آیت ا... نورمفیدی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت مرحوم آیت ا... سید محمدرضا میبدی ؛

مرحوم میبدی یک عالم روشن بین بود

جنبه های علمی مرحوم آقای میبدی بسیار برجسته و در عین حال در مسائل روز فردی آگاه و روشنفکر بودند. ایشان یک ملای سنتی نبود که فقط فقه و اصول بداند، بلکه در مسائل اجتماعی و اعتقادی نگاهی روشن داشت و من هم همیشه بر این اعتقاد بوده و هستم که مرحوم میبدی یک عالم روشن بین بود.

در آستانه سالروز درگذشت مرحوم آیت ا... حاج سیدمحمدرضا میبدی از روحانیون برجسته استان گلستان، اعضای ستاد بزرگداشت این عالم جلیل القدر با نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کردند. آیت ا... نورمفیدی در این دیدار ضمن تکریم مقام روحانی و علمی آیت ا... میبدی افزودند:

دوازده یا سیزده ساله بودم که مرحوم میبدی از نجف به گرگان آمدند. در همان سنین جوانی این سید و روحانی بزرگوار را بی آلایش و ساده دیدم. به یاد دارم که ایشان گوشه مسجد جامع جلوی همان شبستانی که مرحوم مدرس نماز می خواندند می نشستند.  دارای یک خصوصیات و اخلاقیات خاصی بودند چون  ایشان از محضر علمای بزرگ نجف کسب فیض کرده و یک ملای خوبی بودند. وقتی مرحوم مدرس امام جماعت مسجد جامع گرگان بیمار شد، مومنین شهر به دنبال روحانی برای اقامه نماز بودند که خود مرحوم مدرس پیشنهاد داد همین آقای میبدی را برای نماز در مسجد جامع استفاده کنید.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کردند: بنده در ایامی که ایشان در مسجد جامع مستقر شده بودند در قم بودم .ولی گاهی که به اینجا می آمدم به یاد دارم که در ارتباط گیری با علما،  با  مرحوم آقای میبدی راحت تر بودم. گاهی هم با ایشان می نشستیم و مباحثی را مطرح می کردیم، ایشان هم به مسائل روز ورود پیدا می کردند. در دورانی که ایشان در نجف بودند در محضر شیخ مرتضی طالقانی که استاد بزرگانی همچون اقای بهجت، خویی و علامه جعفری بودند کسب فیض کردند. مرحوم طالقانی از علمایی بودند که تا آخر عمر مجرد زندگی کرد ولی انسان بسیار وارسته ای بود، یکی از خصوصیات ایشان این بود که بعد از نماز صبح در مدرسه سید می نشست و تا ظهر یکسره برای طلاب در همه زمینه های دروس حوزوی درس می گفت. این روحیات مرحوم شیخ مرتضی طالقانی در آقای میبدی هم اثر گذاشته بود.

آیت ا... نورمفیدی ادامه دادند: شخصیت های علمی مخصوصا کسانی که در حوزه نجف و در محضر بزرگانی در این حوزه بودند و نسیم روح بخش الهی و آسمانی به ذائقه آن شخصیت ها و همچنین مرحوم آقای میبدی هم رسیده است باید بیشتر معرفی شوند و این ستاد می بایست با جمع آوری خاطرات نجف اشرف و این دیار و خصوصا ثبت حالات معنوی ایشان به دنبال انتشار کتابی درباره وی باشد.تا روش و راه و سلوک این علمای سلف برای آیندگان و طلاب جوان مورد استفاده قرار بگیرد.

 ایشان افزودند:  بنده نسبت به آقای میبدی علاقمند بودم و ایشان هم به بنده محبت داشتند و من بارها لطف ایشان را احساس کردم و همیشه برای ایشان احترام قایل بودم. یکی از خصوصیات بارز آقای میبدی این نکته بود که اصلا دنبال مطرح کردن خودش نبود در حالی که ما خیلی ها را شاهد هستیم که خودشان را به زمین و آسمان می زنند که معرفی شوند. این از خصلت های خیلی خوب مرحوم آقای میبدی بود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید