با حضور پرشور اقشار مختلف مردم جشن میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در مسجد جامع گلشن گرگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان، شامگاه سه شنبه جشن ولادت دومین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی (ع) با حضور پرشور مردم و هیئت های مذهبی در محل مسجد جامع گلشن گرگان برگزار شد.

این مراسم با حضور حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان، روحانیون و طلاب برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله نورمفیدی جشن میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) با  مولودی خوانی  ذاکرین اهل بیت (ع) و پذیرایی همراه بود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: بر اساس آنچه که در آیه 147 نساء آمده شکرگزاری پروردگار مقدم بر ایمان به اوست.

به گزارش دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در چهاردهمین روز ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر سوره مومنون در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار داشت: در آیه 147 نساء آمده است چه لزومی دارد پروردگار بندگانش را عذاب کند؟ به دو شرط شکرگزار بودن و ایمان داشتن، ذات اقدس الهی بندگانش را عذاب نمی‏کند، او هم شکرگزار بندگانش است.

وی افزود: اگر خواهان رهایی از عذاب روز قیامت و دردسرهای عجیب آن روز هستیم باید بنده شکرگزار و مومن باشیم.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه علم برتری امتیاز انسان نسبت به سایر مخلوقات الهی است، خاطرنشان کرد: پروردگار عالم در قرآن از بندگان خود به دلیل شکرگزار نبودن وی انتقاد کرده است. آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه شکرگزاری مراتب دارد،

ادامه داد: اولین مرتبه شکرگزاری قلبی بودن آن است، یعنی اینکه انسان از صمیم قلب ذات اقدس الهی را شکرگزار باشد.

به گفته وی، در این مرتبه از شکرگزاری انسان باید به این باور برسد که تمامی نعمت‏ها توسط پروردگار به او داده شده‏اند.

امام جمعه گرگان اظهار داشت: ما در فضای مسجد باید به گونه‏ای تربیت شویم که همه نعمت‏ها را از عمق جان متعلق به پروردگار بدانیم.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: ماه رمضان، رفتن به مسجد و شرکت در جلسات قرآن باید ما را بنده قرآنی بار بیاورند.

وی اضافه کرد: طبق فرمایش امیرالمومنین (ع) اگر کسی با دلش شکر نعمت را به جا آورد استحقاق افزایش نعمت را دارد قبل از اینکه بخواهد شکر را به زبان جاری کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان دومین و سومین مرتبه شکرگزاری را به ترتیب زبانی و عملی عنوان کرد و گفت: شکرگزاری عملی به این صورت است نعمت الهی را در راه عمل صالح به کار بندیم.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: اگر ثروتی نصیب ما شد آن را برای کمک به نیازمندان به کار ببریم و یا اگر علمی به دست آوردیم برای رضا ذات اقدس الهی باید آن را در اختیار دیگران بگذاریم. به گفته وی، چهارمین مرتبه شکرگزاری این است که نعمت الهی را در راه گناه استفاده نکنیم.

همزمان با هفته بهزیستی "خانم رحمانی" - مدیرکل بهزیستی استان گلستان به همراه هیأتی متشکل از معاونان، روسا و کارکنان بهزیستی استان با حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان در این دیدار، حضرت آیت الله نورمفیدی ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد مطلوب و زحمات مسئولان بهزیستی گلستان خاطرنشان کرد: بهزیستی بعنوان بزرگترین نهاد در امر خدمت گزاری به قشر معلول و کم بضاعت جامعه می باشد که همه باید دست در دست یکدیگر دهیم تا بتوانیم این سازمان را کمک کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های اداره کل بهزیستی در این زمینه گفت: این اداره کل کودکان بی سرپرستی که نمی دانند، پدر و مادرشان چه کسانی هستند را از زمان شیرخوارگی مانند پدر و مادر مدیریت می کنند.

 امام جمعه گرگان ادامه داد: بهزیستی نیازهایی دارد که با بودجه دولتی تامین نمی شود، این کودکان اگر درست تربیت نشوند، برای جامعه عواقب و مشکلاتی در پی خواهد داشت.

در این ملاقات، "خانم رحمانی" ضمن گرامیداشت سی وچهارمین سالگردتاسیس سازمان بهزیستی وتبریک ماه مبارک رمضان، به شعار هفته بهزیستی با عنوان "بهزیستی : برای تو" اشاره کرد و وظایف و عملکرد بهزیستی گلستان در سال گذشته را تشریح کرد.

 نماینده ولی ‏فقیه در استان گلستان گفت: اگر ما شکرگزار پروردگار باشیم او هم شکرگزار بندگانش است.

به گزارش دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت‏الله سید کاظم نورمفیدی در سیزدهمین روز ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر سوره مومنون در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار داشت: پروردگار در آیه 158 سوره بقره و 147 نساء بر شکرگزار بودن خود نسبت به بندگانش اذعان کرده است.

وی افزود: ذات اقدس الهی در آیه 158 سوره بقره فرموده است اگر کسی کار خوب را با میل و رغبت انجام دهد پروردگار هم در مقابل از بنده‏اش تشکر می‏کند.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در آیه 147 نساء نیز آمده است چه لزومی دارد پروردگار بندگانش را عذاب کند؟ به دو شرط شکرگزار بودن و ایمان داشتن، ذات اقدس الهی بندگانش را عذاب نمی‏کند، او هم شکرگزار بندگانش است.

آیت ‏الله نورمفیدی ادامه داد: علم و دانش که بالاترین امتیازات هستند پروردگار عالم در بین مخلوقات خود فقط به انسان داده و از سوی دیگر از شکرگزار نبودن انسان‏ها انتقاد کرده است. به گفته وی، ذات اقدس الهی گوش و چشم و عقل را که ابزار علم هستند برای علم‏آموزی در اختیار انسان قرار داد.

امام جمعه گرگان با طرح این سئوال که چرا گوش بر چشم اولویت دارد، توضیح داد: برخی از مفسران معتقدند که گوش اولین عضو بدن است که فعال می‏شود.

آیت‏ الله نورمفیدی اضافه کرد: انسان چون در رحم مادر در تاریکی مطلق به سر می‏برد هنگام تولد چشمش بسته است، اما در رحم مادر صدای قلب او را می‏شنود و بعد از تولد نیز مستحب است در گوش وی اذان و اقامه خوانده شود. وی با بیان اینکه پروردگار سپاسگزاران را ستایش و ناسپاسان را مذمت کرده است، گفت: در قرآن با لحن شدید آمده است اگر شکر نعمت‏های مرا بجا آورید نعمت‏ها را افزایش می‏دهم و اگر نعمت‏ها را کفران کنید شما را عذاب خواهم کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در ادامه با طرح این پرسش که ذات اقدس الهی چه نیازی به شکرگزاری بندگانش دارد؟ انسان شکرگزار را با ادب توصیف کرد. آیت‏الله نورمفیدی در ادامه اظهار داشت: در روایات آمده است که اگر به کسی خوبی کردید فراموش کنید و اگر کسی به شما خوبی کرد از یاد نبرید.

‏ به گفته وی، در احادیث آمده که هر کس قدردان محبت‏های مردم نباشد قدردان نعمت‏های الهی هم نیست.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قدردانی در فطرت انسان وجود دارد،

گفت: آیا شکرگزاری فقط با به زبان آوردن واژه شکر ختم می‏شود؟ آیت‏الله نورمفیدی توضیح داد: شکرگزاری به قدری مهم است که پروردگار فرموده اگر شکرگزار نباشد شما را عذاب می‏کند. وی با بیان اینکه شکر مراتب دارد، مرتبه اول شکر را معرفت دانست

و افزود: هر کس شناخت بیشتری نسبت به پروردگار داشته باشد بیشتر او را شکرگزاری می‏کند.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: انسان باید از صمیم دل نعمت‏ها را از جانب پروردگار و نتیجه لطف و احسان او بداند مانند حضرت اباعبدالله‏الحسین (ع) که هم در آغوش گرم پیامبر گزامی اسلام (ص) و هم در قتلگاه شکرگزار ذات اقدس الهی بود.

بسم‏ الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب ‏العالمین الصلاه‏ والسلام علی سیدنا و نبینا محمد و علی اهل‏ بیت الطیبین الطاهرین و سحبه‏ المنتجبین سیما بقیه ‏الله و امام‏العصر (عج) و لعنت ‏الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم ‏الدین

امام زین ‏العابدین (ع) در مناجات خمس‏ عشر به راز و نیاز می‏پردازد. عاشقی در محضر معشوق نشسته و خود را اینگونه معرفی می‏کند: «من چگونه بنده‏ای برای تو بودم؟ با این امتیازاتی که تو به من دادی آیا باز هم مرا از خانه‏ات می‏رانی؟ آیا با امیدی که به چشم‏پوشی‏ات دارم باز هم مرا محروم می‏کنی؟

من چنین انتظاری از تو ندارم. خودت وعده دادی امیدواران درگاهت را مایوس نکنی. من به عفو و بخشش تو پناه آورده‏ام آیا در این صورت باز هم مرا تسلیم دوزخ می‏کنی؟» امام سجاد (ع) در ادامه این مناجات چنین می‏فرماید: «نه، هرگز چنین نیست. از ذات بزرگوار تو به دور است مثل منی که با چنین امید و تمنا به در خانه‏ات آمده‏ است را محروم کنی. ای کاش می‏دانستم نتیجه زندگی‏ام در این دنیا چه خواهد بود؟ آیا رنج و مشقت است؟

اگر اینگونه است ای کاش از مادر متولد نمی‏شدم و پرورش نمی‏یافتم، که البته چنین نیست. یا اینکه مرا از سعادتمندان قرار داده‏ای و به مقام قرب مخصوصت می‏رسانی که اگر صحیح باشد چشمم روشن و دلم آرام است. اگر اینگونه باشد از سعادتمندان درگاهت هستم.

اگر اینگونه هست مرا به نحوی آگاه ساز.» در آیات قرآن آمده که روز قیامت بعضی‏ها با چهره سیاه و ترسناک و برخی دیگر با چهره‏های سفید و نورانی ظاهر می‏شوند. امام سجاد (ع) در راز و نیاز خود با ذات اقدس الهی در مناجات خمس‏عشر می‏فرماید: «پروردگارا! آیا این چهره‏هایی که در مقابل عظمت تو به خاک افتاده‏اند را فردای قیامت سیاه می‏کنی؟ یا اینکه آن سیاه‏شدگان این چهره‏ها نیستند؟» در روایات و احادیث دیگر آمده است که روز قیامت اعضای بدن به جای زبان‏ها حرف می‏زنند. به عبارت دیگر آخرت چهره‏زندگی به خود می‏گیرد، مثل دنیا نیست که فقط انسان و موجودات زنده حیات داشته باشند.

پروردگار خود نیز می‏فرماید: «ما روز قیامت به زبان‏ها مهر می‏زنیم و دست‏هایشان با ما حرف می‏زنند و پاهایشان به کارهایی که دست و پا انجام دادند شهادت می‏دهند.» پروردگارا! زبان‏هایی که لا اله‏ الا ‏الله و الله ‏اکبر و حمد و ستایش تو را به جا آوردند آیا آن روز لال می‏شوند؟ قدر زبان‏هایی که ذکر ذات اقدس الهی را می‏گویند، بدانید. این لا ‏اله ‏الا ‏الله، الله ‏اکبر و الحمد الله را با توجه بگویید. امام سجاد (ع) در ادامه راز و نیاز خود با ذات اقدس الهی در این رابطه می‏فرماید: «آیا زبان‏هایی که به ثناگویی تو باز شده‏اند را در روز قیامت لال می‏کنی؟»

همچنین در برخی دیگر از روایات نیز آمده که روز قیامت به برخی از دل‏ها مهر می‏زنند همانگونه که در دنیا مهر خورده‏اند. جلوی چشمان و گوش‏هایشان پرده می‏افتد. اینها فردای قیامت دل‏هایشان مهر خورده است. پروردگار با کسی دشمنی ندارد.

در این بخش از مناجات خمس‏عشر امام زین‏العابدین (ع) عرض می‏کند: «آیا دل‏‏هایی که طومارشان به محبت تو پیچیده شد را مهر می‏زنی؟» پروردگار را دوست بداریم. هنگام مرگ دلمان باید محبت او را داشته باشد. ان‏شاالله دل‏هایی که روز قیامت مهر می‏خورند دل‏های ما نباشند. ماه رمضان ماه این حرف‏هاست. ماه زنده کردن عشق و محبت به ذات اقدس الهی. ما انسان‏ها چیزی جز دعا برای عرضه به درگاه او نداریم.