نماينده ولي فقيه دراستان گلستان و امام جمعه گرگان در پیامی درگذشت مرحوم سید مرتضی طباطبایی را به سيد حسن خميني تسلیت گفت.

متن پیام آيت الله نورمفيدي به این شرح است:

 

بسمه تعالی

 

حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید حسن خمینی دامت افاضاته

خبردرگذشت مرحوم آقای مهندس سید مرتضی طباطبایی موجب تاثر و تالم گردید.

اینجانب مصیب وارده را به جنابعالی و بیت شریف مرحوم آیت الله سلطانی طباطبایی بویژه والده مکرمه سرکار خانم فاطمه طباطبایی ، همسر ، فرزندان و اخوان آن مرحوم و نیز برادران گرانقدرتان و سایر بازماندگان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان  صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمایم.

 

                                                                                                                                                                               والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته                                                                                                                                                                                  سید کاظم نورمفیدی

آیت ا... حاج سید کاظم نورمفیدی طی نامه ای به محضر مقام معظم رهبری، مشکلات کشاورزان و تبعات ناشی از قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم را به معظم له اعلام و از ایشان درخواست صدور اوامر لازم برای حل این مشکل کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در این نامه آورده است: یکی از مشکلات اساسی کشاورزان که موجب بی رغبتی آنان در تولید می شود، قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم از سوی دولت محترم است. با این قیمت کشاورزان برای کاشت این محصول اساسی بی رغبت شده و بسوی کاشت محصولات با صرفه اقتصادی بیشتر، گرایش پیدا خواهند کرد و در نتیجه نیازمند واردات بیشتر این محصول خواهیم شد.

ایشان افزودند: درسال 1398 قیمت تضمینی خرید گندم 2700 تومان  بود و این عدد در سال 1399 به 4000 تومان رسید. هر چند این قیمت نسبت به سال قبل بیش از 48% افزایش یافته، ولی مورد اعتراض گندم کاران است و مشکلاتی را برای تولید این محصول اساسی بدنبال خواهد داشت. چرا که با افزایش قیمت جو به حدود 5500 تا 6000 تومان در بازار و پایین تر بودن قیمت تضمینی گندم، محصول گندم از چرخه مصرف انسان خارج شده و در دامداریها و مرغداریها خوراک دام و طیور خواهد شد و عرضه آن برای مصرف انسانی با کاهش مواجه می شود و علاوه بر آن اختلاف قیمت خرید گندم در داخل با قیمت آن در خارج و کشورهای همسایه، خروج گندم از کشور را  بصورت قاچاق افزایش خواهد داد.

امام جمعه گرگان خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشتند: برابر اعلام مراجع رسمی، در ده ماهه اول سال 1399، 7/2 میلیون تن گندم  به ارزش 750 میلیون دلار از خارج وارد شده است که با احتساب ارز نیمائی هر کیلو گندم 6565 تومان برای دولت هزینه داشت، اگر با همین قیمت از کشاورزان داخل هم خرید شود مشکلات فوق الذکر را نخواهیم داشت و کشاورزان هم راضی خواهند شد. تقاضای عاجزانه حقیر آن است که حضرتعالی در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» با اوامر صادره این مشکل را حل بفرمائید تا تولیدگران عرصه کشاورزی راضی و خشنود و عملا تحقق شعار سال را شاهد باشند.

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه ایجاد تفرقه و اختلاف خواست دشمن است، گفت: مسلمانان باید در این دامی که دشمن برای برهم زدن اتحاد ما پهن کرده است، گرفتار نشوند.

آیت الله«سیدکاظم نورمفیدی» در جلسه ستاد استهلال دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت گلستان ضمن تبریک ماه مبارک رمضان به همه امت اسلامی و به خصوص مردم استان گلستان گفت: همدلی و یکپارچگی امت اسلامی خواست خداوند متعال، قرآن کریم و پیامبر گرامی اسلام (ص) است.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه، خداوند متعال به همه توفیق بدهد که از برکات معنوی این ماه مبارک بهره مند شویم، افزود: پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز در اواخر ماه شعبان طی خطبه هایی مردم را برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده باش می دادند.

وی با تاکید براینکه، انشاالله به آن مرحله ای برسیم که مسئله رویت هلال ماه عامل وحدت امت اسلامی باشد و به هم نزدیک کند، تصریح کرد: در نهایت باید به آن برسیم که موضوع استهلال و رویت هلال ماه در یک روز و زمان خاص و حلول ماه رمضان و عید سعید فطر، مورد قبول همه مسلمانان قرار خواهد گرفت.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه، دشمن قطعا نمی خواهد چنین امری اتفاق بیفتد، گفت: ایجاد تفرقه و اختلاف خواست دشمن است و هرگز نمی خواهد وحدتی این چنینی به وجود بیاید و ما مسلمانان باید در این دامی که دشمن برای برهم زدن اتحاد ما پهن کرده است، گرفتار نشویم.

وی با اشاره به اینکه، در طول این 42 سال بعد از انقلاب اسلامی استان گلستان نمونه وحدت و همدلی است، تصریح کرد: هرچند دشمنان در تلاشند که این وحدت را برهم بزنند و در همین جریان اخیر و حادثه ای که در ابتدای سال رخ داد، دشمنان از درون و خصوصا از بیرون خیلی تلاش کردند که از این حادثه یک درگیری و جنگی در استان گلستان راه بیاندازند.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: مایه خوشحالی است که همه اقوام و مذاهب در استان گلستان در کمال صفا و صمیمت با حفظ وحدت و یکپارچگی  در کنار هم زندگی می کنند.

وی تاکید کرد: باید از وحدت و همدلی مردم استان خوشحال و خدا را شاکر باشیم و اجازه ندهیم که آنچه را که عوامل شیطان می خواهند نه تنها در استان گلستان بلکه در تمام بلاد اسلامی در این مورد اتفاق بیفتند، رخ ندهد.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه، همدلی، همراهی و یکپارچگی امت اسلامی خواست خداوند متعال، قرآن کریم و پیامبر گرامی اسلام (ص) است، افزود: همه امت اسلامی در مسائل کلی باید دست در دست هم دهند و در مقابل دام های گسترده شده دشمنان ید واحده باشند.

آیت الله نورمفیدی گفت: انجمن قرآن و عترت باید مردمی باشد تا همه مردم در فعالیت های قرآنی مشارکت داشته باشند.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان در جلسه انجمن خیرین قرآن و عترت در استان گلستان با اشاره به حدیث ثقلین اظهار کرد: پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند که در بین شما قرآن و عترت را به امانت گذاشتم و به نظر من قرآن محور است و عترت مفسر قرآن در نظر گرفته شده است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان  ادامه داد: ائمه اطهار(علیهم السلام) به قرآن استناد می کردند و این نشان می دهد که اصل قرآن است و باید به آن اهتمام داشته باشیم.

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: باید نگاه به قرآن از نظر اهل البیت (علیهم السلام) باشد و عترت به عنوان مفسر در نظر گرفته شود.

وی افزود: قرآن چراغ هدایت است و مسیر درست را برای همه ما مشخص کرده است  وما در هر شرایطی باید به قرآن متوسل شویم و از قرآن یاری بجوییم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان بیان کرد: در حوزه شکل گیری انجمن قرآن و عترت باید کار مردمی باشد و باید وقف جمعی در این زمینه اتفاق بیفتد تا همه مردم در فعالیت های قرآن مشارکت داشته باشند.

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و در جلسات تفسیری می توانیم به مسئله شکل گیری انجمن  بپردازیم.

وی یادآور شد: جامعه ما باید به قرآن بیشتر آشنا شوند و فعالیت های قرآنی اثر عمیق تری در بین مردم به وجود می آورد.

هیاتهای مذهبی باید در مسیر رضایت خداوند حرکت کنند و اگر مبنای کار آنها رضای خداوند متعال و تبعیت از اهل بیت(ع) باشد قطعا محبوب خواهند شد.

آیت ا... نورمفیدی در دیدار اعضای شورای هیئات مذهبی شهرستان گرگان با ایشان افزوند: اگر از عمرمان در راه شناخت و ترویج معارف اهل بیت(ع) که همان مسیر خداوند است، بهره مند شویم، ثروتمند هستیم. اما اگر ثروت دنیا را داشته باشیم و عمر ما در مسیر الهی و ائمه اطهار(ع) نباشید، فقیریم. همانگونه که حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در دعای عرفه می فرماید «مَاذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَكَ وَ مَاالَّذِي فَقَدَ مَنْ‌وَجَدَك» آن‌کس که تو را ندارد، چه‌دارد؟ یعنی اگر صاحب دنیا هم باشد فقیر است چون به تو نرسیده است. اما اگر کسی که دلش به نور ایمان روشن شده باشد هیچ چیز را از دست نداده و دارای همه چیز است. هیئات مذهبی باید این جمله نورانی امام حسین(ع) را سرمشق خودشان قرار بدهند.

نماینده مقام معظم رهبری ادامه دادند: اهل بیت(ع) به برگزاری محافل مذهبی توجه داشتند، اما این توجه شرطی دارد، این شرط را امام صادق (ع) بیان می فرماید که در جلسات مذهبی خود احادیث صحیح ما را بیان و درباره آن گفتگو کنید. امام (ع) در ادامه می فرماید "«رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا،»  خدا رحمت کند آن کسی را که امر ما را زنده و احیاء کند. اهل بیت(ع) می فرمایند اگر شما به دستورات ما عمل می کنید و از آنچه را که نهی می کنیم، خودتان را کنار می کشید، یقینا از شیعیان ما هستید.

امام جمعه گرگان ضمن سفارش اعضای هیئات مذهبی به رعایت شئونات اسلامی گفتند: هیات های مذهبی باید خودشان از لحاظ اخلاقی و رفتاری ممتاز باشند و شورای مرکزی باید برای اعضای هیئات مذهبی در جهت آشنایی بیشتر با معارف اسلامی و اهداف اهل بیت(ع) دوره ها و کلاس های آموزشی برگزار کند.

ایشان افزودند: اشعاری که در مجالس اهل بیت(ع) خوانده می شود در تاثیرگزاری  بر روی مخاطب موثر است. بعضی اشعار پیام و محتوا ندارند، اما بعضی از اشعار دارای پیام هایی است که راه  و روش را به  شنوده و محبان ائمه اطهار(ع) نشان می دهد. باید در انتخاب شعر و محتوا بسیار توجه کنید و همه دعا کنیم به سیره اهل بیت(ع) هر چه بیشتر نزدیک شویم و با فعالیت در احیای امر اهل بیت(ع) مشمول دعای خیر شویم.