آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار با مدیرکل کتابخانه های استان گلستان اظهار کرد: ایام بسیار مبارکی  است .امروز نزدیک به دو میلیارد از انسان های روی زمین خود را پیرو پیامبر خاتم می‌دانند، پیامبری که هر چه برای بشر لازم بود گفت و دیگر چیز نگفته ای باقی نگذاشت.

وی افزود: برای همین مسلمانان بین تمام متدیان عالم اعم از یهودی و مسیحی و...  که همه دارای پیامبر و فرستاده ای هستند و صاحب کتاب،  یک امتیازی که دارند این است که تابع پیامبری هستند که هم اکمل انبیا است هم خاتم انبیاست و حرف نگفته ای باقی نگذاشته است. اما کتاب های دیگر همه تحریف شده است، تورات و انجیل دست کاری شده است، امیال انسان ها در این دو کتاب ورود پیدا کرده است، تنها کتاب که بر پیامبراکرم (ص) نازل شد و هیچ دستی در آن دخالت نکرده است قرآن است و این امتیازی است که مسلمانان دارند.

امام جمعه گرگان تصریح کرد:پیامبر  فردای قیامت از امت گلایه می‌کند، گله رسول خدا (ص) این است خدای من امت من قرآن را بین خودشان محجور کردند. آنچه را که می‌تواند به مسلمانان عزت دهد بازگشت به این کتاب است، امیدوارم خدای متعال این آگاهی را به امت اسلامی اعطا کند، همان طور که قرآن نازل شد جامعه عرب که عقب افتاده بود و نوعا تحت سلطه امپراطوران رم و ایران بودند و  از خودشان استقلالی نداشتند از نظر فرهنگی و جهات دیگر عقب افتاده بودند اما همان جمعیت با آمدن رسول خدا (ص) و قرآن این جامعه تکان خورد و انقلابی در آن ایجاد شد انقلابی که در کل جهان تأثیر گذار بود.فکر نمی کنم هیچ امتی به اندازه اسلام شخصیت های برجسته و نامی را به جهان عرضه کرده باشد، شخصیت هایی مانند بوعلی سینا، ابو ریحان بیرونی، فارابی و.... نه یکی، نه ده تا، نه صدتا بلکه هزاران نفر و این ها محصول تحول بود.

نماینده ولی فقیه دراستان گفت:آمدن رسول خدا(ص) این کتاب را تحول به وجود آورد آن روزی که این کتاب نازل شد چنین جامعه ای را تا این حد منقلب کرد بنابراین چرا امروز این کتاب نتواند ما را به آنچه در گذشته داشتیم برگرداند. متاسفانه ما به عنوان کتابی که سبک تفکر، سبک زندگی، رفتارهای اجتماعی و روابط خود و دیگران به این نام خیلی توجه نمی کنیم، بزرگترین عیب ما این است، امروز اگر بازگشتی به قرآن داریم بابت تلاوت و قرائت و... پسندیده است اما اگر فقط به این اکتفا کنیم کافی نیست.

وی افزود: آیا قرآن فقط برای این آمده است؟ خاصیت دیگری ندارد؟ مراسم و تشریفاتی که داریم از قرآن استفاده کنیم مثلا مسافری را راهی کنیم، از زیر قرآن رد کنیم یا در مراسم عروسی عروس قرآن را در دست بگیرد، کار این کتاب این ها نیست، این کتاب اگر به عنوان کتاب زندگی در امت اسلامی استفاده شود شک نکنید که همان تحولی که در ابتدا به وجود آورد باز می تواند مهمتر از روز نزولش به وجود آورد. امیدواریم خدای متعال توفیق دهد تا به این درجه برسیم.

امام جمعه گرگان درادامه  گفت:هر جامعه ای که می‌خواهد ارتقا پیدا کند و جامعه ممتاز و علمی باشد از طريق کتاب موثر است. البته نه فقط این کتاب هایی که امروز مکتوب می شود و نوشته می شود. تنها راهی که جوامع را متحول میکند کتاب است و علم و دانش است. کتاب چیزی که در صفحه ای نوشته شودو بماند، هر جامعه ای بخواهد پیشرفت کندباید علم خود را ارتقا دهد و این علم از طریق کتاب است.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد:کتابخوانی باید برای مردم تبدیل به فرهنگ شود، چند سال قبل سفری به ژاپن داشتیم من فکر میکردم جامعه ای که بعد از جنگ جهانی دوم این همه خسارت برآن وارد شد بمبی که روی سر مردم ریختند و هنوز هم آثار آن وجود دارد، ویرانش کردند اما این کشور بعد از 70سال خود را به اینجا رسانده است چکار کرد به اینجا رسید؟ در قطارهای شهری شان که سوار می‌شدیم می‌دیدیم افرادی که سوار قطار می شوند گاها کتاب دستشان هست و مطالعه می کنند، حتی فرصت کوتاهی که پیدا می کنند آن را با کتاب پر می کنند. چه شماهایی که متصدی این امر هستند چه افرادی که تاثیرگذار باشند باید این مطالب از زبان آن ها گفته شود.

وی افزود:ورزش چیز خوبی است ورزش تمام ذهن خیلی هارا پر کرده است. جوانان فوتبال ها را دنبال می کنند و مثل یک فرهنگ شده است. در مورد کتاب هم باید فرهنگ سازی های حساب شده و مستمر اتفاق بیفتد که به صورت فرهنگ در بیاید همه باید دست اندر کار شویم، تبلیغ و ترویج و از هر راهی که می شود این فکر را منتقل کرد تا وقتی که جامعه ما اهل کتاب شود. جامعه ای که اهل کتاب است باید قرآن خوان شود یکی از بیشترین تاکیدات قرآن روی تدبر است تا فکر انسان را به کار بیندازد.

نماینده ولی فقیه دراستان گفت :تفکر، تدبر و اندیشیدن در قرآن آمده است تا فکر حرکت کند و راکد نماند، فکرهای جامعه ما ایستاده است و تکان نمی خورد وقتی تکان نخورد پیشرفت هم نمی کند هر چیزی با فکر جلو می‌رود فکر هم اگر کار نکند جلو نمی‌رود متوقف می شود، دو نفر اگر اهل مطالعه باشد وقتی پیش هم می نشینند وقتشان با مباحثات فکری می‌گذرد اما اگر اهل مطالعه نباشند باید حرف های معمولی بزنند و مجالسشان اینگونه می‌گذرد ذهن ایستا می شود چون علم جلو می‌رود، پس جامعه ای که پیشرفت نکند عقب گرد می‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید