به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر اطلاعات برگزار شد، اظهار کرد: ماهی که در آن قرار داریم ماه میلاد پیامبر بزرگوار اسلام است و چند سفارش پیامبر به ابن مسعود را برای شما بازگو می کنم،  پیامبر اکرم (ص) در هر کدام از این موعظه ها استدلال به آیات شریفه قرآن دارند و فرمایشات خود را مستند می کنند.

وی افزود: پیامبر می فرماید مبادا به دلیل دوست داشتن نزدیکانت  حق دیگران را نادیده بگیری و به گناه مبتلا شوی چراکه این امری است که شاید ما در زندگی روزمره درگیر آن باشیم و اگر محبت خویشان و نزدیکان  بر ما قایل شود ممکن است حقی را نادیده بگیریم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خدای متعال در قرآن می فرماید در زندگی جاویدن نه مالی به درد انسان می خورد و نه فرزندان که به خاطر آن ها بخواهید حق دیگران را نادیده بگیرد، چراکه آنجا قلب سالم مشتری دارد وگرنه ، نه مال و نه ثروت هیچکدام به درد انسان نمی خورد.

وی افزود: پیامبر فرمودند ابن مسعود به ظاهر خود خیلی کار نداشته باش و باطن خود را اصلاح کن چراکه باطن حقیقتی است که شاید از نظر دیگران پوشیده باشد اما بین ما و خدای ما روشن و آشکار است.

امام جمعه گرگان گفت: درصدد اصلاح باطن خود باشید، اگر قبل از اصلاح باطن  انسان رخت بربندد معلوم نیست چه بلایی بر سرش می آید، خداوند در قرآن فرمود یک روزی همه اسرار انسان رو می شود و دیگر فرصتی برای اصلاح نیست پس بکوش در اصلاح سریره چراکه روزی باطن انسان هارو می شود و این ماهستیم که با رفتار خودباطن خود را شکل می دهیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: هر عملی که از ما صادر می شود مانند خشتی است که در ساختمان وجودی خود به کار میبریم اما اینجا آن وجود ملکوتی ما آشکار نمی شود.

وی ادامه داد: از زحمات جناب امیری مسئول اطلاعات استان که با درایت و پختگی تلاش می کردند و فعالیت هایشان رضایت مردمی را به همراه داشتند تشکر می کنم.

امام جمعه گرگان گفت: در مسائل امنیتی اگر با پختگی و درایت عمل نشود به جای امنیت ضد امنیتی می شود چراکه اقوام مختلفی در استان زندگی می کنند و با نگاه توسعه ای نگر باید به آن ها نگاه شود و موقعیتی که به دست آورده ایم حفظ شود.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: یکی از جاهایی که اداره اطلاعات باید حضور پیدا کند مسائل اقتصادی است و از آنجایی که در سال اقتصاد مقاومتی قرار داریم انتظار داریم تصمیمات در مورد تحول و پیشرفت و توسعه استان بر مبنای اقتصاد مقاومتی گرفته شود.

وی افزود:  جاهایی که درمورد پیشرفت استان چوبی لای چرخ گذاشته می شود اینجا مسئول اطلاعات باید ورود پیدا کند چراکه شرایط امروز ما ویژه است و همه مدیران و استاندار باید دست به دست یکدیگر دهند تا مشکلات استان برطرف شود.

امام جمعه گرگان گفت: جایی که در مسیر پیشرفت مشکل پیدا می شود یا عمدی است یا عدم توانمندی است که حتما باید با آن برخورد شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با اصلامبک اسلاخانف، مشاور رییس جمهور روسیه اظهار کرد: پوتین شخصیت بسیار خوبی است و من به ایشان علاقه مند هستم، دوباربه ایران سفر داشتند بار نخست بلافاصله نزد رهبرمعظم انقلاب رفتند.

وی افزود: سلام من را به اقای پوتین برسانید و بگوید به نظر من در دنیا جایگاه روسیه را بازسازی کرده اند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: حضور روسیه در خاورمیانه و در سوریه در سطح جهانی جایگاه روسیه را ارتقا داد چراکه امریکایی ها تصور می کردند روسیه از صحنه خارج شده است و  تصور می کردند رقیبی ندارند اما این حضور خیلی موثر بود.

اصلامبک اسلاخانف، رئیس جمهور اسبق چچن و رئیس رسمی انجمن اجرای قانون و خدمات ویژه روسیه هم در این دیدار اظهار کرد: مشاور رییس جمهور روسیه گفت: شب گذشته دیدم مسلمانان چگونه با خنده و خوشحالی با یکدیگر صحبت می کردند و این نمایانگر مصداق واقعی مسلمانی است و من این موضوع را در روسیه در قالب مقاله ارائه می کنم.

وی افزود:  ترامپ دشمن مسلمانان است و سالانه صدها میلیارد تومان هزینه مقابله با مسلمانان را می پردازد اما نتیجه ای برایش ندارد.

مشاور پوتین گفت: وضعیت بدی برای مسلمانان در دنیا وجود دارد اما آن ها همیشه با یکدیگر هستند، متاسفانه بدی ماجرا این است که بسیاری ازکشورهای مسلمان با یکدیگر همراه نیستند همانطور که در قرآن آمده مسلمانان باید از یکدیگر حمایت کنند نه اینکه مثل قطر و عربستان یا عربستان و یمن شوند.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت‌الله سید کاظم نور مفیدی در سومین اجلاسیه نماز گلستان اظهار کرد: این حضور باشکوه نشانه اهمیت و جایگاه والای نماز در نگرش همه ماست که امیدواریم این نگاه و جایگاه بر اساس احادیث اسلامی در نظر گرفته‌شده و نماز در بین جامعه و نسل جوانمان رونق پیدا کند.

وی افزود: حضرت موسی در آن شب تاریک و پرحادثه آتشی را دید و به سمت آن حرکت کرد تا شاید بخشی از آتش  را برای خانواده خود ببرد، اما وقتی نزدیک شد متوجه شد این آتش معمولی نیست.

امام‌جمعه گرگان گفت: ندایی به حضرت موسی خطاب شد که من تو را انتخاب کردم و تو مختار من هستی پس به آنچه به‌عنوان وحی به تو القا می‌شود گوش فرا بده.

آیت‌الله نور مفیدی اظهار کرد: خدای متعال در این وحی به مسئله توحید و معاد اشاره کرد که اصول همه ادیان آسمانی است.

وی گفت: خداوند فرمود ای موسی یک معبود در عالم وجود هست و آن‌هم من هستم، پس بنده من باش و قبل از اینکه به مسئله قیامت اشاره کند به تکلیف دیگری اشاره کرد که بین توحید و معاد قرار دارد و آن نمازخواندن بود، این نشان‌دهنده جایگاه والای نماز است.

آیت‌الله نور مفیدی ادامه داد: خداوند می‌فرماید روز قیامت خواهد آمد چه بخواهید چه نخواهید، و من می‌خواهم این روز را و این حادثه عظیم نهایت دنیا را مخفی نگه‌دارم، چراکه اگر قیامت و معاد نباشد خلقت هم لغو است.

وی افزود: من قیامت را برای آینده زندگی انسان‌ها در نظر گرفتم تا زندگی دنیا این‌گونه نباشد که لغو شد و هرکسی در این دنیا هر کاری دلش خواست کرد و با تمام شدن دنیا خوب و بد باهم فرقی نکند.

امام‌جمعه گرگان تصریح کرد: اگر این‌طور باشد پس برد با کسانی است که به خود زحمت پیروی از انبیا و انجام تکالیف اللهی را ندادند و خود را آزاد می‌دیدند.

 

 

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان گفت: باید عالمی وجود داشته باشد که خیلی برتر از زندگی مادی دیده شود و دیده شود انسان‌های خوب چه جایگاهی پیدا می‌کنند، جایگاه محمد (ص) کجاست و جایگاه ابوجهل و امثال آن کجاست.

امام‌جمعه گرگان ذکر را مسئله مهمی نام برد و گفت: تا اسم ذکر می‌آید یاد این می‌افتیم تسبیحی دست بگیریم و ذکری بگوییم اما باید بدانیم که ذکر منزلت و مرتبه بالایی است و همه دارای ذکر هستند حتی یک فرد آمریکایی، یهودی و ... .

وی گفت: آن چیزی که ذهن انسان‌ها را به خود مشغول می‌کند و رفتار و فعالیت‌های انسان را به سمت خودش جلب می‌کند ذکر نام دارد به‌عنوان‌مثال تمام انسان‌ها دارای ذکر هستند، یکی ذکرش پول است یعنی از ذهنش مسئله پول خارج نمی‌شود چه در مغازه و چه در صف نماز فکر پول او را به خود مشغول کرده و حتی در خواب هم پول می‌بیند. برخی دیگر ذکرشان مقام است و دائماً این ذکر را با خودشان به همراه دارند.

وی تصریح کرد: نکته اساسی دعوت انبیا از مردم برای همین ذکر است و انبیا آمده‌اند ذهن بشر را از هر ذکری پاک کنند چراکه بشر در شأنش نیست به این ذکرها مشغول شود بلکه جایگاه انسان به‌قدری بالاست که قلب او فقط باید جای ذکر خدا باشد.

امام‌جمعه گرگان بابیان اینکه نماز ناهی از فحشا و منکر است، گفت: نماز وسیله‌ای برای جا انداختن ذکر در دل‌های ماست و افرادی که به نکته اساسی توجه نمی‌کنند از آن غافل هستند.

وی ادامه داد: در مورد پیامبر اسلام اول می‌گوییم بنده خداست و بعد می‌گوییم نبی خدا، چون بنده بود نبی شد و این مقام عبودیت بوده که رسول خدا را به‌جایی رساند که خداوند او را عروج دهد اهمیت نماز این است که روزی پنج بار در محضر ربوبیت حاضر شویم و «ایاکنعبد و ایاک النستعین» را تکرار کنیم و نماز باید ذکر را در دل‌ها زنده کند.

آیت‌الله نور مفیدی اظهار کرد: برخی نمازها را وقتی بالا و نزد خداوند می‌برند وجود ملکوتی نماز، نمازخوان را دعا می‌کند اما نماز بد صاحب خود را روسیاه می‌کند.

 وی ادامه داد: فضای مجازی برای افرادی است که جایگاه خود را پیدا نکرده است باید از فضای مجازی عالمانه، متفکرانه و به‌روز و با شناخت مخاطب و با زبانش خودش با آن‌ها صحبت کنیم.

امام‌جمعه گرگان گفت: بیان فضای مجازی باید فرق داشته باشد و این چیزی است که قرآن هم به آن عنایت می‌کند  و آنچه مهم است این بوده که انبیا با زبان حاضر مردمشان با آن‌ها صحبت کند .

آیت‌الله نور مفیدی اظهار کرد: پیروزی اخیر جداً ما را خوشحال کرده و این ریشه فساد و غده سرطانی که هر چه در موردشان  کلام زشت به‌کاربرده شود کم است نه‌تنها خطری برای منطقه بلکه خطری برای جهان اسلام بودند.

وی گفت: لازم است بابت این پیروزی بزرگ از آیت‌الله سیستانی مرجع عالی‌قدر در عراق، از رهبر معظم انقلاب و سردار سلیمانی تشکر ویژه داشته باشم.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیرکل کتابخانه های گلستان اظهار کرد: آدمی تنها  و غریب است و در طول زندگی خود تلاش می کند این تنهایی را به گونه ای برطرف کند و راه های مختلفی هم برای رفع این تنهایی وجود دارد.

وی افزود: بهترین راه برای اینکه انسان در هیچ جا و مکانی و زمانی تنها نباشد و احساس تنهایی نکند ایمان داشتن به خداست.

امام جمعه گرگان گفت: خدای متعال بهترین پشتیبان و یاور است و هر زمانی و مکانی انسان دلش با خدا باشد خدا همراه او خواهد بود چراکه بهترین چیزی که می تواند انسان را از غربت و تنهایی که همگی ما به نوعی با آن درگیر هستیم نجات دهد ایمان به خداست.

وی تصریح کرد: اصولا انسان طالب  انس و رفاقت است و در جلساتی و نشست هایی  رفت و آمد می کند تا خود را از تنهایی نجات دهد و یکی از چیزهایی که می تواند بهترین انس و رفیق انسان باشد کتاب است.

امام جمعه گرگان گفت: انس با کتاب از دوران طفولیت می تواند شروع شود و تازمان پیری ادامه داشته باشد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: از نظر روانشناسی باید فرزندان خود را از دوران کودکی به کتاب و کتابخوانی عادت دهیم چراکه کتاب در هر سنینی می تواند رفیق خوبی باشد.

وی افزود: کتاب بوستان دانشمندان است و دانشمندان هرگاه بخواهند تفریح کنند به سمت کتاب می روند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه تشویق مردم به سمت کتاب و کتابخوانی از طریق نرم افزار کار خوبی است، افزود:  از آنجایی که اطلاعات ما کم است در جلسات دوستی یا فامیلی که شرکت می کنیم  نمی توانیم از آن ها بهره ببریم و این جلسات تلف می شود چرا که صحبت ها پیرامون مسائل روزمره است.

وی افزود: مسئله اطلاعات عمومی و سوق پیدا کردن جامعه به این سمت موضوعی است که باید جدی گرفته شود.

امام جمعه گرگان گفت: انسان ها اگر بدانند اطلاعات عمومی شان موجب درخشش آن ها می شود و داشتن اطلاعات عمومی را برای نسل امروز یک امتیاز در نظر بگیریم می تواند مشوق خوبی برای جوانان باشد تا به سمت کتاب خواندن و کسب اطلاعات حرکت کنند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقه کتابخوانی رضوی که همراه با جوایز است، اظهار کرد:  برای استانی که بیش از یک میلیون و 800 هزار جمعیت دارد شرکت کردن 17 هزار نفر دراین مسابقه عدد بسیار کمی است.

امام جمعه گرگان گفت: جوانان ما امروزه به سمت فوتبال کشیده می شوند و طرفدار یک تیم خاص بودن را نوعی امتیاز برای خود تلقی می کنند و حتی ممکن است در برخی مواد بر سر همین فوتبال درگیری هایی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم اطلاعات عمومی در جامعه ما امتیاز محسوب شود، ادامه داد:  این کار زمان بر بوده اما می توانیم امیدوار باشیم با برنامه ریزی کنیم جامعه را به سمت اطلاعات عمومی سوق دهیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه زمانی مسابقات کتابخوانی برگزار می شد و سوالات از بین کتاب های شهید مطهری مطرح می شد، افزود: این کار مقطعی بود اما باید انگیزه ای همیشگی و عمومی در جامعه وجود داشته باشد تا به عنوان امتیاز تلقی شود و مردم بدانند اگر در رابطه با آن اطلاعات نداشته باشند مردم به گونه ای دیگر با آن ها رفتار می کنند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: مثلا با ورود فضای مجازی افرادی که تاکنون استفاده ای ازآن نداشته اند احساس بی سوادی می کردند و به دنبال یادگیری آن می روند.

وی افزود: در سفری که به ژاپن داشتم متوجه شدم در قطارها همه مسافران به مطالعه می پردازند و حتما چیزی در کتاب هایشان وجود دارد که همه را به سمت این کار می کشاند و امیدوارم روزی در کشور ما وضعیت کتابخوان های ما بهتر از وضعیت فعلی شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان، آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی در پنجمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی در ایران که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: اخلاق در زندگی بشر جایگاه والایی دارد در حدی که پیامبر بزرگ اسلام فلسفه بعثت خود را ترویج اخلاق در امت اسلامی می‌داند، چراکه اخلاق هم در تعالی شخص و هم در تکامل انسان نقش بسیار مهمی دارد.

وی افزود: اگر قرار باشد جامعه بر اساس قوانین خشک و بی‌روح و بدون اخلاق جاری داشته باشد زندگی رونق و صفایی ندارد.

 

آیت‌الله نور مفیدی اظهار کرد: هر زندگی و جامعه نیازمند سه اصل اساسی است، عالمی را که فقیه باشد، دین فهم و دین‌شناس باشد و همچنین خداترس باشد.

امام‌جمعه گرگان بابیان اینکه طبابت و پزشکی جزو مبانی و اصول جامعه بوده، افزود: فلسفه و طبابت جزو دو علم قدیمی در بشریت است.

وی اظهار کرد: پزشک نباید خود را مؤثر بداند بلکه باید خود را وسیله‌ای بداند که خداوند اراده خودش یعنی شفا را به‌ وسیله دستان پزشک بر بشریت جاری می‌سازد.

 

نماینده ولی‌فقیه در گلستان بابیان اینکه ایجاد آرامش روحی و روانی برای بیمار یکی از وظایف پزشک است، گفت: طبیب باید محرم اسرار مردم باشد و مردم مطمئن باشند حرف‌هایشان به‌جایی سرایت نمی‌کند و تحمل بیمار و درد و دل‌هایش از اخلاق پزشکی است.

وی بابیان اینکه کشور با مشکلات زیاد اقتصادی روبه‌روست، تصریح کرد: من از یک افق بالاتر به کشور و مسائل آن نگاه می‌کنم و آینده کشور را روشن می‌بینم و اگر مسئولان بتوانند تک‌وتنها سیاست کلی آمریکا را خنثی کند می‌تواند پیروز شود و مشکلات دیگر را هم حل کند.