آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر و جمعی از اصناف با ایشان اظهار کرد: محور اصلی این اجتماع مسئله امر به معروف و نهی از منکر بوده که وظیفه اصلی انبیا بوده است. آیات شریفه قرآن خیلی روان این مطلب را فرموده است. امام حسین (ع) اساس قیامش را امر به معروف و نهی از منکر قرار دادند و خود امام حسین(ع)  فرمودند اگر این فریضه درست انجام شود سایر فرائض اسلامی هم عملی می شود.

وی افزود:  این داستان مفصلی دارد که درست انجام شدن امر به معروف و نهی از منکر چگونه است؟ آیا همه مردم می توانند امر به معروف کنند یا این یک وظیفه خاصی است؟ امر به معروف و نهی از منکر از فروع دین ماست همانطور که سایر فروعات دینی به عهده همه مردم است این مورد هم به عهده همه است باید بلد باشند.

امام جمعه گرگان گفت: زبان امر به معروف و نهی از منکر و زبان تبلیغ زبان خشونت و تندی نیست همه باید بدانند از فرعون که بدتر نداریم اما خدای متعال وقتی موسی و هارون را برای تبلیغ به سوی فرعون فرستاد می گوید بروید سمت فرعون که طغیان کرده است اما همان اول می گوید با زبان نرم با او حرف بزنید تندی نکنید دعوا و معرکه راه نیندازید، چرا؟ با زبان آرام حرف بزنید شاید متذکر شود معلوم می شود زبان نرم می تواند در دل فرعون هم تاثیر بگذارد یا خدای متعال به پیامبر اکرم(ص)  می فرماید چون خدا خیلی دوستت می داشت تو را نرم با مردم قرار داد چون اگر خشن و تند بودی همه از اطرافت پراکنده می شدند برخی از ما زبان دینمان زبان تند است.

وی تصریح کرد: زبان دین باید زبان نرم باشد در برخی جاهای دیگر هم حاکمیت باید تشخیص دهد که زبان تند شود یا نه اما زبان عمومی امر به معروف و نهی از منکر باید نرم و ملایم باشد. سیره خود پیامبر اکرم (ص)  را ببینید چگونه رفتار می کرد یا ائمه ما چگوه تبلیغ میکردند.

امام جمعه گرگان گفت: فردی نزد امام حسن مجتبی (ع) آمد و هر چه از دهانش درامد گفت اما ایشان سکوت کرد و گفت مثل اینکه غریبی و تازه وارد  شده ای، اگر جا نداری به تو جا می دهیم اگر پول نداری پول می دهیم آن قدر گفت و گفت تا اینکه مرد حیرت زده شد گفت آنچه در شام درباره شما به من گفتند با آنچه به من اینجا گفتند زمین تا آسمان فرق دارد، اما آن فرد به قدری نرم شد که به دست و پای امام مجتبی (ع) افتاد و گفت تا حالا دشمن ترین افراد من تو بودی الان محبوب ترین هستی این ها آموزه های دینی ماست داریم راه ها را عوضی می رویم خیال می کنیم فقط یک زبان کارگر است اصلا زبان شمشیر، کارگر نیست. مرحوم بهشتی می گفت نرمش در حد اعلا خشونت در حد ضرورت.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: ما نمی توانیم به زور کسی را مجبور کنیم روزه بگیرد، اگر کسی علنا در ماه مبارک رمضان سیگار بکشد مریض هم باشد نباید علنا این کار را کند این توهین به دستور خداست حتی مسافر هم باشد نباید این کار را کند ما این کار را نمی توانیم تحمل کنیم اما زبان تبلیغ زبان نرم است.

وی تصریح کرد: یک جاهایی بی خود نباید روی گلوی مردم فشار داد، با زندگی مردم چکار داریم؟ اوایل انقلاب افرادی که آستین شان کوتاه بود می گرفتند من مخالف این موضوع بودم مگر حرام است؟ چرا این کار را می کنید؟ امام صادق (ع) می فرماید چیزهایی که خدا حرام اعلام نکرده چرا مردم را اذیت می کنید یک جاهایی حرام  و خلاف شرع است باید جلوی آن بایستیم اما اگر جلوی چیزهایی که حرام نیست روی گلوی مردم را فشار دهیم مردم دین را رها می کنند باید فهمیده و با درایت باشیم اگر می خواهیم تبلیغ دین کنیم باید درست تبلیغ دین کنیم. 

امام جمعه گرگان ادامه داد: چیزهایی که حرام است باید جلویش گرفته شود اما چیزهایی که حرام نیست نباید به اسم دین به خورد مردم دهیم. اگر در خیابان تذکر می دهیم باید با زبان نرم باشد تا تاثیر دیگری نداشته باشد.

وی تصریح کرد: گاهی خدا از احکام واقعی خودش چشم پوشی می کند چرا؟ برای اینکه بر مردم آسان بگیرد شراب حرام است اما خدا از حکم واقعی خودش چشم پوشی کرد تا به حکم اصلی برساند. درآیات قرآنی به صورت مرحله به مرحله عنوان شده در حال مستی نماز نخوانید، در ایه دیگری می خداوند می فرماید این ها منافعی دارد اما مضراتش بیشتر است. در مرحله سوم می فرماید شراب و قمار و .... کارهای شیطانی است که باید اجتناب کنید.

امام جمعه گرگان ادامه داد: خدا می گوید برای اینکه مردم را به سمت دین بیاورید با زبان خوب با آن هاحرف بزنید چرا؟ چون زبان خوب باعث می شود دشمن سرسخت شما دوست شما می شود، با ملامت کردن نمی توان تبلیغ دین کرد حضرت علی (ع) می فرماید ملامت کردن حد و اندازه دارد اگر هی سرزنش کنید مردم را، این باعث می شود لجبازی کنند.

وی افزود: فرزندانتان را سرزنش نکنید ، اگر نماز نمی خوانند با زبان نرم آن ها را تشویق کنید این ها کار سختی است جوری تشویق کنید علاقه مند شوند، در هواپیمای امام راحل که از فرانسه می آمد می خواستند فرزندشان احمد اقا را برای نمازبیدار کنند از امام پرسیدند، امام گفت نیازی نیست اگر به شما سپرده بیدارش کنید .اما نماز شب خودش هم قضا نشد و در بیمارستان نمازش ترک نشد.

امام جمعه گرگان گفت: دین بزرگترین نعمت خدا بر ماست باید سعی کنیم برگ سبزی در کارنامه اعمال خود داشته باشیم. یکی مشغله زندگی اش فقط پول باشد آنجا چه برسرش بیاید نمی دانم مشغله زندگی ما اینگونه نشود نگذاریم مشغله زندگی مان تعلقات دنیا باشد کار کنید درامد داشته باشید برای خانواده رفاه تامین کنید اما هم و غم زندگی تان این نشود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید