پیامبر بزرگوار اسلام  در یکی از خطبه هایش می فرماید: نفس هایی که شما در ماه مبارک رمضان می کشید حکم تسبیح دارد مثل اینکه در حال ذکر باشید حتی خواب شما عبادت حساب میشود و عمل شما در این ماه مورد قبول حق است دعایتان هم مستجاب می شود.

چه مطلبی باعث می شود حتی نفس کشیدن و خواب آدم هم عبادت محسوب شود. چه رمزی در ماه مبارک رمضان وجود دارد که خواب انسان عبادت باشد؟

من فکر می کنم اساس این مطلب این است که انسان در ماه مبارک رمضان از اذان صبح تا مغرب دائما در حال بندگی است، در اوقات معمولی وقتی نماز می خوانید سه یا 5 دقیقه مشغول عبادت هستید و بعد فارغ می شوید اما در ماه مبارک رمضان از اذان صبح تا مغرب در حال عبادت و در حال انجام تکلیف الهی هستید، شب هم موقع افطار که می شود معمولا انسان ها خوشحال  از این هستند که عبادت و تکلیف را به سرانجام رساندند و لذا در روایات داریم روزه دار و روزه گیر دو خوشحالی دارد یکی موقع افطار است یکی هم زمانی که خدا را دیدار می کند.

 وقتی به محضر خدا شرفیاب می شود بندگی رابه کمال رسانده است این بنده خدا که می خواهد روزه بگیرد منتظر سحر است تا خود را برای روزه و تکلیف آماده کند. اگر ما خواسته باشیم حساب کنیم بندگان مومن خدا در حال انجام وظیفه هستند و یا در حال آماده کردن خودشان هستند بنابراین خدای متعال خدای رحیمی است برای این بنده ای که خود را برای بندگی آماده کرده است به او این وعده را می دهد که نفس هایی که می کشد مشغول عبادت است و تحمل گرسنگی و تشنگی را برای رضایت خدا می کند و نفسش هم تسبیح است. این خوابی هم که روزه دار دارد عبادت است لذا دائما بندگان مومن چنین حالتی دارند و خوابشان هم عبادت محسوب می شود رسول خدا(ص) فرمودند :اعمال شما در ماه مبارک رمضان به این دلیل است ماه مبارک رمضان ماه تجلی عبودیت حق است در ماه مبارک رمضان در تمام بلاد اسلامی و هر کجا که مسلمانی وجود دارد در شرق و غرب و حتی بلاد غیر اسلامی این بندگی خداتجلی می کند  و به خاطر امر خدا به خودش گرسنگی می دهد.

 در قسمت هایی از کره زمین که ممکن است روزانه تا 20 ساعت باشد بلکه هم بیشتر، رمضان ماه بسیار مهم و با برکتی است لذا خداوند وقتی می بیند بندگانش به سوی او هستند در ماه مبارک رمضان خداوند هم به بندگانش اقبال می کند. چون بندگان به او روی می آورند خداوند هم به رویشان روی می آورد. انشالله خدای متعال برای اینگونه مسائل این اقبال الی الله توجهات خود را از جاهی دیگر کمتر کنیم و به این سمت برگردانیم تا خداوند توفیق خود را شامل حال ما کند. خدایا دل های ما را با یاد و ذکر خودت آرام بگردان خداوندا امروز زندگی ها پر  از دغدغه شده ما را در این گرداب زندگی گرفتار نکن و این مشکلات و سختی ها را با عنایت خودت در این سختی ها آرام کن.دشمنان ما به دنبال این هستند که امید را از مردم ما بگیرند و ما را گرفتار یاس کنند واز نظام اسلامی مایوس کنند. خدایا ما را از این خطا و اشتباهات محفوظ بفرما.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید