مقدمه: مهم‌ترین سلاح این انقلاب حضور مردم است. ما باید کاری کنیم که حضور مردم به حداکثر برسد. به هیأت‌های اجرایی و نظارت، توصیه می‌کنیم، دایره را بیش از حد تنگ نکنند. واقعاً اگر کسی مشکلی دارد ردّ صلاحیت شود اما خدایی‌نکرده این‌طور نباشد که هوای نفسانی و امیال جناحی و ... در تعیین صلاحیت نقش بازی کند.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی، در خطبه اول نماز جمعه این هفته، بخش دیگری از خطبه‌ی 186 نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین علی (ع) را قرائت و به شرح آن پرداخت:

مُقَدِّرٌ لَا بِجَوْلِ فِكْرَةٍ، غَنِيٌّ لَا بِاسْتِفَادَةٍ؛ لَا تَصْحَبُهُ الْأَوْقَاتُ وَ لَا تَرْفِدُهُ الْأَدَوَاتُ، سَبَقَ الْأَوْقَاتَ كَوْنُهُ وَ الْعَدَمَ وُجُودُهُ وَ الِابْتِدَاءَ أَزَلُهُ:

 (خداوند) اندازه گيرنده‌اى بى نياز از فكر و انديشه، و بى‌نياز از يارى ديگران است. با زمان‌ها همراه نبوده، و از ابزار و وسائل كمك نگرفته است. هستى او برتر از زمان، و وجود او بر نيستى مقدّم است، و ازليّت او را آغازى نيست

امیرالمؤمنین علی (ع) در این خطبه که خطبه‌ای توحیدی است، خدا را برای ما معرفی می‌کند. این خطبه، موضوع این خطبه، معرفت الهی و خداشناسی است. امیرالمؤمنین (ع) صفاتی را در این خطبه برای خداوند بیان کرده که شاید کم‌تر به گوش ما خورده است.  امام علی (ع) در جمله اولی که بیان کردم،  مُقَدِّرٌ لَا بِجَوْلِ فِكْرَةٍ، می‌فرماید؛ ما انسان‌ها اگر خواسته باشیم، چیزی را بسازیم یا اختراع کنیم، مثل آنها که مخترع‌اند، سال‌ها فکر و مطالعه و بررسی می‌کنند، فکرشان را به جولان درمی‌آورند، اندازه‌گیری می‌کنند، کم و زیاد می‌کنند، تا به نتیجه‌ای بالأخره می‌رسند. مثلاً ماشینی را می‌سازند. همین ماشین‌هایی که هر روز به بازار می‌آید، اینها محصول فرایندی است، این‌طور نیست که یک‌شبه کسی تصمیم بگیرد طرح جدیدی را برای ماشینی طراحی کند. اما خدای متعال که این‌همه عالم و انواع و اقسام موجودات را که اندازه آنها برای کسی معلوم نیست. حتی انواعش را نمی‌دانیم چه برسد به افرادش. شاید انسان‌ها را توانسته باشند بدانند که اکنون چه تعداد انسان بر روی کره زمین است. تا همین الان، بیست هزار نوع عنکبوت شناخته شده است. حالا اینها هر کدام افراد زیادی هم دارد. آیا خدای متعال برای ساختن و آفریدن اینها نیاز به این دارد که مانند انسان‌ها، فکرش را به جولان در آورد؟ اگر چنین بود که از اول خلقت آدم تا خاتم، باید خیلی چیزهای محدودی آفریده می‌شد نه اینهمه عوالمی که ما اکنون می‌بینیم. پس خداوند متعال، سازندگی‌اش مانند ما انسان‌ها نیست. مُقَدِّرٌ لَا بِجَوْلِ فِكْرَةٍ؛ خداوند هم همه اینها را اندازه‌گیری کرده است. تقدیر به معنای اندازه‌گیری است.

كُلُّ شَيْءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدَارٍ (رعد/8):

مقدار همه چیز در علم ازلی خدا معین است.

همه‌چیز در نزد خداوند حد و اندازه‌ای دارد. مورچه و عنکبوت و فیل و ... حد و اندازه و بهره‌ای از وجود در نزد خداوند دارند. آیا این‌همه عوالمی را که خداوند خلق کرده، آیا مانند انسان‌ها با جولان دادن فکر ساخته است؟ خیر این‌طور نیست.

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ(یس/82):

فرمان نافذ او چون اراده خلقت چیزی کند به محض اینکه گوید: «موجود باش» بلا فاصله موجود خواهد شد.

سازندگی خدا آنی است، همینکه اراده می‌کند، خلق می‌کند.

امیرالمؤمنین (ع) در جمله دوم غَنِيٌّ لَا بِاسْتِفَادَةٍ؛ می‌فرماید؛ خدا غنی و بی‌نیاز است اما اگر ما بخواهیم بی‌نیاز شویم باید از خیلی چیزها استفاده کنیم. اگر کسی پول ندارد و بخواهد پول درآورد باید کار کند و زحمت بکشد. اگر علم ندارد و بخواهد عالم شود باید سال‌ها برود و درس بخواند حال در حوزه‌های علمیه یا دانشگاه‌ها. عارفی که به مقامی از معرفت و ولایت می‌رسد اینطور نیست که یک‌شبه رسیده باشد بلکه آنقدر باید در فراز و نشیب‌های زندگی و مبارزات و ریاضت‌هایی که می‌کشند بعد از 50، 60 سال به مقاماتی برسند. به قول بعضی‌ها آن چشم برزخی‌شان باز شود و بتوانند عوالم دیگری را ببینند. پس بنابرین اگر در میان ما انسان‌ها اگر کسی چیزی را ندارد و بخواهد دارا و بی‌نیاز شود باید از خیلی چیزها استفاده کند تا غنی شود. اما خداوند بی‌نیاز مطلق است اصلاً نیازی به اینها ندارد. خداوند بی‌نیاز است اما بدون بهره‌گیری از چیزهای دیگر. همه کمال در وجود خود خداوند است و عین ذات اوست. نقصی ندارد که برای بر طرف کردن آن نقص بخواهد از چیزهایی بهره بگیرد و استفاده کند.

انشاء‌الله هم خداوند در بیان مقصود مولا امیرالمؤمنین (ع) به من توفیق دهد و هم به شما عزیزان توفیق دهد و کمک کند به این بیاناتی که امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند، دل‌هایتان نورانی‌تر شود.

اُوصيکُم عِبـادَالله وَ نَفْسی بِتَقْــوَی الله، إنّ أحسن الحدیث و ابلغ الموعظة کلام الله العزیز الحکیم

خطبه دوم:آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم نماز جمعه گفت:

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب‌العالمین، أُثْنِی عَلَی اللَهِ أَحْسَنَ الثَّنَآءِ. وَأَحْمَدُهُ عَلَی السَّرَّآءِ والضَّرَّآءِ. اللَهُمَّ إنِّی أَحْمَدُک عَلَی أَنْ أَکرَمْتَنَا بِالنُّبُوَّه وَعَلَّمْتَنَا الْقُرْءَانَ؛ وَفَقَّهْتَنَا فِی الدِّینِ، وَجَعَلْتَ لَنا اَسْماعاً وَاَبْصاراً وَاَفْئِدَةً وَلَمْ تَجْعَلنا مِنَ الْمُشْرِکِینَ و الصلاه و السلام علي سيدنا و نبينا محمد صلي الله عليه و آله. علي اهل بیته الطيبين الطاهرين، سیّما بقیّةاللّه و امام العصر عجل الله تعالی فرجه شریف، وَ لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَی أَعْدائِهِمْ أَجْمَعِینَ مِنَ الْآنَ إِلَی قیام یوم الدین:

به نام خداوند بخشنده مهربان، ستایش شایسته پروردگار جهانیان است. خدا را به بهترین وجه ستایش کرده و در شداید و آسایش و رنج و رفاه مقابل نعمت‌هایش سپاس‌گزارم. خدایا! تو را مى‌ستایم که بر ما خاندان، با نبوت، کرامت بخشیدى و قرآن را به ما آموختى و به دین و آیین‌مان آشنا ساختى و بر ما گوش (حق شنو) و چشم (حق بین) و قلب (روشن) عطا فرموده‌اى و از گروه مشرک و خدانشناس قرار ندادى. و سلام و تحیت بر سرور و رسول ما محمد (ص) و خاندانش و بر اهل بیت پاک و پاکیزه‌اش. به‌ویژه بقیه‌الله و امام زمان که خداوند متعال ظهورش را نزدیک بگرداند، و لعنت خداوند بر جمیع دشمنان آنان باد، از اکنون تا روزی که قیامت برپا می‌شود.

هفته آینده، چهارشنبه، چهارم دی، سالروز ولادت پیامبر بزرگ الهی، حضرت عیسی مسیح (ع) است. این روز را به همه مسیحیان عالم، مخصوصاً به آنهایی که پیرو این پیامبر بزرگ‌اند و آنهایی که در استان گلستان زندگی می‌کنند، تبریک و تهنیت می‌گوییم و از خداوند بزرگ می‌خواهیم به آنهایی که واقعاً پیرو عیسای مسیح‌اند، خداوند توفیق بیشتری به آنها بدهد؛ دلهایشان را به نور ایمان به خدای متعال و یگانه، روشن‌تر بکند و آنهایی که این روزها به نام مسیحیت و به نام عیسی مسیح و تحت این عنوان دارند در دنیا جنایت می‌کنند، اگر قابل هدایت‌اند، خداوند هدایت بکند و آنها که نیستند، از سر راه بشریت بردارد.

روز پنجشنبه هم که پنجم دی است، روز تشکیل سپاه حفاظت هواپیمایی است. اوایل انقلاب اگر یادتان باشد، هواپیما ربایی چند بار در کشور ما به‌وسیله منافقین اتفاق افتاد. در این رابطه عده‌ای از مسافرین هم گاهی کشته می‌شدند. امام خمینی (ره)، فرمانی صادر کردند و حفاظت از هواپیمایی را به سپاه پاسداران گذاشتند و تا امروز هم بعد از آن فرمان حضرت امام، دیگر حادثه هواپیما ربایی در کشور پیش نیامد. البته در این راه عزیزانی هم به شهادت رسیدند. ما این روز را به گروه حفاظت از هواپیمایی کشور تبریک و تهنیت می‌گوییم و آنهایی که برای جان مسافرین تلاش می‌کنند و حتی خود را معرض خطر قرار می‌دهند، تشکر و قدردانی می‌کنیم و برای شهدای حفاظت از هواپیما هم آرزوی علوّ درجات داریم.

مسئله بعدی که لازم است اشاره کنم، مسئله انتخابات است. نام‌نویسی تمام شده است و آنچه که مورد انتظار همه مردم است، این است که ما یک انتخابات پُرشور و مشارکت حداکثری و در عین حال سالم و باامنیت انشاء‌الله برگزار شود. این دیگر بر می‌گردد هم به عوامل اجرایی و نظارت که باید زمینه‌ای فراهم کنند که این مشارکت حداکثری شکل بگیرد. امروز ما در این شرایط به این مشارکت حداکثری نیازمندیم. مهم‌ترین سلاح این انقلاب همین حضور مردم است. ما باید کاری کنیم که حضور مردم به حداکثر برسد. به همه توصیه می‌کنیم، کسانی که انقلابی‌اند، توانمند این کارند، را انتخاب کنند. مجلس جای مهمی است، جای قانون‌گذاری است. ریل این مملکت باید به وسیله مجلس گذاشته شود؛ در همه زمینه‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و ... این کار واقعاً توانمندی می‌خواهد. آنهایی که هم می‌آیند خود را به‌عنوان کاندیدا معرفی می‌کنند باید متوجه باشند که در خود این توان قانون‌گذاری را می‌بینند یا نه؟! پس انقلابی بودن و توانمند این کار بودن و سالم بودن، درک شرایط امروز کشور، امین و دلسوز مردم بودن و ... از شرایط کاندیدای اصلح است. توصیه‌ام به عوامل اجرایی و نظارت این است که با توجه به نکاتی که اشاره کردم، دایره را خیلی تنگ نکنند واقعاً اگر کسی مشکلی دارد ردّ صلاحیت شود اما خدایی‌نکرده این‌طور نباشد که هوای نفسانی و امیال جناحی و ... وسط بیاید و در تعیین صلاحیت نقش بازی کند. این چیزی بود که به عنوان وظیفه باید به همه تذکر می‌دادم برای داشتن انتخاباتی باشکوه. انشاء‌الله امیدواریم در دوم اسفند انتخابات خوبی داشته باشیم. در مقابل دشمنانی که از هر جهت برای ما و انقلاب ما دندان تیز کرده‌اند، پاسخ دندان‌شکن داشته باشیم.

مسئله بعدی که باید اشاره کنم، مسئله «بی‌دولت‌سازی» است. تعجب می‌کنید که این یعنی چه؟! امروز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و متأسفانه عربستان سعودی و بعضی کشورهای دور و بر، دنبال این‌اند که در بعضی کشورها مثل لبنان و عراق این طرح را پیاده کنند؛ بی‌دولت‌سازی. یعنی دولت‌ها را به‌شکلی نیش بزنند و اذیت کنند و کاری کنند که اینها استعفا دهند همان‌طور که در لنان این کار را کردند. آنها برنامه‌ریزی کردند و پول خرج کردند و سعد حریری، نخست وزیر لبنان را وادار به استعفا کردند. بعضی از عوامل داخلی هم کمک کردند. اما سید حسن نصرالله و حزب‌الله، چون فهمیده بود موضوع چیست و از کجا آب می‌خورد با اینکه با دولت سعد حریری مخالف بود، ایستاد و مخالفت نکرد چون جریان را درک کرد. وقتی دولت یک دولت مستقر باشد خیلی فرق می‌کند با اینکه دولتی بر سر کار نباشد. این در لبنان. در عراق هم اخیراً لابد شنیدید عادل عبدالمهدی را اذیت می‌کنند. آنجا هم ریشه در آمریکا و عربستان و صهیونیست دارد که می‌خواهند عادل عبدالمهدی را سرنگون کنند تا اوضاع به هم بریزد و هرج و مرج شود. متأسفانه در ایران هم، واقعاً جای تعجب دارد. چرا بعضی‌ها توجه ندارند به شرایط امروز کشور؟! چرا بعضی‌ها این سروصدا را بلند کردند که دولت باید استعفا دهد و کنار برود؟! این واقعاً عجیب است. طرحی را در لبنان و عراق پیاده کردند و این‌جا هم دارند بعضی‌ها این کار را می‌کنند. متأسفانه شنیدم حتی بعضی از نمایندگان مجلس این بحث را طرح کرده‌اند. در حالی‌که این یک طرح آمریکایی است. دولت، حال هر دولتی وقتی بر سر کار است، اوضاع سامانی دارد و وقتی نباشد اوضاع به‌هم می‌ریزد. مقام معظم رهبری، شدیداً با این قضیه برخورد کردند و مخالفت کردند. اینها که این کار را می‌کنند دارند آب به آسیاب دشمن می‌ریزند. بعضی‌ها جوری حرف می‌زنند و جوری اقدام می‌کنند که به اسم اینکه می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم، در نقشه دشمن کار می‌کنند. به نام اینکه می‌خواهیم اوضاع را اصلاح کنیم باید دولت کنار برود. اما بیان رهبری این است که آنها که این حرف‌ها را می‌زنند در نقشه دشمن کار می‌کنند و خودشان ملتفت نیستند آنهایی که خطاب می‌کنند به دولت که بایستی دولت برکنار شود و از این قبیل حرف‌ها؛ اینها دارند در نقشه دشمن کار می‌کنند. نه خیر! دولت باید با قوت سر کار بماند کارها را باید این دولت انجام بدهد. این بیان مقام معظم رهبری است. من واقعاً تعجب می‌کنم. بعضی‌هایی که خیلی دم از دفاع از انقلاب می‌زنند چرا توجه نمی‌کنند و به تعبیر رهبری در زمین دشمن دارند نقش ایفا می‌کنند. آدم باید شرایط و اوضاع را درک کند. نمی‌گوییم دولت هیچ اشکالی ندارد؛ اصلاً کدام مسئول است که بی‌اشکال باشد؟ کدام دولت است که بی‌اشکال باشد؟! این یک مسئله است و ساز استعفا را زدن چیز دیگری است که دشمنان می‌خواهند. کاری که در لبنان و انجام دادند و در عراق هم دارند انجام می‌دهند. دوباره داعشی‌ها و طرفداران حزب بعث در عراق فعال شدند و این مسئله را آنها دارند دامن می‌زنند. داعش وقتی این شعار را سر می‌دهد، دلش که برای مردم عراق نسوخته! دنبال آن‌اند که یک سوریه دیگر درست کنند. حواس‌ها باید جمع باشد. انقلابی یعنی کسی که شرایط انقلاب و زمان و مقطع فعلی تاریخ این کشور را خوب بفهمد، نه هر کسی که به نام دلسوزی بیاید و چیزی پرتاب کند ولو که تظاهر به تندی بکند.

خداوند انشاء‌الله همه کشورهای مورد بحث؛ لبنان و عراق و مخصوصاً کشور خود ما را از شرّ دشمنان حفظ کند. خداوند به همه توفیق دهد که شرایط و موفقیت کشور را امروز درک کنیم و کمک کنیم تا بتوانیم از این مقطع هم به سلامت عبور کنیم.

اُوصيکُم عِبـادَالله وَ نَفْسی بِتَقْــوَی الله، إنّ أحسن الحدیث و ابلغ الموعظة کلام الله العزیز الحکیم.

خودم و شما را به تقوای الهی سفارش می‌کنم و نیز به خواندن قرآن که آن نيكوترين سخن و رساترين اندرز است و آن سخن خداوند شکست‌ناپذیر و حکیم است.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.