استان گلستان مشکلاتی دارد که باید برای رفع آن اقدام موثر و عاجل صورت گیرد. امروز خشک شدن خلیچ گرگان برای ما یک فاجعه است و اگر به آن توجه نکنیم خطر آن روز به روز بیشتر خواهد شد و یا راه آهن استان که اتصالش به بندرهای جنوب میتواند این استان را برای تجارت و بازرگانی متحول کند. بنده از نمایندگان استان هم خواستم که با کمک نمایندگان استانهای سمنان، یزد و بندرعباس به دنبال اتصال این راه آهن به جنوب کشور باشند. چون وزیر راه هم این وعده را به مردم استان ما داده است. انشالله قرارگاه خاتم(ص) در این مسیر با پیگیریهای خودشان به استان ما کمک کنند.

 آیت ا... نورمفیدی در دیدار سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) با ایشان افزودند: در استان گلستان در زمان سیل من خود از نزدیک شاهد فعالیت های همه دستگاه ها بودم، این خدمات و فعالیتها رضایتمندی اجتماعی را در پی داشت. ما باید قدر این رضایتمندی ایجاد شده را بدانیم. چون این رضایتمندی‏ها سد محکمی در مقابل توطئه های دشمنان بر علیه مردم کشور ماست. در زمان وقوع سیل بازدیدی از سد نرماب و مناطق سیل زده داشتم، از آن زمان همیشه مترصد آن بودم تا شما را ببینم و ضمن تشکر از زحمات قرار گاه خاتم(ص)، از شما بخواهم که به استان ما توجه بیشتری کنید.

 ایشان اضافه کردند: قرارگاه خاتم(ص) با خدمات وکارهایی که در کشور انجام می دهد، می تواند رضایت مردم را نسبت به نظام بیشتر و سیاست های دشمنان ما برای ایجاد شکاف اجتماعی را خنثی کند. این برای ما همانند روز روشن است که همه باید حواسمان جمع باشد. دولت؛ مجلس، قوه قضاییه، همه باید دست در دست هم دهند و در شرایط فعلی کشور با تلاش و مجاهدت، هر روز رضایتمندی مردم را بیشتر کرده و جلوی توطئه ی دشمنان  برای ایجاد شکاف بین مردم و نظام، بایستند.

 نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان اضافه کردند: خدمات قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در کشور قابل تقدیر است. فلسفه وجودی قرارگاه خاتم(ص) این است که کارهای بزرگ و ماندگار در کشور انجام دهد، پروژه هایی که پیمانکاران و شرکت های خصوصی قادر به انجام آن نیستند؛ این قرارگاه باید در کنار شرکتهای داخلی برای خدمت به مردم  تلاش کند و بخش خصوصی هم نباید این مجموعه را مزاحم خودشان ببیند. بلکه احساس کنند این مجموعه ملجاء و حامی آنهاست نه رقیب آنها.

همه باید تلاش کنند تولید در کشور رونق بگیرد اینکه رهبر معظم انقلاب بر مسئله تولید تاکید داشته و دارند برای این است که  امروزه در همه جوامع بشری، تولید از اهمیت خاصی برخوردار است و همه به نقش و اهمیت آن واقفند. شما اهل این استان هستید و به یاد دارید که در گذشته اگر کسی به کار کشاورزی مشغول بود یک سر و گردن از دیگران بالاتر بود و در واقع آنهایی که در جامعه امتیاز داشتند از کشاورزان بودند. اما امروز وضعیت کشاورزان ما این چنین نیست، امر تولید  در همه بخش‏ها به ویژه در بخش کشاورزی بهم ریخته است و باید مجلس در این باره فکر اساسی کند.

آیت ا... نورمفیدی در دیدار نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی با ایشان افزودند: اینکه مردم ببینند مجلس شورای اسلامی در وظایف خودش محکم و استوار است و به وظیفه اصلی خودش در امر قانون گذاری و نظارت درست عمل می کند اعتمادشان به نمایندگان خود و مجلس بیشتر خواهد شد. همه کسانی که دستی در کار دارند باید تلاش کنند و این تلاش صادقانه باشد تا اعتماد هر چه  بیشتر مردم را جلب کنند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه امروز یکی از مشکلات جامعه ما کم اعتمادی مردم به سازمانهای دولتی است اضافه کرد: امروز مسئولیت شرعی و انقلابی ما ایجاب می کند بجای اینکه عده ای را به این جناح و عده ی دیگر را به آن جناح نسبت دهیم با خدا پیمان ببندیم که به این مردم در حد توانمان خدمت و در رفع مشکلات کشور تلاش کنیم این به نوبه خودش رضایت خدا و  مردم را در پی خواهد داشت و اعتماد آنان را بر می گرداند.

امام جمعه گرگان گفت: ریشه اصلی و اساسی مشکلات کشور این است که ما یک راه و مسیر مستقل و مبتنی بر ارزش های الهی را  برای کشور خودمان انتخاب کردیم. مسیری را که از زمان شروع آن تا به امروز نظیر نداشته و نخواهد داشت. این طبع و خاصیت انقلاب ماست و یقینا این روش به طور طبیعی برای دشمنان ما قابل تحمل نیست. هنگامى که رسول خدا(ص) دعوتش را آشکار کرد، سران قریش نزد حضرت ابوطالب(ع) آمده و گفتند: اى ابوطالب فرزند برادرت ما را سبک مغز مى خواند و به خدایان ما ناسزا مى گوید، جوانان ما را فاسد کرده  و در جمعیت ما تفرقه افکنده است، اگر این کارها به خاطر کمبود مالى است، ما آن قدر مال براى او جمع آورى مى کنیم که ثروتمندترین مرد قریش شود و حتى حاضریم او را به ریاست برگزینیم. عموی پیامبر(ص) این پیام را به رسول اللّه(ص) عرض کرد، پیامبر(ص) فرمود: اگر آنها خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من بگذارند من به آن تمایل ندارم. لذا مسیر غیر از مسیر مورد نظر مستکبرین توسط آنها تحمل نمی شود و با مشکلات عدیده روبرو خواهد شد البته شک نکنیم که مشکلات و سختی ها و دشواری ها خودش سازنده است چرا که این منطق  قرآن ماست.

ایشان ادامه دادند: بخشی از مشکلات ما به اوضاع و احوال و شرایط جهانی بر می گردد اما بخشی از مشکلات به مسائل داخلی خودمان مربوط است و دراین بخش تا میتوانیم باید به دنبال اصلاح و حل آن باشیم. باید نا امید نشویم و امید را به مردم برگردانیم، شرایط حساسی داریم و از بیرون و درون مشکلات بر کشور ما فشار می‏آورد. اینکه بخواهیم پیمان اخلاقی ببیندیم ولی به آن عمل نکنیم، هیچ فایده ای نخواهد داشت. در عمل فقط خودمان را نبینیم و  به دنبال منافع و مصالح جناح خود نباشیم، اگر این گونه بودیم جز ناامیدی چیز دیگری را در پی نخواهد داشت. باید به خدا پناه ببریم چرا که یک روزی از این دنیا سفر می کنیم و بدانیم که مرگ و برزخ و قیامتی است، اینجا شاید به کسی پاسخگو نباشیم اما آنجا باید پاسخگو باشیم.

آیت ا... نورمفیدی ادامه داد: ضمن توجه به تکمیل پروژه زهکشی زمین های زراعی استان و آشوراده تلاش کنید اجماعی در مجلس شکل بگیرد تا راه آهن اینچه برون به گنبد و آزادشهر و شاهرود و خط ریلی بندرعباس متصل شود و با هم راهی نمایندگان استان های ذی نفع این طرح اجرایی شود چرا که نقل و انتقال کالا و تجارت کمک بزرگی به اقتصاد استان ما خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گفتند: از اوایل انقلاب نحوه تعامل بنده با  هم استانی های اهل سنت ما یک تاکتیک نبوده بلکه من آن را یک  وظیفه شرعی، دینی و اعتقادی می دانم.  از نظر بنده مسئله وحدت امت اسلامی تاکتیک نیست بلکه یک آرمانی است که همه بزرگان اسلام که اهل درک مصالح اسلام بودند، چه شیعه و چه سنی بدنبال آن بوده و هستند.

 

اگر پیام، وصیت و سفارش شهدا با کار کارشناسی و شناخت عنصر زمان و مکان و مبتنی بر کیفیت به جامعه منتقل شود، می تواند در تقویت باورها و ارزش های معنوی بسیارموثر باشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در دیدار مدیرکل جدید بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس گلستان افزود:  عملکرد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس باید مبتنی برکیفیت و با هدف تاثیر گذاری باشد و با بکار گیری کارشناسان خبره و متعهد در رشته های مختلف از جمله جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی بر روی وصیت نامه و پیام های شهدا و ارزش های دفاع مقدس کار شود و متناسب با نیاز جوان امروز عرضه گردد.

آیت ا... نورمفیدی اشاره داشتند: در برخی از شبکه های اجتماعی هجمه های زیادی به دین و ارزش های معنوی می شود که باید هوشمندانه پاسخ آنها را بدهیم و بسیاری از افرادی که بازیچه دشمنان ما شده اند افراد کم اطلاع هستند که باید مراکز فرهنگی و فکری ما با کار دقیق به شبهات آنها پاسخ دهند و در شرایط حساس فعلی نباید در برابر هجمه ها به دین عقب نشینی کنیم، استفاده از ظرفیت عظیم شهدا برای دفاع از دین یکی از مناسب ترین راه هاست. شهدای شاخصی هم چون سردارحاج قاسم سلیمانی که موجب عزت و سربلندی ایران هستند، ظرفیت بالایی برای الگو سازی دارند که باید درست و بر اساس نیاز روز به جوانان معرفی شوند و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نباید تنها به جمع آوری وصیت نامه شهدا بسنده کند، فکر و برنامه ریزی برای مقابله با تبلیغات منفی، لازمه کار این بنیاد است.

 

 تلاش  کنید تا پروازهای مختلف و متعدد به نقاط گوناگون داخل و خارج کشور به مبدا و مقصد فرودگاه گرگان راه اندازی شود و این فرودگاه  هر روز بیشتر از قبل رونق بگیرد.

آیت ا... نورمفیدی در دیدار مسئولان فرودگاه گرگان افزودند: خطوط هوایی متنوع و مکرر یکی از الزامات فعال بودن فرودگاه گرگان است و برای برقراری خطوط پروازی متنوع باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

امام جمعه گرگان برادامه توسعه امکانات فرودگاه گرگان به ویژه تکمیل پایانه در حال ساخت این فرودگاه تاکید و اظهار کرد: مدیران باید برای خدمت به مردم، خود را به آب و آتش بزنند و هر کاری برای خدمات بهتر و مطلوب‏تر،  لازم است انجام دهند.

آیت الله نورمفیدی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری خاطرات احداث فرودگاه گرگان، گفت: احداث فرودگاه، یکی از نیازهای دیرینه مردم این منطقه و حتی از دوران جوانی ما هم مطرح بود، بنده از همان سالهای ابتدایی انقلاب دنبال تحقق این خواسته بودم تا آنکه در سفر مقام معظم رهبری به استان مازندران قبل از تشکیل استان گلستان، خدمت ایشان رسیدم و مطالبات مردم را مطرح کردم، دو مورد از مهمترین درخواست ها، استقلال از استان مازندران و تاسیس فرودگاه گرگان بودند، با دستور ایشان، با معاون اجرایی وقت رئیس جمهور مذاکره کردم و در نهایت مرحوم هاشمی رفسنجانی هم با تاسیس فرودگاه گرگان موافقت کرد.

آیت الله نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگی عمومی استان گلستان: برای معرفی دین به جامعه عاقلانه و خردمندانه عمل کنیم

در زمینه مسائل فرهنگی همه باید بدنبال کارهای موثر و سازنده باشیم و برای معرفی دین به جامعه عاقلانه و خردمندانه عمل کنیم و به نشستن درجلسات و تصویب مصوبات اکتفاء نکنیم.

آیت الله نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گلستان، ضمن بیان مطلب فوق افزودند: اقتصاد با جسم و بدن انسان سر و کار دارد، اما فرهنگ با روح و جان انسان کار دارد، در واقع جسم در مقابل جان همانند یک قطره در مقابل دریا است. روح انسان دریای بی کران است، هر چند جسم انسان به یک معنا خود جهانی بی نهایت است، اما در مقابل روح انسان محدود است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اضافه کردند: مسائل فرهنگی بسیار مهم، ظریف و دقیق هستند. در جلسات متعدد شورای فرهنگ عموی استان، همیشه بر آن بوده و هستم که در دستگاه ها و مراکز فرهنگی استان، یک نظم و انسجام ایجاد شود، در عین اینکه هر نهاد فرهنگی رسالت و وظیفه خاص خودش را انجام می دهد، اما با تعیین خط و مشی درست توسط شورای فرهنگ عمومی، از موازی کاری ها جلوگیری شود.

ایشان ادامه دادند: درهراستان 28 سازمان، مشغول فعالیت فرهنگی اند، این مراکز قطعا نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری هستند تا بتوانند کارهای درستی را انجام دهند. اگر برنامه درست وجود نداشته باشد، کار نتیجه بخش نیست، به عنوان مثال در یکی از این سالها شواری اداری استان مبلغی را برای موضوع عفاف و حجاب تخصیص داد، من با اختصاص آن بدون برنامه ریزی درست مخالفت کردم، هر چند این مبلغ بین دستگاه های ظاهراً متولی تقسیم شد و عملا هیچ فایده ای را در راستای مسئله حجاب در پی نداشت. متاسفانه از این نوع کارها در جامعه زیاد انجام می شود.

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه دادند: پیشنهاد همیشگی من در جلسات این بوده که به جای اینکه عده ای در خیابانها بدون برنامه ریزی به دنبال امربه معروف و نهی از منکر باشند، با یک برنامه ظریف و دقیق و حتی نوشتن یک حدیث از ائمه اطهار(ع) و جملات و اشعار ادبی همراه با اهدای یک شاخه گل توسط افراد شاخص و موجه در مناسبت های مذهبی به افرادی که جامعه هدف ما در این مورد هستند، به دنبال احیاء این فریضه باشیم، چون امر به معروف و نهی از منکر از بزرگترین فرایض اسلامی است و سید الشهدا(ع) فرمودند اگر این دو فریضه درست شود همه چیزها درست خواهد شد. اما اینکه عده ای با ریختن در خیابان ها و پاساژها بدون برنامه ریزی بدنبال امر به معروف و نهی از منکر باشند را مصداق امر به معروف و نهی از منکر نمی دانم و صریحا با آن مخالفم، افتادن در خیابان ها و جلوی مردم را گرفتن، درست نیست و این رویه  امر به معروف و نهی از منکر محسوب نمی شود و با این مدل امر به معروف و نهی از منکر هیچ وقت نمی توانیم این فریضه مهم دینی را گسترش دهیم. متاسفانه آنقدر دایره امربه معروف و نهی از منکر را کوچک کردیم که در بعضی از موارد شاهد بودیم برخی از مردم به جای اینکه طرفداری و دفاع از نیروی انتظامی داشته باشند از کسی که در خیابان کشف حجاب کرده حمایت و پشتیبانی می کنند.

امام جمعه گرگان گفتند: حجاب از ضروریات دین ما است اما مهم این است که ما چگونه این مسئله را در جامعه فرهنگ سازی کنیم. وقتی برای این کار برنامه نداشته باشیم معلوم است اثر مثبت ندارد و قطعا اثر سوء در پی خواهد داشت.هیچ حجتی بالاتر از یقین برای انسان نیست و یقین بالاترین حجت برای انسان خواهد بود لذا ما باید دراین زمینه جامعه را قانع کنیم. بعضی از کارها در مورد حجاب نه تنها موثر نیست یقینا لطمه زننده است. در مسئله حجاب نباید کاری کنیم که عده ای را به لجاجت وا داریم.

ایشان افزودند: برنامه ریزی برای سبک زندگی بسیار مهم به شمار می رود، اینکه بخواهید صرفاً با اختصاص مبلغی بدنبال برنامه ریزی در این زمینه باشید، این کار شدنی نیست، ارائه سبک زندگی باید توسط افراد صاحب نظر و عالم و دانشمند صورت پذیرد و با مطالعه دقیق یک راهکار عملی و موثر و مورد پسند جامعه، تدوین و عرضه شود.