آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار رئیس شرکت حمایتی کشاورزی گرگان با ایشان اظهار کرد: استان ما استانی کشاورزی است یعنی اقتصاد این استان بیشتر روی کشاورزی است و هر چه این کشاورزی علمی تر و پیشرفته تر باشد بهره وری بیشتری می توانیم داشته باشیم.

وی افزود: امروز به آب و خاک ما توجهی نمی شود ما آنطور که باید و شاید با آب و خاک برخورد نمی کنیم و من سالها با آتش زدن مزارع مخالف بودم و معتقد بودم آتش آهن را ذوب می کند پس چه بلایی سر خاک می آورد، خاک هم موجود زنده است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه برنامه های خوبی در بخش کشاورزی پیاده شده است، ادامه داد: زهکشی زمین ها مسئله مهمی است، البته آبیاری تحت فشار هم خوب است و آب را حفظ می کند و لوله کشی که از سر چاه به وسیله لوله آب را منتقل می کنند هم کار خوبی است.

وی افزود: آقای مهاجر رئیس جهاد کشاورزی استان قبلا به من گفته بود در سفر اول رئیس جمهور قرار بود 22 هزار هکتار از اراضی استان زهکشی شود اما 34 هزار هکتار زهکشی شده است.

امام جمعه گرگان گفت: این یعنی مسئولان صرفه جویی کردند و توانستند عدد را افزایش دهند، در این سفر هم بنا بود 50 هزار هکتار مشمول برنامه زهکشی باشد اما پیشنهاد کردیم 70 هزار هکتار تا بتوانیم 120 هزار هکتار زهکشی را تحویل دهیم، شنیده بودم اگر آب زمین های ماندابی از آن جدا شود می توانیم 50 هزار هکتار با همین آب ها کشاوری کنیم.

وی گفت: برنامه کشاورزی گلخانه ای می تواند در استان رونق ایجاد کند و محصولات خوبی هم از آن گرفته شود، در رابطه با کود و سم هم کشاورزان گله می کنند که به موقع به دستشان نمی رسد.

آیت الله نور مفیدی ادامه داد: مهمترین کاری که در این شرایط باید انجام دهیم این است  که سم و کود و نهاده های کشاورزی به موقع به کشاورزان برسد و تفاوت قیمت بین بازار آزاد و دولتی زیاد نباشد.

وی افزود: باید بتوانید جلوی این افزایش قیمت ها را بگیرید و توزیع مناسب داشته باشید یعنی همان روال عادی که جریان کار اقتضا می کند وتحولی در این رابطه ایجاد شود تا  کشاورزان به سم و کود و بذر برسند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امیدواریم روزی در منطقه تحولاتی در بخش کشاورزی به صورت اساسی ایجاد می کنیم و نیاز کل کشور را تامین کنیم. همچنین اگر در  زمین هایی که پایین داریم  درخت کاری انجام دهیم می توانیم از تولید چوب  درآمد داشته باشیم وقتی آب نیست اگر آب بیاید در زمین ها کارهای زیادی می شود انجام داد وزیر نیرو به من گفت دنبال این موضوع هست.

وی گفت: مسئولان بخش کشاورزی نباید روزمرگی داشته باشید و به دنبال تحول  و پیشرفت باشید و نگاهشان به مسائل کشاورزی نگاه توسعه ای باشد.

آیت الله نورمفیدی افزود: بهترین عمل صالح برای شما این است که کشاورزی را در استان متحول و متکامل کنید.

 

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار جمعی از پرستاران با ایشان، ضمن تبریک روز پرستار اظهار کرد: پرستاری شغل سختی است و اینکه روز ولادت حضرت زینب (س) را به نام روز پرستار نامگذاری کردند مایه دل گرمی شماست.

 وی افزود: شاید یکی از تهمت هایی که هنوز به ما مسلمانان زده می شود در رابطه با نگاه اسلام نسبت به بانوان است و حرفشان این است که اسلام نگاه مناسبی به زنان ندارد ولی داستان زندگی حضرت زینب(س) چیز دیگری می گوید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: اسلام چطور می تواند با یک زن که این همه مسئولیت پذیری می کند مخالف باشد؟ این موضوع نشانه این است که خانم ها از نظر اسلام جایگاه بالایی دارند و زمانی هم که امام زمان (عج) می آید از بین 313 نفر از یارانش 50 خانم حضور دارند که از یاران نزدیک ولی عصر (عج)هستند.

وی اظهار کرد: تمام این ها همه نشان گر این موضوع است و  تهمت های دروغ برای این است که اسلام را از کارآمدی بزنند.

امام جمعه گرگان گفت: فضای بعد ازحادثه عاشورا فضای سنگینی بود اما این بانو در آن جو و فضای سنگین که مردها تحملش را نداشتند در شرایطی که فضای حزن انگیزی بود و جوانان قومش شهید شده بود در چنین فضایی مسئولیت سنگین بر عهده او بود که امام حسین (ع)کسی که اخلاق و رفتارش برای همه حجت است به او داد.

وی افزود: امام حسین (ع)  این کار را کرد چرا که این مجموعه را باید مدیریت می کرد و کار آسانی نبود آن هم نه در خانه بلکه در سفری آنچنانی که مباحث زیادی را در دل خود را داشت.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از کارهای بسیار سخت سخنرانی است و اینکه مخاطب را بشناسی و مقتضیات زمان را تشخیص دهید اینکه کجا عادی صحبت کنید کجا فریاد بزنید و ... و این سخنرانی کار حضرت زینب (س)  بود.

وی گفت: حضرت زینب(س)  سخنرانی های زیادی داشت؛ یکی در کوفه، دیگری در مجلس ابن زیاد، دیگری در شام و نزد یزید که کار سختی بود، یزیدی که در تخت قدرت نشسته است و زینب در حالت اسارت وارد مجلس یزید می شود همان اول شروع به کوبیدن یزید کرد به نکته ای اشاره کرد که از کوبندگی  بالایی برخوردار بود، به یزید گفت «آیا این از عدالت است؟ زن و بچه خود را کجا نشانده ای و دختران پیامبر(ص) را به این شکل در شهرها می گردانی؟» مگر می شود یک زن و این همه مسئولیت؟ آن وقت به ما می گویند شما نگاه درستی به زن ها ندارید.

امام جمعه گرگان ادامه داد: حضرت زینب (س)هم از بیمار پرستاری می کرد هم از بچه ها پرستاری می کرد و در همه حال حواسش به همه چیز بود، حتی در کوفه عده ای آمدند چیزی به بچه ها تقسیم کنند فریاد زد چه می کنید صدقه بر ما حرام است ما از خاندان رسول خدا هستیم.

وی گفت: این شخصیت باید بزرگ برای مردان هم الگو باشد شرایط امروز ما هم شرایط سختی است اما به قول آقای روحانی ما می توانیم از این شرایط سخت خارج شویم این سختی ها هزینه های عزتمندی است جامعه و ملتی بخواهد عزیز زندگی کند مستقل زندگی کند این سختی ها را دارد اما اگر بخواهیم برده باشیم شاید شاهد احترام هم باشیم همانگونه که عربستان سعودی در یمن جنایت می کند و  هیچ کاری که به او ندارند کمک هم می کنند و این ذلت است.

وی گفت: امام حسین (ع) و زینب (س) زیر بار ذزلت نرفتند منتهی این سختی ها را برای انسان هایی که بخواهند با عزت زندگی کنند پیش می آوردند ولی حل می شود کشوری که اینگونه عزت و استقلال خود را حفظ کرده است و ایستاده است در منطقه تاثیر گذار شده است.

امام جمعه گرگان گفت: در آن روزها که به سوریه حمله می شد خیلی ها می گفتند چرا ایران باید از سوریه دفاع کند دو روزه کار سوریه تمام است و حتی به خود من هم می گفتند که من مخالف بودم امروز آمریکایی ها در حال جمع کردن بار  خود از سوریه هستند و ایران جایگاه خود را محکم تر کرد و آل سعود هم روز به روز مفتضح تر شده است حالا دشمنان سوریه با هم مسابقه می گذارند که زودتر به سوریه بروند و سفارت خانه های خود را بازگشایی کنند.

وی با بیان اینکه  سوریه و بشار اسد عزیزترین کشور میان کشورهای عربی است، ادامه داد: اگر سوریه این عزت را نمی خواست شاید این خرابی ها در کشورش رخ نمی داد ،عزیز و مستقل بودن سختی هایی دارد وقتی حضرت موسی نزد بنی اسرائیل آمد آنها گله کردند قبل از آمدن تو هم وضعیت ما اینگونه بود و سختی هایی داشتیم  بعد از آمدن تو هم باز هم سختی هایی داریم،البته  این دو سختی و اذیت فرق دارد اذیت های قبل از آمدن موسی ذلت و بردگی بود بعد از موسی، اذیت به نوعی عزت بود و عزت و استقلال مربوط مال آدم های بزرگ است.

آیت الله نورمفیدی گفت: امروز شاهدیم  کشورهای حوزه خلیج فارس روی پای خودشان نیستند و به دیگران متکی هستند ملت ایران نمی خواهد آویزان کسی باشد گرچه مشکلاتی دارد اما من مطمئنم این مشکلات حل می شود.

وی خطاب به پرستاران گفت: من اگر از مشکلات شما مطلع بودم به دکتر ده نمکی اطلاع می دادم و از دکتر فاضل می خواهم این موضوع را پیگیری کنند.

امام جمعه گرگان گفت: آدم عاقل فردی است که از دو جا مزد بگیرد مزدهای دنیا تمام می شود اگر پیش خدا مزد داشته باشی هیچ وقت تمام نمی شود پس هم از خدا مزد بگیرید و هم از دولت.

 

 

در متن پیام تقدیر مشترک آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان و دکتر هاشمی استاندار گلستان بمنظور حضور باشکوه مردم در سفر رئیس جمهوری به استان آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سفر پر خیر و برکت جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی و اعضای محترم هیات دولت به نگارستان ایران موجبات شادمانی و شعف عمومی را فراهم آورد .

بی تردید در شرایطی که گلستان توانسته است گام های موفقیت آمیزی را در مسیر رشد و توسعه بردارد، این سفر عاملی تاثیرگذار در جهت پیشرفت و آتیه روشن استان بود.

میزبانی گرم و پرشور شما مردم قدرشناس، وفادار و ولایت مدار از ریاست محترم جمهوری و کاروان تدبیر و امید در این سفر دو روزه جلوه ای دیگر از وحدت ، همگرایی و همرنگی اقشار مختلف گلستان ها را در همراهی با نظام مقدس جمهوری اسلامی منصه ظهور گذاشت.

حضور کم نظیر و به یاد ماندنی آحاد مردم اعم از فارس، ترکمن، ترک، سیستانی، بلوچ ، خانواده های معظم و معزز شهدا ، جانبازان ، ایثارگران، روحانیون شیعه و سنی ، فرهنگیان، دانشگاهیان، کارمندان، کشاورزان، اصناف، کارگران، کارآفرینان، صدا و سیما، اصحاب پرتلاش رسانه های مکتوب و دیجیتال، دانشجویان، دانش آموزان، جوانان پرشور و با نشاط، عوامل اجرایی، نظامی، انتظامی، امنیتی و تمامی گروه های سیاسی و اجتماعی استان ، خصوصاً مردم شریف شهرستان گنبدکاووس  در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در مراسم استقبال و دیدار عمومی ریاست محترم جمهوری، برگ زرینی در کارنامه پر افتخار این استان بود.

امیدواریم در سایه ی توجهات الهی، تدابیر ریاست محترم جمهوری، اعضای محترم هیات دولت، تمامی دلسوزان استان و حمایت های مردم همیشه در صحنه ، برکات و دستاوردهای این سفر برای استان رونق، اشتغال، توسعه ، پیشرفت و آتیه ای روشن باشد.

 

              سید کاظم نورمفیدی                                                            سيدمناف هاشمي

نماینده ولی فقیه در استان گلستان  و امام جمعه گرگان                                استاندار گلستان

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که استان گلستان می تواند سرمشق و الگوی کشور و جهان اسلام باشد، گفت: حل مشکلات معیشتی باید اولویت دولت باشد.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان گلستان که با حضور رئیس جمهور و جمعی از وزرا برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی متوجه مردم است و مسئولان باید در این زمینه تلاش جهادی کنند تا مشکلات بر طرف شود.

وی افزود: دنیا محل قرار و زندگی نیست و ما از این سرای فانی کوچ خواهیم کرد بنابراین باید به دنبال زندگی سعادتمندانه باشیم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: تقوا شرط این زندگی سعادتمندانه است و باید با انجام عمل صالح دائما با خدا رابطه داشته باشیم تا گرفتار هوای نفس نشویم.

وی گفت: باید در همه کارها خدا را درنظر بگیریم تا به تعالی و سربلندی برسیم و این رفتار سبب پیشرفت در زندگی دنیوی هم خواهد شد.

امام جمعه گرگان ضمن تشکر از تلاش کاروان دولت تدبیر و امید گفت: گلستان رنگین‌کمان اقوام است و باید خدا را شکر کنیم که در استانی زندگی می‌کنیم که همه اقوام در کمال صفا و صمیمیت زندگی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه امروز در استان اتفاق می‌افتد باید برای کشور و همه جهان اسلام الگو و سرمشق باشد زیرا ما از اتحاد ضرر نمی‌کنیم و همدلی کار خداست.

آیت الله نورمفیدی گفت: مردم از بنده انتظار دارند پروژه پتروشیمی گلستان پیگیری شود و بنده سال ها است از ابتدای انقلاب تاکنون با مردم گلستان هستم؛ امروز بیش از ۹۰ هزار نفر سهام دار پتروشیمی گلستان بلاتکلیف هستند و مشکل دارند و از رئیس جمهور انتظار داریم این مسأله را پیگیری کنید.

وی تأکید کرد: در حال حاضر نیمی از استفاده گلستان در بخش آب از آب های زیرزمینی تأمین می شود و استفاده از آب دریای خزر می تواند استان گلستان را متحول و مشکل کم آبی استان را حل کند.

 

آیت‌الله نورمفیدی گفت: شان روحانیت شان رهبری یک جامعه است و مسئولیت سنگینی در جامعه برعهده دارند.

آیت الله «سید کاظم نورمفیدی» در دیدار صمیمی علما و روحانیون استان گلستان با رئیس جمهوری اظهار کرد: قول ثقیل مدیریت انسان‌ها است که مدیریت معنوی و مدیریت دنیایی در زندگی به‌شمار می‌رود و این مسئولیت همه انبیا بود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه اگر مدیریتی بخواهد مدیریت معنوی انسان‌ها را برعهده داشته باشد کار بسیار سختی است، ادامه داد: قول ثقیل و مسئولیت‌ها بدون شب‌خیزی امکان پذیر نیست و نیایش‌های شبانه گام‌های انسان را مستحکم می‌کند.

آیت‌الله نورمفیدی با بیان اینکه کسی که در جایگاه قول ثقیل قرار می‌گیرد باید تلاش مستمر داشته باشد، افزود: در نظام مقدس جمهوری اسلامی مقام معظم رهبری قول ثقیل است و به دنبال آن مهمترین کسی که در کشور مسئولیت دارد رئیس جمهور است.

وی تاکید کرد: وقتی مردم روسای جمهور را انتخاب کردند مسئولیت سنگینی به آن‌ها واگذار شده است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه شان روحانیت شان رهبری یک جامعه است، گفت: طلبه‌ها با رفتار و اخلاق خود باید دستگیر جامعه باشند وگرنه این شان برای ما در جامعه نخواهد بود.

آیت‌الله نورمفیدی گفت: هر کسی که به شکلی مسئولیتی در جامعه دارد امانت الهی برعهده آن نهاده شده که باید از آن صیانت کند و این صیانت در رفتار، برخورد و اخلاق انسان‌ها است.

وی افزود: مسئولیت روحانیون در جامعه سنگین است و اگر بخواهیم این بار مسئولیت را تحمل کنیم باید شب‌خیزی داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان  با بیان اینکه روحانیت و طلاب مسئولیت سنگینی به‌عهده دارند، افزود: مسئولیت اجتماعی، طعمه و لقمه چربی نیست بلکه یک امانت الهی در دست همه مسئولان است و باید این امانت را خوب حفظ کنیم. اگر قرار است این مسئولیت سنگین را تحمل کنیم، به‌بیان قرآن نیازمند شب‌بیداری است.

امام جمعه گرگان افزود: امروز باید با همه وجود آنچه را به‌دست آوردیم حفظ کنیم. در این مسیر طی یکی دو قرن اخیر، جان‌های پاکی از میرزا تقی خان امیرکبیر گرفته تا میرزای شیرازی و شهید مدرس را از دست دادیم. عزت و استقلال کشور خواسته همه مجاهدان در طول تاریخ بود و ما امروز آن را به‌دست آوردیم. اگر با کوچکترین کوتاهی این داشته‌ها را از دست دهیم باید در پیشگاه خداوند پاسخ دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان افزود: امروز مشکلات در کشور زیاد است و همه از شرایط آگاه هستیم و باید با تمام وجود از انقلاب اسلامی صیانت کنیم.

آیت‌الله نورمفیدی تاکید کرد: شهدای زیادی برای استقلال و آزادی کشور اعطا کردیم، این مقطع زمانی بسیار حساس است و کوچک‌ترین کوتاهی داشته باشیم باید فردای قیامت پاسخگو باشیم.

وی با بیان اینکه امروز دولتی‌ها بیش از توانشان فعالیت می‌کنند، متذکر شد: قطعا خدا این تلاش‌ها را بی‌نتیجه نمی‌گذارد.

نماینده ولی فقیه در گلستان ۹۹ مدرسه علمیه اهل سنت با یک هزار و ۶۴۰ طلبه اهل سنت داریم، گفت: ۲۱ حوزه علیمه برادر و ۱۴ حوزه علمیه خواهر در استان گلستان داریم و ۲ هزار مبلغ خانم در استان گلستان تحصیل می‌کنند.

وی از مسئولان دولتی خواست تا از حوزه‌های علمیه پشتیبانی بیشتری داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در گلستان همچنین خطاب به مسئولان دولت گفت: گرانی داد مردم را در آورده است و مسئولان باید فکری کنند.