آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد کشور با ایشان اظهار کرد: امیرالمونین (ع) می فرماید ثمره دانش این است که وارد زندگی شود باید ببینیم همه علوم را شامل می شود یا فقط مربوط به علومی است که ارتباط بیشتری با زندگی دارد، به نظر من عمومیت دارد که هر علمی تا وارد میدان عمل نشود تاثیری ندارد.

وی افزود: هرعلمی در انسان تحول ایجاد نکند و اعتقادی به توحید و نبوت و ...نداشته باشد و وارد وجود انسان نشود و فقط در ذهنیت انسان قرارداشته باشد نمی تواند منشا اثر باشد وقتی می تواند موثر باشد که وارد ضمیر باطن انسان شود.

  امام جمعه گرگان ادامه داد: انسان فقط با ذهنش خدا را معتقد نباشد هر علمی باید وارد زندگی شود دانشگاه ها و مراکز علمی ما شاید یک وقت هایی دنبال این بودند ذهن ها را پرکنند من خیلی در این زمینه ها حضور مستقیم ندارم اما احساس می شود دانشگاه ها این توجه و عنایت را پیدا کردند و این خودش امر مبارکی است.

وی افزود: توفیق برای این است که زندگی مردم تغییر کند و علم و دانش وارد زندگی شود منتهی مسائلی دو بعدی است شما تلاش می کنید علم و دانش را وارد میدان عمل کنید اما از آن طرف قضیه هم نیاز است زمینه ای فراهم شود وقتی تحصیلات تمام می شود وارد کار شوند.

امام جمعه گرگان گفت: یک بحث هایی تحت عنوان شرکت های دانش بنیان مطرح است و مقام معظم رهبری هم خیلی تاکید دارند و امسال هم سال رونق تولید نام گرفته است آنجا داستان های مفصلی وجود دارد، در بخش کشاورزی یکی از اشکالاتی می گیرم و تذکر می دهم این است که کشاورزی ما چرا یک تحول بنیادی در آن به وجود نیامده است و کشاورزی همان کشاورزی قدیمی است؛ ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد اما دنیا دنیای تحول است و خیلی هم سریع رخ می دهد.

وی تصریح کرد: در بخش کشاورزی سنتی نمی تواند بازار خوبی وجود داشته باشد مگر اینکه در این هم تحول هایی به وجود بیاید ،280 هزار هکتار زمین های مستعد کشاورزی در گلستان وجود دارد، 40سال از انقلاب گذشته و حالا مقدار زیادی زهکشی شده است و این کار تحول عجیبی برای کشاورزن به وجود آورده است مخصوصا مناطق ترکمن صحرا و می آیند و می گویند ما از زمین ها 200 الی 300 کیلو برداشت می کردیم اما حالا دو تن و سه تن در حال برداشت هستیم و از این موضوع خیلی خوشحال هستند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: بخشی از این اراضی زهکشی شده و موجب شده سیلی که آمده کشاورزی آن ها از بین نرود اما 280 هزار هکتار برای زهکشی وعده داده شده و این امر خیلی می تواند موثر باشد حالا شما دانشجوی با مهارت هم تربیت کنید این موارد چیزهای خوبی است دولت ها وعده داده اند و اجرایی هم شده است.

وی افزود:  من بعد از سیل نامه ای خدمت آقا نوشتم راجع به زمین های زهکشی شده که این کانال ها جلوی سیل را گرفت و کشاورزی مردم را رونق داده است، دولت وعده داده اما نمی تواند همه را انجام دهد به لحاظ مالی چندین سال طول می کشد اگر قرار باشد بر این منوال باشد انتظار داشتیم سرعتی بگیرد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: باید به این سمت بروید که دانشجویان وارد بازار کار شوند، مسئله تولید یک مسئله مهم است وباید زمینه ها فراهم شود و بازار هم باید برای تولیدات پیدا شود و از طرفی تولیدات ما باید با سایر تولیدات رقابت کند.

آیت الله نورمفیدی گفت: ما در حوزه های علمیه مباحثه داریم که طلبه ها وقتی درسشان را می خوانند با هم گفتگو می کنند که برکاتی هم دارد که یکی از برکاتش این است که ذهن دانشجو و طلبه فعال می شود، این امر باعث رشد فکری انسان می شود و خیلی مبارک است، انسان از نظر اخلاقی هم باعث تواضع می شود، طلاب نیاز به سخنوری دارند و این مباحثه آن را تقویت می کند.

وی تصریح کرد: چندسالی است که مقام معظم رهبری به کرسی های آزاد در دانشگاه ها تاکید دارند من می بینم عملی نشده است نه در دانشگاه های دولتی و نه در دانشگاه های آزاد که چیز خوبی نیست، یا باید در را ببندیم یا در را کامل بازبگذاریم تا بدون ترس حرفشان را بزننداین یعنی ما جوان های خودمان را بسته ایم.

 

 

امام جمعه گرگان گفت: شرایط به گونه ای است که نمی توان جوانان را رها کرد اوایل انقلاب خودم در تلویزیون دیدم مرحوم شهید بهشتی و چند نفر دیگر از سازمان مجاهدین خلق بحث می کردند این امر خوبی بود امام این در را گشود متاسفانه، ما فرهنگ قالب بر جامعه ما باعث شد درِ مبارکی که امام باز کرده بود منجر به سنگر بندی در دانشگاه کنند به جای اینکه از این موقعیت بهره مندی شوند دنبال مسائل دیگر رفتند امام دید باید جلوی آن بسته شود.

وی تصریح کرد: معتقدم این کرسی های آزاد چیز خوبی است به شرطی که در چهارچوب ها قرارگیرد این بحث گفتگوها جوانان ما را تخلیه و آرام می کند حتی در مسائل سیاسی.

امام جمعه گرگان افزود: در گذشته طلبه ها بعد از هر درس مباحثه می کردند و گاهی کار به دعوا می کشید اما بعد از مباحثه دلخوری ها پایان می یافت اما حالا سنت مباحثه در بین طلبه ها هم کم شده است، جوان نیاز به مباحثه دارد ما نباید روی گلوی مردم فشار بیاوریم هرچیزی حدی دارد خود اسلام و قرآن هم چنین چیزی ندارد یکی از علمای برجسته مثل مرحوم آیت الله خوئی ایشان می گوید مصلحت تسهیل گاهی بر مسائل احکام واقعیه هم مقدم است، علمای دیگر هم این حرف را به بیان دیگر گفته اند که برای تسهیل و آسان شدن برای مردم خدا از حکم واقعی خودش چشم پوشی می کند.

وی تصریح کرد: راجع به شرب خمر که از اول حرام بوده قرآن پله پله وارد می شود تا مردم آماده شوند و حکمش را بپذیرند. درجایی که حرام است جلویش را بگیریم اگر اینگونه باشد تعادل برقرار می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید