آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با ایشان، با اشاره به آیات تلاوت شده توسط قاری اظهار کرد: در آیاتی که تلاوت شد آیه اول مقدمه آیه دوم است و به ما می گویدخدای متعال زندگی دنیا را تشبیه کرده که نگاه کنید آبی از آسمان می بارد و این با درختان و نباتات مخلوط می شود آن ها را با نشاط می کند اما دوام ندارد بعد از مدتی باد خزان پاییزی به آن ها می خورد و آن چیزی که سبز بود زرد می شود، زندگی دنیا هم همین است و خداوند در قالب این مثال می خواهد زندگی دنیا را به ما نشان دهد.

وی افزود: برای هر فردی همین طور است دوره رشد و شادمانی و نشاط و ... یواش یواش مثل نباتات این خرمی به سمت خزان می رود و تمام می شود و همه چیز زندگی دنیا این است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اینکه انسان هدفش را به این زندگی معطوف کند نشانه بی خردی می باشد، برای تقویت تعالی روح  آن را در این راه صرف نکنید، آدم عاقل تن را فدای روح می کند نه اینکه روح را فدای تن کند، آن چیزی که می ماند روح انسان است نه اینکه هرچه توان داریم همه را در راه رسیدگی تن مصرف کنیم.

وی افزود: یک لحظه تفکر برابری می کند با 70 سال عبادت، البته هر تفکری این نتیجه را نمی دهد، یک لحظه تفکری که انسان را به آسمان ببرد و از خاک به عرش ببرد، اگر 70 سال عبادت کنی تکان نخوری اما یک لحظه تفکری که تو را از خاک به افلاک ببرد فرق دارد مثل شهدا که یک شبه ره صد ساله می رود این ها چیزهایی است که مقدمه است برای آیات دوم.

 امام جمعه گرگان گفت: چیزهایی را که از وجود انسان و زندگی انسان به دست بیاید مثل ثروت را نمی شود با خود برد، آن چیزی که با ما می آید باقیات و صالحات است  این ها همه پوچ می شود و از دست رفته است؛ آنچه سرمایه خود ماست کارهای خود ماست باقیات صالحات هم شامل واقفین می شود و هم شامل همه کس می شود، هر کسی در حد و سهم و اندازه خودش و من هم می توانم داشته باشم.

وی افزود: موقوفات باید در مسیری قرار گیرد که واقف خواسته است اما در بعضی موارد امکان پذیر نیست، مثلا فردی موقوفه خود را برای سیدالشهدا کنار گذاشته است و در کنار آن موقوفات قلیان هم آمده است که در شرایط فعلی نمی توان آن را اجرا کرد.

امام جمعه گرگان گفت:  در سالیان گذشته اگر به طور مثال صد تومان برای اطعام روز عاشورا خرج می شد حالا آن موقوفه درآمدی چند ده میلیونی دارد که نمی شود این مبلغ هنگفت را تنها برای اطعام دهی خرج کرد بلکه می توان بخشی از آن را صرف اهداف سیدالشهدا کرد، اینکه امام حسین (ع) را جهانی کنیم الگوی انسانی نیاز بشریت است تا بتواند سرمشق بشریت باشد و برای شما باقیات صالحات است، چون در نهایت نیت واقف مربوط به سیدالشهداست و شاید در آن زمان چنین چیزی به ذهن واقف خطور نکرده است.

وی افزود: یکی از کارهایی که باید در زمینه وقف انجام شود فعالیت هایی است که نیاز جامعه است  مانند مدرسه سازی،درمانگاه سازی، اصلاح جاده ها و ... که دولت ها نمی توانند به تنهایی از پس آن بربیایند.

امام جمعه گرگان گفت: موقوفات را باید از راه درست و صحیح زیاد کنیم و به سمت اهداف عالیه حرکت دهیم، بعضی از نکات هم هست که مردم یک خورده کوتاهی می کنند مانند ادای مال و الاجاره.

وی افزود: قدیمی ترین موقوفه مربوط به هفتصد سال پیش و اجداد سادات مفیدی است که در منطقه کردکوی قرار دارد  ودر حال حاضر بالغ بر دو هزار هکتارزمین  است که در آن منطقه کشت می شود و باید به نوعی تکلیف آن را روشن کرد.

امام جمعه گرگان در بخش پایانی این دیدارگفت: اجازه ندهید امامزاده تراشی در استان رخ دهد که موجب بی اعتقادی مردم می شود، یک روزی علمای علی آباد نزد من آمدند و گفتنددر  ییلاق کتول یکی از معتمدین خواب دیدند امام زاده ای که آنجا حضور دارد در مکان دیگری دفن شده است، گفتم بروید حفر کنید تا اگر چیزی بود من متولی آن می شوم و بعد از مدتی خبر رسید که آن ها پشیمان شدند.

مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر از طرف حضرت آیت الله نورمفیدی در مسجد جامع گلشن گرگان و بیت الزهرا (س) با حضور عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برگزار شد.

 

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نشست صمیمی نخبگان، مخترعین، استعدادهای برتر استان گلستان با حضرت آیت ا... نورمفیدی نماینده محترم و معزز مقام معظم رهبری هم‌زمان با یوم‌الله 13 آبان  در محل بیت الزهرا گرگان برگزار شد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در نشست صمیمی با نخبگان اظهار کرد: در این وقت و ساعت که این نشست برگزار می شود بازی نماینده ایران و ژاپن بود و فکر نمی کردم این مجلس به این خوبی برگزار شود اما در عین حال مشاهده شد خیلی خوب آمدید و این نشان می دهد خودتان قدر خودتان را می دانید.

وی افزود: این نکته ای بسیار مهم است که انسان در هر موقعیت و منزلتی که قرار می گیرد بداند در کجا هست، چه منزلت و امتیازی دارد، خود را بشناسد و قدر آن را بداند؛ این حضور نشانگر این است که قدر خود را می دانید و امیدوارم  پیشرفت و توسعه به معنای واقع کلمه در کشور ما اتفاق بیفتد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: به اعتقاد من اولین نخبه عالم هستی ذات اقدس الهی است چراکه هرچه که ساخته و در مرحله هستی و وجود آمده از حساب خارج است و کسی نمی تواند آن را حساب کند موجودات عالم چه حد و اندازه ای دارد؛ در قرآن تعبیر شده اگر همه دریاها مرکب شوند و تمام نخل ها قلم شوند و پدیده های هستی را بشمارند آب دریاها خشک می شود و قلم ها تمام می شود اما پدیده های خدا تمام نمی شود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: عالم بدون عیب و ایرادآفرینده شده است ، تا به حال دانشمندان عالم هر چقدر توانستند اسرار عالم را کشف کنند مانند قطره ای در برابر اقیانوس باشند و در همین حدی که کشف کرده اند نتوانستند عیبی بگیرند. تمام تلاش دانشمندان عالم این بوده کشف کنند اسرار این عالم را ، تا ببینند موریانه ها و زنبورهای عسل چه اسراری دارند اما تا کنون هیچ دانشمندی نتوانسته عیبی بگیرد.

وی تصریح کرد: نظام عالم بر مبنای نخبگی ساخته شده است اگر دید ما چنین دیدی باشد نخبگی سراسر عالم وجود را در برگرفته و اولین نخبه هم خود خدای متعال است ، محیطی که پیامبر اکرم (ص)مبعوث به رسالت شدند محیط جاهلیت بود و از علم بی بهره بودند اما همان محیط  و همان جامعه بر اثر گذشت یک یا دو قرن پرچمدار علم و دانش در جهان بشریت شد؛ این نکته باید بررسی شود که دانشمندانی که در زمینه های مختلف در محیط اسلامی پیدا شدند در مقایسه با سایر مناطق عالم قابل مقایسه هستند یا نه، از ابونصرفارابی گرفته تا زکریای رازی، ابوعلی سینا و ... بسیاری از دانشمندان چه در علوم طبیعی و چه در منابع فلسفی و چه مباحث حقوقی سرآمد بودند و این نشان می دهد  در جامعه اسلامی نگاه عمیقی به پیشرفت و نخبگی وجود داشته است.

وی ادامه داد: به مااینگونه گفته اند که باید صفات الهی رادر خود محقق کنید، عرفای کامل ما این راه و این مسیر را به ما نشان داده اند سعی کنید به اخلاق الهی مزین شوید و اینکه خدا چه صفت هایی دارد. این ها باید در وجود انسان ها محقق شود.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از صفات الهی نخبگی است ، نخبگی وظیفه ما مسلمانان است که باید خود را مانند خدا درست کنیم همان طور که گفتم خدا اولین نخبه عالم است ما یک وظیفه داریم مخصوصا آن هایی که استعداد دارند؛ در یک حوزه علمیه هزار یا دو هزار نفر می آیند اما یک امام پیدا می شود و این طبیعی است.

وی گفت: یکی از وظایف این مجموعه این است که به دنبال نخبگان برود، استعداد شناسی کند چراکه ممکن است بسیاری از استعدادها باشند که میدان ندیده اند تا استعداد خود را نشان دهند، حتی افرادی که ممکن است انتظارش را نداشته باشید خود را نشان دهند، مانند میدان جنگ که خیلی از جوانان ما شناختی از دوره های نظامی و علوم نظامی نداشتند اما رفتند به میدان عمل و استعدادهای خود را نشان دادند.

امام جمعه گرگان گفت: نمی دانم الان نخبه شناسی بر اساس بر چه معیار و اساسی است  و این آمار تا چه حدی درست است اما نخبه شناسی امر بسیار مهمی است ، بعضی از کشورها در دنیا می چرخند تا استعدادها را پیدا کنند و آن ها را به کشورشان دعوت کنند اینجا مسئله مهم است اینجا باید با تمام قوا در مقابل این دزدی استعدادها بایستیم و قرار بگیریم تا نخبگان جامعه ما به دست دیگران نیفتند.

وی گفت: شناسایی نخبگان و استعدادها کار مهمی است، هدایت و حمایت در تمام جهات از نخبگان هم مهم است؛ امیدوارم همانطور که به من وعده دادند پیگیری کنید،  مسئله مدیریت نخبگان مهم است ما شعار می دهیم در این زمینه اما کجا آن را نشان می دهیم؟ آن محیط اسلامی وقتی به این محیطی که من گفتم تبدیل شد علت مهم آن این بود که استعداد ها کشف شدند، نخبگان باید بدانند محیطی وجود دارد که می توانند استعداد خود را بروز دهند و حمایت مادی ومعنوی شوند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید زیادی دارند و همواره می گویند تا زمانی که خونی در بدن دارند از این جریان حمایت می کنند این حمایت ها چگونه است؟ عزیزان ما فکر نکنم انتظار بیش از حدی داشته باشند خود این مشوق خوبی خواهد بود نخبگان ما را تقویت می کنند اگر کشوری بخواهد توسعه پیدا کند و پیشرفت داشته باشد چاره ای جز این ندارد که به نیروهای انسانی و نخبگان خود عنایت ویژه داشته باشد تا هم آن هااحساس کنند در جامعه جایگاهی دارند، مسئولین هم باید تمام تلاش خود را به کار گیرند ما تازه شروع کرده ایم ومن امیدوارم این ظرفیت روز به روز توسعه کمی و کیفی بیشتری پیدا می کند.

امام جمعه گرگان گفت: نه قدرت نظامی و نه قدرت اقتصادی تا زمانی که نخبگی در کنار آن ها نباشد کاری نمی توانند انجام دهد و شکست می خورند من به عنوان یک طلبه احساس می کنم این وظیفه اسلامی است که نخبگان در جایگاه و منزلت خوبی قرار بگیرند حق یک  وظیفه مدیریتی است اگر مدیریت درست می خواهیم باید به نخبگان توجه کنیم.

وی افزود: ما در حوزه علمیه افرادی داشتیم که به لحاظ علمی خیلی سطح بالایی داشتند اما در میدان مدیریت نمی توانستند نخبگی داشته باشند، این پیشنهاد که یک مجموعه و تشکیلات را تماما از نخبگان قرار دهیم پیشنهاد خوبی است امیدواریم بتوانیم این کار را انجام دهیم، ما تازه  این کار را شروع کردیم پس مایوس نشوید کارهای بزرگ هم زمان و هم جدیت و هم فرهنگ سازی لازم دارد.

امام جمعه گرگان گفت: روزی عده ای جوان نزد من آمدند و گفتند ما آزادی نداریم اما من گفتم این حرف را قبول ندارم ، انگلستان چند سال طول کشید به این آزادی برسد الان در آن جا سخت ترین انتقادها را می کنند نه گوینده قصد براندازی دارد و نه شنونده، این یعنی اینکه آزادی نهادینه شده است. اما چقدر طول کشید به اینجا رسیدند ؟ خودشان گفتند500 سال، برای ما که تازه 40 سال است از انقلاب گذشته است خیلی زود است.

وی اظهار کرد: امام خمینی (ره) این مسیرآزادی را در جامعه باز کرد، امام یک مرجع دینی بود اگر کاری انجام می داد حتی کار سیاسی به عنوان امر دینی به آن نگاه می شد و از پایگاه دین این کار را انجام می داد، اما در دانشگاه ها سنگربندی کردند به جای اینکه ما از آن فضا استفاده کنیم وقتی این راه را امام باز کرد عده ای به دنبال براندازی بودند اما امام به هیچکس چنین اجازه ای نمی دهد.

امام جمعه گرگان گفت: از ادامه در این راه مایوس نشوید امیدوارانه با جدیت  و تلاش و تا جایی که می توانید همه دست به دست هم دهند تا نخبگان وارد جامعه شوند و این امر در استان ما پایلوت شود، در عمل وقتی نشان داده شود که نخبگان وارد صحنه شوند می توانند فرهنگ سازی کند خلاصه تا زمانی که می توانید به تحقیقات خود ادامه دهید اینکه گفتید مقالات علمی که می نویسید در میدان عمل کمتر می آید این نقص است علم باید مشکلات میدانی اقتصاد، سیاست، جامعه و فرهنگ راحل کند، راه نشان دهد این وظیفه خود نخبگان است باید خودشان را مطرح کنند و به ذهن و ادراک مردم برسانند مردم ببینند و کمک می کند.

وی ادامه داد: در هفته پدافند غیرعامل هستیم و امر مهمی است، چشم جوانان و همه ما باید باز باشد تا شرایط امروز کشور و جهان را درک کنیم، تشخیص دهیم که هستیم و کجا هستیم چه باید کنیم تهدیدها را شناسایی کنیم و از وظایف نخبگان هم هست.

امام جمعه گرگان گفت:امروز تهدیدات ما تنها تهدیدات نظامی نیست بسیاری از تهدیدها را شناسایی کنیم و در مقابل این تهدیدها باید برنامه ریزی کنیم اگراین ها نباشد ما می بازیم؛ چطور این تهدیدها را باز کنیم ؟ برفرض اینکه آمریکایی ها تمام راه ها را به روی ماببندند در این دنیای این چنینی راه بسته نباید وجود داشته باشد و ما سریعا در مقابل آمریکایی ها تسلیم شویم.

وی با اشاره به راه آهن گلستان به آسیای میانه گفت: اگر فردا دشمن ما را تهدید کند یا برای خلیج فارس مشکلاتی ایجاد کند این راه، راه امنی است و میتوانیم از کشورهای شرق آسیا مشکلات خود را حل کنیم، به نظر من این راه آهن از مصادیق پدافند غیرعامل است و باید پیگیری شود تاهرچه زودتر عملی شود؛ این همه برای این راه اهن خرج شده است و سه رئیس جمهور آمده اند و آن را افتتاح کردند اما هنوز هم فعال نیست.

در ابتدای این نشست ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان، ضمن اشاره به اهداف و راهبردهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان، به معرفی مأموریت‌ها و رسالت‌های بنیاد ملی نخبگان پرداخت و خاطر نشان کرد: «نخبه شناسی»، «نخبه پروری»، «نخبه گزینی» و «نخبه گماری» از مهم‌ترین اهداف بنیاد نخبگان می‌باشد.

وی با تأکید بر توانمندی‌های نخبگان، زمینه‌سازی اثرگذاری آنان بر تحولات جامعه را از مهم‌ترین اهداف بنیاد نخبگان عنوان کرد و خاطر نشان کرد: ایجاد سازوکار لازم جهت تسهیل فرآیندهای راه‌اندازی کسب‌وکار دانش‌بنیان توسط نخبگان باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

خزاعیان توانمندسازی نخبگان را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید در کنار توانمندسازی و مهارت افزایی نخبگان، به مدیریت عوامل تاثیرگذار بر تعامل اجتماع نخبگان و جامعه توجه ویژه داشت و مدیریت این عوامل می تواند در اثر گذاری نخبگان در تحولات جامعه موثر باشد.

ایشان در پایان سخنان خود گفت: تقویت زیرساخت‌های علمی و تحقیقاتی در استان، بالأخص ارتقای امکانات کمی و کیفی دانشگاه‌ها، می‌تواند زمینه پرورش مستعدین و همچنین جذب و نگهداشت نخبگان را فراهم آورد.

در ادامه این نشست آقایان سید حسین حسینی فر، حسین یوسفی و محمدامین خرقانی و خانم الهه لطفعلی نژاد به نمایندگی از جامعه نخبگانی استان گلستان به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و موارد زیر مهم‌ترین پیشنهادات و مطالبات مطرح‌شده بود.

  1. همکاری و زمینه‌سازی مناسب برای به‌کارگیری مؤثر نخبگان (فردی و گروهی) در حوزه‌های مختلف برای اثرگذاری حداکثری آنان در رشد و ارتقای استان توسط دستگاه‌های ذی‌ربط
  2. همکاری دستگاه‌های دولتی استان در راستای ایجاد نظام و سیستم شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر به‌منظور تکمیل بانک اطلاعاتی از افراد و گروه‌های نخبه جهت هدایت جامعه نخبگانی به سمت اولویت‌ها، برنامه‌های توسعه ملی و استانی بر مبنای نیازها و ظرفیت‌های تعیین‌شده
  3. سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی هماهنگ دستگاه‌های دولتی و خصوصی استانی، به‌منظور تسهیل فرآیندهای ایجاد کسب‌وکار دانش‌بنیان
  4. اولویت حمایت از فعالیت‌های نخبگانی اعم از طرح‌ها و برنامه‌های نخبگانی در مقابل حمایت از فرد نخبه
  5. کمک به ارتقای کمی و کیفی دانشگاه‌های استان برای جذب استعدادهای برتر
  6. ایجاد سازوکار لازم و ارائه تسهیلات مناسب برای جذب و نگهداشت نخبگان غیرمقیم به‌منظور توسعه فعالیت‌های علمی و اقتصادی استان خصوصاً سرمایه‌گذاری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان
  7. برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در جهت توسعه مهارت‌ها، توانمندی‌ها، انگیزه‌ها و اعتقادات خاص جامعه نخبگانی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی – ایرانی
  8. توجه ویژه مسئولان به شناسایی مستعدین برتر در آموزش‌وپرورش و پشتیبانی از برنامه‌های تربیتی و پرورش آنان

 

دفترنماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان ، از حضور پرشور مردم در راهپیمایی 13 آبان، قدردانی كرد.

در متن این بیانیه آمده است:

بار ديگر حضور افتخارآميز، به ياد ماندنی و دشمن شكن شما ولی نعمتان اصلی انقلاب، نمايشگاهی از شكوه عزت، عظمت و اقتدار ايرانيان را در برابر ديدگان جهانيان به نمايش گذاشت.

این حضور عاشقانه مردم هوشیار و همیشه در صحنه استان گلستان در سیزدهم آبان به عنوان یکی از مهمترین نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی همگام با ملت انقلابی واستکبار ستیز ایران اسلامی نشان درک زمان ،اقتدار،بصیرت وشجاعت این عزیزان است.

بر خود لازم میدانیم از حضورپرشور و حماسی مردم شريف استان گلستان بويژه دانش‌آموزان بصير و دانشجويان انقلابي و با غيرت استان که در راهپیمایی یوم الله 13 آبان شرکت نمودند ، تشكر و قدرداني نماییم.

 موفقيت و سربلندي همگان را در ظل توجهات الهی و عنایات حضرت وليعصر(عج) و رهنمودهاي مقام معظم رهبری(مدظله العالي) مسئلت داریم.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان در گفتگو با صدا و سیمای گلستان به مناسبت فرا رسیدن روز 13آبان و تهدیدهای اخیر آمریکا اظهار کرد: 13 آبان از ایام الله است و حوادثی در این روز در ایام مختلف اتفاق افتاده است، یکی از آن ها که اوج قدرت آمریکا را نشان می داد تبعید امام راحل بود و 13 آبانی که دانشجویان ما لانه جاسوسی آمریکا را اشغال کردند و اوج ضعف آن ها بود.

وی افزود: اخیرا مثل همه تهدیدها که از اوایل انقلاب تا به امروز شده ایم از سوی آمریکایی ها گفته شده  ما در 13 آبان صادرات نفتی ایران را به صفر می رسانیم و نفت ایران را تحریم می کنیم اما این مسئله ای است که خود غربی ها و متفکران غربی می دانند که این تحریم تحقق پیدا کند راه مهم این است که اجماع جهانی به وجود می آید تا بتواند این کار را انجام دهد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این اجماع جهانی نه تنها برای آمریکابه وجود نخواهد آمد بلکه عکس آن شده است، در جریان این برجام دنیا تقریبا به نفع ما حرف زدند و از تعهد ایران به نفع ایران حمایت کردند.

وی گفت:  13 آبان امسال به عنوان شکست دیگری برای آمریکایی هاست، انشالله خدا کمک می کند تا این  تحریم ها واقعیت پیدا نکند و این شکست گریبان آمریکا را بگیرد و 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی برای همه مردم یک چراغ و راهنما باشد که با آمریکا هم می توان درافتاد و از بین نرفت.

آیت الله نورمفیدی در پایان اظهار داشت: از عموم مردم استان گلستان دعوت می کنم با حضور مقتدارانه خود در راهپیمایی دشمن شکن یوم ا... 13 آبان، همچون همیشه مشت محکمی بر دهان تمامی ابرقدرت های مستکبر جهان، خصوصاً امریکا و اسرائیل جنایتکار بکوبند و بر تقویت نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران بیافزایند.