بسیاری از زمین‌های کشاورزی این مردم زیرآب رفته و در سیل آق قلا، اموال و سرمایه روزمره آنها از بین رفته است. لذا مسئولین باید به این نکته توجه کنند و مشکلات مردم را از این حیث حل کنند.

امام جمعه شهر گرگان گفت: واقعیت این است که در سیلی که ایجاد شد، مسئولینی که مسئولیت داشتند پای کار بودند، منتها ظرفیت هجوم سیل بیش از توان و امکانات استان بود.

 

در سیل اخیر، مسئولینی که مسئولیت داشتند پای کار بودند

 

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در گفت و گو با خبرنگار جماران درباره چرایی وقوع سیل اخیر در استان گلستان گفت: در استان ما معمولاً در تمام سال حدود 420 میلیمتر باران می بارد، ولی در عرض دو سه روز بارش های این استان به اندازه 60درصد کل بارش هایی بوده که در این استان اتفاق می‌افتد. این مسأله بسیار عجیبی است که طی دو الی سه روز تا این اندازه بارش اتفاق افتاده است.

وی افزود: آبی که سرایز شد بیش از ظرفیت‌های لازم استان بود. لذا طبیعی‌ترین وضع برای استان«وقوع سیل» بود. در بعضی نقاط نظیر گنبدکاووس، آب‌گرفتگی در کل نقاط شهر نبود اما در آق‌قلا حجم زیادی از آب وجود داشت و باعث شد تمام شهر را فرابگیرد. برخی از موانعی هم که در این شهر وجود داشت نیز باعث ایستایی و توقف سیل شد. خوشبختانه شدت سیل و آبگرفتگی که در این شهراتفاق افتاد، در شهرهای دیگر وجود نداشت. واقعیت این است که در سیلی که ایجاد شد، مسئولینی که مسئولیت داشتند پای کار بودند، منتها ظرفیت هجوم سیل بیش از توان و امکانات استان بود.

 

هنوز مشکل ایستایی آب در آق قلا رفع نشده است

 

آیت‌الله نورمفیدی ادامه داد: البته ضعف‌هایی هم در این رابطه وجود داشت و ممکن است سوءمدیریت هایی هم در برخی بخش ها رخ داده باشد، اما لازم است از همه مسئولینی که زحمت کشیدند و مردمی که وارد عرصه شدند تا به کمک هموطنان خود بشتابند، تشکر کنم. همچنین باید از همه شخصیت‌ها و بزرگانی که با مردم استان همدردی کرده و ازآسیب دیدگان دلجویی کردند، قدردانی کنیم. باید از مقام معظم رهبری که پیام تسکین دهنده ای برای مردم فرستادند و به نیروهای مسلح دستور دادند که جهت کمک وارد عرصه شوند، از مراجع بزرگوار و بعضی علمای حوزه، همچنین بیت حضرت امام و حاج حسن آقا که از مردم دلجویی کردند، تشکر کنیم.

وی اظهار داشت: وضعیت فعلی استان به سمت تثبیت‌شدن می رود و از فشار آبی که در آق قلا بود کاسته شده است. متاسفانه خط ریلی که از گرگان به سمت ترکمنستان و آسیای میانه می‌رود ارتفاعی بیش از اطراف خود دارد و خود مانند یک سد در برابر عبور آب عمل کرده و حتی موجب بالاآمدن آب و وقوع سیل در آق قلا شده بود. تا اینکه کانال های عبور آب بازگشایی شدند و آب تا مقداری فروکش کرد. آب در آق قلا در برخی نقاط به اندازه 2 متر بالا آمده بود و امروز ارتفاع آن در این شهر به نیم متر رسیده و متاسفانه هنوز مشکل ایستایی آب رفع نشده است.

 

در سیل آق قلا، اموال و سرمایه روزمره مردم از بین رفته است

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در پاسخ به این شائبه که گفته می‌شود «وی مخالف طرح جلوگیری از قطع درختان جنگل‌های شمال در مجلس بوده» گفت: اصلاً مخالفتی در کار نبوده، بلکه بحثی در مجلس وجود داشت مبنی بر اینکه آیا طرح‌های بهره برداری از جنگل ها ادامه پیدا کند یا نه؟ در آن شرایط دو نظر وجود داشت که یکی اصلاح جنگل‌ها و قطع درختان فرسوده را می‌خواست و دیگری به دنبال رهاسازی جنگل‌ها به حال خود بود. حرف ما سه نفر یعنی «امامان جمعه ساری، رشت و گلستان» این بود که طرح‌ها باید کارشناسی شوند و کارشناسی دقیق هرچه حکم کرد همان اجرا شود.

 

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی باید تسکین دهنده به مردم بوده و به آنها امید دهیم، گفت: باید از دولت، آقای رئیس‌جمهور، معاون اول ایشان و از وزرایی که به منطقه آمده و مشکلات مردم را پیگیری می‌کنند، تشکر کنم. حتی آقای جهانگیری دستور داده تا وزیر کشور چند روزی در استان بماند و اوضاع را مدیریت کند. از همه آنهایی که برای کمک‌رسانی به عرصه آمدند تشکر می‌کنم.

آیت الله نورمفیدی در پایان گفت: خسارات اساسی این سیل به مزارع کشاورزی و خانه های مردم بوده، اقتصاد این استان برمبنای کشاورزی است. بسیاری از زمین‌های کشاورزی این مردم زیرآب رفته و در سیل آق قلا، اموال و سرمایه روزمره آنها از بین رفته است. لذا مسئولین باید به این نکته توجه کنند و مشکلات مردم را از این حیث حل کنند.

پیام تسلیت دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان بمناسبت درگذشت مادر شهیدان حبیب لی

انا لله و انا الیه راجعون

خانواده محترم شهیدان گرانقدر حبیب لی

صلابت و شکیبایی مادران شهدای معزز که فرزندان خویش را در راه رضای پروردگار و سربلندی نظام مقدس نثار کردند در وصف نمی گنجد وکلمات قادر به ستودن صبر جمیل این بانوان والا مقام نیست.

درگذشت بانوی گرانقدر «آنه سلطان اق » مادر ارجمند «شهیدان معظم  اراز محمد و عبدالرحمن حبیب لی»موجب تاثر و تالم گردید.

نام نیک این مادر فداکارکه فرزندانی مؤمن و رشید پرورش داد و تقدیم اسلام و انقلاب کرد در یاد ملت ایران به ویژه مردم شهید پرور ترکمن صحرا برای همیشه ماندگار خواهد ماند.

این مصیبت را به پدر شهیدان حبیب لی و خانواده محترم آن مرحومه مغفوره تسلیت عرض نموده واز درگاه خداوند متعال برای آن اسوه ایثار، غفران واسعه الهی و همجواری با فرزندان شهیدش،و برای عموم بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت داریم.

در پی حادثه سیل در استان گلستان آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور طی پیامی به حضرت آیت الله نورمفیدی همراهی و همدلی حوزه های علمیه را در کمک به آسیب دیدگان اعلام نمود.

در متن این پیام آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضرت آیت الله نورمفیدی

باسلام و آرزوی سلامت و موفقیت روزافزون برای جنابعالی و مردم عزیز آن استان در سال نو.

گزارش های تکان دهنده از سیل ویرانگر دراستان گلستان و آق قلا و دیگر مناطق استان مایه تاثر و اندوه شد، ضمن ابراز همدردی و ارادت محضر هموطنان آسیب دیده، آمادگی روحانیت معظم و حوزه های علمیه را در خدمت به مردم شریف و آسیب دیدگان اعلام می نمایم و امیدوارم مسئولان محترم و ملت شریف ایران و حوزه های علمیه بویژه حوزه های استان های خطه رشید شمال کشور نهایت همدلی، همراهی و یاری رسانی را مبذول دارند.

 

علی رضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه

آیت الله العظمی جوادی آملی طی تماس تلفنی با آیت الله نورمفیدی ضمن ابلاغ سلام و اظهار همدردی با مردم آسیب دیده از سیل بویژه در ترکمن صحرا و شهرستان آق قلا  از همه مسئولان و مردم درخواست نمود برای رفع نیازهای ضروری سیل زدگان تلاش بیشتری بعمل اورند.

بازديد حضرت آيت الله نورمفيدي نماينده مقام معظم رهبري در استان گلستان و امام جمعه گرگان از محل اسكان موقت سيل زدگان استان گلستان

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان از مناطق گرفتار سیل ومحل اسکان سیل زدگان شهرستان آق قلا و روستاهای اطراف آن بازدید کردند.

 آیت الله نورمفیدی پس از دیدار با تعدادی از مردم سیل زده ، سرکشی از چادرها و محل‌های اسکان سیل زدگان و بررسی نحوه خدمات رسانی دولت و نهادها، از نزدیک با  آنها ابراز همدردی نمودند.