امشب شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان است اولین شب از دهه آخر ماه رمضان که بسیار ده شب آخر مورد عنایت ویژه رسول خدا و ائمه معصومین (ع)بوده است و شب 21 و شب 23 دو شبی است که احتمال شب قدر بودن آن ها بیشتر است.

 وقتی از امام معصوم سوال می کنند شب قدر را برای ما معین کنید امام معصوم فرمودند اگر دوشب را در طول سال انسان به خودش زحمت دهد و احیا کند و استغفار کند (21 و 23 ام)خیلی سخت نیست بنابراین از همه برادران و خواهران عزیز استدعا می کنم در این دهه آخر ماه مبارک رمضان کمر همت را ببندند و مردانه در راه بندگی ذات اقدس الهی بایستند.

 امام صادق (ع)می فرمودند :در این ده شب آخر این دعا را بخوانید «خدایا به جلال و عظمتت پناه میبرم دست به دامن عفو تو می گشایم و از تو می خواهم مبادا جوری بشود که ماه مبارک رمضان تمام شود یا این شب به سحر برسد اما من مورد عفو و گذشت تو واقع نشده باشم» و همچنین امام صادق (ع) در این دهه آخر این دعا را بعد از نمازهای واجب و مستحبی که به جا می آوردند همیشه می خواندند «ماه رمضان به گردن ما حقوقی دارد چون وقتی این ماه به سوی ما آمد همراه خودش به سوی ما خیلی چیزها آورد برکاتی را آورد مغفرت آورد پس خیلی به گردن ما حق دارد خدایا ممکن است ما در مورد ادای حق ماه مبارک رمضان کوتاهی کرده باشیم . این قدر به ما مهربانی کرده و شاید ما مهربانی نکرده باشیم خدایا تو از طرف ما ادا کن حق ماه مبارک رمضان و کوتاهی که کردیم و تقصیرهایی که از ما سر زد و نتوانستیم آن طور که باید و شاید از رمضان استفاده کنیم از تقصیرهای ما درگذر و خدایا از ما این ماه مبارک رمضان را بپذیر و قبول کن ما برش می گردانیم اما در حالی که ما مورد قبول درگاه تو قرار گرفته باشیم. ممکن است در این ماه به خودمان ظلم کرده باشیم ما را مواخذه نکن اگر به خودمان ظلم کرده باشیم در حق خودمان اسراف به خرج دادیم، خدایا بین مرحوم و محروم کمی اختلاف است اما از نظر محتوا و معنا زمین تا آسمان بین این ها فرق است خدایا ما را از مرحومین قرار بده کسانی که مورد رحمت و عنایت تو قرار می گیرند خدایا ما را در این ماه عزیز از محرومان قرار نده». این جملات و کلمات حاکی از اهمیت ماه مبارک رمضان و مخصوصا این دهه آخر رمضان است.

مرحوم شیخ الصدوق می فرماید اگر انسان در این دو شب، این شب را با مذاکره علم و دانش و معرفت گفتگویی داشته باشد از همه چیر افضل است، این حرف خیلی معنا می دهد چون نقطه اساسی و محوری همه کارهایی که انسان انجام می دهد کم و زیادی آن بستگی به معرفت ما دارد، معرفت و علم و دانش است که موثر است در مسیر زندگی ما؛ کاری که بر اساس علم و دانش نباشد ضررش از نفعش بیشتر است همه جا چه کارهای دنیایی چه کارهای آخرتی باید بر مبنای علم و دانش باشد نکته این جمله برای این است که هر چه پایه علم و معرفت ما بالاتر برود مسلما اعمال ما هم عوض می شود شکل و اندازه اش عوض می شود اندازه عمل به اندازه معرفت است امیدواریم خداوند متعال توفیق علم و دانش معرفت دینی ما را روز به روز بیشتر بگرداند و اینکه دل انسان با معارف الهی آشنا شود بسیار گران سنگ است. خدایا دل های ما را به نور علم و دانش روشن کن.

امشب شب بیستم ماه مبارک رمضان است و امروز در تاریخ اسلام حادثه ای رخ داد در خانه خدا و بنده خالص خدا امیرالمومنین علی (ع)در حال عبادت فرقش شکافته شد که مصیبت بسیار بزرگی برای جامعه بشری بود چراکه مجسمه عدالت طلبی را، دست جهل از بشریت گرفت.

 امیرالمومنین شخصیتی بود که لحظه های زندگی اش هیچگاه در بی تفاوتی نگذشت و شب و روز به فکر نجات بشریت و انسانیت بود، این حقیقتی است در رابطه با زندگی امیرالمومنین که همه به آن اعتراف دارند.

امیرالمومنین در محراب عبادت در حال نماز کشته شد چون در عدالت بسیار با صلابت بود چنین انسانی برای جامعه بشری مفید است، نور برکت است در عزای شهادت امیرالمومنین فقط این شیعیان نیستند عزادار نیستیم بلکه همه انسان های آزاده انسانهای طرفدار عدالت عزادار هستند چراکه ما باید از این یاداوری ها استفاده می کنیم.

سبک زندگی در این دنیا، اخلاق و رفتار و باید از این گونه انسان هایی که به هیچ وجه هوای نفس در شخصیت شان وجود ندارد یاد بگیریم .

امیرالمومنین در مسئله عدالت عجیب بود برخی جملات که از خود مولا درج شده اگر دقت کنیم می فرمود : اگر تمام دنیا را در اختیار من بگذارند که دانه ای را از دهان  مورچه ای بیرون بیاورم من این کار را نمی کنم این یعنی عین اسلام.

آیا امروزمسلمانان به این حقیقت اسلام توجه دارند؟ جنایاتی که در کشورهای اسلامی رخ می دهد و در یمن در حال انجام است از ناحیه چه کسی اتفاق می افتد؟ از ناحیه کسانی که خود را مسلمان می دانند.

این ها الگوها و چراغ های هدایتی هستند که با زندگی و رفتار خود زندگی خود زندگی را برای ما روشن می کنند.

خدای متعال این توفیق را عنایت کندو در این شب های قدر که وقتی از امامان ما سوال می کنند بهترین عمل چیست می گویند تحصیل علم است و به دنبال دانش رفتن است.

معرفت خود و شناخت خود را در رابطه با دین بالا ببریم، از رسول خدا نقل شده که چشم های خود را حفظ کنید این دستور خدا و قرآن و ائمه است .

در روایتی پیامبر اکرم (ص) فرمودند :کسی که چشم خود را از حرام و معصیت پر کند روز قیامت چشمش پر از آتش می شود مگر اینکه توبه کند و برگردد.

پیامبر (ص)در روایتی دیگر فرمودند :غضب و خشم خدا بسیار شدید می شود برای خانمی که همسر داشته باشد ولی چشمش را از غیر شوهر و از نامحرمان پر کند شدیدا مورد خشم خدا قرار می گیرد این ها به ما سبک زندگی می دهد، نگوییم غرب با ما چه می کند و چه نمی کند ما با این و آن کار نداریم ما دین خودمان را داریم باید سبک زندگی خودمان را داشته باشیم باید الگوهای خودمان را از این بزرگان بگیریم.

یکی از آثار ماه مبارک رمضان باید در همین مسائل باشد وقتی وارد ماه مبارک رمضان می شویم و خارج می شویم توشه هایی از باغستان رحمت الهی برداشته باشیم. خداوندا در دنیا خیلی جاها روی من را پوشاندی و نگذاشتی آبروی من برود فردای قیامت بیشتر احتیاج دارم که آبروی من را بپوشانی.

خدایا فردای قیامت ما را در مقابل چشم انبیا رسوا مگردان.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سخنرانی روز بیستم ماه مبارک رمضان مسجد جامع گلشن گرگان در واکنش به توهین یک مداح به مقدسات اهل سنت در برنامه زنده شبکه ۵ اظهار کرد: چند روز قبل جریانی در شبکه 5 روی داده ، عملی اتفاق افتاده که حاکی از این است که این افراد هیچ فهمی از دین ندارند در حالی که صدا و سیما به قول امام راحل دانشگاه ملی و مردمی است و در هر خانه ای تلویزیون و رادیو وجود دارد .من اعتقادم این است مسولان شبکه و افرادی که برنامه را تهیه کردند باید فکری برایشان بشود باید اخراج شوند تا برای همیشه برای دیگران درس عبرت شود و آن اقای مداحی که آن مطالب موهن را گفته باید حتما مجازات شود .

وی ادامه داد: آیا اهل بیت (ع) در این مسئله اینگونه برخورد می کردند؟ روش اهل بیت (ع) اینگونه نبوده و خودشان می فرمودند کاری کنید محبت مردم را به سوی ما جلب کنید و هر بدی را از ما دور کنید . مقام معظم رهبری دائما تاکید دارند که توهین به مقدسات اهل سنت حرام و گناه است . این افرادی که نه قرآن را می فهمند نه سیره اهل بیت (ع) را نه فرمایشات مقام معظم رهبری و نه مصالح امت اسلامی را درک می کنند، چطور می توانند مداح اهل بیت (ع) باشند؟ اهل بیت(ع) به هیچ وجه راضی نمی شوند کسی بیاید جهان اسلام را به هم بریزد.

امام جمعه گرگان افزود: کسی که نمی فهمد این حرفی که می خواهد بزند چه مشکلاتی را برای نظام جمهوری اسلامی و جهان اسلام  به وجود می آورد  صلاحیت ندارد که مداح اهل بیت باشد. اهل بیت از چنین افرادی تبری می جویند چنانچه از افرادی که در رابطه با آن بزرگواران غلو می کردند یعنی جایگاه اهل بیت(ع) را بالاتراز آنچه بودند قرار می دادند از آن ها هم تبری می جستند .

مردم مومن و خداجوی شهرستان گرگان، در نخستین شب از لیالی قدر و همزمان با شب ضربت خوردن امام علی (ع) با حضور در مصلی وحدت گرگان احیاداری کردند.

این آئین‌معنوی با قرائت دعای جوشن کبیر ومراسم قرآن به سر توسط حضرت آیت الله نورمفیدی همراه بود و مداحان اهل بیت (ع) به مرثیه سرایی ونوحه سرایی در وصف مولای متقیان علی (ع) پرداختند.

 

امشب شب 19 ام ماه مبارک رمضان و احتمالا شب قدر است، شب قدر در طول سال از بهترین و باعظمت ترین شب های سال است که به تعبیر قرآن خدا می فرماید ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و ای پیامبر تو چه می دانی که شب قدر چه جایگاهی دارد؟ این شب شبی است که دائما ملائکه آسمانی بر زمین نازل می شوند، حتما فرود ملائکه بر زمین برای این است که کاری انجام دهند و مطلبی را به جایی ابلاغ کنند آنچه را که از روایات اسلامی استخراج می شود این است که این نزول ، نزول در نزد خلیفه الله جانشین و امین خدا برروی زمین است که به نزد حجت خدا و خلیفه الله شرف یاب می شوند و آیه شریفه دیگر ندارد که چه مطالبی را می رسانند.

 اما ظاهر آیه ای که در سوره قدر آمده است این است که در شب قدر ملائکه آسمانی بر زمین فرود می آیندو خدمت خلیفه الله ای که بر زمین وجود دارد می رسند و مطالبی را خدمت ایشان عرض می کنند. از آیات دیگر قرآن اینطور استفاده می شود که در این شب مقدرات سال مردم به محضر محور جامعه بشری حضرت ولی عصر (عج) ابلاغ می شود کسی که قطب عالم انسانیت است و به محضر او می آید.

 امشب شبی است که مربوط به مقدرات همه ماهاست و دعا و احیایی که در این شب ها اتفاق می افتد امیدواریم ما با دعا و با توسل بتوانیم تاثیری در مقدرات خودمان داشته باشیم.

 امیدوارم خداوند این توفیق را به ما بدهد هنوز به آخر نرسیده است موقع سحر بهترین موقع دعاست که دست به دامن دعا بزنیم و دعا کنیم و مقبول حق قرار بگیرد از طرفی که امشب شب جمعه هم هست و امتیازاتی هم دارد.

خدای متعال در این شب ها منادی دارد که در ثلث آخر شب می آیند و بندگان خدا را دعوت می کنند که کجایید بیایید بندگان خدا، اما در شب های جمعه از سر شب تا صبح این منادی حق بندگان خدا را به رفتن مناجات خدای متعال دعوت می کند.

آنچه در تاریخ کشور ما و انقلاب ما رخ داده است سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر است چیزی که از نظر دشمن محال بود اتفاق افتادنش، اما با ایستادگی و مقاومت و صبوری ملت ما و مردم ماتوانستند امری را که دشمن محال می دانست را انجام دهد و خرمشهر را آزاد کنند.

ملت ما شهدایی را در این راه تقدیم کرد وامیدواریم خداوند شهدای سوم خرداد  عزیزانی که در فتح خرمشهر به درجه رفیع شهادت رسیدند همه آن ها را از بزرگترین شهدا قرار دهد. خداوندا ما را برای بهره مندی از این شب عزیز توفیق عنایت بفرما.