یکی از مسائل اخلاقی که در معارف دینی به آن توجه شده و در روابط اجتماعی و برخورد مردم با یکدیگر توصیه شده است، گشاده رویی است و سفارش شده انسان وقتی بامردم مواجه می شود گشاده رو باشد. به تعبیر روایات ما چهره درهم نباشد شاید امر ساده ای به نظر بیاید وقتی دقت کنید بسیار موثر است حتی در برخی از روایات آمده است از امیرالمومنین نقل شده که آن چیزی را که بتواند دل دوستان را تلطیف کند و کینه و دشمنی را بیرون کند گشاده رویی است.کسی که خنده رو باشد کارو باش رونق بیشتری پیدا می کند، البته این در سایر طبقات اجتماعی هم جریان دارد اینکه شارع مقدس اسلام ما را به این امر تشویق کرده برای این است که روابط اجتماعی و دل ها نزدیک شود و تالیف قلوب شود. امیدوارم این امر اجرا شود چراکه این روزها بسیار نیاز داریم به این دستورات اخلاقی که به ما داده شده است.امام صادق (ع) می فرماید سه چیز است که اگر انسان بتواند با این ها به ملاقات پرودگار نایل می شود، یکی اینکه در شرایطی که دست آدم کوتاه است جیب آدم هم پر نیست دیگران را فراموش نکنیم و در کم داری هم اهل انفاق باشیم، دوم اینکه با تمام مردم عالم و دوست و دشمن و ... با خوشرویی و گشاده رویی مواجه شود بهشت را برای انسان واجب می کند و سوم اینکه آدم انسان با انصافی باشد، وقتی ببیند حرف حقی است و بپذیرد وانصاف داشته باشد.از امام باقر (ع) نقل شده مردی نزد پیامبر(ص) آمد و گفت به من چیزی را سفارش کنید حضرت مسائلی را فرمود و گفت با دوستان و برادرانت با روی گشاده ملاقات کن واز آن طرف چیزی را که به اصطلاع مزمت شده عبوس بودن و چهره در هم داشتن است.پیامبر(ص) فرمود: خدا دوست ندارد کسی را که عبوس است بنابراین از این روایات این توصیه اسلام است در برخوردهایی که با مردم داریم با رویی خندان با مردم مواجه شوید که در دنیا موثر است.خداوندا به ما توفیقات دستوری را اعطا بفرما شرح صدر اعطا فرما  و توفیق انجام وظایف دینی را به بهترین وجه عطا بفرما و کینه ها و دشمنی ها را از ما دور کن، آنچه را که ائمه از ما خواستند مرحمت عطا بفرما.

با حضور حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ،جشن میلاد کریم اهل بیت (ع) امام حسن مجتبی (ع) در مسجد جامع گلشن گرگان برگزار می گردد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سخنرانی روز دهم ماه مبارک رمضان در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار کرد:  اولین مطلبی که در رابطه با امام زمان (عج) باید روشن شود مسئله غیبت است از سال 260 یا 255 تا به امروز یعنی حدود 1179 سال در پس پرده غیبت است و از نظرها غایب است.

وی افزود: اینکه آن حضرت در این زمان های طولانی کجا زندگی می کند، همراهی دارد یا ندارد مباحثی است که برای آن مطلبی گفته نشده است.

امام جمعه گرگان گفت: در برخی روایات آمده امام زمان (عج)همه ساله در مناسک حج حضور دارد و مردم او را می بینند اما او را نمی شناسند، در مورد اینکه ایشان ازدواج کرده یا نه مبحثی است که مورداختلاف نظر هست، برخی میگویند ازدواج کرده و برخی می گویند نه ایشان ازدواجی نکرده است، بهتر است در این زمینه اظهار نظری نکرد اما یک نکته مسلم است، او تنها نیست.

وی تصریح کرد: از بعضی از روایات استناد می شود که هیچ کس از جای او خبر ندارد؛ اما ایشان نمی توانند تنها باشند حتما همراه ایشان افردی هستند که برخی از کارهایشان را انجام دهند اما این آدم ها مخفی هستند و هیج جا هم اظهار نمی کنند و حتی ممکن است بین ما هم باشند اما نه ما می فهمیم نه آن ها اظهار می کنند.

آیت الله نورمفیدی در رابطه با غیبت طولانی مدت امام زمان(عج) اظهار کرد: تمام ائمه در رابطه با غیبت امام زمان صحبت هایی کرده اند و مطالبی را گفته اند اما آنچه  معلوم می شود این است که این غیبت از ضروریات زندگی ولی عصر (عج)است.

وی تصریح کرد: همه ائمه به غیبت ایشان اشاره کردند چراکه می خواستند مردم مسئله غیبت برایشان حل شود و این امری ضروری است تا شیعیان دچار مشکل نشوند.

 امام جمعه گرگان اظهار کرد: شیخ صدوق درکتاب کمال الدین که به دستور خود امام زمان (عج)نوشته است می گوید سفری به مشهد داشتم زمان برگشت در نیشابور توقف کردم متوجه شدم همه حرف میزدند و به شک و شبهه افتادند حتی برخی از بزرگان شهر، شبی من در خواب دیدم در مکه مشغول طواف خانه خدا هستم در یکی از طواف حضرت ولی عصر در کنار درب خانه خدا ایستاده است من از خود بی خود شدم سلام کردم ایشان به من فرمود یا شیخ صدوق چرا در رابطه با غیبت چیزی نمی نویسی؟ من گفتم نوشته ام اما امام زمان گفت نه آنچیزی را که من می گویم بنویس بنابراین از خواب بیدار شدم و شروع کردم به نوشتن.

وی تصریح کرد: شیخ صدوق در روایت از امام حسین (ع)نقل می کند ما 12 مهدی داریم اولین امیرالمومنین است و آخرین آن نهمین از فرزندان من است، اوکسی است که قیام به حق می کند، خدا بعد ازاو زمین مرده را زنده می کند و دین حق را آشکار می کند؛ غیبتی دارد که به علت طولانی شدن بر می گردند و عده ای هم که باقی می مانند مورد اذیت قرار می گیرند.

امام جمعه گرگان گفت: روایت دوم مربوط به امام رضاست ، شیخ صدوق گفت پرسیدم وعده ای که داده شده شما هستید فرمود من هم صاحب این امر هستم ولی آن کسی نیستم که وعده داده شده است من چطور می توانم آن موعود باشد آن فرد دیگری است، امام رضا (ع) می فرماید قائم ما کسی است که سن زیادی دارد اما در منظر جوان است و آن قدر قوی است که حتی دستش را می اندازد و درختان را از جا در می آورد صدایش برای دشمنان مثل رعد آسمان می ماند،  یک فریاد بزند سنگ های کوه ها ریخته می شود، او کسی است که عصای موسی و خاتم سلیمان در دستانش است، منتهی خدا او را از نظرها غایب می کند و بعد او را آشکار می کند و زمین را پر از عدل می کند.

وی ادامه داد: امام صادق از پدرانشان نقل کرده که پیامبر فرموده مهدی از فرزندان من است کنیه او کنیه من است، شبیه ترین فرد به من است و غیبتی دارد که مردم از غیبت ایشان حیران می شوند تا جایی که برخی حتی دینشان را از دست می دهند، وقتی کار به اینجا می رسد ایشان مانند شهاب سرخی می رسد بنابراین مسئله غیبت جزو زندگی ولی عصر است.

امام جمعه گرگان گفت: امام صادق (ع) در رابطه با این سوال که چرا امام زمان  باید از نظرها غایب شود، گفت علتی است که ما مجاز نیستیم بگوییم، پرسیدند حکمتش چیست؟ گفت وجه این حکمت همان حکمتی است که برخی انبیا هم غیبت داشتند وجه حکمت آن حضرت مشخص نمی شود مگر در زمان ظهور آن حضرت و این ماجرا به سفر حضرت موسی و خضر تشبیه می کند.

وی گفت: جریان حضرت ولی عصر (عج)هم همینگونه است باید خودش بیاید تا مشخص شود چرا غیبت داشته است.

روایتی از رسول خدا در کتاب شیخ صدوق آمده که رسول خدا (ص)فرمود :شما مردم و امت های من، اگر 6 چیز را از من قبول کنید و انجام دهید من هم بهشت را برای شما ضمانت می کنم.وقتی حرف می زنید دروغ نگویید چراکه هر کسی که دروغ می گفت از چشم پیامبر می افتاد، وقتی وعده می دهید خلف وعده نکنید، وقتی امین قرار داده می شوید خیانت نکنید، مواظب چشمهایتان باشید از حرام چشم پوشی کنید، مخصوصا ماه مبارک رمضان که همه اعضا و جوارح انسان باید درروزه باشد، سعی کنید زبانتان و دستتان علیه مردم دراز نشود، زبان آدم را به سمت جهنم می کشاند، به حیثیت مردم تعدی نکنید و این امر مسئله مهمی است، پیامبر اکرم (ص) فرمود فردی که خیانت به امانت کرد و امانت را به اهلش بر نگرداند اگر بمیرد و از دنیا برود به ملت و دین من از دنیا نرفته است و در حالی با خدا دیدار می کند که خدا خشمگین است.امروز روز شهادت بانو خدیجه (س) بود، او کسی بود که نه تنها در مال کسی دست دراز نکرد بلکه هر چه داشت در راه خدا و اسلام داد، این بانو مقام والایی داشت و در ایامی که مردها پیامبر را رها کرده بود این بانو در کنار پیامبر قرار داشت و در حالی که پیامبر تنها بود او دلداری می داد، پیامبر هم  بسیار به حضرت خدیجه حساس بود و حتی بعد از سال ها با دیدن گردنبندی حضرت خدیجه برای فاطمه زهرا خریداری کرده بود اشکش سرازیر شد.انشالله خدای متعال به آبروی پیامبر ما را از افتادن در قعر رذایل اخلاقی حفظ بفرماید. خدایا می دانیم اخلاق زینت دنیا و آخرت است، ما را به زینت دنیا و آخرت مزین بفرما. الهی آمین.

امانت به دو شکل فردی و اجتماعی است، ممکن است یک زمانی امانت فردی  و مال شخصی را پیش شما به امانت بگذارند و ممکن است یک زمانی امانت اجتماعی نزد شما گذاشته شود که مربوط به یک جامعه است، مثل پست و مقام هایی که در اختیار افراد گذاشته می شود چه رده بالا یا پایین، این امانت یک امانت عمومی و اجتماعی و مهمتر از امانت فردی است.زمانی که به امانت فردی خیانت شود آنجا خیانت به فرد است، اما در مورد دوم خیانت به عموم است، روزی رسول خدا (ص)مشغول صحبت بود فردی بادیه نشین وارد شد و بدون توجه به پیامبر گفت :رسول خدا قیامت کی برپا می شود پیامبر (ص)جواب نداد، برخی فکر کردن پیامبر نشنیده است ، پیامبر پس از پایان سخنرانی خود گفت کجا رفت آن کسی را که سوال کرد، بادیه نشین خود را معرفی کرد پیامبر به او گفت هرگاه دیدید امانت در بین مردم ضایع شد قیامت برپا می شود. پرسیدند چه روزی امانت ضایع می شود؟ پیامبر(ص) گفت: روزی که مسئولیت ها به افرادی داده می شود که لایق نیستند و نمیدانند چکار کنند، این مسئله آن قدر مسئله مهمی بوده که رسول خدا آن را نشانه قیامت قرار داده است.ابوذر مورد علاقه رسول خدا بود، پیامبر (ص)گفت :من در زیر اسمان صادق تر و راستگو تر از ابوذر ندیدم، روزی ابوذر نزد پیامبر آمد گفت چرا به من مسئولیتی نمی دهید پیامبر(ص) گفت: برای اینکه تو ضعیفی و نمی توانی، مسئولیت امانت است و مسئولیت اجتماعی است این فردای قیامت باعث ندامت او می شود. مگر کسی که بتواند توانش را داشته باشد امانت را درست انجام دهد. شما مسئولان همه نیازهای مردم را نمی توانید آماده کنید پس با اخلاق خوب باآن هارفتار کنید.روی صحبت من با مسئولین است هر کسی هر مسئولیت کوچک و بزرگ بر عهده می گیرد اگر در توانش نیست نباید بر عهده بگیرد وقتی بر عهده گرفت باید به بهترین نحو آن را انجام دهد، انشالله امیدوارم خدای متعال به همه مسئولان توفیق انجام کار عنایت بفرماید، سعه اخلاق عنایت کند که وقتی مردم پیش ان ها مراجعه می کند با خوش رویی با ان ها برخورد شود.