آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار مدیرحوزه های علمیه بانوان گلستان با ایشان اظهار کرد: وقتی آدم وارد کاری می شود باید بداند هدفش چیست و به کجا قرار است برود. وقتی آدمی نسبت به هدف شناخت داشته باشد تمام هم و غم خود را برای رسیدن به هدف می گذارد، پس قدم اول در هر کاری هدفگذاری است.

وی افزود: در ابتدای تشکیل حوزه های علمیه بانوان هدف ما این بود بانوان به سطحی برسند در مجالس بانوان از اسلام و مبانی اسلام گفته شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: شرایط فعلی دنیا به گونه ای است که علیه اسلام و حقوق زن حرف های زیادی زده می شود پس باید به گونه ای هدفگذاری کنم که در حوزه های علمیه بانوانی تربیت شوند که اهل تفقه و استنباط باشند و در حملاتی که علیه اسلام می شود وارد میدان ها شوند تا از حریم اسلام دفاع کنند، وقتی برنامه هدفمند باشد در کار و نتیجه تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: با تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدم به این جاها رسیدیم و بانوانی اهل تفقه و استنباط تربیت شده اند.

آیت الله نورمفیدی گفت: با گسترش کمی حوزه های علمیه خیلی موافق نیستم  وبارها تذکر داده ام بنا را بر کمیت نگذاریم تعداد حوزه ها کمتر باشند اما کیفی تر باشد تا بتوانیم بیشتر برایشان سرمایه گذاری کنیم.

وی افزود: گاهی می شنوم مسئول مکتب الزهرایی تفکری دارد که خانم ها باید بتوانند در مراسم روضه بخوانند، ما به روضه نیازی نداریم این نباید هدف باشد چون سطح آدمی پایین می آید، یکی از وظایف شما جهت دادن و هدفگذاری و به سمت هدف رفتن است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در حوزه های علمیه باید عوامل با هم تفاهم داشته باشند چراکه اگر در مجموعه هماهنگی وجود داشته باشد کارها موفق تر پیش می رود و اگرهمدلی نباشد موفقیتی حاصل نمی شود، پس با یکدیگر مشورت کنید  ووقتی چیزی نتیجه گیری می شود همه باید به آن عمل کنند.

وی ادامه داد: همه حوزه ها را به یک چشم نگاه کنید و طبق آنچه را که وظیفه دستوری است انجام دهید، برای توزیع بودجه ها ملاک هایی تعیین گذاری کنید و بر اساس این معیارها بودجه را توزیع کنید.

امام جمعه گرگان ادامه داد: نباید تنها به داشتن تعداد زیادی حوزه کفایت کنیم بلکه باید با احتیاط عمل کنیم تا حوزه های با کیفیت داشته باشیم.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدارمدیران منطقه سه بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (ع) کشوربا ایشان اظهار کرد: هدف از ظهور امام زمان (عج) و مسئولیت اساسی ایشان بعد از ظهور باید برای مردم تبیین شود تا مردم با هدف ظهور ولی عصر آشنا شوند.

وی افزود: 30 روز ماه مبارک رمضان در سخنرانی ها به مبحث مهدویت و ظهور حضرت پرداختم و هدفم از این کارآشنایی مردم با امام زمان (عج) و اهداف ظهور ایشان بود.

امام جمعه گرگان گفت: به دنبال مطالعه و منابع جدیدی هستم تا در فرصتی مناسب این مباحث خود پیرامون مهدویت را گسترش دهم.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه نباید برای ظهور امام زمان (عج) زمان مشخصی تعیین کرد، افزود: تعیین زمان برای ظهور حضرت ولی عصر موجب بی اعتمادی مردم می شود و فکر می کنند اصل ظهور حضرت هم دروغ است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در روایات آمده روزی مردی خدمت امام صادق (ع) رسید و به حضرت گفت من ارادت زیادی به شما دارم اما تا کی بایدمنتظر ظهورمنجی باشیم که امام صادق (عج) در پاسخ گفت نمی توان برای ظهور منجی زمان تعیین کرد و شاید صد هزار سال دیگر ظهور منجی طول بکشد.

وی افزود: من بارها به افرادی که نسبت به ظهور امام زمان (عج) وقت تعیین کرده اند تذکر داده ام چرا که این کارها موجب دلزدگی مردم می شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: برای اینکه زمان ظهور حضرت ولی عصر از راه برسد باید زمینه ظهور آن حضرت در جامعه فراهم شود که تاکنون فراهم نشده است همان طور که امام راحل در سال 42 قیام کرد اما قیامش به نتیجه ای نرسید و منجر به تبعید ایشان شد اما در سال 57 با آماده شدن بستر مناسب انقلاب ایشان به پیروزی رسید.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مجموعه دادگستری استان گلستان با ایشان اظهار کرد: قوه قضاییه چه از نظر روابط بین المللی، جوامع امروز و چه از نظر مبانی دینی ما به طور کلی جایگاه ویژه ووالایی دارد.

وی افزود:  قوه قضاییه امور را بر اساس حق و عدالت تنظیم می کند و چیزی است که همه جوامع به آن نیاز دارند.

امام جمعه گرگان در رابطه با شأن و جایگاه قضاوت اظهار کرد: در آیه 105 سوره نسا مطلبی آمده است که در مورد شأن نزول این آیه مفسرین داستان های گوناگونی نقل می کنند، بعضی از مفسرین اتفاق نظر دارند که از فردی سرقتی انجام شده بود صاحب مال نزد رسول خدا آمد و شکایت کرد، وقتی دزد از ماجرا با خبر شد مال دزدیده شده را درخانه یک یهودی انداخت و عده ای از نزدیکانش را تحریک کرد که محضر رسول خدا شهادت دهند که فرد یهودی مال را دزدیده است، آن ها هم آمدند و شهادت دادند، پیامبراکرم (ص)هم بر اساس شهادت شهود حکم می کند و یهودی را محکوم می کند، آنگاه این آیه نازل شد که ما این کتاب را بر اساس حق و حقیقت برای تو فرستادیم تا اینکه بین مردم به آنچه به تو حکم می کند عمل کنی، طرفدار خائنان نباش، استغفار کن.

وی تصریح کرد: قطعا اینجا پیامبر گناهی انجام نداده اند و اگر هم چیزی اتفاق افتاده است ترک اولا بوده، یعنی بهتر بوده رعایت شود که رعایت نکرده است، بنابراین در مورد شهود باید بررسی بیشتری اتفاق بیفتد شاید از واجبات نباشد اما قاعده اش این بود پیامبراکرم (ص)دقت بیشتری انجام دهد.

امام جمعه گرگان گفت: خدا در این آیه به پیغمبر می گوید استغفار کن، مسئله قضاوت و حق الناس است این نشان می دهد مسئله قضاوت مسئله مهمی است ودر مسئله قضاوت باید دقت هایی انجام شود.

وی ادامه داد: حق واقعی چیزی است که شاید جز خدا کسی به آن نرسد، اگر انسان به دنبال حق باشد و بخواهد حق را پیدا کند بایدتلاش کند و اصلا هوای نفس را در مقام حکم دخالت ندهد، اینکه واقعا به دنبال حق باشیم باید بدون اینکه یک ذره هوای نفس را دخالت دهیم  این کار را انجام دهیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اگر هوای نفس در حکم دادن دخالت داشته باشد قطعا باعث گمراهی است و این امر می تواند نکته خوبی باشد تا قضات دغدغه شان این باشد که به حق برسند؛ حال حق با هر کسی که می خواهد باشد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه در اوایل انقلاب به عنوان قاضی خدمت می کرده، افزود: من در کار قضاوت راحت نبودم اما برخی ها راحت بودند به راحتی به حکم اعدام می رسیدند اما برای من سخت بود و بنابراین کناره گیری کردم.

وی اظهار کرد: آن چیزی که در این آیه مشخص است این بوده که به دنبال این باشید که حق را بفهمید و در رسیدن به حق مراقب باشید هوای نفس وارد نشود و پیش خدای متعال خیلی استغفار کنید.

امام جمعه گرگان بیان کرد: یامبراکرم (ص)فرمود گاهی روی دل من را ابرهایی می گیرد ومن هم در طول شبانه روز 70 بار استغفار می کنم البته استغفار رسول خدا از گناه نبوده است.

وی اظهار کرد: امروز مسائل اقتصادی و جنگی راکه دشمن علیه ما ایجاد کرده است خیلی بدتر از جنگ نظامی است، در جنگ نظامی همه مردم به میدان جنگ آمدند و همه حضور داشتند اما این جنگ اقتصادی متاسفانه باعث شود مردم فاصله بگیرند .

امام جمعه گرگان گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و بیکاری و گرانی همه باید دست به دست هم دهند تا این مشکلات حل شود.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه گزارش وضعیت اقتصادی استان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: از برادر عزیزم جناب رحمانی و معاونین ایشان برای حضور در استان تشکر و قدردانی می کنم، امیدوارم حضور ایشان در اینجا نتایج عملیاتی محسوس برای استان داشته باشد.

وی افزود: تحولات بسیار مهم در کشور نیاز به عزم و اراده قوی در مسائل دارد و آنچه تحول ایجاد می کند عزم است، من به جناب آقای دین پرست گفتم احساس می کنم عزمی برای حل مشکلات وجود دارد امیدواریم خدای متعال عزم و اراده قوی در همه کارگزاران قرار دهد بتوانیم تحولات مربوط را داشته باشیم.

امام جمعه گرگان گفت: در سفری که رئیس جمهور به استان داشتند چند وعده صریح و روشن به مردم دادند، یکی جزیره آشوراده بود که خیلی قاطع به مردم وعده دادند که این امرانجام می شود، دومین مورد زهکشی 280 هزار هکتار از اراضی شمال استان بود که اگر انجام شود می تواند تحولی در استان ایجاد کند، دولت اگر نمی تواند در این بخش سرمایه گذاری کند می تواند از بخش های خصوصی که پیشنهاد می دهند کمک بگیرد و این مشکل را برای استان حل کنند.

وی ادامه داد: سومین مورد بحث راه آهن گرگان به مشهد است با کمال تاسف به نتیجه نرسیده است.

امام جمعه گرگان گفت: استاندار گلستان کارهایی را در بخش آشوراده انجام داده و به جاهایی هم رسیده است اما به انجام نرسیده است، در بخش زهکشی 280 هزار هکتار اگربنا باشد با بودجه های دولتی این کار عملیاتی شود سالی نهایتا ده هزار هکتار انجام می شود و این کار 30 سال طول می شد و ما در آن زمان نیستیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است از این رو باید فکری برایش شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: سه رئیس جمهور به استان آمدند و راه آهن اینچه برون را افتتاح کردند و همان وقت ها مردم امیدوار بودند این راه آهن برای استان موثر باشد اما متاسفانه نشد و با اینکه برخی سرمایه گزاران آمدند و استاندارهم فعالیت هایی در این زمینه انجام داد تا جایی که می شود مشکل را حل کنند اما متاسفانه برخی ها مانع تراشی می کنند و نمی گذارند این کار انجام شود، من با این افراد صحبت کردم اما هیچ منطقی که قانع کننده باشد برای من نمی آوردند، حتی کلمه نه را هم بر زبان نمی آوردند، از این رو ازشما می خواهیم این مشکل حل شود.

وی گفت: ما درهمه مرزهای کشور چه در شرق و چه در غرب مشکلاتی داریم اما مرز ما تا کنون مشکل آنچنانی نداشته است .اعتقاد دارم ما باید مرزنشینان خود را مرزدار و مرزبان قرار دهیم و مرزهای خود را باید تثبیت کنیم، اما مرزنشینان مشکلات بسیاری دارند و متاسفانه با سدهایی که در بالادست ساخته شده رودخانه اترک خشک شده است و آنچه را که سهم ما بوده خشک شده و این مردم با بحران آب مواجه شده اند و کار به جایی رسیده است که باید برای مرزنشینان با تانکر آب ببریم.

وی افزود: از هرراهی که ممکن است و حتی از راه زمین هایی که باید احیا شودبه مرزنشین ها برسیم مشکلات را حل کنیم.

آیت الله نورمفیدی گفت: آنچه را که ما از مسئولین می خواهیم و بیش از هر زمان به آن نیاز داریم همدلی همه مسئولان است، دولت به معنای عام کلمه و به دور از دعوا ومجادلات عزم اجتماعی به وجود بیاید تا از این مرحله عبور کنیم.

وی افزود: در این گرانی ها که اجناس ضروری مردم را در برگرفته باید برنامه ای اتخاذ شود تا مردم در نیازهای روزمره اشکال پیدا نکنند، آنچه را که از مردم می خواهیم این است که امروز کشور و انقلاب ما از جهات عدیده در شرایط خوبی است و به همین دلیل دشمنان تلاش می کنند از هر طریقی این شرایط رابرهم بزنند بنابراین از مردم خواهش می کنم این میدانی که دشمنان ما برای ما قرار دادند در این میدان دشمن بازی نکنیم.

امام جمعه گرگان گفت: مقطع بسیار حساس تاریخی است که در سه و چهار قرن اخیر برای کشور پیش نیامده است، دشمن شرایط خوبی را که کشور پیدا کرده و و ما در شرایط خاص قرار داریم و دشمن می خواهد این شرایط را از ما بگیرد.

وی افزود: امیدوارم مردم ما با هوشمندی که دارند در زمین دشمن بازی نکنند.