نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: این سیل، خساراتی برای استان‌مان داشت اما از طرف دیگر جلوه‌هایی از وحدت و همدلی در حادثه خودش را نشان داد که شاید از برکات این حادثه بود.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی عصر امروز‌ در جلسه شورای اداری استان گلستان که با حضور رئیس قوه قضاییه در حال برگزاری است، اظهار کرد: باید از همه کسانی که در حادثه سیل کمک کردند تا مردم از این رنج خارج شوند تشکر کنم.

وی گفت: این سیل، خساراتی برای استان‌مان داشت اما از طرف دیگر جلوه‌هایی از وحدت و همدلی در حادثه خودش را نشان داد که شاید از برکات این حادثه بود.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: حادثه سیل نشان داد ملت ما یکپارچه و متحد هستند.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به دوش گرفتن روحانی اهل سنت توسط روحانی اهل تشییع برای نجات از سیلاب در استان بیان کرد: این تصویر ماندگار و جاودانه است و شاید حتی این جلوه وحدت حتی از ۲۲ بهمن هم بیشتر به چشم آمد.

وی گفت: متاسفانه عده‌ای که وابسته به خارج نشینان هستند از این حادثه سیل بهانه‌ای برای ضربه به نظام و مردم دانسته و سعی کردند اختلاف افکنی داشته باشند که خوشبختانه شکست خوردند.

*برخی از خانه‌های مردم در روستاهای آق‌قلا و گمیشان استحکام لازم را ندارد

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: حال که از وطن دور شدید چرا وطن فروشی می‌کنید و شما خود را ایرانی هم می‌دانید.

آیت الله نورمفیدی آبگرفتگی ناشی از سیلاب را یکی از دغدغه‌های جدی مردم مناطق سیل‌زده دانست و ابراز کرد: آنچه استان ما را به خودش مشغول کرده؛ آبگرفتگی ناشی از سیلاب است، تمام هم و غم عزیزان نیروهای مسلح؛ ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و کسانی که می‌توانند در این زمینه کاری کنند این باشد که آبگرفتگی را به سمت دریا هدایت کنند تا مردم از این گرفتاری خلاص شوند.

وی ادامه داد: تقریبا ۱۹ روز است که استان گلستان گرفتار آبگرفتگی شده؛ این سیلاب خرابی به بار آورد و حالا برخی از خانه‌های مردم در روستاهای آق‌قلا و گمیشان استحکام لازم را ندارد و مردم با خطراتی مواجه هستند که مبادا زیر آواره بمانند.

*جانباختگان سیل به عنوان شهید خدمت شناخته شوند

نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: روز گذشته یکی از خانواده های جانباختگان نزد من آمد و خواسته شان این بود که جانباختگان سیل به عنوان شهید خدمت شناخته شوند تا غم خانواده های سیل زدگان را جبران کند.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: گلستان در این سیل مغفول نماند، مشکلاتی که استان دارد آبگرفتگی است، دولت با همه امکانات لازم است به کمک سیل زدگان بشتابد و خسارتی که به مردم وارد شده جبران کند.

 

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار حضرت حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس قوه قضاییه با ایشان اظهار کرد: مشکل استان ما ماندابی آب است حدود 19 روز است که وضعیت به همین شکل بوده و خانه های مردم در آب است.

وی افزود: متاسفانه این خانه ها در شهرهای آق قلا و گمیشان هم خیلی محکم نیست و ممکن است فرو بریزد و مردم زیر آوار بمانند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: روان آب ها و برف های آب شده که اگر سرازیر شود هم یکی دیگر از مشکلات ماست چراکه امسال بارش برف هم بی سابقه بود و من تصور می کنم با این بارش بی سابقه باران مخازن زیرزمینی ما هم تامین شده باشد و این از برکات این باران است.

آیت الله نورمفیدی یکی از دلایل بروز سیل را لایروبی نشدن رودخانه ها عنوان کرد و افزود: این رودخانه ها که ظرفیت آن  حمل آب120 مترمکعب در ثانیه بوده ناگهان حجم آب چند برابر شده و خارج از ظرفیت رودخانه بوده است.

وی تصریح کرد: مسئله سدها هم موردی است که باید به آن توجه شود و مردم منطقه معتقدند اگر دو یا سه روز قبل از بارش باران این سدها باز و آب رهاسازی می شد این حجم باران فشاری به سدها وارد نمی کرد. 

امام جمعه گرگان گفت: مردم ما در عین حال که مشکل دارند ولی آرام هستند و باید قدرشان را بدانیم، سیل در خرم اباد و خوزستان و ... آمده و رفته اما در استان ما مانده است و همه عوامل برای برطرف کردن آن زحمات زیادی در این راه کشیده اند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی هم در این دیدار اظهار کرد: در دیداری که با مردم داشتیم مردم آق قلا گله ای نداشتندجز آبی که وارد خانه هایشان شده است و انتظار دارند این آب هرچه سریعتر خارج شود.

وی افزود: بارش های قبلی هم موجب بروز سیلاب هایی در این منطقه می شده که نشان می دهد این منطقه مشکلی دارد و باید مشکل اصلی آن پیدا و برطرف شود.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: مردم از من خواستند موضوع سد را مورد بررسی قرار دهیم ظاهرادریچه ها مدت زیادی باز نشده و دچار زنگ زدگی شده بود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: با بروز این سیل سه کار انجام شده است یکی امداد و نجات که با کمک های مردمی، بسیجی، نیروهای امدادی و ... به خوبی انجام شده است، در بخش عمران و جبران خسارت ها که توسط دولت انجام می شود و موجب می شود آلام مردم کاهش پیدا کند.

وی افزود: بخش سوم که بخش مهمی است بخش آسیب شناسی بوده و با کمک مردم و مسئولان باید انجام شود تا این آسیب ها رفع شود، این طور نمی شود دعا کنیم باران نیاید، باید کاری کنیم باران موجب آبادانی و عمران شود اما چون زیرساخت های ما فراهم نیست این باران موجب بروزمشکلات می شود.

 

 

حضرت آیت الله نورمفیدی در اولین ساعات صبح امروز سه شنبه ۱۳ فروردبن ۹۸ برای بازدید از مناطق سیل زده ضمن بازدید هوایی بصورت سرزده نیز وارد مناطق سیل زده شدند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان با حضور در مناطق سیل زده، از نزدیک در جریان مسائل مردم گرفتار در سیل ‌قرار گرفته و از زحمات شبانه روزی نیروهای نظامی ،امدادی و دولتی تقدیر نمودند.

مردم نجیب و شریف ترکمن صحرا در این بازدید با ابراز احساسات خود از حضور آیت الله نورمفیدی تشکر کردند.

 

 رفع مشکلات سیل در گلستان نیازمند برنامه جامعی است

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده استان اظهار کرد: ارزیابی من یک منشا آن ارزیابی خود مردم است وقتی می بینم مردم اظهار رضایت کلی می کنند معلوم می شود تمام افرادی که وارد عرصه شدند از نیروهای نظامی گرفته تا بسیج و سپاه و ارتش و ... عملکرد خوبی داشته اند.

وی افزود: انشالله امیدواریم به زودی آب از این منطقه خارج شود ولی ممکن است برخی از زمین ها که گود هستند آب باقی بماند که از طریق پمپ خارج می شود.

امام جمعه گرگان گفت: این طرحی که توسط آقایان مطرح شده است موجب شده که ورودی آب توسط سد وشمگیر کاهش پیدا کند واگر فشار آبی باشد این فشار از آنجا گرفته می شود و به سمتی هدایت می شود که مشکلی هم ایجاد نمی کند و من از این بابت تشکر می کنم.

 آیت الله نورمفیدی ادامه داد: امیدوارم بعد از حل شدن مشکل فعلی استان طرح کامل و جامعی برای استان در نظر گرفته شود، مردم ما مردم بسیار خوبی هستند که با امدادگران همراهی می کنند چون در متن مشکلات هستند، اما در عین حال می بینیم با استقبال از عزیزان سپاه وارتش و دیگر افرادی که فعالیت می کنند همراه هستند امیدواریم همان گونه که خداوند در قرآن می فرماید در هر سختی آسانی است این درست است که سیل خساراتی در استان وارد کرده اما انشالله خیری کثیر هم در آن باشد.

 

 

امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش و امیر دریادار حسین خانزادی  فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ضمن تشکر از حضور ارتش جمهوری اسلامی ایران  گفت :بعد از پیام مقام معظم رهبری همه پای کار بودند و در حد توانشان زحمت کشیدند از سپاه و ارتش و مردم و ... که از همه تشکر می کنم، لکن مشکل حل نشده و امروز آنچه را که استان ما به آن گرفتار شده است دریایی است که بر دوش استان تحمیل شده است و لازم  میدانم با سرعت و راهکارهای بهتر در این راستا همه عزیزان قدم بردارند.

در ادامه امیر سرلشکر موسوی و دریادار خانزادی به تشریح فعالیت های ارتش در سیل گلستان و برنامه های روزهای آینده پرداختند.

 

مراسم بزرگداشت جان باختگان حادثه واژگونی قایق امدادرسان سیل شهرستان گمیشان عصر امروز یکشنبه درشبستان حضرت رسول اکرم (ص) امام زاده عبدالله گرگان مرکز استان گلستان برگزار شد.

  در این مراسم که آیت الله سید کاظم نور مفیدی امام جمعه گرگان و نماینده ولی فقیه در گلستان، غراوی سرپرست استانداری، جمعی از مسوولان، روحانیون شیعه و سنی و اقشار مختلف مردم حضور داشتند، ضمن قرائت آیات کلام الله مجید، ایثار و جانفشانی امدادگران در راه کمک به سیل زدگان گرامی داشته شد.

سه شنبه شب هفته قبل قایق حامل 26 داوطلب امدادگر و اهالی گمیش تپه که در تلاش برای جلوگیری از ورود آب گرگان رود به داخل شهر بودند، واژگون که بر اثر آن تاج قلی جهانی؛ بهزاد تاتاری؛ احمد عبدالحسینی؛ نازمحمد خالدی؛ عبدالعظیم نیانی جان باختند و سلیم صوفیانی همچنان مفقود است.