«پنجم مرداد سالروز برگزاری اولین نماز جمعه گرگان، همزمان با برگزاری اولین نماز جمعه پس از انقلاب اسلامی در تهران است، امامت این نماز بر عهده  آیت ا... سید کاظم نورمفیدی بود و ایشان از آن تاریخ تاکنون بیش از41 سال است در برپایی این فریضه عبادی و سیاسی همت دارند. متن زیربخشی از گفتگوی صدا و سیمای استان گلستان با معظم له است که تقدیم خوانندگان گرامی می‏شود.»

آیت ا... نورمفیدی درباره اهمیت نماز جمعه گفتند: برگزاری نمازجمعه شباهت زیادی به برگزاری اجتماع بزرگ حج دارد، در حج مردم از گوشه و کنار عالم به مکه می روند تا اجتماع بزرگ مسلمانان شکل بگیرد، دشمنان هم سعی می کنند این اجتماع از هدف اصلی خود دور شود و فقط یک عمل عبادی باشد، در حالیکه حج نه تنها از بعد عبادی، بلکه از جنبه های مختلف برای مسلمانان فایده دارد. نماز جمعه هم همین ویژگی را داراست. این اجتماعات از یک سو موجب دلگرمی دوستان و از سوی دیگر موجب ناراحتی دشمنان می شود، اجتماع مسلمانان، در حج و  نمازهای جمعه، همدلی آنها را به همراه دارد که خود بیانگر اهمیت این فرایض است. نمازجمعه باید در خدمت مردم باشد و امیدوارم هر روز این اجتماع تاثیر گذار در سرزمینهای اسلامی باشکوه تر از قبل اقامه شود.

آیت ا... نورمفیدی در ادامه به ویژگی های امام جمعه اشاره کردند و گفتند: از خصوصیات مهم امام جمعه به روزبودن دانش اوست، مطالب ارائه شده در خطبه های نماز جمعه بسیاری مواقع  انعکاس جهانی پیدا می کند و مخاطب یک امام جمعه فقط نمازگزاران پشت سر او نیستند، بلکه امام جمعه باید بداند که همه مردم دنیا مخاطب او هستند، به ویژه در عصر کنونی که با وجود شبکه های گسترده اجتماعی در کسری از زمان، هر خبری قابلیت انعکاس در تمام دنیا دارد، لذا خطیب جمعه باید از نظر علمی در یک سطح قابل قبولی باشد و اسلام را خردمندانه و منطقی به جامعه معرفی کند. مردمی بودن، خوش رفتاری، انتقاد توام با انصاف، خدمت به مردم و پرهیز از جناح بندی در نمازجمعه از دیگر ویژگی های امام جمعه موفق است  و سلوک امام جمعه در جذب جوانان بسیار موثر خواهد بود.

امام جمعه گرگان در بخش دیگری از این گفتگو به نقش نهاد امامت جمعه در رزمایش مواسات و احسان که توسط مقام معظم رهبری برای حمایت از نیازمندان اعلام شد، اشاره کرد و افزود: در سراسر کشور اکثر مصلی های نماز جمعه  نقش محوری در این زمینه داشتند و مردم و نهادها  کمک های خود را از طریق مصلی های نماز جمعه آماده و توزیع می کردند. در گرگان نیز با محوریت نماز جمعه و با مساعدت مردم  و برخی نهادها از جمله اتاق بازرگانی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بیش از 7 هزار بسته معیشتی هر کدام به ارزش 200 هزار تومان به همراه تعداد زیادی بسته های بهداشتی و پنج تن مرغ بین نیازمندان توزیع شد.

آیت الله نورمفیدی در ادامه درباره چگونگی اقامه اولین نماز جمعه در گرگان گفت: در اوایل مرداد سال 1358 وقتی اعلام شد در تهران نماز جمعه به امامت آیت ا... طالقانی برگزار خواهد شد با مراجعه مردم، بنده با بیت امام (ره) تماس گرفتم  و به صورت شفاهی امام خمینی(ره) به اینجانب اذن دادند تا همزمان با تهران در گرگان نیز نماز جمعه برگزار شود، این کار در 5 مرداد سال 1358 انجام شد، و پس از چند مدت امام حکم مکتوب امامت جمعه را برای بنده صادر فرمودند.

آیت الله نورمفیدی به نقش وحدت آفرین امام جمعه نیز اشاره کردند و گفتند:  بنده از همان ابتدا تلاش کردم که بتوانم تمام ساکنان استان را حول محور انقلاب جمع کنم و باور داشته و دارم که مسئله وحدت یک تاکتیک نیست بلکه یک اعتقاد دینی است. به همین خاطر تمام هم و غم من حل اختلافات و ایجاد فضای همدلی در منطقه بود، در همین زمینه بد نیست خاطره ای عرض کنم،  در اوایل انقلاب وقتی ماجرای ترور بنده توسط منافقین اتفاق افتاد، عامل ترور بعد از مدتی دستگیر شد، وقتی  از وی در خصوص علت ترور سوال کردند، گفت که منافقان تاکید داشتند که فلانی در این منطقه محور است و مانع رشد تضادها است و این نگاه عزم مرا برای حرکت در مسیر وحدت راسخ تر کرد.

 ایشان در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت نماز جمعه در دوران فراگیری ویروس کرونا گفت: در این ایام از اول اعلام کردم تابع نظر کارشناسان خبره این حوزه هستم و تاکنون هم،  برهمین اساس عمل کردم. در این زمینه با علمای اهل سنت نیز صحبت کردم و به آنان هم گفتم که ما نباید کاری کنیم که بهانه به دست عده ای بیافتد و بگویند علم و دین نمی توانند در کنار هم قرار گیرند و به نام دین حرفی نزنیم که برخی مطرح کنند که  دین و علم با هم سازگار نیستند.حتی در برگزاری مراسم محرم و عاشورای حسینی هم نباید برگزاری مراسم به گونه ای شود که زمینه افزایش بیماری فراهم گردد.

آیت ا... نورمفیدی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار درباره تحصیل و چگونگی ازدواج خود گفت: سال 1331 وقتی که 12 سال داشتم تحصیلات حوزوی خود را در گرگان شروع کردم، چند سال در گرگان بودم و یک سال به مشهد مقدس مشرف شدم. و سپس عازم حوزه علمیه قم شدم، دروس مختلف را نزد اساتید تلمذ کردم. درس مکاسب را نزد مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی آموختم، همان سالها بود که موضوع ازدواج بنده مطرح شد و خود مرحوم آیت الله فاضل و مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی برای ازدواج بنده پا پیش گذاشتند مواردی پیشنهاد شد اما بنا به دلایلی اتفاق نیافتاد، روزی مقام معظم رهبری که با ایشان از زمان حضور در حوزه مشهد سابقه دوستی داشتم، فردی را معرفی کردند، پیشنهاد ایشان را به والده منتقل کردم، خانواده به خواستگاری رفتند اما دخترشان ازدواج کرده بود مادر آن دختر یعنی  همسرآیت الله کرمی دختر خواهر خود، که همشیره مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی بودند را معرفی کردند و این وصلت انجام شد.

ایشان درباره مرحوم پدرشان  گفتند: مرحوم پدرم کارمند دولت بود و زندگی ساده ای داشت و برای اینکه در آن زمان در دستگاه دولتی کار کند از آیت الله بروجردی اجازه گرفت. ایشان صندوقی داشت، پس از فوت والدمان آن را باز کردیم، در داخل آن 40 تومان پول بود و پلاستیکی که درون آن یک دستمالی قرار داشت و روی کاغذی نوشته بودند که با این دستمال اشک خود را در مجالس عزای سید الشهداء(ع) پاک می کردند، درخواست داشت که آن را در درون کفنش قرار دهند،  ما هم به وصیت ایشان عمل کردیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید