آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: لازم می دانم از همه انهایی که برای استان همدردی کردند  تشکر و قدردانی کنم از مقام معظم رهبری و مراجع تقلید و سایر شخصیت ها و حوزه های علمیه و مردمی که از روزهای اول وارد صحنه شدند و با نهایت توانشان کمک کردند تشکر می کنم امیدوارم خدای متعال به آن ها توفیق دهد .انشالله سایه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مستدام باشد که با دستور خودشان و فرمان به نیروهاس نظامی (سپاه و ارتش و...)در حال باز کردن گره های مردم در مناطق سیل زده هستند .

وی افزود: سیل گلستان حادثه بزرگی بود و توان و امکانات و مدیریت استان به اندازه این امکانات و حادثه نبود و لذا طبق جریان طبیعی مشکلاتی در برنامه ریزی ها وجود داشته باشد امیدواریم به حول و قوه الهی این مشکلات حل شود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: الان در برخی استان های دیگر هم سیل جریان پیدا کرده اما خسارت هایی که وارد کرده به اندازه استان ما نبوده است، این سیلی که در برخی استان ها امده سریع امده و تمام شده است اما در استان ما اق قلا و شهرهای دیگر همچنان در محاصره آب است، امیدوارم با تمهیداتی که انجام می شود این مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه حادثه سیل در استان ما عمیق تر و ماندنی تر شده است، ادامه داد: در این ایام با پشتیبانی مردم کمک های زیادی انجام شده است و تاکنون 70 هزار غذای گرم برای مردم این منطقه اماده شده و فرستاده شده است، باید بدانیم روزانه 20 هزارپرس غذا تامین کردن کار سختی است با مدیریتی که تحقق پیدا کرده است امیدواریم این حادثه هرچه زودتر رخت بربندد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: من از همه مسئولان تشکر می کنم ،حادثه بزرگتر از ظرفیت استان بوده است، نیروهای نظامی کار کرده اند و مردم هم پشتیبانی کرده اند و تا به اینجا رسانده شده اما مشکلات بعد از این دوران سخت و دشوار است امیدوارم خدا این توفیق را به ما دهد بعد از فروکش کردن آب ها با برنامه ریزی ها مشکلات را رفع کنیم.

وی گفت: خیلی از عزیزان آمدند و کمک های خوبی به سیل زدگان داشتند، از ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستتضعفان تا مردمی که در انتظار کمک کردن هستند، انشالله این مرحله را هم با خوبی  برنامه ریزی درست پشت سر می گذاریم.  امام جمعه گرگان با بیان اینکه از چند جهت خسارات باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: مزارع مردم که اقتصاد استان بر اساس کشاورزی است باید مورد توجه قرار گیرد چراکه بیشتر مردم سیل زده از طریق کشاورزی و دامداری تامین معاش می کنند، گفته می شود تا کنون 200 هزار هکتار آسیب دیده است، حدود 10 هزار هکتار دام سبک از بین رفته است،700 خانه به طور کامل تخریب و 6 هزار خانه بین 30 تا 70 درصد صدمه دیده است.

وی ادامه داد: آن چیزی که زود باید به آن توجه شود نیازهای روزانه و روزمره مردم است. مثل فرش خانه ای که در آب رفته و خراب شده است، یخچال و تلویزیون و ... معیشت روزانه که به آن نیاز است و عدد کمی هم نیست یا مغازه هایی که زیر اب رفته است، این ها چیزهایی است که باید با سرعت مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه گرگان گفت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره)گفتند تا چهار هزار بسته را تقبل کردند که بین آسیب دیدگان توزیع کنند، همچنین 4 هزار دام در اختیار مردم می گذارند و سه هزار شغل هم ایجاد می کنند که با وام بدون بهره برای خود اشتغال زایی کنند.

آیت الله نورمفیدی گفت: من اعتقاد دارم همه مردم هم باید وارد صحنه شوند در همین راستا از برخی از استان ها به من زنگ زدند، مردم باید با پشیبانی خودشان و حضور در صحنه در رفع آسیب های وارده کمک کنند.

وی افزود: قرار شد برای وام هایی که کشاورزان در گذشته گرفته اند بانک ها به آن ها مهلت دهند و آسان هم مهلت داده شود.

امام جمعه گرگان گفت: من در بازدید از کمپ های اسکان دیدم چون کودکان زود متاثر می شوند برایشان سرگرمی گذاشته بودند که حتی به این فکر هم بودند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم عروسی در محمدآباد گفت: این عروسی نشانگر این است گرفتاری ها و خسارات این مردم را از پای در نیاورده است و برنامه عروسی خود را برگزار کردند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه مردم منطقه ما با این همه مشکلات از پای در  نیامدند، در رابطه با عملکرد صدا و سیما اظهار کرد: در صدا و سیما هم مثل همه دیگر عزیزان ممکن است جایی از دستشان دربروند در چنین شرایطی همه باید از جهات مادی  معنوی کمک کند به جای اینکه مردم را آرام کنیم نباید روحیه مردم را خراب کنیم من نقد را به صدا و سیما دارم ، ممکن است جاهای حساس کمتر پرداخته شود نقدهای مردم گفته شود اینکه ما چیزهایی را زیر سوال ببریم درست نیست.

وی در رابطه با تشکیل کمیته تحقیق گفت: یکی از خواسته های من ازوزرا و هیئت دولت همین بوده است در سیل سال 81 گلستان کشته های زیادی داده است حتی تا قربان آباد آق قلا سیل آمده بود اما آن روزها به این شدت نبود و یا شاید به این سرعت نبود، من از هیئت دولت خواسته ام که فکر اساسی شود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: دولت باید زهکشی ها را ادامه دهد یکی از فایده هایی که دارد این کانال ها در مواقع خطر سیل رابه سمت دریا منتقل کند اما فواید اقتصادی بسیار بالایی دارد زمین هایی که تا 500 کیلوگرم برداشت داشته به دو تن و سه تن رسیده است و مردم بسیار خوشحال هستندحتی ایجاد اشغال می کند باید و حتما این کار انجام شود.

وی ادامه داد: کمیته مخصوص برای این کار باید تشکیل دهند تا با زهکشی ها هم رونق اقتصادی ایجاد کنند هم این فایده را داشته باشند.

امام جمعه گرگان با اشاره به اشکالاتی که به جاده ها و پل سازی ها وارد شده، اظهار کرد: اشکالات زیادی وجود  دارد  که باید مطرح شود نقد منطقی شود اما نه برای تخریب دیگران، بلکه نقد برای اصلاح امور که نشانه رشد جامعه است.

آیت الله نورمفیدی گفت: رسول خدا (ص) فرمودند عملی که بدون علم انجام بگیرد و دانش و تدبیر در آن نباشد ضررش بیشتر از نفعش هست پیشنهاد من این است که هر کاری می بایست بررسی شود.

پیام تسلیت حضرت  آیت‌الله نورمفیدی در پی جان باختن جمعی از هم استانی های عزیز در حادثه غرق شدن قایق امداد رسانی به سیل زدگان گمیشان

 بسم الله الرحمن الرحیم

الذین اذا اصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون

 

خبر تأسف بار جان باختن جمعی از هم استانی های عزیزمان در حادثه شب گذشته غرق شدن قایق امداد رسانی به سیل زدگان گمیشان موجب تألم و تأثر عمیق قلبی اینجانب گردید.

 

امیدوارم با همت و تعهد شایسته همه مسئولین امر، هرچه سریعتر امدادرسانی و کمک مؤثر و فراگیر به حادثه دیدگان سیل غم بار صورت پذیرد و با بسیج همه نیروها، از بار این مصیبت کاسته شود.

 

اینجانب ضمن عرض تسلیت به محضر شریف مردم استان بویژه عزیزان ترکمن صحرا  و ابراز همدردی و تأسف و تأثر فراوان به خانواده های داغدار، غفران واسع برای درگذشتگان وصبر و اجر برای بازماندگان و سلامت و عافیت کامل برای آسیب دیدگان و مجروحان سیل گلستان از خداوند بزرگ مسئلت می‌نمایم.

 

و السلام علکیم و رحمة الله و برکاته

سید کاظم نورمفیدی

۷فروردین ۹۸

نماینده ولی فقیه در استان گلستان وامام جمعه گرگان با ورود ریاست محترم جمهور در فرودگاه گرگان بلافاصله در مناطق گرفتار در سیل حاضر شده و ضمن بازدید از نزدیک به مردم آسیب دیده به گفتگو پرداختند.

گفتنی است در ادامه دکتر روحانی و آیت الله نورمفیدی  به اتفاق جمعی از وزراء و معاونین در جلسه شورای اداری استان حضور یافته ودر خصوص سیل گلستان تدابیر و تمهدیداتی را مصوب نمودند.

 

  مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران کشور طی پیامی به نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان  گفت: به فرمایش مقام معظم رهبری وحدت مثال زدنی مردم شریف شیعه و سنی آن منطقه؛ در حل مشکلات و آلام عزیزان راهگشاست.

در متن این پیام آمده است:

بسمه تعالی

محضر مبارک حضرت آیت الله نورمفیدی

نماینده معزز ولی فقیه در استان گلستان

 

خبر غم بار حادثه سیل استان گلستان در مناطق گنبدکاووس، مینودشت به ویژه شهرها و روستاهای آق قلا، گالیکش و بندرترکمن موجب تالم فراوان شد.

بدون شک همت والا، همدلی، استقامت و پایداری و به فرمایش مقام معظم رهبری وحدت مثال زدنی مردم شریف شیعه و سنی آن منطقه؛ در حل مشکلات و آلام عزیزان راهگشاست.

انتظار می رود که مسئولین محترم کشوری و استانی جهت رفع مشکلات فراوان مردم حادثه دیده، تلاش وافر نمایند.

اینجانب ضمن ابراز همدردی با مردم عزیز آن خطه و تقدیر از زحمات و پیگیری های حضرتعالی و مسئولین لشکری و کشوری و طلب صبر از درگاه خداوند متعال، از مسئولین و طلاب حوزه های علمیه خواهران آن استان می خواهم که به فراخور توان خود، جهت کمک و تسکین آلام مردم شریف سیلزده تمام توان مادی و معنوی خود را به کار بندند.

 

عبدالکریم بهجت پور

مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران کشور

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  (ره)با ایشان اظهار کرد: در جلسه ای که علمای ترکمن صحرا در استانداری جمع بودند من به این نکته اشاره کردم که از نظر بینش اسلامی ما روایات داریم خدا اگر بنده ای را دوست داشته باشد مدام سرش را زیر اب بلا و گرفتاری ها می‌برد.

وی افزود: در مبنای قرآنی اصولا ابتلا می گویند سازنده است شهید مطهری می فرمود اگر می خواهید فرزندتان را شنا یاد دهید اگر صدتا کلاس هم برایش بگذارید شنا یاد نمی گیرد بلکه باید او را در آب بیندازیدو مواظبش باشید خودش راه بیرون آمدن را یاد می گیرد فلسفه این هم همین است و خداوند  برای ورزیده شدن شما را در مشکلات می اندازند، به آن ها گفتیم خدای متعال گاهی قصد تلنگر زدن دارد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: اقای فتاح گفت این منطقه مغفول واقع شده است و خیلی مورد توجه نبود اما این حادثه موجب شد توجهات به این سمت شود.

وی تصریح کرد: من بارها گفتم استان ما و اهل سنت ما خوب هستند ودر اوایل انقلاب چریک های خلق خیلی استان ها رفتند و توانستند کارهایی بکنند اینجا هم آمدند اما اینجا زمینه نبود.

امام جمعه گرگان گفت: اما انصاف نیست به کردستان رسیدگی شود اما به استان ما رسیدگی نشود مردم بسیار خوبی هستند من شخصا قدردان آن ها هستم.

آیت الله نورمفیدی گفت: از اول انقلاب به این نکته توجه داشتم که اگر به دنبال امنیت پایدار هستیم راهش راه دیگری است.

وی با بیان اینکه ما مردم خوبی داریم، افزود: مزارع، خانه های مردم و وسایلشان از بین رفته است حتی بسیاری از مغازه ها و سرمایه های آن از بین رفته است که باید مورد توجه ویژه قرار دهیم.

امام جمعه گرگان گفت: معتقدم باید هرچه زودتر در رفع مشکلات مردم کوشش کنیم و برای سه تا چهار هزار خانوار نیازهای اولیه تامین کنیم.

 وی تصریح کرد:رئیس کمیته امداد خبر خوبی دادند و گفتند خانه های خانواده های تحت پوشش کمیته امداد شامل بیمه بوده است که این امر بار سنگینی را بر می دارد.

امام جمعه گرگان گفت: مشابه این سیل در گذشته هم اتفاق افتاده است و دولت باید فکری اساسی برای این موضوع کند، من به آقای جهانگیری گفتم کانال های زهکشی که ایجاد کرده اند توانسته در انتقال آب موثر باشد.

وی تصریح کرد: در سفر نخست ریاست جمهور به گلستان قرار براین شد که دولت 280 هزار هکتار از اراضی گلستان را زهکشی کند که تاکنون 34 هزار هکتار انجام شده است، حرف اصلی ما این است که دولت قبل از اینکه کار به خسارت برسد این هزینه را متحمل شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: رهبرمعظم انقلاب به استان گلستان عنایت داشتند که دستور دادند نیروهای نظامی پای کار بیایند و دولت هم کار خود را انجام داده اما این حادثه بزرگ بود و در ظرفیت استان نبود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: باید ضعف ها را مد نظر قرار دهیم و از مسئولان بخواهیم آن ها را برطرف کنند.