وقت ذبح قربانی و روز عید قربان باید بیشتر از سایر اوقات، انسان متوجه خدا و نیازمندان باشد و روح عید قربان با توجه به خدا و کمک به نیازمندان عجین شده است، در این روز باید با به یاد آوردن حادثه بزرگ تاریخ که اسماعیل حاضر شد به امر خدا قربانی شود و ابراهیم حاضر شد به خاطر امر الهی فرزندش را قربانی کند، ما هم با این عمل آمادگی خود را اعلام کنیم که حاضریم برای اعتلای امرالهی، خود و عزیزترین دارایی هایمان را در راه خدا فدا کنیم.

آیت ا... نورمفیدی که به مناسبت عید سعید قربانی سخن می گفت، ضمن تبریک این عید بزرگ به همه مسلمانان جهان، افزود: عید قربان از اعیاد بزرگ الهی است، همانطور که در دعای نماز این روز آمده، روزی است که خدا این روز را برای مسلمانان عید قرار داده و پیمان مجدد با رسول خدا بسته می شود و این معنا را جلوه گر می کند که مسلمانان در این یوم مبارک ارتباط خودشان را با خدا و رسول او بیشتر می کنند.

ایشان ادامه دادند: قربانی فریضه بسیار مهمی است، اگر ما به هدفی را که شارع مقدس اسلام از این عمل دارد، به خوبی و عمیق بنگریم به اهمیت آن پی خواهیم برد. چرا که قربانی چه در ایام حج و در سرزمین مقدس منا و چه در بلاد خودمان، در واقع  یادآوری آن قربانی بزرگ است  که شیخ الانبیاء حضرت ابراهیم(ع) و فرزند بزرگوارشان حضرت اسماعیل(ع) تا آن حد از اطاعت در راه بندگی پرودگار پیش رفتند که اسماعیل آماده شد و ابراهیم هم با همه علاقه‏ ای که به فرزندش داشت حاضر شد به خاطر دستور خدا از این علاقه دست بردارد و به امر حق فرزندش را قربانی کند، ما هم در این روز باید توجه بیشتری به خداوند و عمل کردن به فرامین الهی و کمک به نیازمندان پیدا کنیم.

امام جمعه گرگان با استناد به کلام رسول خدا(ص) اضافه کردند: یکی از اهداف و منافع این عید بزرگ آن است که نیازمندان مورد توجه قرار گیرند و آنان از گوشت قربانی بهره مند شوند. پیامبر(ص) نهی فرمودند که گوشت قربانی بیش از سه روز در خانه بماند چرا که زودتر به دست نیازمندان برسد و فرمودند از این گوشت هم خودتان بخورید و هم به نیازمندان بدهید.

نماینده ولی فقیه گفتند: امسال با توجه به مشکلات پیش آمده، توجه به نیازمندان باید بیشتر از قبل شود و افرادی که قربانی می کنند حتما بخشی از گوشت قربانی را بین نیازمندانی که در شرایط سخت کرونایی قرار دارند، توزیع کنند. باید دست به دست هم برای خلاص شدن از این شرایط پیش آمده به همدیگر کمک کنیم و دلها با مواسات و احسان به هم نزدیک تر شوند، روح خدمتگزاری را بیشتر تجلی ببخشیم، قطعا خدمت به مردم در این شرایط خاص مورد رضایت باریتعالی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید