امام جمعه گرگان گفت: هنرمندان باید در عرصه سینما به تولید آثاری با ارزش های اسلامی و انبیاء اهتمام داشته باشند و با این اقدام توشه آخرت خود را بردارند.

آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» شامگاه امروز (چهارشنبه ۵ اردیبهشت) در دیدار عوامل و داوران چهارمین جشنواره ملی فیلم کوتاه طنین مسجد اظهار کرد: اینکه نامداران عرصه فیلم، هنر و سینما برای جشنواره ای که جوانان مسجدی در آن به تهیه اثر پرداختند به عنوان داور حضور پیدا می کنند بسیار ارزشمند است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: در سال نخست این جشنواره 89 اثر به این جشنواره رسیده است و در این دوره بیش از یک هزار و 300 اثر به این جشنواره ارسال شده و این مهم نشان می دهد که این جشنواره توانسته جریان ساز باشد.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: حضور هنرمندان برجسته کشور مثل جهانیگر الماسی، فرهاد قائمیان و خانم انسیه شاه حسینی به اعتلای این جشنواره کمک می کند و این هنرمندان می توانند برای جوانان مکمل و مشوق باشند.

وی افزود: سبک زندگی ایرانی و اسلامی که برای این جشنواره در نظر گرفته شده بسیار حائز اهمیت است و باید بیش از گذشته به آن توجه شود و این مسئله بسیار در عرصه سینما تازه و نو است و باید بزرگان سینما به این مسئله ورود پیدا کنند.

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان تاکید کرد: باید اثرهایی در حوزه سینما تولید شود که برای جوانان جاذبه ایجاد کند و برای جوانان آموزنده و موثر باشد.

آیت الله نورمفیدی گفت: هنرمندان باید در عرصه هنر ارزش های اسلامی و انبیاء اهتمام داشته باشند و با این اقدام توشه آخرت خود را بردارند.

وی ابراز داشت: شخصیت هر انسانی در دوره طفولیت نقش می گیرد، خانواده مسئله بسیار حائز اهمیت است و اگر ازدواج های ما بر اساس سنت های حسنه الهی باشد بسیاری از مشکلات کم می شود و نیاز است که به این مسائل بیش از گذشته در عرصه هنر پرداخته شود.

آیت الله نورمفیدی ابراز داشت: فیلم می تواند در اصلاح سبک زندگی و تقویت بنیان خانواده بسیار حائز اهمیت است.

 

 امام جمعه گرگان با تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر تاکید کرد: ابهت شرق و غرب با آزادی خرمشهر در هم شکسته شد.

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده جشنواره علامه حلی حوزه های علمیه استان گلستان افزود: آزادسازی خرمشهر ثابت کرد پیروزی در جنگ فقط با قدرت نظامی امکان پذیر نیست بلکه امدادهای غیبی سرنوشت جنگ را مشخص می کنند.

 وی با اشاره به درگیری های نظامی اسرائیل با ملت فلسطین در روزهای گذشته خاطرنشان کرد: اسرائیلی ها ۱۲ شبانه روز ملت مظلوم فلسطین را زیر حملات خود قراردادند، اما در نهایت، پیروزی واقعی متعلق به فلسطینی هاست.

 امام جمعه گرگان در بخش دیگری کار طلاب را در ادامه راه انبیائ الهی دانست و تاکید کرد: شما باید این فرهنگ را ترویج دهید که قدرتمندان زورگو تاریخ ساز نیستند، بلکه تاریخ واقعی سرنوشت بشریت را پروردگار می نویسد.

 آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه طلاب و روحانیون علوم دینی در راه تبلیغ دین نباید تردید به خود راه دهند اظهار کرد: بهترین کار، تبلیغ دین است و شما با علم و خلوص و توکل به پروردگار به جامعه بشریت خدمت کنید.

 به گفته وی کار عالم دین بهتر از همه کارهاست چون وظیفه هدایت انسان ها را برعهده دارد.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در نشست «جایگاه علم‌آموزی زنان در تمدن نوین اسلامی» که با حضور شماری از مدیران، اساتید، مبلغان و طلاب مدارس علمیه خواهران استان در سامانه سیما برگزار شد با اشاره به آیات قرآن گفت: کمالات انسانی جنسیت نمی‌شناسد و زن هم می‌تواند به عالی‌ترین مراتب قرب الهی نائل شود؛ مثل حضرت فاطمه‌زهرا(س)، زن هم می‌تواند در زمینه‌های تعالی، ترقی و اعلمیت به مقامات عالیه برسد.

 در این نشست، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی بیان کرد: مسئله زنان در طول تاریخ، با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده که لازم است بانوان به این فراز و نشیب‌ها توجه کرده و پیرامون آن مطالعه نمایند.

 وی با اشاره به ادعای غربیان در دفاع از آزادی زن و افکار و اندیشه‌های تعجب‌آور آنان، گفت: تا سال ۱۹۰۰ در غرب قانونی برای دفاع از زنان وجود نداشت که مردان به خاطر آن قانون، خود را ملزم به رعایت حقوق زن بدانند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: ویل دورانت نقل می کند: «تا سال ۱۸۸۲ میلادی اگر زنان مالی به دست می‌آوردند نمی توانستند برای خود نگه دارند، بعد از آن قانونی وضع شد که اگر زنی مالی به دست آورد می‌تواند برای خود نگه دارد»، در انگلستان تا قبل از قانون ۱۸۷۷-۱۸۸۲ شخصیت زن در شخصیت همسرش بود و هویتی نداشت بلکه هویت او به همسری بود که در کنارش زندگی می کرد.

 آیت‌الله نورمفیدی افزود: درکتاب "عهد عتیق"کتاب مقدس یهودیان، آمده است که حوا را موجب و عامل گناه آدم دانسته و در دین مسیحیت هم همینطور بوده است، در قرآن نیز به صراحت بیان شده است که با بدنیا آمدن دختر، چهره والدین از ناراحتی سیاه شده و دختران را زنده به گور می کردند.

وی با اشاره به دیدگاه‌های مختلف تاریخی درباره جایگاه زن، گفت: در چنین جامعه‌ای نبی مکرم اسلام(ص) به رسالت مبعوث شد و از همان روزهای اول، یک خانم(حضرت خدیجه(س)) و یک مرد(حضرت علی(ع) ) در کنار پیامبر قرار گرفتند و در تمام صحنه‌ها به رسول اکرم(ص) کمک کردند.

 امام جمعه گرگان افزود: با توجه به آیات قرآن، کمالات انسانی جنسیت نمی‌شناسد و زن هم می‌تواند به عالی‌ترین مراتب قرب الهی نائل شود؛ مثل حضرت فاطمه‌زهرا(س)، زن هم می‌تواند در زمینه‌های تعالی، ترقی و اعلمیت به مقامات عالیه برسد.

آیت‌الله ‌نورمفیدی در تبیین "جایگاه علمی زنان در تمدن نوین اسلامی" توضیح داد: سوره علق اولین سوره‌ای است که بر پیامبر نازل شد و در بیان «علّم الانسان مالم‌یعلم» نگفته «علّم الرجل یا علّم الرجال» بلکه خداوند به انسان علم آموخت؛ همچنین آیات بسیاری که نیازمند تفکر و تعقل دارد و اختصاصی به مردان ندارد که اسلام دین جنسیتی نیست.

وی با بیان اینکه شبهات مطروحه در راستای حقوق بانوان، بر علیه اسلام است، به سه دیدگاه درباره محدوده زمینه‌های علمی بانوان اشاره کرد و عنوان نمود: در بعضی از دیدگاه‌ها مثل سیدجمال اسدآبادی و شیخ محمد عبدو نظرشان این است که بانوان تنها در دانش‌هایی که مربوط به مسئولیت اصلی آنان است مثل مسائل خانواده و تربیت، وارد شوند.

نماینده مردم گلستان در خبرگان رهبری افزود: بنابر نظر دوم؛ بانوان علاوه بر مسائل خانواده و تربیت، می‌توانند در مسائل دینی و علمی نیز صاحب‌نظر شوند، در طول تاریخ چنین بانوانی نیز حضور داشتند مثل؛ دختر شهید اول یا دختر علامه مجلسی و غیره.

آیت‌الله‌ نورمفیدی ادامه داد: نگاه سوم این است که علم و دانش هیچ جنسیتی نمی شناسد و بانوان مثل آقایان می‌توانند وارد عرصه‌های مختلف علمی شوند زیرا علم، کمال است و همانطور که آقایان در همه کمالات می‌توانند ورود پیدا کنند، بانوان هم توان ورود در تمام زمینه‌های علمی را دارند که نظر امام هم این بود.

وی معتقد است: بانوان در تمام زمینه‌های علمی، پزشکی، مهندسی و...می‌توانند وارد شوند اما باید استعدادسنجی شود که هریک از زنان و مردان در چه زمینه‌هایی استعداد ورود دارند و این مسئله مهم است و باید انجام شود.

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان توضیح داد: بانوان در هر زمینه‌ای که استعداد و توان بیشتری دارند و با ذوق و طبیعت زن سازگار است، به طور قطع پیشرفت‌های بالاتری خواهند داشت و در تمدن نوین اسلامی، همانطور که به مردهای عالم و دانشمند نیاز داریم، به بانوان اهل علم و دانش و فضیلت نیز نیاز داریم و نمی شود که نباشد.

آیت‌الله نورمفیدی اظهار کرد: امام خمینی(رض) می فرمایند: «در تحصیل علم و تقوا کوشش کنید که علم به هیچکس انحصار ندارد»، اصلاً نظر امام این بود که اگر زنان نبودند، این انقلاب به ثمر نمی رسید زیرا آنان مردان را وارد میدان می‌کردند.

 وی بار دیگر بیان کرد: جایگاه زنان در تمدن نوین اسلامی بسیار جایگاه رفیع و بالایی است و در همه زمینه‌های علمی می‌توانند وارد شوند اما استعداد شناسی هم باید مورد نظر قرار گیرد.

پیام حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان

بمناسبت گرامیداشت سوم خرداد ، سالروز آزاد سازی خرمشهر

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در سال های پر افتخار و ماندگار دفاع مقدس، روزهای بزرگی در تاریخ آن به ثبت رسیده است که عظمت و اهمیت آن همیشه و هماره در اذهان باقی خواهد ماند و سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر در خلال جنگ تحمیلی نیز از همین افتخارات جاوید دوران هشت سال دفاع مقدس است.

سوم خرداد نه فقط یادآور آزادی خرمشهر بلکه یادآور فداکاری ها و ایستادگی های تحسین برانگیز مدافعان ایران اسلامی در برابر نیروهای متجاوز است.فتح خرمشهر علاوه بر نمایش شکست، ضعف و زبونی ارتش رژیم بعث عراق، قدرت برتر نظامی جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان نشان داد.

در این روز عزیز یاد و خاطره " شهدای گرانقدر راه حق و فضیلت ، خصوصا شهدای عملیات پیروزمندانه بیت المقدس " را گرامی داشته و از درگاه خداوندرحمان مسئلت دارم ما را در راه حفظ و حراست از این سرزمین مقدس که با خون بهترین جوانانش آغشته شده است، موفق و سربلند بدارد و به حول و قوه الهی و در سایه وحدت و همدلی و پیروی از فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) شاهد توسعه روزافزون کشورمان باشیم.  

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید کاظم نورمفیدی

مهمترین نکته در عرصه علمی، کیفیت آموزش است و محدودیت های غیرضروری در عرصه علم باید حذف شوند.

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار دکتر علاءالدین بروجردی، معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی کشور با ایشان افزود: در توسعه علمی کمیت نباید اولویت اول باشد و همانگونه که رقابت پذیری شرط اساسی در تولید کالا و سایر محصولات است، در عرصه علمی هم باید تولیدات باکیفیت داشته باشیم تا بتوانیم توانمندی های خود را براحتی عرضه کنیم.

امام جمعه گرگان با اشاره به سفر خود به ترکمنستان در سال های گذشته گفت: در این سفر مطلع شدم که آمریکا، انگلیس و ترکیه قصد دارند با سرمایه گذاری در آسیای میانه، جوانان این منطقه را جذب و متناسب با اهداف خود آموزش دهند، تا از آنان بهره ببرند. پس از بازگشت از ترکمنستان خدمت مقام معظم رهبری رفتم و گزارشی در این خصوص خدمت ایشان ارائه دادم. و مدتی بعد بحمدالله جامعه المصطفی شکل گرفت که جلوی اهداف دشمنان را بگیرد و ثمرات بسیار ارزشمندی برای نظام داشته و دارد.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری خواستار توسعه فعالیت های علمی ایران در خارج از کشور شد و گفت: تاسیس مرکز علمی مطابق با استانداردهای بین المللی می تواند چشم جهانیان را خیره کند.