نماینده ولی فقیه در استان گلستان با طرح این پرسش که چرا پروردگار تاکید زیادی بر یکتاپرستی دارد؟ گفت: ذات اقدس الهی به منظور جلوگیری از تکرار تجربه تلخ مسیحیان برای مسلمانان این همه بر یکتاپرستی تاکید دارد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در بیستمین روز ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر سوره مومنون در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار داشت: اگر پروردگار بر یکتاپرستی تاکید نیم‏کرد معلوم نبود چه بر سر مسلمانان می‏آمد.

وی افزود: حضرت عیسی (ع) هیچگاه مردم را به پرستش خود دعوت نکرد، بلکه او پیام‏آور الهی بود و مردم را پرستش پروردگار دعوت می‏کرد.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: از آنجاییکه مسیحیان او را به عنوان یک انسان مقدس می‏شناختند و نحوه ولادتش بدون پدر نگرش آنها را تقویت می‏کرد او را فرزند پروردگار پنداشتند و پرستش کردند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: قبل از مسیحیت هم برخی گروه‏ها ملائکه، جن و برخی از انسان‏های والا را فرزند پروردگار می‏دانستند. به گفته وی، اعتقاد انها به فرزند داشتن پروردگار به این معنا نبود که او ازدواج کرده و از این طریق صاحب زن و فرزند شده، بلکه معتقد بودند این افراد به دلیل مقدس بودن جوهری از جوهر ذات الهی را در وجود خود دارند.

امام جمعه گرگان اظهار داشت: این نوع نگرش‏ها بعد از حضرت عیسی (ع) نیز مطرح شدند و نحوه تولد وی بدون پدر را دلیلی بر قدیس بودن ان حضرت دانسته و نسبت فرزند پروردگار را به او دادند و پرشتش کردند. آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: سوره‏ای در قرآن وجود ندارد که ذات اقدس الهی در آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر یکتاپرستی تاکید نکرده باشد. وی با بیان اینکه توحید ریشه دین ماست و عقاید، اخلاق و احکام ما ریشه در توحید دارند، تاکید کرد: انسان توحیدی، یگانه‏خواه و یگانه‏باور به طور قطع اخلاقش هم درست می‏شود و از حرص و حسد دست می‏کشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: حرص و حسد به خاطر خراب بودن ریشه اعتقادات بشر است، انسانی که ریشه اعتقاداتش درست و در مسیر توحید و یگانه‏پرستی باشد سراغ حرص و حسد نمی‏رود. آیت الله نورمفیدی از چند باوری در اعتقادات دینی انتقاد کرد و ادامه داد: چند باوری در اعتقادات دینی انسان را از صراط مستقیم بندگی الهی خارج و سرنوشت ناگواری را برای او رقم می‏زند. وی اضافه کرد: انسانی که خواهان رسیدن به سعادت و رستگاری است نباید شریکی برای ذات اقدس الهی قائل شود و همراه در مسیر دستورات او حرکت کند.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: همه انبیاء بندگان ذات اقدس الهی هستند، اگر قرار باشد آنها را فرزندان پروردگار بدانیم حضرت آدم از این جهت نسبت به دیگران اولویت دارد.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: اگر حضرت عیسی (ع) بدون پدر بود حضرت آدم (ع) بدون پدر و مادر بود، بنابراین نباید نگاهی که انبیاء را فرزندان پروردگار می‏داند، بپذیریم. به گفته وی، ذات اقدس الهی در قرآن بارها تاکید کرده که زن و فرزند ندارد.

امام جمعه گرگان در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه عبادت فقط خواندن نماز و گرفتن روزه نیست، تاکید کرد: دین مبین اسلام برای تفکر ارزش ریادی قائل است، زیرا کسی که فکر نکند پیشرفت نمی‏کند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: باید در مورد گذشته خود فکر کنیم و ببینیم که چه کرده‏ایم؟ بعد از مرگ جایگاه ما کجاست؟ آیا همنشین پیامبر گرامی اسلام (ص) هستیم؟ یا اینکه در کنار انسان‏هایی قرا می‏گیریم که کارنامه اعمال آنها منفی است؟ وی با بیان اینکه رمضان ماه فکر است، تاکید کرد: در این ماه بسیار باید استغفار کنیم، اگر از این فرصت استفاده نکنیم دیگر فرصتی برای جبران وجود ندارد.

بسم‏ الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب ‏العالمین الصلاه‏ والسلام علی سیدنا و نبینا محمد و علی اهل‏ بیت الطیبین الطاهرین و سحبه‏ المنتجبین سیما بقیه ‏الله و امام ‏العصر (عج) و لعنت‏ الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم‏الدین.

روز گذشته در مسجد کوفه در حالی که امیرالمومنین (ع) در حال نماز بود جنایتی اتفاق افتاد که هر چند قرن ‏ها از آن گذشته، اما موجب شد عدالت در آن زمان و مکان قربانی آن جنایت شود. حتی کسانیکه رابطه اعتقادی با حضرت علی (ع) نداشتند گفته ‏اند آن حضرت به خاطر عدالت شدید خود در محراب عبادت کشته شد. بنابراین همه انسان‏ هایی که عاشق عدالت و حق و انصاف هستند به خاطر به خاک و خون کشیده شدن عدالت در آن زمان و مکان باید ناراحت باشند. عدالت مختص یک زمان نیست.

کما اینکه انسان‏ های عاشق عدالت در جاهایی زندگی می‏ کنند که ممکن است در آن مکان عدالت رعایت نشود. ممکن است در یک جایی عدالت رعایت و در گوشه ای دیگر رعایت نشود. نادیده گرفتن عدالت موجب ناراحتی است. عدالت برای همه زمان‏ ها و مکان‏ هاست ولو اینکه اگر هزار سال قبل بلایی سر عدالت افتاده باشد باز هم دل‏ های عاشق غمگین هستند.

حادثه مسجد کوفه برای کسی اتفاق افتاد که خود محور عدالت بود. امروز هم با گذشت هزاران سال باز هم ناراحتیم. درود پروردگار بر آن بدن پاکی که قبری او را دربرگرفته که در آن عدالت دفن شده است. امیدواریم ذات اقدس الهی به زودی فرج فرزند او یعنی همان کسی که باید بیاید و عدالت را استوار سازد میسر کند تا با ظهور او عدالت از زمین بلند شود. از فردا دهه آخر ماه مبارک رمضان شروع می ‏شود. این دهه آخر ویژگی خاص خودش را دارد. از پیامبر گرامی اسلام (ص) سئوال کردند که شب قدر چه زمانی است؟ آن حضرت پاسخ دادند: دهه آخر ماه رمضان بجویید. در برخی از روایات نیز از آن حضرت آمده است:

 دهه آخر ماه رمضان و روزهای طاق یعنی 21، 23، 25، 27 و 29. خود پیامبر عظیم‏ الشان اسلام (ص) هم مخصوصا وقتی دهه آخر ماه مبارک رمضان می‏ شد بستر را جمع می ‏کرد و کمر همت برای عبادت و تضرع به درگاه الهی می ‏بست.

 در بعضی از روایات آمده که پیامبر گرامی اسلام (ص) دهه آخر ماه مبارک رمضان در مسجد اعتکاف می ‏کرد. از ایشان سئوال کردند: یا رسول ‏الله اگر شب قدر را درک کردیم چه بخواهیم؟ آن حضرت به دو نکته اشاره کردند: اول اینکه فرمودند: عافیت بطلبید. یعنی دور بودن از عیب و نقص در امر دنیا و آخرت.

 دین صاف و مستقیم داشتن. دنیا و آخرت با عافیت داشتن.

دوم اینکه: طلب عفو کنید. پروردگارا تو بخشنده بسیار کریم و بزرگواری هستی و عفو را دوست می داری و به بندگان خود دستور به عفو دادی. پروردگارا مرا مورد عفو و بخشش خودت قرار بده.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: حضرت علی (ع) در دوران عمر با برکت خویش همیشه با شورف شعف و تلاش زندگی می‏کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در نوزدهمین روز ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر سوره مومنون در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار داشت: آن حضرت از 10 سالگی همراه پیامبر گرامی اسلام (ص) بود و فراز و نشیب‏های مکه و مدینه و انواع جنگ‏ها را تجربه کرده بود.

وی با بیان این که امیرالمومنین (ع) با ملکوت این عالم آشنا بود و آن را می‏دید، افزود: شخصیت‏های بزرگ برای انسان‏ها قابل شناخت نیستند.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: ملکوت به معنی حاکمیت مطالق و بی قید و شرط ذات اقدس الهی است و حضرت علی (ع) به خوبی با آن آشنا بود و حتی با آن زندگی می‏کرد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: شخصیت‏های بزرگ همواره در فضای دیگری قرار دارند و از این نظر قابل شناخت نیستند. به گفته وی، نبی کرم اسلام (ص) به حضرت علی (ع) فرمودند هیچ‏کس جز من و پروردگار تورا نشناخت.

امام جمعه گرگان اظهار داشت: انسان‏های بزرگ دنیا را متفاوت از سایر انسان‏ها می‏بینند و متفاوت از آنها نیز زندگی می‏کنند. آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: آن حضرت حتی در مورد مرگ خود نیز گفته بود هرگاه زمان مرگ من فرا برسد اجل خواهد آمد و ریش مرا به خون فرق سرم آغشته می‏کند.

وی ادامه داد: عارفی گفته بود من به جایی رسیده بودم که زمزمه موجودات را احساس می‏کردم، ما واقعا چگونه زندگی می‏کنیم؟ آنهایی که روزه می‏خورند منطقشان چیست؟

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه کافران ملکوت عالم را متعلق به پروردگار می‏دانند، گفت: ذات اقدس الهی درباره حضرت ابراهیم (ع) فرمود ابراهیم به جایی رسید که ما ملکوت آسمان‏ و زمین را به او نشان دادیم تا نسبت به آن یقین یابد.

‏ آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه یکی از روزهای قیامت یوم‏التلاق نام دارد، خاطرنشان کرد: در این روز انسان‏ها پروردگار را بدون پرده ملاقات می‏کنند.

وی توضیح داد: ما تا زمانی که در دنیا هستیم حقیقت عالم را نمی‏توانیم ببینیم برای مثال روزی خود را از ملک و املاک خود می‏دانیم، اما فردای قیامت سلطنت و حاکمیت ذات اقدس الهی برای همه مشخص و تعلق جهان از ذره تا کهکشان به ذات اقدس الهی به خوبی درک می‏شود.

بسم‏ الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب ‏العالمین الصلاه‏ والسلام علی سیدنا و نبینا محمد و علی اهل‏ بیت الطیبین الطاهرین و سحبه‏ المنتجبین سیما بقیه ‏الله و امام ‏العصر (عج) و لعنت‏ الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم‏الدین.

 امشب شب 19 ماه مبارک رمضان و اولین از شب‏هایی است که بندگان به درگاه الهی روی می‏اورند و به رعا و مناجات می‏گذرانند. قرآن را که مقدس‏ترین مقدسات است به عنوان شریک و واسطه بین خود و پروردگار قرا داده و آن قسم می‏ دهند.

 از سوره قدر و برخی دیگر از سوره‏ها اینگونه استفاده می‏شود که تمام قرآن یک مرتبه بر قلب نورانی پیامبر گرامی اسلام (ص) نازل شد. یا در آیه دیگری آمده که :«ما قرآن را در شب مبارک نازل کردیم».

رمضان ماهی است که قرآن یکدفعه و یکجا نازل شد اما از سوی دیگر به طور قطع اطلاع دارید که نزول قرآن به صورت دفعی و یک مرتبه نبود بلکه در طول 23 سال به مناسبت‏های مختلف کاهی یک آیه، گاهی چند آیه و گاهی یک سوره نازل شدند. بنابراین جمع بین این دو نظر که یکی می‏گوید قرآن یک دفعه و دیگری می‏گوید قرآن مرحله به مرحله نازل شد چگونه امکان‏پذیر است؟

 این نکته را برخی از آیات قرآن روشن ساختند. از برخی از آیات اینگونه استفاده می‏شود که قرآن دو مرحله دارد. یک مرحله آن وحدت و یکتایی است. در این مرحله تفسیر وجود ندارد. قرآن یک حقیقت واحد است.

 مرحله دوم آیه آیه است. ذات اقدس الهی در اوایل سوره هود می‏فرماید: «این قرآن کتابی است که آیات آن مرتبه یکتایی، وحدت و وساطت دارند و بعد آیه آیه می‏شوند». از این آیه استفاده می‏شود که قرآن دو مرتبه احکام و تفسیر دارد. در سوره زخرف نیز پروردگار فرموده است: «ما این قرآن را در قالب زبان عربی ریختیم و آن را آوردیم پایین تا شما آن را درک کنید که این را با تعتقل می‏توانید درک کنید، اما این قرآن در نزد ما بسیار بالا و دست ‏نیافتنی است که دست غقل نیز به ان نمی‏رسد».

 پس بنابراین می‏توانیم بگوییم آن حقیقت واحد در یک شب و به یکباره بر قلب رسول الله نازل شد. فقط آن قلب می‏توانست حقیقت قرآن را دریابد، اما این قرآن که دست ماست به مناسبت‏ها و موضوعات مختلف آیه آیه نازل شد. برای مثال: رساله‏های عملیه هزاران مسئله دارند که از قوه ادراکی مرجع تقلید خارج می‏شوند.

این قوه ادراکی در وجود مرجع تقلید جزء جزء نیست بلکه به صورت یک مجموعه واحد قرا دارد، زمانی که به صورت جزء جزء درمی‏آید شکل کتاب به خود می‏گیرد. قرآن هم یک حقیقت واحد داد و آن حقیقت توحید است که در قالب اعتقادات و به شکل احکام و دستورات و اخلاق تجلی می‏یابد. فقط قلب نورانی پیامبر عظیم‏الشان اسلام می‏توانست این حقیقت واحد را دریابد و کل آن در قلبش تجلی یابد. آن هم در شب مبارکی همچون قدر.

 می‏گویند قدر، شب انسان‏های کامل است. آنها در این شب برای خود عالمی دارند. قدر، شبی بود که نبی مکرم اسلام (ص) آنقدر بالا رفت و به مقام قرب ذات اقدس الهی رسید. قرآن همه چیز ماست، دنیا و آخرت ما، کتاب زندگی و برنامه ما. مسلمانان باید خود را با این برنامه منطبق کنند. دستورات الهی را باید بدانند و به آن عمل عمل کنند.

همه باید بیشتر با تفسیر قرآن آشنا شویم تا منزلت ما در روز قیامت بیشتر شود. به هر میزان که با تفسیر قرآن آشنا شویم به همان اندازه منزلت می‏یابیم. لذا کسی به اندازه پیامبر گرامی اسلام (ص) منزلت ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به حضور گسترده شبکه‏ های ارتباطی و برنامه‏ های متنوع آنها برای انحراف جوانان گفت: این شبکه‏ ها دام‏ های شیطان هستند.

 به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در جمع هزاران نفر از مردم عزادار گرگان در مصلی نماز جمعه این شهر اظهار داشت: جوانان مراقب دسیسه‏های دشمنان برای به انحراف کشاندن و دور کردن آنها از اسلام و نظام باشند.

وی افزود: امشب برای اینکه در این دام‏ها گرفتار نشویم در این مکان گرد هم آمده‏ایم تا با تضرع به درگاه ذات اقدس الهی از او بخواهیم که ما را در صراط مستقیم قرار دهد.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: همیشه باید دعایمان این باشد که پروردگارا ما را در صراط مستقیم بندگی خودت قرار بده.

 آیت الله نورمفیدی ادامه داد: صراط مستقیم همان سیره و زندگی امیرالمومنین (ع) است که اگر او را به او سرلوحه خود در زندگی قرا دهیم به اندازه ظرفیتمان می‏توانیم در مسیر بندگی حق قرا گیریم.

به گفته وی، قرا گرفتن در این مسیر دشوار و سختی‏های خاص خود را دارد و مومنان واقعی در این راه موفق هستند.

 امام جمعه گرگان با اشاره به شرایط روحی حضرت علی (ع) در شب ضربت خوردن گفت: امیرالمومنین (ع) در این شب به خاطر نزدیک شدن وعده وصل الهی حال دیگری داشت. آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: حضرت علی (ع) شب قدر به دیدار محبوبش می‏رفت و به همین دلیل در هیجان انتظار قرار داشت. وی اظهار داشت: حضرت علی (ع) در جنگ‏های سنگین کنار پیامبر گرامی اسلام (ص) حضور و دشمنان اسلام مبارزه کرد، اما در هیچیک از این نبردها دچار اضطراب نشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اضافه کرد: اما در شب ضربت خوردن به دلیل اینکه به دیدار محبوب خود می‏شتافت حالتی دیگر داشت و دچار هیجان انتظار شده بود.

 آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: ما نمی‏توانیم مانند حضرت علی (ع) زندگی کنیم اما با مراقبت از اعمال خود می‏توانیم او را یاری رسانیم. وی با بیان اینکه پروردگار نعمت‏های متفاوتی به انسان داده است،

 گفت: یکی از این نعمت‏ها داشتن چشم است که اگر مراقب نباشیم به عنوان تیری از سوی شیطان سمت ما روانه می‏شود

 نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: کسانی که در دنیا در صراط مستقیم حضور داشته باشند پروردگار فردای قیامت به آنها زیبایی و زیادی بدون گرد و غبار غم و خواری عنایت می‏کند.

 آیت الله نورمفیدی با تشبیه گناه به سم گفت: همانگونه که سم نابودکننده است گناه هم وجود انسان را نابود می‏کند. به گفته وی، گناه وارد قلب انسان می‏شود و به تدریج بر او اثر می‏گذارد، پاداش گناه مبتلا شدن به خواری و ذلت است که تمام وجود انسان را فرامی‏گیرد.