آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم عمامه گزاری طلاب حوزه علمیه اهل سنت سیمین شهر اظهار کرد: اینکه ابتدای سال تحصیلی محصلینی که زحمت کشیدند و ده تا دوازده سال درس خواندند برایشان چنین جلسات باشکوهی برگزار می شود و مردم جمع می شوند برنامه خوبی است که علما هم بیایند و موعظه کنند و مردم را به راهی که خدا می خواهد هدایت کنند.

وی افزود: در آیه 53 سوره اسرا خدا به پیامبر (ص)می فرماید به بندگان من بگو آن هایی که به خودشان ظلم کردند از رحمت خدا مایوس نشوند که خدا همه گناهان را می آمرزد و  مشمول رحمت الهیه می شوند که خدا هم غفور و هم رحیم است از این آیه استفاده می شود که رابطه بین خدا و مردم یک رابطه خیلی خوبی است و ما علما  و روحانیون وظیفه داریم محبت خدا را در دل ها بیاوریم. خدای متعال به برخی از انبیایش مثل داوود پیغمبر و بعضی انبیای دیگر خطاب کرد یا داوود هم خودت مرا دوست بدار هم کاری کن مردم مرا را دوست بدارند. داوود گفت من خودم دوستت دارم اما چکار کنم مردم تو را دوست بدارند به او خطاب شد ای داوود نعمت های من را به مردم بگو تا مردم بدانند رابطه بین من و آن ها رابطه خوبی است.

امام جمعه گرگان گفت: شما می دانید ما غرق در نعمت های خدا هستیم همین شب و روزی که هیچ توجهی به آن نداریم از نعمت های بزرگ الهیه است، خداشب را برای آسایش آفریده است و روز را هم برای تلاش و فعالیت قرار داده است.

وی با طرح این پرسش که خدا چند نوع اسم دارد؟ اظهار کرد: خدا چون وجود بی نهایت است اسماء بی نهایت دارد، در برخی از دعاها هزاران اسم برای خدا گفته شده که به نظر من بخشی از اسماالهی است چون خدا وجودی بی نهایت است پس صفاتش هم نامحدود است؛در قرآن 127 اسم آمده است این اسم ها بدون تناسب و ... نیست هر کدام حکایت از حقیقتی در وجود ذات اقدس الهی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در این 127 اسم مفسران گفته اند 95 درصد اسما نشان دهنده لطف و رحمت خدا به بندگان است پس خداوند رئوف و رحیم و ... است خدا با ما مهربانی می کند اما ما چه ؟ ما با خدا لج می کنیم و قهر می کنیم؟ ما که هستیم که با خدا قهر کنیم؟ یک قطره اگر در اقیانوس بریزد باقی می ماند امااگر آن قطره به اقیانوس نرسد از بین می رود ما هم مثل این قطره هستیم اگر به خدا وصل شویم می مانیم اگر وصل نشویم نمی مانیم.

وی افزود: دریکی از آیات شریفه قرآن آمده است آن هایی که به غیر از خدا وصل شده اند تا عزت پیدا کنند افرادی که غیر خدا را انتخاب می کنند مانند عنکبوت می مانند که برای خود خانه ای آماده می کند اما خانه اش سست است افرادی که غیر خدا را اولیای خود قرار می دهند خانه سستی دارند؛ آیا ثروت چیزی است که بتوانیم به آن خود را وابسته نگه داریم نه علم نه قدرت نه ثروت چیزی نیست که انسان بتواند به آن تکیه کند حتی علم هم به خدا وصل می شود.

وی ادامه داد: فردی می گوید از پیامبر (ص)شنیدم خدای متعال صد جزء رحمت دارد رحمتش صد در صد است یک دانه از این 100 تا را به همه موجودات از جن و انس و پرندگان و چرندگان زمین داده است. یعنی هر چه مهر و محبت می بینید از همان یک جزء است مهربانی بین انسان ها، حیوانات و ... از همان یک قسمت نشات می گیرد حتی درندگان هم با فرزندانشان هم مهربانی می کند و 99جزء را برای روز قیامت کنار گذاشته است.

امام جمعه گرگان گفت:  کسی که خدا را دوست داشته باشد مراقب خودش هم هست حق الناس را رعایت می کند رابطه خدا با بندگانش خوب و عالی است این ما هستیم رابطه خوبی نداریم آنکه خدا می خواهد مهربانی است با یکدیگر جنگ نکنیم این خلاف خواست خداست باید در دل هایمان نسبت به هم مهربان باشد و به هم رحم کنیم و مشکلات هم را حل کنیم.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیمای مرکز گلستان به مناسبت هفته نیروی انتظامی اظهار کرد: ایامی که گذشت  مقارن بود با هفته دفاع مقدس  که برگ زرینی در تاریخ کشور به شمار می رود  ، همراهی مردم در آن روزهای بسیار سخت تعیین کننده بود، آن روزها تمام کشور حکم یک پادگان را داشت، همه مردم در صحنه حضور داشتند و شاید حضور این چنینی مردم سابقه نداشته باشد.

وی درادامه گفت :در هفته نیروی انتظامی قرار داریم و نیروی انتظامی از میان نیروهای مسلح مسئولیت مهمی را بردوش دارد که برقراری امنیت و نظم است. این مسئولیت سنگینی است چراکه در همه جا حضور دارند از مبارزه با اشرار گرفته تا حفظ امنیت در شهرها برعهده نیروی انتظامی است.در دفتر تاریخ نیروی انتظامی هم برگ های زرینی وجود دارد که افتخاری برای نیروی انتظامی است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: امنیت مسئله ای نیست که تنها یک نیرو بتواند آن را برقرار کند حتما حضور مردم و همراهی مردم با نیروهای انتظامی در تمام زمینه ها کار ساز است، بنابراین ما از نیروی انتظامی به خاطر تمام زحماتی که برای  خدماتی که برای ایجاد امنیت و نظم کشور ایجاد می کنند و شهدایی که تقدیم کردند علو درجات را تقاضا می کنیم و این همراهی مردم و نیروی انتظامی از مسائلی است که همه ملت ما برای امنیتی که آرمان همه ماست قطعا ادامه دار خواهد بود.

آیت الله نورمفیدی اظهار داشت :در رابطه با عملکرد نیروی انتظامی در استان نمی توانم نظر صد درصدی بدهم چرا که باید با نگاه موشکافانه و بررسی صد درصدی انجام بگیرد، آن مقداری که من در جریان مسائل هستم مخصوصا فرماندهان نیروی انتظامی که در این استان مسئولیت داشتند در مجموع خوب است و باید راضی باشم این به این معنا نیست که نقدی وجود ندارد و تعالی نیست نه روز به روز باید بهتر و کامل تر شویم هر کجا هستیم در هرزمینه ای نباید متوقف شد و هر حدی را به عنوان آخرین حد در نظر گرفت در هر کاری انسان می تواندبه هر جایی که تصورش هست برسد.

پايگاه اطلاع رساني آيت الله نورمفيدي - به گزارش روابط عمومي دفتر نماينده ولي فقيه در استان گلستان و امام جمعه گرگان ؛ مرحله دوم رزمایش سپاهیان محمدرسول‌الله (ص)، در قالب تجمع 20 هزار نفری بسیجیان صبح امروز با رمز مبارک "یا حسین‌بن علی (ع)" و با حضور گردان‌های امام علی (ع)، امام حسین(ع)، بیت‌المقدس، کوثر و گروه‌های جهادی در استادیوم آزادی گرگان برگزار شد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار شهردار گرگان و رئیس آتش نشانی با ایشان اظهار کرد: از شهردار تشکر می کنم چراکه توصیه ای که در رابطه با النگ دره به ایشان کردم  اجرا شد، باید  برای النگ دره برنامه ای ریخته شود تا هیچ ماشینی رفت وآمد نشود و به جای آن از خودروهای برقی یا کالسکه استفاده شود، متوجه شدم طرح زوج و فرد اجرا شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

وی افزود: در این زمینه نباید سخت بگیریم بلکه باید کاری کنیم مردم همراهی با نظام را بپذیرند چراکه مردم به این فضا نیاز دارند و باید این زمینه ها را برایشان فراهم کنیم.

امام جمعه گرگان گفت: من به فضای سبز  معتقد و پایبندم اما در پارک شهر وسیله های زیادی قرار داده اند، باید اجازه دهند مردم از فضای سبز استفاده کنند؛ فرماندار گرگان گفت بنا دارد ساختمان فرمانداری را برای پارک شهر  در اختیارشهرداری بگذارد که کار خوبی است.

وی تصریح کرد: من پیشنهاد کردم برای استفاده از باغ روس ها مکاتباتی انجام شود تا از این مکان به عنوان پارک استفاده شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

آیت الله نورمفیدی گفت: حدیثی از پیامبر اکرم  (ص) نقل شده است با این مضمون که اگر کسی متجاوزی را از یک جمعیت دفع کند (چه آب، سیل یا آتش)؛ بهشتی است.

 وی با بیان اینکه در حادثه پلاسکو 16 آتش نشان خود را از دست دادیم، اظهار کرد: کار با آتش محیط خطرناکی است وآتش نشانان خطر را به جان می خرند و افرادی که جان خود را در این مسیر از دست می دهند حتما به مقام شهید و شهدا نائل می شوند.

امام جمعه گرگان گفت: می دانم حقوق ها وضعیت مناسبی ندارد  و من دعا می کنم برای شما  با برکت باشد و فعالیت هایتان مورد قبول حق قرار گیرد.    

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی یکی دوتا نیست از طرفی سبک زندگی ایرانی اسلامی هم دامنه  گسترده ای دارد؛ سبک زندگی اسلامی از مسائل فردی شروع می شود حتی در راه رفتن، خوابیدن و غذا خوردن انسان، روابط اجتماعی و بازار و ... نقش دارد اینکه ما بخواهیم دراین فضای گسترده؛ هم در فضای سبک خانوادگی هم آسیب های اجتماعی کاری انجام دهیم با مشکلات زیادی مواجه می شویم.

وی افزود: باید بررسی کنیم ببینیم در شرایط فعلی چه آسیب اجتماعی مورد توجه و دقت قرار گیرد و به دنبال این باشیم متناسب با آن آسیب چه سبک اسلامی وجود دارد.

وی با تاکید بر این نکته که برای برطرف کردن آسیب های اجتماعی باید از همه امکانات استفاده شود، تصریح کرد: مساجد، آموزش و پرورش، ادارات و تمام دستگاه هایی که مسئولیت فرهنگی دارند باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم خروجی داشته باشیم.

امام جمعه گرگان گفت:  می ترسم مانند سایر جلسات فرهنگ عمومی که تنها حرف زده می شد این جلسات هیچ خروجی و نتیجه ای نداشت؛ پیشنهاد می کنم متناسب با آسیب هایی که الان باید به آن توجه فوری کنیم و متناسب با سبک اسلامی دست به دست هم دهیم همه روی آن کار کنند، چراکه فرهنگ چیزی نیست کسی تنهایی بتواند کاری انجام دهد بنابراین ضرورت امروز این است که همه در کنار هم به این امر بپردازند تا بتوانیم یک خروجی داشته باشیم.

وی افزود: چند سال پیش آموزش و پرورش طرحی پیشنهاد کردند در رابطه با نامگذاری سال های تحصیلی، مثلا سال اول احترام به پدر و مادر، اگر بنا باشد هر معلمی که سر کلاس می رود مرتب روی این قضیه تبلیغ کند قطعا تاثیرگذار است و نگاه نسبت به آموزش و پرورش تغییر می کند اما متاسفانه رها شد.

قبل از شروع جلسه آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار معاون شورای فرهنگ عمومی کشور با ایشان اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی کار مهمی دارد  و از همان ابتدای شروع به فعالیت اهدافش مشخص شد؛ مسائل فرهنگی مسائل مهم و شاید زیربنایی باشد منتهی این شورا می توانست نقش بزرگی در فرهنگ سازی داشته باشد، نام بزرگی دارد اما در میدان عمل آنگونه نیست.

وی افزود: برخی فرهنگ را در چیز دیگر می بینند، نهی از منکر از مصادیق فرهنگی است منتهی بلای بدی بر سر آن آوردیم تا می گوییم امر به معروف و نهی از منکر چه تصوری برای مردم به وجود می آید؟ در حالی که در مقابل خیلی از منکرهایی که ما نمی توانیم ورود پیدا کنیم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: در جو آن روزها پیشنهاد می کردیم کارتی درست کنیم، کلامی از رسول خدا، از آیه قرآن و یا شعری از شُعرایی که مورد علاقه ایرانی ها هستند روی آن بنویسیم و در جنوب شهر گرگان(منطقه مرفه نشین) بین بانوان پخش کنیم، وقتی یک خانم ببیند که او را به حساب آورده ایم تفاوت هایی ایجاد می شود اما انجام نشد یا مثلا  در شب نیمه شعبان یک عده خانم جوان با تیپ های خاص چند دسته گل به خانم ها بدهند که اکثرشان متدین هستند و من خیلی ها را معلول برخوردهای خودمان می دانم.

امام جمعه گرگان گفت: فرهنگ از دیدگاه عده ای هویت و ماهیتی دیگر دارد پیامبر(ص) در جنگ احد وقتی کفار شعار دادند پیامبر دقیقا زمان و مکان را و مطالب تبلیغاتی دشمنان را از همان اهنگ استفاده می کند.

امام جمعه گرگان گفت: اگر شورای فرهنگ عمومی مصوباتی دارد باید به گونه ای شود که ادارات خود را ملزم بدارند مصوبه را عمل کنند تا کارهای فرهنگی سازمان دولتی تحت رهبری این مجموعه در بیاید و ما ببینیم در مقام عمل به جایی برسد.