محمود واعظی رئیس دفتر ریاست جمهور عصر یکشنبه در آستانه دومین دور سفر استانی رییس جمهوری با نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کرد.

در این دیدار نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان نیز با ابراز خوشحالی و استقبال از دور دوم سفر رییس جمهوری به این استان ابراز امیدواری کرد تا سفر دکتر روحانی و دولتمردان خیر و برکت و توسعه را برای منطقه به ارمغان آورد.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی گفت: مسوولان برای مصوبات سفر رییس جمهوری زحمات زیادی کشیدند و مردم استان گلستان نیز چشم انتظار سفر هستند.

 رئیس دفتر ریاست جمهور نیز در این دیدار گفت: اعتبار سفر دولت در سال 93 به این خطه شمال کشور حدود 6 هزار و 600 میلیارد ریال بود ولی اعتبار دور دوم بسیار بیشتر از دور اول است.

وی اضافه کرد: بر اساس مستندات، بیشتر پروژه های مصوب سفر اول رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان گلستان اجرایی شده و آن دسته باقیمانده با 20 درصد اعتبار متمم و مازاد عملیاتی و پایان خواهد یافت.

واعظی تصریح کرد: اعتبار سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید جدای از بودجه ای است که به دستگاهها و سازمان های دولتی بطور سنواتی پرداخت می شود.

رییس دفتر ریاست جمهوری در این نشست همدلی و اتحاد در استان گلستان به خصوص حمایت معنوی نماینده ولی فقیه در استان را عامل اصلی موفقیت ها و به ثمر رسیدن پروژه های مصوب دور اول سفر بیان کرد.

واعظی خاطرنشان کرد: حمایت معنوی امام جمعه گرگان باعث شده تا استان گلستان مشکل چندانی نداشته باشد و در آرامش روند توسعه ای خود را پیش ببرد و هر جایی که آرامش و وحدت حاکم باشد دولت نیز به خوبی می تواند به وظیفه خود عمل کند.

وی یادآور شد: پیش از دور دوم سفر رییس جمهوری به استان گلستان تمام نیازمندی های منطقه بر اساس اولویت ها شناسایی شده تا با کمک دولت در حد انتظار تامین و برآورده شود.

 

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار هسته گزینش استان با ایشان اظهار کرد: برخی ها فکر می کنند گزینش چیز نوظهوری در انقلاب ماست در حالی که گزینش به طور کلی در همه نظام ها گزینش وجود دارد و مثلا نمی شود رئیس جمهور آمریکا بدون گزینش انتخاب شود، انتخاب شرایط و ضوابطی دارد ممکن است این ضوابط حزبی باشد.

وی افزود: مثلا در میان احزاب افرادشناسایی می شوند و در یک فرایند قرار می گیرند تا افراد حزب ببینند این فرد شایستگی پست را دارد و برخی معیارهایشان متفاوت است.

امام جمعه گرگان گفت: در همه نظام ها این مسئله گزینش وجود دارد گزینش یعنی هر کسی که می خواهد پستی را دریافت کند باید شرایطی داشته باشد، جامعه انسانی یک جامعه گزینش گر است اما عوامل گزینش چه هست و چه چیزهایی باعث می شود انسان یک چیزی را انتخاب کند؟

وی افزود: امروز جوانان ما موی سر خود را به یک سبکی آرایش می کنند این ها همه تقلید از غربی هاست یا عاداتی که در جوامع وجود دارد؛ بر اساس آداب و سنن موجب می شود انتخاب هایی داشته باشیم. انسان موجودی گزینش گر است اما مسئولیت های سنگین نمی شود بر اساس حب و بغض ها و گرایش ها انتخاب کرد آنجا مسئله فردی نیست و قابل بحث است اگر گزینش ها تقلیدی باشد درست است یا نه؟

آیت الله نورمفیدی گفت: زمانی هست بحث جامعه مطرح است انقلاب و کشور مطرح شده است نمی شود انتخاب بر اساس تقلید باشد باید ببینیم مصلحت جامعه و مردم و انقلاب و عقل چیست ؟ پس گزینش اینجا جای خرد و اندیشه و عقلانیت است نه تقلید.

وی با بیان اینکه گاهی مسئولیت هایی در جامعه وجود دارد که ما نباید انتخاب کنیم، ادامه داد:  مثل مقام نبوت که فقط خدا انتخاب می کند چون خدا فقط به زوایای مختلف شخصیت را می بیند ممکن است ما نزدیک ترین دوستان خود را نشناسیم نبوت  و امامت منصبی است که گزینش گرش فقط خداست چون شخصیت انسان خیلی وقت ها پشت پرده است.

امام جمعه گرگان گفت: حضرت آدم، ابراهیم، نوح و آل ابراهیم وعمران توسط خدا انتخاب شده اند وقتی ابراهیم از آزمایش های سختی بیرون آمد به منصب امامت رسید اما پایین تر از این محدوده مردم هستند که باید گزینش کنند.

وی افزود: عامل گزینش باید خردمندی باشد نه چیزی دیگر ، اینکه یک مسئولیتی را به چه کسی بدهیم اعضای گزینش خیلی باید دقت کنند، اوایل انقلاب امام از کتاب هایی که تحت عنوان گزینش به چاپ رسیده بود عصبانی شد و فرمود این کتاب ها انحرافی است، مثلا عنوانش ازمون گزینش ها که از روی جهل بوده است به وزیر ارشاد دستور دادند این کتاب ها را  جمع کنند.

وی ادامه داد: مثلا قرار است فردی را وزیر اقتصاد قرار دهیم چرا باید از او بپرسیم شکیات اسلام را می داند یا نه ؟ مومن عاقل و زرنگ است مومن وقتی می خواهد کاری انجام دهد تمام جوانب را می سنجند امام راحل دستور داد تمام هسته های گزینش را ملقی کنند تا افراد شایسته انتخاب کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: برخی هاهنوز هم به گزینش چپ چپ نگاه می کنند اگر هسته های گزینش عاقلانه به موضوع نگاه کنند مهم این است مسئولیت به فردی داده شود که شایستگی داشته باشد.

وی با اشاره به آیات قرآن گفت: در آیات شریفه قرآن چند گزینش شده است که با هم متفاوت است، مثلا وقتی خداوند حضرت موسی را به نبوت مبعوث می کند از خدا درخواست می کند برای من کمکی قرار بده و خود پیشنهاد می کند برادرم هارون کنار من بگذارید استدلال حضرت موسی این است که هارون زبان روان تری دارد و فصیح تر است چراکه مهمترین مسئولیت یک پیامبر تبلیغ و رساندن پیام خداست  و خداوند قبول می کند.

امام جمعه گرگان گفت: در مورد حضرت یوسف وقتی پیشنهاد می شود من را خزانه دار مملکت قرار بده هم علمش را دارم هم امین هستم، اینجا توانایی جسمی مطرح نیست اینجا درک از مباحث اقتصادی مهم است چراکه مسائل اقتصادی هزار بُعدی است و از هر طرف بگیریم یک جای دیگر پیدا میشود و در هر کجا علمی مناسب آن لازم دارد.

 

وی ادامه داد: یکی از چیزهایی که مهم است این است که گزینش یک ضرورت و لازم و واجب است و در تمام نظام ها وجود دارد هر کجا گزینش بر اساس عقلانیت باشد هیچ کس مخالفت نکرده است اما اگر با فامیل بازی و جناح بازی باشد قطعا خراب می شود نباید انتظار داشته باشیم گزینش ها اینگونه انتخاب شود و باما مخالفتی نشود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: گزینش کار سختی است مخصوصا اینکه ما نیروی پرورش یافته کم داریم در برخی از کشورها وقتی می خواهند یک استاندار انتخاب کنند می گویند اول باید از دهیاری شروع کرده باشد تا آبدیده شده باشد کسی نتواند دورش بزند هرکسی را که نمی توان استاندار بگذارد باید پخته و آبدیده شده باشد پس باید به مدیریت انتخاب شود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: گزینش امری ضروری، لازم و واجب است و در همه دنیا وجود دارد اگر برمبنای چیزهای دیگر مانند تقلید باشد خروجی خوبی نخواهد داشت نه برای مسئولیت نه برای هسته گزینش.

وی ادامه داد: شناخت مسئولیت ها و افراد که آیا توان این کار را دارد یا ندارد در نظام اسلامی حتما باید تعهد باشد، مهمتر از آن تعهد، تخصص اشخاص است قطعا تعهد لازم است و اگر نباشد اشکالات دیگر به وجود می آورد.

امام جمعه گرگان خطاب به گزینش گران گفت: شما ها هم باید فردای قیامت پاسخگو باشید در روایات داریم اگر فردی انتخاب شود در حالی که بهتر از او هم بود باید فردای قیامت جوابگو باشید.

 

نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان در پیامی مشترک از عموم مردم شریف و ولایت مدار استان گلستان برای حضور در مراسم استقبال از ریاست محترم جمهوری دکتر روحانی دعوت و اظهار داشتند: یقیناً حضور پرشور مردم همچون سنوات گذشته موجب دلگرمی مسئولین در مسیر خدمت رسانی و توسعه خواهد بود.

متن کامل پیام آیت الله نورمفیدی و دکتر هاشمی به شرح زیر است؛

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خداوند متعال را شاکریم که مردم ولایت مدار، عزیز و شریف گلستان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، میزبان ریاست محترم جمهوری دکتر روحانی و کاروان تدبیر و امید هستند.

اکنون در آستانه این سفر ضمن تجدید بیعت با آرمان های انقلاب، امام راحل (ره)، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والا مقام خصوصاً 4هزار شهید استان از عموم مردم شریف و همیشه در صحنه استان دعوت می نماییم با حضور گرم و مهمان نوازانه خود در آیین استقبال از جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رأس ساعت 9 صبح روز دوشنبه 24 دی ماه در محل استادیوم تختی شهرستان گنبد کاووس، پرچم مهمانوازی استان گلستان را همچون گذشته در همراهی دولت تدبیر و امید برافراشته نگاه دارند تا خاطره ای ماندگار از همبستگی و وحدت بی بدیل نگارستان ایران در تاریخ این سرزمین به یادگار بماند.

امید است این سفر حاوی برکات بی نظیری در مسیر توسعه پایدار و همه جانبه برای مردم استان باشد و موجب جهشی در رشد و پیشرفت گلستان گردد.

سید مناف هاشمی           سید کاظم نورمفیدی
استاندار گلستان          نماینده ولی فقیه در استان گلستان

آیت الله نورمفیدی در خطبه نماز جمعه گرگان اظهار داشت  :نکته  ای که باید اشاره کنم، سفر رئیس جمهور محترم است که هفته آینده بناست در استان ما اتفاق بیفتد. لازم می‌دانم از جناب آقای استاندار و تیم اجرایی استاندار تشکر کنم. بناست کارهای خوبی در استان اتفاق بیفتد. دیدار مردمی آقای رئیس جمهور هم در گنبد بناست باشد. انشاء الله امیدواریم که مردم گنبد و شهرهای اطراف، شیعه و سنی، همه و همه استقبال پُرشکوهی انجام دهند. این استقبال‌ها بردی جهانی هم دارد. معنای استقبال پشتیبانی است. آن روز که شاه را برگرداند برای این بود که مردم را با توطئه از صحنه بیرون کردند و اراذل و اوباش را به خیابان‌ها ریختند و توانستند شاه را برگردانند. از همه مردم منطقه شرق استان می‌خواهم که استقبال باشکوهی داشته باشند که تشویقی برای دولتیان و آقای رئیس جمهور است و هم بُرد جهانی دارد.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با حضور در بیت شهیدان محمود و داود هدایتی در شهرستان علی آباد کتول یاد و خاطره شهیدان عزیز آنها را گرامی داشت و با دست نوشته ای به محضر مادر این شهیدان گرانقدر از مقام والای ایشان تجلیل نمود.