مدرس حوزه علمیه قم با اشاره به ترور شهید فخری زاده، گفت: باید با تقویت فعالیت‌های علمی و توانایی‌های دفاعی کشور، دشمنان را در رسیدن به اهداف چندگانه‌ای که از ترور دانشمندان هسته‌ای دارند، ناکام بگذاریم.

آیت الله سید مجتبی نورمفیدی در درس خارج اصول که به‌صورت مجازی پخش شد، افزود: این ترورها و خونریزی‎ها نه‌تنها مانعی بر سر راه ملت ایران و انقلاب ایجاد نمی‎کند، بلکه انگیزه‎ها را برای تلاش بیشتر کرده، مایه اتحاد و انسجام می‎شود و روح مقاومت را در کالبد ملت تقویت می‏نماید.

وی با اشاره به اهداف دشمنان از ترور دانشمندان هسته‌ای، گفت: دشمنان سعی دارند با ترور دانشمندان هسته‌ای، تلاش‌های علمی آن‌ها را متوقف کنند و با ارعاب دانشمندان و پژوهشگران، از ورود آن‌ها در این مسیر جلوگیری کنند.

وی اضافه کرد: ارعاب ملت ایران نسبت به خودباوری، خوداتکایی، اعتماد به نفس و مقاومت و همچنین ایجاد مانع بر سر راه تقویت قدرت بازدارندگی و توانایی‎هایی دفاعی ایران از اهداف دیگر ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان است.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این‌که باید هوشمندانه قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور را تقویت کنیم، بیان کرد: بسیاری از توانایی‌ها لزوماً برای استفاده و به‌کارگیری نیست، ولی جنبه بازدارندگی این تجهیزات بسیار مهم است.

وی با بیان این‌که امروز مفهوم بازدارندگی یک عامل بسیار موثر در قدرت و اقتدار یک کشور است، تصریح کرد: با تقویت قدرت دفاعی کشور می‌توانیم در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان بایستیم و استقلال کشور را حفظ کنیم.

وی با بیان این‌که از دست دادن چهره‎های خدوم، دانشمند و دوراندیش بسیار تاسف بار و خسارت زاست، اضافه کرد: چنین چهره‎هایی که سال‎های سال بی‌ادعا و بدون نام و نشان برای کشور افتخارآفرینی کرده‌اند، نه‌تنها مایه مباهات ملت ایران، بلکه موجب فخر امت اسلام هستند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به شخصیت و دانش شهید فخری زاده، گفت: این شهید دانشمندی متعهد، به‌روز و مقید به رصد و مطالعه مطالب جدید علمی در رشته کار خود بود که باید سرمشق همه دانش‌پژوهان حوزه و دانشگاه باشد.

وی با تاکید بر این‌که این شهادت‎ها باعث حرکت بیشتر و قدرت بیشتر ملت شده است، افزود: تلاش علمی که کشور را از وابستگی به بیگانگان نجات دهد و خودباوری را به جوانان هدیه کند، بسیار ارزشمند است و شهید فخری زاده در تمام عمر خود این هدف را دنبال نمود که این راه باید در کشور زنده بماند و ادامه یابد.

 

 نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان با صدور پیامی شهادت دکتر محسن فخری‌زاده  را تسلیت گفت:

 متن پیام به این شرح است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

شهادت مظلومانه اندیشمند پدافند هسته ای کشور دکتر محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در عملیات تروریستی دشمن جاهل و شرور ایران اسلامی را به رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی ) ، جامعه علمی کشور و عموم مردم عزیز تبریک و تسلیت عرض می نمایم.

 ایران اسلامی که قربانی مدام سیاست های سلطه در گسترش تروریسم بوده است، این بار نیز یکی از فرزندان خدوم خود را از دست داد و اما خون این شهید گرانقدر و دیگر بیگناهان و قربانیان ترور، همانند گذشته، اشغالگران و سلطه خواهان را  رسواتر خواهد کرد.

  ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی و قدرتهای بزرگ و دست نشانده های آنها، از  نهادهای امنیتی و اطلاعاتی می خواهم  با بکارگیری تمام توان اطلاعاتی عاملان این ترور  را شناسائی و به سزای اعمال ننگین برساند.

 

آیت الله نورمفیدی در گفتگو با صدا و سيماي مركز گلستان بمناسبت هفته بسیج

امام(ره) با تشکیل بسیج مردم را وارد عرصه دفاع از کشور و انقلاب کرد

آیت ا... حاج سید کاظم نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان و امام جمعه گرگان، بمناسبت هفته بسیج مستضعفین، در گفتگو با خبرنگار صدا و سیمای استان گلستان ضمن گرامیداشت 5 آذر سالروز تاسیس نهاد مردمی بسیج و همچنین واقعه 5 آذر گرگان در ایام انقلاب اسلامی گفتند:

«هفته بسیج بسیار هفته مبارکی است. در شرایطی که همه دست به دست داده بودند که انقلاب را به هر شکل ممکن نابود کنند امام(ره) با تشکیل بسیج مردم را وارد عرصه دفاع از کشور و انقلاب کردند. این اقدام امام راحل بگونه ای یک الهام الهی  بود، بنابراین تشکیل بسیج یک امر مبارک و یک امداد غیبی بود که خدا این امر را به دل امام(ره) انداخت تا به امروز هم حضور بسیجیان در همه زمینه ها خصوصا مقابله با توطئه های دشمنان یکی از عوامل حفظ نظام بوده و خواهد بود.

اگر دور اندیشی امام  راحل و تشکیل بسیج نبود دچار مشکل می شدیم اما وقتی را که مردم  با حضور در اقیانوس بیکران بسیج وارد عرصه دفاع شدند این انقلاب بیمه شد.

همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند بسیج یک مجموعه ی گسترده ای است که اختصاص به یک قشر و زمان و منطقه ای ندارد و همه مردم در آن حضور دارند و در هر زمان و هر کجا حتی در دورترین نقاط کشور مردم می توانند وارد این سازمان مقدس و مبارک شوند.

تشکیل بسیج و حضور بسیجیان در عرصه های مختلف یک امر بسیار مهمی بوده است امروز نیز باید اعتراف کنیم پیشرفت هایی را که در کشور ایجاد شده یکی از ریشه ها،عوامل و زمینه های آن تفکر بسیجی است.

بسیجی یعنی کسی را که در هر کجا و هر زمان کشور به او  نیاز داشت وارد میدان شود، بنابراین ما بسیج را یک تشکیلات نظامی نمی دانیم و به مصداق فرمایش رهبر معظم انقلاب اگر کشور برای پیشرفت و حفظ  نظام در کلیه زمینه ها به چیزی نیاز داشته باشد این بسیج است که باید ورود پیدا کند.

5آذر که روز تشکیل بسیج  است روز حماسه 5 آذر گرگان هم است روزی که جوانان این شهر در آن شرایط خاص وارد عرصه شدند و آن تظاهرات وسیعی را به راه انداختند که در این تظاهرات عده ای از جوانان عزیز به شهادت رسیدند که لازم میدانم یاد و خاطره این شهدای گرانقدر را گرامی بداریم.»

 

آیت الله نورمفیدی در گفتگو با سیمای مرکز گلستان:

تلاش برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا وظیفه شرعی و انسانی همگان است

آیت ا... حاج سید کاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیمای مرکز گلستان، تبعیت از تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا و تلاش برای قطع زنجیره انتقال این بیماری را وظیفه شرعی و انسانی همه آحاد جامعه دانست و ازعموم مردم به ویژه هم استانی های گلستانی خواست از هیچ تلاشی برای مبارزه با این ویروس فروگذار نکنند.

ایشان در این مصاحبه گفتند: این روزها موج سوم ویروس کرونا در کشور شروع شده است، متاسفانه این موج با شدت زیادتر، بیماران بیشتری را در کشور مبتلا کرده وعدد جانباختگان هم طی این چند مدت به بالاترین حد رسیده است، لذا همه وظیفه  دارند در مقابله با این ویروس همکاری ویژه داشته باشند.

نماینده مقام معظم رهبری افزودند: انصافا در این مدت کادر پزشکی و درمانی و پرستاران با انجام وظیه خود سنگ تمام گذاشتند، شهید دادند، اما این به تنهایی کافی نیست و مردم هم وظیفه اسلامی، انسانی دارند و همان طور که نماز خواندن بر ما واجب است این جا هم از لحاظ شرعی واجب است که دستورات ستاد مبارزه با کرونا را رعایت وعمل کنیم و در کنار رعایت دقیق دستورالعمل‏های بهداشتی و پیشگیری، دست توسل مان را هم  به درگاه الهی دراز کنیم. زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی باید جدی گرفته شود و همزمان مسئله دعا هم بسیار مهم است. خدای متعال در چنین شرایطی به بندگانش دستور داده که متوجه ذات اقدس الهی باشند. خداوند در قرآن فرموده «أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ »امروز بشریت در مقابل این ویروس مضطر است و به این زودی ها هم معلوم نیست که بتواند به یک راه مطمئنی در مقابله با آن برسد. بنابراین همه در حال اضطرار هستیم و انسان مضطر را کسی جز خداوند متعال پاسخگو نیست. طبق آیه شریفه قرآن کریم خداوند ما را دعوت کرده در حال اضطرار و ناچاری دست دعا به درگاه الهی بلند کنیم و از خدا کمک بخواهیم.

آیت ا... نورمفیدی اضافه کردند: امیرمومنان علی علیه السلام در دعای کمیل می فرماید «يَا مَنِ اسْمُهُ دَوَاءٌ، وَذِكْرُهُ شِفاءٌ» ای خدایی که اسم تو درمان دردمندان است. انسان بیمار وقتی را که از عمق جانش اسم خدا را بر زبان جاری می کند آرام می شود «ارْحَمْ مَنْ رَأْسُ مالِهِ الرَّجاءُ» خدایا رحم کن به ما در این شرایط «يَا سَابِغَ النِّعَمِ، يَا دَافِعَ النِّقَمِ» ای خدایی که همیشه نعمت هایت را به سوی ما سرازیر می کنی.

این ویروس خطرناک از جمله سختی ها و گرفتاری هاست که دامنگیر بشریت شده، لذا از خداوند بخواهیم عنایتی کند تا بشریت بتواند این گرفتاری را از سر راه خود بردارد.

ایشان گفتند: توصیه بنده دراین شرایط به همه مردم دعا به درگاه الهی است. بعد از خواندن نماز دعا کنند و آنهایی را که سحر خیز هستند در دل شب و وقت سحر که موقع عنایات خاص حضرت حق به بندگان است دست به دعا شوند .در بعضی از روایات داریم خداوند در شرایطی از بنده مضطرخود حیا می کند و به او پاسخ می دهد. بنابراین اگر همه مردم به درگاه الهی دعا کنند خداوند حیا می کند که پاسخ بندگانش خودش را ندهد. از همه مردم تقاضا دارم از دعا غافل نشوند و با تضرع به درگاه الهی بخواهیم هر چه زودتر خداوند این بلا را از جامعه بشریت مخصوصا جامعه خودمان بردارد تا به سلامتی از این گرفتاری خارج شویم .

 

دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان، درگذشت مادر سردار شهید صادق مکتبی را تسلیت گفت؛ متن این پیام به شرح زیر است:

 

 بسم‌الله‌ الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

 

شهادت هنر مردان خداست و افتخاری بزرگ، اما والاتر از آن هنر مادران بزرگوار و عزیزی است که با تقدیم فرزند رشید و مومن خویش، برای اسلام و ایران، افتخاری ماندگار آفریدند.خبر درگذشت ام الشهید حاجیه خانم هاجر صادقی مادر سردار رشید اسلام شهید صادق مکتبی موجب تألم و تأثر خاطر شد.  با تسلیت به خاندان محترم مکتبی، از خداوند متعال برای آن بانوی بزرگوار و فرزند رشیدش که نامش در کتاب زرین دوران دفاع مقدس می درخشد، علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.