امام جمعه گرگان گفت: باید ابعاد شخصیتی امام راحل به نسل سوم و چهارم منتقل شود و جوانان ما امام راحل را بشناسند.

 آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی امروز در خطبه‌های نماز عید سعید فطر اظهار کرد: روزه از جمله عباداتی است که انسان همیشه در حال عبادات است لذا خواب مؤمن عبادت و نفس‎های او تسبیح خداوند است.

وی با بیان اینکه یک ماه را پشت سر گذاشتیم و امروز روز عید بندگی است، افزود: امت اسلامی و مسلمانان جهان که یک ماه بندگی را تجربه کردند امروز را عید می‎دانند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه مؤمنان روزه‌دار امروز جایزه‌های خود را دریافت خواهند کرد، گفت: امیدوارم مؤمنان در روز عید فطر از جایزه بندگی برخوردار شوند.

آیت الله نورمفیدی اذعان کرد: امام صادق(ع) در سفارش به یکی از یاران خود به سه نکته خواندن نماز اول وقت، احسان به پدر و مادر و جهاد تأکید کردند.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با اشاره به اینکه خداوند بعد از امر به بندگی خداوند به احسان و نیکی به پدر و مادر توصیه کردند، گفت: هر کسی می‌تواند اهل جهاد باشد و جهاد تنها مختص میدان جنگ نیست.

وی یادآور شد: تلاش کردن برای راه خدا به معنای جهاد است لذا همه اعم از زن، مرد، پیر و جوان می‌توانند اهل جهاد در راه خداوند باشند.

 

* خدمت امام راحل به کشور و ملت در تاریخ بی‎سابقه بوده است

 

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: روز 13 خردادماه سال 1342 همزمان با روز عاشورا بود و درحالی‌که آن روزها کسی جرأت انتقاد از شاه و آمریکا را نداشت امام راحل در مدرسه فیضیه سخنرانی کوبنده داشتند و شاه و آمریکا را مورد تهاجم قرار دادند که دو روز بعد از آن شبانه به منزل امام راحل آمدند و ایشان را از قم به حبس و سپس حصر فرستادند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در این راستا قیامی اتفاق افتاد و جمعی از مردم ورامین که به سمت تهران حرکت کرده بودند در 15 خردادماه به شهادت رسیدند.

وی به 14 خردادماه سالروز ارتحال امام راحل اشاره کرد و گفت: باید ابعاد شخصیتی امام راحل به نسل سوم و چهارم منتقل شود و جوانان ما امام راحل را بشناسند و اینطور نباشد که با توجه به برخی مسائل و مشکلات روی امام راحل قضاوت شود.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تأکید کرد: برای هر ملتی بعد از هر انقلابی مشکلات وجود داشته است اما خدمتی که امام راحل به کشور و ملت کردند در تاریخ بی‎سابقه بوده است.

 

*رهبر انقلاب نشان دادند از شایستگی و تدبیر برای جایگاه رهبری برخوردارند

 

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: در روز 14 خردادماه مجلس خبرگان رهبری جلسه‎ای را برای انتخاب رهبری تشکیل دادند و بسیاری از افراد دل‌خوش کرده بودند که کار به‌جایی نخواهد رسید اما به لطف خداوند انتخاب مجلس خبرگان طی 30 سال اخیر در عمل نشان داد که رهبر معظم انقلاب به‌خوبی از شایستگی و تدبیر لازم برای منصب و جایگاه رهبری برخوردار هستند.

وی ابراز کرد: پس از انقلاب اسلامی مشکلات و فراز و نشیب‎های بسیاری داشتیم اما درعین‌حال با فرماندهی رهبر معظم انقلاب این مقاطع را طی کردیم و مقطع کنونی شاید آخرین مرحله‎ای باشد که در آن قرار داریم و مقام معظم رهبری نیز فرمودند مشکل داریم اما بن‎بستی وجود ندارد.

امام جمعه گرگان با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس و رحلت امام بیان کرد: مردم با حضور پرشور خود نشان دادند باوجود همه مشکلات در صحنه هستند.

آیت الله نورمفیدی بر لزوم شناسایی ریشه‎های مشکلات کشور و اقدام برای رفع آنها تأکید کرد و افزود: امیدواریم مشکلات فعلی کشور اعم از مشکلات اقتصادی، بیکاری و امثال آن باتدبیر مسؤولان و همراهی و همدلی همه اعم از دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به نفع ملت حل شود.

 

 

آیت الله نورمفیدی با تبریک فرا رسیدن عید فطر گفت: امشب و فردا شب بسیار بزرگی است شب عید فطر از  بزرگترین اعیاد اسلامی است که امت اسلامی در این روز بزرگ در تمام بلاد اسلامی همگی در مراکز عبادی اجتماع می کنند و پیوند بندگی خود با خدا و رسول خدا (ص) به معرض دید جهانیان قرار می دهند.

عید فطر از آن روزهای بسیار بزرگ و از مصادیقی است که ستون های اسلام را محکم و قوی می کند. وقتی جهانیان بدانند که امت اسلامی در این روز به خاطر بندگی خدا عید می گیرند مسئله بسیار مهمی است وبرای جهانیان درس دارد.

 این عید بندگی است و لذا واقعا خدا را شاکریم که در ماه مبارک رمضان روزه گرفتیم عبادت کردیم دعا خواندیم ومناجات با حق داشتیم، خدا را شاکریم که خدا این توفیق را به ما داد این ماه را به خوبی و خوشی پشت سر بگذاریم.

امت اسلامی در این روز با اجتماع بزرگ و خواندن نماز به بهترین شکل عمل خواهند کرد مخصوصا هرچه حضور ما در این مراکز بیشتر و گسترده تر باشد هم جلوه بندگی حق است و غیر از نمازی که می خوانیم هم مشت محکمی است به دهان همه بدخواهان امت اسلامی. لذا حضور گسترده همه مردم و خواهران و برادران عزیز برای جهانیان چشمگیر خواهد بود.

روز عید فطر روز جایزه گرفتن است در این مراکز عبادی خداوند از عالم غیبش بیشتر به ما عنایت می کند. امیدوارم خدای متعال نماز و روزه هایتان را به بهترین وجه قبول کرده باشد انشالله خدای متعال به برکت این ماه مبارک رمضان مشکلات را از جامعه ما برطرف کند.

 عزیزان خواهران و برادران همان طوری که من همه شما را دعا می کنم انتظار دارم هر زمان که حال دعا پیدامی کنید بنده حقیر را از دعای خود محروم نفرمایید انشالله که خداوند کشورمان را از بدی ها حفظ کند و همه خدمتگزاران مخصوصا رهبر معظم انقلاب را محافظت و عظمت و شوکت بیشتر عنایت کند.

انشالله چشمان بی فروغ ما را به جمال حضرت ولی عصر(عج) روشن کند و ما را از سربازان و مدافعان ایشان قرار دهد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیمای مرکز گلستان دررابطه با سالروز ارتحال امام خمینی (ره) اظهار کرد: آن روز روز بسیار سختی بود شب به ما اطلاع دادند ساعت هشت صبح باید تهران باشیم اما هنوز ارتحال امام اعلام نشده بود، شب که بین راه بودم دائما رادیو قرآن پخش می کرد من حدس زدم حادثه ای که هیچ وقت انتظار نداشتیم رخ داده است. وقتی رسیدیم تهران صبح شده بود ارتحال امام اعلام رسمی شد و تمام ایران یک پارچه اشک بود وآه بود و سوز و گداز. 

در مجلس خبرگان هم همین طور، مجلس طبق قاعده باید تشکیل جلسه دهد برای انتخاب رهبری، آنجا مجلس برگزار شد. فکر کنم در آن زمان مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی هم در مجلس خبرگان بودند مسئله مطرح شد برخی آقایان مواردی را مطرح کردند به رای گیری هم نرسید از ناحیه بعضی ها، تا اینکه شورای رهبری مطرح شد و رای نیاورد راجع به انتخاب یک شخص همان جا آیت الله رفسنجانی داستانی نقل کرد و شاهدی هم گرفت . جلسه ای بود که در محضر امام بودیم آیت الله موسوی اردبیلی، من و آیت  الله خامنه ای و نخست وزیر هم بود و صحبت هایی هم شد؛ امام (ره) به توانمندی مقام معظم رهبری اشاره کردند که ایشان هست شما ناراحت نباشید، به عنوان رهبر آیت لله خامنه ای را مطرح کردند ایشان اول شدید انکار کرد چرا من و زیر بار نمی رفت. من این موضوع را نزد خودشان هم گفتم.

به لطف الهی مجلس بسیار مهمی با حضورفقهایی بزرگی که حضور داشتند برگزار شد، مسئله مطرح وبه رای گذاشته شد و ایشان در حد بالا نزدیک به اجماع جمع حاضر رای آورد.

در آن مجلس نگرانی ها از عزای خود امام و مصیبتی بود که برای جهان رخ داده بود و اینکه بعد از ایشان چه می شود ؟ در این سی سال باید بگوییم انصافا مشکلاتی که برای کشور پیش آمد خیلی بیشتر از زمان حضور حضرت امام (ره)  بود.به لحاظ کمیت حوادث و هم به لحاظ کیفیت حوادثی که برای انقلاب درست کردند الحمدالله با درایت مقام معظم رهبری و با اسقامت و صلابت ایشان و تیزهوشی ایشان همه دست به دست هم داد وکشور را از این مراحل نجات داد. شاید این بساطی هم که درست کردند آخرین حربه دشمنان باشد همین مسائل تحریم که گفتند کاری می کنیم ایران از پای در بیاید انشاالله آخرین توطئه ها باشد و بفهمند با ایران با این توطئه ها نمی توانند کاری کنند.

در این سی سال از خیلی عقبه ها رد شدیم انشالله در این عقبه هم با هدایت های رهبری عبور خواهیم کرد و حتما ملت ما شرایط را خوب درک می کند هم تاریخ کشور را خوب می داند به هر حال این مقطع تاریخی از حساس ترین مراحل تاریخی است و این کشور اگر می خواهد در تاریخ بماند باید از این مرحله عبور کند وصبر کند.

  انشالله خداوند این نظام را مستدام نگه دارد و پرچم آن به دست مقام معظم  رهبری به امام زمان (عج)تحویل داده شود.  

 

احتمالا امشب آخرین شب ماه مبارک رمضان باشد، سالکان طریق حقیقت و رهروان راه بندگی حق برای ارتباط با خدا و مخصوصا نماز امتیازات خاصی قائل بودند در مورد پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین این مطلب وارد شده است که همسران رسول خدا(ص)  نقل می کنند پیامبر اکرم (ص) میان ما نشسته بود وقتی موقع نماز که می شد دیگر نه پیامبر ما را می شناخت و نه  ما پیامبررا، یعنی آن قدر در جذبه عبادت خدا قرار می گرفت که چهره رسول خدا تغییرمی کرد. این نکته بسیار مهمی است که برای نماز اهمیت ویژه ای قائل باشند برای عبادت، این در مورد همه ائمه(ع) ما همین طور هست.

امام موسی بن جعفر (ع) در زندان آن چنان خدا را عبادت می کرد که روز از شب و شب از روز برایش مشخص نبود، این درس بسیار بزرگی است.

راوی می گوید شبی در میان مسجدالحرام مشغول طواف بودم دیدم ناله جانسوزی از اطراف بیت بلند می شود گوش دادن دیدم مناجات می کند عرض می کند خدایا چشم ها همه در خواب است ستارگان در آسمان خودنمایی می کنند و پادشاه همیشه زنده و نگه دارنده عالمی، تمام پادشاهان در این وقت شب در خانه خود را می بندند دربان می گذارند و اما لکن درِ خانه تو این وقت شب باز است و در را نمی بندی؛ مثل همه پادشاهان و قدرتمندان عالم که این وقت شب در خانه هایشان را می بندند تو در خانه ات باز است تا بندگانت در خانه ات بیایند متوسل به رحمت تو شوند دست در دامن عفو تو بگذارند یا ارحم الراحمین و بعد شروع کردند اشعاری را به خواندن  همه مردم اطراف خانه تو خوابیده اند اما خدایا تو خواب نیستی .

خدایا خودت امر کردی ما دعا کنیم و در خانه ات بیاییم ما را از خودت محروم نکن خدایا اگر بنا باشد تو نگاهت به بندگان خالصت باشد پس بندگان گنه کارت به کجا روی بیاورند، خدایا به ما توجه کن عنایت کن دراین شب های ماه مبارک رمضان و این شبی که احتمالا شب آخر ماه مبارک است.

به تمام خواهران و برادران مسلمان عرض می کنم که ماه رمضان در حال تمام شدن است چه کردیم در این ماه؟ چه بهره بردیم؟ با دلمان چکار کردیم؟ آیا دلمان را شستشو دادیم؟ بدخواهی ها و ... را از دلمان بیرون ریختیم؟ ما اول ماه مبارک رمضان فرقی نکردیم حتما بندگان روزه گیر خداوند به این موضوع توجه دارند خودشان را اصلاح کنند خدایا ما را از بندگانی قرار بده که در این ماه توانسته باشیم تا حدودی خود را اصلاح کرده باشیم معلوم نیست تا ماه رمضان آینده زنده باشیم.

 اگر این ماه رمضان آخرین ماه رمضان ما هست خدایا ما را ازنظر لطف خودت دور نگردان و از طرفی امشب شب چهاردهم خرداد سالگرد ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی است، مرد بزرگی که واقعا قدم در راه انبیا و ائمه گذاشته بود از همه چیز گذشت حتی از خودش هم گذشت تا به راه تو کمک کند، راه تو را زنده کند. این مرد بزرگ حق بزرگی به گردن همه امت های اسلامی و غیر اسلامی دارد خداوندا این ذریه رسول خدا (ص) را با اجداد طاهرینش محشور بفرما. خداوندا این راهی که برای ملت گشود که استقلال و عزت و عظمت و پیشرفت کشور را مدنظر داشت همه آنچه مقصود و مطلوب مرد بزرگ بود برای ما حاصل بفرما.  

14 خرداد بود خبرگان جمع شدند برای تعیین رهبری که خدا این توفیق را به همه داد که واقعا توانستیم انتخابی انجام دهیم و شخصی را برای این مقام برگزینیم که امروز بعد از سی سال نشان دادند فرمانده و رهبری شایسته هستند. خدایا کشور ما را روز به روز پیشرفته تر و متعالی تر در تمام زمینه ها علمی و غیر علمی، سیاسی، اقتصادی قرار بده. این نظام را تا زمان ظهور حضرت ولی عصر (عج) مستدام بدار و انشالله پرچم این کشور را با دست پر توان رهبر انقلاب خدمت حضرت ولی الله اعظم تقدیم بگردان.  

رسول خدا (ص)می فرمایند: در وقت نماز که این ارتباط ویژه را با خدا پیدامی کنید دعا کنید چون بهترین زمان ارتباط با خدا این مواقع بعد از نماز است،  وقتی انسان نماز با حضور قلبی انجام دهد خداوند به بندگانش با نظر رحمت نگاه می کند و به سوالاتشان پاسخ می دهد و مسئله این است اگر ما با حضور قلب به در خانه خدا رویم یعنی دل را از جاهای دیگر ببندیم و فقط به یک سو باز کنیم. حضور قلب یعنی دل از دلبستگی های دیگر جدا شود و فقط متوجه او باشد.

 این مسئله مهمی است و روح نماز و جان نماز و عبادات همین است که دل به سوی او باز شود و چشم دل او را ببیند برای اینکه این مطلب روشن تر شود روایتی از شیخ صدوق در این رابطه می خوانم.

امام صادق (ع)فرمود «من دوست می دارم انسان های مومن وقتی برای نماز می ایستند اینکه دلشان با قلبشان و قلبشان با خدا مواجه شوند دیگر دل مشغول امور دنیوی نباشد.» 24 ساعت در شابنه روز به زندگی مشغولی این چند دقیقه ای که برای نماز می آیی دلت را از اشتغالات دنیوی راحت کن. دل را به این سمت متوجه کنیم بنده ای نیست که با دل به روی خدا بیاید خدا هم توجه اش به سمت چنین بنده ای برمی گرداند موقع نماز این دل باید حضور پیدا کند نه جسم، اعضا و جوارح انسان به نماز می ایستد اما دل کجاست این مهم است باید کاری کنیم دل در نماز بیاید خدا این بنده را دوست می دارد دل های مردم را هم متوجه او می کند که مردم هم او را دوست بدارند.

 این ها قدر نماز را می دانند این ها پیرو طریقت هستند. ما باید به رسول خدا (ص) وائمه معصوم  در زندگی مان توجه کنیم، فاطمه زهرا(س) فرمودند کسی که خالص عبادت کند  عملی که به سوی خدا می فرستند و عبادتش به سوی او باشد خدا هم بهترین مصلحت های خودش را مورد توجه بنده اش قرار می دهد.

ماه مبارک رمضان در حال تمام شدن است این ها توصیه های رسول خداست که می فرمایند، از رسول خدا (ص)پرسیدند کدام دعا بیشترشنیده می شود گفتند بهترین ساعت که دعاها شنیده می شود آخرهای شب در سحرهاست به دنبال نمازهایی که آدم می خواند . رسول خدا (ص)ما را توصیه می کند در ماه رمضان با تمام وجود از خدا بخواهید.