مراسم احیاء سومین شب از شب های پرفضیلت قدر، با حضور آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان، در مصلی گرگان برگزار شد.

در این مراسم پس از قرائت دعای پرفیض افتتاح و دعای توسل، مؤمنان قرآن به سر گرفتند.

 

سخنرانی آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سخنرانی روز بیست ودوم  ماه مبارک رمضان  مسجد جامع گلشن گرگان :روز گذشته در رابطه با آیه 33 سوره احزاب صحبت شد خداوند در این آیه شریفه دو دستور دارد اینکه به خانم هامی گوید بروید در خانه هایتان قرار بگیرید.

اینکه کار اصلی و اساسی خانم ها در خانه است نه برای غذا پختن بلکه برای تربیت شخصیت های خوب و شایسته و ساختن این کشور ، خانه خودش یک کشور است و خیلی مهم است از دامن همین خانواده شخصیت های بزرگی تربیت می شود. میان همین خانه ها امثال صدام تربیت می شود این پدر و مادر هستند که می توانند ادم بسازند یا شیطانک بسازند.

منظور آیه این است که به خانه هایتان بروید و قرار بگیرید. اگر می خواهید بیرون بیایید مثل دوران جاهلیت بیرون نیایید.

در آخر آیه تعبیر جاهلیت اولا شده که در مقابلش یک جاهلیت اُخری قرار می گیرد ، اول و آخر، قدیم و جدید، اون جاهلیت در زمان پیامبر اکرم (ص) جاهلیت اولا است.علی بن ابراهیم ازامام صادق (ع) نقل می کند در مقابل این جاهلیت اولا یک جاهلیت اخری قرار دارد . روایت این است که یک جاهلیت دیگری هم پیدا خواهد شد جاهلیت جدید همان جاهلیتی است که با ظهور حضرت ولی عصر (عج)  ایشان با آن مواجه میشود و خیلی بدتر از جاهلیت زمان رسول خداست.

 اگر در زمان رسول خدا (ص) چیزی به جاهلیت تعبیر میشد این بود که زنان روسری خود را باز می کردند و گردن و یقه خود را نمایش می دادند اما جاهلیت جدید که با آن مواجه شده است انقدر بد است که آدم نمی تواند بالای منبر ذکر کند.  

آنچه که امروزدر دنیای غرب پیدا شده است چند چیز دست به دست هم داد تا انقلاب شخصیتی در زن ها رخ دهد.

 فلاسفه ای امثال فروید نظریه ای در دنیای غرب به وجود آورد که شهوت جنسی را محور شخصیت انسان در غرب قرار داد و این خیلی موثر بود در خیلی چیزها، این وضعیت که دردنیا می بینید به شرق هم سرایت کرده است.

یک خانم آمریکایی که استاد دانشگاه هست  و کتابی نوشته با عنوان «سکس و سکولاریزم » که  مفصل به این وضوع پرداخته است، اگر کسی نداند کتاب را چه کسی نوشته بعضی ها فکر می کنند بخشی از کتاب را مسئولین جمهوری اسلامی نوشته اند.

در این کتاب این خانم یک چیزهایی را روشن کرده و برملا کرده است. می گوید بدترین بلا را بر سر شخصیت زن درآوردند ، بدترین خیانت ها را بر سر دنیای غرب درآوردند، برای زن ها جا افتاده است که هیچ امتیازی ندارند جز اینکه خودشان را در معرض دید قرار دهند و غرائز جنسی مردها را تامین کند. بدتر از همه اینکه برایشان یک فرهنگ شده است که هیچ امتیازی ندارد جز همین و این بسیار خطرناک است.

 یک زمانی چنین فرهنگی وجود ندارد مانند جاهیت اولا، زنان بدن خود را در کوچه و خیابان به نمایش می گذارند اما اینکه به اسم فرهنگ در می اید که زن باید خود را آرایش کند و نشان دهد بد است.

وقتی امام زمان (عج) تشریف می آورند با یکی از چیزهایی که شدیدا مبارزه می کند همین است. یعنی چه؟ یعنی شخصیت واقعی زنان را به یادشان می آورد زنان این فرهنگ اسلامی برایشان باور می شود به جای این باوری که بر زن های غرب و شرق تحمیل کرده اند.

فرهنگ غالب این است، اسلام با این فرهنگ شدیدا مبارزه کرده است آیات بسیاری در قرآن وجود دارد .اخیرا نوشته ای از علمای اعلا دیدم در رابطه با روایتی که نوشته است زن از دنده چپ مرد خلق شده است، ایشان از امام صادق (ع) نقل می کند که این مسئله را نهی می کردند که چرابه اسلام توهین می کنند .

 امام صادق (ع) می فرماید :مگر خدایی که مردها را خلق کرده نمی توانسته زن هارا مستقیم خلق کند که از دنده چپ مرد خلق کرده یعنی خدا قدرت ندارد، امام صادق (ع)  می فرماید : پس یعنی حضرت آدم با خودش ازدواج کرد که از دنده چپ خودش بیرون آمده بود.

  بنابراین همان طور که خداوند در قرآن فرموده از همان ذاتی که مرد را آفریده از همان اصل و ریشه هم زن را آفریده است. چرا این حرف ها را به خورد مردم می دهید؟ در روایات داریم گوش به حرف هر کسی ندهید که شما هم مقصر هستید زن و مرد از یک ریشه خلق شده اند و هرچه مرد از آن خلق شده زن هم از آن خلق شده است.

تمام آنچه برای انسانیت امتیاز است آیا برای مرد و زن فرق دارند؟ هیچ مسلمانی نمی تواند بگوید با هم فرق دارند همان روزه و نماز و حجی که بر مرد واجب است بر زن هم واجب است.

آیا کمالات معنوی  فقط اختصاص به مردها دارد؟ یعنی زن ها نمی توانند به آن برسند؟ پس زینب کبری (س) و حضرت فاطمه (س) که هستند؟ پس زنانی که در اسلام تربیت شدند از هزاران مرد هم امتیازات بیشتری دارند زنانی بودند که  خیلی از مردها به گردشان هم نمی رسید. پس چه فرقی می کند اساس یکی است مرد و زن در کمالات معنوی فرقی ندارند چه بسا زن هایی که خیلی بالاتر از مردها در مراتب عالیه معنوی قرار دارند و به قرب حق می رسند.

آیا تبلیغ دین تنها به مردها اختصاص دارد و زن هانباید تبلبغ دین کنند؟ مگر فاطمه زهرا (س) و زینب کبری (س) و خاندان پیغمبر مانند حضرت معصومه (س) مگر تبلبغ دین نمی کردند؟ پس چه فرقی می کند؟ یک جاهایی بر اساس مبانی حقوقی تفاوت هایی وجود دارد .

خداوند وقتی مثال می زند آدم های خوب و بد را ، خدا دوتا زن را برای خوب ها و دوتا زن را برای بدها مثال می زند.

خداوند برای مردان و زنان خوب الگویی خوب مثال بزند آسیه زن فرعون را مثال می زند و دیگری مریم را مثال می زند. برای زنان بد هم یکی زن نوح و زن لوط را مثال می زند.

این حرف هایی که زن چگونه آفریده شده است شاید به نام اسلام و دین این حرف ها را بزنند حواس ها باید جمع باشد این حرف ها مربوط به متن قرآن است. از نظر علمی از بعضی از روایات علمی استفاده می شود در زمان امام زمان (عج)  زن ها به جایی می رسند که در خانه های شان قدرت استنباط پیدا می کنند می توانند قضاوت کنند این خیلی مهم است.

در کتاب غیبت نعمانی از امام باقر (ع) نقل شده است دین مانند کسی که چاقو به او زده اند و درحال جان دادن است و هی دست و پایش حرکت می کند دین شما چنین حالتی پیدا می کند مثل آدمی که در حال جان کندن است دین چنین وضعیتی را پشت سر می گذارد هیچ چیز این دین را سرجایش نمی آورد جز مردی از خاندان ما. یعنی دین مثل انسانی که جراحتی دارد و خون از دست  پایش می رود و دست و پا می زند چنین حالتی پیدا می کند و سرجایش بر نمی گردد مگر توسط مردی از خاندان ما.

آن وقتی که می آید همه شما حکیم می شوید یعنی انسان ها در شرایطی قرار می گیرند که شب و روز دنبال دانش و معرفت می روند تا جایی که خانم ها در خانه هایشان بر اساس کتاب خدا و سنت پیامبراکرم (ص)  حکم می کنند. پس امام زمان (عج) که می آید خانم ها خودشان را می شناسندو البته حالا هم بسیاری از خانم های فاضله مجتهد و ... با تمام وجود درک کرده اند شخصیت شان آنی نیست که در خیابان ها نمایش می دهند این شخصیت به زن نیست توهین به زن است امام زمان(عج)  که می آید تازه زنان شخصیت خودشان را می یابند.

از نظر مسئولیت وقتی حضرت ولی عصر(عج)   ظهور می کند آن 313 نفری که آدم های فوق العاده ای  هستند شبانه هر کجای عالم هستند خود را در مکه به امام زمان (عج)  می رسانند در روایات داریم 50 نفر از آن ها خانم ها هستند یعنی در برقراری حکومت جهانی امام مهدی (عج)   خانم ها هم دخالت دارند.

این زنان در میدان های جنگ همان طور که در زمان پیامبر اکرم (ص)  خانم هایی به سربازان کمک می کردند در زمان امام زمان (عج)   هم همینگونه خواهد بود.

 از امام صادق (ع)  نقل شده همراه امام زمان 13 زن هستند که همراه امام مجروحان را درمان می کنند همان طوری که در زمان پیامبر (ص)هم وجود داشتند، ام ایمن ، سمیه مادر عمار  و ... نام تعدادی از این زنان است که  اکثرا هم از رجعت کنندگان هستند.

 

در جلسه گذشته به جمله شیخ صدوق اشاره کردم که برای این دو شب (21 و 23 ماه مبارک رمضان) عنوان می کند که با فضیلت ترین کاری که در این دو شب انسان می تواند انجام دهد مذاکره علم است، اینکه ما معرفتمان بالا برود شناخت مان از مسائل دینی مان بالا برودو هر چه می توانیم بر علم مان بیفزاییم و از جهل و تاریکی خود را نجات دهیم.

بهترین مذاکرات علمی آشنایی به مسائل اسلامی ماست، در همین خطبه از رسول خدا (ص)عرض شد حضرت می فرمایند چشم تان را از آنچه حرام است حفظ کنید همچنین گوش هایتان رااز شنیدن آنچه نباید شنید حفظ کنید این دستورالعمل زندگی است این سبک و رفتار زندگی است که چشم تحت کنترل باشد،  گوش تحت کنترل باشد؛ مسائل و معارفی است که ما از کتاب آسمانی خود که محور تمام معارف ماست استفاده می کنیم .

در قرآن می فرماید : امروز یکی از چیزهایی که در زندگی ما رایج شده است پخش شایعات است هر چیزی را از کسی بشنویم یک امتیاز شده است که بگوییم ما اطلاعاتمان زیاد شده است بدون اینکه ما بررسی کنیم این درست است یا نیست و اشاعه دهیم و پخش کنیم مخصوصا با وسایلی که در اختیار افراد جامعه قرار گرفته شده است، خیلی زود مسئله ای پخش می شود قرآن می گوید چیزی که به آن علم و یقین نداری پیروی نکن و دنبال آن نرو ، نباید مطلب را پخش کنید.

در آیات قرآنی آمده است گوش، چشم، قلب انسان و همه این ها فردای قیامت باید پاسخگو باشند، اینگونه نیست که اعضا و جوارح ما آزاد باشند و هر کاری دلشان خواست انجام دهند و در جایی هم ثبت و درج نشود آیات شریفه قرآنی دارد اعضا و جوارح ما علیه مان شهادت می دهند گوش چشم زبان شهادت می دهند آیه می گوید چرا علیه ما شهادت می دهید؟ اعضا و جوارح می گویند خدا ما را به سخن درآورد.

 قضیه از این قرار است باید مراقب باشیم عزیزان من اینکه رهبر معظم انقلاب روی مسئه سبک زندگی اسلامی اصرار دارند برای همین است که اسلام یک سری مناسک و عبادات نیست این برای این است که رابطه ما با خدا و خلف خدا رابطه خوب و سالمی باشد، باید مواظب باشیم همه این چیزها در محکمه عدل الهی فقط نماز و روزه ما را نگاه نمی کنند این زبان ما هم آنجا مسئول است چشم وگوش دل همه باید پاسخگو باشند.

در آیات شریفه قرآنی داریم اگر در مجلسی نشسته باشید مسائل دینی را مسخره می کنند با آن ها ننشینید، مجلس را ترک کنید این ها دستورات صریح قرآنی است.

امیرالمونین (ع) فرمودند شمایی که شنونده مطلبی هستید به هر چه می گویند تو هم شریکی، اگر حرف سعاتمندی باشد تو هم شریکی و اگر حرف باطل باشد تو هم در این باطل شریکی.

و دوباره فرمودند : شمایی که این را می شنوی شنیدن آن هم گناه است نباید فکر کنیم سلسله ظواهر اسلامی را رعایت کنیم. دیگر یک مسلمان شدیم همه آنچه در زندگی ما آمده است رفتار و منش اسلامی است، وقتی از یکی از همسران رسول خدا (ص) پرسیدند اخلاق پیامبر اکرم (ص) چگونه بود در جواب گفتند اخلاق پیامبر (ص) قرآن بود،هرچه در قرآن گفته شده در وجود ایشان هم پیاده شده است و ما هم امت ایشان هستیم. باید سعی کنیم هر دستوری در قرآن آمده در وجود خود پیاده کنیم. امیدواریم آن روزی که به دیدار حق نایل می شویم بنده خوب خدای متعال قرار گرفته باشیم. خداوندا ما را در صراط بندگی خودت محکم نگه دار.

در دومین شب قدر، مردم خداجوی  و روزه دار شهرستان گرگان با حضور در مصلی نماز جمعه اشک ریزان و الغوث الغوث گویان،فریاد بندگی سر دادند.

قرائت قرآن، دعای جوشن کبیر، مناجات خوانی، مراسم قرآن به سر و سخنرانی  توسط حضرت آیت الله نورمفیدی و عزاداری به مناسبت شهادت مولی الموحدین امیر المومنین (ع) از برنامه های اجرا شده در این شب بود.

سبحانک یا لا اله الا انت، الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب دعایی بود که حاجتمندان خاندان عصمت و طهارت در مصلی گرگان بر زبان جاری کرده و با قرار دادن قرآن ها بر سر، الهی العفو سر دادند.

گفتنی است برابر سنت چندین ساله دراین شب در مصلی گرگان یادو خاطره 248 شهید ماه مبارک رمضان استان گلستان نیز گرامی داشته شده و سخنران و مداح اهل بیت (ع) همنوا با مردم خدا جو یاد این راست قامتانی را که در ماه مبارک رمضان در جبهه حق علیه باطل شربت شیرین شهادت را نوشیدند بر دل ها جاری می کنند.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سخنرانی روز بیستم ماه مبارک رمضان مسجد جامع گلشن گرگان اظهار کرد:طی این چند روز گفته شد وقتی امام زمان (عج) ظهور می کنند سیره شان همان سیره رسول خداست همان کارهایی که پیامبر(ص) در صدر اسلام انجام می داد امام زمان (عج) دنبال همان روش را می گیرد یکی از سیره های رسول خدا مبارزه با جاهلیت بود و مظاهر جاهلیت پیامبر (ص)مبارزه می کرد.

در آیات شریفه قرآن مسئله ای در مورد زنان و رسم و رسوم جاهلیت مطرح کرده که در مورد آن توضیح می دهم. در آیه 33 سوره احزاب گفته شده که خطاب همسران رسول خداست اما مخاطب همه زنان است: به زن ها خطاب می کند به خانه هایتان بروید و آنجا مستقر شوید، آیا منظور این آیه این است که زن ها از خانه خارج نشوند؟ یا اینکه نه آیه نمی خواهد این را بگویید تاریخ اسلام و دوره رسول خدا این موضوع را تایید نمی کند پس این موضوع به خانه هایتان بروید و آنجا مستقر شوید یعنی چه؟، «قرنَ» از ماده قرار است یعنی آدم در یک جایی سکونت پیدا کند و در عین حال موجب آرامشش باشد جهنم هم قرارگاه است اما در قرآن تعبیر شده به قرارگاه بد، چرا؟ چون در جهنم آرامشی وجود ندارد اما بهشت چه؟ بهشت خانه خوبی است چون آرامش دارد حتی بهشتیان وقتی می خواهند وارد بهشت شوند به تعبیر قرآن هرچه خرده شیشه هم دردلشان باقی مانده باشد ما از دلشان در می آوریم که دیگر در بهشت راحت باشند.

خدا خطاب می کند به خانم ها اگر آرامش می خواهید به خانه هایتان بروید این به آن معنی نیست که از خانه هایتان بیرون نیایید. این نشان می دهد خانه جای مهمی است شخصیت انسان ها در دوران طفولیت در خانه ساخته می شوند این پدر و مادر هستند که می توانند شخصیت بسازند و می توانند خورد کنند ، خانه می تواند بهشت باشد می تواند جهنم باشد، به نظر من این آیه می خواهد بگوید خانم ها به خانه بروید و آن جا را مرکز خوبی درست کنید هم شوهرانتان را بسازید هم فرزندانتان را، اگر این کار را کنید احساس می کنید خودتان هم در بهشت هستید.

وقتی خانم های مدینه نماینده ای به نزد پیامبر(ص) فرستادند که این مردها به جبهه جنگ و شهادت میروند ما در خانه نشسته ایم و فکری برای ما بکنید وقتی این نماینده خانم نزد رسول خدا آمد و پیام خانم های دیگر را آورد رسول خدا (ص)گفت بروید ازطرف من به خانم ها بگویید  همان کارهایی که شما در خانه انجام می دهید معادل همان کارهایی است که مردان در جنگ انجام می دهند. منظور پیامبر (ص)همان خانه بهشت است که می توانید آنجا را خوب بسازند و بهشتش کنند. آن خانمی که رعایت نکند جور دیگری عمل کند خودش آثار سوئش را می بیند فرزندی که درست تربیت نشده باشد بلای جان پدر و مادر می شود ، بروید ساکن شوید تا قرار و آرامش پیدا کنید اگر این معنا باشد چقدر زیباست قرآن، اما اگر قرآن را بد معنا کنیم فرزندان خودمان هم ایراد می گیرند.

اگر وارد شهری شوید معمولا برج در شهرها وجود داشت اول شهر هرکه وارد می شد این برج ها نگاه ها را به سوی خود می کشاند. 60 سال پیش که به مشهد می رفتیم شاگرد راننده ها گنبدنما می گرفتند از همان دور که وارد شهر مشهد میشدیم گلدسته های حرم ثامن الحجج چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کرد.

خدا در آیه نمی گوید از خانه بیرون نروید میگوید اینگونه بیرون نروید که همه توجه ها به سمت شما جلب شود. اینکه کاری کند که همه چشم ها به سوی او می افتد درست نیست. در زمان پیامبر(ص) تعدادی از زنان همراه پیامبر (ص)می رفتند تا به سربازان سپاه رسول خدا کمک کنند اینگونه بوده است. جریان نصیبه جریان زیبایی است، این خانم می گوید در جنگ احد همراه رسول خدا و سپاه بیرون آمدم تا به سربازان آب دهم. بعد از پیروزی اول شکست پیش آمد و من دیدم مردها فرار می کنند من به غیرتم برخورد عجب مردها پیغمبر را رها می کنند مشک آبی که در دستم بود را رها کردم شمشیری را پیدا کردم دویدم به سمت رسول خدا و آنجا از پیامبر (ص)حفاظت می کردیم جان پیامبر (ص)هم در خطر بود در همین زمانی که پیامبر(ص) دید من شمشیر گرفتم به فردی که در حال فرار بود خطاب گفت ای فلانی که در حال فرار هستی حداقل اون سپر خود را بنداز تا این خانم بردارد و من رفتم سپر را گرفتم تااز خودم دفاع کنم. دیدم فردی قصد جان پیامبر(ص) را کرده و سمت ایشان می رود و فریاد می زند این محمد کجاست گفت من و یکی از اصحاب رفتیم جلوی پیامبر(ص) که نگذاشتیم من در حال جنگ بودم که شمشیری به شانه من خورد پیامبر (ص)به یکی از پسران من گفت برو زخم مادرت راببند و او هم آمد و زخم های من را بست و من دوباره مشغول شدم. یکی از پسرهایم زخمی شد و من رفتم زخم پسرم را بستم طولی نکشید پیامبر (ص)گفت نصیبه ضارب پسرت این است حالا برو قصاص کن و من هم معطل نکردم و به او حمله کردم. پیامبر(ص) وقتی این صحنه را دید از شجاعت من تعجب کرد و خنده اش گرفت به گونه ای دندان های رسول خدا آشکار و پیدا شد من تا آخرش پیامبر(ص) را حفظ کردم. من تقاضایی کردم از پیامبر(ص) که برای من دعایی کن که فردا در بهشت ملازم تو باشم. اگر بنا بود خانم ها فقط در خانه بنشینند و از خانه بیرون نیایند چطور پیامبر(ص) اجازه داد این خانم در جریان جنگ احد شرکت کند.

این آیه به این معنی نیست که کسی بیرون نیاید مگر امام ما نبود که گفت اگر خانم ها نبودند انقلاب هم نبود اگر اشکال شرعی داشته باشد به بیان بسیاری از مراجع تقلید امام راحل که از افضل علمای زمان خود بود ، امام تشویق می کرد زنان بیایند تا از انقلاب دفاع کنند این آیه می خواهد بگوید اگر می خواهید بیرون بیایید آنگونه بیرون نیایید که در زمان جاهلیت خودشان را می ریختند بیرون. برای اینکه خودنمایی کنند این منطق را هر خانمی بشنود اگر واقعا هوسران نباشد خدا و پیغمبر نمی گویند اینگونه بیرون نیایید که جلب توجه کنید. من همیشه به شما گفتم همیشه دین تان را درست بیان کنید بددفاع کردن خیلی بدتر از کوبیدن است ما همیشه حرفمان همین است.

چند روز قبل جریانی در شبکه 5 روی داده ، عملی اتفاق افتاده که حاکی از این است که این افراد هیچ فهمی از دین ندارند در حالی که صدا و سیما به قول امام راحل دانشگاه ملی و مردمی است و در هر خانه ای تلویزیون و رادیو وجود دارد .من اعتقادم این است مسولان شبکه و افرادی که برنامه را تهیه کردند باید فکری برایشان بشود باید اخراج شوند تا برای همیشه برای دیگران درس عبرت شود و آن اقای مداحی که آن مطالب موهن را گفته باید حتما مجازات شود .

 

وی ادامه داد: آیا اهل بیت (ع) در این مسئله اینگونه برخورد می کردند؟ روش اهل بیت (ع) اینگونه نبوده و خودشان می فرمودند کاری کنید محبت مردم را به سوی ما جلب کنید و هر بدی را از ما دور کنید . مقام معظم رهبری دائما تاکید دارند که توهین به مقدسات اهل سنت حرام و گناه است . این افرادی که نه قرآن را می فهمند نه سیره اهل بیت (ع) را نه فرمایشات مقام معظم رهبری و نه مصالح امت اسلامی را درک می کنند، چطور می توانند مداح اهل بیت (ع) باشند؟ اهل بیت(ع) به هیچ وجه راضی نمی شوند کسی بیاید جهان اسلام را به هم بریزد.

امام جمعه گرگان افزود: کسی که نمی فهمد این حرفی که می خواهد بزند چه مشکلاتی را برای نظام جمهوری اسلامی و جهان اسلام  به وجود می آورد  صلاحیت ندارد که مداح اهل بیت باشد. اهل بیت از چنین افرادی تبری می جویند چنانچه از افرادی که در رابطه با آن بزرگواران غلو می کردند یعنی جایگاه اهل بیت(ع) را بالاتراز آنچه بودند قرار می دادند از آن ها هم تبری می جستند .

امیدوارم خدای متعال توفیف دهد از دینمان و از مکتب اهل بیت و از مصالح امت اسلامی پیروانی بیدار باشیم.