چهارمین جلسه شورای حوزه علمیه استان در سال 97 با حضور آیت الله مقتدایی عضو محترم شورای عالی حوزه های علمیه در بیت آیت الله نورمفیدی برگزار شد.

در این جلسه حضرات آيات مقتدایی عضو محترم شورای عالی حوزه های علمیه، نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان ،شاهرودی مسئول مدرسه علمیه امام صادق (ع) علی آباد ،میبدی مسئول حوزه علمیه رضویه گرگان و حجج اسلام والمسلمین حسینی دبیر شورا و مسئول مدرسه امام صادق (ع) مینودشت، شاعری امام جمعه و مسئول مدرسه علمیه رضویه کردکوی و ملکی مدیر حوزه علمیه استان حضور داشتند و پیرامون مسائل کلان حوزه علمیه استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

لازم به ذکر است؛ این جلسه هفتاد و سومین جلسه شورای حوزه علمیه استان از آغاز تا کنون بود.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: خواهش می کنم 22 بهمن تا هرکجا می توانید پرشور حاضر شوید چراکه این یک خدمت به این کشور است چراکه برای سال 98 برنامه هایی ریخته اند پس در این 22 بهمن تا جایی که می توانید پرشور حاضر شوید، هرچه جمعیت بیشتری پشت این موضوع باشد بهتر است.

نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بمنظور بررسی مشکلات شهرستان مراوه تپه عصر چهارشنبه 10بهمن 97 وارد این شهر شد.

وی چهارشنبه شب در جمع طلاب مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی حضور یافت و طی نشست صمیمی با طلاب و اساتید این حوزه اظهار داشت: انشالله قدر این جا را  بدانید و در این فضای خوب در جمع علمای دین قرار بگیرید، از این موقعیت حداکثر استفاده را کنید تا در آینده مبلغان اسلام و مروجان دین اسلام باشید.

آیت الله نورمفیدی صبح پنجشنبه 11 بهمن 97 در بیت شهید مراد محمد بهلکه غراوی حضور یافت و ضمن تجلیل از مقام شهدا واین شهید گرانقدر گفت: یکی از درسهایی که شهدا را، ممکن کردن هر ناممکنی عنوان کرد و گفت: شهدا ورزمندگان ما در 8 سال دفاع مقدس ثابت کردند که می شود با کمترین امکانات و با تکیه برنیروی الهی هر امر سخت و ناممکنی را ممکن ساخت.

 در ادامه آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در شورای اداری شهرستان مراوه تپه حضور یافت و در یک جلسه کاربردی با دریافت مشکلات توسط فرماندار و دیگر مسئولین شهرستانی و استانی طی سخنانی اظهار کرد: انعقاد این مجلس و محفل به مناسبت 40 سالگی انقلاب اسلامی است که باید خدا را بابت آن شاکر باشیم، چراکه در این 40 سال بسیاری از عوامل درون و بیرون تلاش کردند با انواع مکر و حیله انقلاب را از پای در بیاورند.

وی افزود: خدای متعال می فرمایند این ها مکر می کنند و خدا در مقابل باطل ساکت ننشسته است،  بهترین برنامه ریز خداست، 40 سال است که تلاش کردند این انقلاب را از ما بگیرند و خیلی کارهای عجیب و غریب هم انجام داده اند.

امام جمعه گرگان گفت: مدیران کلی که در این جلسه شرکت کردند وتوضیحاتی که دادند خوشحال کننده بود نیازها خیلی زیاد است اما من با اطمینان عرض می کنم نظام جمهوری اسلامی در حد توانش تلاش می کند، امسال و سال آینده شاید همه نیازها به نتیجه نرسد اما کارهای زیادی شده است و طبق گفته فرماندار کارهای زیادی امسال در دهه فجر با اعتبار 22 میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ زنی می شود.

وی با بیان اینکه باید بهترین مدیران برای این بخش ها محروم انتخاب شود، ادامه داد: قرار است در استان تحول رخ دهد و هرچه این ها بیشتر شود برکاتش هم بیشتر خواهد بود، در ابتدای صحبتم آیه ای تلاوت کردم با این مضمون که کار اصلی ما این است که مردم را به سوی خدا دعوت کنیم وظیفه ما طلبه ها این است از همین جلسات استفاده کنیم و وعده های خدا را بیان کنیم اگر بتوانیم کلمات وحی را با شرایط و مقتضیات زمان مطابق کنیم خیلی معجزه کرده ایم.

امام جمعه گرگان گفت: برخی ها مال و ثروت را بد می دانند مخصوصا اوایل انقلاب خیلی از مسائل پیش آمد، آیا قرآن وخدای متعال با زیبایی های زندگی مخالف است؟ مال یک زیبایی است، قدرت یک زیبایی است، آیا خدای متعال با منطق دین ما با این چیزها مخالف است؟ ابدا این گونه نیست هرکس اینگونه فکر کند بر ضد مبانی اسلامی فکر کرده است آنچه از آیات قرآن استفاده می شود این است یک زمانی نکند مال و ثروت شما را از یاد خدا غافل کند و از راه حرام به دست آمده باشد ، مال اصولا یک چیزی است که وقتی سمت آدم می آید ما را از خدا غافل کند و ما ضعیفیم. حضرت علی (ع) فرموده اند به خدا قسم اگر تمام قدرت عالم را به من بدهند تا یک دانه جو از دهان مورچه ای به ظلم در بیاورم این کار را نمی کنم، اینگونه قدرت داشتن راه بهشت می شود و به غیر از این راه جهنم می شود.

وی ادامه داد: قرآن می گوید مال و ثروت بد نیست اما اگر انسان را از یاد خدا غافل کند انسان را به سمت جهنم می برد و در این قضیه شکی نداشته باشید، کسی که این کار را کند زیان کار است و این پیام خداست خدا می گوید از آنچه به شما روزی کردیم انفاق کنید روزی فقط مال نیست، پست و مقام نیست، موقعیت های اجتماعی هم نیست، کسی می تواند در بسته را به روی مردم باز کند باید باز کند.

امام جمعه گرگان با اشاره به وضعیت خانه های مراوه تپه گفت:  این خانه ها در خطر است باید مقاوم سازی شود دولت وام می دهند و مشکلی ندارد این موضوع برای کمک است مردم باید بگیرند تا این مقاومت سازی انجام شود این منطقه روی خط زلزله هم قرار دارد و مردم باید خانه های خود را مقاوم کنند.

آیت الله نورمفیدی گفت: خدا می گوید از آنچه برایتان روزی کرده ایم انفاق کنید قبل از اینکه مرگ به سراغتان بیاید اگر این کار را نکنید پشیمان می شوید که وقتی قدرت داشتم چرا این کار را نکردم خدایا عجل مرا عقب بینداز تا کارهای شایسته انجام دهم تا از جایگاه و موقعیتی که دارم به درستی استفاده کنم.

وی افزود: گزارش های ارائه شده خوب بود تا مردم خیالشان جمع باشد،

امروز در شرایط سختی قرار داریم چرا که دشمنان می خواهند نعمتی که پس از دو قرن تلاش به دست آمده است از ما بگیرند، چیزی که دو قرن بزرگان کشور تلاش کردند تا به دست بیاورند، امام راحل موسی زمان ما بود که توانست ما را از این وضعیت نجات دهد ما سرمایه گزاری زیادی کردیم تا این انقلاب به پیروزی رسید.

وی گفت: خواهش می کنم 22 بهمن تا هرکجا می توانید پرشور حاضر شوید چراکه این یک خدمت به این کشور است چراکه برای سال 98 برنامه هایی ریخته اند پس در این 22 بهمن تا جایی که می توانید پرشور حاضر شوید، هرچه جمعیت بیشتری پشت این موضوع باشد بهتر است.

وی گفت: شهر مراوه تپه 1200 هکتار باغ ایجاد کرده است، مسئله تغییر کشت در استان ما مطرح شده پس باید نیروهای جهادی بیایند و بررسی کنند تا ببیند مراوه تپه چه کاری می تواند انجام دهد مثل زعفران که در وامنان به خوبی جواب داده است.

امام جمعه گرگان گفت: مدیران و مسئولان باید بین مردم بیایند و مشکلات مردم را ببینند، رسول خدا(ص) فرمود خداوند در روی زمین بندگانی دارد که دنبال کارسازی هستند این ها بندگان ویژه خدا هستند این وعده خیلی وعده مهمی است شما به وعده های حقوق نباید قناعت کنید باید کاری کنید مزد را از خدا توقع داشته باشید که آن مزد پایانی ندارد.

وی اظهار کرد: پیامبر(ص) می فرماید اگر کسی به دنبال حاجت برادرش بیفتد تا آن را به نتیجه برساند روزی که گام ها می لرزد اما کسی را که در صدد رفع نیازهای مردم باشد این روز قیامت قدمش نمی لرزد.

گفتنی است در پایان آیت الله نورمفیدی ازبیمارستان در حال احداث 64 تختخوابی مراوه تپه بازدید و از روند ساخت این پروژه اظهار رضایتمندی نموده و از تعهد آقای سعیدی کیا ریاست محترم بنیاد مستضعفان به این بیمارستان قدردانی نمود.

همچنین معظم له از مراحل ساخت سد چایلی مراوه تپه بازدید و از نزدیک در جریان ساخت این پروژه توسط کارشناسان آب منطقه استان گلستان قرار گرفت.

 

 

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در نشست صمیمی با اساتید و طلاب مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی اظهار کرد: به برادر عزیزمان جناب آخوند صلاح الدین تبریک  و تقبل الله می گویم که این حوزه وزین را در این نقطه از استان تاسیس کردند، این حوزه با برکتی بوده و علمای خوبی از اینجا برخواسته و تربیت شدند و با نگاهی که به جنبه های مختلف علمای دین دارند قابل تقدیر و تشکر است.

وی خطاب به طلاب این حوزه علمیه گفت: انشالله قدر این جا را  بدانید و در این فضای خوب در جمع علمای دین قرار بگیرید، از این موقعیت حداکثر استفاده را کنید تا در آینده مبلغان اسلام و مروجان دین اسلام باشید.

امام جمعه گرگان افزود:  شما در این حوزه ها آمدید تا سال ها درس بخوانید، چرا؟ برای اینکه همان چیزی که خداوند به رسول خدا خطاب فرمودند حداقل بخشی از آن را بتوانید انجام دهید؛ در این حوزه های علمیه سال ها زحمت بکشید تا با حدیث، بافقه، با قرآن و علوم اسلامی آشنا شوید تا بتوانید دعوت به سوی خدا کنید.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: هدف حوزه های علمیه و روحانیت این است که بعد از آنکه در حوزه ها فراگیری علوم را به پایان رساندند  به جمع مردم بروید و آن ها را به سوی خدا دعوت کنید.

امام جمعه گرگان گفت: در آیات قرآنی آمده است که کدام گفتار از گفتاری که دعوت به خدا باشد، بهتر است؟ کسی که دعوت به خدا می کند خودش هم باید اهل عمل صالح باشد و عالم بلاعمل نباشد؛ بگوید من دربرابر امر خدا تسلیم هستم و در ادامه آیه می فرماید خدا به آدم هایی که مردم را دعوت به سوی خدا می کنند می فرماید خوبی و بدی با هم یکی نیست شمایی که میخواهی دعوت به سوی خدا کنی هم  توانی خوب دعوتی به سوی خدا کنی و هم می توانید از راه های غیر خوب استفاده کنید؛ با شدت و تندی که به درد نمی خورد و نمی توان دعوت به سوی خدا کرد، مانند صلاح الدین که چه اخلاق خوبی دارد این گونه باید دعوت به سوی خدا کرد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: خدا به پیغمبرش می گوید با بهترین روش ها با طرف مواج شوید با اخلاق و رفتار خوب و با تواضع، اگر از این راه وارد شوید دشمن را می توانید با خود همراه کنید.

وی افزود: شما طلاب به دنبال کار دیگری نرفتید، دنبال کشاورزی و دانشگاه نرفتید اما آمدید در حوزه دین، چرا؟ از خودتان سوال کنید هدفتان چیست؟ آمدید اینجا چند سال زحمت بکشید درس بخوانید با قرآن و حدیث و سیره نبوی و زندگی بزرگان صدر اسلام و اخلاق و رفتارشان آشنا شوید بعد به میان مردم بروید و آنچه را که اینجا یاد گرفتید تبلیغ کنید و چراغ روشنی برای مردم باشید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: چراغ روشن برای مردم شوید مصداق ایه شریفه باشید طلبه ای اگر بااین انگیزه و هدف وارد حوزه شود شما پایتان را روی زمین نمی گذارید بلکه روی بال ملائکه می گذارید، کسی که دنبال تحصیل علم با این هدف و انگیزه می آید در روایات اسلامی آمده وقتی مشغول تحصیل و علم می شود ملائکه برای او استغفار می کنند ملائکه آسمانی، برای طالب علم استغفار می کنند پس این وظیفه ماست.

وی اظهار کرد: ما عقیده داریم طلبه ها باید اهل سحر باشند، سحرها بلند شوند در خانه خدا روند با خدا خلوت کنند با خدا حرف بزنند انس پیدا کنند اگر این نباشد کارهای اصلی ما هم درست انجام نمی گیرد خدا به پیغمبرش می گوید شب ها باید بلند شوی، شب بلند شو ای پتو به خود پیچیده و قرآن را به نحو ترتیل بخوان. یعنی با تدبر و تفکر بخوان. فقط خواندن و قرائت  و رد شدن نباشد چون می خواهیم مسئولیت سنگینی بر عهده ات بگذاریم.

امام جمعه گرگان اظهار کردند: اهل شب و سحر باشید، سحرها برکات معنوی خاصی با خود دارد، اینجا آمدید تا درس بخوانید و مردم را دعوت به سوی خدا کنید پس خودتان هم باید صالح باشیدو  راهش اهل سحر بودن است و خیلی کمک می کند و آن مسئولیتی که خدا بر عهده ما قرار می دهد که هدایت و ارشاد مردم باشد.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: کنگره «یحیی بن زید» فرصتی برای نمایش وحدت شیعه و سنی درگلستان است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی پیش از ظهر چهارشنبه در نخستین نشست اعضای کنگره بین المللی «یحیی بن زید» اظهار کرد: زیارت ائمه و  اولیای خدا فلسفه خاصی دارد و همواره به آن تاکید شده است و حتی گفته شده اگر نمی توانید به زیارت ائمه بروید به زیارت صالحین و دوستداران آن ها بروید.

وی افزود: بهتر است در کنگره بین المللی که با نام یحیی بن زید برگزار می شود به شخصیت یحیی پرداخته شود و در واقع اصل و ریشه قرار گیرد و در کنار آن به زید هم پرداخته شود.

امام جمعه گرگان گفت: حرکت زید (ع) مورد تایید امام جعفر صادق (ع) بود و در روایات نقل شده امام صادق بعد از به شهادت رسیدن زید تا ۲۰ روز در تب بودند.

وی اظهار کرد: در تبلیغات همواره به این نکته توجه کنید که یحیی بن زید تنها متعلق به اهل شیعه نیست و ترکمنان این منطقه همواره به این شخصیت توجه خاصی دارند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: خوشبختانه استان گلستان در سطح کشور به وحدت و همدلی مشهور بوده و باید تلاش شود این وحدت و همدلی در این کنگره هم دیده شود.

وی تصریح کرد: در رابطه با حضور یحیی بن زید در این منطقه شبهاتی وجود دارد که باید از طریق کار تحقیقاتی این شبهات را برای مردم برطرف کرد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه احترام به زید می تواند حرکتی بین المللی باشد، گفت: باید با دعوت از علمای شیعه و سنی برای شرکت در این کنگره به وحدت موجود در استان عمق بیشتری بخشیم و به آن ثبات دهیم.

 

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در همایش دهیاران استان گلستان اظهار کرد: پیامبر خدا فرموده اند که  خدای متعال در زمین بندگانی دارد که در راه نیازهای مردم شب و  روز تلاش می کنند و خدای متعال در مقابل این تلاش ان ها را در روز قیامت در امان قرار می دهد.

وی افزود: اگر به این کلام خدا عنایت کنیم وعده ای که خداوند دادند خدمت به خلق و رفع نیازهای مردم برای همه ما عمل الهی است بنابراین به همه شما که در این جایگاه قرار گرفتید تبریک میگویم و امیدوارم این فرصتی که در اختیارتان قرار گرفته و بزرگترین توفیق است به  بهترین شکل استفاده کنید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در گذشته روستاهای ما منبع تولید بود اما الان متاسفانه از تولید فاصله گرفته و گرفتار مصرف گرایی شده است؛ اگر بتوانید این امتیاز را دوباره به روستاها برگردانید و روستاها را در بخش های مختلف دامداری، کشاورزی، خدمات و ... احیا کنید خدمت بزرگی است و زندگی مردم روستاها متحول می شود.

آیت الله نورمفیدی خطاب به دهیاران اظهار کرد: ممکن است شما را عده ای انتخاب کرده اند اما دهیار، دهیار یک جمعیت خاص نیست بلکه دهیار همه آن روستا و مردم آن روستاست، یکی از خدماتی که انقلاب به مردم کرد وجود همین  شوراهاست و این به خود اهالی شورا برمی گردد که به جایگاه خودشان چگونه نگاه کنند؛ اینکه جایگاه شورا را تثبیت کنند و ارتقا دهند و یا خدایی نکرده آن را  تضعیف کنند.

وی با بیان اینکه  شورا و دهیار باید عامل وحدت در استان باشند، گفت: از امتیازات استان وحدت همه اقوام و مذاهب است و در  زمانی که می بینیم یکی از توطئه های دشمنان ایجاد تفرقه و اختلاف است باید مراقب باشید و وحدت خود را حفظ کنید.

امام جمعه گرگان گفت: توجه شوراها و دهیاران باید اولویت بندی شود، دهیاران باید ظرفیت روستا را بشناسند و بدانند در چه زمینه هایی می توانند سرمایه گذاری و فعالیت کنند.

وی اظهار کرد: ممکن است یک عمل موجب تحول اساسی شود ، برخی از روستاها در گذشته  کشت آن ها گندم بوده و درامد در کل روستا به یک میلیارد نمی رسید اما حالا در همان روستا زعفران می کارند و کارشان به جایی رسیده که تا سقف 30 و 40 میلیارد تومان صادرات انجام می دهند، بنابراین شوراها و دهیاران این تفکر روزمرگی را کنار بگذارند ما به این حدها نباید قناعت کنیم،  بحث تغییر کشت در استان ما مطرح است و گیاهان دارویی چند برابر محصولات دیگر سود می دهد.

امام جمعه گرگان گفت: مثلا روستای محمداباد به فکر تغییر افتاد و من پیشنهاد می کنم فرماندارانی که در حوزه فعالیت شان این کارها را انجام می دهند حتما این ها مورد عنایت ویژه قرار دهند و یکی از کارهایی که باید مورد توجه دهیاران باشد تحول در حوزه کشت است.

وی گفت: فرمانداران باید وارد روستاها شوند و از نزدیک با روستاها آشنا شوند، اگر دنبال تحول هستید باید نگاه ها عوض شود در واقع همه مسئولان از دهیار و فرماندار و مدیران کل و استاندار باید نگاهشان عوض شود، باید کمر همت ببندیم این راهمه باید درک کنیم.

امام جمعه گرگان گفت: باید درک کنیم این کشور چه دوران هایی را گذرانده و چه فراز و نشیب هایی را طی کرده است، در چند قرن اخیر در تاریخ ما افراد زیادی در راه کشور جان خود را از دست داده اند و حالا امروز همه آنچه آن ها دنبالش بودند از میرزاتقی خان امیرکبیر گرفته تا افراد زمان خودمان جان خود را نثار کردند تا عزت و استقلال را نصیب کشور ما کردند.

وی افزود: در حال حاضر در شرایط سختی هستیم و دشمن تلاش می کند از طریق فضای مجازی هر چیز کوچکی را بزرگ جلوه  کنند و هر فردی با شخصیت سیاسی، اجتماعی و ...  کوچکترین حرفی که می زند آن را با عناوین مختلف در این فضا پخش می کنند که به هیچ وجه مصلحت کشور نیست، کسی که با تمام وجود حقایق تاریخی این کشور را لمس می کند باید صبر و تحمل کنند، ظاهرا دشمنان برای سال 98 برنامه هایی دارند که امیدوارم سرشان به سنگ بخورد و انشالله با صبر و تحمل این شرایط را پشت سر می گذاریم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: تحول، تغیر و همدلی سه اصلی است که دهیاران باید به آن توجه کنند، همچنین دهیاران باید به همه کسانی که آن ها را انتخاب کرده اند نگاه یکسان داشته باشند و به دنبال کارهای شخصی نروند.

وی ادامه داد: در روستای محمداباد خودشان شروع به تغییر کردند در ادامه  دولت هم دستشان را گرفت و به آنها کمک کردند، هم شما دهیاران باید دولتی ها را به تلاش وا داریددر واقع شما می توانید روی دولت تاثیر بگذارید و دولت هم می تواند روی شما تاثیر بگذارد.