آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سخنرانی خطبه‌های نماز عید قربان که در مصلی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: امروز در تاریخ اسلام روز بسیار مهمی است چرا که روز عید بندگی است، ریشه امروز هم به اوج بندگی حضرت ابراهیم بر می‌گردد.

وی افزود: فلسفه خلقت انسان بندگی انسان است، خدای متعال در قرآن می‌فرماید من جن و انس را خلق نکردم مگر برای بندگی، حضرت ابراهیم در چنین روزی به اوج بندگی رسید و بالاتر از این تصور نمی‌شود چرا که از همه آزمایش‌های الهی سربلند بیرون آمد.

امام جمعه گرگان گفت: حضرت اسماعیل فرزندی بود که خدا در 83 سالگی به حضرت ابراهیم اعطا کرد و خیلی مورد علاقه او بود، خدا هم به دلیل این علاقه شدید ابراهیم را امتحان کرد که آیا حاضر است چنین کاری انجام دهد و پا روی علاقه خود بگذارد؛ پس خدا دستور داد به او که فرزندش را قربانی کند، ابراهیم به فرزندش ماجرای قربانی کردن را گفت و اسماعیل گفت پدر هر چه خدا به تو دستور داده انجام ده، ابراهیم دست فرزندش را گرفت و به منا آورد تا قربانی کند؛ از یک طرف دلبستگی به فرزند و از طرفی دیگر دلبستگی به خدا و بندگی خدا؛ از همین رو عید قربان مسئله مهمی است.

وی گفت: حضرت ابراهیم آماده شد امر خدا را اطاعت کند اما خدا گوسفندی را فرستاد و ابراهیم او را زبح کرد، این جریان در ادیان ابراهیمی و نبی مکرم اسلام به عنوان سنت باقی ماند، قرآن در رابطه با گوشت قربانی می‌گوید گوشتش که به خدا نمی‌رسد آنی که به خدا می‌رسد چیزیست که در دل‌ها پیدا می‌شود.

امام جمعه گرگان گفت: مضمون دعایی که قبل از نماز عید قربان خوانده می‌شود این است که هر کسی برای کمک خواستن در خانه کسی دیگر برود من هیچ کجا نمی‌روم و فقط در خانه تو می‌آیم و این یعنی کار همان حضرت ابراهیم؛ ما در این دعا دو تا تقاضا می‌کنیم خدایا در هر خیر و خوبی که پیامبر و اهل بیت پیامبر را وارد کردی ما را هم وارد کن و از هر بدی که آن‌ها را نجات دادی، ما را نجات بده مضمون این دعا هم بندگی است و خدا از بندگانش می‌خواهد شیطان را بندگی نکنند و تنها او را بندگی کنند، به صراط مستقیم بیایید.

وی گفت: امروز روز زیارت امام حسین(ع) هم هست، چه ارتباطی بین روز عید قربان و زیارت امام حسین(ع) وجود دارد؟ مناسبتش این است که اگر حضرت ابراهیم یک فرزند را به امر خدا می‌خواست زبح کند و انجام داد، سیدالشهدا روز عاشورا 72 نفر از بهترین مردان عالم را در عاشورا از دست داد، درس عاشورا هم همان درس عید قربان است اما کامل‌تر، که انسان بر سر دو راهی خواست خودش و امر خدا و دلبستگی خودش و خداست، ما به مال و ثروت دلبستگی زیادی داریم و عیبی ندارد، قرآن هم تعبیر به خیر کرده است اما وقتی یک جاهایی وقت امتحان و آزمایش است، مال خیر است اما زمانی که احتکار شود به خاطر اینکه کیسه مردم را خالی کند این خیر نیست و شّر است و به مال آدم آتش می‌زند.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم نماز عید قربان اظهار کرد: دیروز روز عرفه بود و روزی است که پیش درآمد امروز است، در روز عرفه با یاد و ذکر خدا و توسل به نیایش و دعای بیشتر خود را برای روز عید قربان آماده می‌کنند، دعای عرفه سیدالشهدا و مضامین آن مهم است، من گاهی افسوس می‌خورم که برخی‌ها به مضامینش توجهی نمی‌کنند این دعای عرفه چیزهایی به خدا می‌گوید که نمی‌دانم چگونه تعبیر کنم.

وی تصریح کرد: در این دعا آمده است خدایا من را در چشم مردم خار نکن و بزرگ جلوه بده، خدایا آن کسی که تو را پیدا نکرده باشد چه به دست آورده است؟ فقیر و بدبخت و بیچاره این آدم است، خدایا آن کسی که تو را یافته باشد چه چیزی را از دست داده است؟ خدایا کاری کن من در برابر تو خشیعت پیدا کنم یعنی هر وقت یاد تو می‌افتم دلم تکان بخورد.

 

 

بسمه تعالی

ضمن تشکر از رسانه‌های استان، پیرو انتشار برخی مطالب طی چند نوبت در فضای مجازی پیرامون یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری به استحضار می‌رساند:

این دفتر همواره بر اساس سیاست‌های کلی نظام و تأکیدات مقام معظم رهبری و نماینده محترم ولی فقیه در استان نقش حمایتی از مردم و دستگاه‌های اجرایی داشته و در این راستا یکی از مهمترین و اصلی‌ترین وظایف خود را حمایت از پیشرفت و توسعه استان قرار داده است. بایگانی مکاتبات این دفتر با وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های کشوری و استانی به ویژه در امور زیربنایی همچون استان شدن گلستان، فرودگاه، توسعه مراکز آموزش عالی و حل مشکلات اقشار مختلف مردم شاهدی محکم بر این ادعاست.

بدیهی است یکی از عوامل اصلی توسعه استان جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال پایدار از این ناحیه  است. بر کسی پوشیده نیست در شرایط خطیر کنونی محوری‌ترین راه مقابله با تهدیدات دشمن و عوامل داخلی آن حل مشکل معیشت و معضل بیکاری است.

بر این اساس یکی از مهم‌ترین راهبردهای این دفتر حمایت از فعالیتهای قانونی در این زمینه بوده وبه همین جهت پشتیبانی و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی و تعاونی در این استان را همچون گذشته ادامه خواهد داد.

سخن ما این است که اگر برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن نمیکنید حداقل  موانع را از سر راه آنان بردارید.

 

آیا می‌دانید بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل موانع دست و پا گیر از سرمایه‌گذاری در این استان منصرف شده و پا  بر روی فرش قرمز در سایر استان‌ها گذاشته‌اند؟

شرکت مذکور قریب به چند سال است که در استان خراسان رضوی فعالیت مشابهی داشته و موجب اشتغال افراد بسیاری شده در حالی که در این استان همچنان درگیر موانع است. آنچه تا کنون از ناحیه این دفتر پیگیری شده فقط و فقط به همین منظور صورت گرفته، آن هم پس از مراجعه و استمداد از نماینده محترم ولی فقیه برای رفع موانع و حل مشکلات.

 

طبق معمول دستگاه‌های اجرایی برای جذب سرمایه‌گذاران مشوق‌هایی در اختیار آنان قرار میدهند. مکاتباتی هم که از ناحیه این دفتر با دستگاه‌های  ذیربط  صورت گرفته صرفاً در چارچوب قانون و در همین راستا بوده است.

حال آیا به نظر شما سکوت و بی‌تفاوتی در مواردی از این قبیل به صلاح این استان و مردم شریف آن است یا حمایت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی و تعاونی و خصوصی برای توسعه استان و اشتغال جوانان؟

 

از فعالان محترم رسانه انتظار می‌رود ضمن مراقبت و هوشیاری، بستر لازم  را برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال فراهم نمایند.

 

رضا جعفری

مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان

 

 

آئين رونمايي از 4 كتاب و 2 اثر از آيت الله سيدكاظم نورمفيدي و 2 اثر از آيت الله سيدمجتبي نورمفيدي

زمان: چهارشنبه 24 مرداد ساعت 18

مکان: گرگان ميدان مفتح، موسسه فرهنگي ميرداماد

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با معاون بنیاد شهید کشور با ایشان اظهار کرد: بنیاد شهید هم خودش مبارک است و هم شهدا برای انقلاب مبارک است، به تعبیر من شهدا برگ برنده ای در مشکلاتی است که برای انقلاب پیش می آید مثل سرو صداهای اخیر و جریات اخیر، این جاهاست که نام آوری یاد شهدا فضا را آرام می کند.

وی با بیان اینکه تمام ائمه ما به شهادت رسیدند، با اشاه به حادثه کربلا افزود: در تاریخ تشیع شهدای ائمه هم انگشت اشاره شان به سمت کربلاست و حتی امام رضا (ع) می گوید اگر می خواهی گریه کنی برای امام حسین (ع) گریه کن؛ اینکه به آنجا حواله داده می شود به خاطر این است که شهیدی مانند امام حسین (ع) مبارک است، حتی خود امام حسین (ع) هم به حضرت زینب (س) گفت صبر کنید این دوران ها می گذرد و همین جا عَلَمی بلند می شود تا روز قیامت ادامه پیدا خواهد کرد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: بنیاد شهید بنیاد مبارکی است و شهدا مبارک هستند برای انقلاب و در فراز و نشیب ها ومشکلاتی که رخ می دهد، توجه دادن به خون پاک شهیدان، پاک باختگان در راه خدا می تواند مردم را در صلات مستقیم حفظ کند.

وی گفت: بنیاد شهید به خانواده شهدا و جانبازان تا جایی که توانسته عنایت داشته است و امیدوارم بیشتر توفیق پیدا کند.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیران کاروان حج تمتع سال 97 با ایشان اظهار کرد: در آستانه فریضه حج قرار داریم و از کشورهای اسلامی مردم مسلمان سرازیر می شود به سوی خانه خدا و آن هایی هم که توفیق این فریضه را پیدا نکردند در این ایام حج دل ها و متوجه آن مکان می شود و برای زواری را که این فریضه بزرگ را انجام می دهند موقعیت خوبی است، چه برای آنهایی که مشرف می شوند و چه آن هایی که توفیق ندارند.

وی افزود: برای همه زمان و فرصت مناسبی است که همه امت اسلامی در هر کجای عالم که هستند به این فریضه بزرگ توجه کنند، لازم است توجه کنیم خدای متعال منظور و هدفش از این فریضه بزرگ چه بوده است؟ در طول سال یک اجتماع و نماز جماعت روزانه داریم و همه مسلمانان دور هم جمع می شوند در صورتی که هرکس می تواند خودش نمازش را بخواند، اما در عین حال به عنوان یک امر مستحب موکد این است که به جماعت خوانده شود.

وی افزود:ما یک اجتماع هفتگی داریم در روزهای جمعه که اجتماع شرط است و نمی شود فرادا خوانده شود و حتما باید به جماعت باشد، همچنین یک اجتماع سالانه در روز عید فطر و عید قربان هم داریم که مسلمانان هرکجا باشند وظیفه دارند شرکت کنند و از همه این ها بزرگتر اجتماع در ایام حج است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: فریضه حج به شکلی برنامه ریزی شده که نمی توان فرادا انجام داد یعنی هر وقت هرکسی دلش خواست نمی تواند آن را انجام دهد بلکه در یک روز تمام امت اسلامی باید در عرفات جمع شوند و این امری است که باید در مورد آن تامل کنیم و ساده از کنارش عبور نکنیم.

وی گفت: نماز چرا واجب شده است؟ فلسفه نماز یادخداست، روح نماز یاد خداست که خدا وارد دل ها شود و عبودیت ما مسلمانان در مقابل خدا ابراز شود وقتی ما می گوییم ایاک نعبدو ایاک نستعین یعنی ما فقط بنده تو هستیم.

امام جمعه گرگان گفت: باید تلاش کنیم بفهمیم هدف از این فریضه بزرگ چه بوده که با این شکل و برنامه ها اجرایی شود؟ باید دقت کنیم تا اعمال این حج خیلی خشک برگزار  نشود و به دور زدن معمولی دور خانه خدا و ... انجام نشود، اسلام که اکمل ادیان آسمانی است نمی شود که بی روح و بی جان باشد.

وی افزود: جانِ این فریضه کوچ کردن به سوی خداست و همه حاجیان در این فصل از زندگی و خانه و کاشانه خود دل می کنند و به سوی خدا کوچ می کنند و اصل رفتن به محضر خداست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: رفتن به حج نباید به گونه ای باشد که تنها به بازار رفتن و ... خلاصه شود و هدف اصلی حج مدام باید به حجاج تذکر داده شود.

وی ادامه داد: روحانیون به هر شکلی که می توانند تذکر دهند ومطالب را با تکرار یادآوری کنند، در قرآن هم مباحثی تکرار شده است این تکرار لازم است که حجاج بدانند کوچ ما به سوی خداست و قطعا خدا قدر مهمان خود را می داند و برایش ارزش قائل می شود خدا بهترین میزبان است احسن المحسنین است و حاجی باید قدر آن را بداند.

وی افزود: یک فرد کشاورز وقتی زمان دروی گندمش می رسد تمام فکر و ذکرش این است که گندمش را جمع آوری کند گاهی برخی کشاورزان به من می گویند دولت پول ما را نداده است یعنی در آن زمان تنها فکر و ذکرش همین است در ایام حج هم فکر و ذکر حاجی باید همینگونه باشد چون مهمان خداست و میزبان خداست و هیچکس به اندازه خدا قدر مهمانش را نمی داند.

وی ادامه داد: آیه قرآن وقتی می خواهد به حج اشاره کند می گوید این اجتماع را خدا لازم کرده تا مسلمانان شاهد منافع خود باشند، اما منافع مسلمانان چیست؟ جنس خریدن؟ متاسفانه برخی اینگونه اینگونه این آیات را تعبیر می کنند.

امام جمعه گرگان گفت: اینکه در ایام حج مسلمانان بروند جنس آمریکایی و چینی بخرند یعنی پول خود را به جیب آمریکابریزند عین ضرر است من نمی توانم آیات قرآن را اینگونه معنا کنم اما اگر اجناس فقط مال کشورهای اسلامی باشد ایرادی ندارد فکر می کنیم به یک کشور اسلامی کمک می کنیم باز فکر می کنیم پولمان در جیب خودمان می رود اما حالا اینگونه نیست و اجناس از کشورهای غیر مسلمانان است.

وی تصریح کرد: خدا این فریضه را واجب کرده است و علما و روحانیون باید تذکر دهند تا مسلمانان از خواب بیرون بیایند اسلام اکمل ادیان است قرآن نور است و نمی شود ما این نور را داشته باشیم و بی راهه برویم.

امام جمعه گرگان گفت: انتظار دارم حجاج گلستانی مظهر وحدت باشند و کوچکترین حرکتی که باعث شود به این وحدت ضربه بزنیم کارشیطان است، سعی کنید حاجیان کاری نکنند که موجب سرشکستگی کشور شود برخی حجاج به فروش تسبیح و زعفران و ... می پردازند که کار زشتی است مدیران کاروان اجاز ندهند چنین اتفاقی رخ دهد.