آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در سخنرانی روز ششم ماه مبارک رمضان در مسجد جامع گلشن گرگان: یکی از مسائلی که ممکن است در رابطه با قیام ولی عصر(عج) به عنوان  سوال مطرح شود این است که امام زمان (عج) چطور می خواهد دنیا را با این اوضاع و احوال یک کاسه کند و همه در اختیار حاکمیت خدا قرار بگیرد؟ این بمب های اتمی و اسلحه هایی که در اسلحه خانه های دنیا وجود دارد ، امام زمان (عج) چگونه می خواهد دنیا را در اختیار  بگیرد، شاید این سوال خیلی ها باشد این سوال باید به شکل صحیح و با استناد به آیات شریف قرآنی و آنچه که ما از آیات شریف قرآنی استفاده می کنیم پاسخ داده شود.

باید اگر پاسخی می دهیم مبتنی بر یک اصول قطعی و مسلم باشد پا در هوا نباشد ، این سوال به جایی است و من این حق را به خیلی ها می دهم که این سوال را داشته باشند اما پاسخ سوال : امام زمان (عج) اگر بخواهد یک تنه و بدون هیچ یاری و یاوری وارد میدان شود همان طور که پیامبر(ص) در مکه بود کاری نتوانست از پیش ببرد و آن همه مشرکین و کفار پیامبر(ص) را اذیت کردند تا جایی که پیامبر اکرم (ص)مجبور شد به تعدادی از مسلمانان بگوید که به حبشه هجرت کنند، به رهبری جعفربن ابی طالب عده ای هجرت کردند پس پیامبر(ص) تا وقتی در مکه بود در آن 13 سال چون تنها بود هم اذیت شد هم در محاصره سیاسی و اقتصادی قرار گرفت، در شیب ابی طالب هم 3 سال پیامبر(ص) در محاصره بود بعد که مدینه آمد اوضاع عوض شد و شرایط تغییر کرد مردم آمدند همراه رسول خدا ، وقتی مردم آمدند روزهای آخر عمر پیامبر(ص) تمام شبه جزیره عربستان در اختیارش بود و نامه هایی به امپراطوری های روم و ایران و ... نوشت.

اگر امام زمان (عج) هم تنها به میدان صحنه بیاید و تنها 313 نفر همراه او باشند این مشکل است باید ببینیم عواملی که همراه امام زمان (عج) وارد میدان می شوند این عوامل چه هستند تا کجا می تواند کاربرد داشته باشد.

از آیات شریفه قرآن اینگونه برمی آید در جاهایی حساس خدا وارد صحنه می شود و آیات پر است از ورود خدا به صحنه نبرد حق و باطل برای یاری رساندن به حق، ورود می کند اما معجزه نمی کند.

در داستان موسی در همان دوران طفولیت بنا بود موسایی بیاید و بساط فرعون را به هم بریزد، آیا خدا مادر موسی را به حال خود گذاشت؟ اگر اینگونه بود که موسی را از بین می بردند خدا در سوره قصص می فرماید ما وحی کردیم به مادر موسی که شیرش دهد و هر وقت ترسیدی که از ناحیه دشمن چیزی پیش بیاید در دریا بیندازدش، ما برش می گردانیم ، در آیه شریفه آمده در دریا بیندازا و به ساحل می رسد و دشمن اورا می گیرد و در دامن دشمن پرورش پیدا می کند تا اینکه بلای جان خودش شود. این موارد عین آیات شریفه قرآنی است و داستان و روایت هم نیست.

خدا اینجا برای این صحنه ای که بیاید و بنی اسرائیل را نجات دهد ورود پیدا کرد البته خدا معجزه نمی کند یک جاهایی که لازم است خدا ورود پیدا می کند.

در مبارزاتی که موسی با فرعون داشته باشد خدا ورود پیدا می کند چطور می شود در جریان مبارزه کلی حق و باطل انجا ورود نمی کند؟ خدا در مبارزه حضرت ولی عصر(عج)  هم وارد می شود.

در رابطه با حضرت ابراهیم وقتی بت ها را شکست گفتند آتش بزنید ابراهیم را و خدایانتان را کمک کنید، قرار بود او را در آتش بسوزانند خدا وارد می شود چون می خواستند ریشه حق را بسوزانند ابراهیم ریشه حق و توحید بود و می خواستند ریشه حق رابسوزانند اگر می سوزاندند چیزی باقی نمی ماند خدا اینجا هم ورود پیدا می کند.

در آیات شریفه قرآنی سوره انبیا آیات 18 و 19و 20 آمده است که گفتند آتشش بزنید خدا می گوید ما گفتیم ای آتش گلستان شو بر ابراهیم ، این ها برنامه ای ریختند برای ابراهیم اما نتوانستند کاری کنند.

به طور کلی از آیات قرآنی استخراج می شود در جنگ بین حق و باطل یک جاهایی خدای متعال وارد می شود به هر حال جبهه حق را تقویت می کرد معجزه همه جا نیست مثلا دندان پیامبر(ص) را شکستند و کلی آزار و اذیت رساندند به او اما آنجاها خدا هیچ ورودی نداشت.

در مورد حضرت ولی عصر (عج) هم قرار نیست با معجزه حل بکند آیات زیادی در قرآن داریم که اگر ما بخواهیم در یک آن همه ابوذر یا سلمان شوند در زمان امام زمان (عج) هم همین است بنا نیست از راه های غیر متعارف کمک شود، خدا یک جاهایی مصلحت بداند وارد عرصه می شود خدایی که فرمانده اصلی سپاه حق است.

نکته دوم ملائکه هستند که در جریان حضرت ولی عصر (عج)  ورود می کنند عین جریان جنگ بدر، در جنگ بدر مسلمانان حدود 300 نفر بودند اما کفار مکه سه برابر بودند مسلمانان نمی دانستند در مقابل این جمعیت چه بلایی بر سرشان می آید؟

در رابطه با جنگ بدر در سوره انفال آیه 9 و 10آمده، ای مسلمانان یادتان می آید در جنگ بدر دست کمک و التماس تان به سوی خدا بلند شد و خدا هم پاسخ داد من با هزار ملک که پی در پی می آید کمکتان می کنم.

البته ملائکه جنگ نمی کردند ، خدا گفت هزار ملائک میفرستم تا دل هایتان قوی شود که امدادهای غیبی با شما هست برخی ها گفتند اما درست نیست پیروزی از ناحیه خداست پس ملائکه می آیند.

در قرآن آمده خدا در جنگ بدر باران فرستاد ، زمین بدر شن زار بود و پای آن ها در زمین فرو می رفت اما آب که به شن بخورد سفت می شود خدا می گوید آنجا باران فرستادیم تا تر و تمیز شوید و گام هایتان هی در زمین فرو نرود ، خواب برای شما فرستادیم خواب را بر چشم های شما مسلط کردیم ، اما ملائکه وارد جنگ نمی شوند.

در جایی در تلویزیون شنیدم اگر اصحاب امام زمان (عج) اراده کنند کاخ سفید از جایش کنده می شود و به اینجا می آید.من همان جا یک اشکالی به ذهنم آمد که اگر این باشد پس چرا همین امشب خدا کاخ سفید را زیر و رو نمی کند. رفتم آن فرد را دیدم و به او گفتم به نظرم اشکال آمد اگر قرار است اینگونه حل شود پس چرا همین امشب نمی آید گفت پس نظر شما چیست من نظر خودم را گفتم.

در روایتی هم آمده از امام باقر(ع) که می فرماید گویا می بینم امام زمان را که به نجف آمده است و همراه ایشان از مکه 5 هزار ملک آمده اند، جبرئیل طرف راست میکائیل طرف چپ و آن مردان آهنین پیشاپیش امام زمان (عج)  در حرکتند وقتی به آنجا می آیند همراه با نزول ملائکه هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید