امام جمعه گرگان گفت: از نظر اقتصادی آن چیزی که می تواند منجر به تحول گلستان شود موضوع گردشگری است.

آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ایشان اظهار کرد: گردشگری به همراه خود  توسعه اقتصادی به وجود می آورد و برخی از کشورها از حوزه گردشگری به اندازه درآمدهای نفتی ما درآمد به دست می آورند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان به موضوع آشوراده اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه عنوان می شد که گلستان یک قطب گردشگری است اما درآمدهای بخش کشاورزی در استان قابل توجه نبود و از نظر صنعتی نیز این استان جایگاهی در بین استان های کشور نداشت و لذا باید به موضوعات گردشگری مثل آشوراده توجه می شد.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: از طرح گردشگری جزیره آشوراده بالغ بر 16 سال می گذرد ولی هنوز به جایی نرسیده است و در سفر معاون اول رئیس جمهور این مهم تاکید کردم که رئیس جمهور در سفر نخست خود به استان این وعده را داد که نسبت به اجرای طرح گردشگری آشوراده اقدام کند.

وی افزود: از نظر اقتصادی آن چیزی که می تواند منجر به تحول استان شود موضوع گردشگری است و موضوع بعدی توجه به دیوار دفاعی گرگان است که اگر احیاء شود می تواند در اقتصاد گردشگری استان بسیار موثر باشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان  متذکر شد: این دیوار دفاعی معروف به دیوار دفاعی اسکندر است و پیگیر آن بودیم که این دیوار دفاعی ثبت جهانی شود و از سویی دیگر احیاء شود.

آیت الله نورمفیدی افزود: کاوش ها در شهر قدیمی جرجان نیز تعطیل شده و باید به آن توجه شود، میل گنبدکاووس در حال تخریب است و یک هزار سال سابقه دارد.

وی گفت: بر بام این برج علف روییده است و این مهم منجر به تخریب آن می شود که باید به آن اهتمام شود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: از نظر اقتصادی توجه به موضوعات تاریخی می تواند به توسعه اقتصادی گلستان کمک کند.

آیت الله نورمفیدی افزود: کشور ما می تواند از گردشگری اقتصاد کشور را تامین کند و باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم و بتوانیم اقتصاد بدون نفت را توسعه دهیم.

وی به حضور هشت میلیون گردشگر خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: با حضور گردشگران خارجی می توانیم فرهنگ خود را تبلیغ کنیم.

 

 

در پی وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر در شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد  دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با همکاری مرکز نیکوکاری مصلی گرگان وخادمین موکب علی بن موسی الرضا (ع) استان گلستان در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی  خود به یاری زلزله زدگان شتافتند.

رضا جعفری مسئول دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با بیان این مطلب گفت: با توجه به زلزله اخیر در شهرستان سی‌سخت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و خسارت‌های وارد شده به برخی از هم‌وطنان و وجود سرمای زایدالوصف در آن منطقه ، کمک های این دفتر با حمایت حضرت آیت الله نورمفیدی و همچنین کمک های موکب علی بن موسی الرضا (ع) استان گلستان امروز پنجشنبه 14 اسفند 1399 به مناطق زلزله زده ارسال و در اختیار زلزله زدگان قرارخواهد گرفت.

وی همچنین یادآور شد: این محموله کمک‌ها شامل اقلامی همچون (عدس-لپه-رب-وایتکس-برنج-شکر -آب معدنی -چـای -بخـاری برقـی و گازی-موکـت-پشتی -پتو -و البـسه )به ارزش ۱60 میلیون تومان عازم منطقه زلزله زده سی سخت شد.

امام جمعه گرگان گفت: با شیوع ویروس کرونا و گرفتاری های پیش آمده در کشور امسال نگاه ویژه ای به جشن نیکوکاری داشته باشیم و با حضور دراین جشن نیکوکاری خودمان را بیمه کنیم و از رحمت الهی بهره مند شویم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در گفتگو با صدای و سیمای مرکز گلستان اظهار داشت : در آستانه سال 1400 هجری شمسی هستیم . همه ساله قبل از عید نوروز جشن پسندیده ای به نام جشن احسان و نیکوکاری برگزار می گردد و همه آنانی که تمکن مالی دارند در حد توان خودشان در این جشن کمک کنند تا عید و شاد مانی ها مختص یک قشر خاص نباشد.

وی درادامه عالم طبیعت راعالم احسان و نیکوکاری برشمرد و گفت:دریاها و اقیانوس ها دائم در حال احسان هستند چرا که از آب دریاها و تبخیر آن باران هایی نازل می شود و این مصداق عینی احسان به همه زمین وزمینیان است. خورشید نیزدائم در حال تابش است و آثار و برکات خودش را برای زمین ایثار می کند .زمینی را هم که ما بر روی آن زندگی می کنیم دائما در حال احسان است در واقع تمام غذای ها و میوه هایی که ما می خوریم همگی از احسان این زمین است . عالم طبیعت بخل نمی ورزد و آنچه را که دارد احسان می کند ودر اختیار همگان می گذارد بخل بر خلاف عالم خلقت و عالم طبیعت است .

نماینده ولی فقیه در استان گلستان درادامه  احسان و نیکوکاری و رسیدگی به حال نیازمندان را طبع این عالم هستی برشمرد و اظهار داشت:انسانهایی که به واسطه نعمت الهی تمکن مالی خوبی دارند بخل نورزند  ، بخل برخلاف نظام آفرینش و خلقت است و بدانند نظام خلقت آنانی را که بر خلاف دستورات خدای متعال بخل داشته باشند و فقط به فکر خودشان باشند قطعا مورد مجازات الهی قرار خود قرار خواهد داد.

آیت الله نورمفیدی در ادامه خوشحال نمودن نیازمندان را با ارزش یاد کرد و گفت:توصیه من به همه برادران و خوهران این است هر آن کس که به هر مقداری تمکن مالی دارد دراین جشن احسان و نیکوکاری شرکت کند و با حضور و اهدای هدیه خود خانواده های نیازمند را خوشحال نماید و بداند که خوشحال کردن  خانواده ها محروم و نیازمند نزد خدای متعال با ارزش است و بی پاسخ نخواهد ماند.

 وی در پایان با اشاره به وقوع زلزله در سی سخت استان کهکلویه و بویر احمد  اظهار داشت : زلزله ای که اخیرا در سی سخت با سرمای شدید زمستان امده است مشکلاتی بسیاری را برای آن عزیزان نیز فراهم آورده که باید با کمک به این زلزله زدگان به یاری آنان بشتابیم تا خداوند پاداش دنیوی و اخروی به ما عنایت بفرماید.

نماینده ولی فقیه در گلستان دراین جلسه با اشاره به برخی از وعده های رئیس جمهور در استان مانند طرح زهکشی اراضی، طرح گردشگری آشوراده و غیره گفت: این وعده ها باید اجرایی شود.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی استان گلستان که با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، اظهارکرد: اعتقادات، رفتار و اخلاق سرمایه انسان بوده و برخی از مشکلات را خودمان ایجاد می کنیم.

وی افزود: بدترین زاد و توشه برای قیامت این است که نسبت به بقیه دشمنی و ظلم کنیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان، خدمت به مردم را بهترین زاد و توشه اعلام کرد و گفت: کشور ما بر پایه اهل بیت شکل گرفته و بهترین زاد و توشه ما این است که در راه پیشرفت و اقتصاد کشور خدمت کنیم.

نماینده ولی فقیه در‌گلستان خاطرنشان کرد: اقتصادمقاومتی مسئله بسیار مهمی است و بازها مقام معظم رهبری هم بر موضوع تکیه به توان و ظرفیت داخل تاکید فرمودند.

آیت الله نورمفیدی گفت: ما کشور فقیری نیستیم و منابع قوی داریم و با تکیه بر داخل و نگاه به بیرون باید به پیشرفت‌های بزرگ رسید و جهش و گسترش تولید قطعا بازار گسترش خواهد یافت.

وی افزود: آسان کردن فضای کسب و کار باید با جدیت دنبال شود و مشکلات نباید سر راه مردم باشد و این موضوع بسیار مهم است.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: اگر مبارزه با فساد انجام نشود امیدها از بین خواهد رفت و من به معاون اول رییس جمهور تاکید می‌کنم مبارزه با فساد یک تکلیف و وظیفه است.

آیت الله نورمفیدی افزود: مبارزه با فساد باید به گونه‌ای باشد که دست‌ها برای تولید و فعالیت اقتصادی نلرزد.

وی بیان کرد: جناب آقای روحانی که در سفر اول به گلستان سفر‌ کردند سه وعده داد که یکی از وعده‌ها زهکشی اراضی بود که بزای اجرای آن تشکر می‌کنم چون رضایتمندی مردم را در پی داشته است.

نماینده ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: تقاضا دارم قول ۲۸۰ هزار هکتار نهایی شود و تاکنون ۱۳۰ هزار هکتار آن انجام شده است.

آیت الله نورمفیدی گفت: موضوع به سامان رسیدن جزیره آشوراده قول دیگر ایشان بود که قول محکم دادند که این موضوع به نتیجه برسد که از دولت آقای خاتمی ما دنبال این موضوع بودیم و فراز و نشیب‌های تعجب‌آوری را طی کرد و در نهایت در آن سفر جلسه‌ای گذاشته شد و اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: قولی که آقای روحانی دادند هیچکدام از دولت‌های قبلی ندادند اما هنوز این قول عملی نشده است و امروز خلیج گرگان خشک شده است.

نماینده ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: آقای روحانی به گلستان آمدند و راه آهن اینچه‌برون را افتتاح کردند و خیلی برو و بیا و بگیر و ببند بود و استان خیلی به این موضوع امیدوار شدند اما در عمل اثر چشمگیری از نظر اشتغال و اقتصاد برای گلستان نداشته است.

 

روز مهندس روز پاسداشت خلاقیت، ابتکار، نو آوری، پیشرفت و کیفیت زندگی است. بنده این روز را به همه مهندسان مخصوصا به خانواده بزرگ نظام مهندسی استان گلستان که دارای 10 هزار عضو است، تبریک عرض می کنم و توفیق همه آنان را در جهت پیشرفت و توسعه کشور از خدای متعال تقاضا مندم.

آیت ا... نورمفیدی در گفتگو با سیمای مرکز گلستان به مناسبت 5 اسفند روز مهندس ضمن بیان مطلب فوق افزود:  روز پنجم اسفند روز بزرگداشت بزرگ مرد ایران، خواجه نصیرالدین طوسی است که هم فیلسوف و متکلم و شاعر و ریاضیدان بود و هم با علم نجوم آشنایی خوبی داشت و خدمات زیادی به جهان علم و دانش و فرهنگ و تمدن اسلام و ایران کرد. بزرگداشت چنین شخصیت هایی باعث می شود که جوانان ما با جایگاه ایران و ایرانی بهتر آشنا و آگاه شوند، باید تلاش کنیم که خواجه نصرالدین های زیادی در کشور داشته باشیم.

ایشان ادامه دادند: روز بزرگداشت خواجه نصرالدین طوسی به نام روز مهندس نامگذاری شده است، مهندسین بنا بر تحصیلاتی که در رشته های مختلف دارند، در ارتقاء سطح زندگی مردم در ابعاد مختلف موثرند و با علمی که دارند نیازهای جامعه را با بر اساس اصول علمی طرح ریزی می کنند و به آن کیفیت می بخشند. مردم ما هم باید به این نکته توجه داشته باشند که در ساختمان سازی و دیگر کارهایی که انجام می دهند، اگر آن کارها علمی  انجام شود، قطعا به نفع خود آنان خواهد بود و اگر مهندسی شده و علمی نباشد آن کارها سست، ضعیف و مشکل زا خواهد شد. اگر ساختمان ها مهندسی شده و با برنامه باشد،  قطعا در مقابل حوادث طبيعي مقاومت خواهد کرد. ساختمان اگر بر اساس علم و دانش و فن آوری ساخته شود، حتی در مقابل زلزله های شدید هم مقاومت می کند.

امام جمعه گرگان اضافه کردند: در حادثه سیل گلستان سازمان نظام مهندسی استان نیز به سهم خودش به یاری سیل زدگان شتافت و ابزار و ادواتی را که لازم بود به مناطق سیل زده فرستاد و حتی در مبارزه با ویروس کرونا هم همکاری خوبی دارند، و لازم می دانم از تلاش های همه آنان تشکر کنم.

نماینده ولی فقیه گفت: سازمان نظام مهندسی استان و شرکت های پیمانکاری تابعه باید با تلاش فراوان و توان علمی و عملی رتبه و گرید خودشان را بالا ببرند و از طرفی از مسئولین اجرایی و مدیران کل استان می خواهم کارها و پروژه های  بزرگ استانی را به مهندسین و پیمانکاران استانی خودمان واگذار کنند. در واقع اگر پروژه های بزرگ را در اختیار مهندسین و شرکتهای پیمانکاری این استان قرار دهند، مسلما به رفع بیکاری و ایجاد شغل کمک خواهند کرد. وقتی را که مهندسین ما توانایی این کارها  را دارند چرا به شرکتهای خارج از استان واگذار کنیم. این کار باعث می شود ما  شاهد آثار و برکات این پروژه های  بزرگ در زمینه های مختلف برای استان مان باشیم.