در چند شبی که گذشت در رابطه با احسان و نیکوکاری و توجه به دیگران و دستگیری از نیازمندان در حدی که برای انسان مقدور باشد صحبت کردیم، برای تشویق عزیزان چند حدیث عرض می کنم که احسان و توجه به همنوع دردنیا و آخرت موثر است.هر سفری نیاز به ذات و توشه دارد، همان طور که انسان وقتی می خواهد سفری به مکه، مشهد و کربلا و ...  برود باید مقدماتی تهیه کند تا در سفر به دردش بخورد؛ سفر آخرت سفر پر پیچ و خمی است و انسان باید ذات و توشه همراهش باشد امیرالمومنین فرموده احسان به بندگان خدا چه خوب ذات و توشه ای برای روز قیامت است.امام حسین (ع)می فرماید :روز قیامت منادی ندا می کند ایها الناس اگر کسی از خدا مزد و اجری طلب دارد بلند شود اینجا فقط اهل معروف هستند بلند می شود روحیه را داشتند.امام صادق (ع)از پدرانش نقل می کند که امیرالمومنین در حدیثی فرموده اند هر مقداری که می توانید حتی کوچک به دنبال کارهای معروف باشید چراکه باعث می شود مرگ بد مثل آتش سوزی  از شما دور شود.پیامبر(ص) می فرماید خدا افرادی را خلق کرده برای اینکه به دنبال کارهای مردم باشند این ها فردای قیامت از عذاب خداوند در امان هستند، دربرخی روایات آمده خدا به برخی از مردم امکانات می دهد که به مردم نیازمند کمک کنند اگر این افراد به مردم برسند امکاناتشان را نگه می دارد و  اگرنرسیدند به مردم از آن ها پس  می گیرد. امیدواریم خدای متعال این توفیق را به همه ما عنایت بفرماید روزه را با میل و رغبت بگیریم نه از روی اکراه. خدایا ما را توفیق اینگونه روزه ها عطا بفرما و دل های ما را از خلوص و تقوا پر کن انشالله قلب سلیم را به همه ما مرهمت بفرما.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در چهارمین روز ماه مبارک رمضان در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار کرد: بحث ما در رابطه با حضرت ولی عصر(عج) است و این اعتقاد هرچه در وجودما اساسی تر وعمیق تر شود باعث تعالی خود انسان می شود.

وی افزود: برای اینکه متوجه شوید ظهور منجی فقط برای ماو شیعیان نیست بلکه یک اعتقاد بشری است همه متدیان عالم و همه انسان ها با هر مذهب و مرام و فرقه ای در مورد آینده زندگی بشر و آخر الزمان حرف دارند.

امام جمعه گرگان گفت: یهودی ها سخت به این موضوع پایبند هستند که منجی بشریت خواهد آمد و منتظر عیسی مسیح هستند، همچنین مسیحیان اعتقاد به منجی در تار و پودشان تنیده شده است حتی بعضی ها با انتظار ظهور منجی زندگی می کنند.

وی افزود: هدفم از نقل این موارد راسخ تر شدن این اعتقاد در وجود همه ماست، به ظهور عیسی مسیح در انجیل متی بشارت داده شده و گفته شده است آنگاه علامت پسر انسان در آسمان پدید گردد و در آن وقت جمیع طوائف زمین سینه زنی کنند و پسر انسان را ببینند که بر ابرهای آسمان ها با قوت و جلال عظیم می آید شیپور بزرگ به صدا خواهد آمد فرشتگان خود را می فرستد تا برگزیدگان خداوند از چهارگوشه جهان و از کرانه های فلک را جمع کنند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این امر در روایات ما هم موجود است که وقتی حضرت اعلام می کند شبانه 313 نفر در هر کجا که باشند خود را به حضرت مهدی (عج)می رسانند.

وی با اشاره به نشانه های ظهور که در انجیل آمده است، گفت:  جنگ ها و بیماری های واگیردار، ظهور مسیحان دروغین از جمله این نشانه هاست، گفته شده مسیح  چون به کوه زیتون نشسته بود شاگردانش به خلوت نزد وی آمدندو به وی گفتند به ما بگو این امور کی واقع می شود و نشان آمدن تو کی هست؟ عیسی در جواب گفت زنهار کسی شمارا گمراه نکند از آن رو که بسا به نام من آمده و خواهند گفت من مسیح هستم و بسیاری را گمراه می کنند، در آن زمان اخبار جنگ ها را خواهیدشنید زنهار مضطرب نشوید از اینکه اوضاع جهان برهم می ریزد زیرا وقوع اینهم امری لازم است زیرا قومی با قومی و مملکتی با مملکتی مقاومت خواهند کرد و قحطی ها و وباها پدید آید همه این ها آغاز درد های بزرگ تر است.

امام جمعه گرگان گفت: در یکی از سوال هایی که از حضرت مسیح پرسیده اند که ظهور چه زمانی رخ می دهد در پاسخ مسیح گفته است که هیچ کس این امر را نمی داند به جز خدا، پس دعا کنید زیرا شما نمیدانید آن زمان کی می آید و در برخی از قسمت ها خود عیسی مسیح تشبیه به طوفان نوح کرده است که هیچ کس اطلاعی از آن نداشته است.

وی ادامه داد: وقت ظهور را هیچکس نمی داند متاسفانه در میان ما هم عده ای پیدا می شوند که زمان تعیین می کنند وعده می دهند حواستان جمع باشد اعتنا نکنید طبق چیزی که در روایات آمده همه این ها کذب است و خیلی ها به بی راهه رفتند مثل این بهایی ها که اول شیعه بودنداما جاهل و نادان بودند و به بی راهه رفتند.

امام جمعه گرگان گفت: شیخ صدوق از عبدالسلام هروی نقل می کند شاعری به نام دهبل نزد امام رضا (ع)رفت و قصیده ای خواند در این شعر آمده است که «منزل هایی که آیات الهی در آن تلاوت می شد این ها از تلاوت خالی شده است و اهل بیت همگی در به در شده است دیگر در خانه  صدای تلاوتی نمی آید ، جایی که خانه وحی بود بی سکنه شده است» سپس به این بیت رسید که می گوید «امامی از میان شما خروج خواهد کرد با نام و برکات که همراه خود می آورد قیام می کند با آمدن او حق و باطل تفکیک می شود پاداش درست به همه می دهد»، دهبل می گوید ناگهان دیدم امام رضا (ع)سخت به گریه افتاد سرش رابلند کرد و فرمود چیزی که گفتی جبرائیل بر ذهنت انداخته است حضرت فرمود می دانی این امام کیست؟ دهبل تنها چیزهایی شنیده بود گفت نه من نمی دانم و فقط شنیده ام امامی از بین شما خروج می کند زمین را از فساد پاک می کند و پر از عدل و داد می کند.

وی ادامه داد: امام رضا (ع)شروع به معرفی امام زمان (عج)کرد و گفت امام بعد از من  امام جواد است و بعد از او فرزندش علی است، بعد از علی فرزندش حسن است و بعد حسن، حجت قائم است، کسی که بعد از غیبتش همه در انتظارش هستند .

امام جمعه گرگان گفت: امام رضا (ع) ادامه داد او وقتی غائب است، مردم در انتظارش هستند، وقتی هم ظاهر می شوند مردم مطیع او می شوند، اگر از عمر دنیا یک روز باقی مانده باشد خدا آن یک روز را طولانی می دهد تا امام زمان(عج) ظهور کند.

 

وی اظهار کرد: پرسیده اند امام زمان (عج)چه زمانی می آید؟ هیچ کس حقی ندارد در این زمینه زمانی را تعیین کند پیامبر (ص)در این زمینه گفت مثال او مثال روز قیامت است و هیچ کس از آن اطلاعی ندارد.

امام جمعه گرگان گفت: در روایات متعدد آمده است که ظهور امام زمان (عج)یک شبه ناگهانی رخ می دهدو صدایی از مکه شنیده می شود که می گوید انا بقیه الله، آن کسی که منتظرش بودید من هستم.

 بحث ما در مورد فضیلت احسان بود تلاشم این است با استناد به آیات شریفه قرآن  احادیثی را که از پیامبر و ائمه اطهار (ع)که به دست ما رسیده است همه روزه داران اسلامی را ترغیب و تشویق کنم به این فضیلت اخلاقی که هم برای دنیا مناسب هست هم برای آخرت.روایتی شیخ صدوق از پیامبر (ص)تحت عنوان توصیه های رسول خدا به امیرالمومنین نقل می کند، پیامبر (ص)در این روایت می فرماید یا علی  چهار چیز است که اگر کسی داشته باشد خدای متعال خانه ای در بهشت برایش می سازد.یکی اینکه کسی را که یتیمی را تحت تکفل خودش بگیرد، به ضعیفان مهربانی کند، کمبود و نیازهایشان را با مهربانی برطرف کند. دوم اینکه نسبت به پدر و مادر با احترام برخورد کند. سوم اینکه کسی را که یتیمی را در مدیریت  و تحت سرپرستی بگیرد تا وقتی بی نیاز شود البته اینجا با تاکید میگوید بهشت براو واجب می شود و اگر دست مهربانی بر سر یتیم بکشد به اندازه هر مویی که از زیر دستش رد می شود خداوند نوری در قیامت برایش قرار می دهد. این روایت ترغیب کننده است و می خواهد به افرادی که نیاز به خیرخواهی و نیک کاری دارند در کنارشان قرار گیریم و به آن ها کمک کنیم حتی شده موجب شادی دلی شویم.در روایاتی داریم که عجیب است، گفته شده اگر چنانچه کسی به شما مراجعه می کند خواسته ای دارد و نمی توانی انجام دهی و ناراحت می شوی خداوند برای همان ناراحتی هم بهشت برای شما قرار می دهد. یعنی خداوند به خاطر همین هم و غم، بهشت را نصیبش می کند.در روایات مختلف روی این موضوع تاکید شده که به هر شکلی که می توانید این کارهای کوچک را انجام دهید تا برسد به کارها بزرگ چراکه متاسفانه این کارها در جامعه کم رنگ شده است. انشالله این ماه مبارک رمضان خداوند این توفیق را به همه ما دهد تا خیرخواه همه باشیم و روزه های ما مورد توجه ذات اقدس الهی قرار بگیرد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سومین روز ماه مبارک رمضان در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار کرد: مسئله آینده زندگی بشر و آخر الزمان و اینکه چه پیش خواهد آمد برای بشریت مطلبی است که همه ادیان ابراهیمی یعنی یهود، مسیحیت و اسلام همه در مورد آن مطالب بسیاری مطرح کرده اند و تنها اختصاص به ما مسلمانان ندارند.

وی افزود: حتی بودایی ها و فلاسفه غرب در مورد آینده تاریخ و بشریت مطالبی را مطرح کرده اند، چراکه مسئله بشری است که آینده تاریخ  زندگی ما انسان ها چگونه می شود؟ همه فرقه ها در مورد آینده اظهار نظر کرده اند از تورات در چهار زمینه در رابطه با منجی صحبت شده که یک فرد الهی خواهد آمد و اعتقاداتی که ما در رابطه با امام زمان (عج)داریم آن ها هم دارند .

امام جمعه گرگان اظهار کرد: درمورد شخصیت منجی، بشارت ظهور، علامات ظهور و در مورد برنامه های آن منجی چه کاری انجام می دهند کلیات همان چیزهایی است که مسلمانان می گویند.

وی افزود: در مورد شخصیت منجی گفته می شود که این منجی کیست که می خواهد بشریت را نجات دهد، یکی از علمای یهود گفته کسی را که ما منتظرش هستیم تا ظهور کند شخصیتی است به نام «ماشیح» که انگارهمان مسیح است که عقل و دانش آن از حضرت سلیمان بیشتر خواهد بود، او از پدران قوم یهود و از همه انبیای بی اسرائیل بلند مرتبه تر خواهد بود.

امام جمعه گرگان گفت: در رابطه باظهور این منجی در مضامین دین  یهود امده خدا انصاف را دوست دارد و مقدسات خود را ترک نخواهد کرد اما نسل شریر انسان های بد منقطع خواهند شد صالحان وارث زمین خواهند بود و در آن تا ابد زندگی خواهند کرد.

وی ادامه داد: همان عالم یهودی می گوید من با ایمان کامل به آمدن ماشیح ایمان دارم و اگر چه او تاخیر کند با این حال هرروز در انتظار او هستم تا بیاید.

امام جمعه گرگان گفت: در مورد علایم ظهور که در تورات آمده گفته شده که برخی علایم ناراحت کننده است اما بعضی علایم خوشحال کننده است، مثلا در تلموت آمده جوانان به پیران بی احترامی می کنند آنان را خجالت خواهند داد، فرزندان از پدرومادر خود خجالت نمی کشند، مکان های تحصیل و مطالعه به اماکن فساد تبدیل خواهد شد و کسانی که از خطا کردن بترسند منفور خواهند شد اما در کنار آن بخش مسرت بخش هم وجود خواهد داشت پیشرفت و خوشبختی بسیار مردم دنیا ، باز شدن دریچه های حکمت و رشد معارف دینی و علمی.

وی ادامه داد: برکات بعد از ظهور دقیقا همانچه در روایات اسلامی آمده است در تورات هم آمده است مانند امنیت که آنچنان برقرار می شود که یک پیرزن از شرق  عالم به غرب عالم میرود وکسی مزاحم او نمی شود، درندگان وچهارپایان در کنار هم زندگی می کنند. فراگیر شدن خداشناسی در بین همه گسترده می شود.

امام جمعه گرگان گفت: باید به این نکته توجه کنیم مسئله امام زمان (عج)تنها به این مورد مربوط می شود که همه در انتظار هستند تا منجی بیاید. 

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: وقتی قائم ما می آید آسمان هر چه در چنته دارد نازل می کند، زمین هم آنچه را که در توان دارد بیرون می ریزد،  کینه ها از دل ها بیرون می رود بدخواهی ها از دل خاک بیرون می رود، درندگان و چهارپایان بینشان صلح برقرار می شود، زنی از عراق تا شام می رود گامی بر نمیدارد الی اینکه همه جا سبز و خرم است تمام جواهرات  و زینت ها از هیچ چیز هم وحشت نداردوامنیت کامل برقرار است.

امام جمعه گرگان گفت: از سعید بخاری یکی ازراویان اهل سنت نقل شده روزی  پیامبر (ص)عبای خود را پهن کرده بود، در سایه خانه خدا نشسته بود ما نزد ایشان رفتیم و به ایشان از اوضاع و احوال شکایت کردیم گفتیم یا رسول الله برای ما کمک نمی طلبی پیامبر(ص)فرمود پیش از شما کسانی را که درراه خدا قدم برمیداشتند آن قدر مورد اذیت واقع می شدند و ستم میدیدند اما در مقابل همه سختی ها تحمل می کردند.

وی افزود: پیامبر (ص)فرمود: به خدا سوگند این امر به سرانجام خواهد رسید تا جایی که سواره از صنعا تا حضرموت می رود و جز از خدا از هیچ چیز نمی هراسد  و گرگ چوپان گله می شوداما شما عجله می کنید، در واقع پیامبر (ص)وقتی کم صبری آن ها را می بیند برای اینکه تحمل کند وعده حکومت جهانی را می دهد.

امام جمعه گرگان گفت: برای ما هم زمان طولانی شده و در روایات هم آمده زمان به قدری طولانی شده است هرچیزی وقت و زمانی دارد تا آن زمان وقتش نرسد محقق نمی شود و  باید این دوران سپری شود، جنین در رحم مادر مسیری دارد باید این مسیر طی شود مگر اینکه اراده حق بخواهد معجزه ای رخ دهد.

وی افزود: مسئله ظهور بر همین مبنا قرار دارد تا آن زمان نرسد این امر تحقق پیدا نمی کند امیدوارم خدای متعال توفیق دهد تا باشیم و این روز را ببینیم.

یکی از مسائل اخلاقی که باید مورد توجه همه ما باشد احسان و نیکوکاری و خدمت به هم نوع است، آیات زیادی داریم که گفته شده خداوند محسنین را دوست دارد، رحمت خدا به محسنین نزدیک است و ما هیچگاه مزد پاداش محسنین را ضایع نمی گذاریم و خداوند فرمان داده به عدالت و احسان.احسان یک معنی عام دارد و در تمام زمینه ها از کوچکترین عمل تا بزرگترین کارها که در توان داشته باشیم را شامل می شود و ما باید سعی کنیم جزو محسنین و مورد رحمت خدا قرار بگیریم، همه بندگان خدا دوست دارند مورد لطف خدا قرار گیرند؛ راه محبوبین خدا نیکوکاری و احسان به مردم است. به عنوان مثال بچه ای کنار خیابان ایستاده و می ترسد ماشین به او بزند شما آنجا ایستاده اید و دست کودک را می گیرید و از خیابان رد می کنید و این یک احسان است.رسول خدا (ص)می فرماید :وقتی با دیگران برخورد می کنید با روی خوش و تبسم مواجه می شوید که این یک احسان است، ببینید خدا چقدر با بندگانش مهربان است اگر کسی را هدایت به خوبی ها کنید از بدی ها باز بدارید مثلا اگر کسی راه بلد نیست و از شما آدرس می پرسد با روی باز او را راهنمایی کنید، یک روشن دلی کنار خیابان ایستاده است خدا به شما چشم داده کمک می کنید تا رد شود یا در خیابان و راه مردم سنگی افتاده است و ممکن است کسی زمین بخورد چیزی را که مزاحم مردم است اگر از سر راه مردم مانع رابردارید جزو محسنین به حساب می آیید.امروز در جامعه ما روی مسئله احسان تاکید شده چرا که این موضوع در جامعه کمرنگ شده است، روزی یکی از اصحاب رسول خدا (ص)از کوچه ای عبور می کردند و فرد دیگری هم همراهش بود.آن فرد سنگی را به کناری گذاشت همراهش از او  پرسید چرا این کار را کردی؟ گفت من از پیامبر (ص)شنیدم اگر کسی که مانعی را از سر راه مردم بردارد برایش حسنه نوشته شده است و وارد بهشت می شود.در روایتی داریم پیامبر (ص)فرموده اند ؛خداوند بنده ای را به بهشت می برد برای اینکه خاری را از سر راه مردم برداشته است، لطف خدا گسترده است و این اگر فضیلت اخلاقی و اسلامی نیکوکاری به دیگران باشد خدا توفیق دهد جزو محسنین باشیم و آن بهشت نصیب ما بگرداند.