نماینده ولی فقیه در گلستان در دیدار اعضای سازمان معلمان ایران –شعبه گلستان با ایشان اظهار کرد: خوشحالم از اینکه جمعی از معلمین در سراسر کشور و گرگان به این فکر افتاده اید که به مشکلات اجتماعی، سیاسی و مشکلات صنفی خودتان توجه کنید، آن ها را موشکافی و تجزیه و تحلیل کنید تا به چیزهای خوبی برسید.

وی افزود: فکر نکنید جوامع دیگر یک شبه این گونه با فرهنگ شده اند، زمانی اینجا بحثی بود عده ای از جوانان آمدند و صحبت از آزادی و ... کردند، من از آن ها در رابطه با آزادی در انگلستان سوال کردم چراکه آزادی در انگلستان نهادینه شده است، یعنی در پارک هایشان حرف می زنند انتقاد می کنند اما نه گوینده قصد براندازی دارد نه شنونده انتظار براندازی، این یعنی نهادینه شدن آزادی ، جامعه ای رشد پیدا کرده و از آزادی سواستفاده نمی کند.

امام جمعه گرگان گفت:  این آزادی می تواند معقول باشد اما این امر به گفته خودشان 500 سال طول کشیده تا به اینجا رسیده اند، این مسائل یک شبه اتفاق نمی افتد.

 آیت الله نورمفیدی ادامه داد: من این فشارهایی را که امروز در کشور وجود دارد را مبارک می بینم برای خودمان این طبیعت زندگی انسان و موجود زنده است، از مرحله ای به مرحله دیگر رفتن برای رسیدن به جایی.

*(وی با اشاره به صحبت ها و موضع های دادستان در رابطه با حجاب اظهار کرد: من 30 سال قبل این مسائل را می گفتم که حجاب و برخورد با حجاب این نیست، اما عده ای تند بودند که به حرف من هم گوش نمی دادند مبارزه با بی حجابی تنها این نیست که افراد را بگیریم و ببریم.)

وی افزود: چرا این پیش می آید؟ جریانات اجتماعی در هر بُعد؛زمان می برد و ما در این دوران باید حواسمان جمع باشد و این امر مسئله مهمی است؛ شما گروه فرهیخته جامعه هستید مراقب باشید دریک گذر هستید اگر فراموش کنید مشکلاتی به وجود می آید من این نکته را بگویم من از همه شما بیشتر درد دارم توجهی که می خواهم بدهم این است که از این گذر زمان غافل نشوید .

امام جمعه گرگان گفت: ما همه این مراحل را طی کرده ایم مگر روزی به ما اجازه می دادند ما موشک داشته باشیم؟وی با بیان اینکه امروز کجای تاریخ هستیم را نباید فراموش کنیم، گفت: مدت هاست مقام معظم رهبری در رابطه با بنیاد نخبگان صحبت می کند و تاکید دارد به نخبه شناسی، نخبه گزینی، نخبه نگاری و ... .

امام جمعه گرگان گفت: موضوع فرار مغزها برای کشور ما فاجعه است فشارها و شرایط موجود همه این ها را باید در نظر بگیریم، دانشگاه ها و مراکز علمی باید تولید علم داشته باشند علمی که به روز باشد و مورد نیاز جهان باشد؛ بیشترین درآمد کشور هند که یک کشور با جمعیت می باشد از راه تولید علم است.

وی افزود: یک آدمی در مجلس سنا گفته بود ایرانی اگر بخواهد آدم شود باید از نوک پا تا فرق سر اروپایی شود و اینگونه ما را تحقیر می کردند برخی واقعیت ها وجود داشت ، پیشرفت هایی اتفاق افتاده است ما این کارها را شروع کرده ایم اگر بخواهد به جاهایی هم برسد زمان بر است.

امام جمعه گرگان با انتقاد از توزیع ارز که در کشور رخ داد، گفت: با این وضعیتی که ما داریم چرا عده ای اینگونه رفتار کردند و بحث سکه ها و دلالی هایی را ایجاد کردند، من 15 سال پیش گفتم اقتصاد ما بیمار است و در حال احتضار است بیمار راباید پیش یک پزشک متخصص برد حتی شده از خارج بیاوریم متخصصان اقتصادی را از دنیا بیاوریم تا مشکلات ما را حل کنند.

وی تصریح کرد: شنیدم در برزیل مشکلات زیادی داشتند و از آلمان متخصصی آوردند او گفت مشکل مردم نقدینگی است، ما مشکل زیاد داریم تنها به مشکلات توجه کردن ما را از درک زمان فعلی دور می کند، آمریکایی ها به دنبال این هستند که 28 مرداد دیگری راه بیندازند ما باید بفهمیم چکار کردیم تا دوباره این جریان تکرار نشود، یک بار در دوران مشروطیت، جریان نفت، این اتفاق رخ داد این کشور در حال تحول بود اما دوباره آن را به جریان سابق برگرداندند.

وی اظهار کرد: من با این مجموعه های سیاسی و حزبی موافقم و آن ها را موجب رشد می دانم، من می دانم کلیت آموزش و پرورش وضعیت خوبی ندارد و اینکه در چه مقطعی هستیم باید حواسمان جمع باشد تا ضمن داشتن حرف برای حفظ کلیت نظام باید تلاش کنیم، این کشتی که همه در آن نشستیم اگر اتفاقی رخ دهد همه آسیب می بینیم.

آیت الله نورمفیدی  درپایان با اشاره به اینکه انتقاد، از الطاف الهی است  ،گفت: برخی از انتقاد ها یی که در کشور توسط بعضی ها صورت می گیرد انتقاد های نابجایی است چرا که انتقاد باید همراه با راهنمایی و هدایت و راهکارهای رفع مشکلات همراه باشد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار کارکنان بهزیستی گلستان با ایشان اظهار کرد: در آیات شریفه قرآنی گفته شده کارهایی که انسانی برای یک انسان دیگر به هر شکلی انجام می دهد خیلی ارزشمند است، اگر انسان یک نفس و جانی را احیا کند مثل این است که همه انسان ها را احیا کرده است.

وی افزود: همه خدمت هایی که نسبت به انسان انجام می شود خوب است اما آن جایی که خدمت به خود انسان بر می گردد بهتر است مثلا اشکالی در وجود فرد هست و فرد آن ایراد  را برطرف می کند.

امام جمعه گرگان با اشاره به اهمیت کار پزشکان در عمل های مهمی همچون جراحی قلب  اظهار کرد: اینگونه عمل های جراحی کار بسیار حساسی است و موجب نجات جان بسیاری از انسان ها می شود، حتی در این زمینه بسیاری از پزشکان ایرانی از پزشکان خارجی بهتر هستند و خدمت به انسان به هر شکلی که باشد مهم است.

وی افزود: بین خودتان و خدای خودتان حجت داشته باشید و همین امر کافی است و هیچ چیز دیگر نمی خواهد؛ آنچه را که در توان دارید برای نجات انسان ها بهره ببرید و به خدا بگویید هر کاری می توانستم انجام دادم چرا که این کار همه چیز است و هم دنیا و هم آخرت است اما اگر خدای نکرده در محدوده ای که توان دارید و کوتاهی کنید دیگر پیش خدا حجت ندارید و فردا زبانتان در نزد خدا باز نیست.

امام جمعه گرگان گفت: هیچ چیز و هیچ حرکتی حتی حرکت مورچه در شب تاریک بر روی سنگ مرمر و صدایی که از آن بلند می شود بر خدا پنهان نیست، رسول خدا (ص)می فرماید :شما نمی توانید همه نیازهای مردم را برآورده کنید اما با اخلاق و زبانتان می توانید این کار کنید.

وی افزود: مردم در نزد من از برخی ادارات شکایات می کنند که ما به کارمندان سلام می کنیم اما جواب سلاممان را نمی دهند ،همین چیزها زندگی ما را بی برکت کرده است و باید نسبت به آن توجه شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خدمت به انسان ها امر مهمی است و خداوند در این زمینه تاکید زیادی می فرماید، نکته دوم این است که در حد توانمان کم نزاریم اگر آدمی ذره ای کار خوب در زندگی اش انجام دهد نتیجه اش را می بیند و اگر ذره ای کار بد هم انجام دهد باز هم می نتیجه اش را می بیند.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان دردیدار حجت السلام والمسلمین دکتر سید علی طاهری با ایشان اظهار کرد: در استان گلستان موقوفاتی وجود دارد و باید نیت واقف رعایت شود، نکته جالبی است که درآمد موقوفات استان 700 میلیون است و اگر همه آن ها احیا شود کار خوبی است.

وی افزود: مهمترین نکته در رابطه با آنچه که منصوب به حضرت رضا (ع) و امام حسین(ع)  است این است که این برنامه و اهداف هیچ رنگی جز رنگ امام رضا (ع) و امام حسین (ع) پیدا نکند، من همواره به هیئت های مذهبی می گویم که به این امر توجه کنند تا هیئت ها سمت و سوی جناحی پیدا نکنند، در این موارد بالاترین و مهمترین نکته باید سبقه خود امام حسین (ع) باشد و برنامه ها رنگ امام حسین (ع) را داشته باشد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه علقه مردم با امام رضا (ع) مورد نظر باشد، افزود: وقتی به عنوان خادم امام رضا (ع)دراستان فعالیت می کنید مردم با خود می گویند خوب این افراد برای چه کاری آمده اند؟ پس برنامه های شما باید هدفدار باشد و الا یکی دوسال دیگر شاید اثر نداشته باشد.

وی گفت: در گذشته لازم بود وقفیاتی گذاشته شود برای زائران اما امروزه این امر آسان شده است پس باید آمدن این خدام در استان هدفگذاری شود و عمده هم این است که علقه و رابطه مردم با امام رضا (ع) باید مورد نظر قرار گیرد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این واقعیت جامعه است که گروه های مختلف سیاسی و جناحی و ... در جامعه وجود دارد، همان هایی که انقلاب و نظام را با طیف های مختلف قبول دارند اما باید به گونه ای باشد که وقتی به مسجد می آیند در مسجد اینگونه حرف ها نباشد، مسائلی که به تذکر نیاز دارد در نماز جمعه مطرح می شود اما مسجدنباید اینگونه باشد چراکه هرکسی برای بندگی خدا می آیدو  این صبغه نمی تواند مورد مسئله قرار بگیرد، پس باید این در را به روی مردم باز بگذاریم.

وی افزود: چندی قبل خبری به من دادند که با توضیحات شما متفاوت بود و من متوجه شدم برداشت اشتباه را به من انتقال داده اند که بناست آستان قدس رضوی در روستاها تحت عنوان خادم یاری چیزهایی تقسیم کنند تا تبلیغی برای آقای رئیسی شود.

امام جمعه گرگان گفت: انتخاب روستای کرند برای اجرای پروژه مکان مناسبی است چراکه مردم به کمک احتیاح دارند و ما باید تلاش کنیم مرزنشینان ما مرزداران ما شود تا خود مردم از مرزها حفاظت کنند .

امام جمعه گرگان گفت: در روستای کرند کمتر کار شده است که انشالله اگر شما پیگیری کنید کارهای خوبی انجام می شود. متاسفانه خانم های ترکمن را با حجاب خودشان به حرم امام رضا(ع) راه نمی دهند ، من در زمان آیت الله طبسی به ایشان گفتم چه اشکالی دارد با این لباس بیایند چون بلد نیستند چادر سر کنند، لطفا این راه را برای هم استانی های ما باز کنید. وی افزود: سعی کنید به آستان قدس نه بلکه به خود امام رضا (ع) خدمت کنید.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید علی طاهری نیز در ابتدای این دیداراظهار کرد: قبل از اینکه به عنوان رئیس دانشگاه آزاد انتخاب شوم به صورت نیمه وقت به برنامه های آستان قدس در استان رسیدگی می کردم و سه روز در علی آباد و سه روز در گرگان بودم، بعد از اینکه به عنوان رئیس دانشگاه آزاد استان انتخاب شدم به مشهد اعلام کردم که دیگر زمانی برای اداره امور آستان قدس در استان وجود ندارد از این رو با تحقیقاتی که انجام شد جناب آقای علوی برای این کار انتخاب شد.

وی افزود: دفتر نمایندگی آستان قدس در استان ها به مدیر نمایندگی آستان قدس تغییر پیدا کرده و تا زمانی که من در آستان قدس بودم به این شکل بود که افراد به شکل نیمه وقت حضورشان در دفتر کفایت می کرد اما با این ابلاغ حضور مدیران تمام وقت شد.

طاهری گفت: قرار بر این شد اقای علوی طی یک مراسمی بعد از دهه کرامت که با حضور مسئولان برگزار می شود به عنوان مدیر آستان قدس در استان گلستان معرفی شود چرا که برای فعالیت هایی که قصد انجام آن را دارد نیاز به این معارفه دارد، برای این مراسم هم از جناب بختیاری معاون آستان قدس دعوت شده است.

وی با اشاره به برنامه خدام حضرت رضا (ع) در گلستان افزود: قرار بر این شده خدام از ساعت 6 عصراز فلکه سرخواجه به سمت مسجد امام رضا (ع)حرکت کنند.

طاهری افزود:  اجماع فعالیت نمایندگی در استان توجه به محرومین است و دستگاه هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد و عمده دستگاه هایی که زیر نظر رهبری مانند بسیج سازندگی کارهایی را انجام می دهد با آستان همکاری دارند اما آستان قدس ظرفیتی را ایجاد کرده که مردم را برای کمک به محرومین به پای کار بیاورد.

طاهری ادامه داد: اعزام زائران محروم به مشهد مقدس با سه شرط انجام می شود، محرومیت، زائر اولی بودن و برای کسانی که حداقل 5 تا 10 سال مشهد نرفته باشند عمل می شود که در این زمینه استان گلستان طی یک سال گذشته جزو 5 استان برتر در اعزام زائر محروم بوده است.

وی گفت: کار جدیدی به عنوان رسیدگی به دهستان های محروم توسط آستان قدس انجام شده است، ما سه دهستان محروم استان را شناسایی و معرفی کردیم به آستان تا خود آستان قدس یکی را انتخاب و برای محرومیت زدایی آن بودجه ای در نظر بگیرد.

طاهری افزود: با حضور دستگاه هایی مانند بنیاد مسکن، بهزیستی و ... سه دهستان محروم شناسایی و به آستان معرفی شد، در نهایت دهستان کرند در گنبد کاووس شناسایی شد و یک بودجه ای برای آن تعریف شد.

وی افزود: بحث خادم افتخاری حرم از مشهد به دفاتر استانی محول شده است و همه افرادی که تمایل داشتند ابتدا در دفتر استان خادم یار می شوند بعد از گذشت چندماه می توانند خادم حرم شود و از مدت زمان تشکیل دفتر آستان قدس در گلستان حدود 20 نفر به عنوان خادم یار حرم انتخاب شده اند.

وی ادامه داد: در زمینه خادم یاری و کمک به محرومین زمینه های مختلفب وجود دارد، ما بحثی داریم تحت عنوان خادم یار خانه بهداشت و پزشکانی که تمایل دارند در طول هفته ساعاتی را برای کمک به محرومین بدون دریافت پول کار انجام دهند فعال شوند. در حال حاضر کانونی تشکیل شده است که با همکاری بسیج جامعه پزشکی استان کارهایی انجام می دهند و حال که نام امام رضا (ع)آمده است افرادی هم که به هر دلیلی می خواهند با بسیج همکاری داشته باشند می توانند از این طریق اقدام کنند.

طاهری ادامه داد: کاروان خدام حرم رضوی سال یازدهم است که به استان آمده اند برخی از پزشکان همراه با این کاروان به مناطق محروم می رفتند و خود پزشکان علاوه بر درمان در بحث هزینه های دارو هم به نیازمندان کمک می کردند.

وی افزود: در مناطق اهل سنت هم که خدام رضوی حضور پیدا می کنند افراد اهل سنت علاقه مند به امام رضا (ع) استقبال می کنند و در سیمین شهر هم شبکه ای از جوانان اهل سنت فعالیت هایی در این زمینه انجام می دهند.

طاهری ادامه داد: شورایی در استان شکل می گیرد تحت عنوان شورای هماهنگی برنامه های آستان قدس که با دستگاه هایی مانند سپاه و بهزیستی و ... همکاری خواهد داشت.

وی اظهار کرد: اداره املاک از قبل در استان وجود داشته و نسبت به اراضی مربوط به آستان قدس فعالیت هایی را انجام می دهد، در گلستان رقبات بیشتری نسبت به مازندران وجود دارد و تعدادی از آن ها در مسیر قضایی قرار گرفته شده است با ورود اقای شعبانی به دلیل تجربه بالایی که دارند در حال حل شدن است، نکته جالبی که به آن برخوردیم این است که در مناطق اهل سنت نشین بهتر از افراد شیعه عمل کرده اند و خودشان پیگیری می کنند.

طاهری گفت:  برخی از این موقوفات فعال است و برخی دیگر عمده نیات آن برای زوار است که درآمد ان همه به مشهد می رود و کمتر از 10 درصد به استان بر می گردد، ولی الان بهتر از قبل شده است.

طاهری گفت: این اراضی حدود 700 میلیون تومان در سال در آمد دارد و در حدود دو سال شاید20 میلیون تومان به دست ما رسید و این خلاف نیت واقف است.  

وی با اشاره به برخی شائبه ها در رابطه با فعالیت آستان قدس در رابطه با تبلغ برای آیت الله رئیسی گفت: درزمان انتخابات به مدت یک ماه فعالیت های دفتر در استان رامتوقف کردیم و حتی زمانی که خبری مبنی بر توزیع بسته هایی از سوی آستان قدس در مدارس علی آباد بود پیگیری کردیم و متوجه شدیم شایعه ای بیش نبوده است.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در همایش متمرکز حجاج استان گلستان در مصلی گرگان با اشاره به نزدیک شدن به موسم حج اظهار کرد: انشالله این مهمانی که خدای متعال نصیبتان کرده قدرش را بدانید و از این موقعیت که پیش آمده حداکثر استفاده را داشته باشید.

وی افزود: در دو فصل و دو وقت مهمان خدا می شویم، یکی ماه مبارک رمضان که همه ما به مهمانی خدا دعوت می شویم و پیامبراکرم (ص)فرمود ماه مبارک رمضان ماهی است که همه به مهمانی خدا دعوت می شویم وماه عزیز و با برکتی است، یک مهمانی دیگر در ایام حج است ماه مبارک رمضان از نظر زمان مهمان خدا می شویم و ایام حج از نظر مکانی مهمان خدا می شویم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این خانه به دست حضرت ابراهیم پایه گذاری شده و در واقع اولین خانه ای که برای مردم پایه گذاری شد در مکه است و حالا همه شما دعوت شدید به مهمانی خدا.

وی ادامه داد: مهمان پیش میزبان عزیز است و هر میزبانی که مهمان به خانه اش می رود تا جایی که بتواند وسایل پذیرایی را فراهم می کند، وقتی مهمان خدا آن هم در خانه خدا می شویم بنابراین نزد خدا خیلی عزیز می شویم.

امام جمعه گرگان گفت: اولین نکته ای که به شما تاکید می کنم این است که قدر مهمانی را بدانید و خودتان را به چیزهای دیگر مشغول نکنید در ایام حج آنچه را که اصل است همین است.

وی افزود: جای اصل و فرع را عوض نکنید وقتی یک زائر به مهمانی خدا می رود دستور اسلام هم هست که سوغاتی بگیرد وبرای عزیزانش بیاورد، آن چیزی که اصل است قضیه مهمانی خدا و عزیز بودن در نزد خداست؛ عنایتی که خداوند به زائران خانه اش دارد این اصل است نباید این اصل با فرع عوض شود اگر عوض شود یعنی اینکه قدر  مهمانی را ندانسته ایم.

امام جمعه گرگان ادامه داد: متاسفانه برخی ها به آنجا می روند و فراموش می کنند مهمان خدا شده اند، تمام هم و غم شان در بازارها و خرید و ... می گذرد این درست نیست و بی احترامی به خدا و آنچه برای بندگانش در نظر گرفته است و یک حاجی نباید بی اعتنا به این مسئله شود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: خدا به زوار خانه اش عنایت دارد، پس غفلت نکنیم از این نکته مهم؛ اگر غافل شویم آن وقت هم و غم ما صرف چیزهای دیگر می شود و خدا از این مهمان بدش می آید.

وی گفت: مهمترین نکته همین جاست قدرطواف خانه خدا و قدر نگاه کردن به خانه را بدانید، شما از کشوری مانند ایران به آنجا می روید آن هایی که بیرون از ایران هستند ارزش بالایی برای ایرانی ها قائل هستند پس باید به عنوان مسلمان ایرانی جایگاه کشور خود را حفظ کنید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: برخی ها کارهایی انجام می دهند که به هیچ وجه با شانیت کشور ما تناسب ندارد کارهای زشتی مانند معامله گری، کاسبی کردن، فروشندگی، به صلاح کشور ما نیست و باید آبروی کشورمان را حفظ کنیم به مقررات کشورمیزبان پایبند باشیم.

وی افزود: وقتی وارد کشوری می شویم مقرراتی دارد رشد یک انسان اقتضا می کند مقررات کشوری را که واردش شده است را رعایت کند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کشور ما منادی وحدت امت اسلامی است و استان گلستان در کشور ضرب المثل است به اینکه استانی است که برادران و خواهران شیعه و سنی همه در کنار هم با محبت و صفا و صمیمیت زندگی می کنند و استان ما از این لحاظ مشکلی ندارند.

وی تصریح کرد: این محفل امروز نشانگر این حقیقت و واقعیت است، جهان اسلام باید از گلستان یاد بگیرد که مسلمانان و شیعه و سنی می توانند کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی می کنند چراکه بزرگان دین این را از ما می خواهند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کسی  که بین مسلمانان جنگ و دعوا می خواهد شیطان است و قرآن صریحا می فرماید این شیطان است که بین دشمنان دعوا و معرکه ایجاد می کند.خدا می خواهد ما با هم برادر و یکپارچه و همدل باشیم و آن شیطان است که به دنبال درگیری بین ماست، ما باید به حرف خدا گوش فرا دهیم و بایکدیگر برادر و صمیمی باشیم آن هم زمانی که مهمان خدا هستیم.

وی افزود: توصیه می کنم در هتل هایی که هستید به هم خدمت کنید، در صفاو صمیمیت با هم زندگی کنید، ما باید نشان دهیم ایرانی مسلمان یک انسان با شرافت و رشید یک انسان فهیم و یک انسان رشد یافته است.

امام جمعه گرگان گفت: انشالله وحدت موجود در استان ما که در سطح کشور ضرب المثل بوده و همه آن را با اتحادش می شناسند بتوانیم آن جا نشان دهیم.

وی گفت: من به همه مخصوصا رئیس کاروان ها توصیه می کنم به این نکته توجه ویژه داشته باشند که زائران خانه خدا بدانند اصل، مهمانی خانه خداست تا دل های آلوده خود را شستشو دهیم و از خدا طلب مغفرت داشته باشیم. چرا؟ چون خداوند این نکته رافرموده و فردای قیامت هیچ متاعی را از ما نمی خرند آنجا نه اولاد به درد ما می خورد و نه فرزندو ... .

وی افزود: خداوند از ما  قلب پاک می خواهد، آنجا که مهمان خدا می شویم باید تلاش کنیم خانه را تمیز کنیم و این دل باید شستشو داده شود و برای ما هیچ چیز به درد نمی خورد جز قلب سلیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: نکته اصلی که همه روحانیون باید زوار بیت الحرام را هدایت کنند که این نکته اساسی فراموش نشود و در ذهن زوار باشد، کاری کنید اگر زوار سایر سایر کشورها شنیدند ببینند که گلستانی ها با یکدیگر با خوبی و خوشی رفتار می کنند.

وی تاکید کرد: کارهایی که شان کشور را پایین می آورد انجام ندهید شما مهمان خوبی باشید خدا هم میزبان خوبی خواهد بود برای کشور و استان و امت اسلامی آنجا دعا کنید گرفتاری هایی که در کشورهای اسلامی به وجود آمده است برطرف شود.