نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان در این دیدار اظهار امیدواری کرد که دولت سیزدهم بتواند در حد توان به صورت ریشه‌ای و اصولی به حل مشکلات بپردازد.

 آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی اظهار داشت: تاکید رییس جمهوری برای حل ریشه ای مشکلات کشور کار ارزشمند و خوبی است که نتیجه آن تحقق عدالت در مناطق گوناگون خواهد بود.

 ️نماینده ولی فقیه در گلستان با اشاره به وجود برخی محرومیت ها در گلستان گفت که استفاده از ظرفیت های فراوان بخش های گوناگون این استان و بهره گیری درست از آن می تواند منجر به زدودن محرومیت از این استان شود.

 ️وی ادامه داد: در گذشته به بهانه توسعه کشاورزی ، از استقرار صنایع بزرگ در استان های شمالی جلوگیری شد و ۲ استان شمالی دیگر با شرایط مشابه گلستان اقدامات موثری برای صنعتی شدن برداشتند اما در گلستان به این موضوع مهم توجه زیادی نشد.

 امام جمعه گرگان افزود: گلستان در گذشته مدیرانی داشت که علت بروز مشکلات را کم کاری مردم می دانستند و کاری انجام نمی دادند که انتظار داریم دولت سیزدهم از مدیرانی که درد مردم را درک و لمس کرده و برای حل آن برنامه دارند استفاده کند.

 

 آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار دکتر سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور  و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی با ایشان اظهار کرد: مشکلات بسیار است و من احساس می کنم همه نشسته اند و تلاش می کنند جای خود را حفظ کنند در حالی این روزها مرد میدان نیاز داریم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان افزود: ما (استان گلستان) در ردیف های انتهای صنعت کشور هستیم و دلیل آن هم ممنوعیت ایجاد صنایع در گلستان طی سال های اول انقلاب است.

وی با بیان این که گردشگری استان هم بهره ای ندارد، ادامه داد: من 20 سال دنبال جزیره آشوراده هستم و نظرم این است که استان چیزی میخواهد که برای گردشگر کشش ایجاد کند؛ به نظر من آشوراده می تواند جاذبه ایجاد کند ولی هنوز بعد از 20 سال به نتیجه نرسیده است.

آیت الله نورمفیدی دیوار تاریخی گرگان را ظرفیت دیگر مهم گردشگری برشمرد و توضیح داد: این دیوار از دریای خزر شروع می شود و تا  جرگلان می رود و بعد از دیوار چین مهمترین دیوار تاریخی دنیا است اما متاسفانه از بین رفته درحالی که اعتقاد دارم اگر احیا شود یک جاذبه جهانی برای ما خواهد بود.

وی تصریح کرد: کشاورزی ما هم به دلیل این زمین قطعه قطعه شده و فشارهای کشاورز به زمین باعث شده سرنوشت خوبی نداشته باشد.

امام جمعه گرگان منطقه آزاد را ظرفیتی تحول زا برای استان دانست و خطاب به دبیر شورای عالی مناطق آزاد، گفت: از شما می خواهم کمک کنید زیرا ما در مناطق مرزی روستاهایی داریم که هنوز آب ندارند درحالی که من اعتقاد دارم باید کاری کنیم تا مرز نشینان ما مرزبانان ما شوند و منطقه آزاد می تواند با ایجاد اشتغال و درآمد به مناطق مرزی هم کمک کند.

وی اضافه کرد: شما مردم میدان اقتصاد و جهاد هستید و تقاضا دارم درباره این منطقه عنایت ویژه ای شود؛ هرجا لازم است با آقای رئیس جهمور یا وزیر اقتصاد و دارایی صحبت کنیم تا زودتر این منطقه راه بیفتند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: وقتی این راه آهن راه افتاد و سه رئیس جمهور آمدند، خیلی امیدها ایجاد کرد و باعث خوشحالی شد که دری به سوی استان گشوده شد ولی نتیجه ای نداد زیرا بخش مهم این است که راه آهن ما به جنوب متصل شود و بهترین کریدور شمال جنوب و هم اینجاست.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که این راه بهترین مسیر است و متاسفانه آن را تکمیل نکردیم، یادآور شد: الان کشورهای اورآسیا مسیر جدیدی ایجاد کرده اند و بار را از طریق دریا به ترکیه منتقل کرده و به اروپا می برند درحالی که آن ها هم با اشتیاق اینجا را افتتاح کردند و برای آن ها شروع این مسیر مهم است.

 

امام جمعه گرگان مسئله کتابخوانی را در جامعه امروزی یک فریضه خواند و گفت: اگر می خواهیم ملت را با فرهنگ و اصالت خودش حفظ کنیم باید با کتاب آشنا شوند و گرنه می ربایند.

آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان گفت: مسئولیت فرهنگی مهمی بر عهده کتابخانه های کشور وجود دارد البته اگر قضیه را محدود نکنیم به اینکه که فقط در کتابخانه ها کتابدار باشیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه یکی از سیاست های استعمارگران در گذشته تاریخ و امروز مستحکم کردن سلطه خودشان بر ملت ها بوده است، افزود: استعمارگران برنامه ریزی های بسیاری می کنند که ملت ها را از فرهنگ خودشان جدا کنند و به آنها تفهیم کنند که شما چیزی ندارید.

وی ادامه داد: این سیاست مربوط به امروز هم نیست؛ مخصوصا این روزها که روشن است که استعمارگران و سلطه گران دنیا همچون آمریکا دنبال این هستند که به ملت ها بگویند شما چیزی ندارید و همه چیز ما هستیم.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به اینکه فرهنگ های ما رنگ غربی و استعماری دارد، گفت: این مسئله در خانه سازی، معماری، هنر و غیره مشهود است.

وی اظهارداشت: این فرهنگ ها هیچ ربطی به فرهنگ ما ندارد و باید به این مسئله به شکل عمیق و ریشه ای نگاه کرد.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: یکی از مسائل بسیبار مهمی که باید در این زمینه ها کار شود تاریخ خودمان و فرهنگ ملت هاست.

وی با تاکید بر اینکه ملت ما باید با تاریخ گذشته خودش آشنا شود، افزود: آن چیزی که می تواند این مسئله را تقویت کند کتاب است.

 آیت الله نورمفیدی گفت: دست مان به گذشته به صورت ملموس کوتاه است و تنها چیزی که می تواند وصل کند کتاب است.

وی، مسئله کتابخوانی را در جامعه امروزی یک فریضه خواند و افزود: اگر می خواهیم ملت را با فرهنگ و اصالت خودش حفظ کنیم باید با کتاب آشنا شوند و گرنه می ربایند.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: کتاب ما را با فرهنگ گذشته و ایرانی اسلامی خودمان آشنا می کند.

وی تاکید کرد: کتابخانه ها و کتابداران ضمن مسئولیت حفظ این کتاب ها و مواریث فرهنگی این استان، با برنامه ریزی هایی مردم را با کتابخوانی آشنا و نزدیک کنند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه گرفتن اصالت و فرهنگ ملت ها یک سیاست است که از گذشته هم بوده است، گفت: یکی از اقدامات مهم دیگر به دنبال کتاب های خوب یا سبک مطالعاتی سیر مطالعاتی بودن است.

وی افزود: با توجه به سن و حد و اندازه افراد کتاب معرفی شود تا وقتی فرد وارد مطالعه شد زده نشود بلکه جذب شود.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: هر کسی که تریبون دارد و می تواند برای مردم حرف بزند رابطه و پیوند کتاب با مردم و جامعه را ایجاد کند تا مسئله کتابخوانی به عنوان یک فرهنگ جا بیفتد.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه معماری می تواند آثار مثبت و منفی داشته باشد،گفت: الان ساخت و سازهای ما بیشتر ساخت و سازهای ایتالیایی و غیره شده است، ما خودمان اصالت داریم و باید از این اصالت ایرانی و فرهنگ اسلامی در ساخت و سازها استفاده شود.

  آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» در دیدار اعضای جدید هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با ایشان گفت: مسئولیت خیلی سنگینی بر عهده شماست، هرچند مسئولیت های اجتماعی هر چه باشد سنگین است و فرقی نمی کند که کوچک یا بزرگ باشد.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه یکی از مسئولیت های بزرگ اجتماعی مهندسین همین ساخت و سازهاست، افزود: در آیات شریفه قرآن کریم دو تعبیر در خصوص ساخت و ساز وجود دارد، اول اینکه از شهر به عنوان شهر طیبه نام می برد و در آیه دیگر عنوان می شود؛ هوشمندانه و حساب شده شما در کوه ها برای خودتان ساخت و ساز می کردید و می تراشیدید هنرمندانه و با هوشمندی.

وی ادامه داد: انتظار نداریم که قرآن در مورد مهندسی و نظام مهندسی حرف بزند اما همین جمله قرآن بیانگر این است که خداوند نسبت به شهرها و ساخت و سازها هم یک نظری دارد و اینکه هوشمندانه عمل شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: شهر طیبه و پاک و پاکیزه باید شهری باشد که ساخت و سازهایش هیچ نقصی نداشته باشند.

وی تاکید کرد: ما نباید تحت تاثیر فرهنگ های دیگران قرار گیریم، ما باید ایده دهیم و بر اساس مبانی دینی مان وارد شویم.

نماینده ولی فقیه در گلستان اظهارداشت: شهر اسلامی شهری است که تمیز، زیبا و با نظم باشد.

وی با بیان اینکه شهرسازی و ساخت و ساز باید در یک نظم جامعی باشد، گفت: مثلاً پارک ها و گلکاری ها باعث زیبایی می شود.

آیت الله نورمفیدی افزود: باید کسی که وارد یک شهر اسلامی می شود خیلی چیزها را ببیند، از زیبایی و گل و گیاه تا زیبایی ساخت و سازها را مشاهده کند.

به گفته وی، اجرای همه این اقدامات نیاز به فکر دارد تا زیباسازی در ساخت و سازها رعایت شود.

امام جمعه گرگان با اشاره به اجرای نظم در ساخت و سازها، خاطرنشان کرد: امام علی (ع) در آخر عمرش در وصیت به فرزندانش اول آنها را توصیه به تقوا می کند و بعد منظم بودن در زندگی.

وی با سنگین خواندن مسئولیت سازمان مهندسی، افزود: مسئولیت های سنگین باید توام با ایمان و اعتقاد به خدا و قیامت باشد.

آیت الله نورمفیدی خطاب به اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان گفت: باید برای خانه مردم امنیت ایجاد کنند و در طراحی و مسائل دیگر اصول و مقررات رعایت شود.

وی افزود: کار مهندسی نیاز به طراحی و نظارت دارد و شایسته در کارهایتان هدفتان خدمت به خلق خدا باشد که خودش موجب محبوبیت نزد خدا می شود.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه معماری می تواند آثار مثبت و منفی داشته باشد، اظهارداشت: الان ساخت و سازهای ما بیشتر ساخت و سازهای ایتالیایی و غیره شده است، ما خودمان اصالت داریم و باید از این اصالت ایرانی و فرهنگ اسلامی در ساخت و سازها استفاده شود.

وی با اشاره به معماری مساجد ایران ، گفت: معماری اسلامی قابل تامل است.

 

 آیت الله نورمفیدی در دیدار جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ایشان

همبستگی عمومی ضرورت مهم امروز کشور ماست

یکی از ضرورتهایی که امروز بیش از گذشته نیازمند آن هستیم، همبستگی عمومی است، نباید اجازه دهیم بین مردم ما اختلاف بیافتد، چون بزرگترین اسحله ما بعد از نصرت الهی همین مردم هستند. توجه به این مسئله مهم در بیانات حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به صورت مکرر آمده است.

آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان در دیدار سردار علی فدوی با ایشان افزودند: در اوایل انقلاب و دوران دفاع مقدس در میدان جنگ و پشت جبهه، شور و شوق مردم در ذهن ما هنوز باقی مانده است و سپاه نقش مهمی در ایجاد این شور بر عهده داشت، بر این اعتقاد بوده و هستیم که اگر سپاه نبود این انقلاب مشکل پیدا می کرد و امروز شرایط سخت تر از آن روزها است، چرا که خطرهای آن روزها خطرهای واضح و روشن بود، دشمن به کشورحمله کرده بود و این خطر را همه می‏دیدند، حتی آن پیرمرد و پیرزن روستایی این خطر را لمس می‏کردند، اما امروز خطرهایی که ما را تهدید می کند، پیچیده شده است. اگر دیروز دو چشمی ناظر اعمال و رفتار دشمن بودیم امروز به قول معروف باید شش چشمی مواظب نقشه های شوم دشمنان بر علیه کشورمان باشیم . باید همه بخش های اطلاعاتی و امنیتی کشورمان دائما جریانات منطقه و دنیا را رصد کنند.

نماینده مقام معظم رهبری اضافه کردند: آن چه را که به ما امید می دهد وعده الهی است خداوند در آیات مکرر قرآن وعده قطعی داده است. «وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ» این فقط درباره حضرت موسی(ع) و فرعون نیست این سنت و مشیت الهی و رویه خداوند متعال است و اراده خدا بر این تعلق گرفته است. البته خداوند به هر کسی وعده نمی دهد به مظلومانی وعده میدهد که در مقابل ظالمان ایستادگی کنند. اتفاقاتی که در کشورهای سوریه، عراق، یمن و جاهای دیگر افتاده، کسی فکر نمی کرد که اینها حتی یک هفته هم دوام بیاورد. اما الان یمن در این جنگ عربستان سعودی را مستاصل کرده است. اراده الهی فقط در یک مقطع خاص نبود و این یک سنت الهی است که همیشه وجود داشته و خواهد داشت. شرایط امروز کشور بسیار سخت تر شده است اما این موجب یاس نیست چون اراده حق وجود دارد.

آیت ا... نورمفیدی ضمن تقدیر از اقدامات سپاه در مسائل مختلف استان گلستان گفتند: لازم میدانم از سپاه بخاطر خدماتی که در حادثه سیل داشته اند و همچنین در ساخت تاسیسات زیر بنایی استان همچون سد نرماب و زهکشی اراضی کشاورزی استان که از موضوعات مهم اراضی زراعی  استان ما به شمار می رود و در زندگی مردم اثرعملی داشته است، تشکر کنم.