یکی از مسائلی که پیامبر اکرم(ص) در ماه مبارک رمضان همه مسلمانان را به آن دستور دادند رسیدگی به دیگران و صدقه است، برای بیماران خود صدقه دهید این معنایش این نیست که تنها با صدقه بیماران خود را معالجه کنیم چراکه خود اسلام دستور می دهد انسان بیماری هایش را از پزشکان حائز کتمان نکند و به پزشکان مراجعه کند اما منافاتی ندارد با صدقه دادن.

برای اینکه دستور پزشک موثر واقع شود صدقه دادن می تواند در این راه موثر باشد مثلا در برخی روایات دیگر داریم که صدقه دادن موجب روزی انسان می شود این به آن معنی نیست که انسان تلاش و کوشش نکند فعالیتی نکند فقط برای اینکه روزی او برسد صدقه بدهد.

آنجا هم دستور اسلام این است که انسان باید تلاش کند و زحمت بکشد اما در عین حال منافاتی ندارد ضمن اینکه اسلام دستور می دهد به کار و تلاش و جدیت ، اما صدقه دادن می تواند این راه را برای انسان باز کند.

به استناد روایتی از پیامبراکرم (ص)آیا صدقه دادن و کمک به دیگران فقط با پول یا مال باید باشد؟ نه این یکی از موارد است که منابع اسلامی استفاده می شود هر نوع خدمتی که به انسان ها می شود حتی دلی را شاد کردن و غمی را از دلی بیرون کردن این هم نوعی صدقه است همه انسان ها می توانند اهل صدقه باشند.

 

پیامبر بزرگ اسلام می فرمایند :وقتی با برادر مسلمان خود یا انسانی رو به رو می شوی با روی بازبرخورد کنی این خودش صدقه است اگر انسان امر به معروفی کند ارشاد کند از راه خلاف باز دارد این خودش صدقه است.

فردی آمده در این شهر غریب است واز شما آدرسی بخواهد شما او را راهنمایی کنید این هم به عنوان صدقه مطرح است، سر راه مردم مزاحمتی وجود دارد مثلا سنگی است ممکن است برای کسی مشکلات ایجاد کند هرچیزی که مانع عبور  مرور مردم است شما اگر این مانع را برطرف کنید که مردم حادثه نبینند و صدمه نبینند این خودش صدقه است، این دیگر مال نیست و حتی این تعبیر که در روزگاری که در خانه های مردم آب لوله کشی نبود و مردم به سختی آب تامین می کردند شما فرض کن سطل انداختی و آب از چاه بیرون آورده ای اگر بچه ای ایستاده و آب می خواهد اگر آبی که برداشته ای به کودک دهی نوعی صدقه است.

اصلاح بین مردم هم نوعی صدقه است اگر دو فردی مشکلی و اختلافی پیدا کرده اند اگر آدم می تواند این مشکل راحل کند از بهترین صدقه هاست بنابراین ما باید توجه داشته باشیم هر خدمتی که از هر راه و از هر طریقی که بتواند انجام دهد صدقه محسوب می شود در دفتر اعمال انسان ثبت می شود صدقه ارزشمند است اما قرآن مجید به ما دستوری داده است و می فرماید اگر کاری برای کسی انجام می دهید خرابش نکنید و منت نگذارید، با منت گذاشتن سر آن کسی که خدمتی برایش انجام داده ای صدقه را بی ارزش می کند، این ها موجب بطلان می شود حیف است انسان در دفتر حساب خودش چنین کارهای خوبی داشته باشد آن وقت با این کارها خرابش کند.

انشالله خداوند متعال به همه ما توفیق دهد دست همه ما برای خدمت باز باشد، مشت ما بسته نباشد. خداوندا دل های ما را نسبت به مردم مهربان قرار بده.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید