آیت الله نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگی عمومی استان گلستان: برای معرفی دین به جامعه عاقلانه و خردمندانه عمل کنیم

در زمینه مسائل فرهنگی همه باید بدنبال کارهای موثر و سازنده باشیم و برای معرفی دین به جامعه عاقلانه و خردمندانه عمل کنیم و به نشستن درجلسات و تصویب مصوبات اکتفاء نکنیم.

آیت الله نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گلستان، ضمن بیان مطلب فوق افزودند: اقتصاد با جسم و بدن انسان سر و کار دارد، اما فرهنگ با روح و جان انسان کار دارد، در واقع جسم در مقابل جان همانند یک قطره در مقابل دریا است. روح انسان دریای بی کران است، هر چند جسم انسان به یک معنا خود جهانی بی نهایت است، اما در مقابل روح انسان محدود است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اضافه کردند: مسائل فرهنگی بسیار مهم، ظریف و دقیق هستند. در جلسات متعدد شورای فرهنگ عموی استان، همیشه بر آن بوده و هستم که در دستگاه ها و مراکز فرهنگی استان، یک نظم و انسجام ایجاد شود، در عین اینکه هر نهاد فرهنگی رسالت و وظیفه خاص خودش را انجام می دهد، اما با تعیین خط و مشی درست توسط شورای فرهنگ عمومی، از موازی کاری ها جلوگیری شود.

ایشان ادامه دادند: درهراستان 28 سازمان، مشغول فعالیت فرهنگی اند، این مراکز قطعا نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری هستند تا بتوانند کارهای درستی را انجام دهند. اگر برنامه درست وجود نداشته باشد، کار نتیجه بخش نیست، به عنوان مثال در یکی از این سالها شواری اداری استان مبلغی را برای موضوع عفاف و حجاب تخصیص داد، من با اختصاص آن بدون برنامه ریزی درست مخالفت کردم، هر چند این مبلغ بین دستگاه های ظاهراً متولی تقسیم شد و عملا هیچ فایده ای را در راستای مسئله حجاب در پی نداشت. متاسفانه از این نوع کارها در جامعه زیاد انجام می شود.

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه دادند: پیشنهاد همیشگی من در جلسات این بوده که به جای اینکه عده ای در خیابانها بدون برنامه ریزی به دنبال امربه معروف و نهی از منکر باشند، با یک برنامه ظریف و دقیق و حتی نوشتن یک حدیث از ائمه اطهار(ع) و جملات و اشعار ادبی همراه با اهدای یک شاخه گل توسط افراد شاخص و موجه در مناسبت های مذهبی به افرادی که جامعه هدف ما در این مورد هستند، به دنبال احیاء این فریضه باشیم، چون امر به معروف و نهی از منکر از بزرگترین فرایض اسلامی است و سید الشهدا(ع) فرمودند اگر این دو فریضه درست شود همه چیزها درست خواهد شد. اما اینکه عده ای با ریختن در خیابان ها و پاساژها بدون برنامه ریزی بدنبال امر به معروف و نهی از منکر باشند را مصداق امر به معروف و نهی از منکر نمی دانم و صریحا با آن مخالفم، افتادن در خیابان ها و جلوی مردم را گرفتن، درست نیست و این رویه  امر به معروف و نهی از منکر محسوب نمی شود و با این مدل امر به معروف و نهی از منکر هیچ وقت نمی توانیم این فریضه مهم دینی را گسترش دهیم. متاسفانه آنقدر دایره امربه معروف و نهی از منکر را کوچک کردیم که در بعضی از موارد شاهد بودیم برخی از مردم به جای اینکه طرفداری و دفاع از نیروی انتظامی داشته باشند از کسی که در خیابان کشف حجاب کرده حمایت و پشتیبانی می کنند.

امام جمعه گرگان گفتند: حجاب از ضروریات دین ما است اما مهم این است که ما چگونه این مسئله را در جامعه فرهنگ سازی کنیم. وقتی برای این کار برنامه نداشته باشیم معلوم است اثر مثبت ندارد و قطعا اثر سوء در پی خواهد داشت.هیچ حجتی بالاتر از یقین برای انسان نیست و یقین بالاترین حجت برای انسان خواهد بود لذا ما باید دراین زمینه جامعه را قانع کنیم. بعضی از کارها در مورد حجاب نه تنها موثر نیست یقینا لطمه زننده است. در مسئله حجاب نباید کاری کنیم که عده ای را به لجاجت وا داریم.

ایشان افزودند: برنامه ریزی برای سبک زندگی بسیار مهم به شمار می رود، اینکه بخواهید صرفاً با اختصاص مبلغی بدنبال برنامه ریزی در این زمینه باشید، این کار شدنی نیست، ارائه سبک زندگی باید توسط افراد صاحب نظر و عالم و دانشمند صورت پذیرد و با مطالعه دقیق یک راهکار عملی و موثر و مورد پسند جامعه، تدوین و عرضه شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید