آیت ا... نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، به مناسبت عید سعید قربان، طی تماس تلفنی با علمای اهل سنت استان گلستان، فرا رسیدن  این عید بزرگ را به آنان تبریک گفت و از آنان خواست تا پیام تبریک او را به مردم با صفای ترکمن صحرا برسانند و از اینکه شرایط خاص پیش آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا و لزوم تلاش همگانی برای قطع زنجیره انتقال، مانع دیدار مستقیم معظم له با مردم منطقه شد، از هم استانی‏های خوب ترکمن عذرخواهی کرد.

ایشان در ادامه تاکید داشتند که در این ایام همه به ویژه علمای منطقه که جایگاه اجتماعی خوبی در بین مردم دارند، تمام تلاش خود را برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی به منظور جلوی گیری از انتقال ویروس کرونا به کار گیرند و از مردم خوب ترکمن صحرا نیز بخواهند از رفت و آمد و حضور در اجتماعات تا حد ممکن خودداری کنند.

نماینده مقام معظم رهبری همچنین از عموم مردم استان خواست تا با نیایش به درگاه خداوند متعال و توسل به اولیاء الهی و معصومین علیهم السلام در این ایام با برکت و مقدس برای رفع همه گرفتاری ها به ویژه دفع این بیماری دعا کنند.

لازم به ذکر است در سنوات گذشته آیت ا... نورمفیدی در ایام عید سعید قربان با حضور در منطقه ترکمن صحرا با روحانیون و عموم مردم این منطقه دیدار صمیمانه داشتند که امسال با شرایط پیش آمده امکان انجام آن فراهم نشد.

 در راستای رزمایش مواسات و احسان در استان گلستان ١٧٥ رأس گوسفند زنده تهیه وپس از ذبح در کشتارگاه صنعتی اینچه برون و بسته بندی در شهرک صنعتی تخشي محله با رعایت ضوابط کاملا بهداشتی بيش از  ٣٥٠٠  بسته گوشت گرم بمناسبت عيد سعيد قربان توسط مرکز نیکوکاری مصلی نماز جمعه گرگان با همکاری موکب علی بن موسی الرضا (ع) استان گلستان با حمایت حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ،کمیته امداد امام خمینی (ره) استان، ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) استان و کمک های خیرین در مناطق محروم شهرستان گرگان و ٧ شهرستان استان گلستان توزیع شد.

 

وقت ذبح قربانی و روز عید قربان باید بیشتر از سایر اوقات، انسان متوجه خدا و نیازمندان باشد و روح عید قربان با توجه به خدا و کمک به نیازمندان عجین شده است، در این روز باید با به یاد آوردن حادثه بزرگ تاریخ که اسماعیل حاضر شد به امر خدا قربانی شود و ابراهیم حاضر شد به خاطر امر الهی فرزندش را قربانی کند، ما هم با این عمل آمادگی خود را اعلام کنیم که حاضریم برای اعتلای امرالهی، خود و عزیزترین دارایی هایمان را در راه خدا فدا کنیم.

آیت ا... نورمفیدی که به مناسبت عید سعید قربانی سخن می گفت، ضمن تبریک این عید بزرگ به همه مسلمانان جهان، افزود: عید قربان از اعیاد بزرگ الهی است، همانطور که در دعای نماز این روز آمده، روزی است که خدا این روز را برای مسلمانان عید قرار داده و پیمان مجدد با رسول خدا بسته می شود و این معنا را جلوه گر می کند که مسلمانان در این یوم مبارک ارتباط خودشان را با خدا و رسول او بیشتر می کنند.

ایشان ادامه دادند: قربانی فریضه بسیار مهمی است، اگر ما به هدفی را که شارع مقدس اسلام از این عمل دارد، به خوبی و عمیق بنگریم به اهمیت آن پی خواهیم برد. چرا که قربانی چه در ایام حج و در سرزمین مقدس منا و چه در بلاد خودمان، در واقع  یادآوری آن قربانی بزرگ است  که شیخ الانبیاء حضرت ابراهیم(ع) و فرزند بزرگوارشان حضرت اسماعیل(ع) تا آن حد از اطاعت در راه بندگی پرودگار پیش رفتند که اسماعیل آماده شد و ابراهیم هم با همه علاقه‏ ای که به فرزندش داشت حاضر شد به خاطر دستور خدا از این علاقه دست بردارد و به امر حق فرزندش را قربانی کند، ما هم در این روز باید توجه بیشتری به خداوند و عمل کردن به فرامین الهی و کمک به نیازمندان پیدا کنیم.

امام جمعه گرگان با استناد به کلام رسول خدا(ص) اضافه کردند: یکی از اهداف و منافع این عید بزرگ آن است که نیازمندان مورد توجه قرار گیرند و آنان از گوشت قربانی بهره مند شوند. پیامبر(ص) نهی فرمودند که گوشت قربانی بیش از سه روز در خانه بماند چرا که زودتر به دست نیازمندان برسد و فرمودند از این گوشت هم خودتان بخورید و هم به نیازمندان بدهید.

نماینده ولی فقیه گفتند: امسال با توجه به مشکلات پیش آمده، توجه به نیازمندان باید بیشتر از قبل شود و افرادی که قربانی می کنند حتما بخشی از گوشت قربانی را بین نیازمندانی که در شرایط سخت کرونایی قرار دارند، توزیع کنند. باید دست به دست هم برای خلاص شدن از این شرایط پیش آمده به همدیگر کمک کنیم و دلها با مواسات و احسان به هم نزدیک تر شوند، روح خدمتگزاری را بیشتر تجلی ببخشیم، قطعا خدمت به مردم در این شرایط خاص مورد رضایت باریتعالی است.

«پنجم مرداد سالروز برگزاری اولین نماز جمعه گرگان، همزمان با برگزاری اولین نماز جمعه پس از انقلاب اسلامی در تهران است، امامت این نماز بر عهده  آیت ا... سید کاظم نورمفیدی بود و ایشان از آن تاریخ تاکنون بیش از41 سال است در برپایی این فریضه عبادی و سیاسی همت دارند. متن زیربخشی از گفتگوی صدا و سیمای استان گلستان با معظم له است که تقدیم خوانندگان گرامی می‏شود.»

آیت ا... نورمفیدی درباره اهمیت نماز جمعه گفتند: برگزاری نمازجمعه شباهت زیادی به برگزاری اجتماع بزرگ حج دارد، در حج مردم از گوشه و کنار عالم به مکه می روند تا اجتماع بزرگ مسلمانان شکل بگیرد، دشمنان هم سعی می کنند این اجتماع از هدف اصلی خود دور شود و فقط یک عمل عبادی باشد، در حالیکه حج نه تنها از بعد عبادی، بلکه از جنبه های مختلف برای مسلمانان فایده دارد. نماز جمعه هم همین ویژگی را داراست. این اجتماعات از یک سو موجب دلگرمی دوستان و از سوی دیگر موجب ناراحتی دشمنان می شود، اجتماع مسلمانان، در حج و  نمازهای جمعه، همدلی آنها را به همراه دارد که خود بیانگر اهمیت این فرایض است. نمازجمعه باید در خدمت مردم باشد و امیدوارم هر روز این اجتماع تاثیر گذار در سرزمینهای اسلامی باشکوه تر از قبل اقامه شود.

آیت ا... نورمفیدی در ادامه به ویژگی های امام جمعه اشاره کردند و گفتند: از خصوصیات مهم امام جمعه به روزبودن دانش اوست، مطالب ارائه شده در خطبه های نماز جمعه بسیاری مواقع  انعکاس جهانی پیدا می کند و مخاطب یک امام جمعه فقط نمازگزاران پشت سر او نیستند، بلکه امام جمعه باید بداند که همه مردم دنیا مخاطب او هستند، به ویژه در عصر کنونی که با وجود شبکه های گسترده اجتماعی در کسری از زمان، هر خبری قابلیت انعکاس در تمام دنیا دارد، لذا خطیب جمعه باید از نظر علمی در یک سطح قابل قبولی باشد و اسلام را خردمندانه و منطقی به جامعه معرفی کند. مردمی بودن، خوش رفتاری، انتقاد توام با انصاف، خدمت به مردم و پرهیز از جناح بندی در نمازجمعه از دیگر ویژگی های امام جمعه موفق است  و سلوک امام جمعه در جذب جوانان بسیار موثر خواهد بود.

امام جمعه گرگان در بخش دیگری از این گفتگو به نقش نهاد امامت جمعه در رزمایش مواسات و احسان که توسط مقام معظم رهبری برای حمایت از نیازمندان اعلام شد، اشاره کرد و افزود: در سراسر کشور اکثر مصلی های نماز جمعه  نقش محوری در این زمینه داشتند و مردم و نهادها  کمک های خود را از طریق مصلی های نماز جمعه آماده و توزیع می کردند. در گرگان نیز با محوریت نماز جمعه و با مساعدت مردم  و برخی نهادها از جمله اتاق بازرگانی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بیش از 7 هزار بسته معیشتی هر کدام به ارزش 200 هزار تومان به همراه تعداد زیادی بسته های بهداشتی و پنج تن مرغ بین نیازمندان توزیع شد.

آیت الله نورمفیدی در ادامه درباره چگونگی اقامه اولین نماز جمعه در گرگان گفت: در اوایل مرداد سال 1358 وقتی اعلام شد در تهران نماز جمعه به امامت آیت ا... طالقانی برگزار خواهد شد با مراجعه مردم، بنده با بیت امام (ره) تماس گرفتم  و به صورت شفاهی امام خمینی(ره) به اینجانب اذن دادند تا همزمان با تهران در گرگان نیز نماز جمعه برگزار شود، این کار در 5 مرداد سال 1358 انجام شد، و پس از چند مدت امام حکم مکتوب امامت جمعه را برای بنده صادر فرمودند.

آیت الله نورمفیدی به نقش وحدت آفرین امام جمعه نیز اشاره کردند و گفتند:  بنده از همان ابتدا تلاش کردم که بتوانم تمام ساکنان استان را حول محور انقلاب جمع کنم و باور داشته و دارم که مسئله وحدت یک تاکتیک نیست بلکه یک اعتقاد دینی است. به همین خاطر تمام هم و غم من حل اختلافات و ایجاد فضای همدلی در منطقه بود، در همین زمینه بد نیست خاطره ای عرض کنم،  در اوایل انقلاب وقتی ماجرای ترور بنده توسط منافقین اتفاق افتاد، عامل ترور بعد از مدتی دستگیر شد، وقتی  از وی در خصوص علت ترور سوال کردند، گفت که منافقان تاکید داشتند که فلانی در این منطقه محور است و مانع رشد تضادها است و این نگاه عزم مرا برای حرکت در مسیر وحدت راسخ تر کرد.

 ایشان در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت نماز جمعه در دوران فراگیری ویروس کرونا گفت: در این ایام از اول اعلام کردم تابع نظر کارشناسان خبره این حوزه هستم و تاکنون هم،  برهمین اساس عمل کردم. در این زمینه با علمای اهل سنت نیز صحبت کردم و به آنان هم گفتم که ما نباید کاری کنیم که بهانه به دست عده ای بیافتد و بگویند علم و دین نمی توانند در کنار هم قرار گیرند و به نام دین حرفی نزنیم که برخی مطرح کنند که  دین و علم با هم سازگار نیستند.حتی در برگزاری مراسم محرم و عاشورای حسینی هم نباید برگزاری مراسم به گونه ای شود که زمینه افزایش بیماری فراهم گردد.

آیت ا... نورمفیدی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار درباره تحصیل و چگونگی ازدواج خود گفت: سال 1331 وقتی که 12 سال داشتم تحصیلات حوزوی خود را در گرگان شروع کردم، چند سال در گرگان بودم و یک سال به مشهد مقدس مشرف شدم. و سپس عازم حوزه علمیه قم شدم، دروس مختلف را نزد اساتید تلمذ کردم. درس مکاسب را نزد مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی آموختم، همان سالها بود که موضوع ازدواج بنده مطرح شد و خود مرحوم آیت الله فاضل و مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی برای ازدواج بنده پا پیش گذاشتند مواردی پیشنهاد شد اما بنا به دلایلی اتفاق نیافتاد، روزی مقام معظم رهبری که با ایشان از زمان حضور در حوزه مشهد سابقه دوستی داشتم، فردی را معرفی کردند، پیشنهاد ایشان را به والده منتقل کردم، خانواده به خواستگاری رفتند اما دخترشان ازدواج کرده بود مادر آن دختر یعنی  همسرآیت الله کرمی دختر خواهر خود، که همشیره مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی بودند را معرفی کردند و این وصلت انجام شد.

ایشان درباره مرحوم پدرشان  گفتند: مرحوم پدرم کارمند دولت بود و زندگی ساده ای داشت و برای اینکه در آن زمان در دستگاه دولتی کار کند از آیت الله بروجردی اجازه گرفت. ایشان صندوقی داشت، پس از فوت والدمان آن را باز کردیم، در داخل آن 40 تومان پول بود و پلاستیکی که درون آن یک دستمالی قرار داشت و روی کاغذی نوشته بودند که با این دستمال اشک خود را در مجالس عزای سید الشهداء(ع) پاک می کردند، درخواست داشت که آن را در درون کفنش قرار دهند،  ما هم به وصیت ایشان عمل کردیم.

 

مصاحبه زنده تلویزیونی حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان

 در خصوص ٥ مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور و همزمان در گرگان ازسیمای مرکز گلستان

زمان : یکشنبه ۵ مرداد ۹۹ ساعت ۲۰/۳۰