نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه عزرائیل بر اساس اعتقادات افراد، نگاه آنها به زندگی و مرگ و رضایت و عدم رضایت از مرگ بر آنها ظاهر می‏شود،

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر سوره مومنون در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار داشت: در قرآن آمده است آنهایی که در دنیا به خودشان ظلم و ستم کردند ملائکه (عزرائیل و یارانش) تمام حقیقت‏شان را از آنها می‏گیرند.

وی افزود: حقیقت وجود انسان جانش است جسم که ارزشی ندارد، ملائکه حقیقت وجود همه خوبان و بدان را می‏گیرند.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: تعبیر پروردگار نسبت به مرگ در آیات قرآن متفاوت از سایر تعابیر است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: ذات اقدس الهی در قرآن از واژه توفی از ماده وفات استفاده کرده که متفاوت از معنای فوت است. به گفته وی، فوت به معنی نابودی و وفات یعنی گرفتن چیزی به صورت کامل است.

امام جمعه گرگان اظهار داشت: پروردگار عالم هنگام مرگ همه وجود انسان را تحویل می‏گیرد که البته این به معنای نابودی نیست.

آیت الله نورمفیدی سپس این سئوالات را مطرح کرد: چرا در زندگی تسلیم ثروت، قدرت و هوای نفس می‏شویم؟ چرا بنده اینها هستیم؟ انسان باید فکر کند که بنده کیست؟ مرگ و زندگی انسان دست کیست؟ وی با بیان اینکه بعضی‏ها گمان می‏کنند مرگ، نابودی است، اضافه کرد: بر خلاف تصور بعضی‏ها مرگ اعطایی است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه رفت و آمد منظم شب و روز در اختیار کیست؟

تصریح کرد: پروردگار در قرآن می‏فرماید متاسفانه انسان عقلش را به کار نمی‏اندازد حرف‏های گذشتگان را می‏زند، می‏گوید زندگی فقط مختص همین دنیاست وقتی که خاک می‏شویم آیا دوباره زنده می‏شویم؟

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: متاسفانه این تفکر ریشه‏دار است، ما اگر فقط خاک بودیم بعد از مرگ نابود می‏شدیم اما حقیقت مسئله این است که ما فقط خاک نیستیم.

به گفته وی، روح الهی به جسم انسان دمیده شده و به آن ارزش داده است، لذا پس از مرگ نابود نمی‏شویم.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری توضیح داد: امروزه اگر مردم در باورهای دینی خود به نابودی پس از مرگ اعتقاد نداشته باشند در عمل به آن اعتقاد دارند. آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه آمریکایی‏ها در باور خود پروردگار را قبول دارند اما در عمل به گونه ای دیگر رفتار می‏کنند،

اضافه کرد: متاسفانه عده‏ای در حد زبان به اعتقادات خود پایبند هستند و در میدان عمل از اعتقاداتشان خبری ینست. وی تاکید کرد: اعتقاد به وجود ذات اقدس الهی باید در متن زندگی، اخلاق و رفتار ما هم وارد شده باشد.

بسم ‏الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب ‏العالمین الصلاه‏ والسلام علی سیدنا و نبینا محمد و علی اهل ‏بیت الطیبین الطاهرین و سحبه ‏المنتجبین سیما بقیه‏ الله و امام ‏العصر (عج) و لعنت ‏الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم ‏الدین

یکی از مسائل بسیار مهمی که حتی امروز هم دنیا از روی ناچاری به آن توجه کرده مسائل اخلاقی است. بعضی از جامعه شناسان در تقسیم بندی جوامع بشری می گویند در دوران اولیه امتیاز انسان ها به داشتن نیروی بدنی و قدرت مادی بود. زندگی بشر دوران های مختلفی را پشت سر گذاشت تا اینکه دوره علم فرا رسید و جامعه بشری به این امتیاز دست پیدا کرد.

بر این اساس جوامع پیشرفته علمی نسبت به دیگر جوامع برتری یافتند و شروع به استعمار آنها کردند. در نهایت بشر به اینجا رسید که تنها با علم نمی تواند همه سعادت بشر را تامین کند. امروز جامعه شناسان می گویند جامعه اخلاقی نسبت به دیگر جوامع برتر است. عجیب است که پیامبر گرامی اسلام (ص) در بیانی فرمودند: «من آمده ام جامعه مترقی اخلاقی تشکیل دهم ... من فرستاده شدم تا مکارم اخلاقی را تکمیل کنم.»

در آیات پایانی سوره فرقان پروردگار عالم امتیازات بندگان خود را ذکر کرده است.

اولین نکته در این آیات فوق آیه این است که: «بندگان ذات اقدس الهی بر روی زمین با تواضع و فروتنی راه می روند و بر همین اساس زندگی می کنند.

خود را همه انسان ها مساوی و خیرخواه و برادر می دانند. حس برتری، تکبر و استکبار ندارند.» در مقابل اینها طاغوتیان را هم معرفی می کند: «طاغوتیان کسانی هستند که حس برتری، تکبر و استکبار نسبت به دیگر بندگان پروردگار دارند.»

اگر تاریخ را بررسی کنیم متوجه می شویم ریشه تمامی جنایاتی که از ابتدا تا کنون اتفاق افتاده اند حس برتری، تکبر و استکبار جباران تاریخ بوده است. پروردگار در قرآن می فرماید: «فرعون کسی بود که خود را برتر از دیگران می دانست، اما پیامبران الهی برادران مردم بودند و اگر مردم برای آنها امتیازی قائل می شدند می گفتند ما هم مثل شما هستیم.» خلاصه اینکه پیامبران الهی پایه گذاری خصلت های نیک اخلاقی و طاغوتیان پایه گذار خصلت های زشت اخلاقی بودند.

پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) فرمودند پنج خصلت را تا دم مرگ از دست نمی دهند: «1- غذا خوردن با بندگان و دونان -2- سوار شدن بر مرکب بی زین و ساده -3- دوشیدن بز -4- پوشیدن لباس پشمین -5- سلام بر کودکان. تا اینکه بعد از من در میان امتم روش و سنت شوند.»

غزالی در احیاءالعلوم گفته است: «پیامبر (ص) با فقرا همنشین و با مساکین هم غذا می شد. در حضور او بردگان و کنیزان زیادی بودند اما پیامبر هیچگاه خود را برتر از آنها نمی دید. هیچگاه فقیری را به خاطر فقر تحقیر نمی کرد و از قدرتمندی به خاطر قدرتش نمی ترسید.» در زندگی ائمه (ع) از جمله امام حسن مجتبی(ع) که امشب شب ولادت آن بزرگوار است به اندازه یک سر سوزن روحیه برتری جویی و استکبار جویی را پیدا نمی کنید. هر چه هست برابری و برادری است. نقل می کنند عده ای از فقرا و مساکین در کوچه نشسته و نان های خشک ریخته شده در کوچه را تناول می کردند.

امام حسن مجتبی (ع) از کوچه عبور می کرد. انها از امام حسن مجتبی دعوت کردند و ایشان هم دعوت انها پذیرفت و به همراهشان مشغول خوردن نان های خشک شد و آیه ای که در آن امده بود پروردگار متکبران را دوست ندارد برای آنها تلاوت کرد. سلوک پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین از جمله امام حسن مجتبی (ع) به گونه ای بود که حتی بچه ها به خود اجازه می دادند که از ایشان برای نشستن در کنار خود دعوت کنند و هم غذا شوند.

با اینکه رسول گرامی اسلام (ص) آمد جامعه متعالی اخلاقی بسازد فکر می کنم جامعه امروزی روز به روز از این مسائل دور می شود. بگذارید این نکته را به شما عرض کنم که تنها با قانون و سرنیزه نمی توان جامعه را حفظ کرد.

تنها راه حفظ جامعه توجه به مسائل اخلاقی است. محبت به ائمه (ع) برای نزدیک شدن به آنها و ساختن جامعه ای اخلاقی است.

با حضور پرشور اقشار مختلف مردم جشن میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در مسجد جامع گلشن گرگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان، شامگاه سه شنبه جشن ولادت دومین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی (ع) با حضور پرشور مردم و هیئت های مذهبی در محل مسجد جامع گلشن گرگان برگزار شد.

این مراسم با حضور حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان، روحانیون و طلاب برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله نورمفیدی جشن میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) با  مولودی خوانی  ذاکرین اهل بیت (ع) و پذیرایی همراه بود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: بر اساس آنچه که در آیه 147 نساء آمده شکرگزاری پروردگار مقدم بر ایمان به اوست.

به گزارش دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در چهاردهمین روز ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر سوره مومنون در مسجد جامع گلشن گرگان اظهار داشت: در آیه 147 نساء آمده است چه لزومی دارد پروردگار بندگانش را عذاب کند؟ به دو شرط شکرگزار بودن و ایمان داشتن، ذات اقدس الهی بندگانش را عذاب نمی‏کند، او هم شکرگزار بندگانش است.

وی افزود: اگر خواهان رهایی از عذاب روز قیامت و دردسرهای عجیب آن روز هستیم باید بنده شکرگزار و مومن باشیم.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه علم برتری امتیاز انسان نسبت به سایر مخلوقات الهی است، خاطرنشان کرد: پروردگار عالم در قرآن از بندگان خود به دلیل شکرگزار نبودن وی انتقاد کرده است. آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه شکرگزاری مراتب دارد،

ادامه داد: اولین مرتبه شکرگزاری قلبی بودن آن است، یعنی اینکه انسان از صمیم قلب ذات اقدس الهی را شکرگزار باشد.

به گفته وی، در این مرتبه از شکرگزاری انسان باید به این باور برسد که تمامی نعمت‏ها توسط پروردگار به او داده شده‏اند.

امام جمعه گرگان اظهار داشت: ما در فضای مسجد باید به گونه‏ای تربیت شویم که همه نعمت‏ها را از عمق جان متعلق به پروردگار بدانیم.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: ماه رمضان، رفتن به مسجد و شرکت در جلسات قرآن باید ما را بنده قرآنی بار بیاورند.

وی اضافه کرد: طبق فرمایش امیرالمومنین (ع) اگر کسی با دلش شکر نعمت را به جا آورد استحقاق افزایش نعمت را دارد قبل از اینکه بخواهد شکر را به زبان جاری کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان دومین و سومین مرتبه شکرگزاری را به ترتیب زبانی و عملی عنوان کرد و گفت: شکرگزاری عملی به این صورت است نعمت الهی را در راه عمل صالح به کار بندیم.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: اگر ثروتی نصیب ما شد آن را برای کمک به نیازمندان به کار ببریم و یا اگر علمی به دست آوردیم برای رضا ذات اقدس الهی باید آن را در اختیار دیگران بگذاریم. به گفته وی، چهارمین مرتبه شکرگزاری این است که نعمت الهی را در راه گناه استفاده نکنیم.

همزمان با هفته بهزیستی "خانم رحمانی" - مدیرکل بهزیستی استان گلستان به همراه هیأتی متشکل از معاونان، روسا و کارکنان بهزیستی استان با حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان در این دیدار، حضرت آیت الله نورمفیدی ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد مطلوب و زحمات مسئولان بهزیستی گلستان خاطرنشان کرد: بهزیستی بعنوان بزرگترین نهاد در امر خدمت گزاری به قشر معلول و کم بضاعت جامعه می باشد که همه باید دست در دست یکدیگر دهیم تا بتوانیم این سازمان را کمک کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های اداره کل بهزیستی در این زمینه گفت: این اداره کل کودکان بی سرپرستی که نمی دانند، پدر و مادرشان چه کسانی هستند را از زمان شیرخوارگی مانند پدر و مادر مدیریت می کنند.

 امام جمعه گرگان ادامه داد: بهزیستی نیازهایی دارد که با بودجه دولتی تامین نمی شود، این کودکان اگر درست تربیت نشوند، برای جامعه عواقب و مشکلاتی در پی خواهد داشت.

در این ملاقات، "خانم رحمانی" ضمن گرامیداشت سی وچهارمین سالگردتاسیس سازمان بهزیستی وتبریک ماه مبارک رمضان، به شعار هفته بهزیستی با عنوان "بهزیستی : برای تو" اشاره کرد و وظایف و عملکرد بهزیستی گلستان در سال گذشته را تشریح کرد.