امام جمعه گرگان گفت: نوآوری و ابداع از نکات مهمی است که باید در مراکز علمی مورد توجه قرار بگیرد تا بتوانند از طریق مجامع دانشگاهی مشکلاتی که در کشور وجود دارد را برطرف کنیم.

آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» در دیدار با معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای و دست اندرکاران برگزاری جشنواره ملی فرهنگی و هنری جهاد سپید با ایشان اظهار کرد: دانشگاه ما این نقص را دارد که گرچه ذهن دانشجو از محفوظات و معلومات پر می شود ولی در میدان عمل دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از آن مهارت لازم برخوردار نیستند.

نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: دانشجو باید پس از فارغ التحصیلی مرد میدان عمل شوند و در دانشگاه فنی و حرفه ای این مشکل برطرف شده است و دانشجویان علاوه بر کسب مدارک علمی از سطح مهارت خوبی برخوردار می شوند.

آیت الله نورمفیدی افزود: نوآوری و ابداع از نکات مهمی است که باید در مراکز علمی مورد توجه قرار بگیرد تا بتوانند از طریق مجامع دانشگاهی مشکلاتی که در کشور وجود دارد را برطرف شود.

وی گفت: کشور ما هر روز باید خود را از بند وابستگی بیشتر آزاد کند و در این زمینه دانشگاه ها نقش اساسی دارند، در گذشته مجبور بودیم حتی سیم خالدار را وارد کشور کنیم ولی دستاوردهای علمی ما در عرصه نظامی امروز دشمنان را به ترس انداخته است.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه برای کسب علم و دانش باید خود را به آب و آتش بزنیم، ابراز داشت: این فکر نیز باید به وجود بیاید که دانشجوی ما نباید به آن چیزی که وجود دارد اکتفاء کند و باید روز به روز در عرصه علمی پیشرفت کند.

دفتر نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان و ستاد برگزاری نماز جمعه گرگان طی اطلاعیه ای عید سعید فطر را روز سپاس نعمت های نازل شده در ماه پرکت رمضان برشمرد و افزود: عيدفطر مظهر عظمت، شوكت و تجلی‌گاه صلابت، عزت و كرامت مسلمانان است.خداوند متعال اين عيد را بهانه پاداش به بندگانش قرار داده و در اين روز است كه درگاه حق تعالی براى بندگان باز است.عيد سعيد فطر ، عيد فاتحان عرصه جهاد بر نفس است.

در متن این اطلاعیه آمده است:

با تبریک و تهنیت فرا رسیدن عید سعید فطر به اطلاع مومنین و روزه ‌داران ماه ضیافت‌الله می‌رساند‌:

همزمان با رویت هلال  ماه شوال و با انجام هماهنگی با ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا نماز عید سعید فطر با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و با نظارت متولیان ساعت 8:30 صبح به امامت حضرت آیت الله نورمفیدی در محوطه ورودی مصلی گرگان (درفضای باز )اقامه می شود .

از عموم شرکت‌کنندگان در این برنامه معنوی درخواست می‌شود به جهت رعایت اصول بهداشتی، حتماً سجاده نماز به همراه داشته و از ماسک استفاده نمایند.

در آستانه عید سعید فطر ، حضرت آیت ا... نورمفیدی در گفتگوی با سیمای مرکز گلستان ضمن توضیحاتی درباره حکم شرعی پرداخت زکات فطریه، مبلغ این تکلیف شرعی را برای ماه مبارک رمضان سال 1400  اعلام کردند. ایشان در این مصاحبه با تبریک عید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مومنین ،گفتند:

«در مسئله زکات فطریه  چه آنهایی که روزه میگیرند و چه آنهایی که روزه نمیگیرند و توانایی مالی دارند، دادن فطریه بر آنان یک واجب مستقل است. حتی آنهایی را که از روی معصیت هم روزه نمیگیرند دادن فطریه یک واجب دیگری است که باید انجام دهند. بنابراین فطریه یک واجب مستقل  است که باید دراین روز عید فطر پرداخت شود و روزه داری  از شروط پرداخت زکات فطریه نیست.

میزان زکات فطریه امسال بر مبنای قوت غالب گندم  با اینکه دولت نرخ گندم را 5هزار تومان اعلام کرده است اما چون در بازار قیمت ها متفاوت است، میزان زکات فطریه برای آنهایی که گندم می دهند مبلغ 20هزار تومان است. در مورد برنج هم آنهایی که برنج معمولی و خارجی استفاده میکنند باید 75 هزار تومان حساب کنند اما آنهائیکه از برنج ایرانی خیلی خوب استفاده میکنند در این شرایط چون کمک آنها به نیازمندان جامعه محسوب می شود بهتر است مبلغ 110هزار تومان حساب نمایند.

باز هم تاکید می شود آنهائی که روزه نمیگیرند نگویند ما که روزه نمیگیریم چرا فطریه بدهیم ؟ فطریه واجب مالی مستقل به شمار می رود که باید همگان آن را ادا نمایند. توصیه بنده این است در این شرایط اقتصادی جامعه ، در راستای کمک به نیازمندان این فریضه واجب را ادا کنند که این امر بسیار مناسب و مرضی رضای خداوند متعال است.

آنهائیکه با میل و رغبت توفیق روزه داری را داشتند و با دل و جانشان این تکلیف الهی را انجام دادند  ان شاء الله خداوند روزه آنها را به احسن وجه از آنها قبول نماید و  آنهائیکه بیمار بودند و عذری داشتند، خداوند نیز به آنان اجر روزه داران عنایت بفرماید.کسانی هم که خدای ناکرده از روی معصیت و نافرمانی امر خدا روزه نگرفتند، هدایت و مشمول لطف الهی قرار بگیرند.»

 

پیامبر بزرگوار اسلام فرمودند :«مَنْ سَمِعَ رجلا ینادی یا لَلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یجِبْهُ فَلَیسَ بِمُسْلِمٍ» هرکس بشنود صدای انسانی را که استغاثه می‌‏کند که ای مسلمانان به فریاد من برسید، و او را کمک نکند، مسلمان نیست. به مصداق دستور رسول خدا (ص)، دفاع از مردم مظلوم فلسطین یک وظیفه شرعی و اسلامی است.

آیت ا... نورمفیدی در گفتگو با صدا وسیمای مرکز گلستان به مناسب روز قدس افزودند: در آستانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز قدس قرار داریم. یکی از کارهای بسیار مهم حضرت امام خمینی(ره) معرفی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس  و دفاع از مردم مظلوم فلسطین و همه مظلومان عالم در مقابل مستکبران است و تنها راه نجات فلسطین هم همین روز جهانی قدس است. چرا که وقتی فریاد همه امت های مسلمان علیه استکبار جهانی بلند شود این تنها امیدواری و روزنه برای نجات مردم مظلوم فلسطین است.

نماینده مقام معظم رهبری ادامه دادند: بر همه امت اسلامی فرض و واجب است که در این روز به هر شکل ممکن تنفر خودشان را علیه رژیم غاصب صهیونیستی و همه آنهایی را که این رژیم فاسد را درست کردند بلند کنند. تجربه به ما نشان داد که قطعا فریاد و خواسته عمومی تاثیرگزار است. نمونه بارز آن را در ایران مشاهده کردیم، مردم ما اسلحه نداشتند اما وقتی فریاد آنها فراگیر شد، ایادی رژیم گذشته خود به خود پا به فرار گذاشتند و صحنه را خالی کردند.

امام جمعه گرگان اضافه کردند: امام راحل به درستی دور اندیشی کردند که از این راه مردم مظلوم فلسطین نجات پیدا کنند. امسال نیز همانند سال گذشته جامعه بشریت و کشور ما و دیگر کشورهای اسلامی گرفتار ویروس منحوس کرونا هستند، اما باید به هر شکلی که امکان دارد ابراز تنفر خودشان را از اسرائیل و ایادی آنها به نمایش بگذارند. همانطور که در شعار روز جهانی قدس امسال هم آمده است که «آزادی قدس نزدیک است» مسلما این حرکت جهانی و عمومی به نتیجه خواهد رسید و آنروز به یاری خداوند متعال نزدیک خواهد بود. همه مومنین و روزه داران در این امر بسیار مهم جهان اسلام به هر نحو ممکن شرکت کنند و پاداش روزه های ماه مبارک رمضان را از خداوند متعال به بهترین وجه دریافت کنند.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با صدور پیامی فرا رسیدن 12 اردیبهشت روز معلم را گرامی داشت.

در متن این پیام آمده است:

 

بسمه تعالی

همیشه روزگار ، از بدو خلقت تا خدا بوده و هست معلم بوده و هر روز  روز معلم است، اما در انقلاب عزیز ما، این روز، مصادف با سال روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری است; او که خلعت معلمی بر قامت رسایش برازنده بوده و علا وه بر برخورداری از «مداد العلما»» با نثار خون خویش مصداق «دما» الشهدا»» نیز گردید و از دو ویژگی علم و شهادت بهره مند شد.

همان طور که شمع خود می سوزد و اطرافش را روشن می کند، معلمان دلسوز و وظیفه شناس که دانش آموزان و دانشجویان خود را با زحمات شبانه روزی به سوی روشنایی و هدایت می برند نیز جامعه را به نور علم و معرفت خویش روشن می سازد. بدون تردید هر انسانی فطرتا دوست دارد تا از خدمتگزار خود تقدیر کند و چه خدمتی بالاتر از آموزش علم و دانش و خردورزی .به همین منظور شایسته است که مقام معلمان و مدرسان را همه طبقات، محترم بشمارند.

با شیوع کرونا، هر چند برای مردم با در خانه نشستن همراه شد اما  مدارس اولین جایی بودند که فعالیت خود را با تمام دشواری های اینترنت از راه دور آغاز کردند  و با تلاشی و سختی کاری دو چندان محتواهای آموزشی را در فضای سایبری بارگذاری کردند و آموزش مجازی دانش آموزان را  ادامه دادند.

اینجانب ضمن ادای احترام به شهدای فرهنگی استان گلستان ، مراتب سپاس خود را در این شرایط سخت ابتلای ویروس منحوس کرونا  به محضر معلمان و اساتید گرانمایه که صادقانه شمع وجود خویش را به امید آینده‌ای روشن نگه داشتند تا زنگار جهل و نادانی را از رخسار کشور عزیزمان بزدایند، اعلام میدارم.

امیدوارم با توکل به ذات پاک احدیت، شاهد بالندگی و کسب موفقیت‌های روزافزون برای معلمان و اساتیدگرامی باشیم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید کاظم نورمفیدی