در پی درگذشت مولوی عبدالغفور جمال زهی امام جمعه اهل سنت رضا آباد شهرستان رامیان ،دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان پیام تسلیتی صادر کرد.

 

در متن این پیام آمده است:

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ

ضایعه درگذشت  جناب  آقای مولوی عبدالغفور جمال زهی امام جمعه اهل سنت رضاآباد شهرستان رامیان سبب تاثر و اندوه شد.

آن روحانی بزرگوار،  عمر خویش را درراه ترویج فرهنگ ونشر معارف اسلامی و تقویت وحدت بین شیعه و سنی سپری نمود.

دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ضمن تسلیت به مردم شریف رامیان ، بویژه ارادتمندان آن  مرحوم ،  از درگاه ایزد منّان غفران الهی را برای روح آن مرحوم و صبر و شکیبابی برای بازماندگان مسئلت می‌نماید.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، با حضور در بیت شهید جعفرعلاالدین از شهدای 5آذر گرگان طی سخنانی  گفت:

تمام کشور در پیروزی انقلاب سهم داشت. استان ما هم مانند سایر نقاط کشور از ابتدا همراه انقلاب بود و این همراهی در گرگان، در روز 5 آذر به اوج خود رسید .

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: باید سعی شود این وقایع تاریخی و حماسی در ذهن ملت ثبت شود و باقی بماند.

نماینده ولی فقیه در گلستان در ادامه این دیدار با حضور دربیت شهید نظام الدین نبوی اظهار داشت : روز 5 آذر روزی است که بعد از واقعه مشهد که در حرم امام رضا(ع) مردم را به شهادت رساندند که یکی از آنها اهل گرگان بود، حضرت امام خمینی(ره) روز 5 آذر را عزای عمومی اعلام کرد و تظاهراتی در گرگان شکل گرفت که در تظاهرات آن روز 14 نفر شهید شدند و بیش از 100 نفر مجروح شدند.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: این روز در تاریخ مردم گرگان بیادماندنی است و الگوی مردم این خطه در مبارزه با ظلم است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری یاد و خاطره شهدای قیام 5 آذر مردم گرگان در سال 57 را گرامی داشت.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار رئیس مرزبانی استان گلستان و تعدادی از علمای مرز نشین با ایشان اظهار کرد: این روزها روزهای مبارکی است و ولادت پیامبر نور و رحمت است پیامبری که خاتم تمام پیامبران است مهمترین  شاهدی که امروز همه باید از پیامبر اکرم تبعیت کنند کتاب پیامبر یعنی قرآن که 1400 سال است که بین بشریت باقی مانده است این بهترین دلیل و شاهد است، اما ادیان گذشته این امتیاز را ندارند و نکته قابل توجه این است که دست نخورده باقی مانده است و یک حرف پس و پیش ندارد اما ادیان دیگر مانند مسیحیت 4 نوع انجیل دارند و مشخص است مال خداوند نیست، تورات هم مال حضرت موسی است و ما مسلمانان هم به انجیل و هم به تورات احترام می گذاریم اما به توراتی که خداوند بر پیامبران خود نازل کرده است نه این کتاب هایی که دستخوش تغییرات شده است.

وی افزود: یکی از وظایف ما این است که از قرآن و رسول خدا (ص)پیروی کنیم یکی از چیزهایی که از پیامبر(ص) یاد می گیریم این است که کسی که صبح از خواب بیدار شود و هم و غم برطرف کردن مشکلات مردم را نداشته باشد اصلا مسلمان نیست از این کلام رسول خدا استنباط می شود همه هم و غم ما باید مشکلات مردم باشد.

امام جمعه گرگان گفت: من همیشه با مسئولان در رابطه با کمبود آب در مرزها صحبت می کنم چندین سال پیش مسئولی نزد من آمد گفت به علما بگویید تا از صید بی رویه و غیرمجاز جلوگیری کنند در این منطقه، من هم به آن ها گفتم اول مشکل بی کاری منطقه را حل کنید بعد به آن ها تذکر دهیم.

وی افزود: من موضوع راه آهن را با مسئولان حتی رئیس جمهور مطرح کرده ام و به آن ها گفتم سه رئیس جمهور آمدند و این راه اهن را افتتاح کردند تنها برای اینکه از گرگان به اینچه برون قطار حرکت کند؟ این راه اهن باید راهگشا باشد الان یک مشکل ترکمستان با ما دارند و یک مشکلی راه آهن ها دارند و بدهکاری بین ایران و ترکمنستان موجب شده انطور که باید فعال نیست، این راه اهن اگر درست شود ما می توانیم با چین و اسیای میانه مبادله کالا داشته باشیم.

وی ادامه داد: من برای کارهای مهم با مسئولان زیادی صحبت کرده ام بسیاری از روستاهای مرزنشین پیش من امدند و گفتندمشکل بی آبی دارند و با تانکر به آن ها ابرسانی می شود و طبق گفته پیامبر(ص) ادمی صبح از خواب بیدار شود و به فکر مسلمانان نباشد چطور می توانیم به چهره رسول خدا نگاه کنیم ما در کشور مشکلات زیادی داریم و امیدواریم این مشکلات حل شود.

امام جمعه گرگان گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند ما خجالت می کشیم این رئیس جمهور آمریکا به رئیس یک کشوری توهین کند و مایه تاسف است همه ما مسلمانان باید از این حرف ها خجالت بکشیم که به خادم الحرمین این حرف ها زده می شود انقدر خود را ضعیف و ذلیل کرده اند که آن ها را مانند گاو شیرده می دوشند.

وی تصریجح کرد: با اینکه حضرت امام با شاه مخالف بود اما می گفت هر وقت عکس شاه با کارتر رئیس جمهور آمریکا را می بینم که مانند فرد ضعیفی در کنارش قرار دارد خجالت می کشم ما امت اسلامی هستیم و خیلی با عزت هستیم.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از کارهای مهمی که در منطقه مرزنشین انجام شده است زهکشی زمین های آن منطق است و ما این درخواست را از رئیس جمهورر داشتیم، این زمین ها اگر زهکشی شود موجب افزایش محصول می شود و مشکل بیکاری را حل می کنند.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در اجلاسیه استانی نماز که درشهرستان آق قلا برگزار شد، اظهار کرد: خدای متعال در قرآن می فرماید همه شما مسلمانان بهترین اسوه و الگو را دارید، اگر دنیا دنبال الگوهای دیگری هستند شما مسلمانان این امتیاز رادارید که اسوه شما رسول خداست.

وی افزود: چه کسی می تواند از این مقتدی بهره مند شود؟ خدا می فرماید کسانی که دل در گرو امید به خدای متعال دارند و روز قیامت را همواره در نظر دارند و به یاد خدا هستند می توانند از پیامبر خدا پیروی کنند.

امام جمعه گرگان گفت: این پیروی کردن از رسول خدا منوط به این است که ابتدا شخصیت رسول خدا را بشناسیم، سبک و سلوک و سیره رسول خدا را در زمینه های مختلف بدانیم؛ البته ما در این رابطه خیلی کوتاهی داشتیم و داریم، باید شخصیت رسول خدا نه فقط شخصیت شناسنامه ای پیامبر برای همه مسلملانان روشن شود، اینکه سبک و سلوکش با خدا و مردم چگونه بوده، در روابط اجتماعی و با همسر و فرزند و همسایه و ... چگونه رفتاری داشته است، اینکه پیامبر چقدر به نماز اهمیت می داد و چقدر به یاد خدا بود و نمازهایش را چگونه انجام می داد، شب ها چه رابطه ای با خدای متعال داشت این موارد چیزهایی است که متاسفانه امت اسلامی آن طور که باید و شاید نمی دانند یعنی این موارد از منابع استخراج نشده که در اختیار مردم گذاشته شود.

وی تصریح کرد: سوره مزمل دومین یا سومین سوره ای است که بر رسول خدا نازل شده است خداوند در این سوره می فرماید ای پیامبری که بار سنگین رسالت را بر دوش حمل می کنی شب ها باید بلند شوی و خواب را رها کنی؛ یعنی نصف شب باید بلند شوید و راز و نیاز داشته باشید. چرا؟ چون یک مسئولیت سنگین روی دوشت می گذاریم.

امام جمعه گرگان گفت:  گرفتاری های روزانه و مشاغل روزانه از مسئولین رده بالا گرفته تا مسئولین پایین رده همه مشغولند و آنطور که باید و شاید انسان نمی تواند رابطه ای مستحکم و گفتاری نافذ با خدای متعال داشته باشد به همین دلیل خدا به پیامبر می گوید شب باید اینکار را انجام دهی چون در روز مسئولیت سنگینی داری.

وی افزود: من همین جا می خواهم به همه مسئولان بگویم اگر قرار باشد از رسول خدا تبعیت کنیم محور پیروی های ما از رسول خدا همینجاست و بقیه فرع است، شب برخواستن و با خدا راز و نیاز کردن و در خانه خدا رفتن؛ اگر مسئولین می خواهند موفق شوند در مسئولیت های روزانه خود این عبادت شبانه لازم است.

آیت الله نورمفیدی گفت: عبادت شبانه گامی استوار در راه بندگی خدا است یعنی پایگاه های بندگی خداست و امروز با این مشکلاتی که مواجه هستیم همه مسئولان نیاز به گام های محکم دارند گام های استوار که در میدان مسئولیت بگذارند اگر مسئولین ما می خواهند چنین گام استواری پیدا کنند نیاز به نماز شبانه دارند ما همه موظف هستیم و مکلفیم اگر می خواهیم مسلمان شناخته شویم باید الگوی ما رسول خدا باشد و اگر غیر از این باشد محقق نمی شود.