آیت الله نورمفیدی گفت: قاضی تمام هم و غمش باید احقاق حق باشد که حق را پیدا کند و به سمت و سوی دیگر نرود.

آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» در دیدار شورای قضایی استان گلستان  با ایشان به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: در آیات و روایات ما در خصوص عدل مباحث زیادی مطرح شده است و از ابعاد مختلف به ابعاد عدل پرداخته شده است.

نماینده ولی فقیه در گلستان به سند تحول قوه قضائیه اشاره کرد و ادامه داد: بهترین مردم قاضیان به حق هستند و  امام علی (علیه السلام) فرموند که با فضیلت ترین مردم کسی است که به حق حکم کند.

 آیت الله نورمفیدی بیان کرد: پیامبر مکرم اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) به یکی از اصحاب خود دستور می دهند که در قبیله خود قضاوت کند و فرمودند که قاضی باید تمام هم و غم خود این باشد که حق را بیان کند و خداوند دو ملک را می فرستد که کمکش کند و اگر از آن دایره حق خارج شود آن دوملک انسان را به حال خود واگذار می کنند.

وی افزود: قاضی تمام هم و غمش باید احقاق حق باشد  و به سمت و سوی دیگر نرود که اینگونه قضات برابر آیات و روایات جایگاه والایی پیش خدای متعال دارند.

نماینده ولی فقیه در گلستان متذکر شد: قضات در جایگاه حساسی قرار دارند و امیدواریم خداوند این توفیق را بدهد که قضات برای احقاق حق و ابطال باطل اهتمام داشته باشند .

وی استقلال قاضی، عدالتخواهی و علم و آگاهی را از دیگر ویژگی های یک قاضی دانست و گفت: قاضی نباید در فرآیند صدور حکم تحت تأثیر مسائل مختلف قرار بگیرد.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: باید تلاش ما باشد که حق را پیدا کنیم و به کرسی بنشانیم دراین زمینه اگر قاضی فقط به فکر احقاق حق باشد خداوند به آن کمک می کند.

وی در پایان افزود: كسي كه مي خواهد حق را از ظالم بستاند و به صاحب آن برساند نبايد حتي يك لحظه از تزكيه نفس خويش غافل شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید