در خواست آیت الله نورمفیدی از علماء و مردم مناطق سیل زده: با مدیریت بحران همکاری کنید و از کارهای سرخود پرهیز کنید

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیما اظهار کرد: در جلسه امشب شورای تامین و ستاد بحران عملکرد خود را بیان کرده و به زحماتی که کشیدند اشاره شد و ما هم تشکر کردیم، ولی من خدمت همه عرض کردم مشکل حل نشده است، آب استان مناطقی از استان را پر کرده و حالا باید راه حلی پیدا شود که آب از استان خارج شود.

وی افزود: تصمیماتی گرفته شد و قرار بر این شد اقداماتی هم انجام شود تا آب زودتر از استان خارج شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: به علماء و مردم حاضر در منطقه، چه منطقه ترکمن نشین و چه فارس نشین باید تذکر داده شود که با مدیریت بحران همکاری شود و اینگونه نباشد تصمیماتی که این مجموعه گرفتند مردم به آن ها عمل نکنند و کارهایی انجام دهند که مشکلات دو برابر شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: خواهش می کنم همه علمای شیعه و سنی منطقه با مدیریت بحران همکاری کنند و اگر مسئولان امر خواسته ای از مردم داشتند، مردم به عنوان نیروی پشتیبانی وارد میدان شوند و از کارهای سرخود بپرهیزند.

وی افزود: امیدواریم با همکاری همه از ارتش و سپاه گرفته تا نیروی دریایی  و مردم و ... این مشکل سریع تر حل شود.

 

متأسفانه وقوع سیل مشکلاتی را برای استان گلستان رقم زده است و تا زمانی که کسی از نزدیک مناطق سیل‎زده استان را مشاهده نکند شاید اهمیت موضوع برای او روشن نباشد.

روز گذشته که برای شرکت در مراسم ترحیم جان‎باختگان حادثه واژگونی قایق به مناطق سیل‎زده رفتم آب همه جا را فرا گرفته بود و آنقدر آبگرفتگی این منطقه گسترده بود که انتهای آن قابل مشاهده نیست و به نظر می‎رسد حداقل یک و نیم تا دو متر در منطقه وجود دارد.

براساس گزارش‎های هواشناسی این میزان بارش باران طی 70 سال اخیر بی‎سابقه بوده است.

مسأله‎ای مطرح است که آیا نمی‎شد با برنامه‎ریزی و تمهید مقدمات، اقداماتی صورت می‎گرفت که سیل گلستان با این عظمت و بزرگی نبود؟

بسیاری از اقدامات در استان گلستان و یا نقاط دیگر کشور صورت گرفته که زمینه را برای وقوع چنین سیل ویرانگری آماده کرده است و می‎توان گفت در این زمینه برخی مسؤولان و بعضی از مردم نیز نقش داشتند.

ساخت‎وسازهای بی‎حساب و کتاب، عدم لایروبی رودخانه‎ها، عدم محاسبه دقیق در ساخت سدها از دیگر عوامل وقوع سیل است، متأسفانه رودخانه‎های ما رسوب گرفته بود و نیاز به لایروبی داشت که متأسفانه این اقدام صورت نگرفته بود.

برخی رودخانه‎ها، مسیرها و کانال‎ها در گذشته وجود داشت که موجب هدایت آب هنگام وقوع سیل می‎شد اما متأسفانه این مسیرها و کانال‎ها پُر شده و مردم در آن مشغول کشاورزی هستند که این عوامل در وقوع سیلاب بی‎تأثیر نبوده است.

با وقوع سیل در گلستان، همه و از اقشار مختلف برای کمک به سیل‎زدگان شتافتند و علما و مراجع عظام تقلید نیز با سیل‎زدگان همدردی کردند که در رأس همه مقام معظم رهبری دستوراتی را برای کمک به سیل‎زدگان صادر کردند که پیام نافذ معظم‎له موجب حضور ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی در مناطق سیل‎زده شد.

در بازدید از مناطق سیل‎زده در جریان کمک‎رسانی سپاه و ارتش قرار گرفتم، دستگاه‎ها و نهادهای مختلف اعم از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، هلال احمر، صداوسیما و حتی بخش‎های خصوصی در کنار مردم برای کمک به سیل‎زدگان گلستانی شتافتند.

نیاز است همه مردم برای حل مشکلات سیل‎زدگان کمک کنند، تصور نشود که حادثه سیل در گلستان تمام شده است، این حادثه همچنان ادامه دارد و ضروری است علاوه‎بر کمک‎های دولت و نهادهای مختلف، کمک‎های مردمی نیز تداوم یابد.

کسی که امروز رئیس جمهور کشوری مانند آمریکا است بدون هیچ معیار و ملاکی و برخلاف تمام قواعد و مقررات بین‎المللی بلندی‎های جولان را که متعلق به کشور سوریه است در اختیار اسرائیل قرار داده که به نظر می‎رسد «ترامپ» عقل خود را از دست داده است.

خوشبختانه تمام اعضای شورای امنیت با تصمیم رئیس جمهور آمریکا مخالفت کردند که این نشان می‎دهد برخلاف تصورات آمریکا، آنها هر کاری که بخواهند نمی‎توانند انجام دهند و امروز آمریکا منزوی شده و تنها مانده است.

عصر امروز نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان  با قایق موتوری وارد شهر گمیشان شد .

آیت الله نورمفیدی بازدید از مناطق سیل زده گمیشان و روستاهای اطراف آن را هدف از سفر به این شهر برشمرد و اظهار داشت: آمدم از نزدیک با مردم عزیز تزکمن صحرا و گمیشان همراهی کنم و ضمن بازدید از این منطقه در مجلس عزیزانی که در حادثه واژگونی قایق امداد رسانی به لقا الله پیوستند شرکت کنم و به خانواده های آنان تسلیت بگویم.

امام جمعه گرگان مردم ترکمن صحرا را نجیب و شریف یاد کرد و گفت: مردم ما با همه گرفتاریهای پیش آمده بسیار صیور و آرام هستند و بنده آمدم به جمع انها که دلداری بدهم و بگویم تمام تلاش ما این است دولت و دستگاههای مربوطه را برای رفع سیل و اقدامات بعد آن برای مردم منطقه بسیج نماییم.

وی در پایان اظهار داشت: لازم میدانم از تلاش و زحمات دولتی ها ، نیروهای نظامی خصوصا سپاه و ارتش و نیروهای خودجوش مردمی تشکر کنم .

 

 

نماينده ولي فقيه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان صبح امروز در مجلس بزرگداشت مرحوم عبدالحسيني از عزيزان امداد گر افتخاري حادثه غرق شدن قايق كمك به مردم گميشان شركت نمود واز خداوند متعال علو درجات عاليه براي اين عزيز از دست رفته خواستار و به اولياي مصيبت تسليت گفت.