتی انجام می شود.

 

آیت الله نورمفیدی جلسه ویدئو کنفرانس نمایندگان ولی فقیه:مراسم محرم باید متناسب با شرایط خاص امسال برنامه ریزی شود

برای برگزاری مراسم محرم امسال باید سعی شود در چارچوب دستورالعمل های بهداشتی و در نظر گرفتن شرایطی که در آن قرار داریم، برنامه ریزی شود.

آیت ا... نورمفیدی در جلسه ویدئو کنفرانس نمایندگان ولی فقیه که با حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور برگزار شد، افزودند: در رابطه با عاشورا بعضی مواقع مباحثی از سوی برخی افراد مطرح می شود که برای محرم باید محدودیت ها برداشته شود، در حالی که همه شاهد بودیم که مقام معظم رهبری فرمودند کرونا هنوز هم وجود دارد و باید همه اصول پیشگیری از بیماری و قطع زنجیره انتقال را به صورت جدی مد نظر قرار دهیم و نباید طوری حرف بزنیم و کاری کنیم که معنی عمل ما مخالفت با آنچه را که امروز همه دنیا به آن عمل می کنند، باشد. بنده معتقدم اگر بناست برنامه هایی هم انجام شود حتما باید با ستاد ملی کرونا هماهنگی صورت گیرد و در حدی که کارشناسان خبره اجازه می دهند عمل شود. نباید خود را از این محدوده بیرون بدانیم و خودمان را جدا از ستاد ملی کرونا حساب بیاوریم. به عقیده بنده برای برگزاری مراسم سینه زنی و روضه خوانی ماه محرم می شود با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با هماهنگی و برنامه ریزی کارشناسان فن اقدامات لازم صورت گیرد.

آیت ا... نورمفیدی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های صورت گرفته در راستای رزمایش مواسات اشاره کرد و گفت: بحمدالله خدمات خوبی در استان گلستان انجام شده و این کار تا بهبود شرایط و رفع این مشکلات ادامه خواهد داشت، بناست برای عید سعید قربان، هماهنگی لازم انجام شود و قربانی افرادی که می خواهند ذبح قربانی داشته باشند دریافت و در بین نیازمندان شیعه و سنی استان تقسیم گردد.

نماینده مقام معظم رهبری اضافه کردند: باید بدانیم که مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی قطعا در زندگی مردم اثر دارد، مشکلاتی که هم از بیرون و هم از داخل داریم باید با برنامه ریزی درست نگذاشت این مشکلات خدای ناکرده در کم رنگ شدن فضای انقلابی موثر واقع شود. توجه به اعتلای فضای انقلابی مسئله مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. این مسئله بسیار مهم است که اهداف انقلاب و آرمانهای حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در شرایط کنونی و همیشه، در فضاهایی که بیشتر نسل جوان حضور دارد درست تبین شود. بنده سالهاست که در ایام تحصیل در جمع دانش آموزان مدارس حضور پیدا میکنم و سخنرانی ندارم، بلکه با جوانان گفتگو می کنم و به پرسش های آنها در یک نشست صمیمی پاسخ می دهم. این حضور در مدارس به گفته مسئولین آموزش و پرورش در بین جوانان موثر بوده است.

امام جمعه گرگان اشاره کرد: ائمه جمعه بیشتر در حوزه فرهنگی تاثیرگذار هستند، آن مقداری که در راستای اعتلای فضای انقلابی از ما بر می آید، تبیین درست فرهنگ انقلابی  و آرمانهای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) است و باید همه سعی داشته باشیم با درک مشکلات مردم به وظیفه خود عمل کنیم.

ایشان در ادامه گفتند: در ماه مبارک رمضان برای استفاده از این فرصت معنوی در گرگان مسجد مجازی به وجود آوردیم، هر شب یک ساعت با حضور سخنرانان مختلف در زمینه اعتقادی،اجتماعی و خانوادگی بحث و گفتگو برگزار می‏شد، این اقدام هر چند کار تازه ای بود اما به نسبت مورد استقبال قرار گرفت، نه فقط از استان گلستان بلکه از استان های دیگر هم گاهی تماس می گرفتند و از این کار تشکر می کردند. به نظر می رسد در ایام محرم هم می توان از ظرفیت فضای مجازی برای زنده نگهداشتن یاد و نام عاشورا و قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) استفاده کرد و با راه اندازی حسینیه های مجازی همراه با سخنرانی ها و مداحی های خوب و برنامه های فرهنگی حساب شده، دراین شرایط کرونایی در جهت انتقال فرهنگ عاشورا تلاش کرد.

آیت ا... نورمفیدی؛ با اشاره به حدیثی از امام جواد(ع):کسی که موقعیت و زمان شناس نباشد، حوادث روزگار او را از پای در می آورد

انسان مومن باید زمان و موقعیت شناس باشد و کسی که این ویژگی را ندارد، حوادث روزگار او را از پای در خواهد آورد.

آیت ا... نورمفیدی بمناسبت شهادت نهمین اختر تابناک امامت و و لایت، حضرت جواد الائمه(ع)، ضمن تسلیت این ایام، افزود: امام جوا(ع) جمله گهرباری دارند که در شرایط امروز راهنمای ماست و برای همه روشنگر خواهد بود، آن حضرت می فرماید: «مَن لَم يَعرِفِ المَوارِدَ أعيَتْهُ المَصادِرُ»، كسى كه راه ورود به كارى را نشناسد، راه برون شدن از آن درمانده اش مى كند. این حدیث شریف یک سند برای چگونه زندگی کردن و چگونه بودن است. هر انسان زیرک و به ویژه یک مسلمان مومن باید درک کند که در چه زمانی قرار گرفته، کجا بوده و به کجا می خواهد برود، اگر به این شاخص ها توجه نداشته باشد مسلما حوادثی را که پیش می آید، او را بیچاره خواهد کرد و از پای در می آورد. این حدیث ارزشمند امام جواد(ع) درس زندگی را با ما می‏آموزد.

ایشان افزودند: ایام ولادت و شهادت اولیای دین، فرصتی است که بیشتر به اندیشه و سیره این بزرگواران توجه کنیم و آن را راهنمای زندگی خود قرار دهیم و پیرو روش زندگی آنان باشیم و تلاش کنیم خود را به اخلاق و صحه صدر این انسان های کامل نزدیک تر کنیم. به نظر من امروز در شرایطی که قرار داریم بیشتراز هر زمانی به توجه و توسل به سیره و روش ائمه(ع) نیازمندیم و محتاج آن هستیم که فرمایشات آن بزرگواران هم چون این حدیث امام جواد(ع) را با تمام وجود درک و سعی ما بر آن باشد که به آن عمل کنیم و هر روز به زمان و موقعیتی که در آن قرار داریم آگاه تر شویم، برای اینکه کشور و نظام ما در یک شرایط خاصی قرار گرفته و یکی از الزامات برون رفت از این وضعیت و تدبیر مناسب، شناخت درست زمان، مکان و موقعیت و اوضاع پیرامون است. من نمی گویم ما اشکال نداریم، اشکال هم داریم لکن مهم این است که ما موقعیت کلی کشور دراین شرایط را خوب درک کنیم و مواظب توطئه ها و تبلیغات و تهمت هایی را که مرتب به نظام و ملت می زنند، باشیم و در دام توطئه های دشمنان نیفتیم.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان به مناسبت هفته بهزیستی، طی پیامی سالگرد چهلمین سال تاسیس این سازمان را به مجموعه مدیران، کارکنان و خیرین و نیکوکاران این نهاد ارزشمند تبریک گفت. ‎

متن کامل پیام حضرت آیت الله نورمفیدی به شرح زیر است:


پیامبر مکرم اسلام صل الله علیه وآله وسلم در روایتی می فرمایند: «من قضى لأخيه المؤمنِ حاجَةً كانَ كمَنْ عَبدَ اللّهَ دَهرَهُ؛ کسی که حاجت برادر مؤمن خود را برآورده سازد، مانند کسی است که عمر خود را به عبادت گذرانده باشد» این حدیث شریف و سفارشات فراوان معصومین علیهم السلام و همچنین سیره عملی آن بزرگواران، راهنمای روشن و چراغ راهی است برای بشریّت که تلاش و هَمّ خود را مصروف خدمت به بندگان خدا کند و در این میان توجه به نیازمندان، آسیب دیدگان اجتماعی و کم توانان جسمی در اولویت ویژه قرار دارد و می توان گفت یکی از شاخص‏های جامعه آرمانی اسلام این است شهروندان و اداره کنندگانش، مامن و پناهگاه نیازمندان واقعی آن باشد. بر همین اساس است که در ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توجه ویژه ای به نیازمندان شد و نهادهای مختلفی برای رسیدگی به نیاز آنان تاسیس و یا تقویت شدند.

 سازمان بهزیستی کشور نیز در طلیعه انقلاب شکل گرفت تا  برای بهبود زندگی افراد کم توان و گروه‏های آسیب‏ پذیر جامعه تلاش کند. هر چند هنوز در کشور ما نیازهای فراوان و آسیب ها و آسیب دیدگانی هستند که مشکلات متعدد جسمی و اقتصادی بر آنان فشار وارد می آورد و نیازمند توجه همگان هستند، اما اقدامات بسیار خوب و موثری از سوی نهادهای مختلف از جمله سازمان بهزیستی انجام گرفته است که انصاف است از آن قدردانی شود.

 اکنون که در سالروز تاسیس این سازمان هستیم برخود لازم می دانم ضمن تبریک چهلمین سال تاسیس سازمان بهزیستی، مراتب قدرشناسی خود را نسبت به تلاشهای مجموعه مدیران، کارکنان و خیرین و نیکوکاران این نهاد ارزشمند اعلام داشته و مزید توفیقات این عزیزان را  در مسیر خدمت به محرومین و نیازمندان از درگاه خداوند منان مسئلت دارم.