نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در پیامی درگذشت ام الزوجه حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی را تسلیت گفت.

متن پیام آیت الله نورمفیدی بدین شرح است:

 

بسمه تعالی

 

حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی زید عزه

 در گذشت علویه مکرمه صبـیه آیت الله العظمی صدر  ، ام الزوجه جنابعالی را تسلیت عرض می کنم.

برای آن مرحومه رحمت و رضوان الهی و همنشینی با فاطمه الزهرا سلام ا... علیها و برای  متعلقین به آن محترمه صبر جمیل و اجر جزیل از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید کاظم نورمفیدی

آیت ا... نورمفیدی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت مرحوم آیت ا... سید محمدرضا میبدی ؛

مرحوم میبدی یک عالم روشن بین بود

جنبه های علمی مرحوم آقای میبدی بسیار برجسته و در عین حال در مسائل روز فردی آگاه و روشنفکر بودند. ایشان یک ملای سنتی نبود که فقط فقه و اصول بداند، بلکه در مسائل اجتماعی و اعتقادی نگاهی روشن داشت و من هم همیشه بر این اعتقاد بوده و هستم که مرحوم میبدی یک عالم روشن بین بود.

در آستانه سالروز درگذشت مرحوم آیت ا... حاج سیدمحمدرضا میبدی از روحانیون برجسته استان گلستان، اعضای ستاد بزرگداشت این عالم جلیل القدر با نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کردند. آیت ا... نورمفیدی در این دیدار ضمن تکریم مقام روحانی و علمی آیت ا... میبدی افزودند:

دوازده یا سیزده ساله بودم که مرحوم میبدی از نجف به گرگان آمدند. در همان سنین جوانی این سید و روحانی بزرگوار را بی آلایش و ساده دیدم. به یاد دارم که ایشان گوشه مسجد جامع جلوی همان شبستانی که مرحوم مدرس نماز می خواندند می نشستند.  دارای یک خصوصیات و اخلاقیات خاصی بودند چون  ایشان از محضر علمای بزرگ نجف کسب فیض کرده و یک ملای خوبی بودند. وقتی مرحوم مدرس امام جماعت مسجد جامع گرگان بیمار شد، مومنین شهر به دنبال روحانی برای اقامه نماز بودند که خود مرحوم مدرس پیشنهاد داد همین آقای میبدی را برای نماز در مسجد جامع استفاده کنید.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کردند: بنده در ایامی که ایشان در مسجد جامع مستقر شده بودند در قم بودم .ولی گاهی که به اینجا می آمدم به یاد دارم که در ارتباط گیری با علما،  با  مرحوم آقای میبدی راحت تر بودم. گاهی هم با ایشان می نشستیم و مباحثی را مطرح می کردیم، ایشان هم به مسائل روز ورود پیدا می کردند. در دورانی که ایشان در نجف بودند در محضر شیخ مرتضی طالقانی که استاد بزرگانی همچون اقای بهجت، خویی و علامه جعفری بودند کسب فیض کردند. مرحوم طالقانی از علمایی بودند که تا آخر عمر مجرد زندگی کرد ولی انسان بسیار وارسته ای بود، یکی از خصوصیات ایشان این بود که بعد از نماز صبح در مدرسه سید می نشست و تا ظهر یکسره برای طلاب در همه زمینه های دروس حوزوی درس می گفت. این روحیات مرحوم شیخ مرتضی طالقانی در آقای میبدی هم اثر گذاشته بود.

آیت ا... نورمفیدی ادامه دادند: شخصیت های علمی مخصوصا کسانی که در حوزه نجف و در محضر بزرگانی در این حوزه بودند و نسیم روح بخش الهی و آسمانی به ذائقه آن شخصیت ها و همچنین مرحوم آقای میبدی هم رسیده است باید بیشتر معرفی شوند و این ستاد می بایست با جمع آوری خاطرات نجف اشرف و این دیار و خصوصا ثبت حالات معنوی ایشان به دنبال انتشار کتابی درباره وی باشد.تا روش و راه و سلوک این علمای سلف برای آیندگان و طلاب جوان مورد استفاده قرار بگیرد.

 ایشان افزودند:  بنده نسبت به آقای میبدی علاقمند بودم و ایشان هم به بنده محبت داشتند و من بارها لطف ایشان را احساس کردم و همیشه برای ایشان احترام قایل بودم. یکی از خصوصیات بارز آقای میبدی این نکته بود که اصلا دنبال مطرح کردن خودش نبود در حالی که ما خیلی ها را شاهد هستیم که خودشان را به زمین و آسمان می زنند که معرفی شوند. این از خصلت های خیلی خوب مرحوم آقای میبدی بود.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به اهمیت 9 دی و گرامیداشت دهه بصیرت عنوان کرد: اهمیت روز 9 دی و جریاناتی که در سال 88 در کشور اتفاق افتاد و منجر به 9 دی شد باید برای همه مردم به طور بایسته و شایسته تبیین شود. به نظر بنده 9 دی روز بسیار مهمی در تاریخ حوادث کشور بوده است. شاید هیچ روزی حتی مثل روزهای جنگ نیز به اندازه روز 9 دی در تاریخ کشور و حفظ انقلاب نتوانسته ایفای نقش کند. دشمنان از مدت‌ها قبل دنبال موقعیتی بودند که بتوانند هدف اصلی خود را در کشور پیاده کنند. هدف اصلی دشمن فروپاشی این نظام و انقلاب بوده و حوادثی که در آن روزها بعد از انتخابات در کشور اتفاق افتاد، باعث شد این افراد سوار یک موج شده، کشور را به هرج و مرج بکشانند و مردم را تحریک کنند تا جریانات را به سمت براندازی ببرند. برای همین می‌گویم به نظر بنده از 8 سال دفاع مقدس مهم‌تر بود. 9 دی روزی بود که مردم در سراسر کشور با آن اجتماعات وسیع و حضور گسترده‌ای که در خیابان‌های سراسر کشور آمدند، مشت محکمی بر دهان دشمنان زدند. 9دی پاسخ یکپارچه ملت به دشمنان نظام و انقلاب بود و یک نه به همه آن‌هایی که در صدد به‌هم ریختن اوضاع کشور بودند. دشمنانی مثل آمریکا، رژیم صهیونیستی و دیگر دشمنان منطقه‌ای دست به دست هم داده تا خطر بزرگی را برای کشور بوجود آوردند. سلسله عواملی از مزدوران داخلی هم پیاده کننده نقشه‌های آن‌ها بودند. روز 9 دی مردم وارد عرصه شدند، پاسخ یاوه گویان دادند. خدا هم خیلی کمک کرد. دشمن کار بزرگی در فکرش بود و بدون تأیید الهی پیروزی بر آن‌ها میسر نبود. در نهایت دشمنان نیز در این روز مأیوس شده و شکست خوردند. 

وی افزود: ملت ما و مردم ما باید شرایط کشور را درک کنند. آن‌ها باید بدانند کشور کجا بوده و کجا هست. چه داشتیم و چه بدست آوردیم. بصیرت یعنی همین. بصیرت یعنی موقعیت‌شناسی و زمان‌شناسی. این موضوع باید در فرهنگ جامعه ما مثلا در آموزش و پرورش از همان سال‌های ابتدایی آموزش شروع شود. مردم این نکته بسیار اساسی را که قبل از انقلاب کشور ما دنباله رو سیاست برخی از کشورهای غرب و شرق و وابسته، مزدور و نوکر آن ها بوده است را باید بفهمند. به تعبیر آمریکایی‌ها، ایران حیات خلوت آن‌ها شده بود. اما امروز کشور ما به جایی رسیده است که چنگ به صورت آمریکا می‌زند. یک روز کشور ما حتی ساده‌ترین و سطحی ترین نیازهای نظامی خود را نمی‌توانست تامین کند ولی امروز جمهوری اسلامی ایران به جایی رسیده است که نام موشک‌هایش لرزه بر اندام دشمنان می‌اندازد. در قسمت‌های مختلف و همه زمینه‌ها کشور ما نسبت به گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.

آیت الله نور مفیدی ادامه داد: بصیرت این است که مردم کشور ما به این نکته اساسی آگاه باشند و این موضوعات در فرهنگ کشور ما وارد شود. علاوه بر بصیرت این نکته را هم باید اضافه کنیم، مردم باید بدانند با این همه دشمنی که در اطراف خود داریم، بالاخره یک محور محکم، ثابت، استوار، آگاه، بصیر، مدیر و مدبر باید وجود داشته باشد تا همه حول این محور حرکت کنیم. اگر این محوریت وجود نداشته باشد ما ضرر می‌کنیم. این همان مطلبی است که حضرت امام رحمه الله علیه فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشورتان محفوظ بماند. این کشور، این انقلاب و نظام که این همه دشمن دارد، نیاز به این محورِ همچون کوه دارد و امروز، مقام معظم رهبری این مسئولیت بسیار سنگین را به بهترین شکل انجام می‌دهند و این کشتی طوفان‌زده را هدایت می‌کنند. مطمئناً خداوند متعال نیز ما را پشتیبانی خواهد کرد تا به سر منزل مقصود برسیم. ما امیدواریم که در آینده، کشور ما جزو کشورهای پرقدرت دنیا خواهد شد.

نماینده ولی فقیه استان گلستان در رابطه با لغزش برخی از مسئولین در فتنه 88 بیان کرد: این‌ها طبیعی است. انسان‌ها معصوم نیستند. انسان موجودی پیچیده است. به سادگی نمی‌شود آن را شناخت. ممکن است انگیزه‌های مختلفی پیدا شود و انسان را از راه درست، خارج کند. در طول تاریخ چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن این موضوعات اتفاق افتاده است. در آینده هم ممکن است اتفاق بیافتد. به طور مثال وقتی پیامبر اسلام (ص) در مکه بودند تعداد کمی اطراف ایشان بودند. هجرت که پیش آمد، اوضاع تغییر کرد. اسلام به آن پیروز نهایی رسیده و مکه فتح شد. این‌ها همان ریزش‌ها و رویش‌هایی است که رهبر انقلاب به آن اشاره فرمودند. برای همین می‌گوییم بصیرت باید در جامعه تبدیل به یک فرهنگ شود. وقتی بصیرت تبدیل به فرهنگ شد خیلی زمینه برای این مسائل پیش نمی‌آید. اگر هم پیش آمد، خود به خود در برابر فرهنگ جامعه رنگ می‌بازد. 

آیت الله نور مفیدی در پایان با اشاره به حوزه‌هایی که می‌توانند در فرهنگ‌سازی گفتمان بصیرت موثر باشند گفت: در دبستان‌ها، دبیرستان‌ها، محافل مذهبی، نمازهای جمعه، صدا و سیما و به طور کلی هرجایی که فکر از آن‌ها پیدا می‌شود و می‌تواند منشأ اثر باشد باید روی این موضوع کار شود. هنرمندان، شعرا و.. باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند. درست که ما مشکلاتی داریم اما در کل باید این فرهنگ به زبان‌های مختلفی چون زبان شعر، زبان هنر، زبان سینما، زبان مسجد، زبان مدرسه و... رواج داده شود. همان‌طور که گفته شد وقتی این موضوع تبدیل یک فرهنگ شود، اگر صداهای ضعیفی از گوشه و کنار پیدا شود، خود بخود محو می‌شود.

نماینده، ولی فقیه در گلستان در گذشت آیت الله مصباح یزدی استاد عالی مقام فلسفه اسلامی را تسلیت گفت.

متن پیام به شرح زیر است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

 

درگذشت عالم گرانقدر ، استاد عالی مقام فلسفه اسلامی و عضو محترم مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت الله مصباح یزدی را به محضر رهبر معظم انقلاب ، حوزه های علمیه ، شاگردان ،علاقمندان و بیت شریف تسلیت عرض می نمایم.

بدون تردید تالیفات و تربیت شاگردان بسیار و نیز مجاهدت های آن مرحوم ذخیره ارزشمند معنوی نزد خداوند متعال خواهد بود .

از درگاه باریتعالی رحمت و مغفرت و علو درجات برای او و صبر و اجر برای عموم بازماندگان بویژه فرزندان و داماد مکرم ایشان مسئلت دارم.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

سید کاظم نورمفیدی

99/10/13

امام جمعه گرگان گفت: برای رسیدن به قله های افتخار علمی، اقتصادی، سیاسی و نظامی هیچ راهی نداریم مگر آنکه مکتب حاج قاسم سلیمانی را ادامه دهیم.

آیت الله «سید کاظم نورمفیدی» در گفتگو با صدا و سیمای مرکز گلستان به مناسبت سالگرد شهادت شهید سلیمانی اظهار کرد: مکتب حاج قاسم سلیمانی برگرفته از معارف اسلامی است، شهید سلیمانی مردی کم نظیر و به گونه ای بی نظیر بود.

نماینده ولی فقیه در گلستان به ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی اشاره کرد و ادامه داد: شهید سلیمانی هم مرد میدان جنگ بود و علاوه بر آن یک دیپلمات بود و لذا داستان های از مسائل دیپلماسی از وی نقل می شود که بسیار حیرت انگیز است.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه روسیه برای حضور در مسئله سوریه مردد بود و این حاج قاسم سلیمانی بود با  پوتین، رئیس جمهور روسیه برای این امر مذاکره کرد، گفت: امام حسین (علیه السلام) در شب عاشورا مشغول استغفار و نماز بود و همه از حماسه که اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در روز عاشورا آفرید آگاه هستیم و شهید سلیمانی نیز به تاسی از این امام همام اینگونه عمل می کرد.

وی با بیان اینکه شهید قاسم سلیمانی در حین قدرتمندی متواضع بود، افزود: این شهید بزرگوار بسیار انسان پرکاری بود و علاوه بر آن با مردم روابط عاطفی داشت.

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: شهید سلیمانی در برابر باطل و ناحق بسیار با صلابت بود اما نسبت به مردم بسیار مهربان بود و شخصیت فراجناحی داشت و به دنبال خدمت به ملت ایران و مردم منطقه بود.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی باید بررسی شود، یادآور شد: مهمترین کار شهید سلیمانی حرکتی بود که این مردم بزرگ در کل منطقه به وجود آورد و هدف بسیار مقدسی که حضرت امام (رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی )داشتند را پیگیری  کرد.

وی با بیان اینکه همانطور که امام (رحمه الله علیه) عنوان کردند گرفتاری مردم منطقه از بیگانگان بود، افزود: به دلیل وجود ثروت و منابع نفتی در این منطقه همیشه قدرت های بزرگ در تضاد و درگیری بودند.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه با ایجاد رژیم صهیونیستی ناامنی در منطقه افزایش یافت، تاکید کرد: آمریکایی ها با ایجاد داعش و حمایت از تکفیری زمینه ای را فراهم کردند که شهید سلیمانی در برابر بیگانگان در این منطقه ایستادگی کند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه در سال 2013 شرایط به گونه ای شد که همه کارشناسان عنوان می کردند که کار سوریه به پایان رسیده است، افزود: آمریکایی ها به دنبال خاورمیانه بزرگ بودند و با داعش امنیت کشورهای منطقه را نشانه گرفته بودند.

وی متذکر شد: سردار سلیمانی تحت مستشاران نظامی و مدافعان حرم پا در میدان رویارویی داعش گذاشت و کار بزرگی را در منطقه رقم زد و نقشه آمریکایی ها و ایجاد داعش و حمایت مالی از این گروه تکفیری توسط عربستان را نقش بر آب کرد.

نماینده ولی فقیه در گلستان یادآور شد: امروز مسئله مقاومت کشورهای منطقه را فرا گرفته است و اینها هسته های مقاومتی بود که سردار سلیمانی به وجود آورده است و آمریکایی ها نیز به آن معترف هستند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه انصارالله یمن برگرفته از تفکر مقاومت در برابر رژیم سعودی ایستادگی می کند، افزود: مردم منطقه برای شهید سلیمانی احترام ویژه ای قائل هستند چون اوج خدمات را از این شهید بزرگوار لمس کردند.

وی با اشاره به اینکه اگر رشادت شهید سلیمانی نبود مشخص نمی شد که در حال حاضر وضع ایران چگونه بود، افزود: داعش از 80 کشور دنیا سازماندهی شده بود و شهید قاسم سلیمانی به گردن مردم منطقه و ایران حق بزرگی دارد.

نماینده ولی فقیه در گلستان بابیان اینکه حاج قاسم ها پرورش یافتگان مکتب عاشورا هستند، تاکید کرد:  برای رسیدن به قله های افتخار علمی، اقتصادی، سیاسی و نظامی هیچ راهی نداریم مگر آنکه مکتب حاج قاسم سلیمانی را ادامه دهیم و بتوانیم تمدن اسلامی را محقق کنیم و لذا باید این مکتب در دانشگاه ها آموزش داده شود.