نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان ازمردم خواست که در راستای توسعه کشور به کالای ایرانی اعتماد کنند و گفت: حمایت از تولیدات داخلی نقش محوری در رفع بیکاری جوانان و اشتغال پایدار دارد.

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: سه پایه دولت، تولیدکنندگان و مردم در تحقق نامگذاری امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی نقش اساسی دارند.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: دولت به معنای عام و شامل بخش اجرایی، مجلس و قوه قضائیه بوده که باید نسبت به تحقق و عملیاتی شدن این شعار اهتمام داشته باشد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: پایه دیگر در تحقق این نامگذاری تولیدکنندگان بوده که باید کالای با کیفیت و قابل عرضه در بازارهای جهانی تولید کنند.

آیت الله نورمفیدی با یادآوری نقش مردم در توسعه اشتغال پایدار با استفاده از تولیدات داخلی، ادامه داد: از سوی دیگر مسئولان و متولیان امر با برنامه ریزی، راهکارهای تشویقی برای تولیدکنندگان داخلی ارائه و به رفع موانع تولید و حل مشکلات آنان کمک کنند.

امام جمعه گرگان یادآور شد: با اجرایی شدن برنامه ریزی ها در خصوص تحقق نامگذاری امسال ثمره آن در پنج سال آینده در رونق اقتصادی جامعه و رفع بیکاری مشاهده خواهد شد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیداربا مدیرکل فنی و حرفه ای گلستان و معاونان این مجموعه اظهار کرد: توصیه امسال مقام معظم رهبری  در حمایت از کالای ایرانی به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله تولیدکننندگان، مردم، دولت وهمچنین به شما هم مربوط می شود.

وی با بیان اینکه  کارگری که کار بلد باشد برایش بازار کار هم پیدا می شود، افزود: باید مهارتی که از سوی شما آموزش داده می شود بر مبنای علم و دانش باشد چراکه کاری که بر مبنای علم و دانش نباشد ضرر آن بیشتر از نفع آن است و بنا بر تاکید پیامبر جوانان باید به دنبال دانش برای انجام کار باشند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: متاسفانه شاهدیم امروز بسیاری از افرادی که برای تعمیر مراجعه می کنند با دلسوزی این کارها راانجام نمی دهند و این موضوع از ناآگاهی بدتر است.

وی افزود: اگر قرار باشد مردم بین فرد ناآگاه که قابل اعتماد باشد و فردی که توانا باشد اما قابل اعتماد نباشد کسی را انتخاب کنند قطعا فردی را انتخاب می کنند که مورد اعتمادشان باشد.

امام جمعه گرگان با اشاره به بحث وجدان کاری اظهار کرد: وجدان کاری امر مهمی است و باید از سوی شما به عنوان فرهنگ در این افراد ایجاد شود. کار باید به گونه ای انجام شود که اعتماد مردم کسب شود، اینگونه نباشد که سطحی انجام شود؛ پس علاوه بر تعلیم مهارت، فرهنگ سازی وجدان کاری هم مهم است و باید برای آموزش آن کلاسی گذاشته شود.

وی افزود: جوانی در مراسم حج نزد امام صادق (ع) آمد و حضرت مشخصاتش را از او پرسید که چگونه به حج آمدی؟ جوان گفت وامی گرفتم و کاری شروع کردم و بدهی خود را پرداخت کردم، امام صادق (ع) توصیه ای به این جوان کرد که کسی که می خواهدبا مردم کار کند باید دو چیز را سرلوحه قرار دهد؛ یکی اینکه دروغ نگوید وامین ودرستکار باشد.

امام جمعه گرگان گفت: خیانت فقط در مال نیست بلکه اگر کاری را بلد نباشیم و عنوان نکنیم نوعی خیانت است.

وی ادامه داد: ما امسال می خواهیم از کار ایرانی حمایت کنیم و حمایت از تولیدات داخلی این است که افراد ماهری تربیت کنید و صداقت و امانتداری را در ذهن این افراد به عنوان فرهنگ ایجاد کنید.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار نوروزی با شهردار گرگان اظهار کرد:  یک شهر اسلامی همواره باید تمیز و زیبا باشد،خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد از یک مسلمان زیبا  و خانه زیبا خوشش می آید.

وی با بیان اینکه بهترین چیزی که می تواند به شهر زیبایی دهد گل است، افزود: امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه از گل خیلی تعریف می کرد و اگر انسان بخواهد زیبایی های عالم را ببیند این گل است که می تواند زیبایی ها را نشان دهد.

امام جمعه گرگان گفت: در سفری که به اروپا داشتم دیدم که خارجی ها گل را از آپارتمان های خود اویزان کردند و جلوه زیبایی را به وجود می آورند و من متاسفم که مسلمانان زیبایی و تمیزی را رعایت نمی کنند.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) همواره خود را آراسته می کرد و به زیبایی اهمیت زیادی می داد، افزود: می گفت دوست ندارم با شکلی در جامعه حاضر شوم که موجب تنفر مردم شود، حتی امام صادق (ع) زمانی که سیر می خورد از شهر خارج می شد تابه زیباییش لطمه وارد نشود.

امام جمعه گرگان گفت: نظم موضوع مهمی است که باید به آن توجه شوند،  در تهران فردی به من می گفت گرگان یکی از ویژگی هایش نداشتن ترافیک است و علت آن هم وجود فلکه های متععد بود. نظم در معارف اسلامی ما جایگاه ویژه ای دارد حضرت علی (ع) در شب شهادتش به نظم توصیه می کند، گفته شده حتی امام راحل هم خیلی منظم بود طلبه ها می گفتند ساعت های خود را با آمدن امام تنظیم میکردند.

وی با تاکید بر این نکته که باید در کار خود منظم باشید و در ساعت مقرر کار خود را انجام دهید، افزود:  این سه اصول اساسی را باید در جامعه رعایت کنید.

امام جمعه گرگان با اشاره بافت تاریخی و فرسوده گرگان  سیاست های ریاست جمهور در این زمینه گفت: باید از سوی شهرداری برای بافت های فرسوده طرح جامعی به وجود بیاید و عملی شود.

وی اظهار کرد: نسبت به جنگل النگ دره تمهیدات لازم اندیشیده شود تا خودرو وارد پارک نشود و به جای آن درشکه داخل جنگل تردد داشته باشد، بنابراین لازم است مکانی برای پارک خودروها در نظر گرفته شود و از محل درشکه ها درآمدزایی شود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با ستاد اعتکاف گلستان اظهار کرد: با آمدن ماه رجب نسیم الهی وزیدن می کند و سراغ دارم افرادی که روزه خود را از ماه رجب شروع می کنند و به ماه شعبان و رمضان متصل می کنند.

وی افزود: در گذشته هم مراسم اعتکاف در گرگان انجام می شد و من خاطره های زیادی از آن مراسم های اعتکاف دارم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در ماه مبارک رجب و در این جلسات که اجتماعات گسترده و چشمگیر است فرصت و زمینه بسیار مناسبی است تا مطالب مهمی عنوان شود، به طور مثال سالانه هدفی را در نظر بگیریم و سعی کنیم آن هدف را در همه برنامه ها مورد توجه قرار دهیم، روی آن کار کنیم؛  مبلغین و افرادی که برای مداحی می روند همه دست به دست هم دهیم و یک هدف را متمرکز شویم و پیاده کنیم.

وی گفت:  دعای «یا من ارجو»دعای معروف ماه رجب است و در این دعاها نکات مهمی وجود دارد که برخی از نکات را می توان برجسته کرد، ما اول خدا رادر ذهن جامعه معرفی کردیم و این که در فرهنگ خداشناسی خدا را با چه چهره ای معرفی کردیم مهم است، برخی از بزرگان سعی کردند چهره ای از خدا در دل مردم ایجاد می کننند چهره محبوبی باشد و روی صفاتی از خداوند تکیه کنیم که مردم خدا را دوست داشته باشند نه اینکه از او بترسند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: نکته قابل توجه این است که به جای اینکه مردم را از خدا بترسانیم و فراری دهیم  باید کاری کنیم که مردم به سوی خدا جذب شوند.

وی گفت: خداوند در یک حدیث قدسی به حضرت داوود فرمود هم مرا دوست بدار هم کاری کن مردم هم مرا دوست داشته باشند و حضرت داوود فرمود خدایا من تورا دوست دارم اما چه کاری کنم تا مردم تورا دوست داشته باشند ، خداوند فرمود نعمت ها و خوبی هایی که به مردم داده ام را به آن ها یادآوری کن.

آیت الله نورمفیدی با طرح این پرسش که رابطه خدا با بندگانش چگونه است، گفت: مرحوم علامه طباطبایی این عالم بزرگوار127 اسم در قرآن پیدا کرده که خداوند برای خود انتخاب کرده که اکثر این اسم ها از ریشه رحمان و رحیم است و تعداد اسامی که از ریشه غضب باشد خیلی کم است و این نشان می دهد خداوند بخشنده است.

وی تصریح کرد: خداوند با آن هایی که اصلا او را نمی شناسند و با او را ارتباطی ندارند هم نسبت به آن ها هم مهربانی می کند بنابراین باید این چهره خدا را در این جلسات اعتکاف معرفی کنیم.

 امام جمعه گرگان خطاب به ستاد اعتکاف گلستان با تاکید بر این نکته که در ایام اعتکاف باید روی اسماءُ الله خدا کار کنید، افزود: اکثرافرادی که در اعتکاف شرکت می کنند نسل جوان هستند، خدا وجودی است که باید دوست داشته باشیم و به سمتش برویم خداوند تواب است وهرچه گناه کنید باز هم به در خانه اش بروید پاسخ شما را می دهد.

وی افزود: باید شعاری تعیین کنیم و محور خود قرار دهیم تا خدا را در دل های مردم محبوب کنیم ، همچنین مردم باید به مضامین دعا آشنا شوند و این امر مسئله مهمی است.

امام جمعه گرگان گفت: هیئات مذهبی خیلی می توانند در این زمینه موثر باشند پس باید تلاش زیادی انجام شود.

پیام نوروزی نماينده ولي فقيه در استان گلستان وامام جمعه گرگان به مناسبت حلول سال 1397

              بسم‌الله‌ الرّحمن‌الرّحیم

 

یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

حلول سال نو که امسال مقارن با ماه مبارک رجب است را به همه عزیزان هم استانی تبریک و تهنیت عرض می کنم.

 امسال بهار طبیعت متقارن شده با بهار معنویت، بهار معنویت ماه مبارک رمضان است ولی معنویت در نگاه اسلامی از ماه مبارک رجب شروع می شود؛ بهار طبیعت با بهار معنویت مقارن شده است، همانطوری که همه ما خودمان را در فصل بهار نو میکنیم ، طبیعت هم نو می شود، شاد و خرم می شود انشالله این توفیق را پیدا کنیم که دل هایمان را شاد و خرم و بانشاط و نو کنیم. 

دعایی که در تحویل سال همه عزیزان می خوانند همین است؛ از خدای متعال تقاضا می کنیم حال ما را به بهترین حالات متحول کن و تحول معنوی به ما عنایت کن.

تبریک عرض می  کنیم و امیدواریم سال نو برای تمام عزیزانمان، برای کشور و امت اسلامی و همه انسان های تحت ستم انشاالله این سال مبارک باشد.

همان طوری که همه ما می دانیم در کشور کارهای کوچک و بزرگ بسیار انجام شده که فرصت اشاره به آن ها نیست، اما کارهای بسیار بزرگی در زمینه های مختلف انجام شده و آنچه را که من می خواهم به آن تاکید کنم به همه مسئولان در سطح کشور و استان توجه به معیشت و زندگی مردم است.

 انصاف قضیه این است که معیشت مردم و زندگی مردم سخت و دشوار شده است، مشکلات بیکاری خیلی از خانواده ها را تحت فشار قرار داده است و باید توجه همه مسئولان، دولت، مجلس و قوه قضاییه و هرکسی را که بالاخره دستی بر آتش دارد و می تواند کاری در این زمینه انجام دهد.

 باید به معیشت مردم برسیم تا مشکل بیکاری حل شود، البته این هم با شعار و ... حل نمی شود؛ در واقع باید توجه به مسئله تولید در کشور ارزش و رونق پیدا کند ، سرمایه گذاری در کشور توسعه پیدا کند و چرخ اقتصاد کشور به معنای عام کلمه به حرکت سریعتر در بیاید تا آثار آن را در معیشت و زندگی مردم ببینیم و مشکل بیکاری حل شود.

در مورد استان هم من لازم می دانم که از زحماتی که مسئولان استانی در سال گذشته انجام دادند تشکر و قدردانی کنم و به مسئولان استانی متذکر می شوم که مناطق محروم و به مناطقی که بیشتر از محرومیت رنج می برند بیشتر توجه شود مخصوصا به مناطق مرزی که مرزنشینان ما درشرایط دشواری زندگی می کنند و به علل گوناگون باید به آنجا توجه شود.

در مورد مسائل استانی هم باید چند نکته را تذکر دهم تا همه مسئولان پیگیر شوند، اگر این مشکلات حل شود خیلی تاثیرات گسترده ای در زندگی مردم خواهد گذاشت؛ قضیه آشوراده که سال هاست در حال پیگیری هستیم و مسئولان استانی هم پیگیری کردند و به جاهایی هم رسیده ایم. انشاالله امیدواریم امسال به آخرین مرحله خود برسد، قطار گرگان مشهد که باید مورد توجه قرار بگیرد، زهکشی اراضی شمال استان که مسئله بسیار مهمی است و زمین هایی که ما داریم 280 هزار هکتار در قسمت شمال استان از مورد انتفاع افتاده اند و باید زهکشی شود، تمیز شود تا بتوانیم از آن ها استفاده بهینه داشته باشیم.

   منطقه تجاری و توجه به خلیج گرگان مواردی است که باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرد، استقبال از سرمایه گذاری و سرمایه گذارانی که اهل کار هستند بالاخره ما چاره ای نداریم جز اینکه به استقبال سرمایه گذاران برویم و حتی خواهش هم کنیم بیان در استان و سرمایه گذاری کنند؛ یکی از چیزهایی که باید پیگیری شود احیای مواریث فرهنگی است ما در این استان مواریث فرهنگی و آثار تاریخی مهمی داریم، اگر این ها احیا شود و روی آن ها کار شود دقیقا ما می توانیم زمینه مناسبی به وجود بیاوریم برای اینکه خیلی چیزها جذب شود.

شهادت امام هادی (ع) را به همه عزیزان تسلیت می گویم و یادی کنیم از حادثه دیدگان معدن زمستان یورت در آزادشهر و رامیان که تعدادی از عزیزان ما در آن حادثه جان باختند و امیدواریم خداوند متعال آن ها را در مقام قرب خودش قرار دهد و به بازماندگان صبر و عجر عنایت کند، شهدا را به خصوص شهدای مدافع حرم را گرامی می داریم و همچنین جانبازان، امیدواریم خداوند متعال به آن ها شفای عاجل عنایت کند؛ از خداوند تقاضا می کنیم سال 97 را برای همه امت اسلامی و مردم استان سال مبارکی قرار دهد، موفق و موید باشید.

 

       و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته