آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیرو روسای شهرستا ن های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اظهار کرد: اهمیت منابع طبیعی در مسئله درختکاری است، جنگل ها سرمایه های عظیمی هستند و چیزی است که در معارف دینی ب آن نیز اهمیت داده شده است.

وی افزود: پیامیر گفته هر کسی درختی بکارد تا انسان ها وپرندگان و ..از سایه ومیوه اش استفاده می کنند، برایش یک درخت در بهشت تضمین میکند.

امام جمعه گرگان گفت: این مسئله از نگاه ما قبل از اینکه علم به این ها برسد اهمیت داشته است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: اگر منطقه ای درخت نداشته باشد در واقع ریه ندارد و قبل از اینکه بشر به اینجا برسد در منابع دینی ما اینگونه مطرح می شود.

وی گفت: این مشکلات اگرکم نشود بیشتر می شود و متاسفانه نزولات آسمانی کم شده و گرما بیشتر شده است.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه اهمیت منابع طبیعی مشخص است و متولی شما هستید، افزود: شما دست اندر کاران منابع طبیعی باید نسبت به این مساائل حساس باشید و مردم این حساسیت را در شما ببینند، چرا که در تشویق مردم هم تاثیر دارد.

 وی گفت: تا زمانی که مردم وارد نشوند شما نمی توانید به تنهایی کاری کنید پس باید کاری انجام دهید تا مردم دغدغه های شما را ببینند.

امام جمعه گرگان باتاکید بر اینکه بیان مشکلات دردی را دوا نمی کند و باید پیشگیری کرد، افزود: من نظام را حلال این مشکلات می دانم و منظورم این است که به طور کلی حکومت یعنی مجلس و دولت و قوه قضاییه باید در کنارهم مشکل را حل کنند.

وی گفت: این نمایندگان مجلس چکار میکنند؟ کارهایی که در اخبار گفته می شود کارهای روزمره است و مجلس باید وارد میدان شود، چرا که تا اشکال کار این چیزهاست مملکت به جایی نخواهد رسید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: باید اولویت ها را بسنجیم و ببینیم پول ها کجا خرج شود تا کشور نجات پیدا کند، رئیس مجلس می گوید بالای 90 درصد پول کشور صرف امور جاری می شود و این خیلی بد است.

وی با اشاره به وعده رئیس جمهور برای زهکشی280 هزار هکتار از اراضی شمال اظهار کرد: ممکن است با زهکشی این زمین ها آب شیرین شود و با آب جمع شده حدود 50 هزار هکتار را آبیاری کنیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه باید به دنبال حل مشکلات باشیم، افزود: پروژه های نیمه کار زیادی داریم که روی هم تلنبار می شود و دولت نمی داند که چکار کند.

وی گفت: حل کردن مشکلات منابع طبيعي نیازمند کار اساسی است یعنی کاری که منسجم باشد و با  راه حل ها روی نقشه بیاید قابل حل خواهد بود.  

 

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیر و معاونین اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) گلستان اظهار کرد: اینکه انسان در راه خدمت به انسان ها به هرشکلی قدمی بر دارد، ازبهترین کارهاست و ذخیره آخرت محسوب می شود.

وی افزود: در آیه شریفه در رابطه بانماز شب گفته شده بندگان خوب خدا آن هایی هستند که خدا را از روی خوف و امید می خوانند، اهل انفاق هستند و به دیگران کمک می کنند ، خدا در رابطه با این افراد می فرماید هیچکس نمی داند خدا برای اینگونه افراد چه پاداشی که موجب چشم روشنی می شود در نظر گرفته است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد:  درست است که پول را دیگران می دهند اما شما هم نیرو ، فکر و وقتتان را در این راه صرف می کنید، البته به شرطی که هم وغم تان حقوق آخرماه نباشد؛ اما اگر این سرمایه ای که شما صرف می کنید از فکر و توان و در راه رضای خدا باشد انفاق شما محسوب می شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: برای خدماتی که انجام می دهید حقوق را در نظر نگیرید چراکه مهم نیست و آن چیزی که برای شما مهم است و تبدیل به سرمایه می شود این است که کار را برای رضای خدا انجام می دهید.

وی افزود: این تشکیلات مقدس باید کاری کند که فقیر در جامعه کم شود نه اینکه روز به روز افزایش پیدا کند و اسلام هم این را نمی خواهد، اسلام اگر با فقر مبارزه کرده تنها به این معنی نبوده که به فقیر کمک شود اما مهم این است که دست فقیر را بگیریم و اورا از جای بلند کنیم تا خود راه بیفتد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کمک واقعی به فقیر این است که جوری به فقیر کمک کنیم که دستش در جیب خودش رود و سر سفره اش نان بیاورد، این کار کمک اساسی خداپسندانه است.

وی افزود: شأن مومن نباید به این جا برسد که دست جلوی کسی دراز کند بلکه باید کاری کنیم دست ها باید به جیب خودشان برود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کار انبیا ء هم این است که خود مردم به پا خیزند برای عدالت نه با سرنیزه آن ها را به عدالت وا دارند، اینکه مردم چشمشان به دست دیگران باشد نقصی برای جامعه اسلامی محسوب می شود.

وی افزود: اگر رهبری مدام به اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و ... سفارش می کند به این دلیل است که مردم روی پای خود بایستند.

امام جمعه گرگان گفت: سعی کنید کارتان را برای خدا انجام دهید و آنچه که باقی می ماند همین است و هر چقدر در این زمینه موفق باشید یقین بدانید عمل صالح انجام داده اید.

ائمه جمعه اهل سنت استان در یک دیدار صمیمانه با حضرت آیت الله نورمفیدی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ،آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با ائمه جمعه اهل سنت گلستان اظهار کرد: افتخار می کنیم استانمان از همدلی واقعی برخوردار است و این واقعا برای ما مایه افتخار است و امیدواریم چیزی را که ما در استان داریم خدا نصیب تمام استان های کشور و سایر امت اسلامی کند.

 وی افزود: هر کسی در چهارچوب مذهب و اعتقادات خودش آزاد عمل می کند و از این جهت کاری به کار هم نداشته باشیم و در این زمینه از روح دین استفاده می کنیم.

امام جمعه گرگان گفت:  همه می دانیم نماز جمعه از نمازها و عباداتی است که مانند حج می ماند، به نظر من حج فقط جنبه عبادی نیست از روایات بر می آید نماز جمعه عمل صرفا عبادی نیست چراکه  اگر اینگونه بود مثل نماز ظهر آدمی از اول ظهر تا غروب می توانست نماز بخواند و الزام نیست که حتما در ساعت مقرر همه شرکت کنند، این نشان می دهد نماز جمعه در این محدوده زمانی انجام شود ثواب و فضیلتش بیشتر است.

وی تصریح کرد: در مورد حج اگر صرفا تکلیف عبادی بود خدا مردم را آزاد می گذاشت تا هرزمان که دوست داشتند حج را انجام دهد اما اینکه می بینیم در یک زمان در یک مکان و در شرایطی خاص مشخص شده است نشان می دهد علاوه بر عبادت در این فریضه اهداف دیگری هم مورد نظر بوده است.

امام جمعه گرگان گفت: نماز جمعه نمازی است که حسابش فرق می کند و باید جماعت برگزار شود و عبادت ویژه ای ست.

وی افزود: در رابطه با سیره نبی مکرم اسلام باید پرسید آیا پیامبر تنها در رابطه با مسائل سیاسی خودش می رسید و یا اینکه در تمام کارهای مردم حضور داشت؛ قضاوت، صلح، جنگ، و همه چیز این سیره نبی مکرم اسلام است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: مسجد محل قضاوت و بسیج مردم بوده است و رسول خدا تنها تکلیفش این نبود که تنها به امور اخروی رسیدگی کند بلکه به  مصالح امت اسلامی حتما اشراف داشتند و از خطر دشمن کاملا مطلع بودند و مراقب بودند تا دشمنان ضربه ای نزنند.

وی خطاب  به علما، روحانیت و ائمه جمعه گفت: به نظر می آید امروز وظیفه داریم وصیت به اخلاق را انجام دهیم، نسبت به مفاسد هم حرف بزنیم و نظر دهیم واین ها چیزهایی است که در مورد نماز جمعه دو جنبه دنیا و آخرت مورد توجه ما هست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: معمولا در خطبه های نماز جمعه معارف دینی و اخلاق و ... متذکر می شویم و خطبه دوم را برای مسائل اجتماعی می گذاریم، باید کاری کنیم شرایطی محیا شود تا نسل جوان را جذب کنیم آن هم با وجود این فضای مجازی که همه چیز را زیر سوال می برند.

وی افزود: علما باید تلاش کنند با رفتار خود جوانان را جذب کنند و اجازه ندهند در دام شیاطین بیفتند آن هم از طریق محتواهایی که در فضای مجازی تولید می کنند و بسیار جذاب است.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از تهمت هایی که به پیامبر می زدند این بود که می گفتند جوانان ما را فاسد کرده است و این نشان از جذابیت پیامبر در آن زمان دارد.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان : آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن كريم» فرصتی برای آشنایی با مفاهیم قرآنی است

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ضمن بازدید از برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم ، در رابطه با نقش قرآن و مفاهیم قرآنی اظهار کرد: قرآن و مفاهیم قرآنی برای زندگی ما انسان ها نازل شده است، قرآن کتاب هدایت و  نوراست و تاریکی ها را روشن می کند.

وی با بیان اینکه قرآن در هر جایی که انسان سر در گم شود به کمکش می آید و اورا هدایت می کند، اظهار کرد: قرآن ازضروریات اولیه است و کتاب زنده هاست اما متاسفانه در جامعه اینگونه نیست.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به برگزاری آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن كريم اظهار کرد: این برنامه ها گام هایی است که امیدوارم جامعه را به سمت آشنایی با مفاهیم قرآنی سوق دهد.

وی گفت:  مراکز فرهنگی مانند اداره اوقاف و امور خیریه ،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی  و حوزه ها باید همگی دست به دست هم دهند تا مفاهیم قرآنی در جامعه ما گسترش پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: ظهور اسلام جایگاه زنان را در جامعه متحول کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر پنجشنبه در کنگره منطقه ای بانوی آفتاب اظهار کرد:  با توجه به آنکه خداوند در قرآن بر برتری و برگزیدگی حضرت مریم بر زنان دیگر تاکید می فرماید ، سوالی مطرح می شود که حضرت زهرا (س) برتر هستند یا حضرت مریم (س) ؟ در پاسخ باید گفت که حضرت مریم سرور و برتر زنان در زمان خود بوده اما حضرت فاطمه زهرا (س) به نص روایات بر تمامی زنان عالم در تمامی زمان ها و اعصار برتری و سروری دارند .

وی افزود: جایگاه بهترین زنان در بهشت است و بهترین این زنان حضرت فاطمه زهرا (س) است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در شرایطی که اسلام به وجود آمد و پیامبر اکرم (ص)مبعوث شد، شرایط زنان در آن زمان خوب نبود و از جایگاه خوبی برخوردار نبودند.

وی تصریح کرد: اعراب در آن زمان که صاحب دختر می شدند خجالت زده بودند و این را ننگی برای خود می دانستند و گاهی دختران را زنده به گور می کردند اما در چنین فضایی اسلام ظاهر شد وپیامبر اکرم (ص)این فرهنگ را متحول کرد تا جایی که از درون آن شخصیتی مانند حضرت زهرا (س)ظهور پیدا می کند و پیامبر در مقابل مردم از شخصیت او تجلیل می نمود و حتی دست فاطمه زهرا را می بوسید .

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه حضرت فاطمه (س)برای زنان بهترین الگوست، اظهار کرد: زنان ما باید به جای نگاه به غرب و شرق و بهره گیری از تفاله های غرب، حضرت زهرای اطهر را که بهترین بانوی عالم است ، الگو برای خود قرار دهند.